Alzaboxy Q1

The Witcher: Monster Slayer (RECENZIA) – Si pripravený na skutočnú výpravu, Zaklínač?

Catalogue

• Autor: Filip Němec

Ani po rokoch obľúbenosť mobilného hitu Pokémon Go neutícha, a hoci minuloročný klon Harry Potter: Wizards Unite toľko kriku nevyvolal, tento rok na naše telefóny zaútočil ďalší veľký kaliber location-based žánru. Pokémonov a magické artefakty strieda prostredie Zaklínača, ktorý rovnako ako dve spomínané hry využíva mapové podklady spoločnosti Google a rozšírenú reality s cieľom urobiť z nás drsného vedmáka a zároveň odľahčiť náš mešec. My sme s mobilom v ruke nachodili desiatky kilometrov a ako to dopadlo, zistíte v našej recenzii.

The Witcher: Monster Slayer; wallpaper: cover

zdroj: Spokko

The Witcher: Monster Slayer (RECENZIA Android) – Obsah článku

  1. Monster Slayer je ďalší podarený titul location-based žánru
  2. „Bež sa hrať von,“ hovorili
  3. Súboje sú v The Witcher: Monster Slayer monotónne
  4. Na nekonečný grind ťa ani v Kaer Morhen nepripraví
  5. Dáš nám groš, zaklínač?
  6. The Witcher: Monster Slayer má sľubný štart
  7. Recenzia The Witcher: Monster Slayer: záverečné hodnotenie

Monster Slayer je ďalší podarený titul location-based žánru


Ak ste aspoň vyskúšali Pokémon Go či Harry Potter: Wizards Unite, budete ihneď po spustení hry ako doma. Po rýchlej tvorbe postavy, kde fanúšikov prepracovaného akčného RPG Zaklínač prekvapí až nečakane strohý editor, ste okamžite vhodení do virtuálneho sveta, ktorý nápadne (a predovšetkým zámerne) kopíruje ten skutočný. The Witcher: Monster Slayer totiž využíva mapové podklady od Googlu (hra vyžaduje internetové pripojenie a tiež GPS navigáciu), takže z ciest sa stanú kameňom dláždené cesty a z tých menších a menej frekventovaných poľné cestičky lemované siluetami skutočných domov, či vodnými plochami a lesmi.

The Witcher: Monster Slayer — Announcement Trailer

Zdroj: Spokko

Aby sa z vás stal zaklínač, nie je nutné prejsť mnohoročným tréningom a bolestivými mutáciami, pohodlia gauča a svojho domova sa však vzdať musíte.

Šikovne sa tak zlučuje nebezpečný svet Zaklínača a ten náš skutočný, pričom to pravé kúzlo na vás zapôsobí najmä v prírode. Prítomnosť príšer alebo ghulov totiž vyznieva v meste celkom nepatrične, už v základe tak The Witcher: Monster Slayer trošku naráža na špecifiká svojho žánru – zatiaľ čo chytanie magických predmetov, ktoré nesmú zbadať muklovia, či zbieranie pokémonov dáva perfektný zmysel práve aj vo veľkomeste, Monster Slayer v tomto prípade tak trochu stráca svoje čaro. V mojom prípade som ale tento problém príliš nevnímal, sám totiž bývam v malej dedine s rybníkom len pár metrov od domu, takže prítomnosť drownera pred mojím prahom mi nepripadá vôbec podivná.

A nejde o metaforu, on tam skutočne stál! Kým totiž v tematickom prepojení skutočného sveta a toho zaklínačského vymysleného hra pokrivkáva ako tlejúci nekker, samotným spracovaním augmentovanej reality strká do vrecka ako Pokémon Go, tak aj Wizards Unite. Pri súbojoch si totiž môžete zapnúť AR pohľad, ktorý nepriateľov umiestni priamo do sveta okolo vás – na poľnú cestu, lesnú cestičku alebo do vašej spálne, keď sa k nevôli manželky rozhodnete pred spaním dať dole pár štvornohých barghestov, pretože sa cez deň nikde nevyskytujú.

The Witcher: Monster Slayer; gameplay: pavúk The Witcher: Monster Slayer; gameplay: súboj na ceste The Witcher: Monster Slayer; gameplay: obchod

Zdroj: Vlastný

Augmentovaná realita je pri súbojoch príjemným spestrením ešte viac prehlbujúcim prepojenie virtuálneho a skutočného sveta. Počítajte však s tým, že si ju plne užijete iba na silnejších telefónoch, pretože ide o funkciu relatívne náročnú na výkon.

„Bež sa hrať von,“ hovorili


The Witcher: Monster Slayer podobne, ako ďalšie dvaja spomínaní zástupcovia, patrí do tzv. location-based žánru, teda hier vyžadujúcej váš fyzický pohyb. Rôzne po mape (v mierke 1 : 1 zodpovedajúcemu svetu okolo vás), totiž hra umiestňuje monštrá, suroviny a úlohy. Monster Slayer síce môžete zapnúť doma a z pohodlia gauča zložiť pár protivníkov, ale veľký postup týmto spôsobom v hre nedosiahnete.

Avšak zatiaľ čo v prípade Harryho Pottera stačilo posadiť sa v meste do kaviarne a úlohy a súboje sa zjavovali okolo vás, podobne ako v Pokémon Go musí Mohamed k hore. Hra je lemovaná príbehovými questmi, ktoré budú niekedy spočívať v zabití určitého počtu nepriateľov rovnakého druhu, ale väčšinou vás zavedú na špecifické miesto, napríklad jeden až dva kilometre od lokality, kde ste hru práve spustili. Inokedy zase budete potrebovať surovinu padajúcu len z určitého typu nepriateľov, a tak sa vydáte, tak ako to majú zaklínači vo zvyku, na výpravu s cieľom dostať jeden špecifický cieľ.

The Witcher: Monster Slayer; gameplay: mapa – mesto The Witcher: Monster Slayer; gameplay: nepriatelia The Witcher: Monster Slayer; gameplay: mapa – dedina

Zdroj: Vlastný

Nesporným kladom The Witcher: Monster Slayer je skutočnosť, že oproti konkurencii nevyužíva dáta o hustote osídlenia a pohybu osôb, a tak si plnohodnotne zahráte ako vo veľkomeste, tak aj na chate.

Čakajú vás teda skutočné výpravy. Krátke aj dlhé prechádzky okorenené skutočnosťou, že vás hra donúti navštíviť miesta, kde ste napríklad zatiaľ vôbec neboli, alebo sú ťažko dostupné. Rad hráčov v tom nájde veľké zaľúbenie, pretože len ťažko možno hľadať niečo tak diametrálne odlišné od hrania v temnom brlohu, ktorého hlavným súperom sú práve slnečné lúče. Na druhej strane, veľa ďalších, vrátane veľkých fanúšikov série The Witcher, z pochopiteľných dôvodov hru ani nevyskúša, pretože ich predstava o hraní je skrátka iná, a hoci mňa osobne The Witcher: Monster Slayer baví, mám pre takýto názor plné pochopenie.

Súboje sú v The Witcher: Monster Slayer monotónne


Čo je teda hlavným obsahom hry? Sú to tie výpravy za vraždiacimi beštiami útočiacimi na nebohé obyvateľstvo alebo to, čo sa deje v momente, keď netvora nájdete? Rád by som napísal, že to sú práve tie súboje, ktoré sú rozhodne oveľa viac prepracovanejšie a náročnejšie než napríklad v prípade Wizards Unite, bohužiaľ sa však veľmi rýchlo stanú, ako v prípade všetkých zástupcov tohto žánru, obyčajnou rutinou pozostávajúcou prevažne z opakujúcich sa quick time eventov.

O výsledku súboja rozhoduje najmä level vašej postavy a kvalita výbavy a už menej váš um, a hoci najmä v prípade ťažších stretnutí je potrebné aspoň trošku premýšľať a mať presnú ruku, jednoduchosť a predvídateľnosť súbojov inak celkovú prepracovanosť hry značne devalvuje. Príliš priestoru na taktizovanie a inováciu bohužiaľ neprináša ani príprava a výber výbavy pred samotným súbojom, ktorá je síce kľúčová, ale stlačením jedného tlačidla vám hra automaticky navolí najvhodnejšie propriety.

The Witcher: Monster Slayer; gameplay: príprava na súboj The Witcher: Monster Slayer; gameplay: bomby The Witcher: Monster Slayer; gameplay: sucuba

Zdroj: Vlastný

Po vzore kníh a hier aj v The Witcher: Monster Slayer zohrajú kľúčovú úlohu elixíry a kúzelné olejčeky, rovnako ako ďalšie vybavenie na čele s množstvom ručne vyrobených bômb... a samozrejme ikonická dvojica strieborných a kovových mečov.

Súboje by si rozhodne zaslúžili aspoň mierne rozšíriť o rôzne variácie útokov či ich spôsobov blokovania, na druhej strane musím zopakovať, že na pomery location-based žánru je táto časť hry veľmi podarená a mobilného hráča pravdepodobne neurazí toľko ako tradičných hráčov, ktorí sú zvyknutí na ďaleko väčšie zapojenie svojich schopností, teda nielen rýchlo klikať, ale aj v reálnom čase premýšľať a plánovať.

Na nekonečný grind ťa ani v Kaer Morhen nepripraví


Hráča podobných titulov neprekvapí, že postup hrou je veľa pomalý a vzhľadom na zvolený žáner je vcelku logicky postavený na zdanlivo nekonečnom grindovaní. Ako budete postupne zvyšovať úroveň postavy, získate strieborný meč a ďalšie kúzla, bude celá hra zábavnejšia, napriek tomu najmä v kontraste s veľkými hrami pôjde o stále opakujúcu sa hrateľnosť, hoci okorenenú tým, že budete neustále niekam chodiť či dokonca behať.

Trvanlivosť aj zábavnosť hry nezachraňujú ani RPG prvky, ktoré v The Witcher: Monster Slayer nechýbajú, ale rozhodne mohli zaujať ďaleko zásadnejšiu úlohu. Skúsenostné body získané za navyšovanie úrovne postavy väčšinou len zlepšujú poškodenie útokov alebo účinnosť elixírov a neotvárajú nové možnosti hrania. Rovnako je na tom aj výbava ako brnenie alebo meče, ktoré si kupujete za ťažko zarobené zlatky. Ak totiž jediným bonusom toho úplne najdrahšieho brnenia je perk pridávajúci za zabitie protivníka 25 % skúseností navrch, tak nejako strácate motiváciu každý deň roztáčať to grindovacie koliesko.

The Witcher: Monster Slayer; gameplay: obchodník Thorstein The Witcher: Monster Slayer; gameplay: obchodník The Witcher: Monster Slayer; gameplay: príbehová animácia

Zdroj: Vlastný

Príjemným spestrením na pomery location-based žánru sú príbehové questy lemované komiksovým rozprávaním či vetvenými rozhovormi. Takých questov je však žalostne málo, hoci autori sľubujú, že ich budú postupne pridávať.

Veľkým nepriateľom dlhodobého úspechu hry by mohlo byť nastavenie ekonomiky, za zabíjanie monštier totiž dostávate len skúsenosti a suroviny, zlatky padajú iba za príbehové questy či jednoduché denné úlohy. A zatiaľ čo tie príbehové budete plniť pokojne aj niekoľko dní, denné úlohy sú zase odmeňované dosť biedne, takže na najlepší meč budete hrubým odhadom šetriť pri dennom hraní prinajmenšom 4 mesiace. A to za predpokladu, že si nič iné nekúpite.

Dáš nám groš, zaklínač?


Otázkou teda je, či autori nezvládli správne nastaviť hernú ekonomiku, alebo peňazovody naschvál utiahli tak, aby sme pustili chlp a v hernom obchode odklikli pár mikrotransakcií. Oproti Wizards Unite je The Witcher: Monster Slayer bez debát ďaleko viac otravný čo sa ponúkania mikrotransakcií týka, a aj keď môžete titul skutočne hrať bez toho, aby ste minuli jediný cent, väčšinu času vám bude ticho našepkávať, že s týmto štartovacím balíčkom len za 4,99 € by sa hralo o dosť lepšie.

Štúdio Niantic stojace nielen za Wizards Unite, ale aj Pokémon Go či strojcom celého žánru, hre Ingress, má dlhoročné skúsenosti, a tak nie je prekvapením, že spomínané tituly zvládli vybalansovať ekonomiku hry lepšie. Zároveň sa dá očakávať, že štúdio Spokko bude odmeny aj mikrotransakcie ešte ladiť a s veľkou pravdepodobnosťou nás čakajú zmeny, tak ako v prípade všetkých nových hier z tohto žánru.

The Witcher: Monster Slayer; gameplay: mikrotransakcie – zlato The Witcher: Monster Slayer; gameplay: mikrotransakcie – oleje The Witcher: Monster Slayer; gameplay: mikrotransakcie – špeciálna ponuka

Zdroj: Vlastný

Rovnako, ako v prípade Harry Potter: Wizards Unite, aj tu si za reálne peniaze kúpite až na výnimky len virtuálne zlatky, a nie priamo jednotlivé položky v obchode. Hra tým šikovne maskuje, koľko vlastne samotné predmety stoja a že to nie je úplne lacná sranda.

The Witcher: Monster Slayer má sľubný štart


Hra by si rozhodne zaslúžila rozšíriť o ďalšie aktivity, aby hrateľnosť nebola tak repetitívna, pridať aj zaujímavejšie odmeny a patrilo by sa odladiť aj občasné problémy s odozvou serverov a ďalšie drobné (a odpustiteľné) chyby. Aj napriek všetkým spomínaným nedostatkom ide však na svoj žáner o podarenú hru, ktorá oproti konkurencii exceluje skvelými animáciami postáv, ich detailmi a tiež množstvom nepriateľov. Nedá sa poprieť, že autori zaobchádzajú s celou značkou veľmi citlivo, hoci príbehové questy sú pochopiteľne len veľmi slabým odvarom toho, čo možno zažiť pri sérii The Witcher na PC a konzolách.

Mňa osobne nesmierne teší aj skutočnosť, že zatiaľ čo na dedine bolo Harry Potter: Wizards Unite nehrateľné z dôvodu úplnej absencie akýchkoľvek aktivít, v tomto prípade mám hernú mapu plnú obsahu, monštrá sa navyše často obmieňajú a po porazení sa okolo vás čoskoro objavia ďalšie. V rámci svojho žánru tak nakoniec Monster Slayer pôsobí ako prinajmenšom nadpriemerná hra a budete často žasnúť nad tým, že vás nejaký free to play mobilný titul dokázal vytiahnuť na niekoľkokilometrovú prechádzku. Súčasne však môže hráčov tradičných veľkých titulov práve kvôli svojej špecifickosti sklamať. Pretože ide ale o hru dostupnú zadarmo, jej vyskúšaním nemáte čo stratiť.

• Zdroje: Vlastné


The Witcher: Monster Slayer (RECENZIA)


Záverečné hodnotenie

The Witcher: Monster Slayer je mobilná, location-based free to play hra vychádzajúca na inteligentné telefóny (Android, iOS). Titul vyvíja a vydáva spoločnosť Spokko. Hra vyšla globálne 21. júla 2021.

Táto recenzia bola napísaná pre Android verziu. Hrali sme na mobilnom telefóne Samsung Galaxy S20+.

        Hodnotenie7/10 DOBRÁ
Verdikt:

The Witcher: Monster Slayer je bezpochyby kvalitným zástupcom location-based žánru, kde v niektorých ohľadoch vyčnieva a inde zase padá do šedého priemeru. Práve vďaka svojmu zameraniu však nie je hrou pre každého – niekoho odradí nutnosť výprav a prechádzok, iných hráčov môže zaraziť až príliš veľký dôraz na grind a ani jednému táboru nemožno uprieť zmysluplné argumenty.

The Witcher: Monster Slayer; recenzia

Klady

  • Kvalitná práca s predlohou
  • Skvelé animácie a modely postav
  • Nepriatelia sa objavujú aj na menej frekventovaných miestach
  • Na pomery žánru zaujímavé príbehové questy

Zápory

  • Miestami až príliš vtieravé mikrotransakcie
  • Zle nastavená ekonomika hry nedostatočne motivuje na hranie
  • Súboje by mohli byť prepracovanejšie
  • Na slabších telefónoch sa môže predlžovať odozva pri súbojoch
Filip Němec

Filip Němec

My name is Filip Němec and I mostly write everything there is about game consoles. Couch playing is my thing. I'm not too picky when it comes to gaming genres, but I prefer action adventure and racing. I really enjoy the Uncharted series, and I look forward to the Half-Life 3 release.

i Mohlo by vás zaujímať
4.9 1052×
iPhone 11 64GB black
Mobile Phone 6,1" IPS 1792 × 828, processor Apple A13 Bionic 6-core, RAM 4 GB, internal memory 64 GB, main camera with optical zoom 12 Mpx (f/1,8) + 12 Mpx (f/2,4), selfie camera 12 Mpx, optical stabilization, GPS, NFC, LTE, UWB, Lightning port, single SIM + eSIM, water resistant IP68, unlocked, quick charging 18W, wireless charging, battery 3110 mAh, iOS 13
+Gift SIM karta Radosť – Prvú Nekonečnú Radosť si vyskúšaj na týždeň zadarmo! with a value of 1 €
401.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: RI028b2
4.9 437×
iPhone 12 128GB Black
Mobile Phone 6,1" OLED 2532 × 1170, processor Apple A14 Bionic 6-core, internal memory 128 GB, main camera 12 Mpx (f/1,6) + 12 Mpx (f/2,4), selfie camera 12 Mpx, optical stabilization, GPS, NFC, LTE, 5G, UWB, Lightning port, single SIM + eSIM, water resistant IP68, unlocked, quick charging 20W, wireless charging 15W, battery 2815 mAh, iOS 14
+Gift SIM karta Radosť – Prvú Nekonečnú Radosť si vyskúšaj na týždeň zadarmo! with a value of 1 €
557.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: RI032c2
4.9 1052×
iPhone 11 128GB black
Mobile Phone 6,1" IPS 1792 × 828, processor Apple A13 Bionic 6-core, RAM 4 GB, internal memory 128 GB, main camera with optical zoom 12 Mpx (f/1,8) + 12 Mpx (f/2,4), selfie camera 12 Mpx, optical stabilization, GPS, NFC, LTE, Lightning port, single SIM + eSIM, water resistant IP68, unlocked, quick charging 18W, wireless charging, battery 3110 mAh, iOS 13
+Gift SIM karta Radosť – Prvú Nekonečnú Radosť si vyskúšaj na týždeň zadarmo! with a value of 1 €
493.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: RI028c2
Print
P-DC1-WEB16
We will call you and advise you professionally
+420 225 340 120
Order inquiry
Question about the product
Please enter your telephone:
Call me
We care about your privacy Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.
More information Less info