Virtuálna realita HTC Vive teraz bezdrôtovo s HTC TPCast

Catalogue

HTC Vive je najprepracovanejší VR headset, ktorý v súčasnej dobe len ťažko hľadá konkurenciu. Už pri uvedení na trh zožalo zariadenie zaslúženú chválu. Kritika smerovala snáď len na obťažujúcu kabeláž, ale aj tú sa podarilo nateraz vyriešiť. Čo všetko HTC Vive dokáže, a ako funguje bezdrôtový kit HTC TPCast?

Headset, respektíve okuliare na virtuálnu realitu

Avšak vezmime to pekne poporiadku. Ak úplne presne neviete, čo si máte pod pojmami virtuálna realita (VR), prípadne headset na virtuálnu realitu predstaviť, dovoľte krátke vysvetlenie. Ide o označenie pre špeciálne okuliare, ktoré zásobujú celé vaše zorné pole plynulým obrazom a vytvárajú tak ilúziu iného skutočného sveta. Tu sa ponúkajú obrovské príležitosti pre všetkých vizionárov, prípadne šikovných programátorov, ktorí sa postarajú o tvorbu obsahu.

Využitie totiž môže byť prakticky neobmedzené:

  • Herná zábava v úplne novom zážitkovom vyhotovení. Nadviazaná spolupráca so spoločnosťou Valve je toho dôkazom
  • Výukové aplikácie
  • Sledovanie filmov
  • V zdravotníctve pri priestorovej projekcii orgánov
  • V architektonických a konštrukčných kanceláriách na dokonalejšie prehliadanie navrhovaných modelov
  • V armáde na simulovanie rôznych situácií (boj, lietanie, orientácia v priestore)
HTC Vive – headset na VR

Predstavujeme vám HTC Vive

Po uvedení do všeobecnej situácie v oblasti VR sa spoločne pozrime na samotný model spoločnosti HTC. Pokiaľ ide o samotné okuliare, respektíve kvalitu obrazu, tak v tomto smere sa HTC Vive nijako zásadne nelíši od konkurenčnej platformy Oculus Rift. Avšak odlišnosti medzi nimi sú, a to zásadné. HTC urobilo v rámci Vive dve naozaj dobré rozhodnutia. Dokázalo totiž vyriešiť pohyb po virtuálnom priestore a tiež zabezpečiť manipuláciu s predmetmi.

HTC Vive – majáky

Samotný pohyb používateľa je snímaný pomocou dvoch dodávaných majákov, ktoré vysielajú laserové lúče do priestoru. Okuliare HTC Vive na sebe majú celý rad senzorov, ktoré lúče zachytia a následne vypočítajú presnú polohu. Trošku nevýhodou môže byť to, že na správne fungovanie potrebujete voľný priestor, ktorého minimálne rozmery sú 1,5 × 2 metre. Maximálny priestor je 3,5 × 3,5 metra. Ale za premiestnenie nábytku v izbe to určite stojí, na to dáme krk.

HTC Vive – bezdrôtový ovládač

Na ovládanie HTC Vive slúžia dva špeciálne bezdrôtové ovládače s haptickou (vibračnou) odozvou, ktoré vzdialene pripomínajú joysticky. Okrem celého radu tlačidiel tiež obsahujú potrebné senzory na snímanie polohy, takže sa po celú dobu pohybujú s vami, a napríklad nahrádzajú meč alebo pištoľ počas hrania. Ovládače v rukách tak posúvajú zážitok o niekoľko úrovní vyššie.

HTC Vive – okuliare na virtuálnu realitu

Headset ako taký váži zhruba 550 gramov. Aj napriek svojej vyššej hmotnosť veľmi príjemne sadne na hlavu a nikde netlačí. Za to vďačíme najmä výmennému molitanu rámu, ktorý je dodávaný v dvoch veľkostiach – a to pre širšie a užšie tváre. Jednoducho si tak vyberiete ten, ktorý vám sedí viac. Na prednej strane VR okuliarov HTC Vive zaujme kamera, ktorá po aktivácii dovoľuje pohľad do reálneho sveta. Veľmi zaujímavou konštrukčnou vlastnosťou je aj to, že je možné regulovať odstup šošoviek od očí. HTC Vive tak možno používať aj s nasadenými dioptrickými okuliarmi.

HTC Vive – headset

Pokiaľ ide o obrazové vlastnosti okuliarov HTC Vive, nájdete vo vnútri dva OLED displeje s rozlíšením 1 080 × 1 200 a frekvenciou 90 Hz na každé oko. Zorné pole má v ideálnych priestorových podmienkach až 110 stupňov vertikálne aj horizontálne. K počítaču je headset pripojený pomocou HDMI alebo DisplayPort (vrátane prenosu audia do slúchadiel) a USB. Dosah priloženej kabeláže je 5 metrov. Pri troche cviku a pozornosti vás nebude prakticky nijako obmedzovať. Novinkou roka 2017 je HTC TPCast – bezdrôtový set, ktorý okuliare káblov úplne zbaví.

HTC TPCast prináša bezdrôtovú virtuálnu realitu

Bezdrôtový kit HTC TPCast je zásadným vylepšením obľúbeného setu na virtuálnu realitu HTC Vive. Nutnosť káblového pripojenia je u inak schváleného headsetu častým terčom kritiky. Bezdrôtové riešenie je tak bezpochyby krok správnym smerom. Wireless kit HTC TPCast doplní náhlavnú súpravu o WiFi modul a batériu. Prenášať obraz bude možné až 1,5 hodiny. Cena novinky, ktorá dovolí skutočne voľný pohyb vo virtuálnej realite, bude pri začatí predaja 490 €.

Bezdrôtový set k okuliarom HTC Vive

i Bezdrôtová virtuálna realita?
HTC TPCast s WiFi pripojením nie je jedinou cestou k virtuálnej realite bez obmedzenia káblami. Odlišným spôsobom k problému pristúpila spoločnosť MSI. Jeho VR One Backpack je výkonný počítač, ktorý vezmete na chrbát ako batoh. Obe riešenia, elegantnejší TPCast aj mobilnejší VR One Backpack, majú spoločný parameter – 1,5 hodiny výdrže batérií. Treťou cestou za voľným pohybom je hardvér integrovaný do headsetu. Ako prvý s touto možnosťou prišli okuliare Alcatel Vision, ich výkon je však neporovnateľný so silným PC.

HTC Vive – čo potrebujete na bezproblémové fungovanie?

Čo HTC Vive vie a ako funguje, sme si už načrtli. Teraz je ešte potrebné skontrolovať, či vaše počítačové vybavenie zvládne virtuálnu realitu rozpohybovať.

Hardvérové požiadavky sú nasledovné:

  • CPU: Intel i5 4590, AMD FX 8350 a lepšie
  • GPU: NVIDIA GeForce GTX 970, AMD Radeon R9 290
  • RAM: 4 GB a viac
  • OS: Windows 7 SP1 alebo novší
  • USB: 1 × USB 2.0
  • Video výstup: HDMI 1.4 alebo DisplayPort 1.2

AMD Ryzen a Vega sľubujú zlacnenie počítačov pre VR

Je zrejmé, že nie úplne každý počítač je vhodný na VR. Celý rad užívateľov, ktorí si budú chcieť HTC Vive užiť, tak čaká nútený upgrade. V našej ponuke nájdete všetky potrebné komponenty na zostavenie dostatočne výkonného PC. V súčasnej dobe sa ako veľmi zaujímavá javí investícia do grafických kariet NVIDIA Pascal, ktoré majú rozšírenú podporou virtuálnej reality. Vhodné sú najmä modely GTX 1080 a 1070, avšak dostatočný výkon ponúka aj mainstreamová GTX 1060. Tá sa vyrovná ešte nedávno high-endovej GTX 980. Pokiaľ chcete to najvýkonnejšie, môžte siahnuť po GTX 1080 Ti, ktorá sľubuje nielen vyšší výkon, ale aj priaznivú cenu, alebo po absolútnej špičke grafických kariet Titan Xp.

Zaujímavou alternatívu predstavuje ponuka spoločnosti AMD. Jej nové procesory AMD Ryzen znamenajú vážnu konkurenciu aj pre najnovšie Kaby Lake (zatiaľ) dominujúceho výrobcu Intel. AMD však pridáva vrásky aj v segmente grafikcýh kariet a to spoločnosti NVIDIA. Tu doteraz konkurovala AMD hlavne lacným GTX 1050 (Ti) a 1060 prostredníctvom GPU AMD Polaris. To však zmenili karty AMD Vega, ktoré si trúfnu konkurovať aj GTX 1080.

i Procesory Intel Basin Falls
Pokiaľ chcete mať skutočnú rezervu aj do budúcna, tak odporúčame rovno prejsť na profesionálnu platformu Intel Basin Falls. Jej súčasťou sú cenovo dostupné procesory Intel Kaby Lake-X, ale aj 12-jádrové monštrum Intel Skylake-X.

Ak však nechcete počítač skladať, môžete si vybrať aj z už zložených herných zostáv. My odporúčame herné počítače Alza PC.

HTC Vive – balenie

Zhrnutie Michala Rybku je nasledujúce

HTC Vive je najdokonalejšia a najprepracovanejšia virtuálna realita, ktorá hlavne vďaka voľnosti pohybu predbieha iných konkurentov. Ovládače sú perfektné a napríklad demá kreatívnych aplikácií ukazujú, že toto je tá správna cesta k víťazstvu. HTC Vive s dokonalým sledovaním pohybu oklame celé vaše vnímanie. Je to budúcnosť virtuálneho hrania.

Print
P-DC1-WEB16
We will call you and advise you professionally
+420 225 340 120
Order inquiry
Question about the product
Please enter your telephone:
Call me
We care about your privacy Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.
More information Less info