AD elektro Star Wars

Olympus OM-D E-M10 Mark III (RECENZIA)

Zobraziť katalóg
Olympus OM-D E-M10 Mark III

Jednou z očakávaných tohtoročných noviniek značky Olympus je tiež model OM-D E-M10 Mark III, teda už tretia generácia tohto známeho a obľúbeného modelového radu OM-D. Napriek tradičnému retro dizajnu je fotoaparát doslova nabitý najmodernejšími technológiami a je zjavné, že si na tomto fotoaparáte dali vývojári v spoločnosti Olympus zvlášť záležať, a preto bude zaujímavé pozrieť sa podrobnejšie nielen na dizajn, ovládanie či „papierové“ parametre, ale aj na praktické použitie a výstupnú kvalitu fotografií. Viac nájdete v obvyklej redakčnej recenzii, a to vrátane ukážkových fotografií v plnom rozlíšení, ktoré si môžete voľne stiahnuť na konci článku a sami tak môžete posúdiť finálne výstupy.

Rozmery, mechanické vyhotovenie a ergonómia

Tretia generácia tohto fotoaparátu sa na prvý pohľad od predchádzajúcej generácie na skoro nelíši, napriek tomu novinka pôsobí tak nejako elegantnejšie a modernejšie. Hlavne si však zachováva dnes tak cenený retro dizajn, ktorý je však v tomto prípade tiež praktickým dizajnom. Celý fotoaparát je príjemne kompaktný a pôsobí robustným dojmom. Hoci na pohľad vyzerá ako zrkadlovka, tak s niektorým z menších základných objektívov ho možno (s prižmúreným okom) nosiť aj len tak vo vrecku. Fotoaparát sa tiež dobre a bezpečne drží, a to aj v mojom prípade, hoci mám ruku naozaj celkom dosť veľkú. Veľmi sa mi tiež páči poctivosť a odolnosť ovládacích prvkov, najmä tých otočných, ktoré sú poctivo kovové a pevné. Skátka ako v prípade poctivej klasiky zo šesťdesiatych rokov minulého storočia, keď bolo všetko naozaj čisto mechanické.

Olympus E-M10 Mark III – recenzia testOlympus E-M10 Mark III – recenzia testOlympus E-M10 Mark III – recenzia testOlympus E-M10 Mark III – recenzia testOlympus E-M10 Mark III – recenzia testOlympus E-M10 Mark III – recenzia testOlympus E-M10 Mark III – recenzia testOlympus E-M10 Mark III – recenzia test
Olympus naďalej vsádza na vydarený retro dizajn a všetky ovládacie prvky sa mu podarilo rozmiestniť tak, že sú presne tam, kde by ste ich čakali. Jedinou výhradu máme k umiestneniu hlavného ovládača.

Kladne hodnotím aj to, že otočné voliče a niektoré tlačidlá sú teraz väčšie, takže sa fotoaparát ako celok lepšie ovláda. Nehovoriac o celkovej koncepcii, keď je na väčšinu najdôležitejších funkcií vyhotovené samostatné tlačidlo, prípadne tlačidlo funkčné, ktorému možno funkciu prideliť a po čase prípadne zmeniť. Rozhodne je to lepšie, než keď je pri ovládaní väčšiny funkcií nutné chodiť do menu. Musím povedať, že takto to vníma aj väčšina fotografov, s ktorými prídem do styku. Úplne najlepšia je kombinácia samostatných ovládačov a dotykového LCD monitora, ako je to aj v tomto prípade. Naopak, sa mi v prípade Olympusu OM-D E-M10 Mark III nepáči vyhotovenie hlavného vypínača, na ktoré si pri tomto fotoaparáte hádam nikdy nezvyknem. Lepši riešenie by bolo, keby sa dalo fotoaparát zapnúť aj vypnúť aj pri držaní jednou rukou, čo sa v tomto prípade jednoducho nedá a často je to otravné, alebo to zdržuje, nehovoriac o plytvaní energiou z batérie, ktorá navyše nemá nijako extra dlhú výdrž. Radšej by som teda mal vypínač niekde pri pravej ruky a naľavo tradične volič expozičných režimov, aby neboli všetky tri otočné voliče tak natesno pri sebe.

Olympus E-M10 Mark III – recenzia testOlympus E-M10 Mark III – recenzia testOlympus E-M10 Mark III – recenzia testOlympus E-M10 Mark III – recenzia test
LCD displej je výklopný a umožňuje tak správne komponovať zábery, aj keď fotoaparát držíte nad hlavou, alebo, naopak, veľmi nízko.

LCD monitor na zadnej stene má uhlopriečku 3", teda 7,5 centimetra a zhruba jeden milión obrazových bodov. Hlavne je však dotykový a s možnosťou vyklopenia nahor aj nadol, čo je dnes tiež v kurze a vďaka za to, pretože pri praktickom fotografovaní sa to naozaj často hodí. Hľadáčik je riešený ako elektronický s displejom s rozlíšením 2,36 milióna obrazových bodov, teda dostatočne jemný aj na náročnejšiu prácu. Páči sa mi, že vyskakovací vstavaný blesk je dostatočne robustný, dokonca robustnejší než v prípade väčšiny zrkadloviek, pri ktorých sa človek často bojí, že ho odlomí. Pre prípad potreby výkonnejšieho záblesku nechýbajú ani (opäť poctivé, kovové) sánky na nasadenie externého systémového blesku. Kovový je, samozrejme, aj bajonet pre výmenné objektívy, rovnako ako statívový závit na spodnej strane fotoaparátu. Zabudnúť nesmiem ani na fakt, že Olympus OM-D E-M10 Mark III je dostupný v dvoch farebných variantoch, teda v tradičnom čiernom a striebornom. Až na spomínaný vypínač sa mi fotoaparát páči, a to nielen na pohľad, ale aj z hľadiska praktického využitia v teréne. Je to jednoducho presne tá štýlovka, ku ktorej by sa hodilo označenie retro. 

i Retro je už dlhšiu dobu v móde, a tak nejeden výrobca siaha pre inšpiráciu do histórie fototechniky. Niekedy sa to podarí viac, niekedy menej. Veľmi tiež záleží na osobnom vkuse. Olympusu sa však skvele darí skĺbiť naozaj štýlové, na pohľad veľmi atraktívne retro dohromady s premyslenou funkčnosťou tak, že dizajn nie je samoľúbym efektom len na potechu oka, ale je súčasne aj dobre funkčný aj v kombinácii s najmodernejšími technológiami. Takto to skrátka má byť – pekný dizajn rozhodne áno, ale v žiadnom prípade nie na úkor praktického použitia.

Snímací čip, funkcie, prax a obrazová kvalita

Fotoaparát Olympus OM-D E-M10 Mark III je osadený novým CMOS snímacím čipom formátu Four Thirds (4/3") s efektívnym rozlíšením 16 Mpx – jeho maximálne rozlíšenie výsledných fotografií je 4 608 × 3 456 pixelov. Čip je vybavený ako ultrazvukovým čistením od prachu, tak súčasne najmodernejšou integrovanou stabilizáciou, ktorá vyrovnáva pohyb hneď v piatich osiach. Maximálny rozsah citlivosti čipu je v rozmedzí hodnôt ISO 100 až ISO 25 600. O spracovanie obrazu sa stará nový obrazový procesor TruePic VIII, teda už ôsmej generácie. Vďaka rýchlemu spracovaniu je možné fotografovať rýchlosťou až 8,6 snímky za sekundu v plnom rozlíšení, alebo nahrávať video v kvalite 4K/30p. Na akčnejšie fotografovanie disponuje fotoaparát systémom automatického zaostrovania sa 121 zaostrovacími zónami. Pri praktickom použití všetko fungoval na jednotku a celý systém je veľmi rýchly. Hádam len automatické zaostrovanie mi v režime automatickej voľby zaostrovacích bodob občas zaostrilo na pozadie, hoci hlavný fotografovaný objekt bol blízko a dostatočne výrazný. Našťastie však len občas a skôr za horších podmienok.

Olympus E-M10 Mark III – recenzia test Olympus E-M10 Mark III – recenzia testOlympus E-M10 Mark III – recenzia test
Vďaka priestrannému dotykovému displeju môžete zaostriť kliknutím prsta. Vyhotovné snímky si môžete prezrieť v mobilnej aplikácii a rovno ich stiahnuť do svojho smartfónu a upraviť ich.

Pri snímaní ukážkových nočných fotografií som si spomenul, že som niekde na nejakom internetovom fóre čítal informáciu o tom, že predchádzajúca verzia fotoaparátu Olympus OM-D E-M10 Mark II sa pri dlhšom a intenzívnejšom fotografovaní celkom dosť zahrievala. Mne to tak neprišlo, ale možno som len nefotografoval dosť dlho a dosť intenzívne. Pre istotu som však vydal sériu skúšobných snímok pri všetkých hodnotách citlivosti ISO hneď trikrát (ukážky nájdete v plnom rozlíšení na konci článku na stiahnutie) a niektoré expozície boli pomerne dosť dlhé (najdlhšia časom 20 sekúnd), takže to už možno považovať za pomerne intenzívne fotografovanie. No a fotoaparát sa naozaj trochu ohrial, ale nijako zásadne, takže by som to za problém rozhodne nepovažoval – najmä batéria sa skrátka pri väčšej záťaži zahrieva v podstate vždy a v menšom tele je jednoducho menej miesta na odvetranie. Pri bežnom fotografovaní si toho skôr ani nevšimnete. Čoho si, naopak, všimnete určite, tak to sú výsledky z nočného fotografovania, ktoré sú veľmi dobré a pre istotu ešte dodávam, že ukážky sú úplne bez úprav a pri ich robení bola vypnutá redukcia šumu, takže vhodným nastavením fotoaparátu a starostlivým spracovaním v grafickom editore by sa dalo dosiahnuť ešte výrazne lepšie výsledky, a to najmä v prípade fotografií urobených na vyššie hodnoty citlivosti ISO.

Olympus E-M10 Mark III – ukážkové snímky sampleOlympus E-M10 Mark III – ukážkové snímky sampleOlympus E-M10 Mark III – ukážkové snímky sampleOlympus E-M10 Mark III – ukážkové snímky sampleOlympus E-M10 Mark III – ukážkové snímky sampleOlympus E-M10 Mark III – ukážkové snímky sampleOlympus E-M10 Mark III – ukážkové snímky sampleOlympus E-M10 Mark III – ukážkové snímky sampleOlympus E-M10 Mark III – ukážkové snímky sample
Obrazového šumu si v prípade fotoaparátu Olympus OM-D E-M10 Mark III začnete všímať až pri hodnote citlivosti ISO 3 200, aj pri hodnote 12 800 je však jeho úroveň stále znesiteľná.

Jednu drobnosť som objavil aj v prípade vstavaného blesku – jeho výkon je 8,2 pri hodnote ISO 200, čo síce nie je veľa, ale úplne málo tiež nie, pretože sú aj oveľa slabšie blesky, a navyše je to ľahko riešiteľné pomocou navýšenia hodnoty citlivosti ISO, s čím výrazne stúpa aj dosvit blesku. Blesk je pomerne robustný a umožňuje obvyklú paletu funkcií, ako sú napríklad plná automatika, plný manuál, redukcia červených očí, synchronizácia s dlhými časmi, synchronizácia na druhú lamelu uzávierky, korekcia záblesku a podobne. Synchronizačný čas uzávierky je 1/250 sekundy a v režime Super FP dokonca 1/4 000 sekundy. Čo však až trochu prekvapivo chýba je RC bezdrôtové ovládanie externých systémových bleskov. Je to funkcia, ktorá v prípade predchádzajúcej verzie Mark II dostupná bola. Toto sa síce asi bude týkať len úplného minima puužívateľov, ale napriek tomu je dobré to vedieť.

Olympus E-M10 Mark III – ukážkové snímky sampleOlympus E-M10 Mark III – ukážkové snímky sampleOlympus E-M10 Mark III – ukážkové snímky sampleOlympus E-M10 Mark III – ukážkové snímky sampleOlympus E-M10 Mark III – ukážkové snímky sampleOlympus E-M10 Mark III – ukážkové snímky sampleOlympus E-M10 Mark III – ukážkové snímky sampleOlympus E-M10 Mark III – ukážkové snímky sample
S fotoaparátom Olympus OM-D E-M10 Mark II sme vyhotovili niekoľko jesenných testovacích snímok. V plnom rozlíšení si ich môžete stiahnuť nižšie.

Pri praktickom fotografovaní sa tiež veľmi osvedčila integrovaná stabilizácia, ktorá sa javí ako veľmi dobrá a účinná, a to nielen pri fotografovaní, ale aj pri nahrávaní videa. Ak si dáte aspoň trochu záležať, dá sa napríklad celkom bez problémov nahrať stabilné video napríklad aj za chôdze. Fotoaparát, samozrejme, podporuje 4K video, ale myslím, že väčšine používateľov stále ešte bude stačiť bežné Full HD. Začiatočníkom sa tiež môže hodiť prepracovaný systém scénických režimov, ktorý je súčasne aj tak trochu sprievodcom a v praxi funguje naozaj veľmi dobre. Ak si pri nastavení fotoaparátu nie ste istí, môžem jeho použitie skutočne len odporučiť – je to rýchle, ľahko pochopiteľné a skutočne dobre funkčné. Ak patríte k tým, ktorí sa nechcú príliš hrať s detailným nastavením fotoaparátu, môžete, samozrejme, použiť aj plne automatický zelený režim AUTO, ale správna voľba scénického režimu vám nezaberie oveľa viac času, a pritom s ich pomocou možno často dosiahnuť podstatne lepšie výsledky, či predísť sklamaniu v situáciách, ktoré sa nedajú opakovať.

Hlavné technické špecifikácie Olympusu OM-D E-M10 Mark III

ParametreOlympus OM-D E-M10 Mark III
Snímací čip4/3" Live MOS (CMOS), 16 Mpx
Pomer strán4 : 3
Čistenie čipuÁno – Olympus SSWF
StabilizáciaÁno – 5-osá priamo na čipe, účinnosť 4 EV
Obrazový procesorTruePic VIII
Rozsah citlivosti ISOISO 100 až 25 600
Rozsah expozičných časov1/4 000 až 60 s (elektronicky až 1/16 000)
Automatické zaostrovanie121 zaostrovcích bodov
Rýchlosť sériového snímania8,6 snímky za sekundu
LCD monitorTFT, dotykový, výklopný, 3" (7,5 cm)
Video4K/30p
Bezdrôtové rozhranieWiFi
Pamäťové karty 1× SD, SDHC alebo SDXC (kompatibilné s UHS-I + II)
Materiál telaKov + kompozit
Rozmery122 × 84 × 50 mm
Hmotnosť410 g (telo + batéria a karta)

Príslušenstvo

Ako obvykle nesmieme zabudnúť na ponuku príslušenstva, čo je tiež veľmi podstatná položka pri hodnotení fotoaparátov. Výhodou systémových fotoaparátov je práve príslušenstvo, v tomto prípade najmä objektívov. Mne osobne sa napríklad veľmi páčil základný zoom M.ZUIKO Digital ED 14–42 mm f/3,5–5,6 EZ Pancake, ktorý je v predaji s fotoaparátom v cenovo zvýhodnenej súprave a s ktorým som tiež vyhotovil ukážkové fotografie použité v tomto článku. Hlavnou prednosťou sú naozaj malé rozmery objektívu v transportnej polohe (výrobca dokonca uvádza, že ide o najkratší objektív tohto typu na svete, čomu nie je dôvod neveriť – je naozaj maličký), slušný optický výkon, rýchlosť zaostrovania a tiež kvalitné vyhotovenie, ktoré svojou robustnosťou aj dizajnom skvele sedí k celkovému retroštýlu. Samozrejme, to však nie je jediný objektív, ktorý je fotoaparátu k dispozícii a kompletnú ponuku nájdete na stránkach výrobcu.

Olympus E-M10 Mark III – recenzia testOlympus E-M10 Mark III – recenzia testOlympus E-M10 Mark III – recenzia testOlympus E-M10 Mark III – recenzia test
Bezzrkadlovku je možné obohatiť mnohými objektívmi, makrobleskom alebo množstvom štýlových a zároveň praktických kožených doplnkov.

Zďaleka to však nie je všetko, v ponuke príslušenstva sú napríklad aj systémové blesky, makroblesk, tašky, filtre k objektívom a ďalšie užitočné drobnosti. Zaujímavým doplnkom je tiež veľmi elegantné, štýlové, a pritom praktické puzdro z pravej kože. Príslušenstvom však môže byť napríklad aj mobilný telefón, pretože fotoaparát Olympus OM-D E-M10 Mark III, samozrejme, disponuje obvyklú výbavou v podobe bezdrôtového rozhrania na komunikáciu s inteligentnými mobilnými zariadeniami. Pre začiatočníkov môže byť zaujímavý aj Olympus Starter Kit, obsahujúci kvalitnú tašku, náhradnú batériu a praktický ministatív.

Záverečné hodnotenie

Olympus OM-D E-M10 Mark III je už treťou generáciou tohto obľúbeného fotoaparátu, ktorý vyniká veľmi vydareným, štýlovým, a pritom praktickým a robustným retrodesignem. Súčasne však kráča s dobou vzhľadom na vybavenie funkciami aj obrazovú kvalitu. Fotoaparát je pritom malý, čo oceníte najmä pri častejšom nosení v teréne a vyhovie ako začiatočníkom, tak aj pokročilejším fotografom. Avšak tretia generácia neprináša príliš veľa inovácií oproti predchádzajúcemu variantu Olympus OM-D E-M10 Mark II, ktorá je ešte stále v predaji. Pre niekoho môže byť problémom aj vyššia cena, ktorá úprimne povedané nie je úplne ľudová a je vyššia ako v prípade niektorých klasických zrkadloviek. Na druhú stranu to však môžete vyriešiť práve obstaraním už spomínanej verzie Mark II, pri ktorej je cenový rozdiel dosť znateľný, takže je v súčasnosti pre veľa používateľov podstatne zaujímavejšia.

Vzorové zábery v plnom rozlíšení

Záverečné hodnotenie Olympusu OM-D E-M10 Mark III

Hodnotenie 90 % Alza.sk
Hlavné parametre: Konštrukcia
95 %
Obrazová kvalita
90 %
Pomer ceny a výkonu
75 %

Klady

  • Parádny, a pritom praktický retro dizajn
  • Kvalita fotografií
  • Kompaktné rozmery
  • Ponuka funkcií
  • Kvalitné AF
  • Dobré funkcie pre začiatočníkov
  • Príslušenstvo

Zápory

  • Vyššia cena
  • Málo inovácií oproti verzii Mark II
Michal Kupsa

Michal Kupsa sa narodil v roku 1970 v Brne. Fotografovať začal už vo svojich 15 rokoch a novinárskej činnosti prepadol už o tri roky neskôr. Na svojom konte má spoluprácu s množstvom prestížnych českých aj zahraničných médií, vrátane Českej televízie, Českého rozhlasu, National Geographic, Národnej knižnice Kongresu USA, iDNES, nadácie Človek v tiesni a väčšiny českých magazínov o fotografii a fotografovaní. Zameriava sa predovšetkým na cestopisné články, recenzie fototechniky a vedenie fotografických kurzov.

Vytlačiť
P-DC1-WEB04
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií