PET AD homeoffice

Recenzia objektívu Canon EF 70-200mm f/4 L IS USM

Zobraziť katalóg
Recenzia objektívu Canon EF 70-200mm f/4 L IS USM

Keď som pred pár rokmi hľadal univerzálnejší objektív so stabilizáciou namiesto monofokálneho objektívu Canon EF 200mm f/2.8 L USM, dlho som uvažoval o objektíve Canon EF 70-200mm f/4 L IS USM. Nakoniec však vyhral svetelnejší (a oveľa drahší) Canon EF 70-200mm f/2.8 L IS USM II, predovšetkým vďaka svojej dokonalej všestrannosti pri práci s telekonvertorom. Keby som túto potrebu nemal, bola by tu recenzovaná verzia s minimálnou clonou f/4 jasná voľba.

Canon EF 70-200mm f/4 L IS USM

Praktický a ľahký teleobjektív

Hoci je objektív vyrobený z kvalitných kovových zliatin, nie je až taký ťažký, ako by sa mohlo zdať. Ak vezmete objektív Canon EF 70-200mm f/4 L IS USM prvýkrát do ruky budete prekvapení, pri svojej dĺžke 172 mm váži 760 g. To je veľmi praktické najmä pre fotografa krajín, ktorý toho v teréne viac nachodí. Objektív je však univerzálny na veľa ďalších činností. Nie náhodou ide o jeden z najpredávanejších teleobjektívov Canon.

Pri použití na zrkadlovke s full-frame snímačom (senzor veľkosť kinofilmu) sa ohnisková vzdialenosť objektívu nemení, zostáva na rozsahu 70 - 200 mm. Avšak po nasadení na telo s APS-C veľkosťou snímača sa ohnisko prepočíta crop faktorom 1,6x, takže sa mení na 112 - 320 mm.

Bajonet je kovový, nehrozí teda opotrebovanie materiálu pri používaní. Objektív je navyše utesnený proti vlhku a prachu, čo sa hodí nielen pri fotografovaní v drsných podmienkach.

Kratší teleobjektív je to prvé, na čo väčšina fotografov začne myslieť, keď im nestačí objektív jeden; často základný s premenným ohniskom. K rozšíreniu objektívu prispieva aj to, že je v ponuke už od roku 2006. Čo môže byť výhodné aj pre toho, kto by chcel riskovať nákup objektívu použitého, v bazáre sa ich ponúka celkom dosť.

Objektív Canon EF 70-200mm F4.0 - portrét zvieraťa

Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X Mark II, Objektív: Canon EF 70-200mm F4.0 L IS USM Zoom, Ohnisko: 183 m, Clona: 4, Doba expozície: 1/500 s, ISO: 640, Kompenzácia expozície: 0, Blesk: Nie, 13. august 2016 09:44:18

Veľmi odolná konštrukcia

Objektív je veľmi odolný. Testovaný kus zapožičaný od českého zastúpenia mal za sebou desať rokov používania a prezentácií, často aj v "neodborných" rukách, a nebol vôbec opotrebovaný. Nielenže pomerne zložitá konštrukcia objektívu so stabilizáciou vydržala, ale ani na povrchu neboli žiadne odery.

Keď už som pri vzhľade, snáď len spomeniem, že objektív má sivobiely lak, ktorý označuje prémiovú konštrukciu "L". Každý hneď spozná, že máte "lepší" objektív. To mne osobne pripadá ako nevýhoda, preferoval by som farbu čiernu, objektív by nelákal prípadných zlodejov.
Na objektíve je niekoľko ovládacích prvkov. Prepínač medzi AF (autofokus) a MF (manuálne zaostrenie), ovládač rozsahu autofokusu 1,2 m - ∞ a 3m - ∞, ON/OFF pre stabilizátor a tradičné prstence na zmenu ohniska a manuálne zaostrenie.

Minimálna zaostrovacia vzdialenosť je 1,2 m od roviny snímača, objektív teda bohužiaľ nevyniká nejakými "núdzovými makroschopnosťami", maximálny pomer zväčšenia je 0,21x. Clona objektívu sa skladá z 8 lamiel a maximálne clonové číslo je f/32.

Pri testovanom kuse mali zaostrovací krúžok aj prstenec na zmenu ohniska plynulý priebeh. Všetko fungovalo dobre. To, že sa do konštrukcie objektívu nič nedostane, je hlavný rys objektívov s označením "L". Keď som o zapožičanom dlhoročnom objektíve a jeho konštrukcii začal premýšľať, vzal som silnú baterku a posvietil som do útrob sústavy šošoviek, ale nikde som nenašiel ani smietku. Musím priznať, že ma to dosť prekvapilo.

Pohotové zaostrenie veľkých šeliem

Autofokus je ultrazvukový (USM), zaostrovací krúžok sa pri autofokuse nepretáča. To má hneď niekoľko výhod. Kedykoľvek je možné manuálne zaostriť (aj pri zapnutom AF), zaostrenie je veľmi rýchle a prakticky takmer nepočuteľné a pri zaostrení môžete mať ruku na zaostrovacom krúžku. Na rozdiel od lacnejších objektívov to ničomu nevadí.

Rýchlosť a presnosť zaostrania sú úplne dokonalé. Keď som fotografoval tigrov a leopardov v ZOO Jihlava, zaostril som cez sklo výbehu a objektív vždy presne zaostril bez akéhokoľvek zaváhania, hoci bolo veľmi málo svetla a sklo bolo dosť špinavé.

Veľmi praktické je aj to, že sa predná časť pri zaostrení neotáča, navyše Canon EF 70-200mm f/4.0L IS USM pri zoomovaní nemení svoju dĺžku. To znamená, že či už zoomujete alebo zaostrujete, tak sa objektív nezmení ani o milimeter.

Limity zaostrenia by sa mohli objaviť pri používaní telekonvertorov. S verziou Canon Extender 1.4x III by som sa nejakých prekážok nebál, bude zaostrovať so všetkými zaostrovacími bodmi pri väčšine nových fotoaparátov, ale s verziou Canon Extender 2x III to môže byť pri niektorých zrkadlovkách problém. Minimálna clona bude razom iba f/8 a to pri niektorých starších alebo aktuálne lacnejších zrkadlovkách znamená, že zaostrenie bude možné len manuálne. Čo je značne nepraktické. Odporúčam pred kúpou toto s daným telom radšej vyskúšať. Každá zrkadlovka sa totiž bude správať inak.

Objektív Canon EF 70-200mm F4.0 - portrét

Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X Mark II, Objektív: Canon EF 70-200mm F4.0 L IS USM Zoom, Ohnisko: 200 mm, Clona: 9, Doba expozície: 1/60 s, ISO: 1000, Kompenzácia expozície: -4/3, Blesk: Nie, 13. augusta 2016 09:58:52

Prekvapivo dokonalá optika

Výsledná obrazová kvalita patrí medzi najdôležitejšie vlastnosti každého objektívu. Obzvlášť pre moje potreby. Objektív som testoval pri fotografovaní krajiny v pomerne zložitých svetelných podmienkach a pri fotografovaní zvierat s otvorenou clonou (pri f/4).

Objektív obstál na jednotku. Už keď som pri fotografovaní z vyhliadok v Saskom Švajčiarsku zaostril v stopercentnom priblížení v režime Live View, bolo zrejmé, že na ostrosť sa sťažovať nebudem. Aj vďaka vysokému rozlíšeniu displeja fotoaparátu Canon EOS 1DX Mark II boli krasne vidieť šišky na stromoch vzdialených viac ako 500 metrov. Preto je objektív pre fotografa krajín vyložene predurčený.

Objektív je najostrejší pri použitej clone f/8, pokiaľ je však málo svetla, nijako sa nebojte používať aj minimálnu clonu. Clona f/16 je na tom podobne ako tá minimálna f/4, ale myslím, že vzhľadom na najčastejšie používanie objektívu je pri ňom používanie clôn vyšších ako f/11 zbytočné.

Farebná aberácia (hnusné farebné závoje na hranách svetlých a tmavých prvkov v obraze) je pri tomto objektíve na absolútne minimálnej úrovni a objavuje sa len v extrémnych situáciách. Čo môžu byť veľmi tmavé vetvy stromov v rohoch fotografie so svetlou oblohou.

Ani vinetácia (tmavnutie obrazu smerom k okrajom fotografie) nepredstavuje pre objektív problém. Samozrejme aj vďaka tomu, že je to neduh najmä širokouhlých objektívov. Vinetácia je pri objektíve Canon EF 70-200mm f/4 L IS USM neviditeľná. Jej slabý náznak môžete pozorovať iba pri použití najdlhšieho ohniska 200 mm a minimálnej clony f/4.

Asi najväčším prekvapením pri recenzovanom objektíve bol jeho bokeh, charakter zobrazenia mimo hĺbku zaostrenia. Po výborných skúsenostiach s mojím tradičným svetelným objektívom Canon EF 70-200mm f / 2.8 L IS USM II som čakal, že to bude horšie, ale bolo to naopak príjemné prekvapenie. Pozadie bolo pekne krémové bez rušivých prvkov. Tu však musím priznať, že som testoval v scéne bez výraznejších svetelných zdrojov v pozadí. Keby v pozadí niečo presvitalo, možno by to vyzeralo inak. Ale skúsenosť mi hovorí, že by sme sa nemali báť ani toho. Clona vybavená ôsmimi lamelami vykúzli to, čo má.

Objektív Canon EF 70-200mm F4.0 - krajina

Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X Mark II, Objektív: Canon EF 70-200mm F4.0 L IS USM Zoom, Ohnisko: 165 mm, Clona: 11, Doba expozície: 1/16 0s, ISO: 100, Kompenzácia expozície: -1/3, Blesk: Nie, 15. augusta 2016 06:40:42

So slnečnými lúčmi

Jednou z predností objektívu Canon EF 70-200mm f/4 L IS USM, a najväčšou výhodou oproti nestablizovanej staršej verzii, je jeho správanie v protisvetle. Ak fotografujete v priamom protisvetle, ani nemusí byť slnko v zábere, pri väčšine lacnejších objektívov vznikajú nevzhľadné odlesky a stráca sa kontrast. Testovaný objektív si so slnkom poradil výborne.

Keď bolo slnko pri svitaní na vyhliadke v Saskom Švajčiarsku približne 20˚ nad obzorom a jeho lúče sa krásne lámali v hmle okolo špičiek smrekov, motív si vyložene hovoril o použitie teleobjektívu.

V takom prípade odporúčam sňať všetky filtre, nech je kontrast čo najvyšší. Len tak docielite vznik dokonalej fotografie. Obzvlášť, ak snímku vhodne spracujete, napríklad ďalším pridaním kontrastu v grafickom programe.

Fotografovať so slnkom v zábere však neodporúčam, tam už sú odlesky pomerne nepekné.

Nerozmazaný obraz so stabilizáciou

Objektív Canon EF 70-200mm f/4 L IS USM bol prvým objektívom na svete vybaveným čtvorkrokovým stabilizátorom obrazu (IS). Ten je vhodný najmä v prípade, ak fotografujete z ruky bez použitia statívu. Pri objektíve podobného ohniska bez použitia stabilizácie musíte na dosiahnutie ostrého obrazu bez rozmazania použiť expozičný čas 1/300 - 1/200 s alebo kratší. Ak však zapnete vstavanú stabilizáciu, pri troche šikovnosti budete mať obraz ostrý aj pri dlhších expozičných časoch okolo 1/20 - 1/10 s. Bez cviku asi nie pri každej fotografii, v takom prípade odporúčam totožnú scénu odfotografovať niekoľkokrát a vybrať najostrejšiu snímku.

Stabilizáciu objektívu využijete najmä v prípadoch, keď je málo svetla, neskoro večer, pri fotografovaní statickejších motívov v interiéri. Nemusíte totiž veľmi zvyšovať hodnoty ISO. Pre akčné deje je na zaistenie stability sledovania pohybujúceho sa objektu objektív vybavený režimom IS 2, ktorý redukuje len nežiaduce vertikálne roztrasenie fotoaparátu. Tento režim je vhodný najmä na tzv. pannig, kedy dlhším expozičným časom sledujete pohybujúci sa objekt v lineárnom smere, napr. idúce auto. Ak to vyjde, je auto ostré, ale jeho kolesá a okolité prostredie rozmazané. Toto môžete vyskúšať najmä s expozičnými časmi v rozmedzí 1/60 - 1/10 s.

Objektív Canon EF 70-200mm F4.0 - fotografia krajiny

Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X Mark II, Objektív: Canon EF 70-200mm F4.0 L IS USM Zoom, Ohnisko: 200 mm, Clona: 13, Doba expozície: 1/15 s, ISO: 100, Kompenzácia expozície: -1/3, Blesk: Nie, 21. augusta 2016 13:27:39

Široká ponuka krátkych teleobjektívov

Ako som v úvode spomenul, ak potrebujete teleobjektív s praktickým ohniskom 200 mm, je ponuka u firmy Canon veľmi široká. Asi najbližším príbuzným testovaného objektívu je Canon EF 70-200mm f/4 L USM , ktorý je bez vstavanej stabilizácie. Vyrába sa od roku 1999 a optickými vlastnosťami silne zaostáva, nie je ostrý a nespráva sa dobre v protisvetle.

Ďalším variantom, ktorý je opticky dokonalý a pri práci s telekonvertorom maximálne univerzálny, je Canon EF 70-200 f/2.8 L IS USM II. Objektív je bohužiaľ veľmi ťažký a drahý. Ak trváte na svetelnejšom variante dvestovky, "za pár eur" môžete si kúpiť pevné ohnisko Canon EF 200mm f/2.8 L USM. Nie je príliš ťažký a je ideálny napríklad pre športových fotografov.

Zo skúseností fotografov v mojom okolí by som odporučil vyhnúť sa krátkym teleobjektívom značiek Sigma, Tamron, Tokina a podobne. Nech máte zaistenú plnohodnotnú kompatibilitu aj do budúcnosti.

Ak by som mal odporučiť ideálny teleobjektív s najširším použitím a dokonalými optickými vlastnosťami, ideálne napríklad pre forografa krajín, ktorý nechce ťahať nič ťažké, bude to objektív Canon EF 70-300mm f/4.5-5.6 L IS USM alebo práve recenzovaný Canon EF 70-200 f/4 L IS USM.

Fotograf Ondřej Prosický sa vo svojej tvorbe zameriava na fotografovanie divokej prírody. Na snímkach chce nápadito zaznamenať správanie zvierat v ich prirodzenom prostredí. Fotografické workshopy a expedície zamerané na prírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiách a má za sebou viac ako tri desiatky autorských výstav.

Technické informácie
Bajonet:Canon EF
Technológia zaostrovania:USM
Ohnisková vzdialenosť:70 - 200 mm
Rozsah clonových čísel:f/4 - 32
Priemer filtra:67 mm
Min. zaostrovacia vzdialenosť:1,2 m
Hmotnosť:645 g

Vytlačiť
P-DC1-WEB12
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií