Andulka je jedným z najčastejšie doma chovaných vtákov. Čím tento malý pestrofarebný papagáj chovateľa tak očaril? Ako sa o andulku starať, aké sú najdôležitejšie chovateľské potreby pre andulky? A na čo by ste si mali dať pozor?
Andulka je s 18 – 20 cm dĺžky vhodná ako na chov v byte ako jedináčik alebo v páre, tak aj vo väčšom kŕdli celoročne na záhrade vo vonkajšej voliére.
Prečo sú andulky také obľúbené?
Andulky majú rady spoločnosť. Pokiaľ sa im nemôžete dostatočne venovať, chovajte andulky radšej v páre.
Mladé vtáky spoznáte podľa tmavej dúhovky, čiernej špičky zobáka a vlnkovania až k jeho koreňu.
Preperovať začnú od 6. mesiaca, kedy vlnkovanie nad zobákom začne ustupovať a postupne zbelie aj dúhovka.
Ak si nájdete na andulku dostatok času, veľmi dobre sa dá skrotiť a naučí sa dokonca opakovať slová. Mláďatá sa učia ochotnejšie ako dospelí jedinci.
Andulky si stavajú hniezdo z vetvičiek, kam samica nakladie 5 – 6 vajec, zhruba po 20 dňoch sa vyliahnu mladé andulky, ktoré kŕmia obaja rodičia.
Postupujte opatrne, na andulku hovorte pokojným hlasom cez mreže, a pokiaľ uvidíte, že z vás už nemá strach, skúste dať ruku do klietky.
Andulky sú zvedavé a za nejaký čas k vám samy prídu.
Skúste andulku rozhovoriť, trpezlivo vyslovujte jej meno alebo ľubovoľné slovo, andulky sú veľmi učenlivé a väčšinou sa naučia opakovať aj viac slov.
Ak sa andulka naučí reagovať na meno, môžete ju pustiť preletieť sa po izbe.
Pozor na jedovaté izbové rastliny alebo zapnutý sporák. A predovšetkým na otvorené okná!
Klietka by mala byť priestranná a vždy by mala byť vyššia ako dlhšia.
Minimálne rozmery klietky pre 1 andulku sú 50 × 30 × 50 cm, pre 2 andulky by mala klietka mať rozmery 85 × 50 × 160 cm.
Čím viac anduliek budete chovať, tým väčší priestor budú potrebovať.
Klietku umiestnite na svetlé a vyvýšené miesto, aby andulka mala prehľad o tom, čo sa u vás deje, a cítila sa bezpečne.
Klietka nesmie stáť na priamom slnku alebo v prievane a kvôli výparom a kolísaniu teploty nie je ani kuchyňa pre klietku s andulkou vhodným miestom.
Čo by v klietke pre andulku nemalo chýbať:
Podstielka – ktorá dobre absorbuje a obsahuje aj dôležité minerály, napríklad piesok obohatený vápnom a mušľovým štrkom na podporu trávenia.
Vetvy a bidielka s rôznym priemerom – vhodné sú vetvičky z ovocných stromov, brezy, buku či dubu. Andulky na vetvičkách spia, rady šplhajú a tiež si potrebujú obrusovať zobák aj pazúriky.
Miska na kŕmenie a napájačka – radšej kúpte nerezovú misku, nepopraská a ľahšie sa udržuje, a dbajte na to, aby v napájačke bola vždy čerstvá voda.
Plytká miska s vodou na kúpanie – by v klietke rozhodne nemala chýbať, andulky sa totiž rady kúpu.
Hračky – aby sa andulky nenudili, zaveste im do najvyššieho miesta klietky v blízkosti bidielok rôzne hojdačky, ocenia aj napr. zvončeky, zrkadlá či loptičky.
Sépiová kosť – slúži andulkám ako zdroj vápnika aj na obrusovanie zobáka, umiestnite ju hneď vedľa bidielka.
Andulka je odolný a otužilý vták a je možné ju chovať vonku celoročne v záhradnej voliére.
Pri nízkych teplotách je ale nutné voliéru zazimovať a potiahnuť ju materiálom s dobrými termoizolačnými vlastnosťami, ktorý aj dostatočne prepúšťa svetlo, vhodné sú napríklad polykarbonátové dosky.
Do voliéry na zimu kúpte aj silnejšie bidielka, aby si vtáky mohli schovať nohy pred mrazom pod perie.
A nezabudnite andulkám upraviť zimný jedálniček tak, aby obsahoval viac olejnatých semien.
Starostlivosť o andulku nie je príliš náročná, ale je nutné dodržiavať základné pravidlá. Akú starostlivosť andulka potrebuje, aby sa jej dobre darilo a bola u vás spokojná?
Dno klietky čistite pravidelne aspoň 1× za 2 dni, celú klietku minimálne 1× týždenne a 1× za mesiac klietku vydezinfikujte a vymeňte vetvičky.
Každý deň meňte vodu v napájačke, mala by byť odstáta a nie príliš studená.
Pravidelne zastrihujte prerastené pazúriky.
Nechávajte andulku každý deň preletieť po miestnosti, prospeje jej to.
Vždy ale skontrolujte, či sú zatvorené okná, a strážte, aby sa nezranili o ostré predmety alebo napríklad sporák.
Dajte pozor aj na ostatných domácich miláčikov, pes alebo mačka by mohli považovať andulku za skvelú lietajúcu hračku alebo dokonca desiatu.
Pre andulky sú niektoré izbové rastliny jedovaté – napr. svokrin jazyk, cyklámen, antúria, dieffenbachia, kala či monstera.
Pozor dajte tiež na rebarboru, krokus, rododendron, tis, oleander, konvalinku alebo plod avokáda.
Andulky sa vo svojom prirodzenom prostredí kŕmia hlavne trávnymi semenami.
Na domáci chov sú ideálne zmesi pripravené špeciálne pre andulky a malé papagáje, obsahujúce proso, lesknicu a lúpaný ovos. A pochutnajú si aj na senegalskom prose v klasoch.
Dospelá andulka za deň zje zhruba 2 lyžičky krmiva. Na lepšie trávenie by mala mať k dispozícii aj mištičku s pieskom a chýbať by nemala sépiová kosť aj vitamínové a minerálne doplnky.
Andulke môžete spestriť jedálniček napríklad kúskom jablka, mrkvy alebo uhorky, čerstvými bylinkami, púpavou alebo vtáčincom.
S ovocím to ale kvôli vyššiemu obsahu cukru radšej nepreháňajte.
Aj keď sú andulky pomerne odolné, aj u nich sa môžu vyskytnúť zdravotné problémy.
Prechladnutie – najčastejšou príčinou býva zlé umiestnenie klietky v prievane. Prejavuje sa kýchaním, problémami s dychom, únavou a apatiou. Andulku opatrne zahrejte a presuňte na teplejšie miesto.
Hnačka - príčinou môžu byť ako baktérie zo znečistenej klietky, tak aj zle umyté ovocie alebo zelenina. Poznáte ho podľa zmeny konzistencie a sfarbenia trusu. Andulke nasaďte diétu a niekoľkokrát za deň meňte v náustku vodu za čerstvú.
Zvracanie – príčin môže byť mnoho, napr. otrava skazeným kŕmením či infikovanou vodou, alebo sa možno len andulka dostala k tučnému jedlu z taniera. Môže to ale byť aj bakteriálna infekcia, parazit aj nejaké poranenia.
Nádory - nevyhýbajú sa ani andulkám a časté sú na zobáku. U obéznych vtákov hrozí vznik tukových nádorov. Dobrou prevenciou v tomto prípade je pravidelné lietanie po miestnosti, čo andulku udržuje v dobrej kondícii.
Parazity – často sa u anduliek vyskytuje parazitický roztoč, ktorý spôsobuje vtáčí svrab a prejavuje sa najviac na hlave, zobáku a nohách. Koža opúcha, zobák je ako dierovaný a na nohách dochádza k veľkému rastu rohových šupiniek.
Andulka je veľmi spoločenská a na chov nenáročná. Pokiaľ sa jej budete dostatočne venovať, získate roztomilého a zábavného kamaráta. A možno sa spolu aj porozprávate.