Healthy Eating

Healthy Eating – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.sk.

Continue

7 reasons to shop for Healthy Eating on Alza.sk

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Healthy Eating?

If you're planning to get Healthy Eating, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Healthy Eating

Are you looking for the best Healthy Eating? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Healthy Eating

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Healthy Eating, or choose to sort by price from highest to lowest.

Healthy Eating – main types

Hide description
1,102 Results
4.7 23×
Watch Price/Availability
Alpro oat cooking product 250 ml
Plant-based Drink - oat, with flavour of natural - from 7.60 €/1 l
  from  1.75 €
Buy
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTdan0029
4.2 31×
Watch Price/Availability
St. Dalfour Pear fruit spread 284 g
Jam - 100% natural ingredients, without added preservatives, colourings and flavourings, contains no added sugar, only concentrated fruit juice, made in France according to original recipes, weight 284 g, pear flavour - from 19.33 €/1 kg
  from  4.49 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTstd010
4.8 5×
Watch Price/Availability
FOOD FORGE Lunar Cheese Lunar Gold - green pepper 75 g
Crispy Cheese - freeze dried, 38 g protein per 100 g, weight 75 g, 594 kcal per 100 g - 117.20 €/1 kg
  8.79 €
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTfobr005
4.3 63×
Watch Price/Availability
GRIZLY Porridge You coconut! by @mamadomisha 300 g
Rice Porridge , energy value per 100g: 454 kcal - 20.97 €/1 kg
  6.29 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz082
5.0 4×
Watch Price/Availability
BrainMax Pure 100% Cashew Cream, BIO, 250 g
Nut Cream - smooth, cashew, natural, 18.22 g protein per 100 g, 572 kcal per 100 g, gluten-free, weight 250 g - 35.96 €/1 kg
  8.99 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTvitm114
4.3 8×
Watch Price/Availability
Allnature Goji - Dried Chinese Custard 1000 g
Dried Fruit - goji, 1000 g - 19.50 €/1 kg
  19.50 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: Allnatu053
5.0 2×
Watch Price/Availability
GymBeam Nutty Mix with strawberries 300g
Nuts - mix, almond, cashew and walnut
  12.30 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym354
4.0 2×
Watch Price/Availability
GymBeam Hazelnut Butter 340 g
Nut Cream - smooth, hazelnut, natural, 15 g protein per 100 g, 628 kcal per 100 g, gluten-free, weight 340 g - 32.06 €/1 kg
  10.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym1988
5.0 2×
Watch Price/Availability
Emco Chocolate flavoured filled pillows 175 g
Cereals - filled cereal pillows, chocolate filling, high cereal content, suitable with milk or yoghurt - 27.94 €/1 kg
Amazing Deal 4.89 €
Buy
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem182
4.7 31×
Watch Price/Availability
FOOD FORGE Lunar Cheese StrinX - spicy 25 g
Crispy Cheese - freeze dried, 47 g protein per 100 g, weight 25 g, 547 kcal per 100 g - 135.60 €/1 kg
  3.39 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTfobr015
5.0 5×
Watch Price/Availability
Emco Corn Flakes 750 g
Cereals - low fat, high fibre, vegan, palm oil free - 5.85 €/1 kg
  4.39 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem177
4.4 23×
Watch Price/Availability
GRIZLY Porridge Choco Banana FIT by @mamadomisha 300 g
Rice Porridge , energy value per 100g: 388 kcal - 28.30 €/1 kg
  8.49 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz099
4.7 17×
Watch Price/Availability
SENS Spice worms - Garlic & Herbs 15 g
Dried Insects - 443.33 €/1 kg
  6.65 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTsens0040
5.0 1×
Watch Price/Availability
Rude Health Barista coconut drink 1 l
Plant-based Drink - coconut - 4.34 €/1 l
  4.34 €
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgrhe108
3.8 93×
Watch Price/Availability
GymBeam Flavor Drops 30 ml
Sweetener - Flavor Drops, liquid, vanilla flavor, banana, Chocolate, caramel, strawberries, coconut, walnut and blueberry, volume 30 ml, 140 calories per 100 g
  from  3.90 €
In stock according to variant
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym378nad
4.6 16×
Watch Price/Availability
GymBeam Instant Porridge Instant Oats 1000 g vanilla
Oatmeal , energy value per 100g: 378 kcal
  7.90 €
Buy
In stock 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym2036
4.6 16×
Watch Price/Availability
GymBeam Instant Oatmeal Instant Oats 1000 g strawberry
Oatmeal , energy value per 100g: 346 kcal
  7.90 €
Buy
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym2034
3.8 11×
Watch Price/Availability
4Slim 100% apricot jam 280 g
Jam - 100% fruity with no added sugar, no preservatives and no added substances - 20.32 €/1 kg
  5.69 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: FOSLdze03
3.8 11×
Watch Price/Availability
4Slim 100% plum jam 280 g
Jam - 100% fruity with no added sugar, no preservatives and no added substances - 21.75 €/1 kg
  6.09 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: FOSLdze02
4.4 10×
Watch Price/Availability
GRIZLY Chocolate orange by @mamadomisha 250 g
Nut Cream - smooth, almond, chocolate flavour, 9.3 g protein per 100 g, 583 kcal per 100 g, palm oil-free, weight 250 g - 43.60 €/1 kg
  10.90 €
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz070
5.0 3×
Watch Price/Availability
GymBeam Peanut butter with salted caramel 340 g
Nut Cream - smooth, peanut, salted caramel flavour, 19.6 g protein per 100 g, 540 kcal per 100 g, gluten-free, weight 340 g - 26.18 €/1 kg
  8.90 €
Buy
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym1990
4.6 16×
Watch Price/Availability
GymBeam Instant Oatmeal Instant Oats 1000 g unflavoured
Oatmeal , energy value per 100g: 378 kcal
  7.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym2035
4.0 5×
Watch Price/Availability
Powerlogy Upgraded Probio Oatmeal Vanilla 350 g
Oatmeal , energy value per 100g: 365 kcal
  9.99 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpowl031
4.8 5×
Watch Price/Availability
4Slim 100% Peanut Butter 500 g
Nut Butter - - 16.18 €/1 kg
Great price 8.09 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTfsli022
In the category Healthy Eating on Alza.sk, we currently have a total of 1102 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap healthy Eating Find products sorted from the most expensive to the cheapest in the category most expensive healthy Eating Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best healthy Eating You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in healthy Eating reviews