AD elektro AD elektro

Ako na aktualizácie operačného systému Windows 10?

Catalogue

Article

Aktualizované

Priebežné vylepšovanie funkcií je neoddeliteľnou súčasťou operačného systému Microsoft Windows 10. To však so sebou nesie pravidelné riziko, že sa aktualizácia z nejakého dôvodu nepodarí. Ako sa o operačný systém priebežne starať? A ako sa správať, keď po aktualizácii systém nenabehne?

Aktualizácia, bezpečnosť; Windows 10

Ako na aktualizácie operačného systému Windows 10? – OBSAH

  1. Ako fungujú aktualizácie vo Windows 10?
  2. Ako zistiť verziu operačného systému Windows 10?
  3. Riešenie problémov pri aktualizácii systému Windows 10
  4. Aktualizácia systémov Windows 8.1, Windows 7 a Windows XP
  5. Ochrana dôležitých dát = zálohovanie

Ako fungujú aktualizácie vo Windows 10?

Je až prekvapujúce, že operačný systém Microsoft Windows 10 oslavuje 29. júla 2020 už 5 rokov od oficiálneho uvedenia na trh. A musíme uznať, že za tú dobu prešiel systém veľkým vývojom. Microsoft totiž v pravidelných intervaloch, typicky na jar a na jeseň, pridáva množstvo funkcií.

Tento polročný cyklus veľkých upgradov však so sebou nesie aj pomerne veľké riziko pádu operačného systému. Obzvlášť z toho pohľadu, že Microsoft prakticky znemožnil sa aktualizáciám vyhnúť.

Z pohľadu bezpečnosti ide o veľmi dobrú správu, pretože napríklad ransomware útoky využívajú práve diery v operačnom systéme, ktoré sú vďaka pravidelným aktualizáciám úspešne likvidované.

Ako sa teda dopredu pripraviť, aby obnova systému bola čo najjednoduchšia?

Ako zistiť verziu operačného systému Windows 10?

Historicky sú verzie operačného systému Windows 10 označované číselným radom, ktorý udáva predovšetkým rok a orientačne aj mesiac uvedenia (spätným pohľadom konštatujeme, že Microsoftu tie mesiace nikdy reálne nevyšli – viď podrobná tabuľka ďalej v texte). Napríklad Windows 10 s označením 1709 znamená, že táto verzia sa objavila k stiahnutiu na jeseň roku 2017.

Svoju aktuálne nainštalovanú verziu systému Windows 10 zistíte pomerne ľahko. Použite klávesovú skratku WIN + R a okno Spustiť, napíšte príkaz winver. V novo otvorenom okne potom uvidíte podrobnosti o verzii systému.

Životný cyklus systému Windows 10

Každý produkt Windows má svoj životný cyklus. Ten začína jeho vydaním a končí, keď už produkt nie je podporovaný na báze bezpečnostných a funkčných aktualizácií. Znalosť kľúčových dát v tomto životnom cykle vám pomôže sa kvalifikovane rozhodnúť, kedy vykonať aktualizáciu.

História verzií Dátum dostupnosti Ukončenie poskytovania služieb na edície Home, Pro, Pro Education a Pro for Workstations Ukončenie poskytovania služieb na edície Enterprise a Education
Windows 10 verzia 2004 27. mája 2020 14. decembra 2021 14. decembra 2021
Windows 10 verzia 1909 12. novembra 2019 11. mája 2021 10. mája 2022
Windows 10 verzia 1903 21. mája 2019 8. decembra 2020 8. decembra 2020
Windows 10 verzia 1809 13. novembra 2018 10. novembra 2020 11. mája 2021
Windows 10 verzia 1803 30. apríla 2018 12. novembra 2019 10. novembra 2020
Windows 10 verzia 1709 17. októbra 2017 9. apríla 2019 13. októbra 2020
Windows 10 verzia 1703 5. apríla 2017 9. októbra 2018 8. októbra 2019
Windows 10 verzia 1607 2. augusta 2016 10. apríla 2018 9. apríla 2019
Windows 10 verzia 1511 10. novembra 2015 10. októbra 2017 10. októbra 2017
Windows 10 verzia 1507 29. júla 2015 9. mája 2017 9. mája 2017

Riešenie problémov pri aktualizácii systému Windows 10

Že to s veľkými aktualizáciami Windows 10 nebude tak ľahké, poznalo mnoho používateľov už v roku 2016 pri vydaní legendárne problémovej verzii 1607, tzv. Anniversary Update. Na počítačoch s viacerými diskami totiž často dochádzalo k prepísaniu spúšťacej oblasti na systémovom disku a bolo vymaľované. Ďalšie prebdené noci počítačových technikov potom spôsobila verzia 1703 Creators Update, ktorá úplne bežne spôsobila zamŕzanie počítačov s rozhraním USB 3.1.

To je len náhodný historický výpočet problémových aktualizácií, po ktorých Microsoft pristúpil predsa len k väčšiemu testovaniu. V súčasnej dobe prebieha distribúcia Windows 10 verzia 2004 len postupnými krôčikmi. Microsoft totiž používa umelú inteligenciu tak, aby nové vydanie Windows nasadila tam, kde nedôjde k problémom s kompatibilitou. Viac ako miliarda živých inštalácií totiž generuje ohromné množstvo reportov, ktoré napomáhajú k rozhodovaniu, ktorá hardvérová a softvérová kombinácia je na daný update pripravená.

Môže sa tak úplne jednoducho stať, že z troch rôznych domácich počítačov obsahuje najnovšiu verziu len jeden. Čo sa však stane, pokiaľ po inštalácii veľkej aktualizácie počítač jednoducho nenabehne?

Počítač po inštalácii aktualizácií nenabieha

Ak sa presne do tejto situácie dostanete, rozhodne nemusíte prepadať panike. V prvom rade vypnite počítač a skúste ho spustiť znova. A skúste to aj po opätovnom záseku. Windows 10 spoznajú, že majú problém, a ponúknu vám bootovaciu obrazovku. Ak sa tak nestane, tak postupujte podľa nasledujúceho návodu.

  1. Podržte stlačené tlačidlo napájania po dobu 10 sekúnd, aby ste zariadenie vypli. Potom počítač znova zapnite.
  2. Opakovane stláčajte kláves F8, možno to bude chcieť niekoľko pokusov.
  3. Po úspešnom naštartovaní vyberte položku Vymazať ťažkosti a Rozšírené možnosti/Upresniť možnosti.
  4. Systém ponúka hneď niekoľko možností. Najmenej invazívna je Oprava spustenia systému. Pokiaľ to nezaberie, možno sa vrátiť k predchádzajúcemu buildu alebo použiť niektorý z automaticky vytváraných bodov obnovenia.
  5. V niektorých prípadoch môžu postupne zlyhať všetky možnosti. A presne v tento moment sa vám hodí skôr vytvorená bitová kópia systému. Najlepšie na externom USB disku.

i

Vytvoriť bitovú kópiu systému Windows 10 je jednoduché a v prípade havárie systému vám vytrhne tŕň z päty. Pripravili sme pre vás komplexný návod, ktorý sa venuje obnoveniu operačného systému Windows.

Bitová kópia; Windows 10, obnovenie
Obnovenie bitovej kópie prebieha vždy po nabootovaní zo záchranného disku. Pokiaľ máte šťastie, rozbitý systém Windows vám sám ponúkne naštartovanie do obnovovacieho režimu.

Obnovenie počítača do továrenského nastavenia

Ak nemáte po ruke obraz systému a počítač stále nebeží, je nutné pristúpiť k obnoveniu do továrenského nastavenia.

Táto funkcia totiž preinštaluje systém Windows 10, ale umožní vám zvoliť, či si chcete ponechať svoje súbory, alebo či sa majú odstrániť, a potom systém Windows preinštaluje. Počítač môžete obnoviť do továrenského nastavenia pomocou bootovacieho USB disku s inštalačnými súbormi Windows 10.

Ako dočasne pozastaviť aktualizácie?

V niektorých prípadoch je vhodné aktualizácie dočasne odložiť. Vo Windows 10 nemožno aktualizácie úplne zakázať, pretože pomáhajú udržiavať vaše zariadenie zabezpečené. Stlačte Štart -> Nastavenie -> Aktualizácia a zabezpečenie -> Windows Update. Následne vyberte Dočasne pozastaviť aktualizácie na dobu 7 dní. Potom kliknite na voľbu Rozšírené možnosti a v ďalšej časti Pozastaviť aktualizácie vyberte rozbaľovaciu ponuku a určite dátum obnovenia aktualizácií.

Windows 10, pozastavené aktualizácie
Pozastaviť aktualizácie Windows 10 možno maximálne o jeden mesiac.

Aktualizácia systémov Windows 8.1, Windows 7 a Windows XP

Už sme naznačili, že každý operačný systém má svoj životný cyklus. Pri starých systémoch Windows 8.1, Windows 7 a Windows XP však už bol úplne ukončený. Preto nemôžete očakávať žiadne aktualizácie. Najmä tie bezpečnostné.

Samozrejme vás k prechodu na najnovší operačný systém Windows 10 nemôže nikto donútiť, ale treba si otvorene priznať, že budete pri akomkoľvek používaní internetu ohrození. Chýbajúce bezpečnostné aktualizácie sú totiž vodou na mlyn pre zákerných hackerov, vírusy, trojany, malware a ransomware.

Na tomto mieste musíme upozorniť, že aj keď upgrade na Windows 10 nie je zložitý, predsa len by ho mal vykonávať skúsený používateľ alebo IT odborník. Jedine tak budete mať záruku, že sa vám nestratia žiadne dôležité dáta.

i Ako nainštalovať Windows 10? Máme pre vás podrobný návod. Pokiaľ si na to sami netrúfate, môže vám s tým pomôcť náš odborník. Inštaláciu Windows 10 naším špecialistom možno vykonať aj na diaľku. Zabezpečíme vám aj preinštalovanie vrátane zachovania dát, takže nebudete musieť všetko inštalovať znova.

Ochrana dôležitých dát = zálohovanie

Bezpečnostné aktualizácie sú dôležité, ale vždy existuje nejaké to riziko, že po ich inštalácii dôjde k strate dát. Preto naše jednoznačné odporúčanie znie – zálohovať!

Najjednoduchšou možnosťou je používať cloudové služby. Napríklad v podobe OneDrive, s ktorým je systém Windows 10 veľmi úzko prepojený. Základná kapacita 15 GB síce stačí menej náročným používateľom, ale za pár eur mesačne si môžete zaobstarať ďalšie GB. Ďalšou možnosťou je zaobstarať si obľúbené predplatné Microsoft 365, kde spolu s Office aplikáciami získate aj 1 TB úložisko.

Súbory uložené na OneDrive sú totiž automaticky synchronizované s cloudovými servermi Microsoftu po celom svete. V prípade nutnosti tak počítač reinštalujete, následne sa na ňom prihlásite svojim Microsoft účtom a než sa rozhliadnete, máte na ploche opäť povedomé ikonky vrátane fotografií alebo napríklad nastavenia prehliadača Edge.

Acronis True Image
Prehľadné rozhranie Acronis True Image.

Na zálohovanie súborov však možno pochopiteľne použiť produkty tretích strán. Z vlastných skúseností môžeme vrelo odporučiť Acronis True Image. Vďaka jeho úplnej automatizácii možno jednoducho nastaviť pravidelné zálohovanie a potom len občas prekontrolovať, či je všetko v poriadku. To vám vo výsledku ušetrí veľa času, ktorý inak musíte stráviť pri ručnom vytváraní bitovej kópie systému. Ide tak o bezchybnú ochranu proti pádom systému alebo proti zničujúcim kybernetickým útokom.

i V AlzaMagazíne pre vás máme aj ďalšie články:

Aktualizácie systému Windows sú už od pradávna problematickou záležitosťou. Aj to je ďalší dôvod na pravidelné zálohovanie alebo na väčšie využívanie cloudových služieb.

Print
P-DC1-WEB09
We will call you and advise you professionally
+420 225 340 120
Order inquiry
Question about the product
Please enter your telephone:
Call me
We care about your privacy Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.
More information Less info