Healthy Eating

Healthy Eating – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.sk.

Continue

7 reasons to shop for Healthy Eating on Alza.sk

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Healthy Eating?

If you're planning to get Healthy Eating, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Healthy Eating

Are you looking for the best Healthy Eating? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Healthy Eating

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Healthy Eating, or choose to sort by price from highest to lowest.

Healthy Eating – main types

Hide description
1,102 Results
Watch Price/Availability
BIG BOY Birthday Porridge 350g
Rice Porridge , energy value per 100g: 405 kcal - 23.11 €/1 kg
  8.09 €
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbig158
Watch Price/Availability
YURAMI Yuzu 550 g
Syrup - traditionally prepared in Korea, with a history stretching back over a thousand years; contains three times more vitamin C than lemons; rich in antioxidants to support the immune system - 20.53 €/1 l
  11.29 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTyura010
Watch Price/Availability
Minor Figures Oat Barista Regenerative 1L
Plant-based Drink - oat, with flavour of natural - 3.79 €/1 l
New arrival 3.79 €
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgrhe125
Watch Price/Availability
Matcha Tea EnergyCream 200g
Nut Cream - smooth, almond, white chocolate and matcha flavour, 14.6 g protein per 100 g, 608 kcal per 100 g, palm oil-free, weight 200 g - 54.50 €/1 kg
Great price 10.90 € Save 0.67 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmtea01
Watch Price/Availability
YURAMI Passion Fruit 1000 g
Syrup - contains pieces of passion fruit pulp and seeds, rich in vitamins A, B and C, iron, potassium and fibre; has anti-inflammatory properties; promotes vitality and healthy heart function - 18.09 €/1 l
New arrival 18.09 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTyura005
Watch Price/Availability
YURAMI Yuzu with honey 1,000 g
Syrup - a combination of yuzu citrus and honey; high in vitamin C and antioxidants; beneficial for the throat and vocal cords; boosts the immune system; suitable for making hot drinks and refreshing lemonades - 17.99 €/1 l
  17.99 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTyura012
Watch Price/Availability
YURAMI Passion Fruit and Ginger 550 g
Syrup - a combination of passion fruit and ginger extract; a sweet-and-sour, exotic flavour with a subtle spiciness; boosts immunity and vitality; suitable for making both hot drinks and cold lemonades - 21.25 €/1 l
  11.69 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTyura007
Watch Price/Availability
YURAMI Ginger 1000 g
Syrup - a potent ginger extract, a rich source of vitamins and minerals, with powerful antioxidant properties; supports the immune system, healthy digestion and the proper functioning of the respiratory tract - 17.99 €/1 l
  17.99 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTyura013
Watch Price/Availability
YURAMI Lemon 550 g
Syrup - a concentrated formula with a balanced sweet-and-sour lemon flavour; high in vitamin C to support the immune system and metabolism; suitable for both hot and cold drinks and dishes - 20.53 €/1 l
New arrival 11.29 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTyura001
Watch Price/Availability
Amix Nutrition Mr. Popper’s – Low-Carb Protein Muesli 500 g, chocolate and coconut flavour
Muesli - - 29.66 €/1 kg
New arrival 18.39 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTami0375
Watch Price/Availability
YURAMI Ginger 550 g
Syrup - a traditional ginger base rich in vitamins and minerals; supports the immune system, digestion and respiratory health; suitable for use in both hot and cold drinks, marinades and Asian dishes - 20.53 €/1 l
  11.29 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTyura014
Watch Price/Availability
YURAMI Yuzu 2000 g
Syrup - traditionally processed in Korea, with a history dating back over a thousand years; contains three times more vitamin C than lemons; rich in antioxidants to support the immune system - 15.85 €/1 l
New arrival 31.69 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTyura009
Watch Price/Availability
YURAMI Yuzu 1000 g
Syrup - traditionally processed in Korea, with a history stretching back over a thousand years; contains three times more vitamin C than lemons; rich in antioxidants to support the immune system - 18.09 €/1 l
New arrival 18.09 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTyura008
Watch Price/Availability
YURAMI Grapefruit 550 g
Syrup - the bittersweet flavour of grapefruit, a source of vitamins C, B1 and K, as well as natural flavonoids to boost immunity; suitable for both cold and hot drinks and dishes - 20.53 €/1 l
  11.29 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTyura003
Watch Price/Availability
YURAMI Lemon and Ginger 550 g
Syrup - a blend of lemon and ginger extract, with a delicately spicy and refreshing flavour; helps boost the immune system when suffering from a cold or feeling tired; suitable for making both hot teas and cold lemonades - 21.25 €/1 l
New arrival 11.69 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTyura002
Watch Price/Availability
Bombus Nuts Cream 300g Cashew 100%
Nut Cream - smooth, cashew, natural, 18 g protein per 100 g, 595 kcal per 100 g, gluten-free, weight 300 g - 32.97 €/1 kg
  9.89 €
Buy
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbom0078
Watch Price/Availability
Emily Crunchy seaweed, sea salt 4 x 18 g
Healthy Crisps - 553 kcal per 100 g, weight 50 g - 1.78 €/pcs - from 142.60 €/1 kg
  7.13 €
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgrhe001bun
Watch Price/Availability
GymBeam Just Cheese Blue Cheese 3 x 30 g
Crispy Cheese - freeze dried, 47 g protein per 100 g, weight 90 g, 468 kcal per 100 g - 55.44 €/1 kg
  4.99 €
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym1106bun
Watch Price/Availability
Allnature Organic Coconut Oil 2 x 200ml
Oil - coconut, 100% natural cold-pressed oil, melts from 23 °C, versatile use, volume 2×200 ml - 17.60 €/1 l
  7.04 €
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTsmd067bun
Watch Price/Availability
SENS Protein chips with cricket protein 3 x 80g, spicy paprika
Dried Insects - 2.56 €/pcs - from 32.04 €/1 kg
  7.69 €
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTsens0038bun
Watch Price/Availability
Emco Oat flakes fine with fibre 4 x 500g
Flakes - fine, with fibre, 80% oat flakes and 20% wheat fibre, versatile, weight 4×500 g - 1.46 €/pcs - from 2.93 €/1 kg
  5.85 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem081bun
Watch Price/Availability
Emco Oat flakes fine 4 x 500g
Flakes - fine, whole grain, 100% oat flakes, versatile, weight 4×500 g - 1.46 €/pcs - from 2.93 €/1 kg
  5.85 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem080bun
Watch Price/Availability
Allnature Erythritol 2 x 250 g
Sweetener - erythritol, powder, flavourless, weight 500 g - 15.18 €/1 kg
  7.59 €
Buy
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: Allnatu117bun
Watch Price/Availability
Allnature Himalayan pink salt 3 x 500 g
Salt - Himalayan pink, in bag, packing, weight 1500 g, 3 pcs. - 4.03 €/1 kg
  6.05 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: Allnatu103bun
In the category Healthy Eating on Alza.sk, we currently have a total of 1102 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap healthy Eating Find products sorted from the most expensive to the cheapest in the category most expensive healthy Eating Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best healthy Eating You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in healthy Eating reviews