LEGO Dni LEGO Dni

Xbox One X, najvýkonnejšia herná konzola v predaji

Zobraziť katalóg
Xbox One X, najvýkonnejšia herná konzola v predaji
Aktualizované

Vlani prišlo Sony s vylepšenou hernou konzolou PlayStation 4 Pro a to isté naplánoval aj Microsoft. Ten sa o nové informácie podelil na E3 2017 a teraz na sľubovanú konzolu prišiel čas. Jeho nový Xbox One X, predtým kódovo označovaný ako „Project Scorpio“, práve dorazil na trh, a to s riadne nakopnutým výkonom, ktorý si poradí aj so 4K rozlíšením. Čo všetko konzola dokáže? A ponúkne Microsoft dostatočnú zásobu exkluzívnych hier, ktoré ospravedlnia vyššiu cenu?

i Xbox One X je konečne tu! Predaj najvýkonnejšej konzoly sveta sa začal 7. 11. 2017. Chcete sa pozrieť, ako konzola vyzerá a čo všetko nájdete v základnom balení? Potom si pozrite našu galériu Xbox One X.

Xbox One X konečne v predaji. Ako vyzerá?

Dlho očakávaná konzola Xbox One X je konečne tu. Čo sa týka zovňajšku, je veľmi podobná Xbox One S, hoci pôsobí celkovo uhladenejšie a dospelejšie. Koniec-koncov posúďte sami v našom unboxing videu a galérii nižšie.

Xbox One X; krabica Xbox One X ; obsah balenia Xbox One X; Xbox Live Gold
Xbox One X; krabica Xbox One X ; obsah balenia Xbox One X; Xbox Live Gold
Xbox One X; krabica Xbox One X ; obsah baleniaXbox One X; Xbox Live Gold

Predstavujeme Xbox One X, predtým známy ako herná konzola Xbox One Project Scorpio

Prvú ochutnávku nám 6. apríla naservírovala britská odnož servera Eurogamer, ktorá dostala obmedzený prístup k hernej konzole Microsoft Xbox One X. Konečne sme sa teda mohli pozrieť na to, aký hardware nám konzola ponúkne. Microsoft už predtým sľúbil výkon okolo 6 TFlops a tento pomerne ambiciózny cieľ plní, takže Xbox One X je približne o tretinu výkonnejší ako PS4 Pro. Čiže situácia je opačná než v prípade Xbox One a PS4, kde bola o poznanie výkonnejšia práve konzola firmy Sony.

i Všetko o Microsoft konferencii na E3 2017
Chcete vedieť viac o priebehu konferencie Microsoftu? Pozrite si náš článok o Microsoft E3 2017 konferencii. Ak si chcete prečítať o exkluzívnych herných tituloch, navštívte náš článok o E3 2017.

Porovnanie výkonu a ceny Xbox One X, Xbox One S, Xbox One, PlayStation 4 a PlayStation 4 Pro

Porovnávaná oblasťXbox One XXbox One SXbox OnePlayStation 4PlayStation 4 Pro
CPU8× 2,3 GHz8× 1,75 GHz8× 1,75 GHz8× 1,6 GHz8× 2,1 GHz
GPU40 výp. jednotiek, 1 172 MHz12 výp. jednotiek, 914 MHz12 výp. jednotiek, 853 MHz18 výp. jednotiek, 800 MHz36 výp. jednotiek, 911 MHz
Pamäť12 GB GDDR58 GB GDDR58 GB DDR38 GB GDDR58 GB GDDR5 + 1 GB DDR3
Priepustnosť326 GB/s68 GB/s68 GB/s176 GB/s218 GB/s
Pevný disk1 000 GB500 GB – 2 000 GB500 GB – 1 000 GB500 GB – 1 000 GB1 000 GB
Výpočtový výkon6 TFlops1,4 TFlops1,3 TFlops1,8 TFlops4,2 TFlops
Cena514,90 €285,90 €už sa nepredáva297,90 €400,90 €

Ceny platné k 7. 11. 2017

Xbox One X (Scorpio), hardvér a ďalšie podrobnosti o výkone

Microsoft opäť využíva hardvér z dielne spoločnosti AMD. Procesor Jaguar síce patrí do staršej architektúry ako aktuálne procesory AMD Ryzen, ale je to nutné z pohľadu spätnej kompatibility. Došlo teda k posunutiu frekvencie na 2,3 GHz z 1,75 GHz v konzole Xboxu One, čo dáva potenciál k zrýchleniu o celých 31,5 %.

Xbox One X, čelný pohľadXbox One X, biely a čierny variantXbox One X, zadná strana

Ak v prípade procesora nastali pomerne malé zmeny, tak v prípade grafickej karty došlo k úplnému zemetraseniu. Skok zo 768 stream procesorov v hernej konzole Microsoft Xbox One S na 2 560 v Xbox One X je skutočne obrovský. Na konzolové pomery je zaujímavý aj takt jadra grafickej jednotky posunutý na 1,2 GHz, čo značí perfektne zvládnuté chladenie. To je mimochodom riešené pomocou tzv. Vapor chamber (jedná sa o parnú komoru, ktorá sa stará o rovnomerné odovzdávanie tepla z grafického jadra a procesora, ďalej ho odovzdáva do niekoľkých heatpipes doplnených o husté rebrovanie).

Nová konzola Xbox One X tiež dostala poriadny prídel rýchlej operačnej pamäte. Konkrétne hneď 12 GB GDDR5 s priepustnosťou 326 GB/s. Operačný systém (upravený Windows 10) si však pre seba ukrojí 4 GB. To je pomerne veľa, a preto bude Microsoft z prebytočné voľnej pamäte vytvárať cache disk, ktorý umožní rýchlejšie načítanie hier a nahrávanie textúr.

Konzola Xbox One X podporuje existujúce príslušenstvo aj ovládač

Microsoft tiež potvrdil plnú kompatibilitu všetkého existujúceho príslušenstva. Aj základný ovládač zostáva rovnaký a je potrebné z vlastnej praxe konštatovať, že jeho funkcie sú na vysokej úrovni. Majitelia vylepšeného ovládača Xbox One Controller Elite tak nebudú mať žiadny problém s jeho používaním na novej konzole Xbox One X.

Xbox One X

Xbox One X zvládne hry v 4K

Microsoft prostredníctvom konzoly Xbox One X dáva jasný signál, že hranie v 4K nie je vízia budúcnosti, ale že táto doba práve prichádza. Plánované hry tak budú natívne vytvárané v 4K s tým, že sa rozlíšenie jednoducho zníži na chod na pôvodnom Xboxe.
Napokon na uzavretej prezentácii bežalo demo Forzy Motorsport 6 práve v 4k rozlíšení pri 60 FPS. Priemerná záťaž grafickej karty bola iba 70 %, čo je impozantný výkon. V našom videu sa pozrite, ako sa na 4K tešili známi hráči.

Počas konferencie na E3 2017 bola prezentovaná Forza Motorsport 7, ktorá obsahuje viac ako 700 automobilov vrátane najlepších značiek Porsche, Lamborghini a Ferrari. Nová Forza 7 vyšla už 3. októbra 2017. Majitelia Xbox One X si teda môžu pretekanie v rozlíšení 4K užiť už dnes. Xbox One X, Forza Motorsport 7

Xbox One X Project Scorpio Edition

Na veľtrhu Gamescom 2017 predstavil Microsoft ďalšie novinky v hernej oblasti. Tou úplne najväčšou sa bezpochyby stalo uvedenie limitovanej edície novej hernej konzoly Xbox One X. Tá vzdáva hold dlho zvažovanému kódovému označeniu Project Scorpio. Na kusy silne obmedzený variant sa tak volá Xbox One X Project Scorpio Edition. V čom sa líši v porovnaní s bežnou verziou? Má trošku iný povrchový dizajn, upravené logo, čierny ovládač s nápisom Project Scorpio a v balení nájdete tiež stojan na vertikálne umiestnenie konzoly. Po výkonovej stránke sa jedná o identickú verziu s pôvodným Xbox One X.

A čo cena Xbox One X Project Scorpio Edition? Prekvapivo rovnaká ako bežný Xbox One X. Množstvo kusov je však silne obmedzené, a preto je možné predpokladať, že limitovaná verzia sa stane hitom na aukčných portáloch. Ohľadom jej dostupnosti zatiaľ nemáme bližšie informácie.

Xbox One X vs. pôvodný Xbox One

Spoločne s novým Xboxom X nie je od veci premýšľať aj nad nákupom 4K televízie. Cena išla v posledných mesiacoch výrazne dole a za nejakých 400 € už zaobstaráte napríklad Samsung UE40KU6072 alebo LG 43UH6207. Televíziu s vysokým rozlíšením dobre doplní aj 4K Blu-ray prehrávač, ktorý bude súčasťou hernej konzoly.

Obe konzoly tak budú vedľa seba úplne bez problémov koexistovať, pričom Microsoft Xbox One X ponúkne ako bonus hranie v 4K. Už teraz sa nemôžeme dočkať detailných fatalít v bojovke Mortal Kombat X. Vítanou správou je, že všetko príslušenstvo je medzi sebou kompatibilné. Aj herná oblasť je v princípe rovnaká a zatiaľ nie je oznámená žiadna hra, ktorá by podporovala výhradne Xbox One X. Čo sa týka rozmerov, Microsoft nás prekvapil. Konzola Xbox One X je totiž menšia ako pôvodný Xbox One.

i Súboj oživuje Nintendo
Xbox aj PS sú asi najrozšírenejšie herné konzoly. V nedávnej dobe sa ale hlasno ozvala spoločnosť Nintendo, ktorá ponúka s novým Nintendom Switch rad vymožeností. Viac sa dozviete v našom Nintendo Switch článku.

Poučil sa Microsoft? Xbox One X a exkluzívne hry

Microsoft sa na konzolovom trhu už pomerne dlho nachádza v závese svojho najväčšieho konkurenta Sony. Hardvérovo sa mu teraz nielen vyrovnal, ale vďaka brutálnej výpočtovej sile Xbox One X ho aj prekonal – aj keď je otázkou, ako dlho si pozíciu novej konzolovej jednotky užije. Len blázon by si totiž mohol myslieť, že Sony čoskoro neodpovie výkonnejšou konzolou PlayStation. Iste je to len otázkou času.

Ori and the Blind Forest; Xbox One XSea of Thieves; xbox one x; 4k rozlišenieForza motorsport 7; xbox one x

Achillovou pätou predchádzajúcich Xboxov bol vždy nedostatok exkluzívnych titulov – nie je žiadnym tajomstvom, že na tomto poli dostáva Microsoft od Sony pravidelne na frak. Tohtoročná konferencia na E3 predstavila sympatický pokus, ako neželanú situáciu zmeniť. Bude to ale stačiť?

Microsoft ukázal celú plejádu hier vyvíjaných exkluzívne pre jeho platformy, pričom mnohé z nich vyzerali naozaj sľubne: pretekárska Forza Motorsport 7, survival akcia State of Decay, pirátske dobrodružstvo Sea of Thieves či pokračovanie jedného z najúspešnejších nezávislých titulov posledných rokov, Ori and the Will of the Wisp. Keď k tomu pripočítame ešte slušný počet hier s exkluzivitou aspoň dočasnou (nesú označenie „Console launch exclusive“, napríklad momentálne veľmi populárnu onlinovku PlayerUnknown's Battleground), musíme prinajmenšom oceniť snahu. Na druhú stranu nám Microsoft zatiaľ neukázal žiadnu AAA hernú novinku, ktorá by nám vyrazila dych.

Keď to zhrnieme, tak v deň vydania nového Xboxu One X (7. novembra) je k dispozícii celý rad nových hier a hlavne tiež viac ako 100 starších titulov v špeciálnej grafickej úprave. Rozhodnutie, ako konkrétne využiť výhody Xbox One X (4K rozlíšenie, anizotropné filtrovanie či HDR), je však na jednotlivých vývojároch. Z dostupných titulov môžeme uviesť Dishonored 2, FIFA 18, Gears of War 4 alebo Halo 5. Kompletný zoznam nájdete na stránkach majornelson.com.

Xbox One X vs. PlayStation 4 Pro: cena a dostupnosť

Xbox One X je o celú tretinu výkonnejší ako PS4 Pro, takže pri hraní v 4K rozlíšení zaistí oveľa lepšie výsledky. PlayStation 4 Pro totiž ponúka len vysoko kvalitný upscaling, čo znamená, že sa hry renderujú v nižšom rozlíšení a následne sa prekreslia do 4K rozlíšenia. Herná konzola Microsoft Xbox One X rovno počíta v 4K rozlíšení. S výkonnejším hardvérom si to môže dovoliť.

Technologický náskok spoločnosti Microsoft je navyše demonštrovaný masívnou podporou hrania v spätnej kompatibilite. Aktuálne si môžete zahrať viac ako 350 hier určených pre Xbox 360 na konzolu z platformy Xbox One. Veľmi skoro navyše dôjde aj na podporu hier z úplne prvého Xboxu. Na konferencii bola predvedená v akcii podarená letecká arkáda Crimson Skies. V tomto smere majú majitelia PlayStation 4 smolu a staršie hry pre nich nie sú dostupné.

Nová herná konzola Xbox One X dorazila 7. novembra, tzn. presne rok po PS4 Pro, s cenou presahujúcou 500 €. Podľa predobjednávok bolo jasné, že ide o vôbec najúspešnejšiu konzolu Microsoftu. Teší nás ohromný nárast výkonu a podpora hrania v plnom 4K rozlíšení. Drobnou nevýhodou v porovnaní s PlayStation 4 Pro je približne o 100 € vyššia nákupná cena a chýbajúce exkluzívne AAA hry.

State of Decay - Year One Survival Edition
Hra na PC – krabicová verzia, kľúč pre Steam, žáner: akčný,
Novinka
7,09 €
Momentálne nedostupné
Objednávací kód: WG619
Vytlačiť
P-DC1-WEB06
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií