Healthy Eating

Healthy Eating – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.sk.

Continue

7 reasons to shop for Healthy Eating on Alza.sk

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Healthy Eating?

If you're planning to get Healthy Eating, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Healthy Eating

Are you looking for the best Healthy Eating? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Healthy Eating

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Healthy Eating, or choose to sort by price from highest to lowest.

Healthy Eating – main types

Hide description
1,102 Results
5.0 2×
Watch Price/Availability
Powerlogy Dark Chocolate Granola 350 g
Granola - chocolate flavour, weight 350 g, energy value per 100 g is 458 kcal - 23.40 €/1 kg
  8.19 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpowl024
4.7 31×
Watch Price/Availability
FOOD FORGE Lunar Cheese StrinX - salty 25 g
Crispy Cheese - freeze dried, 47 g protein per 100 g, weight 25 g, 547 kcal per 100 g - from 131.60 €/1 kg
  from  2.72 €
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTfobr013
4.6 148×
Watch Price/Availability
Emco Think Crunchy - Apple and Cinnamon 750 g
Muesli - - 6.52 €/1 kg
  4.89 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem176
4.4 23×
Watch Price/Availability
GRIZLY Porridge Brownie FIT by @mamadomisha 300 g
Rice Porridge , energy value per 100g: 415 kcal - 80.90 €/1 kg
  8.09 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz100
4.4 3×
Watch Price/Availability
Nutriheads Peanut Butter Crunchy 1000 g
Nut Cream - crunchy, peanut, natural, 28 g protein per 100 g, 614 kcal per 100 g, palm oil-free, weight 1000 g - 8.70 €/1 kg
  8.70 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTnuhe042
4.2 31×
Watch Price/Availability
St. Dalfour Orange/Ginger Fruit Spread 284 g
Jam - 100% natural ingredients, without added preservatives, colourings and flavourings, contains no added sugar, only concentrated fruit juice, made in France according to original recipes, weight 284 g, orange/ginger flavour - from 19.33 €/1 kg
  from  4.49 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTstd007
3.9 7×
Watch Price/Availability
GRIZLY Smoked cashews 500 g
Nuts - roasted and smoked cashew, 500 g - 17.98 €/1 kg
  8.99 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTkols44
3.5 2×
Watch Price/Availability
GymBeam Natural Nut Mix 500g
Nuts - mix, natural almond, cashew, peanuts, para and hazelnut
  10.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym355
4.8 4×
Watch Price/Availability
Lifelike Oat Instant Flour 500g
Flour - Oatmeal, 500 g - 4.98 €/1 kg
  2.49 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPT16483
4.6 16×
Watch Price/Availability
Gymbeam Instant Oatmeal, 1000g, Chocolate
Oatmeal , energy value per 100g: 394 kcal
  from  5.46 €
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym067
5.0 4×
Watch Price/Availability
HOLLE Organic baby oil 250 ml
Oil - 1 pc(s) in the package - 24.36 €/1 l
  6.09 €
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BABY23534
4.9 8×
Watch Price/Availability
FOOD FORGE Lunar Cheese Niva 75 g
Crispy Cheese - freeze dried, 39 g protein per 100 g, weight 75 g, 618 kcal per 100 g - 117.20 €/1 kg
  8.79 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTfobr002
4.3 27×
Watch Price/Availability
Mixit Peep Peep 280 g
Cereals - breakfast cereal sweetened with date syrup, weight 280 g - 22.46 €/1 kg
  6.29 €
In stock according to variant
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix249nad
4.6 8×
Watch Price/Availability
GRIZLY Sorghum flour 500 g
Flour - sorghum, 500 g - 4.58 €/1 kg
  2.29 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz048
4.0 28×
Watch Price/Availability
GRIZLY Roasted salted cashews 500 g
Nuts - roasted and salted cashew, 500 g - 17.18 €/1 kg
  8.59 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTkols38
4.6 5×
Watch Price/Availability
KetoMix Protein pancake with caramel flavour 250 g (10 servings)
Směs na palačinky - ; energy values per 100g: 92,25 kcal - 5.58 €/pcs - from 111.60 €/1 kg
  27.90 €
Buy
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPT16091
3.4 5×
Watch Price/Availability
Vilgain Nut Spread Topping pistachios 270 g
Syrup - creamy, high in nuts, rich in fibre and unsaturated fats, 100% natural ingredients
  15.90 €
Buy
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTvil281
5.0 7×
Watch Price/Availability
Emco Think gluten free chocolate duo 340 g
Muesli - - 11.44 €/1 kg
  3.89 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem183
4.1 20×
Watch Price/Availability
GymBeam Zero Bolognese Sauce 350 ml
Sauce - garnish, salty, 16 kcal /100 g, total volume 350 ml - 14.83 €/1 l
  5.19 €
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym615
5.0 9×
Watch Price/Availability
Powerlogy Dark Chocolate Quinoa Bites 100 g
Nuts - coconut in chocolate, 100 g - 67.90 €/1 kg
  6.79 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpowl011
4.8 5×
Watch Price/Availability
4Slim Peanut butter with Belgian chocolate 500 g
Nut Butter - - 22.54 €/1 kg
  11.27 €
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTfsli024
4.2 31×
Watch Price/Availability
St. Dalfour Blueberry fruit spread 284 g
Jam - 100% natural ingredients, without added preservatives, colourings and flavourings, contains no added sugar, only concentrated fruit juice, made in France according to original recipes, weight 284 g, blueberry flavour - from 18.27 €/1 kg
  from  4.24 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTstd009
4.6 14×
Watch Price/Availability
FOOD FORGE Lunar Cheese Chedar 25 g
Crispy Cheese - freeze dried, 42 g protein per 100 g, weight 25 g, 618 kcal per 100 g - from 127.60 €/1 kg
  from  2.64 €
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTfobr008
5.0 4×
Watch Price/Availability
Powerlogy Dark Chocolate Cranberries 100 g
Dried Fruit - cranberries in chocolate, 100 g - 67.90 €/1 kg
  6.79 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpowl010
In the category Healthy Eating on Alza.sk, we currently have a total of 1102 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap healthy Eating Find products sorted from the most expensive to the cheapest in the category most expensive healthy Eating Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best healthy Eating You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in healthy Eating reviews