Vyberte prvok na stránke, ktorého sa chyba týka
Na vyzdvihnutie Vami objednaného tovaru sú naše pobočky otvorené podľa otváracej doby pobočky.
Mimoriadna situácia môže ovplyvniť čas doručenia. Na doručení všetkých objednávok intenzívne pracujeme. Ďakujeme za pochopenie.
Levé ucho - bezpečné a spoľahlivé nákupy Nečakaná práca z domu?

Ako vybrať notebook

Zobraziť katalóg

Pomôžeme vám vybrať notebook, ktorý potrebujete. Poradíme, ako sa zorientovať v rôznych druhoch notebookov a na aké parametre si dávať pozor – či už hľadáte nový herný stroj, alebo len notebook na surfovanie po internete. Ukážeme vám, na aké parametre sa pri výbere zamerať, koľko GB RAM je potrebných a odpovieme na vaše najčastejšie otázky.

Aktualizované

Notebook môžete použiť nielen ako pracovný nástroj, ale aj na zábavu. Ukážeme vám, na aké parametre sa pri výbere zamerať, koľko GB RAM je potrebných a odpovieme na vaše najčastejšie otázky. Poradíme vám, ako vybrať ten najlepší, či už hľadáte nový herný stroj, alebo len notebook na surfovanie po internete.

Jak vybrat notebook

Niekoľko tipov na výber notebooku

 1. Na hranie hier vyberajte notebook s dedikovanou grafickou kartou

 2. Pracovné notebooky majú kvalitnú klávesnicu a pevnú konštrukciu

 3. Úložisko typu SSD zaistí svižný chod notebooku

 4. Odporúčame displej s rozlíšením aspoň Full HD a IPS maticou

 5. Menšia uhlopriečka je vhodná na časté prenášanie

Základné parametre pri výbere notebooku

Procesor

Procesor je mozgom počítača. Odvíja sa od neho výkon notebooku na prácu nielen v náročných programoch, ovplyvňuje fps (počet snímok za sekundu) v hrách alebo schopnosť multitaskingu (spracovanie viacerých programov súčasne).

Frekvencia procesora

Frekvencia sa uvádza v GHz a značí počet inštrukcií, ktoré dokáže procesor vykonať za 1 sekundu. S vyššou frekvenciou rastie pracovná výkonnosť procesora.

Normálne hodnoty základných frekvencií sa pohybujú od 1,6 GHz, do 3,3 GHz. Najvýkonnejšie procesory majú základné frekvencie až 4 GHz. Vyšší výkon na výpočtovo náročné činnosti zaistia hodnoty bližšie hornej hranici. Podobné to je v prípade technológie Intel Turbo Boost 2.0, ktorá dosahuje v priemere 2,8 GHz, najvýkonnejšie a najdrahšie modely až 4,4 GHz.

Intel Turbo Boost

Technológia, ktorá umožňuje jednotlivým jadrám procesora v prípade potreby bežať rýchlejšie, než je ich základná frekvencia. Čím je hodnota vyššia, tým lepšie. Na potreby bežného aktívneho hráča postačia modely s frekvenciou 3,5 GHz.

Jadrá procesora

Najdôležitejšia časť procesora, ktorá je zodpovedná za všetky výpočtové operácie. Čím viac jadier, tým viac úloh dokáže procesor spracovať naraz. Väčšina notebookových procesorov je vybavená dvomi jadrami. Pri výbere ale v zásade platí, že lepšie je viac, pretože viac jadier si medzi sebou rozdelí danú úlohu a tým sa skráti doba jej spracovania. Treba však počítať s tým, že štvorjadrové procesory majú vyššiu spotrebu ako dvojjadrové procesory, čo negatívne ovplyvňuje výdrž batérie.

Značenie výrobcov procesorov

V súčasnosti sa medzi najrozšírenejších výrobcov procesorov radí Intel a AMD.

Značenie procesorov Intel

 • Atom, Celeron a Pentium

Série s menším výkonom, ktoré sú vhodné do notebookov na jednoduchú kancelársku činnosť, nie však na hranie hier.

 • Core M

Nový rad úsporných čipov používaný v niektorých ultrabookoch. Sú výkonnejšie ako Celeron a Pentium a prinášajú pasívne chladenie, takže zariadenia s týmto procesorom sú absolútne tiché. Na hranie náročných hier však nedosahujú dostatočný výkon.

 • Core i3, Core i5, Core i7

 1. generácia – Nehalem
 2. generácia – Sandy Bridge
 3. generácia – Ivy Bridge
 4. generácia – Haswell
 5. generácia – Broadwell
 6. generácia – Skylake
 7. generácia – Kaby Lake
 8. generácia – Kaby Lake R

Séria výkonnostne na vyššej úrovni. Core i3 postačí na bežnú a ľahko výpočtovo náročnejšiu činnosť. Do výkonných notebookov sa odporúčajú procesory Core i5 a Core i7. Najnáročnejší používatelia si vyberú zo 4 jadrových verzií Core i7.

Každý procesor radu i3, i5 a i7 sa značí štvorčíslím a písmenom. Prvá číslica udáva generáciu, ktorá v porovnaní s tou predchádzajúcou vylepšuje výkonnostné parametre. S ohľadom do budúcnosti sa oplatí vyberať najnovšiu, maximálne druhú najnovšiu generáciu, pretože s každou generáciou prichádza približne 15 % nárast vo výkone a implementácie nových technológií.

V prípade najnovšej generácie Kaby Lake Refresh došlo navyše k zdvojnásobeniu počtu jadier v prípade procesorov radu U, teraz sa teda jedná o štvorjadrové procesory. Vďaka tomu došlo k zvýšeniu viacjadrového výkonu až o 75 % pri zachovaní spotreby dvojjadrových modelov, teda pri podobnej výdrži na batériu.


Značenie procesorov AMD

 • Séria E

Ekvivalent k procesorom Intel Atom. Používajú sa v základných notebookoch, na hranie hier alebo prácu vo výpočtovo náročných programoch nie sú vhodné.

 • Séria FX

Pomerne výkonné procesory, avšak s vyššou spotrebou. Ponúkajú výkon na úrovni procesorov AMD A10 a integrovaná grafická karta je porovnateľná so slabšími dedikovanými grafikami.

 • Séria A4, A6, A8, A10 a A12

Rad procesorov, ktorý v hrubých rysoch zodpovedá konkurenčnému Intel Core, avšak na výkonné procesory Intel Core i5 a i7 výkonovo stráca. Najvýkonnejšie mobilné procesory AMD sú na úrovni Intel Core i3, čo by sa však malo zmeniť s príchodom mobilných procesorov AMD Ryzen. Prvé notebooky s AMD Ryzen očakávame koncom roka. Výhodou procesorov AMD A je naopak aj v súčasnosti silnejšia integrovaná grafická karta.

Grafická karta

Grafická karta slúži na vykresľovanie obrazu na displej notebooku či externý monitor alebo TV. Jej výkon je zásadný na hranie hier a prácu v grafických programoch a video editoroch.

Typy grafických kariet

Tieto karty sú umiestnené v procesorovom puzdre a pracujú s operačnou pamäťou. Dnešná generácia integrovaných kariet je už pomerne výkonná, ale napriek tomu sa hodia skôr na kancelársku činnosť a konzumáciu multimédií.

Samostatné grafické karty s vlastnou pamäťou vRAM. Vhodné na graficky náročné hry a grafické programy.

Pamäť grafických kariet

Väčšia pamäť zvyšuje výkonový potenciál grafickej karty v náročných 3D hrách. V prípade lacnejších grafických kariet sa môžeme stretnúť aj s 1 GB, naopak výkonné modely majú až 8 GB vstavanej pamäte. Malá veľkosť pamäte môže grafickú kartu brzdiť pri hraní náročných hier vo vyššom rozlíšení.

Grafické karty NVIDIA

 • Rad NVIDIA GeForce RTX – najnovšia generácia karet pre najnáročnejších hráčov, nahrádza najvyššie modely radu GTX

 • Rad NVIDIA GeForce GTX – výkonné modely, ktoré sú určené primárne na hranie hier

 • Rad NVIDIA GeForce GT – slabšie modely, vhodné na hranie starších hier či multimediálne využitie

 • Rad NVIDIA Quadro – profesionálne grafické karty určené na prácu v CAD alebo s 3D grafikou

Drahšie, najmä herné notebooky dnes obsahujú plnohodnotné grafické karty, ale pre nenáročných hráčov sú ideálne karty s označením M, orezané, ale napriek tomu výkonné varianty desktopových kariet.

Grafické karty AMD

 • Radeon R9 – najvyšší rad, na hranie graficky náročných hier

 • Radeon R8 – výkonné modely, v prípade najnovších hier však počítajte so znížením detailov či rozlíšenia

 • Radeon R7, R6, R5 – nižšie modelové rady na hranie starších alebo nenáročných hier

 • Radeon FirePro – grafické karty určené na profesionálne nasadenie v CAD, 3D grafike a podobne

Grafické karty Intel

Populárny výrobca procesorov pôsobí aj na poli grafických kariet. Predtým platilo, že integrované grafické karty sú dobré tak na prehliadanie internetu a sledovanie videí. To dnes už našťastie neplatí a najnovšie integrované grafiky sú schopné dosiahnuť podobný výkon, ako nižší rad dedikovaných grafik. Často sú používané v MacBookoch a iMac spoločnosti Apple. Vďaka svojej konštrukcii sú tieto karty menej náročné na batériu a nezaberajú v notebooku miesto navyše.

 • Intel HD Graphics – najčastejšie používaný rad integrovaných grafických kariet. Vhodná na multimediálne využitie aj hranie hier na nižších detailoch a rozlíšení

 • Intel Iris Graphics – výkonné integrované grafické karty, ktoré stačia aj na hranie niektorých nových hier na znížených detailoch

Operačná pamäť RAM

Operačná pamäť RAM je neoddeliteľnou súčasťou notebooku. Slúži na dočasné uchovávanie spracovávaných dát a spustených programov. Čím viac operačnej pamäte, tým pohodlnejšie hranie a práca, pretože je naraz možné spustiť viac programov alebo okien prehliadača bez zasekávania či pádu systému.

 • Na bezproblémové používanie operačného systému Windows sú absolútnym minimom 4 GB

 • Ak používate náročnejšie programy alebo viac programov súčasne, odporúčame aspoň 8 GB RAM

 • Hranie náročných počítačových hier často vyžaduje aj viac ako 8 GB RAM, pre maximálny výkon v každej hre odporúčame aspoň 16 GB

 • Najvýkonnejšie profesionálne a herné notebooky môžu mať až 64 GB operačnej pamäte

Úložisko (HDD, SSD, SSHD)

Pevný disk (HDD), rovnako ako SSD (disk bez pohyblivých častí), slúži na ukladanie všetkých dát v notebooku. Voľba správneho typu súčasne výrazne ovplyvňuje svižnosť notebooku. Výrazne odporúčame SSD, prípadne SSD v kombinácii s klasickým pevným diskom.

Typ disku

 • HDD – platňový pevný disk

Klasický platňový disk, dáta ukladajú na otáčajúcich sa platniach, ktoré čítajú čítacie hlavy. Ich výhodou je vyššia kapacita za rovnakú cenu, ako v prípade SSD. Častá voľba v prípade herných notebookov.

 • SSD – úložisko bez pohyblivých častí

SSD neobsahuje pohyblivé časti a je mnohonásobne rýchlejšie ako HDD. So svojou rýchlosťou a odolnosťou proti otrasom sú perfektnou voľbou pre cestovné notebooky a rýchlejšie spúšťanie hier. Nevýhodou SSD diskov je menšia kapacita za rovnakú cenu.

 • HDD + SSD  kombinácia SSD a HDD

Notebook obsahuje dva disky. Využíva výhody oboch typov – veľkej kapacity HDD a svižnosti SSD. Vhodné riešenie pre herné notebooky.

 • SSHD – hybridný pevný disk

Kombinácia klasického HDD s pamäťou SSD. Menšia NAND flash pamäť (SSD) slúži pre najčastejšie využívané programy, ako je operačný systém a väčšiu pamäť na dáta, ktorú poskytuje klasický HDD.

 • Intel Optane – pre rýchly pevný disk

Intel Optane ponúka trochu iný pohľad na úložisko. Ide totiž o vyrovnávaciu pamäť, ktorá sa automaticky učí, ktoré aplikácie používate najčastejšie. Môžete tak niekoľkonásobne zrýchliť odozvu systému, ale aj nábeh a funkciu hier a aplikácií. Celkovo ide o dobrú alternatívu SSD diskov, aj keď na ich rýchlosť stále nedosiahnete. Podmienkou je Intel procesor 7. alebo novšej generácie a operačný systém Windows 10.


Kapacita disku

Čím väčšia kapacita, tým uložíte viac programov, fotiek, videí a všetkých ostatných dát. V tomto prípade platí, že väčšia kapacita je vždy lepšia. V prípade HDD sa bežne pohybuje na hodnote 500 GB, 1 024 GB (= 1 TB), 2 TB. Z dôvodu vyššej ceny je kapacita SSD v notebookoch je zvyčajne nižšia, štandardom býva 256 GB až 512 GB.

Orientačná kapacita diskov

Kapacita Video (DVD) Hudba (mp3) Fotky (JPG)
120 GB 25 filmov 24 000 pesničiek 30 000 snímok
500 GB 106 filmov 100 000 pesničiek 128 000 snímok
2 000 GB 425 filmov 400 000 pesničiek 512 000 snímok

Displej

Displej je zásadnou súčasťou notebooku. Jeho kvalita a uhlopriečka zásadne ovplyvňuje celkovú spokojnosť s notebookom.

Uhlopriečka displeja

Od uhlopriečky displeja sa odvíjajú celkové fyzické rozmery a hmotnosť notebooku. Notebooky s menšími uhlopriečkami sú ľahko prenosné, ale najmä multimediálny obsah na nich až tak nevynikne.

 • 12" a menej – minimálne rozmery a hmotnosť

 • 13" – na časté cestovanie

 • 14" – kompromis medzi veľkosťou a mobilitou

 • 15" – na občasné prenášanie, často numerický blok klávesnice

 • 17" a viac – na domáce použitie, klávesnica s numerickým blokom

Rozlíšenie displeja

Rozlíšenie displeja nám oznamuje, koľko pixelov (obrazových bodov) je na ňom zobrazených. Čím viac bodov, tým väčšie rozlíšenie, a teda ostrejší obraz. V prípade notebookov odporúčame Full HD rozlíšenie (1 920 × 1 080 bodov) a vyššie. Jemnejšie rozlíšenie prinesie kvalitnejší obraz, no už sú kladené vyššie nároky na grafickú kartu a batériu.

Najrozšírenejšie rozlíšenia

Označenie rozlíšenia displeja Veľkosť rozlíšenia displeja
HD (720p) 1 280 × 720 pixelov
HD Ready 1 366 × 768 pixelov
HD+ 1 600 × 900 pixelov
Full HD 1 920 × 1 080 pixelov
WQHD 2 560 × 1 440 pixelov
WQXGA 2 560 × 1 600 pixelov
3K 2 880 × 1 620 pixelov
WQXGA+ 3 200 × 1 800 pixelov
4K 3 840 × 2 160 pixelov

Zobrazovacie technológie

Notebooky, ale aj mobilné telefóny alebo televízory v súčasnej dobe používajú LCD displeje (Liquid Crystal Display, teda displej z tekutých kryštálov), ktoré sa ďalej rozvetvujú na technológiu TFT (Thin-Film Tranzistor) a STN (Super-Twisted Nematic). Dnešné notebooky obsahujú výhradne TFT displeje, ktoré sa delia na:

 • TN (Twisted-Nematic)

Staršie verzie LCD, ktoré stále hojne nachádzajú uplatnenie. V porovnaní s IPS displejmi sú lacnejšie na výrobu, majú vyšší jas, rýchlejšiu odozvu a o niečo menšiu náročnosť na výdrž batérie. Nevýhodou sú naopak horšie pozorovacie uhly.

 • IPS (In-Plane Switching)

Špičková technológia, ktorá má verné zobrazenie farieb a široké pozorovacie uhly 178°. IPS displeje sú drahšie na výrobu, preto sa s nimi stretneme v prípade notebookov vyššej cenovej kategórie. V porovnaní s TN displejmi majú nižší kontrast a pomalšiu odozvu.

 • VA (Vertical Alignment)

Spájajú výhody TN a IPS technológie. Vyznačujú sa vysokým kontrastom, širokými pozorovacími uhlami (avšak nie tak dobrými, ako IPS) a verným zobrazením farieb.

Povrchová úprava displeja

 • Lesklá

Lesklé displeje majú oproti matným panelom výraznejšie farby, nie sú však vhodné na cesty a prácu na priamom slnku, kde sú takmer nepoužiteľné. V miestnosti však zobrazujú vysoko farebný a sýty obraz. S lesklými displejmi sa často stretávame v prípade dotykových notebookov.

 • Matná a antireflexná

Ak často cestujete alebo pracujete napríklad na letnej záhradke, zvoľte notebook s matným (alebo tiež antireflexným) displejom. Síce v porovnaní s lesklým typom mierne zaostávajú vo farebnosti a sýtosti zobrazenia, nepôsobia však ako zrkadlo.

Konektivita

 • USB

Umožňuje pripojenie myši, externej klávesnice, flash diskov, externých diskov, optických mechanik podobne. Pohodlnú prácu zaistia aspoň dva konektory USB.

V prípade notebookov sa môžeme stretnúť s konektormi USB Type-A (najbežnejší, starší hranatý typ, jednostranne zapojiteľný) a USB-C (oválny tvar, obojstranne zapojiteľný). USB-C umožňuje okrem prenosu dát aj nabíjanie notebooku.

Tvar konektorov USB

Najpoužívanejší digitálny konektor na prenos obrazu a zároveň zvuku vo vysokom rozlíšení. Slúži napríklad na pripojenie notebooku k televízoru, externému monitoru alebo projektoru.

Digitálny konektor, slúži na prenos obrazu aj zvuku vo vysokom rozlíšení. Nájdeme ho väčšinou v prípade pracovných notebookov.

 • VGA

Analógový konektor, slúži na prenos obrazu. Používa sa napríklad v starších projektoroch.

 • Ethernet (LAN)

Konektor na pripojenie notebooku k drôtovej sieti (miestnej aj k internetu). Odporúčame rýchlu gigabitovú LAN (1 000 Mbit/s).

Bezdrôtová technológia, ktorú nájdeme v každom notebooku. Pri lacnejších modeloch je štandardom špecifikácia 802.11b/g/n, vyššiu dátovú priepustnosť na frekvencii 5 GHz však poskytne 802.11ac.

Slúži na bezdrôtové pripojenie napríklad myši, slúchadiel alebo reproduktorov.

 • 3,5 mm audio konektor (jack)

Pripájajú sa k nemu slúchadlá, reproduktory alebo mikrofón.

Umožní ľahko preniesť veľké množstvo fotiek či iných dát z pamäťovej karty fotoaparátu alebo mobilných zariadení.

Operačný systém

U notebookov narazíte najčastejšie na operačný systém Windows 10, teda najnovší OS od firmy Microsoft. Okrem toho sa ale na trhu vyskytujú aj Windows 8, Windows 7 alebo MAC OS. V čom sa líšia?

Windows 10

Windows 10 je najnovším operačným systémom spoločnosti Microsoft. To okrem iného znamená, že aktuálne dostáva najviac aktualizácií a bude najdlhšie podporovaný. Konkrétne by hlavná podpora mala trvať až do roku 2020, ak sa nič nezmení. A čo Windows 10 ponúka? Spája inovácie a rozhranie starších operačných systémov Windows 7 a 8. Našlo sa totiž veľa ľudí, ktorí nové dlaždice nemali príliš v obľube. Preto Microsoft pristúpil ku kompromisnému riešeniu vzhľadu menu Štart.

? Aké výhody ponúka operačný systém Windows 10 Pro? Prečítajte si v našom článku.

Windows 10 ponúka prístup do Windows Obchod, kde môžete sťahovať a nakupovať rozličné aplikácie, z ktorých mnoho je pre tento operačný systém exkluzívnych. Výhodou je tiež optimalizácia pre dotykové zariadenia, na ktorej si Microsoft u novších operačných systémov zakladá. Nevýhodou tohto operačného systému je ale fakt, že jeho optimalizácia ešte dodnes nie je dokonalá. Môže sa teda stať, že občas narazíte na chybu či nedostatok.

Windows 8

V prípade Windows 8 prišiel Microsoft prvýkrát s optimalizáciou pre dotykové zariadenia. Je to zrejmé na dlaždicovom menu Štart, ktoré ale používatelia príliš vrelo neprijali. Práve na dotykových zariadeniach však systém funguje skvele. Hlavná podpora Windows 8 skončila 9. januára 2018, avšak rozšírená podpora pobeží až do roku 2023. Pokiaľ chcete teda stále dostávať aktualizácie, určite si nezabudnite stiahnuť verziu 8.1, ktorá prichádza s ľahko pozmeneným vzhľadom, novými funkciami a lepším zabezpečením.

Windows 7

Rokmi overený operačný systém Windows 7 napriek svojmu veku dodnes využíva takmer rovnaké percento ľudí ako Windows 10. Mnoho používateľov si ho totiž pochvaľuje vďaka jednoduchému, ale vkusnému dizajnu, vysokej bezpečnosti a dobrej stabilite. Operačný systém síce nie je prispôsobený pre dotykové zariadenia, ale nech už hľadáte notebook na prácu alebo na hranie, Windows 7 rozhodne nie je zlým rozhodnutím. Na druhej strane rozšírená podpora končí už 14. januára 2020, a tak je otázkou, či nie je lepšie zvoliť novší operačný systém.

macOS

macOS je operačný systém od Apple, a tak nie je divu, že sa s ním stretnete v Macbookoch a počítačoch iMac. Tento systém ide na všetko trochu inak. V mnohých smeroch je podobný operačnému systému Windows, celý je ale oblečený do odlišného, a treba povedať, že aj veľmi podareného, grafického kabátika. Hlavnou pýchou systému je ale výkon. MacOS je totiž všeobecne považovaný za najsvižnejší operačný systém. Často ho využívajú hudobníci, grafici alebo ľudia pracujúci v kancelárii. MacOS ale nie je vhodný na hranie. Navyše, ak opomenieme tie exkluzívne, veľa programov neponúka podporu macOS.

Cena

Neoddeliteľným parametrom výberu notebooku je aj cena. Notebooky sa pohybujú v cenách od niekoľkých stoviek eur až po modely s cenovkou nad 3 000 €. Kde všade je možné odlišnú cenovku poznať?

Výkon

Drahšie modely notebookov sú osadzované výkonnejšími procesormi a grafickými kartami, než lacnejšie modely tej istej kategórie. Modely s vyššou cenou teda zvládnu náročnejšie operácie v kratšom čase, majú svižnejší chod alebo je na nich možné hrať nové hry vo vyššom rozlíšení s vysokým počtom snímok za sekundu (fps).

Displej

Cena sa prejavuje aj v kvalite displeja. Drahšie notebooky sú spravidla osadené kvalitnými panelmi so širokými pozorovacími uhlami, vysokým rozlíšením a perfektným podaním farieb.

Kvalita konštrukcie

Notebooky s vyššou cenou majú spravidla kovovú konštrukciu, ktorá nielen že dobre vyzerá, ale tiež chráni notebook na cestách. Pri častom cestovaní a prenášaní notebooku nehrozí jeho poškodenie.

Poskytovaná záruka

V prípade drahších, prevažne profesionálnych notebookov, je možné často nájsť záruku opravy notebooku do druhého dňa alebo opravy priamo u zákazníka doma či v kancelárii.

Čítačka odtlačkov prstov

U mnohých modelov vyššej cenovej kategórie našla svoje miesto čítačka odtlačkov prstov, ktorá umožňuje bezpečné a veľmi jednoduché prihlásenie do operačného systému bez nutnosti zdĺhavého zadávania hesla.

WiFi adaptér

Do drahších modelov sa inštaluje výkonnejší WiFi adaptér, aby mal notebook dobrý príjem signálu WiFi vo väčšej vzdialenosti od WiFi routera (vysielača).

Notebook s Intel Optane

Notebooky s Intel Optane od 470 €

 • Rýchla odozva operačného systému a chod aplikácií
 • V súčasnosti skôr pracovné notebooky
 • Notebooky vybavené modernými technológiami

Notebooky, ktoré v sebe nosia cachovaciu pamäť Intel Optane, sú značne rýchlejšie ako tie s klasickým pesným diskom. Práca s nimi je oveľa jednoduchšia a hlavne rýchlejšia, čo určite ocení každý. Notebook síce nie je tak rýchly, ako keby mal SSD disk, avšak rozdiel oproti klasickému HDD je viditeľný. Výber je v súčasnosti bohužiaľ obmedzený, a tak používateľova voľba musí padnúť na niektorý z kancelárskych notebookov. To by sa ale v najbližšej dobe malo začať meniť.

Výhody a nevýhody
 • Rýchly chod operačného systému a aplikácií
 • Veľká kapacita disku s vysokou rýchlosťou a nízkou cenou
 • Inteligentný algoritmus, ktorý sa učí od používateľa
 • Skvelý pomer cena/výkon
 • Najmodernejšie technológie
 • Obmedzený výber notebookov s touto pamäťou
 • SSD sú stále rýchlejšie (ale aj drahšie)
 • Nutnosť operačného systému Windows 10

Najdôležitejšie pri výbere notebooku s Intel Optane

Úložisko

Úložisko musíme pochopiteľne spomenúť na prvom mieste. U notebookov s Intel Optane spravidla nájdete veľké pevné disky (1 TB aj viac) osadené cachovacou pamäťou Intel Optane. Získate tak veľa úložiska na vaše programy, dokumenty, filmy, a pod. Zároveň sa však priblížia rýchlosti SSD diskov za oveľa nižšiu cenu.

Procesor

Procesor je určite dôležitým komponentom každého notebooku. V prípade tých s Intel Optane nenájdete žiadne iné procesory ako Intel siedmej, alebo mladšej generácie. V súčasnosti sú na trhu modely s kancelárskym dvojjadrom alebo štvorjadrom.

Časté otázky pri výbere notebooku s Intel Optane

Čo je to vlastne Intel Optane?

Intel Optane Memory je veľmi rýchla cachovacia pamäť, ktorá si automaticky zapamätá tie najpoužívanejšie aplikácie vo vašom PC. Vďaka tomu je odozva operačného systému, aplikácií a hier niekoľkonásobne rýchlejšia. Pamäť Intel Optane sa dodáva s kapacitou 16 a 32 GB a viac sa o nej môžete dozvedieť v našom článku Čo je to Intel Optane.

Apple MacBook

Apple MacBook od 888 €

 • Plynulý chod operačného systému a spustených programov
 • Operačný systém Mac OS
 • Celohliníková konštrukcia
 • Vhodný pre študentov a profesionálov

Máloktorý produkt dosiahne prémiovú kvalitu, ktorou sa pýšia MacBooky od spoločnosti Apple. Celohliníková konštrukcia, ktorá patrí medzi najtenšie na svete, zaisťuje tradične čistý a minimalistický vzhľad pri zachovaní vysokého výkonu. MacBooky sa chvália nadštandardnou výdržou batérie a novšie rady tiež krásnym Retina displejom. Všetky rady bežia na operačnom systéme mac OS, ktorý je perfektne optimalizovaný pre hardvér MacBooku. Jednotlivé rady sa od seba líšia najmä výkonom a veľkosťou displeja.

Výhody a nevýhody
 • Špičková kvalita konštrukcie
 • Svižný chod operačného systému
 • Dlhá výdrž batérie
 • Užitočné programy pre profesionálov
 • Nevhodný na hranie počítačových hier
 • Vyššia cena

Aký rad Apple Macbook je pre mňa najvhodnejší?

MacBook 12

Dvanáctipalcové MacBooky Dvanásťpalcové MacBooky sú vaším bežným denným notebookom. Sú veľmi ľahké a určené pre bežných používateľov, ktorí od svojho notebooku vyžadujú ľahkú prenosnosť a slušný výkon. Nové MacBooky sú navrhnuté tak, aby bol ich chod takmer bezhlučný. Zároveň sa vďaka špeciálnej grafitovej vrstve nemusíte vôbec obávať prehrievania. Sú vybavené univerzálnym konektorom USB-C, ktorý slúži na napájanie aj pripojenie periférií. Pre rok 2017 boli vylepšené procesory novej generácie Kaby Lake, ktoré ešte viac znižujú spotrebu a predlžujú čas, ktorý MacBook vydrží na jedno nabitie. Samozrejmosťou je veľmi rýchle SSD a integrovaná grafická karta.

Výhody a nevýhody

 • Minimálne rozmery a hmotnosť
 • Pasívne chladenie – absolútne tichá prevádzka
 • Špičkový Retina displej s vysokým rozlíšením
 • Nižší výkon
 • Iba jeden USB-C port

MacBook Air

MacBook Air Ak hľadáte cenovo dostupný, ľahký a tenký notebook s dlhou výdržou batérie a operačným systémom MacOS, odporúčame MacBooky radu Air. Vzhľadom na svoje rozmery a kvalitnú batériu je veľmi obľúbenou voľbou medzi študentmi. Apple tiež poslednú verziu MacBooku Air osadil 1,8 GHz procesormi Core i5, takže o výkon rozhodne nie je núdza.

Výhody a nevýhody

 • Extrémna výdrž na batériu
 • Slušný výkon
 • Viac portov než MacBook 12"
 • Starší dizajn
 • Displej s nižším rozlíšením

MacBook Pro

MacBook Pro Profesionálny rad MacBookov určený pre používateľov a profesionálov, ktorí hľadajú výkonný počítač na prácu s grafickými, či inými náročnými programami (najmä 15" model). Je vybavený jemným Retina displejom a osadený procesormi radu Intel Core i5 alebo i7. Vyrába sa vo variantoch Macbook Pro 13" a Macbook Pro 15". Nové MacBooky Pro (s výnimkou základného 13" modelu) navyše disponujú dotykovým ovládačom Touch Bar a snímačom odtlačkov prstov Touch ID. V roku 2017 sa dočkali značných vylepšení v podobe nového dizajnu ikonického Apple touch padu, využitia Intel procesorov 7. generácie Kaby Lake a dedikovaných grafických kariet (15" modely).

Výhody a nevýhody

 • Vysoký výkon
 • Prvotriedny Retina displej s vysokým rozlíšením a jasom
 • Dlhá výdrž na batériu
 • Dedikovaná grafická karta v 15" modeli
 • Iba konektory USB-C
 • Základný 13" model má SSD s kapacitou 128 GB
 • Mierne vyššia hmotnosť

Časté otázky pri výbere MacBooku

Mal by som si priplatiť za MacBook?

Záleží, na aký účel budete notebook používať. Porovnateľne výkonné notebooky s Windowsom bývajú lacnejšie, ale ich spracovanie nedosahuje kvalít MacBooku, väčšinou majú kratšiu výdrž batérie a operačný systém Windows nie je tak dobre optimalizovaný. Záleží tiež, aké programy budete používať. Zvyčajne existujú alternatívne programy na systém macOS a Windows, nie je to však pravidlom.

Môžem hrať na MacBooku hry?

Existujú hry, ktoré je možné spustiť aj na MacBooku. Všeobecne je ale na hrane hier vhodnejší notebook s operačným systémom Windows, pre ktorý existuje výrazne viac hier a súčasne majú herné notebooky výkonnejší hardvér.

Je lepší operačný systém Mac OS alebo Windows?

Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Mac OS je perfektne optimalizovaný a teda má MacBook svižnejší chod aj po dlhšej dobe používania. Zároveň je ľahko pochopiteľný aj pre úplného laika. Na druhú stranu poskytuje menej voľnosti ako Windows. Záleží teda skôr na osobnej preferencii a programoch, ktoré chcete používať, pretože nie všetky sú dostupné pre oba operačné systémy súčasne.

Herné notebooky

Herné notebooky od 600 €

 • Navrhnuté špeciálne na hranie hier
 • Výkonná grafická karta
 • Vhodné aj na výpočtovo náročnú prácu
 • Spravidla väčšia uhlopriečka a rozmery
 • Zvyčajne výrazný dizajn

Či už ste aktívny hráč alebo si len občas zahráte, oceníte výkon herných notebookov, ktoré kombinujú výkon herného počítača s prenosnosťou notebookov. Na rozdiel od bežných notebookov sa často osadzujú plnohodnotnými procesormi na úrovni stolných počítačov a dedikovanou grafickou kartou. Bývajú tiež opatrené užitočnými vychytávkami, ako kvalitným zvukovým systémom a podsvietenou klávesnicou.

Výhody a nevýhody
 • Maximálny výkon na hranie hier
 • Herný dizajn
 • Dostatok výkonu aj na profesionálne programy
 • Väčšie rozmery a hmotnosť
 • Nižšia výdrž batérie

Najdôležitejšie parametre pri výbere herného notebooku

Grafická karta

Najdôležitejším parametrom na výber herného notebooku je grafická karta. Práve grafická karta primárne ovplyvňuje výkon v hrách. Pri výbere je ideálne voliť najvýkonnejšiu grafickú kartu, ktorú dovoľuje stanovený rozpočet.

Na hranie hier v rozumných detailoch odporúčame aspoň grafickú kartu Nvidia GTX 1050.

Operačná pamäť

Na hranie hier je vhodné voliť notebook s operačnou pamäťou veľkosti minimálne 8 GB. Väčšia kapacita však nie je nikdy na škodu.

Procesor

Na optimálny výkon v hrách odporúčame voliť štvorjadrové procesory. V prípade herných notebookov je však dostatočne výkonný procesor štandardom. Preto odporúčame vyberať skôr podľa modelu grafickej karty.

Úložisko SSD + HDD

Na rýchlom SSD máte nainštalovaný operačný systém, hry a aplikácie, takže všetko funguje maximálne rýchlo. Klasický pevný disk s vysokou kapacitou môžete použiť na ukladanie hudby, filmov, fotografií či akýchkoľvek iných dát. Získate tak kapacitu a rýchlosť zabalenú v jednom notebooku.

Časté otázky pri výbere herného notebooku

Je lepší herný notebook alebo stolný počítač?

Herný počítač v cene notebooku ponúkne vyšší výkon. Je nutné však pripočítať náklady na monitor, klávesnicu či reproduktory. Súčasne vďaka mobilite herného notebooku môžete hrať aj na cestách. Rozhodnutie, ktorá možnosť je lepšia, by sa preto mala odvíjať najmä od toho, či využijete možnosť prenášania herného notebooku.

Akú uhlopriečku by som mal zvoliť?

Uhlopriečku voľte najmä podľa toho, ako často budete notebook prenášať. Na väčších uhlopriečkach (nad 17") grafika hier lepšie vynikne, ale na časté prenášanie sú pomerne ťažké a veľké. Uhlopriečka 15" sa často považuje za ideálny kompromis medzi mobilitou notebooku a veľkosťou displeja.

Aká je výdrž na batériu?

Pri návrhu herného notebooku sa primárne hľadí na poskytovaný výkon. Použité komponenty ponúkajú vysoký výkon, ale zároveň majú vyššiu spotrebu energie. Výdrž batérie sa odvíja od použitia notebooku, pri hraní hier je možné počítať s výdržou batérie do 3 hodín, ak bude notebook vyťažený len ľahko (práca v MS Office, prehliadanie internetu a iné), aj výdrž herného notebooku sa výrazne predĺži. Nie je však možné počítať s výdržou na úrovni malých, vysoko prenosných notebookov.

Môžem pripojiť herný notebook k externému monitoru alebo televízoru?

Áno, herné notebooky disponujú výstupom na  externý monitor/TV. Môžete si tak užiť hry na veľkej obrazovke pri zachovaní prenosnosti notebooku.

Profesionálne notebooky

Profesionálne a manažérske notebooky od 400 €

 • Určené profesionálom a náročným používateľom
 • Prvotriedna konštrukcia
 • Windows Pro
 • Dokovací port a nadštandardná záruka

Ak požadujete od svojho notebooku maximálnu spoľahlivosť, tak vyberajte medzi profesionálnymi notebookmi. Sú vyrobené z najkvalitnejších materiálov, poskytujú prémiovú záruku od výrobcu a je ich možné zapojiť do dokovacej stanice. Štandardom je napríklad procesor z radu Intel Core, minimálne Full HD rozlíšenie displeja a odolná konštrukcia. Medzi profesionálnymi notebookmi je tiež možné nájsť modely špeciálne navrhnuté na náročnú prácu s 3D grafikou. Ide o ideálny kompromis medzi kancelárskym notebookom a výkonným stolným počítačom na prácu na cestách.

Výhody a nevýhody
 • Veľmi kvalitná a odolná konštrukcia
 • Modely s extrémnym výkonom
 • Prvotriedny displej
 • Rozšírená záruka
 • Vyššia cena

Najdôležitejšie parametre pri výbere profesionálneho notebooku

Procesor

Výkonný procesor nájde v prípade profesionálnych notebookov uplatnenie pri práci s programami, ktoré sú závislé na výpočtovom výkone notebooku. Profesionálne notebooky určené na zložité výpočty sú preto osadzované tými najvýkonnejšími mobilnými procesormi.

Grafická karta

Profesionálne grafické karty Nvidia Quadro a AMD FirePro majú výrazne vyšší výkon v 3D CAD aplikáciách a presných výpočtoch. Na rozdiel od herných grafických kariet sú na toto využitie optimalizované, avšak na úkor herného výkonu. Na bežnú prácu však bohato stačí integrovaná grafická karta.

Operačná pamäť

Štandardom na plynulý chod systému a spustených programov je v prípade profesionálnych notebookov 8 GB RAM. Výkonné pracovné stanice môžu mať až 64 GB operačnej pamäte.

Veľkosť úložiska

Na prácu s 3D grafikou alebo videom by mal mať profesionálny notebook dostatočnú kapacitu disku. Ideálna je kombinácia SSD disku na svižný chod systému a inštalovaných programov a HDD s veľkou kapacitou rádovo v TB (terabajtoch). Na prácu v kancelárskych programoch postačí veľkosť samotného SSD.

Záruka

Okrem komponentov je pri výbere notebooku na profesionálne využitie tiež zásadná poskytovaná záruka. Často sa možno stretnúť so zárukou opravy do druhého pracovného dňa (NBD – Next Business Day) alebo opravy priamo na mieste u zákazníka (On-Site).

Dokovací konektor

Na pohodlné pripojenie všetkých periférií a často aj viacerých monitorov je vhodné, aby mal notebook dokovací konektor. Všetko príslušenstvo je zapojené do dokovacej stanice, ku ktorej sa notebook pripája cez jediný konektor, ktorý ho zároveň nabíja.

Časté otázky pri výbere profesionálneho notebooku

Chcel by som profesionálny notebook používať hlavne na hranie hier, je na to vhodný?

Aj na profesionálnom notebooku je možné hrať hry, ale notebook na to nie je primárne určený. Za rovnakú cenu môžete kúpiť herný notebook, ktorý je na tento účel vhodnejší.

Som amatérsky grafik, mal by som si kúpiť profesionálny notebook?

Ak pracujete s 3D grafikou, medzi profesionálnymi notebookmi nájdete modely s profesionálnou grafickou kartou (Nvidia Quatro, AMD FirePro), ktoré sú na prácu s grafikou priamo určené.

V čom sa líši profesionálny notebook od kancelárskeho?

Profesionálny notebook ponúka zvyčajne kvalitnejšie spracovanie, lepší displej, dokovací konektor a rozšírenú záruku. Ak potrebujete vysoký výkon na prácu s 3D grafikou, medzi profesionálnymi notebookmi si je možné vybrať modely s profi grafickou kartou (Nvidia Quatro, AMD FirePro). Štandardom je dlhá výdrž batérie (s výnimkou modelov s extrémnym výkonom na prácu s grafikou).

Kancelárske notebooky

Kancelárske notebooky od 300 €

 • Na nenáročnú kancelársku prácu
 • Pohodlná klávesnica
 • Dobrá výdrž batérie

Kancelárske notebooky sú prispôsobené na pohodlnú a efektívnu prácu. Dobrý kancelársky notebook by mal mať 15,6" displej, ktorý poskytuje dostatočne veľkú pracovnú plochu a zároveň dobrú prenosnosť. Vybavený by mal byť pohodlnou klávesnicou s numerickým blokom a dlhou výdržou batérie. Na bežnú kancelársku prácu postačí aj nižšie rozlíšenie displeja (HD/Full HD) a nie je potrebné sa príliš zaoberať výkonnou grafickou kartou, pretože s bežnými úlohami si poradí aj integrovaná.

Výhody a nevýhody
 • Prijateľná cena
 • Dostatočný výkon na bežné použitie
 • Zvyčajne plastová konštrukcia
 • Displej nedosahuje na úplnú špičku

Najdôležitejšie parametre pri výbere kancelárskeho notebooku

Výdrž batérie

Ak budete často používať notebook na cestách alebo bez pripojenia k sieťovému napájaniu, bude pre vás zásadná výdrž batérie. Aby notebook vydržal celý pracovný deň, odporúčame notebooky s udávanou maximálnou výdržou batérie nad 10 hodín.

Rýchle úložisko

Na bežnú kancelársku činnosť nie je rozhodujúca kapacita úložiska, v súčasnosti sa obvykle pohybuje nad postačujúcimi 256 GB. Výrazný vplyv na rýchlosť odozvy systému a aplikácií má voľba SSD alebo kombinácia SSD a HDD.

Klávesnica

Aby bola práca s notebookom pohodlná aj pri častej práci s číslami, notebook by mal mať klávesnicu s numerickým blokom. Pri práci v noci sa navyše bude hodiť podsvietená klávesnica.

Časté otázky pri výbere kancelárskeho notebooku

Môžem si na kancelárskom notebooku občasne zahrať hru?

Výkon kancelárskych notebookov nepostačuje na hranie najnovších 3D hier, ale staršie hry s nastavenými nižšími detailmi alebo nenáročné hry si je možné zahrať.

Ako poznám v notebooku kvalitnú klávesnicu?

Voľba klávesnice často závisí na osobnej preferencii. Odporúčame preto navštíviť náš Showroom, kde si klávesnicu môžete osobne vyskúšať.

Notebooky pre študentov od 159 €

 • Ľahko prenosné notebooky
 • Široké možnosti výberu podľa výkonu
 • Dlhá výdrž batérie

Notebooky pre študentov sú svojou hmotnosťou väčšinou prispôsobené na ľahké prenášanie a pohodlnú prácu. Kategória je veľmi rozsiahla, a tak si môžete vybrať taký notebook, ktorý je vám najbližší. Či už zháňate notebook na základné činnosti, ako písanie poznámok alebo si chcete aj zahrať, tu nájdete, čo potrebujete. Výhodou je tiež vyššia kapacita batérie. Ak navyše máte preukaz ISIC, získate nárok na zľavu do výšky až 30 %. To určite poteší nejedného študenta, ktorý má hlboko do vrecka.

Výhody a nevýhody
 • Nízka hmotnosť
 • Dlhá výdrž batérie
 • Široký sortiment
 • Zľava vďaka preukazu ISIC
 • Lacnejšie modely majú veľmi nízky výkon
 • Často fádny dizajn

Najdôležitejšie parametre pri výbere notebooku pre študentov

Uhlopriečka displeja

Ak plánujete notebook často prenášať, odporúčame zakúpiť taký, ktorý nemá displej väčší ako 14". Ušetríte si tak veľa problémov s prepravou a navyše bude taký notebook pravdepodobne veľmi ľahký. Na hranie hier odporúčame skôr väčšie uhlopriečky, notebook sa však bude horšie prenášať.

Výdrž na batériu

Na využitie v škole by mal notebook dlho vydržať. Ako dlho budete notebook potrebovať viete najlepšie vy sami, avšak pod 7 hodín výdrže radšej nechoďte. Herné notebooky budú mať pravdepodobne kratšiu výdrž a je tak na vás nájsť vhodnú rovnováhu.

Úložisko

Tie najlacnejšie notebooky majú úložisko veľmi malé. Pohybuje sa už od 32 GB, čo stačí len na poznámky, prípadne pár prezentácií alebo videí. Pokiaľ chcete na notebooku tiež hrať, budete potrebovať značne vyššiu kapacitu. 512 GB by malo stačiť, ale odporúčame skôr 1 TB. Zamerať by ste sa mali tiež na typ úložiska. Ak nechcete nič výnimočné, postačí vám klasický HDD disk. Na rýchlejší nábeh operačného systému a aplikácií však odporúčame buď SSD disk, alebo aspoň hybridný SSHD disk.

Grafická karta

Na základné úkony vám bohato postačí integrovaná grafická karta, ktorú poskytuje procesor. Počítajte však s tým, že si na nej žiadne moderné hry nezahráte. Ak notebook hľadáte okrem práce aj na zábavu, vyberajte skôr z modelov s dedikovanou grafickou kartou. Jej výkon potom záleží prevažne na vašom rozpočte.

Časté otázky pri výbere notebooku pre študentov

Môžem si na študentskom notebooku zahrať hry?

To záleží do značnej miery na konkrétnom modeli. Lacné notebooky spravidla nie sú schopné rozbehnúť ani nenáročné hry, takže na hranie najnovších titulov je nutné si priplatiť.

Ako spoznám dobrý herný notebook?

Pre laika je prvým orientačným bodom cena. Tie najlacnejšie herné notebooky sa pohybujú okolo 500 €, ich výkon ale na najmodernejšie hry nemusí stačiť. Čím drahší notebook je, tým vyšší je samozrejme výkon a už okolo 950 € môžete naraziť na výhodnú kúpu.

Notebooky na doma

Notebooky na doma od 159 €

 • Väčšia uhlopriečka a hmotnosť
 • Ideálne na surfovanie, filmy alebo aj hry
 • Skvelý pomer ceny a výkonu

Ak hľadáte notebook na surfovanie po internete, sledovanie filmov, domácu prácu alebo aj hranie hier, notebooky na doma môžu byť takisto pre vás. Vsádzajú spravidla na vyššiu uhlopriečku, čo sa odráža na vyššej hmotnosti. Tieto notebooky sú teda väčšinou náročnejšie na prenášanie, avšak napríklad film si na nich užijete lepšie ako na iných. Ďalšou prednosťou je vyvážený pomer cena/výkon a široké cenové rozpätie.

Výhody a nevýhody
 • Dostatočné výkonné na základné úkony
 • Široký sortiment a cenové rozpätie
 • Skvelý pomer ceny a výkonu
 • Vyššia hmotnosť
 • Lacnejšie modely nie sú vhodné na hranie

Najdôležitejšie parametre pri výbere notebooku na doma

Uhlopriečka displeja

Pri vyberaní uhlopriečky displeja sa musíte zamyslieť, na čo chcete notebook používať. Na cestovanie sa hodia skôr notebooky s nižšou uhlopriečkou, vďaka ktorej nemusíte príliš riešiť prepravu. Pokiaľ však notebook prenášať nechcete, vyššia uhlopriečka nie je na škodu.

Úložisko

Domáci notebook pravdepodobne bude slúžiť ako úložisko na veľa súborov, a tak by ste kapacitu nemali podceniť. Ako minimum odporúčame aspoň 512 GB, ideálne však aspoň 1 TB. Z hľadiska typu úložiska je pre tento typ notebookov ideálna kombinácia SSD disku pre rýchlejší nábeh operačného systému a HDD disku na ukladanie dát.

Grafická karta

Vďaka širokému cenovému rozpätiu tejto kategórie narazíte na rôzne druhy grafických kariet. Ak máte v pláne na notebooku iba pracovať alebo sledovať filmy, bohato vám postačí integrovaná grafická karta. Nepočítajte však, že si s ňou zahráte nové hry. Na tieto úkony hľadajte skôr karty dedikované a riaďte sa svojím rozpočtom.

Časté otázky pri výbere notebooku na doma

Môžem si na domácom notebooku taktiež zahrať?

Lacnejšie notebooky valnú väčšinu dnešných hier nerozbehnú, avšak ak si môžete dovoliť tie drahšie, nie je dôvod prečo by ste si nemohli zahrať. Kvalitné herné notebooky sa pohybujú už okolo 750 €.

Základný notebook

Základné notebooky od 200 €

 • Pre nenáročných používateľov
 • Ideálne na surfovanie po internete
 • Väčšinou plastová konštrukcia

Základné notebooky sú určené pre nenáročných používateľov, ktorí si vystačia so sledovaním filmov, surfovaním na internete, komunikáciou na sociálnych sieťach, občasnou prácou v balíku Microsoft Office alebo hraním menej náročných hier. Ich výhodou je dobrý pomer cena/výkon – v dnešnej dobe je možné aj za cenu pár stoviek eur zaobstarať slušne vybavený notebook, s ktorým bude jeho majiteľ spokojný.

Výhody a nevýhody
 • Nízka cena
 • Výkon na základné úlohy
 • Displej s nižším rozlíšením
 • Väčšinou plastová konštrukcia
 • Nízky výkon na zložitejšie operácie

Najdôležitejšie parametre pri výbere základného notebooku

Displej

Kvalitný displej oceníte, či už na notebooku pracujete, alebo ho používate na zábavu. Ideálne rozlíšenie pre jemný obraz je Full HD, ktoré výraznejšie oceníte s rastúcou uhlopriečkou notebooku.

Úložisko

Kapacita úložiska rozhoduje o tom, koľko dát budete môcť do notebooku uložiť. Odporúčaná veľkosť je viac ako 256 GB, ale ak nebudete v notebooku ukladať veľké objemy dát, vystačíte si aj s menšou kapacitou. Aby notebook bleskovo reagoval na vaše pokyny, odporúčame úložisko typu SSD.

Operačná pamäť RAM

Aby bol zaistený plynulý chod operačného systému, odporúčame aspoň 4 GB RAM.

Časté otázky pri výbere základného notebooku

Môžem používať základný notebook ako pracovný stroj?

Ak vaša práca nevyžaduje od notebooku vysoký výkon, na bežnú kancelársku prácu sú aj základné notebooky dostatočné. Nutné je však počítať s horšou výdržou batérie a menej kvalitnou konštrukciou, ktorá sa pri častom prenášaní môže poškodiť.

Môžem na základnom notebooku hrať hry?

Výkon základných notebookov na hranie najnovších hier nedostačuje. Avšak staršie hry s nízkym nastavením detailov a rozlíšenia alebo hry graficky nenáročné je možné spustiť aj na základnom notebooku.

Notebooky 2 v 1 (konvertibilné)

Konvertibilné (2 v 1) notebooky od 150 €

 • Preklopiteľný alebo oddeliteľný displej
 • Viac režimov použitia
 • Vždy dotykový displej
 • Moderný dizajn
 • Kvalitná konštrukcia

Konvertibilné notebooky umožňujú preklopiť alebo priamo oddeliť displej od klávesnice. Vďaka tomu je ich možné používať nielen v režime notebook, ale aj stojan, stan a tablet. Majú dotykový displej a môžete ich využiť na prácu a zábavu.

Výhody a nevýhody
 • Štýlová konštrukcia
 • Možnosť ovládania notebooku dotykom
 • Použitie vo viacerých režimoch
 • Takmer výhradne lesklý displej

Režimy konvertibilného (2 v 1) notebooku

Konvertibilný notebook je viacúčelové zariadenie vďaka špeciálnemu kĺbu displeja, ktorý je otočný o 360 stupňov, alebo, ako umožňujú niektoré modely, možnosti displej od klávesnice notebooku priamo oddeliť.

Režimy použitia

 • Notebook (Laptop) – režim klasického notebooku, primárne určený na prácu

 • Stojan (Stand) – mód vhodný na sledovanie filmov alebo prezentácie

 • Stan (Tent) – podobne ako režim „stojan“ je vhodný na multimédiá či videohovory

 • Tablet – v tomto režime sa pohodlne surfuje na internete, napríklad v kresle

Notebooky dva v jednom

Časté otázky pri výbere konvertibilného notebooku

Má klasický notebook výhody v porovnaní so zariadeniami 2 v 1?

Daňou za viac režimov použitia a štýlový vzhľad je, že sa do konvertibilných notebookov zvyčajne neinštalujú najvýkonnejšie komponenty, profesionálne alebo herné notebooky majú preto väčšinou klasickú konštrukciu. Zariadenia 2 v 1 majú takmer výhradne lesklý displej, ktorý môže byť pri práci vonku alebo pri okne rušivý.

Na čo je dotykové ovládanie?

Dotykom môžete ovládať operačný systém Windows, surfovať po internete alebo ovládať obľúbené aplikácie. Dotykové ovládanie predstavuje intuitívnu alternatívu ku klasickému ovládaniu s pomocou myši alebo touchpadu. Hodí sa napríklad pri práci v stiesnených priestoroch alebo na jednoduché ovládanie notebooku pri odpočinku.

Slovník pojmov – notebooky

Touchpad

Touchpad je zariadenie v tvare dotykovej plochy, ktoré je väčšinou umiestnené pred klávesnicou notebooku. Pohyb prsta po ploche touchpadu nahrádza ovládanie notebooku myšou.

HDMI

High-Definition Multi-media Interface, digitálny výstup s integrovaným zvukom (prípadne sieťovým prenosom), je často využívaným konektorom nielen v prípade notebookov, ale tiež napríklad u televízorov. Umožňuje prenos viackanálového zvuku a zvláda až 4K rozlíšenie (HDMI 2.0).

Uhlopriečka

Označuje vzdialenosť medzi ľavým spodným a pravým horným rohom displeja. Udáva sa v palcoch, pričom 1" = 2,54 cm. Modely s väčšou uhlopriečkou poskytnú viac pracovného priestoru. Notebooky s menšou uhlopriečkou sú vhodné na časté prenášanie.

UHD (4K) rozlíšenie

Veľmi vysoké rozlíšenie 3 840 × 2 160 pixelov, ktoré zaisťuje obraz ostrý do najmenších detailov. Takto vysoký počet obrazových bodov sa v porovnaní s rozlíšením Full HD (1 920 × 1 080p) však prejavuje mierne nižšou výdržou batérie.

Slovník pojmov
0
Vytlačiť
Skúste nové Alza Premium Moja Alza Prihlásiť Ako nakúpiť
WEB16
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi