Digitální žák 3D soutěž LEGO
Zobraziť katalóg

Xiaomi 12 Pro recenzia

Xiaomi 12 Pro (RECENZIA): Stačí najvýkonnejší Android na konkurenciu?

Recenzia

Aktualizované • Autor: Matěj Toul

V roku 2022 sa spoločnosť Xiaomi už definitívne vyhupla medzi konvenčné vlajkové lode, a to nielen parametrami, ale aj cenou. Xiaomi 12 Pro už vás bude stáť podobné peniaze ako telefóny Samsung, Google alebo Apple, a tak nie je divu, že sa zdvihli aj očakávania. Telefón parametrami rozhodne nesklamal – špičkový čipset, skvelé komponenty fotoaparátu, veľký 120 Hz displej a jedno z najvýkonnejších rýchlonabíjaní na trhu. Do kariet výrobcovi nepochybne hrá aj prvé miesto vo výkonnostnom rebríčku AnTuTu za marec 2022. Ako ale telefón obstál v praxi? Dozviete sa v recenzii.

Xiaomi 12 Pro (RECENZIA) – OBSAH

 1. Balenie Xiaomi 12 Pro je obrovská nádielka všetkého potrebného
 2. Telefón má veľký zaoblený displej so 120 Hz obnovovacou frekvenciou
 3. Vlajkovka ponúkne najlepší možný výkon, ako sa na Xiaomi patrí
 4. Xiaomi 12 Pro a jeho tri 50 Mpx kamery
 5. Batéria toho veľa nevydrží, ale aspoň ju bleskovo nabijete
 6. Do Xiaomi 12 Pro síce jack nezapojíte, zahrá však poriadny koncert
 7. Rozhranie MIUI potrebuje zásadné zmeny
 8. Ako vyzerá rozhranie Xiaomi 12 Pro?
 9. Xiaomi 12 Pre už je nenávratne vo svete veľkých výrobcov
 10. Recenzia Xiaomi 12 Pro – verdikt
 11. Čo sme o Xiaomi 12 a Xiaomi 12 Pro napísali skôr?

Balenie Xiaomi 12 Pro je obrovská nádielka všetkého potrebného

Balenie Xiaomi 12 Pro je už na prvý pohľad alebo možno skôr poťažkanie, úplne iné, než by ste v dnešnej dobe čakali. Zatiaľ čo poprední výrobcovia škatuľky čoraz viac zmenšujú a dávajú do nich len to naozaj najpodstatnejšie, Xiaomi volí cestu úplne opačnú. Veľké balenie, hmotnosť slušne cez pol kila a vo vnútri – takmer všetko, čo by ste mohli chcieť. Treba podotknúť, že obsah sa líši podľa modelu telefónu, avšak minimálne v čase recenzie je u nás dostupný len jeden. Recenzovaný model je Xiaomi 12 Pro 12/256 GB v sivom vyhotovení.

Recenzia Xiaomi 12 Pro, škatuľka Recenzia Xiaomi 12 Pro, škatuľka
Škatuľka Xiaomi 12 Pro je rovnako nenápadná ako telefón samotný.

Samotná škatuľka nie je nijako výrazná – čierna farba, minimalistická potlač a vysúvacia horná časť. Omnoho zaujímavejší je však jej obsah. Ako prvý po odkrytí uvidíte malý balíček obsahujúci manuál, nástroj na vysunutie slotu na karty a v prípade Xiaomi 12 Pro aj priehľadný silikónový kryt. Pod ním sa už nachádza samotný telefón.

Recenzia Xiaomi 12 Pro, balenie
V porovnaní s konkurenciou je balenie Xiaomi 12 Pre plné príslušenstva.

S balením ešte nekončíme. Po vysunutí prepážky pre telefón sa dostanete k zvyšku škatuľky a hneď je vám jasné, prečo toľko váži. Balenie totiž obsahuje veľký 120 W nabíjací adaptér, ktorý je dokonca ťažší ako samotný telefón, a samozrejme aj USB kábel. Hoci výrobcovia od adaptéra v balení ustupujú, pretože väčšina používateľov už doma nejaký má, v prípade Xiaomi 12 Pro to dáva zmysel – 120 W nabíjanie je celkom rarita a vy tak aspoň nemusíte kupovať nabíjačku zvlášť. Skoro by som zabudol, telefón má precízne nalepené tvrdené sklo priamo z výroby. Balenie tak obsahuje skutočne všetko.

i

Samsung Galaxy S22 Ultra 5G (RECENZIA): konečne regulárny nástupca radu Galaxy Note

Telefón má veľký zaoblený displej so 120 Hz obnovovacou frekvenciou

Displej je definitívne jedným z veľkých plusov Xiaomi 12 Pro. Do relatívne kompaktného rámčeka sa výrobcovi podarilo dostať obrovský 6,73" LTPO AMOLED panel so 120 Hz obnovovacou frekvenciou. Čo znamená LTPO? Skratka ukrýva pojem low-temperature polycrystalline oxide, teda nízkoteplotný polykryštalický oxid. Táto technológia umožňuje, že displej sa automaticky prispôsobuje prehliadanému obsahu a v záujme šetrenia batérie sám mení obnovovaciu frekvenciu. Ak sa pozeráte na statický obrázok, obnovovacia frekvencia sa tak môže znížiť až na 1 Hz, pri hraní akčných hier s množstvom pohybu sa potom navýši až na plných 120 Hz, aby vám v hre nič neuniklo. Táto technológia je už v súčasnosti pri vlajkových lodiach normou.

Recenzia Xiaomi 12 Pro, displej
Obsah displeja Xiaomi 12 Pro je perfektne vidieť aj na priamom slnku a poteší zvýšenou obnovovacou frekvenciou.

Celý panel je potom vsadený do solídnych kovových rámčekov, ktoré na bokoch mierne ustupujú, aby urobili priestor na zahnutie, čo dáva vyniknúť pomerne atraktívnemu dizajnu. Zadná časť je trochu záhadná. Zatiaľ čo v recenziách sa môžete dočítať o tom, že je sklenená, na mňa osobne pôsobí vzhľadom aj na dotyk ako plastová. Výrobca samotný materiál chrbta nešpecifikuje nijako inak, než že je matný, a tak tento konflikt asi nerozriešime. Nezvratným faktom však je, že telefónu stále chýba oficiálny certifikát IP o odolnosti voči vode a prachu, čo už by som v tejto cenovej sfére určite očakával.

i

iPhone SE 2022 (RECENZIA): nestavia na inováciách, stále však má svoje kúzlo

Vlajkovka ponúkne najlepší možný výkon, ako sa na Xiaomi patrí

Ak hľadáte čo najvýkonnejší telefón, Xiaomi 12 Pro je neprekvapivo skvelou voľbou. Vlajkové modely Xiaomi s najvýkonnejšími čipsetmi Qualcomm Snapdragon prichádzajú pravidelne a navyše medzi prvými. Mobil je teda vybavený čipsetom Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 v kombinácii s 12 GB pamäte RAM. To papierovo znie ako nadpriemer, Androidová nadstavba MIUI však príliš nevyniká optimalizáciou (o tom viac nižšie), a tak nakoniec budete za pár GB navyše vždy radi. Nič však telefónu neuprie prestížne prvé miesto vo výkonnostnom rebríčku AnTuTu za marec 2022.

Recenzia Xiaomi 12 Pro, dizajn Recenzia Xiaomi 12 Pro, fotomodul
Matnú zadnú časť telefónu zdobí trojitý fotomodul s unikátnym dizajnom.

S hrami ani aplikáciami nebol žiadny problém. Ako by aj na aktuálne najvýkonnejšom hardvéri mohol? Aj akčnejšie hry si v kľude zahráte na viac ako 120 FPS, a tak 120 Hz panel padne na dobrý úžitok. Za zmienku určite stojí aj zvládanie tepla. Aj pri náročnejších úkonoch sa Xiaomi 12 Pro takmer vôbec nezahrieval, čo býva pri čínskych herných telefónoch častým problémom.

i

Najvýkonnejšie mobilné telefóny 2022

Xiaomi 12 Pro a jeho tri 50 Mpx kamery

Prekážalo vám niekedy, že je hlavná kamera telefónu parametrami príliš prepálená a vedľajšie objektívy s pár megapixelmi sú pri mobile vlastne len na ozdobu? Xiaomi 12 Pro ponúka riešenie – tri šošovky, všetky po 50 Mpx. Hlavný fotoaparát a teleobjektív sa ďalej pýši aj rovnakou svetelnosťou f/1,9, trochu horšia je potom širokouhlá kamera sf/2,2. Poďme sa na fotoaparát pozrieť viac do hĺbky.

Hlavný fotoaparát je jedným slovom skvelý. Minimálne na pomery Xiaomi. Rozlíšenie 50 Mpx a 1,22 mikrometrov veľké pixely na snímači sú skvelé parametre, ktoré ešte lepšie vyzerajú. Pokiaľ nastavenie nevypnete, mobil zhotovuje fotky v režime pixel binning, kedy veľkosť pixelov dosahuje až 2,44 mikrometra. To všetko s optickou stabilizáciou. Fotky, pravda, nie sú úplne dokonalé, sem tam narazíte na rozmazané pixely, a keby si náročný fotograf kúpil Xiaomi 12 Pro len kvôli fotoaparátu, nebude práve očarený. Keď však vezmete do úvahy všetky ďalšie parametre, čo mobil ponúka, pri fotoaparáte sa vážne nie je na čo sťažovať.

Recenzia Xiaomi 12 Pro, foto Recenzia Xiaomi 12 Pro, foto Recenzia Xiaomi 12 Pro, foto
Fotoaparát Xiaomi 12 Pro v dobrých podmienkach dosahuje skvelú konzistenciu medzi objektívmi.

Porovnajte si snímky hlavného fotoaparátu a teleobjektívu. Ktorý je ktorý? Veď práve. Veľkou výhodou kamery Xiaomi 12 Pro je konzistencia medzi jednotlivými objektívmi, teda aspoň čo sa týka fotiek urobených hlavným fotoaparátom a fotiek s dvojitým optickým priblížením pomocou teleobjektívu. Cez deň je potom takmer identických snímok schopný aj širokouhlý fotoaparát, ktorý pri telefónoch zvyčajne pokrivkáva, takže za to má Xiaomi jednotku s hviezdičkou.

Recenzia Xiaomi 12 Pro, nočná foto Recenzia Xiaomi 12 Pro, nočná foto Recenzia Xiaomi 12 Pro, nočná foto
Hlavná kamera (vľavo) funguje skvele aj v noci. Teleobjektív (uprostred) začína byť mierne rozmazaný a širokouhlá kamera (vpravo) nedostáva dostatok svetla.

Kde začína kvalita pokrivkávať, to sú nočné fotografie. Nielenže sa viac prejavuje rozdiel svetelnosti širokouhlého objektívu, problém s ostrosťou obrazu majú aj ostatné šošovky. Pokiaľ však nemáte v pláne tlačiť fotky na veľký formát a len si ich chcete dať na profil alebo na nástenku, fotoaparáty sú aj v noci viac než dostačujúce.

Video možnosti Xiaomi 12 Pro sú čiastočne aj vďaka špičkovému čipsetu veľmi široké. Telefón zvládne dokonca video v rozlíšení 8K pri 24 snímkach za sekundu. Pri nižších rozlíšeniach potom nie je problém ani video v 60 FPS. Fanúšikovia dramatických filmových záberov si prídu na svoje vďaka tradičnej hybridnej stabilizácii, ktorá optickú stabilizáciu šošovky obohacuje o výhody softvérové, ale aj vďaka funkcii slow motion, s ktorou zaobstaráte video až v 1 920 snímkach za sekundu.

i

Viac fotiek a videí v plnej kvalite nájdete v priečinku na Google Disku.

Batéria toho veľa nevydrží, ale aspoň ju bleskovo nabijete

Než sa zameriame na jeden z najviac promovaných parametrov telefónu, nabíjanie, poďme sa krátko pozrieť na výdrž. Tá je totiž jednou z najslabších stránok mobilu, aj keď by som to podľa parametrov neočakával. Kapacita je 4 600 mAh, čo je vcelku priemer a obzvlášť potom s LTPO AMOLED panelom by mal telefón vydržať pomerne dlho. Opak je však pravdou – telefón po zhruba dvojhodinových fotovýletoch strácal pokojne 25 % batérie, a to buď fotil, alebo len ležal vo vrecku.

Čo je ešte zaujímavejšie, telefón strácal najviac percent cez noc, keď som ho vôbec nepoužíval, a to, ironicky, na pohotovostnom režime, ktorý má batériu šetriť. Zrejme ide o softvérovú chybu, ktorú Xiaomi v budúcej aktualizácii odhalí, v čase písania recenzie však existuje.

i

Teraz už ale k 120 W rýchlonabíjaniu. Plná batéria za 18 minút znie skrátka skvele, a tak som si nabíjanie musel poriadne otestovať sám. Úvodom spomínam, že pri základnom nastavení mobil 120 W nabíjanie používa iba do 30 % kapacity batérie a potom prepne na šetrnejší režim, ktorý nabíjanie predĺži asi o 50 %. Toto nastavenie som na účely testovania vypol a nabíjanie tak neustále využívalo 120 W výkonu.

Recenzia Xiaomi 12 Pro, test nabíjania
Xiaomi 12 Pro sa síce nabíja dlhšie, než výrobca uvádza, stále je však rýchlonabíjanie pekelne rýchle.

Test som začal na absolútnej nule, teda na takom nízkom nabití, že sa telefón vypol. Zaujímavé je, že rýchlonabíjanie pravdepodobne závisí od nejakej softvérovej podpory, pretože prvých 5 %, než sa telefón zapol, trvalo oveľa dlhšie ako zvyšok nabíjania. Podľa mojich testov celý nabíjací proces trval asi dvakrát dlhšie, než výrobca uvádza, aj to je však obdivuhodné.

Nakoniec pár slov k prehrievaniu. Aj keď nastavíte nabíjanie na 120 W po celý čas, teplota batérie nepresiahne 42 °C, čo je síce dosť, stále ale v norme na nabíjanie Li-Po batérií (v prípade tohto typu je povolená teplota až 45 °C). Pokiaľ teda budete používať výlučne 120 W rýchlonabíjanie, teoreticky by sa batérii ani telefónu nemalo nič stať. Na druhú stranu, Xiaomi pre ochranné nastavenie pravdepodobne malo pádny dôvod, a tak pokiaľ sa s nabíjaním vyslovene neponáhľate, Boost nechajte vypnutý.

Úroveň nabitia Čas od začiatku nabíjania
5 % 3 min 33 s
15 % 5 min 07 s
25 % 7 min 15 s
50 % 16 min 29 s
75 % 22 min 03 s
99 % 30 min 31 s
100 % 32 min 54 s

Do Xiaomi 12 Pro síce jack nezapojíte, zahrá však poriadny koncert

Asi nikoho neprekvapí, že po tom, čo Xiaomi pri modeli 11 opustilo 3,5 mm jack, pri Xiaomi 12 Pro sa žiadny návrat nekoná. Z hľadiska audia si však výrobca predsa len jednu lahôdku pripravil. Štvoricu reproduktorov vyvinutých spoločnosťou HARMAN/KARDON, ktorá podporuje technológiu Dolby Atmos. Výrobca túto skutočnosť nezabudol uviesť tak na balení, ako aj na samotnom telefóne. Reproduktory dokážu hrať naozaj nahlas a zreteľne, čo do kvality je to však presne to, čo by ste čakali od mobilných reproduktorov. Nič viac, nič menej.

Recenzia Xiaomi 12 Pro, audio
Za ladenie reproduktorov Xiaomi 12 Pro zodpovedá prestížna firma HARMAN/KARDON.

Telefón podporuje siete 5G a dáte do neho až dve SIM karty. Pokiaľ však stále používate SD karty, v prípade Xiaomi 12 Pro s nimi nepochodíte. Možno by pre výrobcu stálo za zváženie aspoň nahradenie jedného SIM slotu hybridným, čím by zákazník mohol voliť medzi väčším úložiskom a druhou SIM kartou. Na druhú stranu je 256 GB úložiska, aspoň pre mňa, viac než dosť. A keby náhodou nie, nemám problém s použitím cloudu.

i

Motorola Moto Edge 30 Pro (RECENZIA): ohromne výkonná a s rýchlym nabíjaním

Rozhranie MIUI potrebuje zásadné zmeny

Keď som pred pár rokmi písal o rozhraní MIUI, písal som o problémoch typu bloatware (predinštalované nechcené aplikácie), horšia optimalizácia a predovšetkým neprehľadnosť rozhrania. Odvtedy prišli asi 3 veľké updaty a máme tu MIUI 13. A po používaní telefónu musím tie isté problémy spomínať znova. Telefón má síce predinštalované „len“ aplikácie Amazon, Facebook, TikTok a Spotify, ktoré si rovnako veľa používateľov eventuálne stiahne, ponuka odporúčaných aplikácií, ktoré by som nemal odvahu stiahnuť ani v obchode Play, a dokonca reklamy priamo v rámci systému však stále pretrvávajú.

Recenzia Xiaomi 12 Pro, reklamy
Reklamy sú napríklad v aplikácii Čistič pre údržbu systému, „odporúčania“ na aplikácie mimo obchod Play potom nájdete napríklad v novinkovom centre alebo aj v zložkách aplikácií (tu sa dajú ako jediné vypnúť).

Rozhranie telefónu ignoruje akúkoľvek filozofiu Androidu a snaží sa napodobniť trendy iOS svojím „Centrom ovládania“, ku ktorému pristúpite swipom dole, avšak iba na pravej časti obrazovky. Keď to totiž urobíte na časti ľavej, dostanete sa iba na notifikačnú lištu. Vykúpením MIUI 13 je paradoxne skutočnosť, že množstvo dizajnových riešení nadstavby je možné v nastavení vypnúť a môžete tak používať rozhranie viac-menej tradičného Androidu.

Ďalej, hoci MIUI 13 stavia na Androide 12, neimplementuje jednu z najpopulárnejších funkcií tejto verzie, a to Material You. Adaptívne a vysoko prispôsobiteľné rozhranie, ktoré by pravdepodobne vyriešilo všetky problémy, ktoré s aktuálnym prostredím MIUI mám. Šťastie, že Xiaomi aspoň garantuje trojročnú softvérovú podporu a štyri roky bezpečnostných záplat. Xiaomi 12 Pro by sa tak mohlo dočkať až Androidu 15 a kto vie, možno to dovtedy vývojári MIUI opravia.

Ako vyzerá rozhranie Xiaomi 12 Pro?

Recenzia Xiaomi 12 Pro, homescreen Recenzia Xiaomi 12 Pro, témata
Aplikácia Témy ponúka široké možnosti prispôsobenia systému.
Recenzia Xiaomi 12 Pro, aplikácie fotoaparátu Recenzia Xiaomi 12 Pro, funkcie fotoaparátu Recenzia Xiaomi 12 Pro, galéria
Aplikácia fotoaparátu ponúka množstvo rôznych režimov.
Recenzia Xiaomi 12 Pro, optimalizácia Recenzia Xiaomi 12 Pro, batéria
Systém je možné optimalizovať a informácie o batérii sú na jednom mieste.
Recenzia Xiaomi 12 Pro, notifikácie Recenzia Xiaomi 12 Pro, centrum ovládania Recenzia Xiaomi 12 Pro, nastavenie lišty
Notifikácia a Centrum ovládania sú nezmyselne oddelené. Nastaviť si však môžete klasickú lištu z Androidu.
Recenzia Xiaomi 12 Pro, bloatware Recenzia Xiaomi 12 Pro, reklamy
MIUI stále neopustil bloatware ani reklamy priamo v systéme.
Recenzia Xiaomi 12 Pro, nastavenie Recenzia Xiaomi 12 Pro, informácie Recenzia Xiaomi 12 Pro, nastavenie batérie
Mobil má rozmanité možnosti nastavenia.

Xiaomi 12 Pre už je nenávratne vo svete veľkých výrobcov

Hoci boli tie najlepšie modely Xiaomi ešte nedávno na hornej hranici strednej triedy, teraz už je jasné, že sa výrobca na trhu ohrial a chce atakovať aj tie najväčšie stálice na mobilnom trhu. Poďme sa pozrieť ku konkurenciu.

Všetkým je asi jasné, že jedným z najvýraznejších oponentov musí byť smartfón Samsung, konkrétne teda rad Samsung Galaxy S22. V tejto cenovej kategórii sa porovnaniu týchto telefónov už skrátka nevyhneme. Xiaomi 12 Pro má jasne navrch surovým výkonom, pretože mobily Samsung sú vybavené všeobecne slabším procesorom Samsung Exynos 2200. Pokiaľ by sme sa však bavili napríklad o fotografovaní, Xiaomi tu má stále rezervy, ktoré dlhodobý hráč Samsung zvládol vychytať.

i

Google Pixel 6a má opäť pekný dizajn a len málo kompromisov

Ak vám prekáža, rovnako ako mne, rozhranie telefónu, zaujímavým adeptom by mohol byť aj Google Pixel 6 Pro 5G. Parametrovo sú si telefóny veľmi podobné, Pixel však navyše poteší čistým Androidom bez nadstavby, prioritnými aktualizáciami a skvele zvládnutým fotoaparátom z hľadiska softvéru.

Recenzia Xiaomi 12 Pro – verdikt

Xiaomi 12 Pro – verdikt recenzia

Xiaomi 12 Pro

Mobily

Xiaomi 12 Pro je vlajkový telefón s aktuálne najlepším výkonom na trhu, skvelým displejom a pôsobivým fotoaparátom. Ak chcete všestranný mobil s jednoduchým dizajnom a nechcete o nákupe príliš dlho premýšľať, Xiaomi 12 Pro je skvelou kúpou. A to ani nespomínam to skvelé 120 W rýchlonabíjanie. Rozhranie MIUI je však vo veľmi zlom stave, a to aj po mnohých rokoch sťažností fanúšikov. Neintuitívne ovládanie a najmä reklamy v telefóne, ktorý ste si zaobstarali za viac ako 1 000 eur? Xiaomi 12 Pro je na svoju cenu skutočne skvelý. S prepracovaným softvérom by však bol bezkonkurenčný.

Klady

 • Najvýkonnejšia vlajková loď vďaka najnovšiemu Snapdragonu
 • Dobre zvládnuté chladenie
 • Veľký LTPO AMOLED panel s obnovovacou frekvenciou 120 Hz
 • Skvelý trojitý fotoaparát s veľmi konzistentnými výsledkami
 • Bleskové 120 W rýchlonabíjanie
 • Veľmi bohaté balenie vrátane 120 W adaptéra
 • Štyri hlasné reproduktory
 • Jednoduchý, ale elegantný dizajn s kovovými rámčekmi
 • Cenovo výhodnejšie ako konkurenti, ale...

Zápory

 • ...podstatne drahší ako predchodca
 • Lepšie, ale stále zbytočne komplexné a nedotiahnuté rozhranie
 • Podpriemerná výdrž batérie
 • Chýba certifikát IP o odolnosti
i Mohlo by vás zaujímať

Xiaomi 12 Pro je z hľadiska hardvéru dozaista jedným z aktuálne najlepších telefónov. Vlajkový smartfón by však mal byť spojením výkonného hardvéru a vyladeného softvéru, a práve tu Xiaomi stále mierne zaostáva. Aj napriek tomu ide o veľmi schopného konkurenta, a to aj pre tých najväčších hráčov na mobilnom trhu.

Čo sme o Xiaomi 12 a Xiaomi 12 Pro napísali skôr?

Recenzia

Aktualizované • Autor: Ondřej Chabr

Úplne nové mobilné telefóny značky Xiaomi sú tu. Po rôznych špekuláciách odhalila čínska spoločnosť vlajkové modely Xiaomi 12, Xiaomi 12 Pro a odľahčenejší Xiaomi 12X. Všetky modely vstúpili do nadupaného trhu najprv pre domovskú Čínu, v polovici marca sa ale ukázali aj pre globálny, teda aj náš, trh. Úplne nový procesor, kvalitná fotovýbava a rýchle nabíjanie sú tým, čo bude záujemcov lákať.

Xiaomi 12 a 12 Pro, úvod

Xiaomi 12 a 12 Pro (PREVIEW) – OBSAH

 1. Rôzne uhlopriečky displejov, ale kvalita zostáva
 2. Xiaomi 12 s úplne novým procesorom Snapdragon sa nabíja skutočne bleskurýchlo
 3. Pri fotoaparátoch Xiaomi 12 Pro sa môžete spoľahnúť na vysoké rozlíšenie
 4. Najlacnejší model Xiaomi 12X prekvapivo veľmi nestráca na Xiaomi 12
 5. Telefóny Xiaomi 12 – cena a dostupnosť na SR

Rôzne uhlopriečky displejov, ale kvalita zostáva

Spoločnosť Xiaomi predstavila telefóny, ktoré sa líšia nielen rozmermi. Nech už sa ale rozhodnete pre ktorýkoľvek, aj tak získate množstvo vysoko konkurencieschopnej výbavy. Poďme sa najprv pozrieť na dva drahšie telefóny, teda Xiaomi 12 a 12 Pro.

Na pohľad od seba modely rozoznáte podľa veľkosti hliníkového a skleneného tela. Základný model Xiaomi 12 má na výšku sympatických 153 mm, model 12 Pro potom o viac ako centimeter naviac. Oba si zaobstaráte v čiernom, modrom a ružovom a Xiaomi do predaja v Číne uvoľní aj zelený variant vo vegánskej koži. Ten sa ale na náš trh, žiaľ, nedostane.

Xiaomi 12 a 12 Pro, dizajn
Vzhľad oboch modelov Xiaomi 12 je totožný. V ponuke farieb pre globálny trh, bohužiaľ, chýba zelená umelá koža.

Pre priaznivcov menších telefónov je v ponuke základný Xiaomi 12. Po vzore menších, ale výkonných smartfónov je tento model vybavený ľahko zaobleným 6,28" OLED displejom. Vďaka tomu bohato postačí Full HD+ rozlíšenie na to, aby sa jemnosť vyšplhala na príjemných 419 PPI. Výrobca nepodcenil žiadny aspekt zobrazovača, preto sa môžeme tešiť z plynulosti 120 Hz. Displej vykresľuje až miliardu farebných odtieňov a disponuje jasom s hodnotou až 1 100 nitov.

i

Xiaomi Poco X4 Pro 5G je skvelý v pomere ceny a výkonu, musel ale pristúpiť na kompromisy

Vybavenejší Xiaomi 12 Pro rozhodne nepoľavuje a dostáva samozrejme ešte o chlp lepšie parametre. Uhlopriečka narástla na 6,73", spoločne s tým sa navýšilo aj rozlíšenie na 2K. Preto sa jemnosť dostala až nad hranicu 500 PPI. Do modelu Pro sa dostala technológia LTPO, ktorá garantuje adaptívnu zmenu plynulosti displeja od 1 do 120 Hz, čím šetrí energiu. Oba modely sú chránené odolným sklom Gorilla Glass Victus, pod ktorým sa v displeji nachádza čítačka odtlačkov prstov.

Xiaomi 12 a 12 Pro, displej
Displeje oboch modelov sú na stranách veľmi decentne zaoblené. Narušuje ich iba vycentrovaná selfie kamera.

Xiaomi 12 s úplne novým procesorom Snapdragon sa nabíja skutočne bleskurýchlo

Ako sú na tom novinky Xiaomi 12 a 12 Pro z hľadiska výkonu? Bez ohľadu na model sme sa dočkali nového vysoko výkonného procesora Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1. Tento 4 nm čip ešte viac kladie dôraz na výpočty umelej inteligencie. Xiaomi 12 a 12 Pro sú jedny z prvých smartfónov na trhu vybavené týmto procesorom. Grafický výkon poskočil o 30 %. Oba modely zaobstaráte s operačnou pamäťou 8 a 12 GB a podobné je to v prípade kapacít vnútornej pamäte. Voliť je možné medzi 128 a 256 GB.

i

Čo všetko vieme o procesore Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1?

V čom nové modely excelujú, je jednoznačne oblasť batérie. Kapacity batérií nie sú nijako vzdialené od priemeru súčasných smartfónov (4 500 mAh pri Xiaomi 12 a 4 600 mAh pri Xiaomi 12 Pro), ale nabíjacie výkony sú nad očakávania dobré. Xiaomi 12 zvládne drôtové nabíjanie s výkonom 67 W, bezdrôtové 50 W. Model Xiaomi 12 Pro sa pridáva napríklad k telefónu Xiaomi 11T Pro a zvládne rýchle nabíjanie s výkonom až 120 W. Z nuly na 100 % ho stihnete nabiť do 20 minút. Bezdrôtovo dokáže tiež 50 W.

Pre zážitok z hudby sú telefóny vybavené stereo reproduktormi značky Harman/Kardon. Operačným systémom telefónov je samozrejme Android 12. V budúcnosti prejdú na grafickú nadstavbu MIUI 13 s dôrazom na vyššie zabezpečenie a vylepšenú kontrolu súkromia. Nové sú aj grafické prvky ako font písma, nastavenie tapety či nový vzhľad widgetov. Umožní tiež mnohým Xiaomi zariadeniam, napríklad smart hodinkám alebo tabletom, v jednej sieti spolu lepšie spolupracovať.

Xiaomi 12 a 12 Pro, reproduktor Harman/Kardon
Kvalitné stereo reproduktory Harman/Kardon rozozvučia Xiaomi 12 v plnej paráde.

Pri fotoaparátoch Xiaomi 12 Pro sa môžete spoľahnúť na vysoké rozlíšenie

Nové smartfóny Xiaomi spoliehajú nielen na kvalitné snímače a vysoké rozlíšenie, ale výrobca sa pochválil aj integráciou technológie CyberFocus známej z robotického psa Xiaomi CyberDog. Tá má za úlohu rozpoznať ľudskú postavu, ale aj miláčikov, a bleskovo na nich zaostriť a sledovať ich pohyb. Zapracované bolo tiež na nočnom režime, kde dôjde k redukcii šumu na snímke.

i

Realme GT 2 a GT 2 Pro ukrývajú pod unikátnym spracovaním vrcholný výkon a množstvo vychytávok

Základný model Xiaomi 12 sa spolieha na 3 fotoaparáty. Ten najväčší je základný 50 Mpx objektív Sony IMX 766 s optickou stabilizáciou obrazu a svetelnosťou f/1,9. Dopĺňa ho ultraširokouhlý fotoaparát s rozlíšením 13 Mpx a ešte 5 Mpx telemakro. Predná selfie kamerka sa za rozlíšenie 32 Mpx rozhodne hanbiť nemusí. Maximálne rozlíšenie videí natáčaných zadným fotoaparátom sa zastavilo až na 8K vo snímkovacej frekvencii 24 FPS.

Xiaomi 12 a 12 Pro, fotoaparát
Základný fotoaparát je pri oboch modeloch 50 Mpx od Sony. Ďalšie dva fotoaparáty – širokouhlý a teleobjektív/telemakro – sa už v rozlíšení medzi modelmi líšia.

Pri väčšom Xiaomi 12 Pro tiež na zadnej strane nájdeme trojicu fotoaparátov. Ich parametre sú však vylepšené. Všetky zhodne snímajú v parádnom rozlíšení 50 Mpx. Senzor hlavného foťáka je Sony IMX 707. Výrobca sľubuje až o 49 % lepšie zachytenie svetla v porovnaní s predošlou generáciou. Ďalšími fotoaparátmi sú ultraširokouhlá kamera a dvojitý teleobjektív na zachytenie portrétnych snímok. Selfie kamerka s rozlíšením 32 Mpx a 8K video je samozrejmosťou.

Najlacnejší model Xiaomi 12X prekvapivo veľmi nestráca na Xiaomi 12

Najlacnejším smartfónom novej generácie Xiaomi je Xiaomi 12X. Aj ten sa objaví na našom trhu. V porovnaní s vybavenejšími kolegami však nijako zásadne nezaostáva, obzvlášť nie za Xiaomi 12. S ním zdieľajú napríklad úplne totožné rozmery alebo displej. Opäť ide o 6,28" AMOLED panel s frekvenciou 120 Hz. Odlišuje sa však použitým procesorom. Ale nezúfajte, stále ide o solídny 8-jadrový Snapdragon 870 s grafikou Adreno 650. V rámci operačnej pamäte nie je možné vyberať, k dispozícii je iba 8 GB variant, avšak aj tá by mala zabezpečovať plynulý chod systému.

Xiaomi 12X, procesor
Xiaomi 12X síce neoslní najnovším Snapdragonom, ale vyššiu záťaž bez problémov zvládne aj nižšia generácia Snapdragon 870 s podporou 5G.

Xiaomi 12X sa spolieha na systém Android 11 s MIUI 13. S modelom Xiaomi 12 zdieľa ďalej aj foto výbavu na čele s 50 Mpx hlavným foťákom. Ďalej nechýbajú objektívy širokouhlý a telemakro. Spoľahnúť sa môžeme na schopnosť príjmu 5G sietí. Aj Xiaomi 12X sa dostáva medzi najrýchlejšie sa nabíjajúce telefóny. Podporuje 67 W rýchle nabíjanie, avšak bez podpory toho bezdrôtového. Poslednou zmenou je fakt, že Xiaomi pri modeli 12X neprisľúbilo 3 roky systémových a 4 roky bezpečnostných aktualizácií.

Telefóny Xiaomi 12 – cena a dostupnosť v SR

Napriek skvelej výbave sú slovenské ceny Xiaomi 12 priaznivé. Najprv boli ceny špecifikované pre domovskú Čínu, potom ich Xiaomi odhalilo v amerických dolároch pre globálne uvedenie na trh. My tu konečne máme oficiálne slovenské ceny . Telefóny sa do predaja dostanú 14. apríla.

Parametre/Model Xiaomi 12X Xiaomi 12 Xiaomi 12 Pro
Displej 6,28" (20:9) 6,28" (20:9) 6,73" (20:9)
2 400 × 1 080 px, 419 ppi 2 400 × 1 080 px, 419 ppi 3 200 × 1 440 px, 521 ppi
AMOLED, 120 Hz AMOLED, 120 Hz AMOLED, 120 Hz
Zadné fotoaparáty hlavný: 50 Mpx, f/1,9, 8K video s 24 fps
hlavný: 50 Mpx, f/1,9, 8K video s 24 fps
hlavný: 50 Mpx, f/1,9, 8K video s 24 fps
širokouhlý: 13 Mpx, f/2,4, 123°
širokouhlý: 13 Mpx, f/2,4, 123°
širokouhlý: 50 Mpx, f/2,2, 115°
telemakro:5 Mpx
telemakro:5 Mpx
teleobjektív: 50 Mpx, f/1,9
Predný fotoaparát 32 Mpx, Full HD video so 60 fps
32 Mpx, Full HD video so 60 fps
32 Mpx, Full HD video so 60 fps
Čipset Qualcomm Snapdragon 870, 8-jadrový Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1, 8-jadrový Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1, 8-jadrový
GPU Adreno 650 Adreno 730 Adreno 730
RAM 8 GB 8/12 GB 8/12 GB
Interné úložisko 128/256 GB 128/256 GB 128/256 GB
Operačný systém Android 11, MIUI 13 Android 12, MIUI 13 Android 12, MIUI 13
Podpora sietí 5G
Akumulátor 4 500 mAh 4 500 mAh 4 600 mAh
Rýchlonabíjanie/bezdr. nabíjanie: 67 W/- Rýchlonabíjanie/bezdr. nabíjanie: 67 W/50 W Rýchlonabíjanie/bezdr. nabíjanie: 120 W/50 W
USB-C
3,5 mm jack
Stupeň krytia
Audio stereo, Dolby Atmos stereo, Dolby Atmos stereo, Dolby Atmos
Rozmery 152,7 × 69,9 × 8,2 mm 152,7 × 69,9 × 8,2 mm 163,6 × 74,6 × 8,2 mm
Hmotnosť 176 g 179 g 204 g
Cena od 629 €* od 799 €* od 1 089 €
*Ceny sú platné k 4. 4. 2022.
i Mohlo by vás zaujímať

V štýlovom dizajne zabalené modely Xiaomi 12 a Xiaomi 12 Pro sa pýšia kvalitnými displejmi s rýchlou obnovovacou frekvenciou a vysokým rozlíšením. K tomu pridávajú sľubne vyzerajúce fotoaparáty, kvalitnú novú softvérovú nadstavbu MIUI 13 a veľmi rýchle nabíjanie. Xiaomi 12X potom nijako zásadne nezaostáva a bude veľmi zaujímavou voľbou v hre o najlepšie telefóny v pomere cena výkon.

4,2 86×
Samsung Galaxy S22 5G 256 GB čierna
Mobilný telefón – 6,1" AMOLED 2340 × 1080 (120Hz), operačná pamäť 8 GB, vnútorná pamäť 256 GB, Dual SIM + eSIM, procesor Samsung Exynos 2200, fotoaparát: 50Mpx (f/1,8) hlavný + 12Mpx širokouhlý + 10Mpx teleobjektív, predná kamera 10Mpx, čítačka odtlačkov prstov, GPS, NFC, LTE, 5G, USB-C, vodoodolný podľa IP68, rýchle nabíjanie 25W, bezdrôtové nabíjanie, batéria 3700 mAh, model 2022, Android
+Darček SIM karta Radosť – Prvú Nekonečnú Radosť si vyskúšaj na týždeň zadarmo! v hodnote 1 €
749 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: SAMO0228c2
4,0 44×
Google Pixel 6 Pro 5G 12 GB/128 GB, čierny
Mobilný telefón – 6,71" AMOLED 3120 × 1 440 (120Hz), operačná pamäť 12 GB, vnútorná pamäť 128 GB, single SIM + eSIM, procesor Google Tensor, fotoaparát: 50Mpx (f/1,9) hlavný + 12Mpx širokouhlý + 48Mpx teleobjektív, predná kamera 11,1Mpx, čítačka odtlačkov prstov, GPS, NFC, LTE, 5G, USB-C, vodoodolný podľa IP68, rýchle nabíjanie 30W, bezdrôtové nabíjanie 23W, batéria 5003 mAh, model 2021, Android
+Darček SIM karta Radosť – Prvú Nekonečnú Radosť si vyskúšaj na týždeň zadarmo! v hodnote 1 €
691,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: GPX1068b1
Vytlačiť
P-DC1-WEB11
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií