Healthy Eating

Healthy Eating – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.sk.

Continue

7 reasons to shop for Healthy Eating on Alza.sk

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Healthy Eating?

If you're planning to get Healthy Eating, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Healthy Eating

Are you looking for the best Healthy Eating? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Healthy Eating

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Healthy Eating, or choose to sort by price from highest to lowest.

Healthy Eating – main types

Hide description
1,102 Results
Watch Price/Availability
Gingles Ginger shot original 5 × 50 ml
Ginger shot - 60.76 €/1 l
  15.19 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgrhe114
Watch Price/Availability
SENS Cricket tasting pack 4 pcs
Gift Set - crunchy crickets, nutritious and fun delicacy, suitable for gourmets and as a gift
  13.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTsens0065
Watch Price/Availability
Mixit Peanut butter topping
Nut Butter - - 18.18 €/1 kg
  9.09 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix322
Watch Price/Availability
Mixit Protein granola from the oven Maple syrup and pecans
Granola - 31.14 €/1 kg
  10.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix357
Watch Price/Availability
BIG BOY Bigerska 220 g Sweet peanut cream with cocoa and salted caramel
Nut Cream - crunchy, hazelnut, cocoa and salted caramel flavour, 15 g protein per 100 g, 542 kcal per 100 g, weight 408 g - 23.26 €/1 kg
  9.49 €
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbig122
Watch Price/Availability
Vilgain Coconut oil BIO 500 ml
Oil - cold-pressed coconut oil for the kitchen and skin care - 18.38 €/1 l
  9.19 €
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTvil156
5.0 3×
Watch Price/Availability
NATU Cashew cream with strawberries 300g
Nut Cream - smooth, cashew, strawberry flavour, 14 g protein per 100 g, 570.38 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 300 g - 36.33 €/1 kg
  10.90 €
Buy
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTnatu173
Watch Price/Availability
BIG BOY Grand zero coconut and white chocolate 220 g
Nut Cream - coconut, white chocolate and coconut flavour, 6.7 g protein per 100 g, 673 kcal per 100 g, weight 408 g - 15.91 €/1 kg
  6.49 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbig127
Watch Price/Availability
Powerlogy Protein Strawberry Cream 300 g
Nut Cream - smooth, cashew, strawberry flavour, 21 g protein per 100 g, 539 kcal per 100 g, gluten-free, weight 300 g - 36.33 €/1 kg
  10.90 €
Buy
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpowl053
2.0 2×
Watch Price/Availability
Ye-ba Yerba Mate 100% 250 g
Tea - maté, loose, tea blend, weight 250 g - 24.36 €/1 kg
  6.09 €
Buy
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgrhe079
Watch Price/Availability
Mixit Single Origin Organic Macadamia Nuts from Kenya
Nuts - shelled macadamia nuts, 200 g - 49.95 €/1 kg
  9.99 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix340
4.7 3×
Watch Price/Availability
NATU Almond cream roasted 300 g
Nut Cream - smooth, almond, natural, 21 g protein per 100 g, 628 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 300 g - 36.33 €/1 kg
  10.90 €
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTnatu169
5.0 1×
Watch Price/Availability
NATU Peanut cream with dark chocolate 300 g
Nut Cream - smooth, peanut, chocolate flavour, 18.5 g protein per 100 g, 576.39 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 300 g - 23.97 €/1 kg
  7.19 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTnatu161
Watch Price/Availability
Alpro Barista Oat-soy drink with caramel flavor 1 l
Plant-based Drink - multi-species, with flavour of caramel - 3.90 €/1 l
  3.90 €
Buy
In stock 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTdan0096
Watch Price/Availability
BIG BOY Raspberry cheesecake porridge 350 g
Porridge , energy value per 100g: 399 kcal
  9.49 €
Buy
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbig131
Watch Price/Availability
Mixit Organic popcorn in pocket Raspberry 20 pcs
Healthy Crisps - lactose free, gluten free and palm oil-free, weight 470 g - 0.95 €/pcs - from 40.21 €/1 kg
  18.90 €
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix346
Watch Price/Availability
Mixit BIO popcorn in pocket Salted caramel 20 pcs
Healthy Crisps - lactose free, gluten free and palm oil-free, weight 470 g - 0.95 €/pcs - from 40.21 €/1 kg
  18.90 €
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix345
Watch Price/Availability
Alpro Barista Oat-soy drink with vanilla flavor 1 l
Plant-based Drink - multi-species, with flavour of vanilla - 3.90 €/1 l
  3.90 €
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTdan0100
Watch Price/Availability
BIG BOY Porridge Big King White 350 g
Porridge , energy value per 100g: 437 kcal
  8.09 €
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbig133
Watch Price/Availability
BIG BOY Big Brownie - Hazelnut cream with cashews and white chocolate 220 g
Nut Cream - hazelnut, white chocolate flavour, 16 g protein per 100 g, 578 kcal per 100 g, weight 408 g - 18.85 €/1 kg
Discounted -15 % 7.69 € 9.09 €
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbig119
Watch Price/Availability
VOXBERG Protein Rice Meal Apple Cinnamon 600 g
Protein Puree - , 325kcal calories per 100g, 17,4g of protein per 100g
  17.90 €
Buy
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTvox033
Watch Price/Availability
Powerlogy Upgraded Coffee Cream 330 g
Nut Cream - smooth, hazelnut, coffee flavour, 11.7 g protein per 100 g, 539 kcal per 100 g, weight 330 g - 60.30 €/1 kg
  19.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpowl055
Watch Price/Availability
Oatly oat drink for baristas lighter 1 l
Plant-based Drink
New arrival from  3.02 €
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPToat007
Watch Price/Availability
Vilgain Yellow mustard BIO 280 g
Sauce - mustard, for cooking and garnish, 110 kcal /100 g, weight 280 g
  5.69 €
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTvil181
In the category Healthy Eating on Alza.sk, we currently have a total of 1102 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap healthy Eating Find products sorted from the most expensive to the cheapest in the category most expensive healthy Eating Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best healthy Eating You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in healthy Eating reviews