Microsoft 365 a Office 2019: Akú verziu vybrať?

Zobraziť katalóg

Sponzorovaný článok

Aktualizované

Spoločnosť Microsoft a jej balík aplikácií Office sa stal štandardom v oblasti kancelárskeho softvéru. Nové Office 2019 a samozrejme Office 365 však dokážu oveľa viac než len otvárať textové dokumenty alebo excelové tabuľky. Viete vôbec, aké výhody ponúka najmä predplatné Office 365? Koľko vám môže ušetriť času a dokonca aj peňazí vo vašej domácnosti?

Office 365 a Office 2019 – OBSAH

 1. Ako spoznať, že NEkupujete autentický produkt od spoločnosti Microsoft?
 2. Rozdiely medzi Microsoft 365 a Office 2019
 3. Kľúčové výhody a nevýhody Microsoft 365
 4. Kľúčové výhody a nevýhody Office 2019
 5. Prehľad kľúčových aplikácií Microsoft 365
 6. Ako vybrať tú správnu licenciu?
 7. Ako nainštalovať nové Office?

Ako spoznať, že NEkupujete autentický produkt od spoločnosti Microsoft?

 • Cena za softvér je až príliš výhodná.
 • Balenie bolo otvorené alebo nejde o štandardné balenie od spoločnosti Microsoft.
 • Softvér pochádza z aplikácií na zdieľanie softvéru, sociálnych sietí alebo rôznych iných webov.
 • Kľúče Product Key alebo inštalačné kódy nefungujú alebo softvér nemožno aktivovať.
 • Kľúč Product Key sa predáva oddelene od softvéru alebo v balíčku niekoľkých kľúčov Product Key.
 • Softvér bol dodaný v neštandardnom alebo neprofesionálnym balenia.
 • Na dokončenie aktivácie je nutné stiahnutie súborov.
 • Na dokončenie aktivácie vás inštalačný program požiada o stiahnutie softvéru.

Rozdiely medzi Office 2019 a Office 365

Ako sa líšia Office 2019 a Office 365? Najnovšia verzia Office 2019 pokračuje v tradičnom duchu klasickej kombinácie kancelárskych aplikácií za jednorazový poplatok. Typicky ide o Word, Excel, PowerPoint, OneNote alebo Outlook. Oproti tomu moderné Office 365 idú s dobou a za mesačné (ročné) predplatné získate okrem už spomínaných aplikácií aj 1 TB cloudové úložisko OneDrive s možnosťou zdieľania a synchronizácie súborov do všetkých vašich zariadení. Za aktívne predplatné dostanete na oplátku aj komunikačnú platformu Skype s predplatenou hodinou volania na mobily alebo pevné linky.

Plusovým bodom pre Office 365 je kontinuálny vývoj, kedy každý mesiac nájdete v aplikáciách nové funkcie a vylepšenia, ktoré vám uľahčia život. Pri Office 2019 ste obmedzený iba na bezpečnostné záplaty.

Veľkým benefitom, tentoraz skôr pre firemného zákazníka, je flexibilná správa počtu licencií Office 365. Vlastník firmy môže ľubovoľne meniť počet a typ licencií v závislosti od požiadaviek zamestnancov. Pri tradičnom licencovaní v podobe Office 2019 sa vždy kupuje plná licencia všetkých aplikácií na jeden konkrétny počítač, čo nemusí byť finančne výhodné.

i

Microsoft bude Office 2019 v rámci bezpečnostných aktualizácií podporovať sedem rokov, nie desať ako doteraz. Podpora balíka tak vyprší 14. októbra 2025, teda v rovnaký deň ako podpora Office 2016. Pre Office 365 platí kontinuálna podpora po celú dobu predplatného.

Office, pre domácnosti
Office 365 je k dispozícii vo výhodnej licencii až pre 6 členov vašej domácnosti.

Kľúčové výhody a nevýhody Microsoft 365

 • Nízke obstarávacie náklady aj pri používaní vo firmách.
 • Stále aktuálna softvérová výbava vrátane prechodu na úplne nové verzie.
 • V rámci predplatného Microsoft 365 pre rodiny je možné používať za jednu cenu až pre 6 členov (verzia Microsoft 365 pre jednotlivca má člena iba jedného).
 • Úložisko OneDrive s kapacitou 1 TB na osobu a extra zložkou na citlivé dokumenty s dvojfázovým overením (Osobný trezor).
 • Zdieľanie obsahu s viacerými používateľmi vrátane spoločnej práce na jednom dokumente súčasne.
 • 60 minút mesačne na volania cez Skype na pevné linky.
 • Jedna licencia funguje v systémoch MacOS, iOS a Android.
 • Priebežná technická podpora.
 • Pravidelné mesačné/ročné poplatky
 • Softvér nevlastníte, ale si ho iba prenajímate.
Office, pre firmy
Licencia Office nesmie chýbať v žiadnom pracovnom počítači.

Kľúčové výhody a nevýhody Office 2019

 • Obstarávacia cena jasne daná jednorazovým nákupom.
 • Vynikajúca kvalita aplikácií, ktorá vám bude niekoľko rokov bezproblémovo slúžiť.
 • Štandard pri komunikácii medzi firmami alebo so štátnymi organizáciami.
 • Chýbajúca možnosť upgradu na novšiu verziu.
 • Žiadne cloudové služby v cene. Je nutné si ich samostatne dokúpiť.
 • Nutnosť nákupu samostatnej licencie na MacOS, iOS alebo Android.
 • Vždy ide o jednu licenciu na jedno zariadenie.
 • Výrazne vyššia cena pri používaní v podnikaní.

Prehľad kľúčových aplikácií Microsoft 365

Aplikácie balíka Microsoft 365 sa už dlhšiu dobu predávajú ako balíček aplikácií a v tejto chvíli sa nedá zakúpiť napríklad len textový editor Word. Pokiaľ ešte teraz používate na staršom počítači Office 2013 a starší, aktuálna verzia vás prekvapí šírkou funkcií a vylepšení. Za tie roky sa totiž jednotlivé aplikácie významne posunuli vo všetkých smeroch. Súprava predplatného Microsoft 365 je neustále aktualizovaná novými funkciami aplikácií na zjednodušenie práce každého používateľa. Medzi tie najnovšie patrí napríklad doplnenie novej aplikácie na zabezpečenie rodiny Microsoft Safety alebo spestrenie programu PowerPoint o nové šablóny.

Outlook – e-maily, kontakty a kalendár na jednom mieste

Microsoft Outlook nie je „len“ firemnou aplikáciou, výborne poslúži aj ako osobný e-mail. Vďaka efektívnej práci s e-mailami vám ušetrí neskutočné množstvo času. Automatické prepojenie s kalendárom vám dovolí plánovať dôležité úlohy, vytvárať udalosti s pozvanými priateľmi alebo kolegami. Úplne prepracované je voči starším verziám Outlooku tiež posielanie príloh. Už neposielate súbor ako taký, ale v podstate len odkaz, ktorý vedie na dokument uložený na OneDrive. To vám dovolí jednoduché a bezpečné zdieľanie aj veľkých súborov, ktorých zaslanie e-mailom by nebolo možné.

Rovnako tak Outlook poslúži ako správa vašich kontaktov, ktoré je možné mať navyše prepojené s profilmi na LinkedIn. Všetko si tiež môžete nechať synchronizovať do bezplatnej mobilnej aplikácie Outlook (k dispozícii pre Android a iOS). Celkovú dôveryhodnosť služby umocňuje kontinuálne zlepšovanie funkcií a zabezpečenia. Ostatne na tejto platforme fungujú najväčšie organizácie na svete.

OneDrive – cloudové úložisko s mnohými funkciami

Moderné cloudové úložisko Microsoft OneDrive úplne zmení vaše uvažovanie pri práci so súbormi. Je to jednoducho pracovný priestor s veľkosťou 1 TB na všetky dokumenty a fotografie. OneDrive sa bez problémov integruje s aplikáciami Office a medzi jeho kľúčové výhody patrí, že je dopredu nainštalovaný vo Windows 10. Vaše súbory až do veľkosti 15 GB sa automaticky synchronizujú, takže s nimi môžete pracovať aj offline. Prístup k OneDrive je možný z Windows, Macu alebo mobilných zariadení.

„Nezabúdajte si pravidelne zálohovať súbory.“ Na túto poučku ste určite už niekoľkokrát narazili, napríklad v našom článku o Zálohovaní dát. Nezálohovať si rozpracovanú prácu vás totiž vystavuje riziku, že pri poškodení počítača prídete o všetky dôležité dáta. Cloudové úložisko však prinieslo pokoj do duší všetkým jeho používateľom. Pri vytváraní dokumentov sa totiž vaša práca neustále ukladá. Navyše je prístup k nim možný odkiaľkoľvek a v závislosti od nastavenia oprávnení ho môže mať ktokoľvek.

Pri používaní OneDrive majte na vedomí, že v zmluvných podmienkach si Microsoft vyhradzuje právo na skenovanie obsahu a vyhľadávanie krajne škodlivého obsahu. Súbory môže mazať a vo výnimočných prípadoch aj zablokovať prístup k účtu.

Word – najlepší textový editor

Môže sa zdať, že na textovom editore už nie je čo zlepšovať. Napriek tomu sa o to Microsoft snaží. Iste oceníte rozšírenú podporu gramatiky, pravopisu, a dokonca celých štylistických úprav. Všetko je navyše neustále aktualizované. V praxi budete ďakovať za prístup k tisícom pripravených šablón napríklad v podobe životopisov, rozvrhu hodín a mnohých ďalších.

Ohromným posunom vpred je tímová spolupráca nad jedným dokumentom, ktorý môže súčasne upravovať hneď niekoľko používateľov. Toto všetko zariadite v podstate kliknutím na jedno tlačidlo a následne výberom konkrétnych používateľov.

Excel – nudné tabuľky premení na efektné grafy

Pokúšali ste sa niekedy v starom Exceli vyrobiť z tisícriadkovej tabuľky pekný graf? To bola akcia na celé dopoludnie a výsledok často nebol úplne presvedčivý. V najnovšom Exceli to isté naklikáte v priebehu pár okamihov. Jednoducho vytvárajte tabuľky zo šablón alebo podľa vlastného návrhu a robte výpočty s modernými vzorcami. Aj v Exceli samozrejme funguje bleskové zdieľanie tabuľky s ostatnými používateľmi.

PowerPoint – prezentácia, ktorá vynikne

Niekedy na to jednoducho dôjsť musí a pustíte sa do svojej prvej prezentácie. Presne v ten okamih oceníte PowerPoint, ktorý za vás vymyslí dizajn, rozvrhnutie a efekty. Vy len pridáte pár obrázkov a samozrejme text. K jednotlivým snímkam si okrem textu pripravíte aj poznámky, ktoré pri prezentácii uvidíte iba vy. Toto skrátka s pomocou PowerPointu zvládne úplne každý.

OneNote – digitálny poznámkový blok

Odložte papierový blok a začnite používať OneNote, ktorý je navyše k dispozícii úplne zadarmo. Na počítač aj na mobilné zariadenia. Svoje poznámky tak budete mať neustále pri sebe. Ľahko vytvoríte napríklad nákupný zoznam, pripravíte úlohy pre deti alebo si jednoducho uložíte svoje dôležité poznámky k výberu budúcej letnej dovolenky. OneNote si bude všetko pamätať za vás.

Teams – efektívne riadenie celého tímu

Microsoft Teams možno nepoznáte, pretože ide o horúcu novinku. Platforma Teams zariadi ucelenú komunikáciu nad projektom namiesto reťazového posielania mnohých e-mailov. Navyše umožní v reálnom čase chatovať medzi používateľmi, organizovať videokonferencie, zdieľať súbory alebo zdieľať obrazovku s ostatnými. Celému tímu dokáže na jednom projekte ušetriť pokojne aj hodiny času. V základnom režime je aplikácia úplne zadarmo a skvele zapadá do pokročilej tímovej spolupráce naprieč celými Microsoft 365.

Office, podpora
Rozhranie Office je prispôsobené dotykovému ovládaniu.

Ako vybrať tú správnu licenciu?

V prvom rade je nutné si ujasniť, či budete Office používať na podnikanie. Pokiaľ je odpoveď kladná, je nutné zvoliť Microsoft Office 2019 pre domácnosti a podnikateľov alebo Microsoft Office 365 Business.

V čisto domácom prostredí je najlacnejšia verzia Microsoft Office 365 pre jednotlivca. Len o pár eur vyššia cenovka sa nachádza pri Office 365 pre domácnosti, ktorý zahŕňa licenciu pre až 6 používateľov, čo je úplne skvelá ponuka.

Pokiaľ namiesto predplatného predsa len preferujete jednorazový nákup, pripravte si 154,90 € na Microsoft Office 2019 pre domácnosti a študentov. Táto licencia je však platná výhradne na 1 počítač. Aj z toho je zrejmé, že ak potrebujete doma zalicencovať viac počítačov, Office 365 pre domácnosti je ideálna voľba.

i

Stále si nie ste istí? Presne pre vás máme pripravený návod Ako vybrať Microsoft Office s vizuálnym prehľadom jednotlivých plánov predplatného.

Inštalácia Microsoft Office 2019 alebo 365 je jednoduchá. Potrebujete však funkčný internet a počítač s Windows 10, prípadne s poslednou verziou systému Mac OS. Už dlhšiu dobu prebieha distribúcia čisto elektronicky, a to aj keď si kúpite krabicovú edíciu. Rovnako sa v nej nachádza len Product Key, ktorý slúži na vytvorenie licencie.

Prejdite na setup.office.com, prihláste sa na svoj Microsoft účet alebo si vytvorte nový. V nasledujúcom kroku zadajte zakúpený Product Key a potom dajte sťahovať. Výsledný malý inštalačný súbor je nutné spustiť. V závislosti od rýchlosti internetového pripojenia počkajte niekoľko minút na koniec inštalácie. Potom stačí spustiť niektorú z aplikácií Microsoft Office a odsúhlasiť licenčné podmienky. V ideálnom prípade celá akcia zaberie maximálne 10 minút a zvládne to úplne každý. Aj ten najväčší počítačový laik.

i

Pred 10 rokmi bol uvedený Microsoft Windows 7. Podľa mnohých najlepší operačný systém všetkých čias. Všetko dobré ale musí niekedy skončiť, čo sa v prípade sedmičiek stalo 14. januára 2020, kedy Microsoft ukončil jeho podporu. Čo to znamená pre vašu bezpečnosť? Viac informácií v článku: Koniec podpory Windows 7.

Inštalácia Office
Priebeh inštalácie Office závisí od rýchlosti vášho internetového pripojenia. V typickom prípade sa sťahujú približne 2 GB dát.
i V AlzaMagazíne pre vás máme aj ďalšie články:

Kancelársky balík Office je v podstate neoddeliteľnou súčasťou firemného, ale aj domáceho počítača. Či už ide o školské úlohy, alebo večerné dotiahnutie pracovných projektov. Najmä predplatné Office 365 potom zvyšuje zabezpečenie všetkých vašich súborov a fotografií vďaka cloudovému úložisku OneDrive s kapacitou 1 TB. To je fajn ponuka, čo myslíte?

Microsoft Office 365 A5 (mesačné predplatné) pre školy
Kancelársky softvér MS Office 365 pre 1 zariadenie, obsahuje aplikácie: Word, Excel, PowerPoint, Outlook, OneNote, Access a Publisher, dĺžka predplatného: 1 mesiac, spôsob licencovania: predplatné, jazyková verzia: všetky jazyky EÚ, spôsob inštalácie: na stiahnutie (elektronicky), vhodné pre školy, určený pre PC, kompatibilný s operačným systémom Windows a macOS, lic. kľúč bude doručený e-mailom, Originálny produkt MS (nejde o druhotnú licenciu)
10,90 €
Na objednávku – termín upresníme
Objednávací kód: SWMM0427
Microsoft 365 Apps for enterprise (mesačné predplatné) pre zamestnancov školy
Kancelársky softvér Microsoft 365 pre 1 zariadenie, obsahuje aplikácie: Word, Excel, PowerPoint, Outlook, OneNote, Access a Publisher, dĺžka predplatného: 1 mesiac, spôsob licencovania: predplatné, spôsob inštalácie: na stiahnutie (elektronicky), vhodné pre školy, určený pre mobilné zariadenie a PC, kompatibilný s operačným systémom Windows a macOS, lic. kľúč bude doručený e-mailom, Originálny produkt MS (nejde o druhotnú licenciu)
3,19 €
Na objednávku – termín upresníme
Objednávací kód: SWMM0468
Microsoft Office 365 Enterprise E3 (mesačné predplatné)
Kancelársky softvér MS Office 365 pre 5 zariadení, obsahuje aplikácie: Word, Excel, PowerPoint, Outlook, OneNote, Access, Publisher, OneDrive, SharePoint Workspace, Teams a Yammer, dĺžka predplatného: 1 mesiac, spôsob licencovania: predplatné, jazyková verzia: všetky jazyky EÚ, spôsob inštalácie: na stiahnutie (elektronicky), vhodné pre firmy, určený pre mobilné zariadenie a PC, kompatibilný s operačným systémom Windows, macOS, Android a iOS, lic. kľúč bude doručený e-mailom, Originálny produkt MS (nejde o druhotnú licenciu)
36,90 €
Na objednávku – termín upresníme
Objednávací kód: SWMM0451
1,0
Microsoft Office 365 Enterprise E1 (mesačné predplatné)- iba online verzia
Kancelársky softvér MS Office 365 pre 1 zariadenie, obsahuje aplikácie: Word, Excel, PowerPoint, Outlook, OneNote, OneDrive, Skype, SharePoint Workspace, Teams a Yammer, dĺžka predplatného: 1 mesiac, spôsob licencovania: predplatné, jazyková verzia: všetky jazyky EÚ, spôsob inštalácie: na stiahnutie (elektronicky), vhodné pre firmy, určený pre PC, kompatibilný s operačným systémom Windows a macOS, lic. kľúč bude doručený e-mailom, Originálny produkt MS (nejde o druhotnú licenciu)
13,90 €
Na objednávku – termín upresníme
Objednávací kód: SWMM0449
2,3
Microsoft Office 365 F3 (mesačné predplatné)- iba online verzia
Kancelársky softvér MS Office 365 pre 1 zariadenie, dĺžka predplatného: 1 mesiac, spôsob licencovania: predplatné, jazyková verzia: všetky jazyky EÚ, spôsob inštalácie: na stiahnutie (elektronicky), vhodné pre firmy, určený pre mobilné zariadenie, kompatibilný s operačným systémom Windows, Android a iOS, lic. kľúč bude doručený e-mailom, Originálny produkt MS (nejde o druhotnú licenciu)
5,50 €
Na objednávku – termín upresníme
Objednávací kód: SWMM0463
Vytlačiť
P-DC1-WEB14
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií