P&G boost AD 1. týden květen

Prinesie vyhláška EU koniec výkonných vysávačov?

Zobraziť katalóg

Európska únia od 1. 9. 2017 znovu obmedzila maximálny príkon vysávačov, tentoraz na 900 W. Znamená to koniec výkonných vysávačov? Obávate sa, že budú na predaj len slabé modely so silou „kozieho dychu“? V našom článku vám na tieto otázky odpovieme.

Prečo Európska únia zakázala vysávače nad 900 W?

Táto otázka je na mieste. Nejedná sa o snahu zmariť vám pokusy o dokonale čisté obydlia, ale dôvod je oveľa závažnejší. Od roku 1990 až do roku 2010 bol totiž zaznamenaný enormný nárast spotreby energie pri vysávaní. Príčina je prostá. Ľudia skrátka nakupovali vysávače so stále vyšším príkonom, ale zároveň aj nižším sacím výkonom. Teda kúpili napríklad vysávač s príkonom 1 000 wattov a očakávali od neho aj rovnaký sací výkon. V skutočnosti, pokiaľ išlo o nekvalitný model, sací výkon sa pohyboval približne okolo 250 wattov, čo je veľmi málo. Vo výsledku spotrebitelia živili zariadenie, ktoré spotrebovalo 1 000 wattov elektriny a vyprodukovalo energiu porovnateľnú s 250 wattmi, čo si odniesla predovšetkým peňaženka aj životné prostredie.

Veľa modelov tak účinne vysávalo peňaženku a navyšovalo účty za energie namiesto dôkladného upratovania. To okrem iného viedlo aj k vplyvu na životné prostredie. V prípade, že by neboli podniknuté žiadne kroky, do roku 2025 by sa zdvojnásobili emisie oxidov uhlíka až o 50 %. Opatrenie, ktoré sme prijali, majú podľa výpočtov v EÚ znížiť ročnú spotrebu energie až o 30 % a emisie o 15 %. Celkový vplyv na životné prostredie by mal klesnúť až o tretinu (v porovnaní s tým, keby žiadne opatrenia neboli vykonané). To teda znamená, že by vám s kúpou kvalitného vysávača (ak ho už nemáte doma), mali klesnúť náklady na elektrinu spojené s vysávaním.

Vysávače vs. európska únia

Akých vysávačov sa zákaz týka?

Avizované zmeny sa nedotknú priemyselných, robotických, tyčových, vonkajších vysávačov, ani tých na mokré a suché vysávanie. Nariadenie sa týka klasických domácich vysávačov s hubicou, ktoré používame na bežné upratovanie.

Novinka navyše neznamená, že už dnes v EÚ nezoženiete vysávače s vysokým príkonom. Zákaz sa týka výroby nových modelov a dovozu do EÚ napríklad z Číny. Až do vypredania existujúcich zásob dodávateľov si máte možnosť „zakázané“ modely stále zaobstarať.

Príkon vysávača nie je výkon

Ľudia si často pletú príkon (W) so sacím výkonom vysávača. Teda očakávajú, že čím vyšší príkon zariadenie bude mať, tým väčší výkon podá. To je však chybná dedukcia. Príkon iba ukazuje, koľko vám spotrebič skonzumuje elektriny, nie ako kvalitne poslúži. Sací výkon má totiž na svedomí konštrukcia vysávača, predovšetkým spracovanie hubice a rovnomernosť vysávanej plochy. Nemálo ľudí si kvôli tejto nekorektnej interpretácii v dobrej viere zaobstaralo hlučného žrúta elektriny.

Európska únia vs vysávače

Predraží sa kúpa nového vysávača?

Ak máte strach, že nariadenie z Európskej únie so sebou ponesie aj výrazné zdraženie ostatných modelov, nemusíte sa báť. Vo výsledku majú byť vysávače novej generácie síce o trochu drahšie (v rádoch desiatok eur), ale kvalitnejšie. Predĺži sa ich životnosť, znížia prevádzkové náklady, hlučnosť aj vírenie prachu (to ocenia predovšetkým alergici). V praxi by ste teda mali byť chránení pred kúpou nekvalitných prístrojov.

Na aké parametre sa pri výbere vysávača sústrediť?

Ako teda vysávač vybrať, keď najdôležitejším parametrom nie je príkon? Pomôžte si štítkom, ktorý je podľa nariadení EÚ priložený ku všetkým vysávačom, a určite si sami, aké parametre sú pre vás tie najdôležitejšie. Nájdete tam tieto údaje:

  • Triedu emisií prachu
  • Hlučnosť
  • Energetickú triedu
  • Približnú spotrebu za rok
  • Ochrannú známku dodávateľa a model
  • Účinnosť vysávania na kobercoch a tvrdých podlahách

Nové energetické štítky vysávačov

Trieda emisií prachu

Nad týmto údajom by sa mali pozastaviť predovšetkým alergici. Každý vysávač má odlišné schopnosti udržania peľov, roztočov a prachu vnútri filtračného systému. Hodnota emisií prachu vyjadruje teda mieru čistoty vzduchu, ktorý vysávač vypúšťa späť do miestnosti. Meria sa na stupnici A až G s tým, že A je najlepšie.

Energetická trieda

Na štítku je to najviditeľnejšia hodnota. Je uvedená v písmenách A až G a indikuje, koľko vysávač spotrebuje energie. Najšetrnejšia je trieda A, ktorá môže byť doplnená aj symbolmi „+“, teda A+, A++, A+++. Každé + je plus aj pre vašu peňaženku, pretože o to menej si prístroj vezme elektriny. Naopak energetická trieda G je najviac zaťažujúca.

Hlučnosť

Aký veľký hluk robí vysávač, je pre mnoho ľudí veľmi dôležitým kritériom. Hladina hluku je na štítku uvedená v decibeloch. Tie najtichšie vysávače majú okolo 60 dB.

i Podrobnejšie informácie o novom energetickom označovaní vysávačov si môžete prečítať v našom článku Nový energetický štítok pre vysávače.

Približná ročná spotreba

Priemerná ročná spotreba energie sa udáva v kWh a maximálna povolená hranica je 62 kWh. Je to ale skôr orientačná informácia, pretože každý má inak veľkú domácnosť a vysáva v rozličných intervaloch.

Účinnosť vysávania na kobercoch a tvrdých podlahách

Ten najdôležitejší parameter je zobrazený v spodnej časti štítku. Opäť je nameraný na stupnici A až G. Hodnoty sa navyše udávajú zvlášť pre koberce (vľavo) a zvlášť pre tvrdé podlahy (vpravo). Spotrebiteľ si teda môže vybrať model „na mieru“ pre jeho potreby.

Presne toto vám uľahčí výber vhodného vysávača. Budete mať lepšie pod kontrolou nielen efektivitu upratovania, ale aj svoje financie a hlavne: s výberom si dobre poradíte sami.

Eu vs vysávače

Ako zachovať vysoký sací výkon vysávača

Nezabúdajte sa vyhnúť niekoľkým zásadným chybám, ktoré výkon vysávača výrazne znižujú.

  • Naplnené vrecko  Nie je dôležité len to, ako veľmi ste ho naplnili, ale záleží aj na druhu odpadu. Napríklad pri upratovaní po rekonštrukcii v byte to môže byť prach zo sadrokartónu, ktorý aj v malom množstve zalepí póry vrecka.
  • Preplnená zberná nádoba a špinavý filter Toto sa týka bezvreckových vysávačov. Ak zbernú nádobu a filter nebudete pravidelne čistiť, výkon vysávača a jeho upratovacie schopnosti razantne klesnú.

Zhrnutie

Vyhláška EÚ má za cieľ znížiť výdavky za upratovanie v domácnosti a zmenšiť vplyv na životné prostredie. Príkon vysávača totiž neindikuje jeho skutočný sací výkon, ale iba jeho spotrebu elektriny. Nové označenie vysávačov vám pomôže ľahšie vybrať ten pravý. Obsahuje údaje o energetickej triede, predpokladanej spotrebe za rok a účinnosť zberu nečistôt z kobercov aj tvrdých podláh.

Výkonné vysávače

4,2 20×
POWERPLUS POWX308
Vysávač na popol príkon 1200W, objem zbernej nádoby 20 l, materiál trubice: plast, dĺžka kábla 3.5m, šírka 29.5cm, výška 31cm,
Zľavnené -13 %
67,90 € 78,11 €
Na sklade 4 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: PWP030c
Vytlačiť
P-DC1-WEB19
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií