Healthy Eating

Healthy Eating – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.sk.

Continue

7 reasons to shop for Healthy Eating on Alza.sk

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Healthy Eating?

If you're planning to get Healthy Eating, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Healthy Eating

Are you looking for the best Healthy Eating? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Healthy Eating

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Healthy Eating, or choose to sort by price from highest to lowest.

Healthy Eating – main types

Hide description
1,105 Results
4.0 5×
Watch Price/Availability
Powerlogy Upgraded Probio Oatmeal Vanilla 350 g
Oatmeal , energy value per 100g: 365 kcal
  9.99 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpowl031
4.8 5×
Watch Price/Availability
4Slim 100% Peanut Butter 500 g
Nut Butter - - 16.18 €/1 kg
Great price 8.09 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTfsli022
4.9 13×
Watch Price/Availability
. pepper. field Bordeaux porcelain grinder with a set of tubes with Kampot pepper 3 × 10 g
Gift Set - Bordeaux porcelain Scandinavian grinder and selection of three types of Kampot pepper 3 × 10 g, design sustainable cardboard packaging
  99.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpep023
4.3 63×
Watch Price/Availability
GRIZLY Porridge Apple pie by @mamadomisha 300 g
Porridge , energy value per 100g: 432 kcal - 25.63 €/1 kg
  7.69 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz077
5.0 2×
Watch Price/Availability
BIG BOY Big King White - Cream with hazelnuts and milk 220 g
Nut Cream - hazelnut, 13 g protein per 100 g, 543 kcal per 100 g, weight 408 g - 26.72 €/1 kg
Discounted -21 % 10.90 € 13.90 €
Buy
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbig117
4.5 17×
Watch Price/Availability
GRIZLY Maxi Queen by @mamadomisha 240 g
Nut Cream - crunchy, hazelnut, white chocolate and caramel flavour, 11.6 g protein per 100 g, 603 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 240 g - 40.38 €/1 kg
  9.69 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz125
4.7 17×
Watch Price/Availability
SENS Spice worms - Smoked paprika 15 g
Dried Insects - 440.67 €/1 kg
  6.61 €
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTsens0042
4.7 44×
Watch Price/Availability
Amix Nutrition Oat Mash, 2000g, Peanut Butter Cookies
Protein Puree - , 339,6kcal calories per 100g, 8,8g of protein per 100g
  14.90 €
Buy
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTami0136
4.8 636×
Watch Price/Availability
Bery Jones Natural Nut Mix in a Tin 240g
Small Gift Box - a mix of nuts, blanched almonds (30%), natural almonds (25%), cashew nuts WW320 (30%) and pecans (15%), a healthy snack, for wine, for porridge, supplied in a stylish tin
New arrival 10.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_MX_300W05
3.7 3×
Watch Price/Availability
Mixit Crunchy corn Salty 175 g
Healthy Crisps - gluten free, palm oil-free and vegan, allergens: soya beans (soya) and soy products, 549,69 kcal per 100 g, weight 175 g - 33.66 €/1 kg
  5.89 €
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix362
4.2 31×
Watch Price/Availability
St. Dalfour Cherry fruit spread 284 g
Jam - 100% natural ingredients, without added preservatives, colourings and flavourings, contains no added sugar, only concentrated fruit juice, made in France according to original recipes, weight 284 g, cherry flavour - from 19.33 €/1 kg
  from  4.49 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTstd005
4.9 16×
Watch Price/Availability
FOOD FORGE Lunar Cheese smoked Niva 25 g
Crispy Cheese - freeze dried, 38 g protein per 100 g, weight 25 g, 587 kcal per 100 g - from 147.60 €/1 kg
  from  3.06 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTfobr010
4.9 16×
Watch Price/Availability
Alpro oat cooking product 4 x 250 ml
Plant-based Drink - oat, with flavour of natural - 7.34 €/1 l
  7.34 €
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTdan0029bun
5.0 7×
Watch Price/Availability
GRIZLY Buckwheat flour 500 g
Flour - Buckwheat, 500 g - 5.98 €/1 kg
  2.99 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz049
4.7 6×
Watch Price/Availability
GRIZLY Roasted peanut flour 500 g
Flour - peanut, 500 g - 9.98 €/1 kg
  4.99 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz046
4.5 10×
Watch Price/Availability
Other foods Crispy shiitake mushroom chips 40 g
Healthy Crisps - 494 kcal per 100 g, weight 40 g - from 77.25 €/1 kg
  from  2.43 €
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgrhe008
4.8 26×
Watch Price/Availability
Yuzu Grep 550 g
Syrup - suitable for hot drinks or healthy lemonade, for making mixed alcoholic and non-alcoholic drinks or for spreading on pancakes, exotic aroma and taste, weight 550 g - 18.16 €/1 l
  9.99 €
Buy
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: YUZsir007
3.5 2×
Watch Price/Availability
BIG BOY Big Profiterole 200g
Nut Cream - smooth, almond, salted caramel flavour, 14.2 g protein per 100 g, 611 kcal per 100 g, palm oil-free, weight 220 g - 50.86 €/1 kg
  11.19 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbig154
4.5 4×
Watch Price/Availability
Alpro Soya coffee with caramel 250 ml
Plant-based Drink - soy, with flavour of caramel - from 11.60 €/1 l
  from  2.22 €
Buy
In stock 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTdan0076
4.9 46×
Watch Price/Availability
. pepper. field Red Kampot pepper 100 g
Pepper - red, in bag, reclosable packaging, weight 100 g - 169 €/1 kg
  16.90 €
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpep016
4.7 17×
Watch Price/Availability
SENS Spice worms - Chilli & Lime 15 g
Dried Insects - 440.67 €/1 kg
  6.61 €
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTsens0039
5.0 1×
Watch Price/Availability
Powerlogy Protein Nougat Cream 300 g
Nut Cream - smooth, hazelnut, nugát flavour, 22 g protein per 100 g, 539 kcal per 100 g, gluten-free, weight 300 g - 36.33 €/1 kg
  10.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpowl051
3.6 3×
Watch Price/Availability
Mixit Crunchy corn - Tomatoes & basil for pocket 40 g
Healthy Crisps - 550 kcal per 100 g, weight 40 g - 0.23 €/pcs - from 57.25 €/1 kg
  2.29 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix312
4.8 5×
Watch Price/Availability
FOOD FORGE Lunar Cheese Lunar Gold - green pepper 25 g
Crispy Cheese - freeze dried, 38 g protein per 100 g, weight 25 g, 594 kcal per 100 g - from 147.60 €/1 kg
  from  3.06 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTfobr011
In the category Healthy Eating on Alza.sk, we currently have a total of 1105 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap healthy Eating Find products sorted from the most expensive to the cheapest in the category most expensive healthy Eating Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best healthy Eating You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in healthy Eating reviews