Čítačka kariet – interná alebo externá?
Čítačka kariet je k dispozícii v dvoch základných verziách – externá a interná. Aké sú medzi nimi rozdiely?
Interná čítačka pamäťových kariet
Interná čítačka pamäťových kariet sa vyskytuje predovšetkým v počítačoch, kde je spojená so základnou doskou. Ak tam nie je od výroby, ale zariadenie je konštrukčne riešené na jej umiestnenie, môžete internú čítačku dokúpiť a manuálne ju dosadiť.
- Nezaberá žiadne miesto navyše.
- Môže mať port navyše, napríklad USB 3.0.
- Pre niekoho zložitejšia montáž.
Externá čítačka pamäťových kariet
Externá čítačka pamäťových kariet sa pre zmenu ku koncovému zariadeniu pripája použitím vonkajšieho rozhrania (najčastejšie USB) a mimo počítača ju býva možné pripojiť aj k televízoru, tabletu alebo telefónu. Existujú mnohoformátové čítačky pre niekoľko typov pamäťových kariet, ale aj pre jeden konkrétny typ.
- Využijete ju k viacerým zariadeniam.
- Má kompaktné rozmery a malú hmotnosť.
- Zaberá port a niekedy aj miesto na stole.
i
Čítačky pamäťových kariet môžete pripojiť aj k mobilným telefónom, tabletom alebo zariadeniam 2 v 1. Tie však, rovnako ako konkrétna čítačka kariet, musia mať konektor s podporou OTG, inak by ju vôbec nezaregistrovali.
Čítačka kariet a jej rozhrania
Na čo slúži čítačka kariet sme si už povedali v úvode. Teraz si priblížime jednotlivé rozhrania, pomocou ktorých sa pripája ku koncovému zariadeniu. Existuje niekoľko typov, medzi ktorými si bez problémov každý vyberie.
- USB 3.2 Gen 2 × 2 je aktuálne najmodernejším štandardom z rodiny konektorov typu USB-A. Hlavným ťahákom tejto novej generácie je navýšenie rýchlosti na úctyhodných 20 Gbps. Vzhľadom na nové značenie však buďte obozretní, aby ste nedopatrením nezakúpili USB s nižšou prenosovou rýchlosťou.
- USB 3.2 Gen 2 (predtým USB 3.1 Gen 2) je stále veľmi moderné, pretože najvyššia prenosová rýchlosť činí krásnych 10 Gbps.
- USB 3.2 Gen 1 (predtým USB 3.0 alebo USB 3.1 Gen 1) nasleduje na tretej priečke s maximálnou prenosovou rýchlosťou až 5 Gbps. Spoločne so štandardom 3.2 Gen 2 sú spätne kompatibilné so starším USB 2.0.
- USB 2.0 sa už dnes radí medzi mierne zastarané rozhrania, ktoré zvládnu prenosovú rýchlosť až 480 Mbps. Novšie štandardy sa od neho líšia sfarbením vnútornej časti portu, ktoré býva väčšinou modré.
- USB-C patrí vďaka svojmu symetrickému dizajnu k čoraz obľúbenejším konektorom. Prenosová rýchlosť závisí od toho, či vami vybraná USB-C čítačka pamäťových kariet podporuje USB 3.0 alebo USB 3.1.
- Lightning konektor nájdeme výhradne pri produktoch značky Apple. Má rovnakú rýchlosť ako USB 3.0 a podobne ako USB-C symetrický tvar. Vďaka tomu ho pripojíte vždy na prvý pokus.
- MicroUSB (OTG) je rozhranie, ktoré používa predovšetkým čítačka kariet pre zariadenia so systémom Android. Maximálna prenosová rýchlosť dosahuje 480 Mbps.
Pokiaľ máte v domácnosti alebo v práci niekoľko zariadení s rôznymi rozhraniami, zvážte kúpu univerzálnej čítačky kariet, ktorá ponúka viacero výstupných konektorov. Ušetríte tak miesto aj peniaze.
Aké formáty dokáže čítačka kariet prečítať?
Pri výbere zvoľte takú čítačku kariet, ktorá podporuje typy a rýchlostné triedy pamäťových kariet, ktoré používate. Čím je univerzálnejšia, tým lepšie. Formáty rozlišujeme na základe rýchlosti, podporovanej kapacity, rozmerov a použitej technológie.
i
Ak si neviete rady s výberom novej pamäťovej karty, využite nášho radcu Ako vybrať pamäťovú kartu.
Na rýchle dátové prenosy musí byť rýchla čítačka kariet aj samotná karta
Pamäťové karty sa delia do rýchlostných tried Class, pričom 1 je najpomalšia a 10 najrýchlejšia. Karty s nadštandardnou rýchlosťou čítania aj zápisu označujeme UHS-I, UHS-II a UHS-III. Aby ste využili plný rýchlostný potenciál pamäťovej karty, musí danú triedu podporovať aj čítačka kariet.
Čítačka pamäťových kariet pre fotografov – najlepšia je čítačka XQD
Niektoré XQD karty zvládnu prenos 60 GB dát už za 3 minúty, a ak patríte medzi aktívnych fotografov alebo často pracujete napríklad s videami v rozlíšení 4K, pravdepodobne takú kartu používate. V takom prípade vám príde vhod aj čítačka kariet XQD.
Zaujali vás pamäťové karty? Podrobnejšie sa nimi zaoberáme v našom článku Všetko o SD kartách.
Koľkými slotmi môže disponovať čítačka kariet?
Čítačka kariet môže disponovať rôznym počtom slotov. Niektoré majú len jeden, niektoré ich naopak môžu mať až 7. Pokiaľ má model viac slotov, dokáže väčšinou prečítať všetky dostupné typy pamäťových kariet. Vo väčšine prípadov má čítačka kariet dva sloty.
Skryť popis