AD homeoffice AD homeoffice

Samsung Galaxy S9 a S9+ (RECENZIA)

Zobraziť katalóg

Už čoskoro

Aktualizované

Mali sme unikátnu možnosť stretnúť najočakávanejší mobilný telefón osobne. Niekoľko desiatok minút utieklo ako voda, za tú dobu sme ale zistili to najzásadnejšie. V čom je Samsung Galaxy S9 lepší ako S8? Oplatí sa prejsť na novší model? Má sa Google Pixel 2 báť o prvenstvo v testoch fotoaparátu? Našiel si Galaxy S9 zbrane aj na dravú čínsku konkurenciu?

ČASTI ČLÁNKU:

Najlepší smartfón. Mobil bez chýb. Nekompromisne vybavený telefón. Prakticky nenájdete komentár, ktorý by o Samsungu Galaxy S9 a S9+ nehovoril v superlatívoch. V tejto recenzii otestujeme, či je chvála oprávnená, alebo sa na najočakávanejšom telefóne s Androidom nejaké tie nedostatky predsa len nájdu.

Samsung Galaxy S9; mobilný telefón

Recenzia Samsung Galaxy S9 a S9+ – OBSAH

  1. Porovnanie parametrov telefónov Samsung Galaxy S8, S9 a S9+
  2. Obsah balenia a príslušenstvo: Samsung Galaxy S9 dostanete v „plnej poľnej“
  3. Spracovanie a ergonómia: Samsung Galaxy S9 je zo skla a kovu
  4. Displej Samsung Galaxy S9: QHD do zákruty
  5. Výkon a úložisko: Samsung Galaxy S9 má len to najlepšie
  6. Výdrž batérie telefónu Samsung Galaxy S9
  7. Operačný systém a softvér: Samsung Galaxy S9 dokáže snáď všetko, na čo si spomeniete
  8. Fotoaparát Samsungu Galaxy S9 má drobné, ale dôležité vylepšenia
  9. Hodnotenie, cena a dostupnosť Samsungu Galaxy S9 a S9+
i Ako šiel čas so Samsung Galaxy S?

Začnime krátkou cestou do histórie: Samsung Galaxy S7 odstránil dve najväčšie chyby svojho predchodcu, modelu S6 – pridal vodoodolnosť a podporu pre pamäťové karty. Galaxy S8 potom spôsobil revolúciu použitím bezrámikového dizajnu. Už v jeho prípade sa objavovali komentáre, že ide o najvybavenejší telefón na trhu. S9 preto mala ťažkú štartovaciu pozíciu. Čo by sa dalo ešte vylepšiť? V poslednej generácii sa Samsung zameral hlavne na fotoaparát, ale pridal aj pár šikovných drobností.

Porovnanie parametrov telefónov Samsung Galaxy S8, S9 a S9+

Porovnaniu týchto telefónov sa nemôžeme vyhnúť. Zvyšoval sa výkon procesora, schopnosti fotoaparátu, kapacita pamätí aj verzia Androidu. Poďme si teda porovnať špecifikáciu, ako sa generácie Samsungu Galaxy S vyvíjali.

ModelSamsung Galaxy S8Samsung Galaxy S9Samsung Galaxy S9+
Veľkosť displeja5,8"5,8"6,2"
Rozlíšenie2 960 × 1 4402 960 × 1 4402 960 × 1 440
Pomer displeja a tela83,6 %83,2 %84,2 %
RAM4 GB4 GB6 GB
Interná pamäť64 GB64/256 GB64/256 GB
ProcesorExynos 8895 (4× 2,3 GHz + 4× 1,7 GHz)Exynos 9810 (4× 2,7 GHz + 4× 1,95 GHz)Exynos 9810 (4× 2,7 GHz + 4× 1,95 GHz)
Batéria3 000 mAh3 000 mAh3 300 mAh
Dual SIM
Fotoaparát12/8 Mpx12/8 Mpx12 + 12/8 Mpx
Svetelnosťf/1,7f/1,5f/1,5
Optický zoom
Skener očnej dúhovky
Stereo reproduktory
VodoodolnosťIP68IP68IP68
Slúchadlový konektor

Obsah balenia a príslušenstvo: Samsung Galaxy S9 dostanete v „plnej poľnej“

Samsung vie svoje prémiové modely predať. Čierna škatuľka s lesklými insígniami modelu S9(+) vo vnútri, rozbaľovacie veko, všetko decentne konzervatívne a luxusné... Po otvorení zistíte, že samotný smartfón zaberá len asi polovicu priestoru. Vo chvíli, keď si začnete predstavovať, koľko manuálov bude v druhej polovici, odoberiete plastovú vaničku s telefónom, kde vás čaká milé prekvapenie v podobe veľkého množstva príslušenstva.

Samsung Galaxy S9; obsah balenia Samsung Galaxy S9; slúchadlá AKG Samsung Galaxy S9; redukcia USB-C na USB-A
Samsung Galaxy S9 ponúkne bohaté príslušenstvo. Okrem rýchlonabíjačky potešia hlavne štupľové slúchadlá AKG, ktoré uspokoja aj náročnejších poslucháčov.

Najdôležitejšia bude rýchlonabíjačka podporujúca technológiu Adaptive Fast Charge, bez nej by ste si telefónu dlho neužili. K nej je potrebný USB-C kábel, ktorý tiež nájdete v balení.

Ostatným príslušenstvom už sú bonusy, ktoré vidíme naozaj radi:

  • Miniredukcia z USB-C na micro USB – umožní používať všetko príslušenstvo, ktoré ste používali k telefónu so starším portom, ako je nabíjačka do auta alebo ovládač dronu.
  • Redukcia z USB-C na USB-A – potrebujete k telefónu pripájať napríklad flash disk? V prípade Galaxy S9 už máte redukciu pripravenú.
  • Štupľové slúchadlá AKG – nie sú bezdrôtové, ale ich hodnota presahujúcim 60 eur znamená, že sú určené na počúvanie hudby, nie na vyplnenie škatuľky.
  • Náhradné špunty k slúchadlám rôznych veľkostí.

Spracovanie a ergonómia: Samsung Galaxy S9 je zo skla a kovu

Vo väčšine recenzií Galaxy S9 sa rieši, kde sa ktorý prvok na telefóne posunul o pol milimetra. Túto megarecenziu sme ale poňali inak: ako by ste nikdy žiadny Samsung nevlastnili a nemáte s ním žiadne skúsenosti. Predstavte si skrátka, že len vyberáte špičkový smartfón a S9 v takej selekcii nesmie chýbať.

Samsung Galaxy S9; spracovanie telefónu Samsung Galaxy S9; konektory

Perfektné spracovanie je u Samsungu Galaxy S9 samozrejmosťou.

Atribútom, s ktorým sa dostanete do styku najskôr, je vzhľad. Stačilo by použiť dve slová: kov a sklo. Tie totiž opisujú Samsung Galaxy S9 najpresnejšie. V čase, keď trhu vládol Galaxy S3, výrobca oznámil, že inšpiráciou pre dizajn mu sú okruhliaky vyhladené vodou. Až teraz sa táto vízia dokázala premeniť na inteligentný telefón.

Napriek tomu aj na okruhliaku nájdete hrany, z ktorých Galaxy S9 čerpá svoju nezameniteľnosť. Je totiž guľatý aj hranatý zároveň. Nenájdete na ňom ostré rohy, ale do dlane sa zarezať vie. Spôsobuje to veľmi tenký profil, na hĺbku Samsung meria len 8,5 mm. Našli by ste telefóny so štíhlejším pásom, ale v spojení so zúžením bočných hrán na nich nemusí diéta tak vyniknúť.

Samsung Galaxy S9 Samsung Galaxy S9 Samsung Galaxy S9
Samsung Galaxy S9 je guľatý aj hranatý zároveň.

Práve kovová hrana okolo celého zariadenia je skvelým ergonomickým prvkom. Hladký povrch bez akéhokoľvek výstupku spôsobuje, že telefón v ruke kĺže. Tenká línia na obvode sa stáva miestom, o ktoré sa prsty a dlaň môžu oprieť. Bočná hrana je aj hmatovým vodítkom, podľa ktorého nájdete ovládacie klávesy. Stačí krúžiť palcom po pravej strane a narazíte na vypínacie tlačidlo.

Pri telefóne prémiovej triedy snáď ani nemá cenu spochybňovať kvalitu. Samsung je známy detailista a pre Galaxy S9 (Plus) to platí dvojnásobne. Ale pre istotu: presný stisk, jasná odozva a len minimálna vôľa. Kláves je bohužiaľ priveľmi tenký na to, aby sa čo i len máličko nekýval, ale to si všimnete, len ak túto vlastnosť budete úmyselne hľadať.

Samsung Galaxy S9 a Samsung Galaxy S9+ Samsung Galaxy S9+; duálny fotoaparát Samsung Galaxy S9 a Samsung Galaxy S9+
Na ľavej strane Samsungu Galaxy S9 nájdete opäť tlačidlo pre osobnú asistentku Bixby, čo veľmi nie je po vôli mnohých používateľov predchádzajúcej generácie.

Chvíľku sme si zvykali na ovládanie na ľavej strane, kde okrem ovládania hlasitosti nájdete aj špeciálne tlačidlo vyhradené osobnému asistentovi Bixby. Škoda, že mu nie je možné priradiť inú funkciu, ale Samsung chce svoju umelú inteligenciu pretlačiť stoj čo stoj. O žiadnu funkciu však neprichádzate.

Ani to, že si pletiete pravú a ľavú hranu, vás nemusí trápiť, pretože si veľmi rýchlo zvyknete zapínať Samsung Galaxy S9 iným spôsobom: stlačením displeja. Hoci obrazovka tlačidlo len imituje, robí to viac než dobre. Palcom stlačíte krúžok zobrazený na displeji, vibračný motorček zavibruje vo vzorci, ktorý sa dal opísať ako „tam a späť“, alebo „obojstranné cvaknutie“. Ťažko sa to opisuje, ale ako vypínač to slúži skvele.

Samsung Galaxy S9+; spracovanie a ergonómia
Samsung Galaxy S9 milo prekvapil stereo reproduktormi.

Ak budete končekmi prstov blúdiť po hranách Galaxy S9, skôr alebo neskôr narazíte na konektory. Prvýkrát tak urobte cez deň, nech si nepomýlite konektor USB-C s jedným z dvoch reproduktorov. Majitelia Samsungu S8 teraz určite zbystrili. Na správnom mieste! Stereo reproduktory má Google Pixel 2 (XL), má ich LG G6, HTC U11 aj herný Razer Phone. A teraz sa medzi elitu pridal tiež Samsung Galaxy S9.

Rýchly pohľad ale ukáže, že zostalo miesto aj na klasický slúchadlový konektor. 3,5 mm jack znamená, že vás nebude obťažovať redukcia, vybité Bluetooth slúchadlá ani nemožnosť počúvať a nabíjať zároveň.

Samsung Galaxy S9+; 3,5mm jack
3,5 mm jack je v Samsungu Galaxy S9 opäť prítomný.

Horná strana potom ukáže druhú zásadnú medzigeneračnú zmenu: Samsung Galaxy S9 je konečne Dual SIM. Pre všetkých, nielen pre ázijské trhy! Skrátka z hornej strany telefónu môžete vysunúť hybridný slot a zvažovať, či interných 64, alebo 256 GB pamäte doplníte kartou microSD, alebo radšej budete používať dve telefónne čísla. Zvlášť variant S9 s väčšou pamäťou sa pre Dual SIM využitie vyložene ponúka. Len operátori túto lákavú možnosť neradi vidia a predávajú telefón iba na jednu SIM kartu...

Veľké množstvo kritiky smerovalo k čítačke odtlačkov prstov. Na Samsungu Galaxy S8 alebo Note8 je nešťastne umiestnená vedľa objektívu, chtiac-nechtiac ste si preto pri jej hľadaní umazali šošovku objektívu. S9 už túto nelogickosť opravila a senzor je umiestnený pod fotoaparátom, ktorý sa zmestil do miniatúrnej ohrádky. Preto ju ľahko nahmatáte a zároveň má krycie sklíčko aspoň ľahkú ochranu proti poškriabaniu. Samsung v tomto prípade zvolil kompromis tak, aby sa telefón na chrbte nehojdal, ale kamera bola aspoň trochu v bezpečí.

Samsung Galaxy S9+ Samsung Galaxy S9+

Samsung Galaxy S9 má opäť vodoodolné telo podľa špecifikácie IP68.

Celé telo je vododolné podľa špecifikácie IP68, vydrží preto pol hodiny v 1,5 m hlbokej vode. Pozor ale, norma je stanovená na sladkú vodu, lebo voda morská je oveľa agresívnejšia voči tesneniam smartfónu.

Displej Samsung Galaxy S9: QHD do zákruty

Popis prednej strany sme v predchádzajúcej kapitole schválne vynechali. Ťažko sa totiž určuje, kde obrazovka končí a začínajú jej rámiky. Rečou čísel displej zaberá u Samsungu Galaxy S9 83,2 % čelnej strany, u väčšieho S9+ dokonca 84,2 %.

Telefóny sa však od seba veľkosťou nelíšia až tak, ako by ste čakali. Menší Samsung Galaxy S9 meria po uhlopriečke 5,8", väčší S9+ 6,2" – v kombinácii s tenkými rámikmi však ergonómia netrpí ani v jednom prípade.

Samsung Galaxy S9+; displej
Pomer strán 85,5 : 9 telefónu pristane. Samsung Galaxy S9 sa tak výborne ovláda aj jednou rukou, a to napriek veľkému displeju.

Ak ste ešte nedržali v ruke telefón s pomerom strán iným ako 16 : 9, budete hneď po rozsvietení displeja milo prekvapení. Bude sa vám zdať, že je nezvyčajne úzky, disproporčný... Vydrží vám to ale len pár minút, po ktorých už nebudete chcieť nič iné ako 18,5 : 9. V čom je taký rozdiel? Užší displej sa výborne ovláda jednou rukou. Pokiaľ ide o stláčanie navigačných tlačidiel alebo listovanie zoznamom, obsluhu jedným palcom zvládne aj dáma s drobnou rúčkou.

Sledovanie videa si najviac užijete v kinoformáte 21 : 9, ale ani tradičný 16 : 9 neruší, len zmierni efekt bezrámikového telefónu. Úprimne, po tomto teste sa nám klasické telefóny zdajú trochu bruškaté, ako keby mali nadváhu.

Samsung Galaxy S9+; displej
Samsung Galaxy S9 má takmer dokonalý SuperAMOLED displej s rozlíšením WQHD+.

Spomenuli sme bezrámikový dizajn, ale nie jeho konštrukčné vyhotovenie, ktoré je perfektné. Samsung sa hrá aj s takými detailmi, že farbu telefónu necháva presvitať cez tvrdené krycie sklo Corning Gorilla Glass 5 na displeji. Ak sa pozriete zo správneho uhla, zistíte, že inak čierne prúžky sa nad a pod displejom v miestach senzorov okolitého svetla a priblíženia lámu do modrej – rovnakej, aká je na zadnom kryte. Aj takéto maličkosti zdôrazňujú celistvosť zariadenia.

Technicky je displej zastúpený pre Samsung typickým SuperAMOLED panelom v rozlíšení WQHD+, teda 2 960 × 1 440 pixelov, ktoré možno softvérovou úpravou znížiť na Full HD+ (2 220 × 1 080 px) alebo HD+ (1 480 × 720 px). Obrazovka má zaoblené rohy, podstatnejšie je však zakrivenie na bočných hranách. Zmyslom tejto vlastnosti je uľahčenie gest začínajúcich na okraji obrazovky, zároveň slúži ako inteligentné upozornenie, keď máte telefón otočený displejom k zemi. Svetlo presvitajúce z kraja slúži ešte lepšie ako notifikačná dióda, ktorá na takto vybavenom smartfóne rovnako nesmie chýbať. Jedinou nevýhodou zahnutého displeja je len mierny posun vo farbách spôsobený odleskami.

i AMOLED (Active-Matrix Organic Light-Emitting Diode) Rodina AMOLED displejov dnes patrí medzi najvyspelejšie technológie na trhu. Využívaná je takmer výhradne u exkluzívnych hi-end smartfónov. Oproti svojim konkurentom vyniká AMOLED dokonalou ostrosťou farieb (obzvlášť zobrazením čiernej), širokými pozorovacími uhlami a nízkou spotrebou.

Pre úplnosť spomenieme ešte rozsah jasu. Samsung sa chváli, že Galaxy S9 má OLED o 20 % jasnejší ako generácia S8 – maximum je 700 nitov. Ťažko vynášať súdy, keď neboli obe zariadenia k dispozícii pre priame porovnanie, faktom však je, že počas jasného dňa je obrazovka stále perfektne čitateľná a v kombinácii s filtrom modrého svetla s nastaviteľnou intenzitou bolo nočné čítanie kníh veľmi príjemné.

Mimochodom, aby ste vedeli, aké drobnosti pomáhajú príjemnému zážitku: pokiaľ manipulujete s posuvníkom jasu v notifikačnej lište, roletka sa sprehľadní, aby ste dokázali na celom displeji určiť, či potrebujete displej rozjasniť, alebo stlmiť. A ak sa dostanete na najvyšší jas, telefón vám výstražnou farbou pripomenie, že toto nastavenie môže mať vplyv na výdrž telefónu.

Citlivosť je nastavená tak akurát, ani v hrách sme sa nestretli s prehmatmi, oneskorením v reakciách alebo falošnými stlačeniami. Vyzerá to ako samozrejmosť, ale nie je. Napríklad Sony Xperia XA2 Ultra sníma aj dotyky na hranách displeja, keď sa nedopatrením dotknete dlaňou. U Samsungu Galaxy S9 sa tak nedeje.

Výkon a úložisko: Samsung Galaxy S9 má len to najlepšie

V každej dobe existuje nejaké referenčné zariadenie. Model, ktorý všetci poznajú, a preto sa s ním porovnávajú. Vo svete mobilných telefónov ho nemusíme hľadať dlho: je to Samsung Galaxy S9. Od tohto bodu sa to však komplikuje, v Amerike ho totiž dostanete s čipsetom Qualcomm Snapdragon 845, v Európe je k dispozícii s procesorom Exynos 9810 zloženým z dvoch štvorjadrových klastrov. Ten výkonnejší používa svoju vlastnú unikátnu architektúru Mongoose a frekvenciu 2,7 GHz, úspornejšie štyri jadrá sa zase spoliehajú na Cortex-A55 a takt 1,9 GHz.

Na celkovom výkone sa podieľajú aj rozšírené pamäťové zbernice či 10 nm FinFET litografia sľubujúca nižšiu spotrebu a menšie množstvo odpadového tepla. Celkovo by ste mali namerať 40 % nárast oproti Exynos 8898.

Samsung Galaxy S9 Samsung Galaxy S9

Procesor Exynos 9810 obsahuje jednotku s umelou inteligenciou. Výkon Samsungu Galaxy S9 je prvotriedny.

Súčasné procesory sa ale nestarajú len o jednoduché výpočty, obsahujú aj špeciálne jednotky pre spracovanie napr. analógového signálu alebo umelú inteligenciu. Samsung samozrejme v prvej lige technológií nemôže chýbať, takže naučil Exynos 9810 rozpoznávať objekty zaznamenané kamerou, tváre, možné bezpečnostné riziká v systéme a pod.

Súčasťou procesora je aj komunikačné rozhranie, ktorého hlavnou súčiastkou je LTE modem. Opäť sa zrýchľovalo, teoreticky by ste mali dosiahnuť rýchlosť až 1,2 Gb/s pri sťahovaní a 200 Mb/s pri nahrávaní dát. Čísla namerané v praxi budú určite nižšie, tieto údaje tak slúžia skôr ako konštatovanie, že sa Samsung neposúva len v hrubom alebo grafickom výkone.

i Koľkokrát sme počuli, že telefón nemá tenké rámiky kvôli stereo reproduktorom? Koľkokrát výrobca obetoval slúchadlový jack kvôli tenšiemu profilu? Koľkokrát sa zrušil slot na kartu kvôli vodoodolnosti? Samsung Galaxy S9 všetky tieto vymoženosti má. Ale neobetoval nič.

A keď už padla reč o grafickom výkone, hodí sa pár slov utrúsiť aj na adresu grafického akcelerátora ARM Mali-G72 MP18. Podieľa sa totiž aj na spracovaní videa, ktoré najlepšie ukazuje, kam sa moderné super-smartfóny posúvajú. Samsung Galaxy S9 je schopný nahrávať 4K video (3 840 × 2160 px) pri snímkovaciej frekvencii 60 snímok za sekundu pri úspornom kódovaní kodekom HEVC (áno, tým istám ako DVB-T2) a 10-bitových farbách.

Oproti procesoru bude špecifikácia pamätí podstatne kratšia. Samsung Galaxy S9 používa 4 GB RAM LPDDR4X, väčší Galaxy S9+ disponuje kapacitou 6 GB. Multitasking je preto bleskurýchly, len niekoľko výnimiek, ako je OnePlus 5T a 6, Xiaomi Mi Mix 2S alebo Razer Phone, ponúkne 8 GB.

Samsung Galaxy S9 Samsung Galaxy S9 Samsung Galaxy S9 Samsung Galaxy S9
Ako sa darilo Samsungu Galaxy S9 v benchmarku?

Veľkým prekvapením pri uvedení na trh bol variant Galaxy S9 s vnútorným úložiskom 256 GB, ktorý dopĺňa lacnejší model so 64 GB. V podstate sa tak záujem o S9 rozdelí: kto bude chcieť používať dve SIM karty, siahne po vybavenejšom kuse, ktorému Dual SIM nechýba, môže hybridný slot naplniť pamäťovou kartou microSD do maximálnej kapacity 400 GB a ušetriť.

Po niekoľkých dňoch plynulého hrania, natáčania, fotenia, sledovania videí, surfovania webom a ďalších disciplín, ktoré by mohli prezradiť nedostatok výkonu, sme sa ešte len dostali k benchmarkom.

Výsledky benchmarku Antutu:

  • CPU: 93 583
  • GPU: 93 058
  • UX: 54 286
  • MEM: 8 338
  • Celkom: 249 265

To nám ale nestačilo, pre herné využitie sme Samsung Galaxy S9 otestovali v benchmarku 3DMark. Jediný test Sling Shot Extreme bol odporúčaný na spustenie, ostatné prípady aplikácia vyhodnotila krásnou vetou: „Your Samsung Galaxy S9 is too powerful for this test.“ (Samsung Galaxy S9 je príliš výkonný pre tento test.)

Výsledky benchmarku 3DMark:

  • Sling Shot Extreme – Open GL ES 3.1 : 3 300
  • Sling Shot Extreme – Vulkan: 2 937

Podstatné bolo, že ani po tejto sérii testov sa Samsung Galaxy S9 nijako zásadne nezahrial. V rukách samozrejme nárast teploty cítiť bol, ale na batérii sme namerali 37,8 °C, čo svedčí o dobre zvládnutom chladení.

Rozhodli sme sa preto pre posledný porovnávací test, ku ktorému sme použili Geekbench 4, aby snáď telefón nestíhol vychladnúť. Na konci sme namerali 39,4 °C, čo je stále možné bez problémov udržať.

Výsledky benchmarku Geekbench 4:

  • Single-Core: 3 738
  • Multi-Core: 8 988

Výdrž batérie telefónu Samsung Galaxy S9

Ako veľkú batériu by mal mať phablet, aby ste povedali, že je kapacita akumulátora nadpriemerná? Z nášho pohľadu je 3 000 mAh pre Samsung Galaxy S9 sotva priemer, 3 500 mAh u S9+ bežná veľkosť.

Napriek tomu sme ani jeden deň počas testovania nešli domov s úplne vybitým telefónom, väčšinou po cca 16 hodinách bežnej prevádzky graf ukazoval, že zostáva aspoň 40 % kapacity batérie. Čo znamená priemerné výsledky.

Procesor Exynos je totiž veľmi úsporný na nižších frekvenciách, v ktorých prekonáva aj svojho rivala, Snapdragon 845. Až na najvyšších taktoch klesá spotreba rapídne hore. Pozitívne vnímame aj správu aplikácií – zatiaľ čo čistý Android meria spotrebu pri jednotlivých aplikáciach na percentá (a väčšinou teda vidíte, že z 30 aplikácií spotrebovala každá 0 %, ale celkový súčet je 30 %), Samsung zohľadňuje každú stotinu percenta.

Samsung Galaxy S9; batéria Samsung Galaxy S9 Samsung Galaxy S9 Samsung Galaxy S9
Výdrž batérie Samsung Galaxy S9 pri bežnom používaní je 56 hodín.

Tým zistíte najnáročnejšie programové vybavenie a môžete využiť ďalšie nástroje. Tým najjednoduchším sú dve úrovne úsporného režimu (pri plnom nabití je odhadovaná výdrž 56 hodín, pri základnom úspornom režime 67, pri maximálnom šetrení 174 hodín), siahnuť ale môžete aj po jednotlivých optimalizáciách, ako je zníženie rozlíšenia displeja, naplnenie zoznamu aplikácií uspávaných pri vypnutom displeji, vypnutie Always-on displeja alebo zmena Režimu výkonu. Svojou časťou prispeje aj inštalácia grafických tém – nadstavba Samsung Experience používa prevažne svetlé farby, hoci je pre OLED displej šetrnejšie používať čiernu.

Nutnou súčasťou dobre vybaveného telefónu je aj podpora pre rýchle nabíjanie. Samsung nepoužíva ako Sony Xperia možnosť naučiť telefón tempu nabíjania tak, aby sa šetrila životnosť batérie. Má ale vlastné riešenie: v rozšírených možnostiach Batérie možno rýchle nabíjanie káblom deaktivovať. Pripravíte sa tým však o možnosť mať telefón nabitý z 0 na 100 % za 1 hodinu a 40 minút.

i Funkcia bezdrôtového nabíjania je u výrobcov inteligentných telefónov stále populárnejšia. V našom článku vám poradíme, ako na bezdrôtové nabíjanie pomocou štandardu Qi!

Poslednou možnosťou doplnenia energie je bezdrôtové nabíjanie. Samsung Galaxy S9(+) ho podporuje a ani nie je vyberavý, kompatibilita je zaručená s oboma najpoužívanejšími štandardmi Qi a PMA.

Operačný systém a softvér: Samsung Galaxy S9 dokáže snáď všetko, na čo si spomeniete

Z predchádzajúcich častí recenzie by sa mohlo zdať, že hardvér je najsilnejšou zbraňou tohto dotykového telefónu. My sami sa radíme medzi používateľov preferujúcich čistý Android, ale po skúsenostiach s nadstavbou Samsung Experience prekrývajúcou Android 8.0 Oreo sme museli zmeniť názor. Stále budú (právom) existovať ľudia, ktorí by ocenili telefón bez grafických vylepšení, ale súčasná podoba je akceptovateľná snáď pre každého.

Samsung toho docielil jediným krokom: ponecháva slobodu voľby. Niekedy formou aplikácie, v ostatných prípadoch patričným nastavením operačného systému.

  • Ak vám nevyhovuje klávesnica Samsung, môžete si z Google Play stiahnuť ktorúkoľvek inú.
  • Detsky farebné prostredie môžete prezliecť do iných farebných motívov – napríklad do čiernej kvôli úspore energie.
  • Tlačidlá Späť a Posledná aplikácia možno na navigačnej lište prehodiť.
  • V launcher môžete meniť počet ikon, alebo si nainštalovať úplne iný launcher.
  • Počas hrania môžete navigačnú lištu zamknúť proti náhodným dotykom.
  • Inštaláciu aplikácií Samsung, ako je email, kalendár, záznamník a pod., Môžete odmietnuť.
  • Bočnú lištu vyťahovania z kraja obrazovky vôbec nemusíte aktivovať.

V príkladoch by sme mohli pokračovať a stále by sme neopísali všetko, čo S9 dokáže. Funguje filter modrého svetla, Samsung zvláda režim ovládania jednou rukou, mód zvýšenej citlivosti pre použitie v rukaviciach...

Samsung Galaxy S9; prostredie Samsung Galaxy S9 Samsung Galaxy S9 Samsung Galaxy S9
Prostredie Samsungu Galaxy S9 je perfektne optimalizované. Všetko beží plynulo.

Našťastie sa zmenil aj prístup výrobcu k ťažkopádnosti softvérovej nadstavby. Bolo by smutné, keby sa Samsung Experience na tak výkonnom hardvéri sekalo a spomaľovalo. Lenže S9 poskytuje dôvody iba na radosť – všetko beží plynulo, rýchlo a stabilne. Konečne tak asi nastala doba, keď posmech zbierajúce rozhranie TouchWiz definitívne odišlo do minulosti.

Existuje vôbec niečo, čo sa nám na operačnom systéme nepáčilo? Na väčšinu potenciálnych poznámok má Galaxy S9 svoju odpoveď. Nevie prebudiť displej poklepaním, ale stlačením displeja ho nahrádza. Ani gestá na vypnutom displeji mu nič nehovoria. Škoda, že čítačka očnej sietnice nefunguje v okuliaroch ani kontaktných šošovkách. Ale rozpoznanie tváre tento spôsob autentifikácie vo väčšine prípadov nahradí.

Samsung Galaxy S9 Samsung Galaxy S9 Samsung Galaxy S9 Samsung Galaxy S9
Škoda, že Samsung Galaxy S9 neprebudíte poklepaním. Možnosť displej stlačiť to ale vynahrádza.

Sladké lákadlá potom Samsung Galaxy S9 pripravil pre youtuberov a kohokoľvek, kto je aktívny na sociálnych sieťach a webe. Ak ste niekedy chatovali s tínedžerom, museli ste si všimnúť frekvenciu použitia nielen smajlíkov, ale všemožných stickerov, obrázkov, meme a všemožného obsahu s výnimkou obyčajného textu. V tejto oblasti sa S9 cíti ako ryba vo vode.

Na rozdiel od iPhonu X neškrečkuje animované nálepky nasnímané čelnou kamerou len pre iMessages, ale umožní tieto produkty rozšírenej reality používať kdekoľvek od Facebooku po Viber. Môžete tak vlastnú tvár previesť do digitálnej podoby vrátane mimiky a poslať ju kamarátovi.

Fotoaparát Samsungu Galaxy S9 má drobné, ale dôležité vylepšenia

Fotoaparát je hlavnou zbraňou telefónov Samsung Galaxy S9 a S9+. Výrobca naň spoliehal, o pomyselné prvenstvo ho však po pár týždňoch pripravil Huawei P20 Pro s rozlíšením 40 Mpx. Zďaleka to však neznamená, že by S9 sklamala. Ba čo viac, metodiky skórovania fotoaparátov možno veľmi ľahko spochybniť.

Začnime ale technickými parametrami, inováciami a medzigeneračných zmenami:

ModelSamsung Galaxy S8Samsung Galaxy S9Samsung Galaxy S9+
Maximálne rozlíšenie12 Mpx12 Mpx2× 12 Mpx
Veľkosť pixelu1,4 mikrometrov1,4 mikrometrov1,4 mikrometrov
Optická stabilizácia
Mechanická clona
Optický zoom
Hardvérový bokeh
Svetelnosťf/1,7až f/1,5až f/1,5
ZaostrovanieDuálny PDAFDuálny PDAFDuálny PDAF
Maximálne rozlíšenie videa4K/30 fps4K/60 fps4K/60 fps
Maximálna snímkovacia frekvencia240 sn./s960 sn./s960 sn./s
Rozlíšenie selfie kamery8 Mpx8 Mpx8 Mpx
HDR

Podľa tabuľky to možno vyzerá tak, že všetko zostalo po starom. Že rozlíšenie je stále rovnaké u prednej aj zadnej kamery, optická stabilizácia (OIS) bola aj u Galaxy S8 a 4K video dnes už zvládne akýkoľvek telefón.

Než ale prepadnete skepse, zamerajte sa na detaily a spomeňte si na situácie, kedy vás fotomobil sklamal. Vymenujete tým zároveň momenty, kvôli ktorým sa Samsung svojím smartfónom tak pýšil. Je to predovšetkým:

  • Mechanická clona – maličká vec, ktorá umožňuje pracovať so svetelnosťou. V tme pustí do objektívu svetla viac, za jasného dňa menej. Samsung Galaxy S9 strieda svetelnosť f/1,5 a f/2,4, aby vyhovel nárokom aj v extrémnych podmienkach.
  • Super slow-motion – v HD rozlíšení umožňuje Galaxy S9 nahrávať videá sa nastavovanie frekvenciou 960 obrázkov za sekundu. S tým síce prišla už Sony Xperia XZ Premium, ale tá dokázala nahrať len 0,182 sekundy reálneho času. Galaxy S9 tento interval predĺžil len minimálne – skutočných 0,2 sekundy zodpovedá cca 6 sekundám spomaleného záberu. Je tu jeden podstatný rozdiel: Samsung spozná, kedy sa niečo deje a začne natáčať, takže nemusíte ručne triafať stotinu sekundy.
  • HEVC – nový Galaxy používa pre video kodek HEVC (High Efficiency Video Coding, tiež H.265). Ako názov napovedá, tento spôsob záznamu umožňuje ukladať dáta efektívnejšie, a teda úspornejšie. Až o 40 %. Inými slovami, ak by vám predtým video zabralo v pamäti 1 GB, na Galaxy S9 si vezme len 600 MB pamäte pri rovnakej kvalite.

Nestačí ale len dobrý hardvér, aby fotky dobre vyzerali. Ku komfortu fotenia patrí aj samotná aplikácia fotoaparátu. Opäť by sme v tomto bode mohli zopakovať, že sa Samsung snaží zavďačiť všetkým, bez toho aby si niekoho rozhádal.

Samsung Galaxy S9 Samsung Galaxy S9 Samsung Galaxy S9 Samsung Galaxy S9

Skúšanie optického zoomu u Samsungu Galaxy S9+.

Predtým bolo typickou vlastnosťou telefónov Samsung obrovské množstvo scénických režimov. Jeden na panorámy, druhý na šport, tretí na západy slnka, štvrtý na tečúcu vodu... až z toho človeka bolela hlava.

Samsung Galaxy S9 a Samsung Galaxy S9+ Samsung Galaxy S9+ Samsung Galaxy S9 a Samsung Galaxy S9+ Samsung Galaxy S9 a Samsung Galaxy S9+ Samsung Galaxy S9+ Samsung Galaxy S9 a Samsung Galaxy S9+
Fotenie večer, makro, portrétny režim (S9+) a selfie kamerka.

Galaxy S9 rôzne módy používa aj teraz, napríklad na jedlo a na šport. Ostatné režimy už sú klasickejšie: pomalý pohyb, časozberná nazvaná hyperčas, AR emoji, wide selfie alebo manuálny režim. Sami si môžete zvoliť, ktoré schémy budete mať v ponuke. Ak napríklad nemáte tendenciu fotiť každé jedlo, ktoré pred vami pristane na tanieri, smelo môžete špeciálny fotomód schovať.

Samsung Galaxy S9 a Samsung Galaxy S9+ Samsung Galaxy S9+ Samsung Galaxy S9 a Samsung Galaxy S9+ Samsung Galaxy S9 a Samsung Galaxy S9+ Samsung Galaxy S9+ Samsung Galaxy S9 a Samsung Galaxy S9+
Fotenie v exteriéri a interiéri.

A rovnako tak je možné voliť všetky ostatné parametre snímania: nechcete používať HDR? Nemusíte! Chcete fotiť okrem formátu JPG aj do súborov RAW? Je to možné! Chcete ručne určiť bod automatického zaostrenia? Samozrejme! Z hľadiska používateľskej prívetivosti fotoaparátu nám k S9 nenapadla žiadna kritika, lebo aj všetky tieto voľby sú prehľadne a logicky zatriedené, aby ste medzi nimi neblúdili.

Hodnotenie, cena a dostupnosť Samsungu Galaxy S9 a S9+

Z predchádzajúcich slov je asi evidentné, že nás Samsung Galaxy S9 nadchol. Vyzerá naozaj sexy, hardvér je na najvyššej úrovni a komfort používania tiež. Skutočne to tak je, ale nebolo by spravodlivé zamlčať miesto, kde tento smartfón tlačí topánka.

Jediným trecím miestom je dojem. Úplne vágna, nemerateľná vlastnosť, ktorá však znamená veľa. Galaxy S9 je naozajstný snaživec, ktorý sa poučil zo všetkej kritiky, ktorá sa mu ušla. Pokiaľ tento dotykový telefón zhodnotíte racionálne, skončíte u konštatovania, že chyby nemá a jeho prípadné nedostatky sú len otázkou vkusu a preferencií. Samsung spočítal všetky zručnosti, ktoré konkurencia mala a svojmu novému mobilu ich prepožičal. Ale neprekvapil.

Samsung Galaxy S9+
Duálny fotoaparát nájdete iba na Samsung Galaxy S9+.

A to je práve tým najväčším nedostatkom: u takto zameraného inteligentného telefónu sa najviac tešíte na inovatívne prekvapenie. Tým je ale iba mechanická clona. Ak však toto zhrnutie vezmete z opačnej strany, zistíte, že Samsung Galaxy S9 je len obeťou vlastného úspechu. Je tak dobrý, že nedokázal prekonať nereálne očakávania.

Dôkazom tohto víťazstva je aj preriedené pole konkurencie. Ak budete porovnávať fotoaparáty, postaví sa do ringu len Huawei P20 Pro s tromi objektívmi, alebo jednoduchší, ale stále veľmi kvalitný Google Pixel 2. Vo výkone už je výber širší, uspejete s mnohými telefónmi. Len náhodne: Samsung Galaxy Note8, Sony Xperia XZ2, Huawei Mate 10 Pro...

Lenže nakoniec zistíte, že každému z uvedenej trojice niečo chýba – raz je to slúchadlový jack, druhýkrát stereo reproduktory a tretíkrát napríklad slot na pamäťovú kartu. Samsungu Galaxy S9 nechýba nič. Preto sa opäť stáva kráľom inteligentných mobilných telefónov. Nech žije kráľ S9!

Samsung Galaxy S9 a S9+

Samsung Galaxy S9 a S9+

Smartfóny Samsung

Samsung Galaxy S9 je dokonalý. Prvotriedny výkon, fotoaparát, dizajn, displej alebo zvuk. Jedinou slabinou je, že Galaxy S9 ničím vyložene neprekvapí.

Klady

  • Vodoodolnosť
  • Hybridný slot
  • Pomer veľkosti displeja a tela telefónu
  • Slúchadlový jack
  • Stereoreproduktory
  • Obrovský výkon
  • Rýchle a bezdrôtové nabíjanie
  • Vynikajúci fotoaparát

Zápory

  • Ľahko sa zašpiní
  • Klzký povrch

Prvé dojmy Samsung Galaxy S9 – OBSAH

  1. Vzhľad Galaxy S9: Bezrámčekový dizajn
  2. Displej s QHD rozlíšením
  3. Výkon Samsung Galaxy S9
  4. Galaxy S9 ponúkne fotoaparát so svetelnosťou f/1,5
  5. Software: Android 8.0 a Samsung Experience 9.0
  6. Samsung Galaxy S9 a S9+ a prvé dojmy v bodoch
  7. Samsung Galaxy S9 na fotografiách

Vzhľad Galaxy S9: Bezrámčekový dizajn

Vzhľadovo je Samsung Galaxy S9 aj Galaxy S9 + blízko staršej generácii. Je to však spôsobené tým, že bezrámčekový dizajn nenecháva veľký priestor na razantné zmeny. Napriek tomu ale novinka vyzerá nejako vycibrenejšie. Vplyv na to majú senzory – kým predtým boli jasne viditeľné, v tele Galaxy S9 sa dokonale ukryjú. Vo vypnutom stave preto telefón vyzerá ako čierny kamienok.

Samsung Galaxy S9; čiernySamsung Galaxy S9; modrýSamsung Galaxy S9; ružový

Samsung Galaxy S9 nadväzuje na bezrámčekový dizajn v Galaxy S8.

Materiály používa Samsung rovnaké, teda aluminium a sklo. O odolnosť Galaxy S9 sa stará Gorilla Glass 5, o pevný rámček hliník 7000. Prečo nie je zadný kryt tiež kovový? Kvôli bezdrôtovému nabíjaniu, ktoré sekunduje rýchlemu nabíjaniu káblom s konektorom USB-C.

Samsung Galaxy S9 aj S9+ spĺňa samozrejme podmienky na zisk certifikátu odolnosti IP68 – zákazníci by určite akékoľvek zhoršenie vlastností netolerovali. Našťastie im na pochybnosti nový mobil ani nedá príležitosť.

Samsung Galaxy S9; senzory

Senzory sú na Samsung Galaxy S9 menej viditeľné. Telefón vďaka tomu vyzerá vycibrenejšie.

Displej s QHD rozlíšením

Čísla z oficiálnych materiálov hovoria jasne: rozlíšenie QHD na uhlopriečke 5,8", respektíve 6,2" pri modeli Galaxy S9+. Vyplýva z toho, že vďaka tenučkým rámčekom sú nové Samsungy posledným klincom do rakvy známej hlášky: „Ten telefón je príliš veľký.“ Malý Samsung Galaxy S9 je minimálne o pol centimetra na výšku menší ako väčšina mobilných telefónov s displejom s uhlopriečkou 5,5". Ani o väčšom variante sa nedá stopercentne tvrdiť, že ide o phablet, zariadenie je v dlani stále dosť kompaktné. Pozícia radu Galaxy Note, teda smartfónu s obrou obrazovkou, tak zostáva neotrasiteľná.

Samsung Galaxy S9; QHD displej

Samsung Galaxy S9 dominuje QHD displej.

Výkon Samsung Galaxy S9

Behom pár minút testovania Samsung Galaxy S9 sme nestačili otestovať použité osemjadro Exynos 9810 v benchmarkoch. Môžeme síce konštatovať, že 10 nm architektúra bude znamenať relatívne úspornú prevádzku, čísla ohľadom frekvencií rovnako vyzerajú úctyhodne (2,7 GHz pre výkonnejší cluster, 1,9 GHz pre úspornejší), avšak na test v ostrej prevádzke čas neostal. Ale spýtajte sa sami u seba: nemá váš počítač nižšie takty?

Procesor Galaxy S9 by nemohol pracovať bez operačnej pamäte. Menší model má pod krytom 4 GB RAM, väčší S9+ dokonca 6 GB. Nepochybne to bude stačiť.

Samsung Galaxy S9; Bixby

Výkon Samsung Galaxy S9 je prvotriedny. Prvé zahraničné benchmarky naznačujú, že ide o najvýkonnejší mobilný telefón vôbec.

Veľké prekvapenie nás čakalo pri skúmaní interného úložiska Samsung Galaxy S9. Očakávali sme klasickú konfiguráciu 64 GB v kombinácii s pamäťovou kartou microSD. Základná verzia sa skutočne bude predávať v tejto zostave, veľmi skoro sa však v predaji objaví aj „kráľovská“ verzia s pamäťou 256 GB. Keď k tomu pripočítate pamäťovku s teoretickými 400 GB, dostanete sa za hranice väčšiny stolných PC.

i Samsung Galaxy S9 nie je jediný mobil, ktorý sa na MWC 2018 predstavil. Viac v našom článku.

Vyložene políčkom do tváre konkurencie je konektorová výbava. Už sme spomenuli slot microSD, ale ak nekúpite telefón u operátorov, dočkáte sa hybridného slotu na SIM kartu. Nechýba však ani slúchadlový jack. Ak si spomeniete na komentáre ako „odstránili sme port na slúchadlá kvôli väčšej batérii a tenším rámčekom, Samsung dokazuje, že všetky tieto tvrdenia sú len výhovorky. Ide to – displej Samsung Galaxy S9 zaberá až 84,2 % plochy bez toho, aby prišiel o pamäťovku, dual SIM alebo konektor na slúchadlá.

Výzvou je aj integrácia stereoreproduktorov s podporou Dolby Atmos. V uzavretej miestnosti je ich efekt počuteľný aj ľuďom bez hudobného sluchu.

Samsung Galaxy S9; Dolby Atmos

Samsung Galaxy S9 prekvapil stereoreproduktormi s podporou technológie Dolby Atmos.

Galaxy S9 ponúkne fotoaparát so svetelnosťou f/1,5

Už na prvých videách z produkcie Samsungu bolo vidieť, že schopnosti kamery sa dostali na prvé miesto v rebríčku priorít. Pri pohľade na zadnú časť vo vás môže klíčiť drobná neistota, že sa nič nezmenilo. Galaxy S9 má jeden objektív, S9+ používa duálny fotoaparát. Tým viac-menej podobnosť končí.

Po novom má optika Samsung Galaxy S9 svetelnosť až f/1,5! A to je len začiatok. Samsung sa novo naučil pracovať so super-spomaleným videom, ktoré dokáže aj automaticky detekovať. Inými slovami namierite fotoaparát na dopadajúce kvapku a telefón si ju sám zameria. Následne vytvorí video, ktoré v reáli trvá 0,2 sekundy, ale natiahne ich do 6,3 sekundy dlhého záberu. Aby ste si nemuseli počítať framerate, prezradíme vám ho: S9 dokáže 960 snímok za sekundu.

Samsung Galaxy S9; variabilná clonaSamsung Galaxy S9; variabilná clona

Samsung Galaxy S9 ako prvý využíva variabilný clonu. Fotoaparát za dobrých svetelných podmienok bude fotiť pri svetelnosti f/2,4, zatiaľ čo v tme sa prepne na f/1,5.

Ak by vás tak krátka chvíľa limitovala, využijete skôr klasické video. V ňom už maximálnou dĺžkou obmedzení nie ste. A kvalitou už vôbec nie: Samsung Galaxy S9 zvláda natáčať v 4K rozlíšení pri 60 snímkach za sekundu. S optickou stabilizáciou. Na kódovanie je možné použiť aj kodek HEVC, takže video, ktoré zvyklo mať veľkosť 1 GB, zaberie po novom približne 600 MB.

Najväčšiu bombu sme zachytili až na poslednú chvíľu: oba telefóny majú variabilnú clonu. Ak pozeráte do šošovky, skutočne vidíte fyzicky sa pohybujúcu mechaniku v objektíve. Slnečnú pláž tak vyfotíte pri svetelnosti f/2,4, v šere už spomínaných f/1,5. Samsung Galaxy S9+ potom pridáva ešte dvojnásobný optický zoom.

Software: Android 8.0 a Samsung Experience 9.0

Samsung Galaxy S9 sme do rúk dostali s Androidom 8.0 Oreo, ktorý dopĺňa nadstavba Samsung Experience 9.0. V samotnom systéme sa príliš vecí nezmenilo, to však neznamená, že by ste sa s telefónom nudili. Veľkú časť krátkeho testovania sme strávili hraním sa so samolepkami, animovanými emoji a všetkými drobnosťami z nich vyplývajúcich.

Samsung Galaxy S9+; čítačka odtlačkov prstov

Samsung Galaxy S9 prekvapil stereoreproduktormi s podporou technológie Dolby Atmos.

Pre ilustráciu: telefón sme odomkli tvárou. Čítačka je stále na zadnej časti, ale Samsung už neoddeľuje čítanie očnej sietnice a tváre. Namiesto toho použije, čo je práve k dispozícii podľa svetelných podmienok. Potom sme spustili 8 Mpx selfie kameru a začali snímať vlastnú tvár. Galaxy S9 nám nakreslil rohy, po otvorení úst sa nám v ústach objavili zuby, ktoré by mohol závidieť aj šabľozubý tiger.

Môžete zvoliť aj umiernený variant a vytvoriť si vlastné animované emoji. Samsung Galaxy S9 veľmi dobre odhadne, o ktoré rysy tváre sa oprieť, takže vás nepochybne známi na sociálnych sieťach spoznajú aj po rokoch. Emoji sú síce reakciou na Apple, Samsung ale nezviazalo animované obrázky len na platformu iMessages. Naopak, svoje výtvory môžete zdieľať na Facebooku, Vıber, WhatsUp – kdekoľvek.

Samsung Galaxy S9 a S9+ a prvé dojmy v bodoch

  • Z hľadiska hardvéru telefónu nechýba asi nič, čo sa počas posledného roka objavilo.
  • Kompromisy? Iba ak nemáte radi sklenený povrch.
  • Variabilná clona fotoaparátu je obrovské prekvapenie.
  • Stereoreproduktory evidentne nie sú prekážkou pre bezrámčekový dizajn.
  • Hybridný slot na dve SIM karty už nie je exkluzivitou pre ázijský trh.
  • Fotoaparát v podaní Samsungu slúži nielen na dokumentáciu, ale aj zábavu.

Samsung Galaxy S9 na fotografiách

Hoci je podobnosť so starším Galaxy S8 očividná, Samsung Galaxy S9 je bez pochýb nádherný telefón. Hlavnou novinkou je presunutie čítačky odtlačkov prstov na zadnú stranu mobilu. V prípade Samsung Galaxy S9+ tak zaujme tiež duálna šošovka fotoaparátu.

Samsung Galaxy S9Samsung Galaxy S9Samsung Galaxy S9Samsung Galaxy S9Samsung Galaxy S9Samsung Galaxy S9Samsung Galaxy S9Samsung Galaxy S9
Výrobca v prípade Samsung Galaxy S9 premiestnil čítačku odtlačkov prstov pod šošovku fotoaparátu.

Preview Samsung Galaxy S9 – OBSAH

  1. Najvýraznejšou zmenou v dizajne je presun čítačky odtlačkov prstov
  2. Fotoaparáty Galaxy S9 a S9+ sa nepochybne zaradia na špičku
  3. Superspomalené video s 960 snímkami za sekundu a preklad v reálnom čase
  4. Samsung Galaxy S9 premení vaše selfie v emoji
  5. Výkon a hardvér Samsung Galaxy S9
  6. Nový ekosystém umožní synchronizáciu obsahu na zariadeniach Samsung
  7. Podložka Dex Pad urobí z Galaxy S9 a S9+ touchpad
  8. Samsung Galaxy S9 – cena a dostupnosť
  9. Benchmarky, je Samsung Galaxy S9 najvýkonnejší telefón?
  10. Samsung Galaxy S9 vs S8

Najvýraznejšou zmenou v dizajne je presun čítačky odtlačkov prstov

S blížiacim sa termínom predstavenia nového telefónu Samsung Galaxy S9 sa na verejnosť dostávalo čoraz viac náznakov, že revolúciu v dizajne výrobcu nechystá. Neprekvapí tak, že si po vzore Samsungu Galaxy S8 ponechal zakrivený Infinity Displej s tenkými rámčekmi. Ten bude mať Quad HD+ rozlíšenie a uhlopriečku 5,8 palca. Verzia S9+ rovnaké rozlíšenie a 6,2 palca.

Samsung Galaxy S9, čierny

Samsung Galaxy S9 v čiernej farbe. Opäť sme sa dočkali Infinity displeja a okolo neho tenkých rámčekov.

Prednej aj zadnej strane Samsung Galaxy S9 naďalej dominuje sklo doplnené antikorovou oceľou v podobe bočného rámčeku. Na zadnej strane telefónu už sú ale viditeľné výraznejšie zmeny. Tou hlavnou je presunutie čítačky odtlačkov prstov pod šošovku fotoaparátu, čo vítame. Každý majiteľ Galaxy S8 sa totiž pravidelne musel potýkať so „zacapkaným“ objektívom. Vedľa fotoaparátu a čítačky potom sídli LED blesk a senzory.

Fotoaparáty Samsung Galaxy S9 a S9+ sa zaradí na špičku

Najväčšie inovácie Samsung Galaxy S9 a S9+ sa týkajú fotoaparátu, ktorý podľa všetkého prinesie výrazný krok vpred oproti Galaxy S8. Rozlíšenie zostáva v prípade oboch variantov 12 Mpx, novinkou je ale variabilná clona. Tá dokáže inteligentne prepínať medzi hodnotami svetelnosti f/2,4 pri fotení za dobrého svetla a f/1,5 pre ostré snímky za šera a v noci. Podobne, ako ľudské oko, automaticky mení svoju veľkosť v závislosti na množstve svetla. JE ju ale možné nastaviť aj manuálne. To je medzi inteligentnými telefónmi novinkou, pretože žiadny mobil nastaviteľnú clonu fotoaparátu zatiaľ neponúkol.

i Recenzia Samsung Galaxy S8
Ako sa nám páčil nielen fotoaparát u predchodcu S9? Dozviete sa v našej recenzii Samsung Galaxy S8.

Samsung Galaxy S9 si pritom ponechal fotoaparát s jedným snímačom, S9+ ale po novom dostal duálny fotoaparát s rozlíšením 2× 12 Mpx. Ten obsahuje zhodné funkcie s fotoaparátom v S9, duálny fotoaparát ale umožňuje kúzla s hĺbkou ostrosti. Sme zvedaví na výsledky telefónov v praxi, už teraz si ale trúfame odhadnúť, že dvojica sa zaradí medzi najlepšie fotomobily roka 2018.

Samsung Galaxy S9+, fotoaparát

Samsung Galaxy S9+ dostane duálny fotoaparát, teda si budete môcť upravovať hĺbku ostrosti.

Superspomalené video s 960 snímkami za sekundu a preklad v reálnom čase

Pokiaľ máte radi spomalené videá, fotoaparát v telefóne Samsung Galaxy S9 si zamilujete. S pomocou nedávno predstaveného mobilného fotočipu ISOCELL Bright so snímačom rýchleho čítania umožňuje nahrávanie „slow-mo“ videí s 960 snímkami za sekundu. To by bol pomerne výrazný krok dopredu, pretože Galaxy S8 vie nahrávať Full HD videí s frekvenciou „iba“ 60 snímok za sekundu. Na 240 snímok sa pritom dostane len pri HD rozlíšení.

Snímanie superspomalených videí, ktoré umožňujú aj niektoré hi-end mobily Sony, sa perfektne hodí v prchavých momentoch, napríklad pri športe alebo natáčaní zvierat. S touto funkciou Samsung Galaxy S9 sa bude ale zábavné hrať aj v každodenných situáciách s priateľmi. Nechýba ani funkcia automatického spustenia nahrávania pri detekcii rýchleho pohybu a možnosť zachytenia až dvadsiatich spomalených segmentov pri ručnom natáčaní.

Samsung Galaxy S9, S9+, slow-mo

Spomalené videá s 960 snímkami za sekundu ponúkne Samsung Galaxy S9 aj jeho väčšia verzia S9+. Ich zásluhou zachytíte neopakovateľné momentky.

Ak často cestujete, oceníte ďalšiu funkciu fotoaparátu v Samsung Galaxy S9 a S9+. Vo fotoaparáte integrovaný virtuálny asistent Bixby totiž dokáže v reálnom čase automaticky prekladať nápisy v niekoľkých jazykoch vrátane tých exotických. Či aj do slovenčiny, zatiaľ nie je jasné. Bixby totiž na Slovensku zatiaľ príliš použiteľný nie je. Nezúfajte však, túto funkciu má napríklad aj aplikácia Prekladač Google, jednoducho stiahnuť z Google Play.

Samsung Galaxy S9, preklad

Samsung Galaxy S9 ponúka zaujímavú funkciu automatického prekladania cudzojazyčných textov. Vychytávka sa bude hodiť napríklad na dovolenke.

Samsung Galaxy S9 premení vaše selfie v emoji

Ďalšou zaujímavou funkciou sa Samsung nepochybne inšpiroval u svojho konkurenta, telefónu iPhone X. Apple totiž v septembri minulého roka prišiel s animoji, animovanými zvieratkami, ktorým kamera Face ID vtlačí mimiku používateľa. Samsung Galaxy S9 vie niečo podobné. Z vašich selfie fotiek dokáže vytvoriť animované emoji, teda emoji s vašou podobou. Kopírujú vaše pohyby a vytvára vám 3D avatar, ktorému môžete aj upraviť vzhľad ako vlasy, okuliare a podobne. Výsledné emoji tak môžete použiť v komunikačných aplikáciách vrátane Facebook Messenger alebo WhatsApp, a ani nie je nutné, aby príjemca vlastnil Samsung Galaxy S9 alebo S9+. To je v porovnaní s iPhonom X výhoda, pretože ten umožňuje animoji posielať len prostredníctvom iMessage.

Samsung Galaxy S9; emoji

Animované emoji budete môcť vytvárať pomocou Galaxy S9 a S9+, zdieľať ich ale bude možné cez ktorúkoľvek komunikačnú aplikáciu.

Výkon a hardvér telefónu Samsung Galaxy S9

Hoci najväčšie zmeny prebehli v oblasti fotoaparátu, zabudnúť nesmieme ani na samotný výkon smartfónu Samsung Galaxy S9. Ten bude, ako sa na vlajkovú loď medzi mobilnými telefónmi patrí, bez preháňania ohromujúci. O pohon sa budú starať jedny z najvýkonnejších mobilných čipsetov súčasnosti, Exynos 9810 a Snapdragon 845 dodávaný v modeloch pre americký trh. Tie budú operovať so 4 GB a v prípade S9+ dokonca 6 GB operačnej pamäte RAM.

i Galaxy S9 a reproduktory AKG
Samsung Galaxy S9 a S9+ sa môžu pochváliť vylepšenými stereo reproduktormi pod patronátom AKG. Sú o 40 % hlasnejšie než tie v Galaxy S8 a prinášajú ešte hlbšie basy. Priestorové audio potom dodá technológia Dolby Atmos.

K dispozícii bude niekoľko pamäťových verzií až do hodnoty 256 GB a chýbať nebude ani podpora microSD kariet. Samsung Galaxy S9 a S9+ si ponechajú rovnaké kapacity batérií ako Galaxy S8, teda 3 000 mAh resp. 3 500 mAh. Celé prostredie telefónu pobeží na operačnom systéme Android Oreo podporujúcom Project Treble.

Nový ekosystém umožní synchronizáciu obsahu na zariadeniach Samsung

Všetky dnešné smartfóny sú stavané na ľahkú komunikáciu a prepojenie s okolím. Samsung sa ale podľa svojich slov rozhodol ísť ešte ďalej. Predstavil ekosystém Samsung, ktorý na zariadeniach tejto značky umožní rozsiahlejšie a jednoduchšie možnosti synchronizácie obsahu, napríklad videí. Podľa výrobcu nezáleží na konkrétnom zariadení, všetko by malo fungovať nielen s telefónmi, ale aj napríklad s tabletmi alebo televízormi Samsung. Opäť sme zvedaví, ako všetko bude fungovať v praxi a v našich podmienkach.

Podložka Dex Pad urobí z Galaxy S9 a S9+ touchpad

V minulom roku Samsung predstavil ku Galaxy S8 aj dokovaciu stanicu Dex, ktorá slúži na zobrazenie obsahu z telefónu na externom monitore. Mobil sa tým premenil na počítač. Samsung Galaxy S9 teraz dostáva novú verziu v podobe podložky DEX Pad. Pokiaľ na ňu S9 položíte, telefón sa premení na ovládaciu dotykovú obrazovku. Jedinou chybou na kráse je, že DEX Pad sa predáva samostatne.

Samsung Galaxy S9, DeX Pad

Samsung Galaxy S9 aj S9+ bude možné pripojiť k externému monitoru pomocou podložky DEX Pad.

Samsung Galaxy S9 – cena a dostupnosť

A ako na tom bude Galaxy S9 a S9+ s dostupnosťou? Ak si ho predobjednáte, dočkáte sa už 16. marca 2018. Cena Samsung Galaxy S9 bude vyššia ako v prípade predchodcov, výrobca to ale ospravedlňuje celým radom inovácií. Na S9 si pripravte 848,90 € alebo 948,90 € a na S9+ 948,80 € alebo 1 049 €. Oba telefóny budú k dispozícii v 64 GB a 256 GB variante a v čiernej, modrej a ružovej farbe.

Porovnanie: Samsung Galaxy S9 vs S8

Samsung Galaxy S9 prináša v porovnaní so svojim predchodcom S8 niekoľko inovácií, najmä vylepšený fotoaparát či čítačku odtlačkov prstov presunutú na iné miesto. Naopak displej zostáva bez výraznejších zmien.

Parametre/modelSamsung Galaxy S9Samsung Galaxy S9+Samsung Galaxy S8Samsung Galaxy S8+
ProcesorSnapdragon 845 (Mimo USA Exynos 9810)Snapdragon 845 (Mimo USA Exynos 9810)Snapdragon 835 (Mimo USA Exynos 8895)Snapdragon 835 (Mimo USA Exynos 8895)
Operačná pamäť4 GB6 GB4 GB4 GB
Úložisko64/256 GB + microSDXC (až 400 GB)64/256 GB + microSDXC (až 400 GB)64 GB + microSDXC (až 256 GB)64 GB + microSDXC (až 256 GB)
Displej a rozlíšenie5,8" Super AMOLED (2 960 × 1 440 px)6,2" Super AMOLED (2 960 × 1 440 px)5,8" Super AMOLED (2 960 × 1 440 px)6,2" Super AMOLED (2 960 × 1 440 px)
Zadný fotoaparát12 Mpx (f/1,5 – f/2,4)2× 12 Mpx (f/1,5 – f/2,4)12 Mpx (f/1,7)12 Mpx (f/1,7)
Predný fotoaparát8 Mpx (f/1,7)8 Mpx (f/1,7)8 Mpx (f/1,7)8 Mpx (f/1,7)
Rozmery147,7 × 68,7 × 8,5 mm158,1 × 73,8 × 8,5148,9 × 68,1 × 8 mm159,5 × 73,4 × 8,1 mm
Hmotnosť163 g189 g155 g173 g
Stupeň krytiaIP68IP68IP68IP68
Batéria3 000 mAh3 500 mAh3 000 mAh3 500 mAh
Cena848,90 €/948,90 €948,90 €/1 049 €698,90 €798,90 €

*Ceny platné k 27. 2. 2018

Benchmarky, je Samsung Galaxy S9 najvýkonnejší telefón?

V prvých benchmarkoch sa Samsungu Galaxy S9 darilo výborne. Posúďte sami. Meranie vykonal web GSMARENA.

Telefóny/benchamrkGeekbench 4.1 (multi-core)Geekbench 4.1 (single-core)AnTuTu 7
Samsung Galaxy S98 9763 698254 375
Samsung Galaxy S86 6561 991199 022
Huawei Mate 10 Pro6 7831 902-
LG V306 3651 901182 374

Recenzia Samsung Galaxy S9? Už čoskoro...

Samsung Galaxy S9 a S9+ sú opäť o krôčik bližšie k dokonalosti. Vylepšenia sme sa dočkali takmer vo všetkých oblastiach, najmä vo fotoaparáte. Pozadu ale v žiadnom prípade nezostáva ani výkon, ktorý bude opäť patriť medzi špičku. Už teraz sa tešíme na recenziu Samsung Galaxy S9, ktorú vám prinesieme čo nevidieť.

Príslušenstvo pre Samsung Galaxy S9

Vedľa vstupu samotného telefónu na trh nesmie chýbať ani originálne príslušenstvo k Samsung Galaxy S9. To zahŕňa ochranné kryty, puzdrá, ale aj nabíjacie podložky. A príslušenstvo neplní len funkciu praktickú, ale aj dizajnovú. Telefón totiž chráni pri každodennom používaní a zároveň vzhľadovo dopĺňa. Na výber je pritom veľa materiálov, vyhotovení a farieb, takže si vyberie každý. Aké sú tie najzaujímavejšie kúsky?

Samsung S9

Samsung Protective Standing Cover je pevné puzdro so stojanom

Iste to poznáte tiež. Telefón vám omylom vypadne z ruky, zavadíte s ním o kus nábytku či vám na neho niečo spadne. Čas od času to bohužiaľ stretne každého z nás. A majiteľov telefónov Samsung Galaxy S9 nevynímajúc. Ako teda tento prémiový telefón najlepšie chrániť? Originálnym puzdrom z dielní spoločnosti Samsung. U neho máte istotu potrebných rozmerov a zladeného štýlu.

Hneď prvý tvrdený kryt Protective Standing Cover vyššie zmienené spĺňa. Je dostatočne pevný a vzhľadovo nadväzuje na samotný Galaxy S9. Ide o spevnenú ochranu zadnej časti mobilného telefónu so štýlovým rebrovaným dizajnom. Výrazné logo spoločnosti skrýva milú drobnosť, totiž výklopný stojan. O ten môžete Samsung Galaxy S9 oprieť v polohe na šírku aj na výšku a využiť napríklad na sledovanie seriálu bez toho, aby ste ho museli mať v ruke.

Samsung Protective Standing Cover, zozaduSamsung Protective Standing CoverSamsung Protective Standing Cover

Puzdro sa veľmi dobre drží, nešmýka sa a nijako nebráni využitiu bezdrôtového nabíjania. Kryt, ktorý prešiel náročnými testami odolnosti, je dostupný v čiernej a striebornej farbe.

Ochranné, a napriek tomu štýlové puzdrá pre Samsung Galaxy S9

Puzdro Samsung Hyperknit na to ide trochu inak. Vsádza na športový štýl a jeho základ tvorí podobný látkový materiál, ako sa používa na výrobu oblečenia na voľný čas. To z neho robí pevný, napriek tomu ľahký kryt, ktorý dobre vyzerá a je príjemný na dotyk. Látka s príjemnou textúrou navyše nekĺže a držanie Samsungu Galaxy S9 je v ňom pohodlnejšie. Ak vás puzdro zaujalo, môžete ho mať v sivej a červenej farbe.

Samsung Hyperknit, sivýSamsung Hyperknit 2Samsung Hyperknit 3

LED View Cover poskytuje ochranu aj displeju telefónu. Ide o klasické uzatvárateľné puzdro, ktoré pridáva jednu zaujímavú funkciu: vďaka LED diódam hneď vidíte, koľko je hodín, aj to, že vám niekto volá. A bez toho, aby ste museli odklápať kryt. Puzdro zvládne aj základné ovládanie telefónu – hovor prijmete alebo položíte a ráno ľahko vypnete otravný budík. Keďže je k dispozícii vo fialovej, čiernej a modrej farbe, k vášmu Samsungu Galaxy S9 sa bude perfektne hodiť.

Led View Cover, Samsung Galaxy S9, fialový, klipLed View Cover, Samsung Galaxy S9, fialový, otvorenýLed View Cover, Samsung Galaxy S9, fialový, zatvorený

Ľahký silikónový kryt Silicon Cover takisto vsádza na dizajn, hoci zakrýva len zadnú stranu telefónu Samsung Galaxy S9. Príjemne sa drží, nešmýka sa a má nezameniteľnú hladkú textúru, na ktorú mnohí používatelia nedajú dopustiť. Puzdro je dostupné v čiernej, sivej, blankytne modrej a ružovej farbe a jeho výhodou je aj príjemná cena.

Silicon cover čierny, Samsung Galaxy S9Silicon cover, Samsung Galaxy S9Silicon cover – modrý, Samsung Galaxy S9

Zástup svojich fanúšikov má bezpochyby aj ďalší obľúbený materiál, koža Alcantara. Práve z neho je vyrobený kryt Samsung Alcantara Cover určený pre Samsung Galaxy S9+. Nielenže telefón chráni, ale vyzerá aj luxusne, hoci je jeho dizajn striedmy. Puzdro je síce drahšie, ak ale zháňate prémiovú ochranu, zaručene vám ju poskytne.

i Čo je Alcantara?
Alcantara je obchodný názov pre umelú velúrovú kožu z laminovanej netkanej textílie. Obsahuje najmenej 200 000 jednotlivých, vzájomne prekrížených vlákien na 1 cm² plochy. Vzhľadom je podobná semišovej koži a je priedušná, ohybná, nekrčivá a odolná proti opotrebeniu.

Nabíjací stojan pre Samsung Galaxy S9 dobre vyzerá aj funguje

Samsung Galaxy S9 je, ako je známe, vybavený možnosťou bezdrôtového nabíjania pomocou technológie Qi. A výrobca k nemu rovno vyslal na trh aj bezdrôtový nabíjací stojan s podporou rýchlonabíjania Samsung EP-N5100B. Pozostáva z dvoch kruhových plôch a telefón v ňom stojí vo vzpriamenej polohe, takže pri nabíjaní môžete sledovať napríklad videá na YouTube. Nemusí to byť pritom len Galaxy S9 či S9+, ale aj Galaxy S8 a ďalšie zariadenia podporujúce Qi nabíjanie.

Samsung Standing Cover 1Samsung Standing Cover 2Samsung Standing Cover 3

Dex Pad premení Samsung Galaxy S9 na stolný počítač

Spoločne s bezdrôtovou nabíjačkou a ochrannými krytmi Samsung na tohtoročnom veľtrhu MWC 2018 prišiel aj s vylepšenou verziou svojej DEX Station. Novo premenovaná na Dex Pad stále dokáže premeniť mobil na stolný počítač. Samsung Galaxy S9 na dokovacej stanici leží a automaticky sa tak stáva touchpadom. To je praktické najmä vo chvíli, keď nemáte po ruke klasickú myš.

DEX Pad zvládne rozlíšenie až do 2 560 × 1 440 px, kvalita zobrazenia sa tak oproti predchodcovi znateľne zlepšila. Porty, až na jednu výnimku, zostávajú totožné s predchodcom. Zmizol totiž ethernetový konektor. Inak ale na svojom mieste zostáva dvojica USB, jeden USB-C a HDMI. Cena DEX Padu ešte známa nie je. Očakáva sa však, že sa bude pohybovať na rovnakej úrovni ako v prípade Dex station, teda ľahko cez 80 €.

Novo predstavené príslušenstvo pre Samsung Galaxy S9 perfektne dopĺňa top model kórejského výrobcu pre prvý polrok 2018. Poskytuje mu ochranu, umožňuje rýchle nabíjanie a v prípade Dex Pad dokonca rozširuje jeho funkčnosť. Čo si vyberiete vy?

Záznam oficiálneho predstavenia Samsung Galaxy S9

Všetko vypuklo 25.2. 2018 v 18 h. Predstavenie nových telefónov Samsung Galaxy S9 pre rok 2018 ste mohli sledovať s nami.

>

Záznam oficiálneho predstavenia Samsung Galaxy S9

Všetko vypuklo 25.2. 2018 o 18 h. Predstavenie nových telefónov Samsung Galaxy S9 pre rok 2018 ste mohli sledovať s nami.

>

Predstavenie Samsung Galaxy S9 – textový záznam

  • 19:04 – Tlačová konferencia pri príležitosti predstavenia Samsung Galaxy S9 končí. Stále aktualizujeme tento článok o ďalšie podrobné informácie.
  • 19:03 – Predaje Samsung Galaxy S9 štartujú už 16. marca, čo je oveľa skôr, než sa pôvodne očakávalo.
  • 19:02 – Nad tým všetkým bdie umelá inteligencia v podobe Bixbyho.
  • 19:00 – Samsung Health, Samsung Pay a Samsung SmartThings sú funkcie, ktoré menia naše každodenné životy. Dáta obsiahnuté v týchto aplikáciách sú však pomerne citlivé a Samsung preto opäť zdokonaľuje bezpečnostnú technológiu Knox. Samsung tiež ponúka ďalšie pokročilé možnosti zabezpečenia aj pre firemných zákazníkov v podobe Knox Enterprise Business. Telefóny bude možné vzdialene ovládať pomocou bezpečného cloudu.
  • 18:55 – Bezdrôtové nabíjanie pochopiteľne zostáva. Samsung Galaxy S9 bude mať kapacitu batérie 3 000 mAh a S9+ celých 3 500 mAh.
  • 18:53 – Lepšie spracovaný multitasking ponúkne viac možností na prispôsobenie a napríklad bude možné aj počas sledovania videa pohodlne odpovedať na správu.
  • 18:51 – 3,5 mm jack bude!
  • 18:50 – Nové Samsungy budú mať displeje s veľkosťou 5,8" a 6,2". Reproduktory budú na oboch stranách displeja a sú až o 40 % hlučnejšie než v prípade predchádzajúcej generácie. Na zvuku Samsung spolupracoval s odborníkmi zo spoločnosti AKG. Nechýba ani technológia Dolby Atmos, ktorá rozprestrie zvuk všetkými smermi.
  • 18:46 – Inteligentný asistent Bixby dostane ďalšie funkcie. Napríklad vám preloží vyfotené jedálenské menu v cudzom jazyku. Bixby tiež bude vedieť odhadnúť nutričné ​​hodnoty z vyfoteného taniera s jedlom, čo znie celkom zaujímavo. Bixby tiež pomôže dámam navrhnúť a online nakúpiť vhodný make-up.
  • 18:43 – Emoji si môžete prispôsobiť na svoj obraz. Vďaka partnerstvu s Disney budú emoji obsahovať niekoľko obľúbených postavičiek.
  • 18:39 – Vlastné emoji rozhodne nesmú v nových smartfónoch Samsung chýbať. Inšpirácia u Applu je veľa viditeľná.
  • 18:36 – Galaxy S9+ dokáže odfotiť objekty s rozmazaným pozadím. Obsahuje totiž duálny 12 Mpx fotoaparát aj s optickou stabilizáciou.
  • 18:34 – Spomalené zábery je možné ľahko preklopiť do vtipných gifov. Editor potom dokáže video doplniť ďalšími efektmi. Konečný výsledok je možné napríklad používať ako pozadie na uzamknutej obrazovke.
  • 18:30 – Superspomalené zábery budú veľkým lákadlom. Galaxy S9 a S9+ dokáže až 960 snímok za sekundu.
  • 18:25 – Fotoaparát je úplne prerobený, bude sa prispôsobovať okolitému prostrediu a svetelným podmienkam. Podobne ako ľudské oko. Úplne nové poňatie kamery má zabezpečiť, že najmä nočné zábery dostanú úplne nový rozmer. Bude automaticky používať také ohnisko, ktoré je v daný moment najlepšie. Svetelnosť má rozsah f/1,5 až f/2,4.
  • 18:20 – Úchvatný Infinity displej zostáva a Samsung si teraz nadrobno štuchol do Apple, pretože ponecháva senzor odtlačkov prstov. Opäť na zadnej strane, ale na oveľa lepšom mieste ako v prípade radu S8.
  • 18:15 – Nový rad Samsung Galaxy S9 a S9+ získa prelomový fotoaparát s inteligentným prepínaním svetelnosti a optickou stabilizáciou.
  • 18:11 – Pomaly sa dostávame k novinkám. Už teraz DJ Koh oznámil, že nový Samsung Galaxy S9 bude obsahovať presnejší optický snímač tepovej frekvencie. Aplikácia Samsung Health tak dostane zaujímavý doping.
  • 18:06 – Šéf mobilného Samsungu DJ Koh hodnotí aktuálny mobilný trh.
  • 18:05 – Miesto pre tlačovú konferenciu vyzerá veľmi efektne, pódium je netradične umiestnené uprostred sály.
  • 18:00 – Galaxy Unpacked 2018 práve začína.
  • 17:40 – V Barcelone sa už všetko chystá na živé predstavenie nových telefónov Samsung Galaxy S9 a Galaxy S9+. Je však trošku škoda, že Samsungu unikajú informácie ešte pred samotným štartom tlačovej konferencie.

Špekulácie Samsung Galaxy S9 – OBSAH

  1. Aktualizácia 3. 2. 2018 – kapacita batérie, S9 Active a novinky v Experience 9
  2. Aktualizácia 30. 1. 2018 – Dual SIM a odpoveď Samsungu na Face ID
  3. Aktualizácia 27. 1. 2018 – prvé oficiálne fotky
  4. Aktualizácia 25. 1. 2018 – nový fotočip, exkluzívne funkcie aj prvé video
  5. Aktualizácia 12. 1. 2018 – Samsung Galaxy S9 dostane niektoré nové funkcie
  6. Zabezpečenie – odtlačok, alebo sken tváre?
  7. Displej – opäť Infinity
  8. Fotoaparát – duálny a s rekordnou clonou
  9. Výkon – opäť špičkový
  10. Porovnanie – konkurencia to bude mať ťažké
  11. Cena – od kedy a za koľko?

Aktualizácia 3. 2. 2018 – kapacita batérie, S9 Active a novinky v Experience 9

Už vieme, ako budú telefóny Samsung Galaxy S9 a S9+ vyzerať, takže teraz budú pribúdať ďalšie kúsky do mozaiky skôr v podobe technických parametrov. Čerstvá správa sa týka kapacity batérie oboch smartfónov.

Informácia, ktorú priniesla spoločnosť Union Repair, predajca náhradných dielov a poskytoval autorizovaného servisu v Číne, hovorí, že Galaxy S9 a S9+ dostanú batérie s kapacitami 3 000 a 3 500 mAh. Kapacita bude teda navlas rovnaká ako v prípade Galaxy S8 a S8+. Samsung ale už skôr avizoval dlhšiu výdrž „es deviatok“, ktorú tým pádom bude musieť mať na svedomí lepšia optimalizácia. Na nej sa budú podieľať nové čipsety Exynos 9810 a Snapdragon 845, ktoré, ako už od nás viete, budú S9 a S9+ poháňať.

Samsung Galaxy S9, render

Chystá sa Samsung Galaxy S9 Active

Samsung už tradične okrem svojich „štandardných“ top modelov predstavuje aj ich odolnejší variant s názvom Active. Tak to bolo aj v prípade minuloročných Galaxy S8, kedy verzia S8 Active dostala výraznejšie vystuženie, kovový rám a okrem certifikácie IP68 tiež vojenský štandard MIL-STD810G.

K žiadnej zmene nedôjde ani tento rok v prípade dvojlístku Samsung Galaxy S9 a S9+. Odolný telefón Galaxy S9 Active by teda mal byť pripravený na nárazy, pády či extrémne teplotné výkyvy. Ďalším rozdielom verzie Active by oproti tej bežnej mal byť rovný, nie zakrivený Infinity displej, a tiež zvýšená kapacita batérie. Zvyšnú výbavu a výkon predpokladáme rovnakú ako u Galaxy S9 a S9+.

Samsung Galaxy S9, S9+, batérie

Kapacita batérií Samsungu Galaxy S9 a S9+ zostane na rovnakej úrovni ako v prípade predchodcu, teda 3 000 a 3 500 mAh.

Noviniek sa dočká aj Samsung Experience 9

Aktualizácia operačného systému na Android 8 Oreo trvá Samsungu trochu dlho, do konca februára by sa ale mali majitelia inteligentných telefónov Samsung Galaxy S8 a S8+ dočkať. A aby kórejský výrobca používateľom čakanie trochu spríjemnil, odhalil novinky svojej grafickej nadstavby Samsung Experience 9 (predtým TouchWiz), ktorá sa samozrejme týka aj Samsungu Galaxy S9 a S9+. Tu sú:

  • Klávesnica – tu sa môžeme tešiť na veľa vylepšení. Nad numerickým riadkom pribudne ešte jeden riadok s rýchlym prístupom k emoji, nálepkám, gifom alebo hlasovému ovládaniu. Dôjde k zjednodušeniu nastavení klávesnice, ktorá tiež dostane štyri kontrastné témy na prehľadnejšie písanie.
  • Farebné pozadia – pozadie prostredia už nebude musieť byť biele, ale napríklad aj modré, ružové, zelené, červené a pod.
  • Vyhľadávanie v menu – vyhľadávanie bude rýchlejšie a s presnejšími výsledkami. Výsledky vyhľadávania kontaktov či správ sa zobrazí na špeciálnej karte, výsledky vyhľadávaných aplikácií potom zobrazí aj nálezy s Galaxy Apps a Google Play.
  • Schopnejší Bixby – virtuálny asistent vám po novom povie počasie už pri budení.
  • Samsung Connect – tu bude novinkou napríklad možnosť nastavenia automatizácie niektorých úkonov.
  • Dual Messenger – funkcia umožní prihlásenie do viacerých účtov naraz. Fungovať bude napríklad s Facebook Messenger.
  • Samsung Dex – kolíska DEX slúži na prepojenie telefónu (zatiaľ Samsung Galaxy S8/S8+/Note8) s monitorom. Zvýši sa podporované rozlíšenie, takže na obrazovku sa vojde viac obsahu, a pribudne podpora Game Launcher na lepšie hranie na veľkej obrazovke.

Samsung Galaxy S9, klávesnicaSamsung Galaxy S9, klávesnica s rýchlym prístupomSamsung Galaxy S9, farebné pozadie

Samsung Experience 9, ktorý sa samozrejme bude týkať aj Samsungu Galaxy S9 a S9+, prinesie zaujímavé novinky.

Aktualizácia 30. 1. 2018 – Dual SIM a odpoveď Samsungu na Face ID

Čím viac sa blíži 25. február, tým viac informácií o telefónoch Samsung Galaxy S9 a S9+ sa k nám dostáva. Dnešné špekulácie, ak sa potvrdia, potešia používateľov využívajúcich dve čísla. S9 a S9+ by sa totiž mali do Európy dostať aj vo verzii Dual SIM, teda s podporou dvoch SIM kariet. Nie je však zatiaľ jasné, či pôjde o plnohodnotný, alebo hybridný slot. Pravdepodobnejší je ale druhý variant, teda že do telefónov by bolo zrazu možné vložiť dve SIM karty alebo jednu SIM kartu a jednu pamäťovú kartu.

Samsung Galaxy S9 a S9+ budú mať tenké rámčeky aj po stranách

V minulej aktualizácii sme vám priniesli uniknuté oficiálne obrázky telefónov Samsung Galaxy S9 a S9+ vyobrazených z prednej strany. Dnes k nim pridávame aj pohľad na bočný rám vytvorený opäť Evanom Blassom, ktorý by mal upokojiť všetkých, koho znepokojili trochu širšie bočné rámčeky. Na základe detailu zadných fotoaparátov tak pracovníci webe allaboutsamsung.de vytvorili vydarený render zadných strán telefónov. A do tretice prikladáme oficiálnu tapetu, s ktorou sa budú Galaxy S9 a S9+ objavovať v propagačných materiáloch.

Samsung Galaxy S9 a S9+, bočný rámčekSamsung Galaxy S9 a S9+, zadná stranaSamsung Galaxy S9 a S9+, tapeta

Už poznáme aj pravdepodobnú podobu zadnej strany telefónov Samsung Galaxy S9 a S9+ a tiež ich oficiálnu tapetu.

Inteligentné odomykanie bude kombinovať čítačku dúhovky a čelnú kameru

Poznáme teda pravdepodobne konečnú podobu zadnej strany telefónov a fotoaparátov a teraz tu máme nové informácie o popredných fotoaparátoch. Podľa nich Samsung Galaxy S9 a S9+ dostanú vylepšenú funkciu odomykania tvárou. Odomykanie na základe očných dúhoviek ponúka aj Samsung Galaxy S8 a Note8, „deviatka“ by ale mala ísť ešte ďalej. Jeden z používateľov fóra XDA-Developers totiž narazil v kóde Android Oreo určeného pre Galaxy Note8 na zmienku o funkcii „Intelligent Scan“. Tá k čítačke dúhovky pridáva ešte čelnú kamerku, ktorá má s pomocou 3D skenovania vylepšiť rozpoznávanie aj v zlých svetelných podmienkach. Intelligent Scan by si tak mal poradiť s tmou a priamym slnkom, s ktorým má niekedy problémy Face ID pri iPhone X.

Ako iste viete, Note8 zatiaľ nič také ako 3D sken nemá, je teda možné predpokladať, že funkciu dostane Samsung Galaxy S9. Zároveň je ale pravdepodobné, že s aktualizáciou Android Oreo funkcie zavíta aj na minuloročné top modely Galaxy S8 a Note8. Na rozdiel od iPhonu X si ale S9 a S9+ okrem funkcie inteligentného odomykania ponechajú aj iné biometrické zabezpečenie, čítačku odtlačkov prstov.

V minulej aktualizácii sme hovorili o nových funkciách, ktoré Samsung Galaxy S9 a S9+ dostane. Jednou z nich by mali byť animované avatary, čo je odpoveď Samsungu na animoji z iPhonu X.

Aká bude cena Samsung Galaxy S9 a S9+?

Na verejnosť tiež presiakli informácie o dátume spustenia predobjednávok a dokonca aj cene smartfónov Samsung Galaxy S9 a S9+. Predobjednávky by mali odštartovať 2. marca, hoci zatiaľ nie je jasné, či len v Južnej Kórei, alebo aj v ostatných krajinách. A koľko vlastne budú Samsung Galaxy S9 a S9+ stáť? Ak odhadujete rovnakú cenu, ako v prípade Galaxy S8 a S8+, teda 875 dolárov, mierne vás sklameme. Novinky budú o niečo drahšie. Dôvodom sú nové technológie, najmä inteligentné rozpoznávanie tváre alebo duálny fotoaparát v prípade väčšieho z telefónov. Samsung si za oba modely vypýta od 890 do 930 dolárov.

Aktualizácia 27. 1. 2018 – prvé oficiálne fotky

Sú to len dva dni, čo sme vás informovali o oficiálnej pozvánke na predstavenie Samsungu Galaxy S9, a už tu máme ďalší kúsok do skladačky. Stojí za ním opäť leaker Evan Blass, ktorý na svojom Twitteri tvrdí, že ide o oficiálnu fotku telefónov Samsung Galaxy S9 a S9+. Z fotky je zrejmé, že S9, ktorá sa na prvých trhoch dostane do predaja 16. marca, sa nebude od S8 nijak radikálne odlišovať. Novinka ale dostane ešte o málinko tenšie rámčeky, aspoň čo sa týka toho spodného. Blass neskôr k postu doplnil ešte detaily zadných fotoaparátov, ktoré potvrdzujú štandardný pre S9 a duálny pre S9+. Ako sa vám chystaná novinka páči?

Samsung Galaxy S9, oficiálny renderSamsung Galaxy S9, fotoaparáty

Podľa Evana Blassa, oficiálna fotka telefónov Samsung Galaxy S9 a S9+. Na tej druhej sa potvrdzuje štandardný fotoaparát pre menší variant a duálny pre väčší.

Aktualizácia 25. 1. 2018 – nový fotočip, exkluzívne funkcie aj prvé video

Dostane Samsung Galaxy S9 nový fotočip?

Samsung predstavil nový mobilný fotočip ISOCELL Bright s integrovaným snímačom rýchleho čítania, ktorý pravdepodobne dostane Galaxy S9. Tzv. trojvrstvový Fast Readout Sensor zaistí nahrávanie Full HD (1 080p) videa so 480 snímkami za sekundu. To by bol výrazný pokrok, pretože Samsung Galaxy S8 dokáže Full HD videa nahrávať „len“ s frekvenciou 60 snímok za sekundu a na 240 snímok sa dostane len s HD rozlíšením.

Konkurenčné Sony sa tiež angažuje na poli spomaleného videa. Jeho top modely zvládajú „super slow-mo“ videí pri 960 snímkach za sekundu. Avšak len s HD rozlíšením a v dĺžke záznamu len asi šesť sekúnd.

Samsung Galaxy S9, isocell, detekcia pohybujúcich sa predmetovSamsung Galaxy S9, Isocell Bright, zhoršené svetelné podmienkyIsocell Bright, tenký

Samsung Galaxy S9 dostane nový fotočip ISOCELL Bright. Bude okrem iného nahrávať videá so 480 fps.

Súčasťou nového snímača bude tiež technológia Tetracell, zaisťujúca vyššiu citlivosť pri zlom svetle, a tiež Dual Pixel Autofocus a Super Phase Detection na rýchlu detekciu vzdialenosti pohybujúcich sa objektov. Tá by mala spoľahlivo fungovať aj za zhoršených podmienok, ako je napríklad tma. Nový fotočip bude aj oveľa rýchlejší a presnejší pri zaostrovaní a ďalším plusom majú byť menšie rozmery. To by mohlo v ideálnom prípade zabezpečiť nižší výstup fotoaparátu z tela telefónu.

Galaxy S9 bude mať špeciálnu nadstavbu Android Oreo so zaujímavými funkciami

Top model Samsungu pre prvý štvrťrok 2018 sa zaskvie nielen špičkovým fotoaparátom a výkonom, ale údajne aj špeciálne upraveným Android Oreo a funkciami určenými výhradne pre tento telefón. Chýba však bližšia informácia, takže zatiaľ môžeme len hádať, ktoré funkcie to budú. Či už to bude čokoľvek, dúfajme, že ich Samsung perfektne vyladí. V minulosti to totiž často nebolo pravidlom.

Samsung Galaxy S9 a S9+, strieborný

Je toto konečná podoba Samsung Galaxy S9 a S9+? S najväčšou pravdepodobnosťou áno.

Samsung Galaxy S9 údajne zachytený na videu

Na internet uniklo video, ktoré údajne zobrazuje Samsung Galaxy S9. Bohužiaľ neukazuje žiadne z nových funkcií, používateľ na ňom len testuje citlivosť displeja. Navyše nie je jasné, či sme naozaj svedkami Galaxy S9. Každopádne na videu je možné vidieť zariadenie s Infinity displejom a veľmi tenkými rámčekmi. Tie sa zdajú byť ešte tenšie než v prípade Galaxy S8, čo by vylučovalo, že ide práve o tento telefón.

Aktualizácia 12. 1. 2018 – Samsung Galaxy S9 dostane niektoré nové funkcie

Máme tu ďalší z radu únikov o chystanom top modeli Samsung Galaxy S9, ktorý sa predstaví na MWC v Barcelone na konci februára. Tentoraz sa k nám dostala fotka zadnej strany krabice predajného balenia telefónu, na ktorej môžeme vidieť niekoľko zaujímavých informácií.

Samsung Galaxy S9, predajné balenie

Vyobrazenie predajného balenia Samsung Galaxy S9. Nájdeme na ňom okrem iného základné údaje o fotoaparáte.

Okrem predpokladaných rozmerov displeja 5,8" (po započítaní zaoblených rohov 5,6") či zvýšenej odolnosti podľa IP68 sa dozvedáme napríklad informácie o fotoaparátoch, z ktorých ani jeden nakoniec nebude duálny. Na vytváranie selfíčiek bude slúžiť 8 Mpx fotoaparát so snímačom očnej dúhovky, hlavnou fotografickou výbavou ale bude zadný fotoaparát so snímačom Dual Pixel s rozlíšením 12 Mpx. NEjde o duálny fotoaparát, ten sa objaví pravdepodobne až v prípade Samsungu Galaxy S9+.

Za pozornosť stojí údaj o variabilnej clone v rozmedzí f/1,5 af/2,4, čo by malo priniesť kvalitnejšie fotky za zlého aj dobrého osvetlenia a možnosť hrania sa s bokeh efektom. S9 má tiež podporovať režim s označením Super Slow-mo, teda podobnú funkcionalitu, akú poznáme od Sony. Okrem toho má Samsung Galaxy S9 operovať so 4 GB RAM a 64 GB úložiskom. Ďalšou novinkou budú posilnené reproduktory pod patronátom spoločnosti AKG.

Bude možné Galaxy S9 odomknúť skenom tváre, ktorý nepôjde oklamať fotkou?

Na sklonku leta 2017 sa špekulovalo o snahe spoločnosti Samsung implementovať čítačku odtlačkov prstov priamo pod samotný displej telefónu. Bohužiaľ informácie naznačujú, že technológia stále nie je pripravená pre masovú výrobu. V prípade Samsung Galaxy S9 sa jej teda pravdepodobne nedočkáme. Kolujú však zvesti, že na umiestnenie čítačky pod displej sa Samsung odhodlá v prípade smartfónu Galaxy Note9. Ten by mal Samsung predstaviť v druhej polovici tohto roka.

i Samsung Galaxy S9 na CES 2018?
Predstavenie Galaxy S9 na tohtoročnom CES sa neočakáva, radosť by nám ale urobilo nejaké čiastkové poodhalenie.

Ako pravdepodobnejší sa javí odhad, že čítačka zostane na zadnej strane telefónu. A po novom to bude nie vedľa, ale pod fotoaparátom kvôli lepšej dosiahnuteľnosti. Naznačujú to nové úniky týkajúce sa aplikácie Samsung Health. Samsung by tak mohol u svojho pripravovaného smartfónu staviť na vylepšenie technológie skenu tváre a očnej sietnice. Či sa chce vydať rovnakou cestou ako Apple u iPhone X a siahne po 3D skene, alebo si pomôže umelou inteligenciou, je otázkou. Neočakávame však, že Samsung Galaxy S9 odomknete s pomocou fotky majiteľa. Nový únik z rovnakej zdravotnej aplikácie naznačuje prítomnosť pulzného oxymetra, ktorý by slúžil na monitorovanie transportu kyslíka do tkanív. Metóda sa používa napríklad na jednotkách intenzívnej starostlivosti, operačných sálach a pod.

Samsung Galaxy S9 a S9+Samsung Galaxy S9, pulzný oxymeter

Vľavo vysoko pravdepodobná podoba telefónov Samsung Galaxy S9 a S9+. Vpravo ukážka pulzného oximetra, ktorý by sledoval saturáciu kyslíka k monitoringu transportu kyslíka do tkanív.

Samsung Galaxy S9 opäť ponúkne Infinity displej s tenkými rámčekmi

Podľa doterajších vykresľovaní je pravdepodobné, že Samsung opäť siahne po Infinity displeji sa zaoblením po stranách telefónu. V hornej a dolnej časti panela potom odborná verejnosť odhaduje ďalší ústup rámčekov, vďaka čomu bude obrazovka zastávať ešte väčšiu čelnú plochu. Rámčeku sa ale nepochybne nezbavíme úplne, minimálne hore totiž budú na smartfóne musieť zostať, a to kvôli vyššie spomínanému skenu tváre.

i Recenzia Samsung Galaxy S8
Ako sa nám páčil nielen displej predchodcu si môžete prečítať v našej recenzii Samsung Galaxy S8.

Samotná uhlopriečka displeja Samsung Galaxy S9 by podľa špekulácií mala zostať bez zmeny. To znamená 5,8" pri štandardnej S9, respektíve 6,2" vo verzii telefónu S9+. Dočkáme sa úprav rozmerov telefónov a zníženie jeho veľkosti (ai hmotnosti)? Čo však pravdepodobne zostane bezo zmeny, je typ displeja. Rovnako ako v prípade Galaxy S8 má výrobca pri paneli staviť na deviatu generáciu technológie Super AMOLED a totožné rozlíšenie 2 960 × 1 440 px.

Dostane duálny fotoaparát len ​​Samsung Galaxy S9+ a nie S9?

Na zadnej strane smartfónu Samsung S9 by sa iste pekne vynímal duálny fotoaparát s dvomi šošovkami, ktoré by umožnili hranie sa s rozmazaným pozadím za fotografovaným objektom. Skúsenosti s ním už má z Galaxy Note8, ktorý má dvojicu zadných 12 Mpx fotoaparátov a prednú kamerku s rozlíšením 8 Mpx. Posledné správy ale naznačujú prítomnosť duálneho fotoaparátu len u väčšieho z modelov, teda Galaxy S9+. Rozlíšenie zadného duálneho fotoaparátu telefónu Galaxy S9 sa pravdepodobne meniť nebude, zostane teda na hodnote 12 Mpx. Podľa niektorých únikov však rovnaké rozlíšenie dostane aj predná kamera, ktorá by podľa niektorých únikov mohla byť duálna. To však zatiaľ nie je príliš pravdepodobné, keďže k tomuto rozhodnutiu nemá výrobca príliš veľa dôvodov, pretože štandardná selfie kamerka väčšine používateľom postačuje.

Render Samsung Galaxy S9, S9+

Samsung Galaxy S9 a jeho najpravdepodobnejšia podoba. Špekuluje sa o minimálnych rámčekoch, duálnom fotoaparáte a čítačke odtlačkov prstov na zadnej strane mobilu.

Podľa nových dostupných informácií získa Samsung Galaxy S9 za svoj fototaparát veľa bonusových bodov. Svetelnosť hlavného snímača zadného fotoaparátu sa podľa špekulácií dostane na hodnotu f/1,5, u druhého zo snímačov to bude f/2,4. Tým to však nekončí. Podľa všetkého by clona mala byť používateľsky nastaviteľná. Tieto parametre zatiaľ žiadny mobilný telefón nedosahuje, iba LG V30 a Huawei Mate 10 Pro majú clonu f/1,6, nie však nastaviteľnú.

Videá bude Galaxy S9 môcť s najväčšou pravdepodobnosťou natáčať až v 4K rozlíšení (3 840 × 2 160 px) so 60 snímkami za sekundu, čo je oproti Galaxy S8 dvojnásobok. Samozrejmosťou u telefónov tejto triedy je optická obrazová stabilizácia, špeciálne režimy a praktické manuálne nastavenie pokročilých parametrov, ako je čas, ISO a ďalšie. Nepochybujeme, že S9 sa bude prinajmenšom snažiť prekonať fotomobily roka 2017.

Samsung Galaxy S9, renderSamsung Galaxy S9, render zadnej stranySamsung Galaxy S9, render zadnej strany

Samsung Galaxy S9 sa od svojho predchodcu príliš líšiť nebude. Novinkou ale pravdepodobne bude duálny fotoaparát. Nie je ale jasné, či u oboch modelov, či len u Galaxy S9+.

Porovnanie telefónov Samsung Galaxy S9 vs Samsung Galaxy S8

Samsung Galaxy S9 sa od tohtoročného telefónu Galaxy S8 nebude pravdepodobne zásadne odlišovať. Revolúcia, ako sa zdá, prebehla minulý rok. Tentoraz to skôr vyzerá na čiastkové inovácie v podobe vyššieho výkonu alebo schopností fotoaparátu, ktorý sa podľa všetkého, aspoň v prípade Galaxy S9+, dočká druhej šošovky. Zásluhou duálneho fotoaparátu by sme sa tak mohli po vzore Samsung Galaxy Note8 tešiť na hranie sa s hĺbkou ostrosti, čo Samsung S9 nepochybne katapultuje medzi najlepšie fotomobily roka 2018.

Medzi ďalšiu preberanú tému patrí údajná absencia slúchadlového 3,5 mm jacku. V tejto chvíli sa to stáva pomaly štandardom u drahších mobilných telefónov. Aj preto už okolo toho nie je taký rozruch ako v čase, keď k podobnému kroku pristúpil v roku 2016 Apple u iPhone 7. To so sebou prinieslo problémy, ako napríklad nutnosť používať redukciu na klasický jack alebo nemožnosť nabíjať mobilný telefón a zároveň mať pripojené slúchadlá. Na druhú stranu, ak sa k odstráneniu 3,5 mm jacku Samsung naozaj odhodlá, otvorí si tak dvere k zníženiu hrúbky konštrukcie.

Parametre/modelSamsung Galaxy S9/S9+Samsung Galaxy S8/S8 +
Displej a rozlíšenie5,8"/6,2" Super AMOLED (2 960 × 1 440 px)5,8"/6,2" Super AMOLED (2 960 × 1 440 px)
ProcesorExynos 9810 (USA Snapdragon 845)Exynos 8895 (v USA Snapdragon 835)
RAM6/8 GB4 GB
Úložisko64/128/256 GB + microSDXC (až 256 GB)64 GB + microSDXC (až 256 GB)
Zadný fotoaparát12 + 16 Mpx (f/1,5 + f/2,4)12 Mpx (f/1,7)
Predný fotoaparát2× 12 Mpx (f/1,7)8 Mpx (f/1,7)
Rozmery144,1 × 68,1 × 8 mm (S9)
155,2 × 73,4 × 8,1 mm (S9+)
148,9 × 68,1 × 8 mm (S8)
159,5 × 73,4 × 8,1 mm (S8+)
Hmotnosť-155 g
Stupeň krytia IP68
Batéria3 500 mAh3 000 mAh/3 500 mAh
Cena-799,90 €/899,90 €

Informácie v tabuľke nie sú v prípade telefónu Samsung Galaxy S9 a S9+ oficiálne potvrdené, ide iba o špekulácie.

Výkon Samsungu Galaxy S9 rozhodne chýbať nebude

S najväčšou pravdepodobnosťou bude v jadre telefónu Samsung S9 tĺcť procesor Snapdragon 845, ktorý by podľa odhadov mal mať až o desiatky percent vyšší výkon a nižšiu spotrebu než 835. Novinka sa dočkala predstavenia v decembri 2017 a jej takt činí 2,8 GHz. V Galaxy S9 by mal spolupracovať so 4 GB RAMGalaxy S9+ potom sa 6 GB RAM.

i Nový Dex pre Galaxy S9?
Špekuluje sa aj o novej verzii stanice DEX Station pre Samsung Galaxy S9. Do nej sa vloží telefón a po pripojení k monitoru môže používateľ pracovať ako na počítači. Pozrite sa na to, ako funguje. DEX pre Galaxy S8 sme si už vyskúšali.

Samsung ale procesor od Qualcommu nasadí opäť pravdepodobne len pre americký trh. V oblastiach mimo USA sa počíta s čipom vlastnou stajne Exynos 9810. Ide o priameho nástupcu Exynos 8995 použitého v Galaxy S8 či Galaxy Note8, ktorý novinka prekonáva vo výkone o 40 %. Grafický akcelerátor ARM-Mali G72 tak dostane približne o 20 % vyšší výkon.

Exynos 9810 sa vyrába modernou 10 nm technológiou, obsahuje osem jadier (štyri výkonnejšie s taktom 2,9 GHz) a jeho súčasťou je LTE model Cat. 18 sťahovanie rýchlosťou až 1,2 Gb/s. Po vzore konkurenčných čipov Apple A11 Bionic a HiSilicon Kirin 970 potom do neho výrobca začlenil umelú inteligenciu a strojové učenie, vlastnosti využiteľné napríklad pri 3D skenovaní tváre. Čo sa týka výkonnostnej stránky, medzi procesormi Snapdragon 845 a Exynos 9810 očakávame vyrovnanú partiu. Rozdiely ukáže až priame porovnanie.

Porovnanie Samsung Galaxy S9 vs iPhone X vs Huawei Mate 10 Pro

Nepochybujeme, že Samsung Galaxy S9 vyzve aj iPhone X. A malo by ísť o vyrovnaný súboj. Je nutné podotknúť, že telefóny iPhone majú síce papierovo slabšie parametre, napríklad menej pamäte RAM, skvelá optimalizácia hardvéru a softvéru povestná pre Apple však dokáže zdanlivú nevýhodu zmazať. Navyše jeho najnovší procesor A11 Bionic neprestáva v benchmarkoch udivovať ani dnes. Dokáže Galaxy S9 dohnať konkurenciu napríklad vďaka dvojnásobnej porcii operačnej pamäte RAM?

Oproti Huawei Mate 10 Pro ponúkne telefón Galaxy S9 takmer určite displej s vyšším rozlíšením a lepšiu jemnosťou. Zároveň sa u Galaxy S9 očakáva využitie vyspelejšej technológie Super AMOLED na vypínanie pixelov v čiernych častiach obrazovky pre úsporu batérie. Šošovky zadnej duálnej kamery má Huawei Mate 10 Pro o niečo lepšie (20 Mpx oproti 12 – 16 Mpx), zato sa ale budúce Galaxy S9 pochváli pravdepodobne 12 Mpx prednou kamerou. Výkon procesora by mal byť podobný a podobne to vidíme aj u kapacít úložiska.

Parametre/modelSamsung Galaxy S9/S9+iPhone XHuawei Mate 10 Pro
Displej a rozlíšenie5,8"/6,2" Super AMOLED (2 960 × 1 440 px)5,8" Super Retina (2 436 × 1 125 px)6" AMOLED FHD+ (2 160 × 1 080) 18 : 9
procesorExynos 9810 (USA Snapdragon 845)Apple A11 BionicHisilicon Kirin 970
RAM4/6 GB3 GB6 GB
úložisko64/128/256 GB + microSDXC (až 256 GB)64/256 GB128 GB
zadné fotoaparát12 + 16 Mpx (f/1,5 + f/2,4)2 × 12 Mpx (f/1,7)20 Mpx + 12 Mpx (f/1,6)
predný fotoaparát2× 12 Mpx (f/1,7)7 Mpx (f/2,2)8 Mpx (f/2)
Rozmery144,1 × 68,1 × 8 mm (S9)
155,2 × 73,4 × 8,1 mm (S9+)
143,6 × 70,9 × 7,7 mm154,2 × 74,5 × 7,9 mm
hmotnosť-174 g178 g
stupeň krytiaIP68IP67IP67
batérie3 500 mAh2 716 mAh4 000 mAh
cena-1 149 €/1 319 €798,90 €
Informácie v tabuľke nie sú v prípade telefónu Samsung Galaxy S9 a S9+ oficiálne potvrdené, ide iba o špekulácie.

Samsung Galaxy S9 cena a dostupnosť

Cenu nových telefónov Samsung Galaxy S9/Galaxy S9+ je možné očakávať v podobnom rozmedzí ako u Samsungu S8 a S8+. Cena najlacnejšieho modelu pravdepodobne ľahko presiahne hranicu 800 €, najvyššie modely budú atakovať hranicu 1 000 € a viac. Cenovým konkurentom S9 tak skôr než iPhone X bude iPhone 8, ktorý má podobne nastavenú latku.

Aktuálne modely S8 výrobca vybavil 64 GB interného úložiska, u Galaxy S9 dúfame, že sa dočkáme minimálne rovnakého, ak nie ešte väčšieho úložiska v 128 a 256 GB variante. Galaxy S9 a S9+ môžeme očakávať v čiernej, zlatej, striebornej, fialovej, ružovej a modrej farbe. Vodoodolné vyhotovenie by potom malo opäť dosahovať najvyššiu úroveň podľa špecifikácie IP68, čo novinku zaradí medzi odolné telefóny.

Záverom by bolo vhodné poukázať na to, že Samsung sa určite bude chcieť so svojim Galaxy S9 postaviť čelom novému iPhonu X. Uvidíme, čím nás ešte juhokórejský výrobca prekvapí. Sledujte s nami vývoj nového mobilu Samsung S9 aj ďalej!

Zdroje: androidauthority.com, techradar.com, trustedreviews.com, tomsguide.com, mspoweruser.com, gsmarena.com, zdnet.com, sammobile.com, venturebeat.com

Páči sa vám Samsung Galaxy S9? Potom si ho predobjednajte, a my vám telefón dodáme výrazne skôr. A ak nám prinesiete váš starý telefón, môžete získať zľavu až 500 €. Viac o podmienkach akcie na Galaxy S9 v článku.

Vytlačiť
P-DC1-WEB12
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií