Vyberte prvok na stránke, ktorého sa chyba týka
Sdílej a ušetři Apple Music

Photokina 2018 (TOP 6 NOVINIEK) – Najväčší veľtrh fototechniky. Čo stálo za to?

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

Photokina 2018, najväčší veľtrh fotografickej techniky na svete, je na konci. Opäť sa odohral v Kolíne nad Rýnom a tento rok trval od 26. do 29. septembra. My sme boli na mieste a priniesli sme vám novinky z celej akcie. To najzaujímavejšie sme pre vás teraz zhrnuli do článku. Akých TOP 6 noviniek predstavili na Photokina 2018 spoločnosti Panasonic, Fujifilm, Nikon a Canon?

ČASTI ČLÁNKU:

TOP 6 noviniek na Photokina 2018 – OBSAH

 1. Panasonic Lumix S1 a S1R: plnoformátové bezzrkadlovky sa hlásia k slovu
 2. Fujifilm GTX 50 R a GTX 100: Rozlíšenie až 100 Mpx
 3. Nikon Z7: Nový bajonet Nikon Z sľubuje svetelnejšie objektívy
 4. Canon EOS R: Snaha o revolúciu v podaní Canon
i Prečo výrobcovia vsádzajú na bezzrkadlovky a prečo zrkadlovkám (možno) zvoní na koniec?

Fototechnika zažíva krušné roky. Kvalita ustupuje rýchlosti a skladnosti. Svoje by o tom mohli rozprávať kompaktné fotoaparáty, ktoré prehrávajú svoj súboj s fotomobilmi. Klesá aj ochota nakupovať lacné digitálne zrkadlovky – hoci tie ponúkajú stále výrazne lepší výstup ako telefóny, rad používateľov sa s mobilom napriek tomu uspokojí. Ako z toho von? Výrobcovia fototechniky vsádzajú na bezzrkadlovky.
Bezzrkadlovky sú oproti zrkadlovkám ľahšie, fotograf vidí okamžite, ako bude výsledná snímka vyzerať a s predstihom je upozornený na chyby v expozícii. A tým výhody nekončia. Absentujúce zrkadlo umožňuje posunúť bajonet bližšie čipu, a tým prepustiť viac svetla. Čo to znamená v praxi?
Bezzrkadlovky sľubujú kvalitnejšie fotografie za horších svetelných podmienok a zníženie hĺbky ostrosti. Teda parametre, kde telefóny len ťažko konkurujú. Výrobcovia si dobre uvedomujú, že práve rozostrené pozadie ťahá laikov. Niet divu, že aj giganti ako Samsung a Apple sa funkciu snažia implantovať do svojich mobilov. Ale ide iba o softvérovú a menej kvalitnú náhradku. Fyziku jednoducho oklamať nejde – aj keď uvidíme, či kartami opäť nezamieša umelá inteligencia.
Pomôžu bezzrkadlovky dobyť späť pozície, ktoré v minulých rokoch museli fotoaparáty vypratať telefónom? Ukáže až budúcnosť.

Panasonic Lumix S1 a S1R: plnoformátové bezzrkadlovky sa hlásia k slovu

Pokiaľ hovoríme o bezzrkadlovkách, Panasonic sa na Photokine bezpochyby predviedol. So svojimi plnoformátovými fotoaparátmi Panasonic Lumix S1 a S1R priniesol hneď niekoľko inovácií, a tak si právom zasluhujú miesto v našej šestici.

V prípade Panasonic Lumix S1 sa môžeme tešiť na 24 Mpx, pri S1R je to potom dokonca 47 Mpx na full-frame snímači. Tie umožňujú pre bezzrkadlovky zatiaľ unikátnu možnosť natáčania 4K 50p alebo 60p videa. Fotoaparáty ďalej ponúkajú duálnu stabilizáciu, dva sloty na pamäťovú kartu a tiež veľmi rýchly autofocus, teda automatické doostrenie. Táto integrácia umelej inteligencie, ktorá sa objavuje čím ďalej častejšie, nemusí byť každému príjemná. Pokiaľ však nie ste odporcom podobných technológií, vaša práca alebo hobby bude oveľa jednoduchšia.

Panasonic Lumix S1 Photokina 2018

Fotoaparáty Panasonic Lumix S1 a Lumix S1R ponúkajú mnohé inovácie, ktoré potešia ako profesionálnych fotografov, tak i všetkých, ktorí fotia pre zábavu.

Spolu s bezzrkadlovkami boli na Photokina 2018 oznámené aj nové objektívy. Tie budú pasovať k bajonetom typu S a vyjsť by mali spolu s fotoaparátmi. Objektívy budú celkom tri:

 • 50mm f/1,4 prime pevne zaostrený objektív
 • 24-105mm štandardný zoom objektív
 • 70-200mm zoom teleobjektív
Panasonic Lumix Objektívy S

Na prvé tri objektívy sa môžete tešiť už pri vydaní fotoaparátov. Do začiatku roku 2020 by sme sa mali dočkať ďalších 10. Celkovo bude mať teda bajonet systému S 13 objektívov.

Ďalších desiatich nových objektívov by sme sa mali dočkať už v priebehu nasledujúcich dvoch rokov. Fotoaparáty samotné prídu na trh pravdepodobne na jar budúceho roka.

Fujifilm GTX 50 R a GTX 100: Rozlíšenie až 100 Mpx

Na tohtoročnom veľtrhu Photokina 2018 predstavila spoločnosť Fuji dvojicu zaujímavých fotoaparátov, Fujifilm GTX 50R a Fujifilm GTX 100. Kým ten prvý už existuje, na model s označením 100 si ešte chvíľku počkáme. Napriek tomu už všeličo vieme. A to, čo vieme, ho oprávňuje k zaradeniu do TOP 6 najlepších produktov veľtrhu. Každopádne nové fotoaparáty od Fujifilm trochu klamú telom: Na prvý pohľad totiž pôsobia ako robustnejšie kompaktné foťáky. Podľa výrobcu ide o super plnoformát, v kuloároch sa skôr zmieňuje, že je to stredoformát, pretože jeho čip je o niečo väčší ako ten pri bežných fotoaparátoch – má rozmery 44 na 33 milimetrov. GTX 100 ponúkne pôsobivé rozlíšenie 100 Mpx.

Pôjde o vôbec prvý stredoformát so stabilizovaným snímačom. Prvý na svete v oblasti stredoformátov bude aj možnosť natáčania 4K videa. Telo fotoaparátu je magnéziové a jeho súčasťou bude aj grip. Displej ponúka živý náhľad. Ako bude novinka pôsobiť v skutočnosti, na to si ešte chvíľku počkáme. Napriek tomu je to jeden z najzaujímavejších fotoaparátov so skutočne ohromným výkonom.

Nikon Z7: Nový bajonet Nikon Z sľubuje svetelnejšie objektívy

Nikon Z7 je full-frame bezzrkadlovka, ktorá poteší fotografov najmä svojimi kompaktnými rozmermi a hmotnosťou. Tento model Nikon predstavil súbežne s modelom Nikon Z6. Oproti nemu exceluje vybavenejšia a drahšia Z7 hneď v niekoľkých špecifikáciách. Maximálne ponúknuté rozlíšenie je vysokých 45,7 Mpx. Novým bajonetom tela fotoaparátu je Nikon Z. Ten je vďaka svojej veľkosti schopný pojať väčšie, a tým aj svetelnejšie objektívy.

i Viac o novinkách spoločnosti Nikon nájdete v našom článku Nikon Z6 a Nikon Z7 (PREVIEW). Dočítate sa okrem iného, aké objektívy Nikon chystá a aké môžeme očakávať ceny.

Elektronický hľadáčik je veľmi detailný s rozlíšením 3,69 miliónov pixelov. O stabilizáciu obrazu sa stará 5-osý mechanický stabilizátor. Vďaka rýchlemu procesoru Expeed 6 by malo byť pohodlnejšie zaznamenať akčné a pohyblivé zábery. Fotiť môžete v horších podmienkach a prítomná je odolnosť proti kvapkajúcej vode a prachu.

Fotoaparát Nikon Z7 s objektivem Fotoaparát Nikon Z7, zadná strana Nikon Z7 tělo

Nikon Z7 je pomerne kompaktná a ľahká full-frame bezzrkadlovka.

Canon EOS R: Snaha o revolúciu v podaní Canon

Dopredu sa už o novom modeli EOS R vedelo, napriek tomu ide o veľmi diskutovaný fotoaparát. Túto bezzrkadlovku si návštevníci veľtrhu Photokina 2018 vyskúšali vrátane niekoľkých nových objektívov. Rovnako ako v prípade nových Nikon ide o full-frame bezzrkadlovky s novým bajonetom Canon RF.

i Viac o novinke v našom článku Canon EOS R (PREVIEW).

Čo sa týka čísiel, snímacím čipom je CMOS s 30 Mpx rozlíšením, hodnotu ISO si používateľ môže v nastavení povoliť až na rozmedzie 50-102 400. Užitočný je nový dotykový ovládací prvok blízko hľadáčika, ktorému je možné priradiť jednu z niekoľkých funkcií. Pri fotení máte k dispozícii celkom 5 655 ostriacich bodov a problém nerobí ani 4K video s 30 snímkami za sekundu.

Predaj Canon EOS R začne v priebehu októbra 2018. Fotoaparát bude v balení obsahovať adaptér EF-EOS R. Majitelia teda budú môcť používať aj svoje staršie objektívy. V priebehu novembra by sa potom na trh mali dostať aj nové objektívy určené primárne na nový EF-EOS R bajonet. Ich výpočet nájdete nižšie.

Fotoaparát Canon EOS R Fotoaparát Canon EOS R, zadná strana Fotoaparát Canon EOS R, displej

Full-frame bezzrkadlovka Canon EOS R má nový snímací čip CMOS aj bajonet.

ČASTI ČLÁNKU:

Photokina 2018 (VŠETKY NOVINKY POHROMADE) – OBSAH

 1. Panasonic predstavil plnoformátové bezzrkadlovky Lumix S1 a S1R
 2. Fujifilm sa pochválil stredoformátovými bezzrkadlovkami a objektívmi
 3. Nikon stavia na svojich nových bezzrkadlovkách
 4. Sony prinesie nové objektívy pre E-mount
 5. Canon veľa svojich noviniek oznámil dopredu
 6. Karbónové statívy Rollei prinášajú skvelú nosnosť
 7. Leica ukázala novú stredoformátovú zrkadlovku S3

Panasonic predstavil plnoformátové bezzrkadlovky Lumix S1 a S1R

Jedna z prvých noviniek, ktoré sa na Photokine ukázali, je od firmy Panasonic – menovite modely Lumix S1 a S1R. Tieto modely nasledujú vlnu popularity, ktorú plnoformátové bezzrkadlovky zažívajú. Model Lumix S1 ponúka 24 Mpx, model S1R potom 47 Mpx full-frame snímač so 4K 50p/60p videom, duálnou stabilizáciou a duálnym slotom na pamäťové karty (SDXC a XQD) a množstvom ďalších funkcií. Výrobca tiež sľubuje rýchly LCD displej, ktorý si môžete nastaviť v troch osiach. Pokiaľ ide o elektronický hľadáčik, výrobca sa chváli tým, že bude mať lepšie rozlíšenie, než môžu v súčasnosti ponúknuť fotoaparáty Nikon S7 a Canon EOS R.

Panasonic Lumix S1R Panasonic Lumix S1 a S1R

Nové plnoformátové bezzrkadlovky Panasonic Lumix S1 a S1R.

Pre niektorých používateľov (Panasonic totiž cieli na rad profesionálnych fotografov) môže byť problémom zaostrovacia DFD technológia. Spoločnosť Panasonic sa tak zubami nechtami drží len simulácie fázových senzorov pomocou kontrastného zaostrovania, namiesto aby ich do čipu fyzicky nasadil. Fotografov poteší aj rýchla uzávierka a nadpriemerný synchronizačný čas blesku.

Pokiaľ ide o bajonety (S-systém) nových Lumixov, odpovedať budú bajonetom L-systému, s ktorým prišla spoločnosť Leica. Jasná je podpora spoločnosti Panasonic, k tej sa teraz pridáva aj výrobca zaujímavých objektívov Sigma. K novým fotoaparátom uzrie svetlo sveta hneď trojica nových objektívov. Konkrétne teda ide o:

 • 50mm f/1,4 prime
 • 25-105mm štandardný objektív typu zoom
 • 70-200mm zoom teleobjektív

Ďalšie objektívy, konkrétne desať nových kúskov, by mal Panasonic poslať na trh do jari roku 2020. Zároveň sa štartom nových bezzrkadloviek rozbieha Panasonic v Európe tiež program podpory Lumix Pro pre „svojich“ fotografov. Doháňa tak ostatné spoločnosti.

Panasonic Lumix S1 Tabuľa
Panasonic si na svojej expozícii, ktorá bola silne zameraná na nový Lumix S1, dal veľmi záležať.

Čo nám teda prináša Panasonic Lumix S1 a S1R?

 • Ako prvá plnoformátová bezzrkadlovka umožňuje natáčať video v 4K 50p/60p.
 • Duálny stabilizačný systém – stabilizovaný snímač spolupracujúci so stabilizátorom objektívu – lepšie drží dlhšie časy.
 • Duálny slot na pamäťové karty SDXC a XQD.
 • LCD displej pohyblivý v troch osiach – nastavíte si perfektný uhol displeja podľa aktuálnej situácie.
 • Rýchly a presný autofocus.
 • Zvýšenú odolnosť pri vlhkosti a poveternostných vplyvoch.

Fotoaparáty Panasonic Lumix S1 a S1R by sa na trhu mali objaviť na jar 2019.

Fujifilm ukázal bezzrkadlovky, objektívy aj nový polaroid Instax

Aj ďalší výrobca, Fujifilm, sa na Photokina 2018 blysol zaujímavými novinkami. Sú nimi dve stredoformátové bezzrkadlovky Fujifilm GFX 100 a GFX 50R a tri objektívy na telá série GFX.

Fujifilm GFX 100

102 Mpx stredoformátová bezzrkadlovka Fujifilm GFX 100 je prvým stredoformátom so stabilizovaným snímačom na svete. Podľa slov výrobcu je snímač tak citlivý, že stabilizáciu jednoducho potrebuje. S ňou by malo byť jednoduchšie urobiť snímky s vysokým rozlíšením pri držaní v ruke. GFX 100 má magnéziové telo a ako prvý z radu GFX tiež zabudovaný grip.

Fujifilm GFX 100 sa chváli aj ďalšími svetovými prvenstvami. Bude prvým bezzrkadlovým digitálnym fotoaparátom so snímačom s rozmermi 43,8 × 32,9 mm, ktorý podporuje nahrávanie videa vo formáte 4K 30p. Bude tiež prvou bezzrkadlovkou so stredným formátom, ktorá má snímač vybavený fázovým detekčným autofokusom v celom rozsahu.

Fujifilm GFX 100 Fujifilm GFX 100, zhora

Stredoformátová bezzrkadlovka Fujifilm GFX 100 má niekoľko prvenstiev, napr. prvý stabilizovaný snímač na svete.

GFX 100 poháňa X Procesor 4, ktorý by mal zabezpečiť sýtu farebnú reprodukciu, ktorou sú fotoaparáty Fujifilm známe. Na tak vybavený fotoparát si GFX 100 zachováva pomerne tenký profil. Podľa slov výrobcu bude mať približne rovnakú veľkosť a hmotnosť ako najvybavenejší DSLR, a to aj cez to, že bude obsahovať snímač, ktorý je 1,7× väčší ako 35mm full-frame snímač. Fujifilm GFX 100 sa na trh pozrie začiatkom roka 2019 za cenu zhruba 10 000 dolárov.

Fujifilm GFX 50R, zmenšená verzia GFX 50S

Ďalšou novinkou výrobcu je Fujifilm GFX 50R, kompaktná verzia stredofomátovej bezzrkadlovky GFX 50S. Nielenže je o 25 mm tenšia a o 145 g ľahšia, ale aj s predpokladanou cenou asi 4 500 dolárov tiež lacnejšia ako jej väčší braček.

Fujifilm GFX 50R Fujifilm GFX 50R, zozadu

Takisto stredoformátová bezzrkadlovka Fujifilm GFX 50R je odľahčenou verziou Fujifilm GFX 50S.

Pod povrchom GFX 50R, ktorá vyzerá podobne ako Fujifilm GW69 6×9 cm zo 70. a 80. rokov, sa ukrýva 51,4 Mpx CMOS snímač s procesorom X Procesor Pro. Fujifilm tvrdí, že snímač má výrazne lepšie svetelné schopnosti než 35mm snímač porovnateľného rozlíšenia. Súčasťou sú mikrošošovky optimalizované na zlepšenie výkonu pri zhromažďovaní svetla a lepšiu manipuláciu s dátami z fotodiódy.

GFX 50R je tiež vybavený zaostrovacou páčkou, hliníkovými číselníkmi, horčíkovým telom, podporou Bluetooth a schopnosťou pracovať pri teplote až -10 °C. Do predaja sa dostane v novembri 2018.

Objektívy na telá GFX

Fujifilm na Photokina 2018 predstavil tiež tri nové objektívy na telá fotoaparátov radu GFX:

 • Fujifilm GF 50 mm f/3,5 R LM WR
 • Fujifilm GF 45-100 mm f/4 R LM OIS WR
 • Fujifilm GF 100-200 f/5,6 R LM OIS WR

Fujifilm ukázal nový model obľúbeného polaroidu, Instax Square SQ20

Nový model Instax Square SQ20 nadväzuje na predchádzajúci model SQ10 z minulého roka a novo umožňuje nahrávať aj video. Svoje snímky môžete prezerať na malom dotykovom displeji a rovno si ich vytlačiť v „instagramovom“ štvorcovom formáte. Nostalgický kus technológie pre starších a fajn hipsterská záležitosť pre mladších sa spája v štýlovom a kompaktnom tele.

Instax Square SQ20, čierny Instax Square SQ20, fotky

Instax Square SQ20 vytvorí fotky aj videá. Má zrkadlo a je vhodný aj na zhotovovanie selfie záberov.

Novinkou oproti predchodcovi je 4× digitálny zoom a už spomínané natáčanie videí. Objektív so svetelnosťou f/2,4 zaobstará fotografie v rozlíšení 1 920 × 1 920 pixelov. Interná pamäť, ktorú možno rozšíriť SD kartou, udrží až 50 fotiek a 30 sekúnd videa. Bez problémov zvládnete aj selfiečko vďaka zrkadielku umiestnenému pri objektíve a večer môžete využiť zabudovaný blesk.

Photokina Instax história
Fotoaparáty Instax za sebou majú bohatú históriu, avšak aj v dnešnej dobe na neho veľa fotografov nedá dopustiť. Je teda jedine dobre, že nové modely stále prichádzajú.

Pre maximálnu kreatívnu slobodu sú k dispozícii filtre, dvojitá expozícia, dynamické módy na zachytenie pohybu alebo možnosť vytvárania koláží. Ovládanie je veľmi jednoduché, Instax Square SQ20 tak zvládne obsluhovať dieťa, teenager aj dospelý. Kombinácia retra a nových technológií v malom štvorcovom tele privedie fotografie ihneď k životu. Hodí sa tak na každú svadbu alebo inú oslavu, na ktorú si chcete nechať krásnu spomienku.

Instax Square SQ20, čierna, béžová
Instax Square SQ20 sa bude predávať v dvoch farbách. Pristanú mu obe.

Nikon stavia na svojich nových bezzrkadlovkách

Je jasné, že najväčším lákadlom na stánku spoločnosti Nikon budú ich čerstvé bezzrkadlovky Nikon Z7 a Z6. Výrobca si ich síce predstavil už na vlastnom evente, pre mnohých návštevníkov veľtrhu to ale stále môže byť prvou príležitosťou, kedy si nové fotoaparáty ohmatať.

Photokina Nikon Z7 Photokina Objektívy

Stánok Nikonu ponúkol na vyskúšanie napríklad bezzrkadlovky Nikon Z7 a podobne ako pri ďalších spoločnostiach sme sa dočkali aj veľa nových objektívov.

O tom, ako je nový systém pre Nikon dôležitý, prehovoril Dirk Jasper, Product Manager spoločnosti Nikon Europe: „Nový systém mirrorless je známkou nášho úsilia o dosiahnutie novej dimenzie v oblasti optickej výkonnosti posunutím hraníc rozlíšenia, kvality a ponuky ďalšej úrovne možností pre tvorcov skúmajúcich nové projekty. Nikon má riešenie pre každého fotografa a návštevníci sa budú môcť zoznámiť s novým systémom spoločne s našimi ďalšími špičkovými výrobkami v odbore.“

Nižšie prinášame video z kompletnej prvej prezentácie spoločnosti Nikon:

Nikon na veľtrhu predstavil nové objektívy

Vyššie sme spomenuli, že Nikon je tento rok na veľtrhu Photokina so svojimi absolútne novými bezzrkadlovkami. Je tak logické, že k nim rovno predstavil aj nové objektívy, konkrétne 14-30mm f/4 a 58mm objektív s prídomkom Noct. Prvý menovaný objektív typu zoom s premenlivým ohniskom 14-30 mm a svetelnosťou f/4 pôsobí kompaktným dojmom a je ideálny pre tých, ktorí chcú mať na fotoaparáte nasadený príjemný, široko použiteľný univerzál.

Nikon-Z-14-30mm-f4

Zdroj obrázku: ephotozine.com

Druhý predstavený, 58mm Noct poteší svojou vysokou svetelnosťou vyjadrenou hodnotou f/0,95. A okrem tohto faktu to vyzerá na veľmi dobré sklo. Povrch bude chránený fluoridovou ochrannou vrstvou proti prachu a mastnote. Asférické šošovky s veľkým priemerom sa podieľajú na výraznej redukcii aberácie, predný člen má špeciálnu antireflexnú vrstvu, zloženú z dvoch častí: vrstva ARNEO sa stará o elimináciu nechceného svetla z vertikálneho smeru, vrstva z nanokryštálov potom eliminuje smer diagonálne.

Nikon-58mm-f0-95-Noct-S

Zdroj obrázku: ephotozine.com

Oba objektívy by sa na trhu mali objaviť v roku 2019.

Nová zrkadlovka Nikon D3500 pôsobí veľmi prémiovým dojmom

Krátko pred začiatkom veľtrhu sa Nikon vytasil aj s novou zrkadlovkou D3500. Tá je, rovnako ako predošlý model D3400, určená skôr začiatočníkom. Už teraz vieme, že zostáva displej, ktorý nemožno vyklopiť. Nikon predĺžil výdrž batérie, uvádza sa niečo vyše 1 500 snímok. Kolegovia z ephotozine.com, ktorí už mali príležitosť si novinku v Kolíne ohmatať, chvália najmä rýchle a presné ostrenie a tiež fakt, že oproti ostatným výrobcom pôsobí táto začiatočnícka zrkadlovka zďaleka najprémiovejším dojmom.

Sony prinesie nové objektívy pre E-mount

Spoločnosť Sony nás na Photokine 2018 stále drží v napätí. Zatiaľ čo niektorí konkurenti už oznámili svoje novinky, Sony len ľahko naznačilo svoje plány. V oblasti nových fotoaparátov nevieme vôbec nič, avšak viceprezident firmy Kenji Tanaka na svojej konferencii naznačil, že by sme sa mali dočkať nových objektívov. A bude ich hneď 12.

Napriek ostatným spoločnostiam si chce Sony zachovať svoj minimalizmus. Preto budú všetky nové objektívy určené pre ich E-mount, ktorý je menší, než je zvykom. Sony už tak bude mať pre E-mount celkom 60 objektívov. Tanaka sa tak mierne povyšuje nad ostatné značky a hovorí, že kvalita obrazu vôbec nezávisí od veľkosti bajonetu, a novými objektívmi to chce dokázať. Ich špecifikácie zatiaľ nie sú verejné, ale už teraz vieme, že veľký dôraz sa bude klásť na rýchlosť a integráciu umelej inteligencie. Na ďalšie informácie si musíme počkať, ale je takmer isté, že Sony ich príliš dlho tajiť nebude.

Canon veľa svojich noviniek oznámil dopredu

Čo sa týka účasti Canonu na Photokine 2018, nedozvedeli sme sa nič moc nového. Veľa svojich noviniek totiž firma oznámila dopredu, a tak bol ich stánok skôr miestom na vyskúšanie najnovších modelov. Všetko jasne žije v znamení novej plnoformátovej bezzrkadlovky Canon EOS R, ktorá spôsobila pomerne veľký rozruch. Veľa ľudí si mohlo vyskúšať fotografovanie s rôznymi objektívmi, ktoré sme však tiež poznali zo skoršej doby. Viac si o bezzrkadlovke môžete prečítať v našom článku Canon EOS R (PREVIEW).

Canon EOS R objektívCanon EOS R Bezzrkadlovka

Nová bezzrkadlovka Canon EOS R vyzerá veľmi zaujímavo. Na výstave si ju návštevníci mohli ohmatať spolu so štyrmi novými objektívmi.

Na vyskúšanie boli aj ďalšie novinky z oblasti fotoaparátov, ako napríklad kompakt Canon PowerShot SX 70 HS, ktorý bol oznámený už pred veľtrhom. Avšak žiadne novinky, o ktorých by sme nevedeli vopred, Canon zatiaľ neuviedol. Zatiaľ nám nezostáva nič iné ako čakať. Či sa budeme tešiť z ďalších novôt, alebo nám Canon nič neprinesie, je zatiaľ vo hviezdach.

Karbónové statívy Rollei prinášajú skvelú nosnosť

Po veľkom úspechu veľmi všestranných a extrémne odolných statívov Rollei Rock Solid predstavila táto spoločnosť ich úplne novú generáciu MARK II. Tú charakterizuje výrazná nosnosť všetkých modelov (pri modeli ALPHA XL až 65 kg). Čo sa samozrejme nezmenilo, je nekompromisne vysoká kvalita spracovania všetkých komponentov. Tie najdôležitejšie časti statívu sú totiž vyrobené zo stopercentného karbónu. To im zabezpečuje pevnosť, odolnosť a zároveň ľahkosť.

Rollei statív MARK II Rollei statív MARK II

Karbónový statív Rollei MARK II je ľahký a zároveň veľmi pevný.

Statívy Rollei MARK II disponujú tiež radom zaujímavých a vysoko praktických drobností. Nohy statívov je možné zafixovať v troch polohách, čo oceníte, najmä pokiaľ nie je povrch rovný. Ideálne pre milovníkov outdoorovej fotografie je vybavenie nôh statívu špičkami. Vďaka nim bude jeho umiestnenie maximálne pevné a stabilné. Samozrejmosťou je háčik na umiestnenie protizávažia.

Leica ukázala novú stredoformátovú zrkadlovku S3

Do oblasti stredoformátových zrkadloviek sa novo pustila aj Leica. Na veľtrhu Photokina predstavila svoj prístroj s označením S3. Nová Leica bude k dispozícii na začiatku roka 2019 a ponúkne snímač s rozlíšením 64 Mpx. Pôjde o čip s technológiou CMOS s rozmermi 45×30 mm (tzv. Leica ProFormat). Citlivosť dosahuje hodnoty ISO až 50 000. Sériové snímanie – vďaka novému procesoru Maestro II – dosahuje rýchlosť až 3 snímok za sekundu. Samozrejmosťou je kvalitný optický hľadáčik aj obrazovka na zadnej strane tela. Jediné, na čom nová Leica trochu stráca, je fakt, že displej nebude ani výklopný, ani dotykový. Cena zatiaľ známa nie je.

Leica S3
Leica S3 nadväzuje na desať rokov starý model. Inovácie sú preto značné.

S LEICA súvisí ďalšia novinka. Spojila totiž svoje sily s ruským výrobcom fototechniky a spoločne ponúkli plnoformátovú bezzrkadlovku Zenit M. Výsledný dizajn prístroja sa opiera o model Leica M a zároveň pripomína slávnu minulosť firmy Zenit. Veď niektorý z ich výrobkov mala doma asi každá v domácnosť vo vtedajšom Československu.

Photokina 2018, prestížny veľtrh fotografickej techniky, predstavil zaujímavé novinky. Medzi nimi nové fotoaparáty, objektívy, statívy a veľa ďalšieho.

Canon PowerShot SX70 HS čierny - Digitálny fotoaparát
Canon PowerShot SX70 HS čierny
Digitálny fotoaparát – kompaktný, 1/2.3", CMOS 20.3Mpx, DIGIC8, 65× zoom (21 – 1365mm f/3.4 – 6.5), 3.0" výklopný displej, SD/SDHC/SDXC, 4K Ultra HD video, elektronický hľadáčik, stabilizátor, WiFi, microHDMI, USB, Li-Ion

557,90 € bez DPH 464,92 €
Kúpiť
Na sklade 3 ks
Môžete mať ihneď na predajni Bratislava - centrála
Objednávací kód: OC052b07
0
Vytlačiť
Skúste nové Alza Premium Moja Alza Prihlásiť Ako nakúpiť
WEB6
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi