Healthy Eating

Healthy Eating – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.sk.

Continue

7 reasons to shop for Healthy Eating on Alza.sk

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Healthy Eating?

If you're planning to get Healthy Eating, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Healthy Eating

Are you looking for the best Healthy Eating? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Healthy Eating

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Healthy Eating, or choose to sort by price from highest to lowest.

Healthy Eating – main types

Hide description
1,105 Results
5.0 3×
Watch Price/Availability
Mixit Single Origin - Hazelnuts from Piedmont 200 g
Nuts - natural hazelnut, 200 g - 54.50 €/1 kg
  10.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix305
4.0 2×
Watch Price/Availability
Ye-ba Yerba Mate Lemon 250 g
Tea - mate, loose, tea blend, weight 250 g, composition lemon - 26.36 €/1 kg
  6.59 €
Buy
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgrhe080
4.6 16×
Watch Price/Availability
Emco Biskiti milk with strawberries 350 g
Cereals - Biskiti oatmeal cookies, milky with freeze-dried strawberries, the shape of smileys, high fibre content, without palm oil, dyes and preservatives, suitable with milk, with yoghurt or separately - 10.83 €/1 kg
  3.79 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem186
4.8 5×
Watch Price/Availability
FOOD FORGE Lunar Cheese Lunar Gold - walnut 75 g
Crispy Cheese - freeze dried, 38 g protein per 100 g, weight 75 g, 594 kcal per 100 g - 117.20 €/1 kg
  8.79 €
Buy
In stock 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTfobr004
4.4 10×
Watch Price/Availability
GRIZLY Mixed nuts with truffle spice 250 g
Nuts - mix, shelled and spicy almond, cashew and peanuts, 250 g - 27.16 €/1 kg
  6.79 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz134
4.9 107×
Watch Price/Availability
. pepper. field Red Kampot pepper 50 g
Pepper - 258 €/1 kg
  12.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: TELE159
4.8 5×
Watch Price/Availability
KetoMix Protein pudding with vanilla flavour - 300 g (10 servings)
Pudding - - 2.79 €/ks - from 93 €/1 kg
  27.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTket025
4.8 113×
Watch Price/Availability
Bery Jones Smoked Roasted Almonds 1kg
Nuts - salted and smoked almond, 1000 g - 17.50 €/1 kg
Great price 17.50 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_RN_1000B09
5.0 3×
Watch Price/Availability
GymBeam Flavour powder vanilla ice cream 250 g
Sweetener - powder, vanilla flavor, weight 250 g, 174 calories per 100 g, sugars 9,6 g - 47.60 €/1 kg
  11.90 €
Buy
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym2040
4.5 2×
Watch Price/Availability
Powerlogy Upgraded Protein Oatmeal Strawberry 350 g
Oatmeal , energy value per 100g: 415 kcal
Great price 9.49 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpowl028
4.7 6×
Watch Price/Availability
Mixit Crunchy pocket cheese - Irish cheddar & chilli 20 g
Crispy Cheese - 39 g protein per 100 g, weight 20 g, 573 kcal per 100 g - 0.27 €/pcs - from 134.50 €/1 kg
  2.69 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix309
3.8 11×
Watch Price/Availability
4Slim 100% strawberry jam 280 g
Jam - 100% fruity with no added sugar, no preservatives and no added substances - 16.32 €/1 kg
  4.57 €
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: FOSLdze01
4.9 16×
Watch Price/Availability
FOOD FORGE Lunar Cheese Niva 25 g
Crispy Cheese - freeze dried, 39 g protein per 100 g, weight 25 g, 618 kcal per 100 g - from 147.60 €/1 kg
  from  3.06 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTfobr009
4.7 31×
Watch Price/Availability
FOOD FORGE Lunar Cheese StrinX - garlic 25 g
Crispy Cheese - freeze dried, 47 g protein per 100 g, weight 25 g, 547 kcal per 100 g - 135.60 €/1 kg
  3.39 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTfobr016
5.0 1×
Watch Price/Availability
Alpro High Protein Soy Drink with Vanilla Flavor 1 l
Plant-based Drink - soy, with flavour of vanilla - 3.90 €/1 l
  3.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTdan0095
4.9 7×
Watch Price/Availability
Mixit Crunchy pocket cheese - Irish cheddar & onion 20 g
Crispy Cheese - 38 g protein per 100 g, weight 20 g, 578 kcal per 100 g - 0.27 €/pcs - from 134.50 €/1 kg
  2.69 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix308
5.0 2×
Watch Price/Availability
Lifelike Spelt flour
Flour - spelt, 500 g - 5.58 €/1 kg
Great price 2.79 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPT16486
4.7 303×
Watch Price/Availability
Bery Jones Nut and Fruit Mix in a Tin 240g
Small Gift Box - a mix of nuts and fruit, blanched almonds (15%), natural almonds (15%), WW320 cashews (15%), pineapple (20%), sultanas (20%) and papaya cubes (15%), a healthy snack, great with wine or in porridge, supplied in a stylish tin
New arrival 9.79 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_MX_300W06
4.0 5×
Watch Price/Availability
Powerlogy Upgraded Probio Oatmeal Dark Chocolate 350 g
Oatmeal , energy value per 100g: 357 kcal
Great price 9.49 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpowl030
4.3 3×
Watch Price/Availability
Ye-ba Yerba Mate Maracuja 250 g
Tea - maté, loose, tea blend, weight 250 g - 24.36 €/1 kg
  6.09 €
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgrhe081
4.2 31×
Watch Price/Availability
St. Dalfour Blackberry fruit spread 284 g
Jam - 100% natural ingredients, without added preservatives, colourings and flavourings, contains no added sugar, only concentrated fruit juice, made in France according to original recipes, weight 284 g, blackberry flavour - from 18.27 €/1 kg
  from  4.24 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTstd008
4.9 13×
Watch Price/Availability
. pepper field Brown wooden grinder with set of tubes with Kampot pepper 3 × 10 g
Gift Set - brown wooden Scandinavian grinder and a selection of three types of Kampot pepper 3 × 10 g, design sustainable cardboard packaging
  99.90 €
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpep021
4.9 13×
Watch Price/Availability
NATU Pistachio cream crunchy 140 g
Nut Cream - crunchy, pistachio, natural, 20 g protein per 100 g, 563 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 140 g - 69.93 €/1 kg
Great price 9.79 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTnatu021
5.0 2×
Watch Price/Availability
Nutriheads Extra Virgin Olive Oil Spray 200ml
Oil - extra virgin olive oil spray, cold-pressed, origin Spain, spray/stream/drip application, 200ml - 39.15 €/1 l
New arrival 7.83 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTnuhe046
In the category Healthy Eating on Alza.sk, we currently have a total of 1105 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap healthy Eating Find products sorted from the most expensive to the cheapest in the category most expensive healthy Eating Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best healthy Eating You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in healthy Eating reviews