AD elektro

Decentralizovaná P2P burza Bisq – Ako správne nakúpiť a predať bitcoin? (NÁVOD)

Zobraziť katalóg

Recenzia

Aktualizované

Ako správne kúpiť a predať Bitcoin? Odpoveď na úplne jednoduchú a prirodzenú otázku sa môže zdať zložitejšia, než by ste čakali. V Bitcoine čaká na bežného používateľa nespočetné množstvo nástrah, ktoré si ani neuvedomuje, kým nie je neskoro. A práve toto je jedna z nich. Drvivá väčšina spôsobov nákupu a predaja Bitcoinu, ktoré sú na trhu k dispozícii, absolútne ignoruje to, z akých dôvodov bol bitcoin vytvorený a ako by sa mal používať. Slovné spojenie ako potreba tretej strany, žiadosť o povolenie vykonať transakciu a nutnosť niekomu veriť sa stala samozrejmosťou, čo je zle. Ale veľmi zle. Našťastie je tu projekt Bisq, decentralizovaná P2P burza, ktorej vývojári ešte nezabudli na to, o čom Bitcoin vlastne je a na čo slúži.

Decentralizovaná P2P burza Bisq (NÁVOD) – OBSAH

  1. Kupujete, predávate, ale viete vôbec, čo vlastne robíte?
  2. Čo je Bisq a ako funguje?
  3. Bisq: inštalácia nastavení
  4. Ako prebieha obchodovanie na Bisqu?
  5. Ako si vytvoriť fiat účet na Bisqu?
  6. Limity fiat účtov, alebo ochrana pred podvodníkmi
  7. Môžem na Bisqu kupovať a predávať altcoiny?
  8. Nákup a predaj Bisqu: Kto je maker a kto je taker?
  9. Riešenie prípadných problémov pri obchode
  10. DAO a BSQ token
  11. #noKYConly aneb trochu námahy stojí za to
  12. Záver, alebo robme veci správne, stojí to za to

Kupujete, predávate, ale viete vôbec, čo vlastne robíte?

Ak kupujete či predávate Bitcoin bežným spôsobom pomocou klasickej zmenárne či burzy typu Binance, Coinbase, Bitstamp a iné, podstupujete, či už vedome, alebo nevedome, veľa rizík. Niektoré nevýhody nie sú nijako závažné a výhody tohto spôsobu nákupu a predaja ich môžu vyvažovať. Rad nevýhod ale predstavuje kritické problémy, ktoré nemáte ako používateľ možnosť eliminovať, a ak na to príde, ide o problémy nezvratného charakteru, ktoré nejdú opraviť.

Bitcoin bol vypustený do sveta z určitých dôvodov, ako riešenie na špecifické problémy. A to je práve to. Problémy, ktoré Bitcoin rieši, vracajú klasický nákup a predaj späť do hry. A čo viac, v tú chvíľu sa začnú objavovať a nabaľovať nové riziká, ktoré neradno dobrovoľne podstupovať.

(De)centralizácia

Z pojmov ako centralizácia a decentralizácia sa stali do značnej miery buzzwordy, ktoré sa hojne využívajú v marketingu a ľudovo povedané, v shillovaní altcoinov a rôznych ICO. Za tým všetkým sa však skrýva téma, ktorej dôležitosť podčiarkuje dôvody, prečo bol Bitcoin vytvorený a ako funguje.

Bitcoin vznikol za účelom finančnej zvrchovanosti jednotlivca, čo je samo o sebe na veľmi dlhé a komplexné rozprávanie. Jednoduchý, hoci veľmi dômyselný systém plných uzlov, asymetrickej kryptografie, monetárnej ekonómie a dôkazu práce zabezpečuje práve onú finančnú zvrchovanosť. To platí ale len vtedy, ak to celé správne používate. Ideálnym prípadom by bol tzv. uzavretý okruh, kde by ste príjmy mali v bitcoinoch a všetky výdavky tiež. Tak ďaleko bohužiaľ ešte nie sme a nejakú dobu to ešte potrvá. A do tej doby potrebujeme nejako prepojiť Bitcoin s platným finančným systémom.

Finančná zvrchovanosť

Tú finančnú zvrchovanosť definuje najmä to, že ak chcete vykonať transakciu, nemusíte nikoho žiadať o povolenie transakciu vykonať. V prvej chvíli vám to možno nepríde dôležité, kým sa nezamýšľame nad tým, ako funguje vaše osobné klasické bankovníctvo. Ak sa zamyslíte do detailu nad jednotlivými krokmi pri klasickej transakcii, či už ide o platbu kartou, prevod z účtu na účet alebo výber hotovosti z bankomatu, žiadosť o povolenie číha na každom kroku.

A každému sa už určite stalo, že nebolo možné z bankomatu vybrať alebo v obchode zaplatiť kartou. Mohlo síce ísť o čisto technické dôvody, ako sú výpadky pripojenia internetu či nedostatok bankoviek v bankomate, pointou tu ale je, že ste s tým vy osobne nemohli nič robiť. Povolenie vykonať transakciu tak nie je len jednoduché ÁNO/NIE nejakej tretej osoby, ale väčšinou je časťou centralizovaného systému, ktorá je závislá na ďalších častiach, ktoré sú závislé na ďalších veľmi komplexných častiach a systémoch. A každý z nich môže naprieč časom a priestorom kedykoľvek zlyhať a vašu žiadosť o vykonanie transakcie tak zamietnuť.

i Bez používania vlastného full nodu to nejde!

Používate vlastný full node? Bez neho môžete na finančnú zvrchovanosť a pravú transakčnú slobodu zabudnúť. A ak majoritná väčšina nebude full nody používať, je Bitcoin odsúdený na neúspech.

Ak neviete, o čo ide, alebo nepoznáte dôvody, prečo svoj full node používať, doplňte si vzdelanie v našom článku: Čo to je Bitcoin full node? (ZÁKLADY BITCOINU).

Vyššie popísané je len špičkou ľadovca, a ak vás toto vysvetlenie ani trochu nedvíha zo stoličky, zrejme nemá cenu ďalej čítať. Bitcoin očividne zatiaľ nepotrebujete. Pozorným čitateľom už došlo, že ak do svojho používanie bitcoinov zapojíte tretiu stranu, nemáte finančnú zvrchovanosť. A práve tá je tou najcennejšou vecou na Bitcoine, ako takom.

So žiadosťou o povolenie ale samozrejme prichádza nutnosť dôvery čiže nutnosť veriť cudzej, tretej strane. V prípade dnešného článku sú to centralizované burzy a zmenárne. Z povahy Bitcoinu, ak nakupujete či predávate týmto spôsobom, sa nikdy nevyhnete fáze, kde o svoje bitcoiny doslova prídete, lepšie povedané, dobrovoľne prepíšete svoje vlastníctvo na niekoho iného. Nenávratne a navždy.

Bez dôvery to nejde?

Akú úlohu tu zohráva tá spomínaná nutnosť dôvery? Burza či zmenáreň má nejaké renomé, rad spokojných (aj nespokojných) používateľov, môže mať dlhoročnú tradíciu a napríklad pekné webové stránky. Ide o rad faktorov, ktoré bežnému používateľovi podvedome hovoria, že je táto tretia strana dôveryhodná a nie je až taký problém jej veriť. Možno nie, ale nič to nemení na čisto technickom fakte, že vo chvíli, keď svoje bitcoiny tretej strane pošlete, de facto ste o ne prišli. Obkecať sa to nedá, je to číry fakt. Môžete len dúfať, že vám tá dôveryhodná spoločnosť bitcoiny vráti, ak si o ne požiadate. A ona to vo väčšine prípadov urobí, nemá prečo to neurobiť. Kým sa niečo neprihodí.

A to je práve to. Prihodiť sa môže čokoľvek. Ale ak nikoho nežiadame o povolenie vykonať transakciu, nemáte potrebu nikomu dôverovať. Ak transakciu prijímate a nikoho ďalšieho do toho nezapájate, nemôže vás ani ohroziť zlyhanie tretej strany.

Najznámejšie a najčastejšie sú samozrejme vyhackovanie tretej strany, ktorým bitcoiny niekto ďalší ukradol. Menej známe, väčšinou opomínané a o to horšie prípady sú tie, kedy vám tretia strana odmietne „vaše“ bitcoiny vrátiť. Dôvodov, prečo by sa tak stalo, opäť môže byť mnoho. Najčastejšie môžete porušiť niektoré z ich podmienok, ktoré sú väčšinou dosť rozsiahle, nejasné a často sa mení. Aby sme si uvedomili závažnosť problému, je potrebné pochopiť, že aj burzy a zmenárne majú svoje šéfov. Majú niekoho, komu sa musia zodpovedať a pred kým musia sekať dobrotu. Sú to štáty a regulátori. A tieto tretie strany, ktorým dôverujete, nehrajú vašu alebo svoju hru. Hrajú hru niekoho ďalšieho, podľa cudzích pravidiel. A ak ich nebudú dodržiavať, dopadnú veľmi zle.

6102 executive order
Exekutívne nariadenie 6102 na bitcoin nie je otázkou či, ale skôr kedy.

A teda, ak sa jedného dňa niekto rozhodne, že zmenáreň porušila pravidlá, zabaví jej všetko, vrátane „vašich“ bitcoinov, pri ktorých ste verili, že vám ich zmenáreň vráti, ak si o ne požiadate. Nejde tu o to, aká je pravdepodobnosť, že sa to stane, ani kedy sa to stane, ale že je to vôbec čisto technicky možné. Počuli ste niekedy o exekutívnom nariadení 6102 z roku 1933 v USA? Američania až do roku 1974 na príkaz vtedajšieho Franklina Delano Roosevelta nesmeli vlastniť zlato vo forme mincí alebo zlatých tehál. Vtedajší vlastníci boli nútení zlato odpredať za cenu 20,67 USD za uncu.

Myslíte si, že sa to s Bitcoinom nikdy nestane? Možno že nie, možno áno. Podstatné tu je, že sa to opäť čisto technicky môže stať. Bitcoin, tak ako bol nadizajnovaný, za predpokladu, že ho budete správne používať, umožňuje, že vám ho nikto nevezme, ani keby sa na hlavu postavili. Ak by sme išli do podrobností, môže a pravdepodobne by to bolo o dosť zložitejšie, ale podstatná je tu iná vec. Ak by ste nemali to šťastie a „vaše“ bitcoiny by sa vo chvíli dopadu takejto situácie nachádzali u prevádzkovateľa burzy, potom máte smolu. Zrejme by vám burza či zmenáreň vrátila fiat menu v pevne stanovenom kurze.

Čo je Bisq a ako funguje?

Na otázku, čo je vlastne Bisq a ako funguje, by sa dalo odpovedať jednoducho. Bisq je spôsob (protokol), ako nakupovať a predať bitcoiny. A funguje tak, ako to má správne vyzerať. Je úplným protipólom prvej a predposlednej kapitoly tohto článku a už bohužiaľ zažitých ciest, po ktorých sa noví používatelia vydávajú a hneď na začiatku sa strácajú.

A teraz čisto technicky:

  • Bisq je open-source. Ktokoľvek môže čítať a overovať verejne dostupný zdrojový kód Bisqu a všetky následné zmeny.
  • Bisq funguje na 2 of 2 multisig adresách, teda na báze smart kontraktov. Bisq, ako taký, žiadne BTC ani iné aktíva nijako nedrží.
  • Bisq na komunikáciu používa peer-to-peer sieť, výhradne cez Tor. Neexistuje tu žiadny server ani prostredník, ktorého by bolo možné napadnúť a vykradnúť.
  • Bisq je defaultne SPV peňaženka, môžete však a mali by ste použiť svoj vlastný full node.
  • Bisq používa ako hlavnú menu Bitcoin. Nevýhodou teda je, že bez menšieho množstva Bitcoinu nemožno začať Bisq používať.
  • Bisq nemá žiadny prístup k dátam o zúčastnených stranách, ktoré medzi sebou obchodujú.
  • Bisq nevyžaduje žiadnu registráciu, pretože sa nie je ani kam registrovať. Technicky tak odpadá možnosť krádeže dát a identity. Niet čo ukradnúť.
  • Bisq nie je firma, nemá žiadne sídlo, zamestnancov ani majiteľa. Jedinú štruktúru tvorí decentralizovaná autonómna organizácia (DAO), ktorá nepodlieha žiadnej jurisdikcii.

A stručný opis Bitcoinu:

Bitcoin, ako technológia, je open-source. Každý môže čítať jeho zdrojový kód vrátane minulých aj budúcich zmien. Systém Bitcoiny sám o sebe nedrží žiadne Bitcoiny ani iné kryptomeny či fiat peniaze. Na akéjkoľvek komunikácie využíva peer-to-peer sieť. Bitcoiny nebežia na žiadnom centrálnom serveri, nie je ho ako vykradnúť či hacknúť. Bitcoin sám o sebe nedisponuje žiadnymi dátami o obchodoch ani o stranách, ktoré sa obchodu zúčastnili. Používanie Bitcoinu nepodlieha žiadnej registrácii. Nie sú potrebné osobné údaje a čo neexistuje, to nemožno ukradnúť. Bitcoin je len „pár“ riadkov dobre navrhnutého kódu. Nemá žiadnu adresu a nikto za neho nezodpovedá. A tak ani nie je nikto, koho by bolo možné za Bitcoiny udrieť cez prsty, zatknúť, obžalovať, odsúdiť, zavrieť, mučiť a vydierať. Znie vám to povedome?

A trochu podrobnejšie:

  1. Stiahnete Bisq softvér a spustíte.
  2. Nastavíte platobné metódy (SEPA, revoluta, Face-to-Face, Western Union atď.)
  3. Prejdete a vyberiete si z ponuky na kúpu Bitcoinu.
  4. Pošlite fiat menu predávajúcemu na bankový účet (podľa typu platby).
  5. Počkáte na potvrdenie zo strany príjemcu.
  6. Hotovo, Bitcoiny sú vaše, na vašej peňaženke.

Všetka dátová komunikácia je mnohonásobne šifrovaná, a sieťová prevádzka je anonymná pomocou torifikácie cez Tor sieť. Žiadne dáta o účastníkoch obchodu tak nemožno akokoľvek odpočúvať. Čo sa nikam neukladá alebo je šifrované nemožno ani následne nijako zneužiť.

A to najdôležitejšie, celý proces obchodu a používanie Bisqu nevyžaduje žiadne overenie identity. Žiadne občianske a vodičské preukazy, cestovné pasy, výpisy z účtov ani faktúry od dodávateľov energií, a už vôbec nie fotografie vašej tváre defaultne obshujúce EXIF dáta o vašej geolokácii v čase a priestore. Nič, čo by mohol niekto niekde ukradnúť a následne predať na DarkMarkete a inak zneužiť. A čo je ešte lepšie, nikto nikdy nezabaví nejaký server s dátami, ktoré by mohol využiť proti vám, pretože žiadny takýto server ani miesto neexistuje. Viac v predposlednej kapitole. Poďme si Bisq už konečne vyskúšať.

Bisq: inštalácia nastavení

Ak vás to, čo Bisq ponúka, zaujalo, poďme sa pozrieť na inštaláciu a podrobne na jednotlivé kroky, ako Bisq funguje. Nie je to nič ťažké a zvládne to hocikto. Preto, ak ako ostrieľaní bitcoinéri a znalci kryptomien, odporúčate niekomu spôsob nákupu a predaja, zvážte trikrát Bisq, než nováčika pošlite na cestu, z ktorej niet návratu.

MacOS a Linux

Inštruktážne video na inštaláciu Bisqu pod MacOS a Linuxom.

Na webovej stránke bisq.network si stiahnite súbory pre vašu platformu vrátane PGP podpisu, ktorým overíte pravosť inštalátora. Spôsobom overenia a inštaláciou už vás prevedie zvyšok videa.

Windows 10

Podobný postup pre operačný systém Windows 10.

V prípade Windows 10 je overenie zhody inštalačného súboru s PGP podpisom trochu zložitejšie, všetko potrebné vám ale ukáže opäť video. Nejde o nič neštandardné, ale čisto o dobrú prax, ktorú je dobré sa naučiť a dodržiavať pri každej inštalácii softvéru, ak je podpis k dispozícii. Zvlášť v kryptomenovom svete existuje dostatok kreativity na to, ako podviesť neskúsených používateľov a pripraviť ich o ich bitcoiny.

Než začnete Bisq používať

Než sa do čohokoľvek pustíte, je potrebné, rovnako ako v prípade tvorby klasickej bitcoinovej peňaženky, vykonať základné nastavenia zabezpečenia a zálohy privátnych kľúčov.

Tento krok za žiadnu cenu nepreskakujte, dajte si tú prácu a všetko perfektne zálohujte.

Ako prvé je potrebné nastaviť heslo pre vašu Bisq peňaženku pod položkou Account (účet) v hlavnom menu a následne Wallet Password. Odporúčam použiť Password Manager. Ideálne aby bol opäť open-source. Vhodnou kombináciou je hardvérová peňaženka Trezor, ktorá okrem najbezpečnejšieho spôsobu úschovy bitcoinov ponúka práve aj správcu hesiel.

Ďalším krokom je záloha tzv. seedu, 12 slov, z ktorých sa generujú privátne a verejné kľúče. Tieto slová (nazývané mnemonická fráza) nikdy neukladajte do počítača, nikam online (iCloud, Google Drive), a už vôbec si ich nefoťte telefónom. Ideálny je kus papiera uložený na bezpečné miesto, prípadne existujú fyzicky odolné spôsoby, ako sú najrôznejšie Cryptosteely a im podobné varianty.

Posledným a nemenej dôležitým krokom je nastavenie zálohy, kam bude Bisq ukladať všetky potrebné dáta. Tie obsahujú šifrované informácie o vašej peňaženke, obchodoch, účtoch a identitách, ktoré budete na používanie Bisqu potrebovať. Tieto dáta sú ukladané lokálne a nie sú posielané na žiadny server tretej strany, takže je aj veľmi ťažké ich nejako zneužiť, napríklad predať na DarkMarkete.

Ako prebieha obchodovanie na Bisqu?

Bisq funguje na základe ponúk a dopytov. V nasledujúcej ukážke uvidíte, ako prebieha názorný obchod medzi Alicou a Bobom od začiatku do konca.

Nejde o nič zložité, akonáhle zažijete prvý obchod, nebudete sa chcieť vracať ku „klasike“.

V názornom príklade je Bob ten, kto chce kúpiť nejaké Bitcoiny. Na druhej strane je Alica, ktorej sa hodia nejaké fiat peniaze a chce časť svojich Bitcoinov predať. Bob je teda kupujúci, Alica predávajúca. Bisq je peer-to-peer burza, takže obchod prebieha len medzi Alicou a Bobom, a teda musia byť obaja online. Bob zadáva dopyt na kúpu Bitcoinov. Chcel by nižšiu cenu pod aktuálnou trhovou hodnotou, je trpezlivý a nevadí mu čakať ani mať zapnuté PC, než sa nájde niekto, kto mu za jeho podmienok Bitcoiny predá.

Bob nastavuje parametre ponuky na kúpu Bitcoinov. Teda koľko BTC chce kúpiť, s akým percentuálnym rozdielom nad/pod trhovú cenu a ekvivalent BTC vo fiat mene, v tomto prípade v EUR. Možno nastaviť aj rozsah minimálnej dopytovanej čiastky. Akonáhle Bob zadá parametre ponuky na kúpu Bitcoinu, Bisq vyzve Boba na úhradu bezpečnostného poplatku (% z obchodovanej čiastky), ktorý Boba incentivizuje na to, aby celý obchod úspešne dokončil. Pokiaľ Bob celý obchod dotiahne do konca, bezpečnostný poplatok mu bude vrátený. Ďalej je potrebné uhradiť poplatok za obchod a poplatok ťažiarom za vyťaženie transakcie.

Teraz možno rozmýšľate nad tým, o aké že ide vyťaženie transakcie, keď sa pri obchodovaní na bežnej burze nič také nerobí. A v tom je ten celý trik. Na klasickej centralizovanej burze reálne žiadne Bitcoiny neobchodujete, respektíve nedochádza k žiadnym zmenám v bitcoinovom blockchaine. Oproti tomu, kúzlo Bisqu, leží v tzv. multisignature transakciách, čiže smart kontraktoch. Vráťme sa ale k Alici.

Akonáhle Bob dokončí zalistovanie svojej ponuky na kúpu BTC odoslaním vyššie zmienených poplatkov (v jednej transakcii), Alici sa v jej Bisq aplikácii objaví Bobova ponuka. Ak Alicu zaujme Bobom dopytované množstvo BTC za ním nastavenú cenu a spôsob platby, môže Alica ponuku prijať. Bisq vyzve Alicu na transakciu, ktorá zahŕňa: obchodovanú čiastku, bezpečnostný poplatok a poplatky za obchod a za vyťaženie transakcie. Z povahy multisignature transakcie Alica v tejto chvíli neposiela žiadne Bitcoiny Bobovi, tie idú na adresu smart kontraktu a neopustia ju, kým nie sú splnené podmienky obchodu. Vráťme sa opäť k Bobovi.

Akonáhle dôjde k trom potvrdením Alicinej transakcie na bitcoinovom blockchaine, Bisq vyzve Boba na úhradu € za Bitcoiny, ktoré chce od Alice kúpiť. V názornej ukážke platí Bob SEPA platbou na eurový účet Alici. Vo chvíli, keď Bob € odošle, potvrdí na Bisqu odoslanú platbu, čím dáva Alici vedieť, že má očakávať peniaze na svojom bankovom účte. Akonáhle si Alica všimne prichádzajúcu platbu, potvrdí prijatie € od Boba na Bisqu a obchod je dokončený.

Alica potvrdí prichádzajúcu platbu, čím sú splnené podmienky smart contractu a Bitcoiny z multisignature adresy sú automaticky preposlané Bobovi na jeho Bisq peňaženku. Obom účastníkom je zároveň vrátený bezpečnostný poplatok za bezproblémové splnenie podmienok a úspešné dokončenie obchodu.

Ako si vytvoriť fiat účet na Bisqu?

Na úspešné pochopenie celkového dizajnu Bisqu si potrebujeme ukázať, ako tú fungujú účty a identity. Neľakajte sa, nejde o vašu pravú identitu, ale o tzv. Tor identitu. Môžete ich tu mať nekonečne veľa bez toho, aby ich všetky spájal nejaký štátny doklad, výpis z účtu, fotografia vašej tváre a bohvie čo všetko.

Základom je vytvorenie fiat účtu podľa príslušnej metódy platby alebo služby.

V názornej ukážke na videu vidíte tri ponuky na kúpu BTC. Platobná metóda ponúk je SEPA na nemecký eurový účet. Aby ste mohli túto ponuku prijať, musíte mať vo svojom Bisqu vytvorený tiež SEPA účet. V rámci Bisqu nejde o naozajstný bankový účet, ide opäť len o Tor identitu, ku ktorej sa viažu napríklad reputácie za úspešné obchody a podobne. Aby to ale celé fungovalo, je potrebné túto identitu vytvoriť s ozajstnými údajmi vášho bankového účtu, teda so správnymi IBAN a BIC/SWIFT údajmi. Hneď si povieme prečo.

Pod záložkou Account v menu nájdete sekciu National Currency Accounts, čiže fiat účty v národnej mene (EUR, CZK, CHF atď.). Zvolíte Create New Account, vyberiete metódu platby SEPA a vyplníte pravdivé údaje o svojom bankovom účte, z ktorého budete za prípadne zakúpené Bitcoiny platiť, či naopak prijímať platby za predané BTC. Tieto údaje sú uložené iba lokálne, neodchádzajú na žiadny server Bisqu, lebo ani žiadny neexistuje.

Akonáhle máte účet vytvorený, môžete sa pozrieť späť do ponúk, či je k dispozícii nejaká, ktorá zodpovedá vašej platobnej metóde a limitom, v rámci ktorých môžete s novým účtom obchodovať. Počiatočný limit pre SEPA platby je 0,01 BTC. Všetky jednotlivé účty, ktoré si vytvoríte, sú na sebe nezávislé. Nededia navýšenie limitov ani reputáciu za úspešné obchody, čím medzi nimi neexistuje ani žiadne prepojenie. Poďme sa teraz pozrieť, ako je to vlastne s tými limitmi, ako fungujú a na čo slúžia.

Limity fiat účtov, alebo ochrana pred podvodníkmi

Limity na Bisqu nie sú pre nového návštevníka nič prirodzené a na rovinu, nejde o používateľsky prívetivú skúsenosť. Zrejme zistíte, že ani nemáte čo kúpiť, pretože existujú nejaké limity a podpisy a spolu s nízkou likviditou a škálou ponúk budete mať chuť Bisq zase zatvoriť. Nerobte to, chvíľu vydržte.

Systém staroby účtov, podpisov a limitov nie je ideálne, ale ide o overený a zatiaľ jediný spôsob, ako čo najlepšie zabezpečiť fungovanie tohto trhu.

Základom tohto systému je v podstate staroba účtu. Aktuálne limity pre váš fiat účet nájdete v detailoch tam, kde ste si ho prvýkrát vytvorili. Každá platobná metóda má rozdielne štartové limity, ktoré sa po tridsiatich dňoch zdvojnásobia a po šesťdesiatich dňoch znova. Vek účtum samo o sebem ovplyvňuje iba limity množstva predávaných Bitcoinov. Je tu totiž rozdiel v tom, že ak Bitcoiny predáte, neexistuje z povahy dizajnu Bitconu možnosť, ako platbu akokoľvek reklamovať alebo si ju nechať vrátiť. To ale neplatí pre klasické platby fiat služieb, ako sú napríklad bežné bankové účty a SEPA platby.

Ak chcete navýšiť svoj limit nákupu konkrétneho fiat účtu, musíte vykonať prvý úspešný nákup s protistranou, ktorá má tzv. podpísaný účet starší ako tridsať dní. Za tridsať dní od úspešne dokončeného obchodu s protistranou, ktorá mala podpísaný účet tiež starší než tridsať dní, sa stane váš účet podpísaným. Po tridsiatich dňoch od podpísania vášho účtu môžete začať podpisovať úspešnými obchodmi nové, nepodpísané účty.

Myšlienka tohto systému je založená na tom, že trvá nejaký čas a stojí nejaké úsilie získať podpísaný účet, ktorý nebudete chcieť znehodnotiť jedným malicherným podvodom, kedy by ste sa pravdepodobne zároveň dopustili aj bankového podvodu. V prípade spomínaných finančných metód založených na fiat systéme je totiž možnosť tzv. chargeback, kde môžete po podpísaní čestného vyhlásenia, že ste platbu nevykonali, vy požiadať o vrátenie platby. Ide o slabinu tradičného bankovníctva a v podstate o jediný možný spôsob podvodu na Bisqu.

Ak to všetko znie príliš zložito, nezúfajte, jediné, čo musíte pre práve opísané, a teda na získanie podpisu vášho účtu urobiť, je úspešne dokončiť obchod s ponukou, ktorá má pri sebe zelený symbol „?“. Takto sú označené ponuky od podpísaných účtov s podpisom starším ako tridsať dní.

Môžem na Bisqu kupovať a predávať altcoiny?

Bisq je viac-menej bitcoinová záležitosť, a až donedávna prijímali vývojári tzv. pull request na integráciu ďalších altcoinov, ak si integráciu danej kryptomeny príslušní vývojári zaistili. Nedávno sa zmenil mechanizmus na listovania/delistovania podľa toho, či záujemcovia o špecifický trh zaplatia potrebné poplatky za skúšobné obdobie. Ak je v skúšobnom období trh aktívny a generuje dostatok poplatkov, altcoin zostane zalistovaný.

Ako obchodovať vybrané altcoiny na Bisqu?

Základom je opäť Bitcoin a nie je možné obchodovať altcoiny za fiat meny. Altcoiny, vrátane L-BTC (Liquid Bitcoin), sa tu teda nachádzajú na pozícii fiat mien, možno ich teda meniť iba za BTC a naopak. V prípade, že chcete nakúpiť Monero, predávate Bitcoiny, a ak chcete Monero predať, Bitcoiny nakupujete. Jediné prepojenie na Bisqu medzi svetmi kryptomien a dosluhujúcim fiat systémom je pomocou Bitcoinu.

Celý proces obchodovania s altcoinmi potom prebieha totožne ako v predchádzajúcej kapitole. Keďže ide o zmenu kryptomeny za kryptomenu, v ktorých prípade z povahy veci nie je možný spomínaný chargeback, nie sú tu žiadne limity ani žiadne podpisovanie účtov. To sa týka iba fiat účtov, v ktorých prípade toto riziko je.

Nákup a predaj Bisqu: Kto je maker a kto je taker?

Aby sme sa ešte raz uistili v tom, kto je na Bisqu kto, kto predáva a kto kupuje, poďme sa pozrieť na to, kto je taker a kto je maker.

Maker je ten, kto vytvára ponuku.

Pre nováčikov môže ísť o mätúcu terminológiu, preto sa radšej pozrite na to, ako sa na Bisqu vytvára ponuka (či už na nákup, alebo predaj BTC). Ten, kto vytvára ponuku je maker, čo so sebou prináša aj značné výhody. Video znázorňuje, ako, ako maker, vytvoríte na trhu Bisqu ponuku na kúpu BTC za €. Inými slovami, zháňate Bitcoin, platíte v eurách. Nevýhoda toho, byť maker je, že musíte byť online, aby prípadní takeri vašu ponuku videli.

Najväčšia výhoda toho byť maker, a byť teda tým, kto tvorí ponuky, je, že určujete svoje vlastné pravidlá, podľa ktorých bude obchod prebiehať. Platobná metóda je len na vás a rovnako tak, čo je najdôležitejšie, aj bezpečnostný poplatok. Ten je defaultne 10 % z obchodovateľnej čiastky, ale čím vyšší ho dáte, tým nižšia je motivácia pre prípadného podvodníka na vás niečo skúsiť. Nespornou výhodou je aj nastavenie ceny, za ktorú ste BTC ochotní kúpiť. Môžete tak nastaviť napríklad 75 % cenu za Bitcoiny pod aktuálnu trhovú cenu. Poslednou výhodou toho byť maker sú o cca 80 % nižšie poplatky za obchod.

Taker je ten, kto berie, čo je k dispozícii.

Obchod, z pohľadu takera, v podstate prebieha takmer identicky, len si ako taker (ten, kto berie) vyberáte z dostupných ponúk, ktoré položili makeri. Ak vám nejaká ponuka vyhovuje, môžete ju prijať a obchod už klasicky dokončiť. Taker, oproti makerovi, nemusí byť z povahy veci online.

Určite vám už ale napadla otázka, čo sa stane, keď sa niečo zvrtne. Čo keď priebeh obchodu nepôjde tak hladko, ako by mal? A čo keď sa vás druhá strana pokúsi nejako podviesť?

Riešenie prípadných problémov pri obchode

Systém obchodovania na Bisqu je vymyslený a nastavený tak, aby sa nedokončenie obchodu či prípadný pokus o podvod nevyplatil. Poďme sa vrátiť do 4. kapitoly, k Bobovi a Alici, a predstavme si, že Alica z nejakého dôvodu nepotvrdila príjem € na svoj fiat účet. Riešenie prípadného problému má tri fázy. Komunikácia, mediácia a arbitráž.

Trading chat

Najprv predpokladajme, že na prípadnú neaktivitu zo strany Alice existuje dobrý dôvod. Nemusí jej ísť hneď o podvod, a preto využijeme funkciu šifrovaného chatu. Bob Alici zanechá správu s otázkou, prečo Alica príjem € stále nepotvrdila. S najväčšou pravdepodobnosťou zo strany Alice o nič nešlo a dva dni sa nedostala k PC. Skontroluje svoj fiat účet, a ak transakciu uvidí, potvrdí príjem € v priamo v Bisqu.

Bisq trader chat
Kliknutím na ikonu pod detaily obchodu spustíte šifrovaný chat.

Bankové systémy samozrejme nie sú dokonalé, a tak sa môže stať, že Alica zatiaľ žiadne peniaze naozaj nedostala. Bob s Alicou sa môžu dohovoriť, že tomu dajú ďalších pár dní. Bitcoiny sú zamknuté v multisignature kontrakte s časovým zámkom, a tak ani keby Alica prefíkane vyčkávala, BTC automaticky späť po vypršaní časového zámku nedostane. Po vypršaní času na dokončenie obchodu sa celý problém rieši arbitráží, ale medzi tým existuje ešte fáza mediácie.

Mediácia

Mediácia je v podstate komunikácia pomocou mediátora, niekoho z Bisq DAO. V prípade, že s Alicou nie je dobrá reč, požiada Bob o podporu a do chatu sa pripojí tzv. mediátor, ktorý sa Alicu a Boba pokúsi doviesť k schodnému riešeniu. Mediátor navrhne riešenie sporu, a ak Alica aj Bob súhlasia, dôjde na dokončenie obchodu a Bob obratom dostane zakúpené Bitcoiny. Ak obidve, alebo len jedna strana obchodu, s návrhom mediátora nesúhlasia, nastupuje fáza arbitráže.

Arbitráž

Fáza arbitráže je posledný krok, ktorý je určený ako finálne riešenie, na ktoré dochádza len v krajných prípadoch. Prvým prípadom je ten, kedy Alica nereaguje na Bobovu komunikáciu po celý čas obchodu až do chvíle, kedy vyprší časový zámok multisignature kontraktu. Druhým prípadom je, že jedna zo strán odmietne návrh mediátora a vyžiada si priamo arbitráž.

Bisq Arbitrage
Výsledok mediácie je možné odsúhlasiť alebo odmietnuť, a vyžiadať si tak arbitráž.

V prípadnej fáze arbitráže je potrebné arbitrátorovi (človeku, ktorý situáciu rieši) dokázať, že ste v práve. Na to môže stačiť napríklad Bobovou bankou overené potvrdenie o vykonanej transakcii, na ktorom budú vidieť všetky potrebné detaily transakcie. V krajných prípadoch môže arbitrátor Boba požiadať o overenie identity pomocou videorozhovoru. Akonáhle arbitrátor uzná za vhodné, že Bitcoiny Bobovi naozaj patria, osobne ho odškodní zo svojich Bitcoinov. Arbitrátor si na následné vyrovnanie za odškodnenie Boba založí návrh v Bisq DAO. Bitcoiny, ktoré Bobovi arbitrátor vyplatil, dostane späť z Bisq donation adresy, kam automaticky BTC putujú, ak vyprší časový zámok multisignature kontraktu bez toho, aby došlo k správnemu dokončeniu obchodu.

Pamätáte si na bezpečnostný poplatokm čiže security deposit, ktorý obe strany zamykajú do multisignature kontraktu na začiatku obchodu? Ak obchod nedopadne zo strany Alice, pripadne Alicin bezpečnostný poplatok Bobovi ako bolestné, ktoré je defaultne 10 % z obchodovanej čiastky. Tu sa teda ukazuje výhoda toho byť maker, lebo výška bezpečnostného poplatku záleží na tom, kto ponuku zakladá. Vyšší bezpečnostný poplatok tak incentivizuje obe dve strany sekať dobrotu a obchod bez problémov dokončiť. A teraz sa už poďme pozrieť na to spomínané Bisq DAO.

DAO a BSQ token

V priebehu článku už padla zmienka o DAO, čiže Decentralizovanej Autonómnej Organizácii. Okrem iného, má Bisq aj svoj BSQ token, čo by pre opatrného čitateľa mal byť automatický redflag. Je len málo dôvodov, prečo by mal mať projekt svoj vlastný token a DAO štruktúra môže byť jedným z nich.

Čo je Bisq DAO a je vôbec potrebné?

Ako už bolo povedané, Bisq, ako projekt, a vo svojej podstate obyčajný kus softvérového kódu, nie je zárobková firma ani neziskovka. Nejde o spoločnosť ani firmu. Nemá žiadnu klasickú štruktúru, nemá radu akcionárov, CEO ani konateľa. Aj napriek tomu Bisq potrebuje robiť a prijímať väčšinu rozhodnutí ako bežné, práve popísané štruktúry. Bude Bisq naďalej integrovať podporu pre shitcoiny? Kto o tom rozhoduje a ako? A presne to umožňuje DAO. Na dostatočné pochopenie je nutné poznať tri základné hodnoty Bisqu.

Prečo DAO a BSQ?

  • Súkromie používateľa
  • Bezpečnosť používateľa
  • Odolnosť proti cenzúre

Tieto tri body vyžadujú jednoduchú, ale pomerne zložito uskutočniteľnú vec. Tou je odstránenie čo najviac bodov, ktoré by mohli slúžiť na centrálnej kontrole nad celým projektom či jeho časťami. Samotná Bisq sieť ako decentralizovaný protokol, cez ktorý prebiehajú obchody, je jedna vec. Druhou vecou je ale to, kto Bisq tvorí. To sú tzv. contributori čiže tí, ktorí pracujú na zdrojovom kóde a ďalších častiach celého systému. Bez DAO idú všetky poplatky zo zrealizovaných obchodov jednému centrálnemu bodu a rovnako tak všetky rozhodnutia a finálne slovo končí u toho istého človeka.

Bisq ako DAO priznáva kredit všetkým contributorom, ktorí sa na vývoji podieľajú, a ako súčasť odmeny za prácu na projekte priznáva každému hlasovacie právo. Bisq ale uznáva aj svojich používateľov, ktorí by mali mať takisto hlasovacie právo, pretože bez používateľov by bola práca contributora zbytočná, ak by softvér nikto nepoužíval. Z týchto dôvodov vznikol verejne obchodovateľný BSQ token, ktorý contributori dostávajú za prácu a používatelia si ho môžu kúpiť. BSQ tokenom idú tiež platiť (lacnejšie) poplatky za obchod.

Ako fungujú odmeny v Bisq DAO?

Povedzme, že contributor menom Steve venoval nejaký čas a úsilie skvelej dokumentácii a rád by za ňu bol nejako odmenený. Prehľadná a jednoduchá dokumentácia pravdepodobne uľahčí adopciu Bisq siete a pomôže prípadným tápajúcim používateľom. Steve si svoju prácu cení na 5 000 BSQ. Steve podá návrh na Github, v ktorom popíše detaily a prínos svojej práce a založí s odkazom na Github návrh na výplatu odmeny. Približne raz mesačne všetci contributori, vrátane používateľov, majú možnosť hlasovať. Ak Stevov návrh odhlasujú, Bisq sieť vygeneruje nové BSQ tokeny, ktoré sa pripíšu na jeho účet.

Kde sa berú BSQ tokeny?

Bisq DAO používa tzv. systém ofarbovania Bitcoinu. Každý, kto hlasuje, odosiela svoj hlas spolu s pár satoshis. Ak Stevov návrh prejde, BSQ systém tieto satoshi, ľudovo povedané, zafarbí, čo je pokyn Bisq sieti na vygenerovanie nových BSQ tokenov, ktoré sú odoslané na Stevov BSQ účet. Tento systém a ofarbovania Bitcoinov sa nijako netýka bitcoinovej siete, a je teda vidieť len v Bisq sieti. BSQ tokeny samy o sebe nemajú žiadnu hodnotu ani sa nikde inde neobchodujú. Čo s nimi bude Steve robiť?

V Bisq sieti sa predsa len nájde niekto, kto by rád BSQ tokeny so Stevom vymenil za ozajstné BTC. Prečo? Dôvod je jednoduchý. Poplatky za obchody v Bisq sieti možno hradiť dvoma spôsobmi. Cez BTC a BSQ. A cez BSQ tokeny sú poplatky samozrejme mnohonásobne nižšie, približne o 90 %. Aby nedochádzalo k zbytočnej inflácii, sú BSQ tokeny vo chvíli použitia na zaplatenie poplatkov nenávratne zničené.

Význam Bisq DAO pre traderov

Má pre traderov DAO a BSQ vôbec nejaký význam?

Hlavná existencia BSQ nie je z márnivosti mať svoj vlastný token, hlavná pointa systému je, aby používatelia (traderi) mohli platiť contributorom (vývojárom) za prácu. Ak ste pochopili hlavné oznámenie a myšlienku tohto článku, ktorým nie je návod na to, ako Bisq používať, ale prečo ho používať, iste už chápete, že práca, ktorú Bisq contributori odvádzajú, je na nezaplatenie. Contributori Bisqu sú tými, ktorí ponúkajú bezpečnú alternatívu nákupu a predaja Bitcoinov všetkým, ktorí im dajú prednosť pred tradičnou cestou do pekla.

Ako používatelia – traderi Bisq siete – máte samozrejme možnosť zúčastniť sa každého hlasovacieho cyklu. Prečo by ste to ale mali robiť? Ak Bisq používate a záleží vám na smere, ktorým sa bude budúcnosť vývoja uberať, máte svoj hlas a mali by ste ho použiť. Môžete tak formovať budúcnosť decentralizovaného peer-to-peer protokolu nielen pre seba, ale aj pre každého ďalšieho používateľa a nadchádzajúce generácie podľa svojho najlepšieho svedomia.

Význam Bisq DAO pre Contributor

Má pre traderov DAO a BSQ vôbec nejaký význam?

Ťažko asi budete v bitcoinovom ekosystéme ako open-source developer hľadať lepší pocit, ako keď vás za vašu prácu niekto odmení. Aj keby to malo byť len na kávu. Známe porekadlo znie: Kde je FOSS (free open-source), tam je bieda. A ak robíte na Bitcoiny, platí to dvojnásobne, až na výnimky.

Bisq DAO a BSQ token je ešte len na začiatku svojej cesty. V dlhodobom výhľade s rastúcou adopciou a používaním Bisqu by mala hodnota BSQ po všetkých stránkach rásť a malo by byť súčasne, až nastane ten pravý čas, spustené aj obchodovanie BSQ za BTC a naopak. BSQ tokeny sú zatiaľ dobré na nižšie poplatky a na prejavenie vďaky za prácu contributorom. Keď mu sa ale Bisq bude uberať tým správnym smerom a bude mať úspech, môže sa vám ako prípadným contributorom vyplatiť priložiť ruku k dielu a BSQ si ponechať.

#noKYConly aneb trochu námahy stojí za to

Táto kapitola, hoci by tomu jej názov mohol napovedať, nie je o nerešpektovaní zákonov a pravidiel spoločnosti, ide opäť o čisto technickú vec. KYC, ako sa dozviete, je otrasne nadizajnovaný systém plný chýb, ktorý môže byť v krajných situáciách veľmi ľahko otázkou života a smrti.

! Pavol Lupták o KYC/AML

„Predstavte si webovú stránku, lepšie povedané e-shop DarkMarketu, kde si môžete vybrať akúkoľvek kompletnú identitu akejkoľvek osoby vrátane kópie občianskeho preukazu, cestovného pasu, dôkazu o adrese súčasného pobytu (faktúry za energie, tel. paušál) a fotografiu tváre, ako drží tieto dokumenty. Predstavte si, že je tento balík identity práve váš a ktokoľvek na druhej strane planéty si ho môže za pár korún kúpiť a ľubovoľne použiť. A do pár minút či hodín môže začať prať milióny a úspešne sa pritom maskovať vašej identitou.“

Pavol Lupták

Pavol Lupták

Bezpečnostný konzultant, CEO a vlastník spoločnosti Nethemba s.r.o., spolumajiteľ spoločnosti Satori s.r.o.

Citáciu z Luptáková článku: HOW KYC/AML POSES A SERIOUS THREAT TO YOUR PRIVACY AND SHOULD NOT BE USED AT ALL sa dostávame aj k problémom, ktoré si drvivá väčšina ľudí neuvedomuje. A keby si ich uvedomovala, zrejme aj napriek ten najlepší referal program tento spôsob nákupu a predaja Bitcoinov a ďalších kryptomien neodporúča ostatným. Každá centralizovaná burza či zmenáreň musí mať niekde nejaké sídlo. Tým pádom sa pohybuje aj v rámci tamojšej legislatívy a musí dodržiavať tamojšie zákony a regulácie. Rozdiel je len v tom, akú destináciu si prevádzkovatelia burzy vyberú. A práve preto sídli, až na výnimky, väčšina búrz a zmenárni v offshore destináciách, kde sú dočasne v relatívnom bezpečí.

Vo väčšine prípadov, ktoré sa koncových používateľov dotýkajú, ide o tzv. smernice KYC a AML. Slúžia na identifikáciu zákazníka a kontrolu nad praním špinavých peňazí z trestných činností, ktoré sú postavené mimo tamojšie zákony. Na dodržiavanie pravidiel hry, do ktorej ste sa v tomto prípade dobrovoľne zapojili registráciou a odsúhlasením obchodných podmienok, nie je však nič zlé, pokiaľ vás k tomu nikto nedonútil pod hrozbou násilia a odňatia vašej osobnej slobody či majetku. Viete ale, k čomu ste sa naozaj upísali?

KYC
Overenie identity u tretích strán máva nedozerné následky.

Problém pre koncových používateľov predstavuje z povahy veci zle nadizajnovaný systém úschovy dát, ktorý slúži na úschovu vašich vyššie zmienených dát. Tie je možné s dostatkom motivácie a prostriedkov získať a následne spojiť s detailnými dátami transakcií vrátane fotografií, ktoré burzy neupravujú od metadát. To môže hravo viesť k reálnej geolakaci až k vašim dverám. Z množstva prípadov, keď sa na DarkMarkete objavujú citlivé dáta na kúpu, ako sú prihlasovacie údaje k burzám a zmenárňam jednotlivých používateľov spolu s občianskymi preukazmi, pasmi, fotkami tvárí a ďalších citlivých materiálov, je zrejmé, že tieto systémy, ktoré musia centralizované tretie strany používať, predstavujú najväčšie riziko pre koncových používateľov.

Než sa niekde zaregistrujete a dobrovoľne pošlite svoju kompletnú identitu nevedno kam, zamyslite sa, ako reálne nebezpečenstvo môže predstavovať niekto, kto vie, akými sumami disponujete a kam sa má pre nich zastaviť na popoludňajšiu kávu. A každý, kto len trochu sleduje krimi filmy, seriály a číta knihy, má aj napriek bujnej fantázii scenáristov dobrý prehľad o tom, že na páchanie akéhokoľvek peniazmi motivovaného zločinu nie je najťažšie zločin vykonať, ale skutočným orieškom je vyprať fiat peniaze. Kryptomeny nemajú takú kapitalizáciu, aby sa v nich dal prevádzkovať celý čierny trh a ani jeho časť nie. Pokiaľ ale môžete veselo prať a legalizovať výnosy z trestných činností v mene niekoho iného, máte postarané.

Matt Odell upozorňuje na reálne nebezpečenstvo týkajúce sa nezvrchovaného používania Bitcoinu.

Zoznam negatívnych tradeoffov tu samozrejme nezačína a už vôbec nekončí. Za zmienku stojí jeden závažnejšieho charakteru, ktorý sa začína objavovať v poslednej dobe. Burzy a zmenárne začínajú „trestať“ svojich zákazníkov, ak nájdu vo vašej transakčnej histórii pokus o vylepšenie súkromia vašich Bitcoinov pomocou CoinJoinu. Hoci nejde o žiadnu kriminálnu ani trestuhodnú činnosť, tretie strany si vyhradzujú takéto Bitcoiny so zodpovedajúcou históriou zadržať a uzavrieť svojim klientom účet. CoinJoin a ďalšie metódy vylepšujúce súkromie, ktoré napríklad poskytuje ekosystém mobilnej peňaženky Samourai Wallet, neexistujú najmä preto, že by mal majiteľ Bitcoinu čo skrývať, ale preto, že má na výber, čo chce dodávateľovi alebo nasledujúcemu príjemcovi ukázať. Vo svojej podstate ide len o ľudské právo na súkromie, čo zo zrejmých dôvodov niektorým subjektom, ktorých sa transakcia priamo aj nepriamo dotýka, vyložene vadí.

Súkromnie nie je o tom, či máte, alebo nemáte čo skrývať. Ide predovšetkým o to, či máte niečo, čo chcete ostatným sami ukázať.

Stále vás zaujíma, čo je Bisq? Na to a na otázku, prečo by sme ho mali používať, zodpovedá hutný kus textu, ktorý ste práve dočítali. Vyššie popísaná a samotná časť problémov, ktorú predstavuje používanie centralizovaných búrz je to, čo Bisq nie je. Bisq je kus softvéru, ktorý svojím dizajnom tieto problémy rieši. Rieši otázku nutnosti dôvery, nutnosti povolenia vykonať alebo prijať bitcoinovú transakciu, odpovedá elegantným riešením na otázku súkromia a hlavne vynecháva potrebu tretej strany, čím mitiguje obrovskú škálu nebezpečných rizík, ktoré predstavujú závažné problémy, ktoré môžu vyústiť v nezvratné a neopraviteľné škody.

Záver, alebo robme veci správne, stojí to za to

Bisq má samozrejme aj svoje nevýhody. Medzi najväčšie patrí nízka likvidita, a teda aj menšie množstvo ponúk než na klasických centralizovaných burzách a zmenárňach. Na svoje si rozhodne neprídu traderi a špekulanti, ktorí k svojmu remeslu potrebujú rýchlo realizovateľné obchody a ktorým na hlavných výhodách, ktoré Bisq prináša, nezáleží.

Jadro veci tu leží ale úplne niekde inde. Bisq nevlastní žiadna firma ani spoločnosť, a teda nemá ani žiadny legislatívny rámec, pod ktorý by mohol spadať. Nie je teda zo strany štátov a regulátorov možné niekoho chytiť za ruku a podľa zákonov vyžadovať informácie a dáta o svojich klientoch, ako je to v prípade normálnych búrz. Bisq žiadnych klientov nemá, má len používateľov používajúcich milióny dobre a šikovne nadizajnovaného open-source kódu. Neexistuje tu žiadny prostredník ani hlavný server, všetko je realizované iba medzi kupujúcim a predávajúcim.

Bisq je robustný, decentralizovaný protokol, ktorý aj prípadný 6102 príkaz v bitcoinovej edícii minie veľkým oblúkom. Nikto sa tu nedostane k vašim dátam, ak nebude poznať vaše heslo a nebude mať prístup k vášmu PC. Nikto sa nepoverí a nebude mať možnosť zneužiť vaše odcudzené doklady a citlivé informácie, ktoré by ste v bežnom prípade centralizovanej burze museli poskytnúť a ona je nedokázala uchrániť pred hackermi.

Je len na vás posúdiť, čo vám za to stojí, a čo nie. Vedzte ale, že keď finančné súkromie nepotrebujete dnes, neznamená to, že ho nebudete potrebovať ani v budúcnosti. Nikto z nás nevie, v akej situácii sa môže v budúcnosti ocitnúť, a pamätajte, že na to, aby bolo veľmi zle, stačí jeden zlý výsledok volieb alebo hlasovania.

Účelom tohto článku nie je len návod, ako používať nejakú aplikáciu. Mal by aj vyvolať to správne, trochu čierne svedomie vo všetkých, ku ktorým môže vzhliadať hoci aj jeden jediný nováčik. Nadýchnite sa dvakrát a premýšľajte o dôsledkoch, ktoré im vaše rady a informácie môžu priniesť a do akých situácií ich môžu dostať. Veľa chýb je nevratných a vedú k neopraviteľným problémom. Referal programy sú určite krásna vec, obzvlášť ak ich nevyužije jeden človek, ale stovky, tisíce, desaťtisíce či viac. Skúste sa naozaj zamyslieť, prečo a z akých dôvodov bol Bitcoin vymyslený, a možno zistíte, že odporúčanie centralizovaných búrz je ekvivalentom nasmerovania na cestu, ktorá končí pádom z vysokého útesu.

Decentralizovaná peer-to-peer burza Bisq je jedným, ak nie tým najlepším spôsobom, ako predať a kúpiť Bitcoiny, prípadne iné kryptomeny, ako je Monero. Svojím dizajnom nevystavuje svojich používateľov nebezpečným rizikám, ako je to v prípade klasických centralizovaných búrz a zmenární, ktoré prevádzkujú tretie strany.

Michal Mikle

Michal Mikle

Som overclocker a nadšený Bitcoiner. Pri počítačovom hardvéri ma nevyužitý výkon nenecháva chladným a pre svoje záľuby hocikedy siahnem aj po tekutom dusíku či po iných extrémnych metódach chladenia. Založil som službu pre optimalizáciu Intel procesorov delid.cz, skladám PC na mieru a baví ma téma súkromia a bezpečnosti. Okrem digitálneho sveta sa zaujímam o permakultúru a ďalšie systémy nízkej časovej preferencie.


4,8 468×
TREZOR One Black
Hardvérová peňaženka – podpora 600 kryptomien (Bitcoin, Litecoin, Ethereum…), Password manager, U2F a ďalšie funkcie na správu digitálnej identity, OLED displej 128×64, jednoduché použitie na Windows, OS X, Linux, USB
59,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: TREZBIT1
4,8
Bitcoin a jiné kryptopeníze budoucnosti
E-kniha - autor Dominik Stroukal, 200 strán
7,21 €
Ihneď k čítaniu
Objednávací kód: EK25934
4,7
Bitcoin: Peníze budoucnosti
Elektronická kniha - autor Dominik Stroukal a Jan Skalický, 170 stran
4,69 €
Ihneď k čítaniu
Objednávací kód: EK22762
4,8 468×
TREZOR Bitcoin Wallet White
Hardvérová peňaženka – šifrovací, OLED displej 128×64, ľahké použitie na Windows, OS X, Linux, USB
59,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: TREZBIT
4,8 94×
TREZOR T
Hardvérová peňaženka – šifrovacia, podporuje 500 mien, USB-C, microSD, Password Manager
179,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: TREZBIT1d
Vytlačiť
P-DC1-WEB19
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií