Healthy Eating

Healthy Eating – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.sk.

Continue

7 reasons to shop for Healthy Eating on Alza.sk

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Healthy Eating?

If you're planning to get Healthy Eating, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Healthy Eating

Are you looking for the best Healthy Eating? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Healthy Eating

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Healthy Eating, or choose to sort by price from highest to lowest.

Healthy Eating – main types

Hide description
1,102 Results
Watch Price/Availability
VOXBERG Protein Rice Meal Chocolate cocoa nibs 60 g
Protein Puree - , 359kcal calories per 100g, 18,5g of protein per 100g
  3.08 €
Buy
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTvox035
Watch Price/Availability
Mixit Crunchy corn Salty corn in pocket 10 pcs, 400 g
Healthy Crisps - gluten free, palm oil-free and vegan, allergens: soya beans (soya) and soy products, 549,69 kcal per 100 g, weight 400 g - 39.75 €/1 kg
  15.90 €
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix360
Watch Price/Availability
Nutriheads Ghee Clarified Butter 1000ml
Ghee - clarified butter from cow's milk, anhydrous milk fat, smoke point 260°C, 1000ml (850g) - 17.50 €/1 l
New arrival 17.50 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTnuhe044
Watch Price/Availability
Ehrmann High Protein Creatine Pudding Chocolate Flavour 230 g
Pudding - - 12.57 €/1 kg
  2.89 €
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTehr0022
Watch Price/Availability
Rude Health Oat drink without sugar BIO 1 l
Plant-based Drink - oat - 4.34 €/1 l
  4.34 €
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgrhe113
Watch Price/Availability
Ehrmann High Protein Creatine Pudding White Choc Flavour 230 g
Pudding - - 11.70 €/1 kg
  2.69 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTehr0023
Watch Price/Availability
Oatly Oat Matcha 1L
Plant-based Drink - oat, with flavour of matcha - 4.29 €/1 l
New arrival 4.29 €
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgrhe126
Watch Price/Availability
Mixit Crunchy corn Tomatoes & basil in pocket 10 pcs, 400 g
Healthy Crisps - gluten free, palm oil-free and vegan, allergens: soya beans (soya) and soy products, 549,69 kcal per 100 g, weight 400 g - 39.75 €/1 kg
  15.90 €
Buy
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix358
3.5 2×
Watch Price/Availability
NATU Caramella 300g
Nut Cream - smooth, mixed nut, caramel flavour, 17.4 g protein per 100 g, 589.39 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 300 g - 39.67 €/1 kg
  11.90 €
Buy
In stock 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTnatu172
5.0 5×
Watch Price/Availability
NATU Vanilla cashews with coconut 300 g
Nut Cream - crunchy, cashew, vanilla and coconut flavour, 18 g protein per 100 g, 595 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 300 g - 31.63 €/1 kg
  9.49 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTnatu170
Watch Price/Availability
Alpro Barista Soya-Coconut Drink 4 × 1L
Plant-based Drink - multi-species, with flavour of natural - 2.25 €/pcs - from 2.25 €/1 l
New arrival 8.99 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTdan0102
Watch Price/Availability
BIG BOY Birthday Hippo 1000g
Nut Cream - smooth, hazelnut, 19 g protein per 100 g, 525 kcal per 100 g, gluten-free, weight 1000 g - 45.19 €/1 kg
  45.19 €
Buy
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbig156
Watch Price/Availability
Rude Health Barista almond drink 1 l
Plant-based Drink - almond, with flavour of almond - 4.34 €/1 l
  4.34 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgrhe110
Watch Price/Availability
Rude Health Barista hazelnut drink 1 l
Plant-based Drink - multi-species, with flavour of nuts - 4.74 €/1 l
New arrival 4.74 €
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgrhe109
Watch Price/Availability
BIG BOY Birthday Protein Granola 270 g
Granola - 34.97 €/1 kg
  11.19 €
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbig159
Watch Price/Availability
NATU Lyophilised coconut slices 35 g
Dried Fruit -, 35 g - 128.29 €/1 kg
  4.49 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTaaa4433
4.7 128×
Watch Price/Availability
GRIZLY 100% Peanut Butter Fine 500 g
Nut Cream - smooth, peanut, natural, 24.4 g protein per 100 g, 587 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 500 g - 8.38 €/1 kg
  4.19 €
Buy
Unsealed - in stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz017
4.9 171×
Watch Price/Availability
GymBeam Peanut butter 100% crunchy 900g
Nut Cream - crunchy, peanut, natural, 27 g protein per 100 g, 603 kcal per 100 g, weight 900 g - 8.88 €/1 kg
-10 % off new 7.99 € New 8.90 €
Buy
Unsealed - in stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym008
Watch Price/Availability
YURAMI Yuzu and Ginger 550 g
Syrup - a combination of yuzu citrus and ginger extract, containing up to 2.5 times more vitamin C than lemon, with a warming and invigorating effect, boosts the immune system, free from artificial additives, suitable for making both hot drinks and cold lemonades - 21.25 €/1 l
New arrival 11.69 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTyura011
Watch Price/Availability
YURAMI Passion Fruit 550 g
Syrup - produced using the traditional method of macerating passion fruit pieces in sugar; contains both pulp and seeds; a rich source of vitamins A, B and C, fibre, iron and potassium; suitable for use in both non-alcoholic and alcoholic drinks, desserts and pancakes - 20.53 €/1 l
  11.29 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTyura006
Watch Price/Availability
BIG BOY Birthday Porridge 350g
Rice Porridge , energy value per 100g: 405 kcal - 23.11 €/1 kg
  8.09 €
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbig158
Watch Price/Availability
YURAMI Yuzu 550 g
Syrup - traditionally prepared in Korea, with a history stretching back over a thousand years; contains three times more vitamin C than lemons; rich in antioxidants to support the immune system - 20.53 €/1 l
  11.29 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTyura010
Watch Price/Availability
Minor Figures Oat Barista Regenerative 1L
Plant-based Drink - oat, with flavour of natural - 3.79 €/1 l
New arrival 3.79 €
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgrhe125
Watch Price/Availability
Matcha Tea EnergyCream 200g
Nut Cream - smooth, almond, white chocolate and matcha flavour, 14.6 g protein per 100 g, 608 kcal per 100 g, palm oil-free, weight 200 g - 54.50 €/1 kg
Great price 10.90 € Save 0.67 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmtea01
In the category Healthy Eating on Alza.sk, we currently have a total of 1103 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap healthy Eating Find products sorted from the most expensive to the cheapest in the category most expensive healthy Eating Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best healthy Eating You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in healthy Eating reviews