Healthy Eating

Healthy Eating – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.sk.

Continue

7 reasons to shop for Healthy Eating on Alza.sk

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Healthy Eating?

If you're planning to get Healthy Eating, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Healthy Eating

Are you looking for the best Healthy Eating? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Healthy Eating

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Healthy Eating, or choose to sort by price from highest to lowest.

Healthy Eating – main types

Hide description
1,102 Results
Watch Price/Availability
GymBeam Pecan Butter 340 g
Nut Cream - smooth, pecan, natural, 9 g protein per 100 g, 732 kcal per 100 g, gluten-free, weight 340 g - 49.71 €/1 kg
  16.90 €
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym1991
Watch Price/Availability
GymBeam Peanut butter with chocolate and biscuits 340 g
Nut Cream - crunchy, peanut, chocolate flavour, 21 g protein per 100 g, 576 kcal per 100 g, gluten-free, weight 340 g - 29.12 €/1 kg
  9.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym1989
4.7 7×
Watch Price/Availability
NATU Peanut cream with coconut 300 g
Nut Cream - smooth, peanut, coconut flavour, 20 g protein per 100 g, 542.18 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 300 g - 20.97 €/1 kg
  6.29 €
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTnatu160
Watch Price/Availability
Mixit Protein granola from the oven Toffee & cashew
Granola - 31.14 €/1 kg
  10.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix356
1.0 1×
Watch Price/Availability
Powerlogy Honey Strawberry Granola 350 g
Granola - strawberry and honey flavour, weight 350 g, manufacturer's energy value per 100 g is 446 kcal - 24.26 €/1 kg
  8.49 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpowl025
Watch Price/Availability
BIG BOY Rice porridge with strawberry flavor in white chocolate 300 g
Porridge , energy value per 100g: 388 kcal
  7.69 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbig138
Watch Price/Availability
Mixit Crunchy corn Cheddar in pocket 10 pcs, 400 g
Healthy Crisps - gluten free and palm oil-free, allergens: milk and milk products and soya beans (soya) and soy products, 539,66 kcal per 100 g, weight 400 g - 39.75 €/1 kg
  15.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix359
Watch Price/Availability
Mixit BIO popcorn in pocket Strawberry 20 pcs
Healthy Crisps - lactose free, gluten free and palm oil-free, weight 470 g - 0.90 €/pcs - from 38.09 €/1 kg
Discounted -5 % 17.90 € 18.90 €
Buy
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix347
Watch Price/Availability
VOXBERG Protein Rice Meal Strawberry & Chia 600 g
Protein Puree - , 341kcal calories per 100g, 18,2g of protein per 100g
  17.90 €
Buy
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTvox039
Watch Price/Availability
BIG BOY Be Sweet 200g by @janahrmi
Nut Cream - smooth, almond, white chocolate flavour, 15.6 g protein per 100 g, 564 kcal per 100 g, palm oil-free, weight 200 g - 53.95 €/1 kg
  10.79 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbig155
Watch Price/Availability
BIG BOY Protein granola with dragon fruit 360 g
Granola - 27.75 €/1 kg
  9.99 €
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbig141
Watch Price/Availability
Sproud Pea alternative cream and whipped cream 1 l
Plant-based Drink - cream alternative, with flavour of natural - 7.89 €/1 l
  7.89 €
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgrhe086
Watch Price/Availability
Rude Health Almond drink without sugar BIO 1 l
Plant-based Drink - almond, with flavour of nuts - 4.34 €/1 l
  4.34 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgrhe112
Watch Price/Availability
GymBeam VanaVita BIO Yerba Mate powder 100 g
Tea - maté, loose, single-species, weight 100 g - 65.90 €/1 kg
  6.59 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym1939
Watch Price/Availability
Powerlogy Upgraded Keto Granola Rosemary 350 g
Granola - flavour coconut and almond, weight 350 g, energy value per 100 g is 576 kcal - 34 €/1 kg
  11.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpowl032
Watch Price/Availability
PerfectTed Matcha Latte Strawberry 250 ml
Plant-based Drink - oat, with flavour of strawberry - 13.16 €/1 l
  3.29 €
Buy
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgrhe102
Watch Price/Availability
Rude Health Barista pistachio drink 1 l
Plant-based Drink - multi-species, with flavour of nuts - 7.15 €/1 l
  7.15 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgrhe111
Watch Price/Availability
BIG BOY Gluten-free oatmeal porridge with apple strudel flavor 350 g
Porridge , energy value per 100g: 385 kcal
  7.79 €
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbig132
Watch Price/Availability
BIG BOY Salty toffee 220 g
Nut Cream - peanut, 1.4 g protein per 100 g, 452 kcal per 100 g, weight 408 g - 21.05 €/1 kg
  8.59 €
Buy
In stock 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbig124
Watch Price/Availability
BIG BOY Big Matcha 200 g
Nut Cream - smooth, almond, matcha flavour, 12.9 g protein per 100 g, 623 kcal per 100 g, weight 360 g - 28.58 €/1 kg
  10.29 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbig151
Watch Price/Availability
BIG BOY Pecan cream with Dubai chocolate flavor 200 g
Nut Cream - crunchy, pecan, chocolate flavour, 7.7 g protein per 100 g, 560 kcal per 100 g, weight 388 g - 28.09 €/1 kg
Discounted -8 % 10.90 € 11.90 €
Buy
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbig123
Watch Price/Availability
Organis Erythritol 500 g
Sweetener - erythritol, powder, flavourless, weight 500 g - 14.98 €/1 kg
  7.49 €
Buy
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTorga019
Watch Price/Availability
PerfectTed Matcha Latte Vanilla 250 ml
Plant-based Drink - oat, with flavour of vanilla - 13.16 €/1 l
  3.29 €
Buy
In stock 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgrhe103
Watch Price/Availability
BIG BOY Instant rice porridge 300 g
Porridge , energy value per 100g: 365 kcal
  2.99 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbig137
In the category Healthy Eating on Alza.sk, we currently have a total of 1103 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap healthy Eating Find products sorted from the most expensive to the cheapest in the category most expensive healthy Eating Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best healthy Eating You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in healthy Eating reviews