Camping Food (MRE)

Camping Food (MRE) – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.sk.

Continue

7 reasons to shop for Camping Food (MRE) on Alza.sk

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Camping Food (MRE)?

If you're planning to get Camping Food (MRE), there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Camping Food (MRE)

Are you looking for the best Camping Food (MRE)? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Camping Food (MRE)

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Camping Food (MRE), or choose to sort by price from highest to lowest.

Camping Food (MRE) – main types

Hide description
273 Results
5.0 2×
Watch Price/Availability
Indiana Jerky Beef Peppered 375g - display (15 x 25g)
Dried Meat Beef, energy value per 100 g: 1276kJ, pack weight: 375 g - 3.06 €/pcs - from 122.40 €/1 kg
  45.90 €
122.40 €/kg
Buy
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTps0144
4.4 64×
Watch Price/Availability
Express Menu Baby carrots with turkey meat 300 g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 239 kJ, weight 300g - 21.63 €/1 kg
  6.49 €
21.63 €/kg
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem159
4.4 64×
Watch Price/Availability
Express Menu Chicken on mushrooms 300 g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 373 kJ, weight 300g - 17.30 €/1 kg
  5.19 €
17.30 €/kg
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem158
4.4 64×
Watch Price/Availability
Express Menu Deer goulash 300 g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 276 kJ, weight 300g - 20.30 €/1 kg
  6.09 €
20.30 €/kg
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem164
5.0 4×
Watch Price/Availability
Adventure Menu / SENS - LightWeight Cricket protein penne with chicken in creole sauce
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 2161 kJ, weight 160g - 80.63 €/1 kg
Discounted -7 % 12.90 € 13.90 €
80.63 €/kg
Buy
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTadv053
3.7 6×
Watch Price/Availability
Indiana Jerky Beef Hot & Sweet 375g - display (15 x 25g)
Dried Meat Beef, energy value per 100 g: 1222kJ, pack weight: 375 g - 2.99 €/pcs - from 119.73 €/1 kg
  44.90 €
119.73 €/kg
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTps0147
4.4 64×
Watch Price/Availability
Expres Menu Kato's whipped cream 300 g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 435 kJ, weight 300g - 18.97 €/1 kg
  5.69 €
18.97 €/kg
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem161
4.4 64×
Watch Price/Availability
Express Menu Pork goulash 300 g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 435 kJ, weight 300g - 17.30 €/1 kg
  5.19 €
17.30 €/kg
Buy
In stock 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem160
4.4 76×
Watch Price/Availability
Just Meat Just Turkey 100 g salt and pepper
Can - turkey meat, ready to eat, in its own juice, without preservatives, from proven Slovak farms - from 27.70 €/1 kg
  from  3.14 €
27.70 €/kg
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTjume002
4.6 108×
Watch Price/Availability
Express Menu Bolognese sauce with tempeh 600 g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 289 kJ, weight 600g - 14.48 €/1 kg
  8.69 €
14.48 €/kg
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem148
4.7 10×
Watch Price/Availability
Adventure Menu / SENS - LightWeight Cricket protein penne in sauce with beans, spinach and olives
MRE - Meal Ready To Eat, energy value per 100 g: 1691 kJ, weight 142g - 83.80 €/1 kg
  11.90 €
83.80 €/kg
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTadv054
4.4 64×
Watch Price/Availability
Expres Menu Ratatouille 300 g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 134 kJ, weight 300g - 18.97 €/1 kg
  5.69 €
18.97 €/kg
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem165
3.9 17×
Watch Price/Availability
Express Menu Chocobanan 120 g
MRE - Meal Ready To Eat, dessert, energy value per 100 g: 540 kJ, weight 120g - 24.92 €/1 kg
  2.99 €
24.92 €/kg
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem172
4.3 12×
Watch Price/Availability
Vilgain R2E Turkey Meat 400 g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 565 kJ, weight 400g - 27.25 €/1 kg
  10.90 €
27.25 €/kg
Buy
In stock 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTvil140
4.4 64×
Watch Price/Availability
Express Menu Chicken wings with honey and chilli 300 g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 1143 kJ, weight 300g - 20.30 €/1 kg
  6.09 €
20.30 €/kg
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem169
4.3 12×
Watch Price/Availability
Vilgain R2E Chicken 400 g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 603 kJ, weight 400g - 27.25 €/1 kg
  10.90 €
27.25 €/kg
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTvil139
4.4 64×
Watch Price/Availability
Express Menu Beef 300 g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 423 kJ, weight 300g - 32.30 €/1 kg
Discounted -11 % 9.69 € 10.90 €
32.30 €/kg
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem167
4.4 76×
Watch Price/Availability
Just Meat Just Beef 100 g salt and pepper
Can - beef, ready to eat, in its own juice, without preservatives, from proven Slovak farms - 32.46 €/1 kg
  4.09 €
32.46 €/kg
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTjume006
4.4 76×
Watch Price/Availability
Just Meat Just Turkey 6 x 100 g salt and pepper
Can - turkey meat, ready to eat, in its own juice, without preservatives, from proven Slovak farms - 2.82 €/ks - from 134.13 €/1 kg
  16.90 €
134.13 €/kg
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTjume002bun
4.4 95×
Watch Price/Availability
Expres Menu Krkonoše sour 600 g
MRE - Meal Ready To Eat, soup, energy value per 100 g: 218 kJ, weight 600g - 8.65 €/1 kg
  5.19 €
8.65 €/kg
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem154
4.3 12×
Watch Price/Availability
Vilgain R2E Creamy Beef 400 g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 1503 kJ, weight 400g - 29.75 €/1 kg
  11.90 €
29.75 €/kg
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTvil137
4.3 12×
Watch Price/Availability
Vilgain R2E Red Beef Curry 400 g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 544 kJ, weight 400g - 22.48 €/1 kg
  8.99 €
22.48 €/kg
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTvil141
4.4 12×
Watch Price/Availability
Express Menu Foie gras pate 120 g
MRE - Meal Ready To Eat, breakfast, energy value per 100 g: 624 kJ, weight 120g - 39.92 €/1 kg
  4.79 €
39.92 €/kg
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem173
3.9 17×
Watch Price/Availability
Express Menu MLS Carrot cake 120 g
MRE - Meal Ready To Eat, dessert, energy value per 100 g: 536 kJ, weight 120g - 24.08 €/1 kg
  2.89 €
24.08 €/kg
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem170
In the category Camping Food (MRE) on Alza.sk, we currently have a total of 273 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap camping Food (MRE) Find products sorted from the most expensive to the cheapest in the category most expensive camping Food (MRE) Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best camping Food (MRE) You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in camping Food (MRE) reviews