Emise pro AP+ v app - všechny segmenty Emise pro AP+ v app - všechny segmenty

Battlefield 1: Apocalypse (RECENZIA) – výlet do pekla

Zobraziť katalóg

Recenzia

Aktualizované

Ak by sme mali spísať zoznam najvýraznejších FPS súčasnosti, rozhodne by ste na jednej z popredných priečok našli Battlefield 1, za ktorým stojí skúsenosťami pretekajúce vývojárske štúdio EA DICE. Ich dielo nás oslovilo predovšetkým svojím zasadením, svižným súbojovým systémom a očarujúcim vizuálom. Takmer po roku od vydania k nám dorazila pôvodná hra aj so všetkými DLC v edícii Battlefield 1 Revolution. Informácie o tom, čo všetko vám tento objemný balík ponúkne, nájdete v našom článku.

Na námorné bitky zacielené DLC Turning Tides strieda posledný platený balíček do Battlefield 1 s názvom Apocalypse, v ktorom sme mali možnosť okúsiť najkrvavejšie pozemné bitky prvej svetovej vojny. Celku sme v posledných dňoch venovali niekoľko desiatok hodín len preto, aby sme vám o ňom mohli priniesť podrobné informácie. V našej recenzii sa dozviete, čo hovoríme na jednotlivé mapy, ktoré toto DLC ponúka, a ako veľmi nám sadli letecké súboje, ktorými sa vývojári z EA DICE tak chvália.

Obsah recenzie Battlefield 1: Apocalypse

  1. Battlefield 1: Apocalypse vám dá k dispozícii tri nové pozemné bojiská
  2. V Battlefield 1: Apocalypse sa pozriete aj do oblakov
  3. Nové DLC Battlefield 1: Apocalypse vás pošle do pekla
  4. Recenzia Battlefield 1: Apocalypse: záverečné hodnotenie
  5. HW nároky pre Battlefield 1 PC

Battlefield 1: Apocalypse ponúka tri nové pozemné bojiská

(28.02.18) Spektrum máp v DLC balíčku Battlefield 1: Turning Tides nám vyhovovalo len do istej miery. Niektoré bojiská totiž, minimálne podľa nášho názoru, neboli kvôli nie príliš kvalitnej balance navrhnutá práve najlepšie. Takže sme si bojovanie na nich užívali asi tak veľmi, ako vegetarián krvavý steak. Sme preto skutočne radi, že tvorcovia z EA DICE celok teraz obohatili o tri pozemné bitky, v ktorých máte možnosť absolvovať jedny z najtvrdších bojov prvej svetovej vojny. Zapojiť sa dá do neslávne presláveného stretu u Passchendaele, veľkolepých bojov pri Caporette či slávnej ofenzívy na Somme. Komplet bohužiaľ neobsahuje žiadnu novú operáciu, všetky kúsky pridané v rámci balíka Battlefield 1: Apocalypse je možné hrať len v rámci rôznych herných režimov.

Battlefield 1: Apocalypse; Wallpaper: letecká bitva

Battlefield 1: Apocalypse obohacuje základnú hru o dve mapy zamerané primárne na boj letectva.

Bitka pri Passchendaele, nazývaná tiež Tretia bitka o Ypres, sa do dejín vojenstva zapísala predovšetkým ako krásna ukážka toho, ako možno plytvať ľudskými životmi. V priebehu tejto akcie padlo viac ako pol milióna ľudí. Žiadna zo zainteresovaných strán v nej však nedosiahla preukázateľné víťazstvo. Straty boli jednoducho vďaka neschopnosti niektorých mužov vo vedení až príliš vysoké na to, aby bolo možné považovať celú operáciu za úspech. Prvá mapa z balíčka Apocalypse je veľmi temná. Prakticky bojujete vo vojnovej zóne plnej zákopov, zničených budov a potôčikov, v ktorých máte možnosť vidieť následky smrtiaceho plynu. Viditeľnosť je na nej výrazne obmedzená, spoliehať sa na podporu letectva teda nemôžete. Prím v tejto lokácii hrá ofenzívna pechota a dobre ukrytí ostreľovači, medzi ktorých som sa sám radil.

Na mape Caporette je vám umožnené prežiť jeden z najznámejších stretov talianskych vojenských dejín. Hoci rakúsko-uhorské a nemecké vojská spočiatku dobývali jeden strategický bod za druhým, boli nakoniec zastavené pri rieke Piave. Taliani totiž vytvorili obrannú líniu, z ktorej potom následne podnikli spolu s československými legionármi úspešný protiútok, pri ktorom vytlačili nepriateľské sily späť na ich pôvodné pozície. Rozloženie tejto lokácie je v DLC Apocalypse veľmi vydarené. Pri jej prechode nájdete rad zaujímavých miest, z ktorých je možné kontrolovať určité časti tohto bojového poľa. Naozaj zásadné je podľa môjho názoru udržať ruiny talianskeho hradu, z ktorých možno organizovať efektívne výpady na ostatných pre postup k dôležitým stanovištiam. Pre víťazstvo je tu zásadná podpora letectva.

Prvého júla roku 1916 odštartovala na rieke Somme jedna z najkrvavejších operácií Veľkej vojny. Britské a francúzske sily sa v jej rámci pokúsili prelomiť nemeckú defenzívu. Bohužiaľ sa útok veľmi nevydaril. Požadované body sa im nakoniec podarilo dobyť až o niekoľko mesiacov. Získané víťazstvo si vzalo veľmi krutú daň, životom za neho totiž zaplatilo 792 tisíc útočníkov, takže to vo finále až taká výhra nebola. Každá zo zúčastnených strán začína v DLC Apocalypse na jednej strane mapy, z ktorej sa musí rýchlo prebojovať ďalej pomocou ťažkej techniky. Ak sa tankov ujmú hlupáci, ktorí s nimi ani nevyjdú zo štartu, ste stratení, pretože bez oceľových gigantov sa tu veľmi ďaleko nedostanete. Frakcia so schopnými tankistmi tu má naopak obrovskú prevahu.

V Battlefield 1: Apocalypse sa poriadne pozriete aj do oblakov

Hoci sa v základnej verzii Battlefield 1 nachádzajú lietadlá, nebol im podľa niektorých hráčov poskytnutý dostatočný priestor, pretože žiadna z herných bitiek nebola zacielená vyložene na stret nebeských rytierov. Tvorcovia z EA DICE reagovali na plač komunity tak, že pre DLC Apocalypse vyňali z kampane pre jednotlivcov dve rozsiahle vzdušné mapy, v ktorých je vašou hlavnou úlohou likvidácia nepriateľských útočných strojov, stíhačov, bombardérov a vzducholodí. Prakticky po celú dobu bitvy ste usadení za joystickom či guľometom, s ktorým zrazíte z oblakov nepriateľské mašiny. Aby som bol úprimný, tento režim ma práve dvakrát nenadchol, lietanie ako také tu totiž nie je pre každého. Moja maličkosť bohužiaľ patrí do skupiny, ktorá radšej stojí nohami pevne na zemi.

Možno vás to prekvapí, ale nakoniec som ako správny recenzent prekonal svoju nechuť a vrhol sa v ústrety nepriateľom, ktorí mali nalietané o niečo viac ako ja. V prvých hodinách mi to nešlo, postupom času som sa však do toho trošku dostal, takže vo finále som aspoň schopný posúdiť balanciu jednotlivých lietadiel, ktorá je podľa môjho názoru vydarená. Samotné ovládanie by však mohlo byť o niečo prístupnejšie, aby si k tomuto režimu našiel cestu väčší počet hráčov Battlefield 1: Apocalypse a nie len fanúšikovia lietadiel, ktorí sú na náročnosť zvyknutí.

O tom, či sú alebo nie sú vzdušné mapy vybalansované, asi nemá kvôli absencii terénu zmysel diskutovať, a tak sa radšej zameriam na to, ako sú na tom v Battlefield 1: Apocalypse pozemné polia, na ktorých som bojoval väčšinu času. Bitka pri Passchendaele je podľa mňa navrhnutá veľmi podarene, nepriateľa tu kvôli rozľahlosti celého bojiska prakticky nemožno zahnať úplne do kúta. Vždy má tým pádom možnosť zvrátiť priebeh celého zápasu. Podobne je na tom aj lokácia Caporette, v ktorej tvorí skalnatá krajina dobrý úkryt pre frakciu, ktorá sa snaží preraziť. Najhoršie je na tom v rámci dizajnu zrejme operácia na rieke Somma, ktorá de facto neodpúšťa chyby urobené zvyškom vášho tímu. Keď máte v partii tankistu bez mozgu, je všetko stratené.

Keď už som sa dal do rozoberania balance, nemôžem zabudnúť spomenúť, že DLC Battlefield 1: Apocalypse samozrejme prináša nové zbrane pre všetky herné triedy. Takže sa môžete opäť tešiť na to, že za určitý počet zabití dostanete do rúk doteraz neotestovanú hračku, ktorá vás možno zaujme viac než predchádzajúce vojnové nástroje. Osobne som si napríklad zamiloval novinku v ostreľovačskej palete, Ross Mk3 Marksman, s ktorej pomocou som zložil nejeden cieľ ohrozujúci mojich spolubojovníkov. Okrem klasických palných pomôcok je vám ponúknutý tiež mínomet zaplavujúci nepriateľské rady granátmi s jedovatým plynom a špeciálny perk, s ktorého pomocou si navýšite celkovú náročnosť.

Battlefield 1: Apocalypse; Gameplay: kokpit Battlefield 1: Apocalypse; ostreľovač Battlefield 1: Apocalypse; Gameplay: letecká bitva

Obrázok 1: Do jednomiestneho stíhača, sa môže posadiť len jeden človek (logicky). Obrázok 2: Na niektorých bojiskách pridaných v Battlefield 1: Apocalypse budú hrať ostrostrelci prím. Obrázok 3: V leteckej bitke budete musieť starostlivo strážiť svoju vzducholoď.

Nové DLC Battlefield 1: Apocalypse vás pošle do pekla

Posledný platený balíček Battlefield 1: Apocalypse sa rovnako ako DLC Battlefield 1: Turning Tides podaril len do istej miery. K dispozícii nám dáva dvojicu slušne navrhnutých máp, jednu o niečo horšie rozvrhnutú lokáciu, letecké súboje pre skúsených pilotov a nové zbrane. Keby tvorcovia v jeho rámci viac prepracovali ovládanie lietadiel a trošku viac sa pohrali s bitkou na rieke Somme, zrejme by som sa celku nebál dať vyššie hodnotenie, v tomto prípade mu však budem musieť udeliť podobnú známku ako jeho na mori sa odohrávajúcemu predchodcovi, ktorý tiež v niektorých ohľadoch pokrivkával.

Finálna platená aktualizácia Battlefield 1: Apocalypse rozširuje celok o slušnú dávku obsahu, má však svoje muchy. Investovať by do nej mali predovšetkým fanúšikovia Battlefield 1 túžiaci po nových, atmosférou kypiacich mapkách. Hráči, ktorí zatiaľ nevlastnia základnú hru a radi by si ju zahrali, by svoje financie mali radšej vraziť do Battlefield 1: Revolution, ktorý obsahuje všetok dostupný obsah za relatívne slušnú cenu. Battlefield 1: Apocalypse vyšlo 20. februára 2018 na PC, PS4 a Xbox One.

Battlefield 1: Apocalypse; Gameplay: yperit Battlefield 1: Apocalypse; Gameplay: zákop

Obrázok 1: Bitka pri Passchendaele vám ukáže, ako vyzerá krajina zdecimovaná vojnou. Obrázok 2: Nie vždy bude puška s optikou ideálnym riešením. Minimálne v zákopoch sa vám viac osvedčí pištoľ.

Recenzia Battlefield 1: Apocalypse: záverečné hodnotenie

Hodnotenie 70 % Alza.sk
Hlavné parametre: Hrateľnosť
65 %
Audiovizuálne spracovanie
90 %
Znovu hrateľnosť
80 %
Battlefield 1: Apocalypse; recenzia

Klady

  • Temná atmosféra niektorých lokácií
  • Vydarený návrh jednotlivých máp
  • Slušný balance nových zbraní

Zápory

  • Trošku neprístupné ovládanie lietadiel
  • Absencia balance u niektorých bojísk
Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

Moje meno je Ondřej Zeman. Hernej žurnalistike sa venujem už viac ako sedem rokov, počas ktorých som mal možnosť vypracovať sa z herného blogera na plnohodnotného žurnalistu na serveri Zing.cz, z ktorého som po čase odišiel na Alza Magazín. Aj keď som hrdým vlastníkom konzoly Nintendo Switch, mojou najväčšou vášňou je hranie na PC, kde som mal možnosť zrecenzovať už viac ako dve stovky rôzne kvalitných titulov. Slabosť mám primárne na ťahové RPG, indie projekty, prepracované FPS a komplexné stratégie.

Obsah recenzie Battlefield 1: Turning Tides

  1. Turning Tides ponúka Operáciu Gallipoli
  2. V Turning Tides zavítate na Severné more
  3. V Turning Tides dostanete k dispozícii nové zbrane a infiltrátora
  4. Turning Tides nás skutočne oslovilo len do istej miery
  5. Recenzia Battlefield 1: Turning Tides: záverečné hodnotenie
  6. HW nároky pre Battlefield 1 PC

Turning Tides ponúka Operáciu Gallipoli

(05.02.18) Primárnym ťahákom nového pridaného balíčka Battlefield 1: Turning Tides je, minimálne podľa slov tvorcov, veľkolepá vojenská operácia Gallipoli. Štartová lokácia tejto rozsiahlej akcie je prakticky „Omaha“ prvej svetovej vojny. Pred útočiacich Britov je v Cape Helles postavená pláž napojená na kopec, ktorý sa dá dobre ubrániť, na ktorého vrchole čakajú na útočníkov zástupcovia otomanského impéria. Tí majú za úlohu ubrániť celé teritórium aj za cenu ťažkých strát, čo ich výrazne odlišuje od ofenzívnej strany, ktorá si môže dovoliť stratiť v priebehu bojov len určitý počet mužov. K dispozícii však má v prípade komplikácií mohutnú bojovú loď, s ktorej pomocou má možnosť až do jej zničenia ostreľovať určité časti kopca a vytvárať tak tlak na vojakov v zákopoch.

Nová pridaná mapa Cape Helles nie je podľa môjho názoru navrhnutá najlepšie. Minimálne ofenzívna zložka to na nej má počas operácie Gallipoli veľmi náročné. Tvorcom Battlefield 1: Turning Tides sa totiž veľmi nepodarilo vyriešiť rozloženie štartovacích pozícií, takže sa tu často objavujete priamo pred hlavňami vašich nepriateľov. Okrem toho je základná pláž stále v kompetencii brániacej strany, čo obrancom umožňuje prejsť do útoku, alebo zaujať strategické pozície za chrbtom útočiacich síl, ktoré sa proti týmto zákerným útokom nemajú ako efektívne brániť. Briti naopak postrádajú priestor, kam by mohli expandovať, takže sa im často stáva, že nie sú schopní dostať sa ďalej ako za prvý či druhý záchytný bod – a to je problém, na ktorý by sa mali vývojári z DICE zamerať.

Battlefield 1: Turning Tides; Wallpaper: Cape Helles, bitevná loď, pláž

V Cape Helles štartujú britské jednotky na mori, takže ich môžu obrancovia stabilne ostreľovať z pobrežia.

Ak sa vám za útočníkov podarí v rámci operácie Gallipoli získať kontrolu nad Cape Helles, vyšle vás Battlefield 1: Turning Tides do hornatej oblasti Achi Baba, kde sa budú členovia otomanskej armády opäť brániť proti nemilosrdným Britom. Ich útok bude tentokrát zacielený na malé mestečko Krithia. To sa nachádza za radom dobre ubrániteľných prírodných a umelých prekážok využiteľných na dočasné, či dokonca permanentné zastavenie nepriateľských síl. Tie musia na ceste k cieľu prejsť cez nemalý počet defenzívne ladených stanovíšť, čo ich núti k štiepeniu síl a hľadaniu alternatívnych chodníkov, ktorých tu rozhodne nie je málo.

Dizajn tejto lokácie sa autorom vydaril rozhodne lepšie než návrh úvodnej misie. Obe zúčastnené strany tu majú dostatok priestoru na to, aby mohli efektívne bojovať za svoje záujmy bez výraznejších limitácií zásadnejšie zvýhodňujúcich jeden či druhý tím. Štartové pozície sú tu tiež rozvrhnuté lepšie ako v Cape Helles, ktoré bolo v tomto smere veľmi nedomyslené. Achi Baba bola vytvorená predovšetkým pre pechotný boj, nenájdete tu teda žiadne prvky výraznejšie ovplyvňujúce váš postup. Možno práve preto je komplet v mnohých ohľadoch lepšie premyslený ako štartová mapa operácie Gallipoli. Tá ako celok nie je vôbec zlá, bohužiaľ má však svoje slabšie pasáže, cez ktoré sa musíte doslova prebojovať.

Battlefield 1: Turning Tides; Gameplay: Cape Helles, útok Battlefield 1: Turning Tides; Gameplay: Achi Baba, ruiny Battlefield 1: Turning Tides; Gameplay: Achi Baba, kontrolné oblasti

Obrázok 1: Výsadkové lode majú v Turning Tides k dispozícii len ťažký guľomet, keď vás nepriateľ zameria, nemáte šancu. Obrázok 2: V Achi Baba sa opäť pozriete do zákopov. Obrázok 3: S ťažkým guľometom dokážete celkom efektívne kryť prístupové cesty.

i Pozrite sa na všetky články z hernej sekcie.

V Turning Tides zavítate na Severné more

Nedávno vydaná časť balíčka Battlefield 1: Turning Tides zameraná na boj v Severnom mori disponuje, rovnako ako Operácia Gallipoli, dvojicou máp prezentujúcich jedny z najkrvavejších stretov prvej svetovej vojny. Prvá novo pridaná lokácia vám dáva príležitosť prežiť bitku v Helgolandskej zátoke, kde sa dvakrát stretla nemecká flotila s námorníctvom Veľkej Británie. Druhá vložená vojnová zóna vám umožní absolvovať slávny nájazd na Zeebrugge, v rámci ktorého zaútočili britské lode na belgický prístav kontrolovaný vojakmi nemeckej ríše.

Námorná mapa Heligoland Bight sa odohráva v okolí stredne veľkého ostrova, na ktorom pechota zaberá jednotlivé strategické body. Z vody ich medzitým kryjú impozantné vojnové lode triedy Dreadnought, stredne veľké bitevné lode a torpédami vybavené ľahké plavidlá, ktoré sú pri troche šťastia schopné vysporiadať sa aj s niektorými väčšími korábmi. Vzdušný priestor bude taktiež pod kontrolou, budú sa nad vami vznášať vzducholode, bombardéry a stíhačky. Prevahu v tejto lokácii má vždy strana so schopnejšou flotilou. Jej stála podpora je totiž veľmi zásadná pre úspech. Ak sa kormidla vo vašej skupine ujmú hlupáci bez tímového ducha, ste stratení, pretože vás nepriateľ rozstrieľa z mora skôr, než sa dostanete do krytov ležiacich u kontrolných stanovíšť.

Battlefield 1: Turning Tides; Gameplay: Heligoland Bight, loď Battlefield 1: Turning Tides; Gameplay: Heligoland Bight, vzdušná podpora

Obrázok 1: Každá bitevná loď je v Turning Tides osadená radom diel, z ktorých je možné stabilne páliť na nepriateľov. Obrázok 2: Vzducholode budú na Heligoland Bight kryť váš postup.

Vojenský prístav Zeebrugge vám v Battlefield 1: Turning Tides ponúkne o niečo kontaktnejšiu bitku. V tomto strete nehrajú totiž prím lode, ale pechota, ktorá bude bojovať v úzkych uliciach a rozsiahlych dokoch. Nájdete tu samozrejme aj plavidlá a vzducholode, ich úloha pre vývoj boja však nie je tak zásadná ako v predchádzajúcej lokácii, takže na nich nebudete môcť postaviť celú svoju stratégiu.

Balance oboch spomínaných máp je spracovaný vcelku dobre. Lepšie sa tvorcom podarilo vyvážiť Zeebrugge, pretože nie ste až tak ovplyvňovaní technikou, ktorú majú v rukách vaši spoluhráči. Heligoland Bight je na tom v tomto smere o niečo horšie, lode sú totiž pre celkový priebeh zápasu extrémne dôležité. Ak sa ich ujmú šašovia, máte bohužiaľ po chlebe.

Battlefield 1: Turning Tides; Gameplay: Zeebrugge, hala Battlefield 1: Turning Tides; Gameplay: Zeebrugge, eliminácia

Obrázok 1: Prístav Zeebrugge je v Turning Tides tvorený radom budov, v ktorých sa môžete schovať pred námorníctvom. Obrázok 2: Občas si budete musieť dávať pozor na nohy.

K dispozícii budete mať nové zbrane a infiltrátora

Battlefield 1: Turning Tides samozrejme nepridáva len nové operácie a mapy. K dispozícii budete mať tiež jedinečnú špeciálnu hernú triedu Infiltrátor, ktorej zástupcovia sú extrémne pohybliví. Vybavení sú veľmi silným granátometom, upilovanou brokovnicou a signálnou pištoľou, ktorá slúži na privolanie delostreleckej kanonády na vami vybranú pozíciu. Primárnou unikátnou schopnosťou tejto triedy je vytvorenie štartového bodu, na ktorom sa môžu objavovať členovia vášho tímu, vďaka čomu môžete zvýšiť tlak na miestach, kde by to nepriateľ za žiadnych okolností nečakal.

Battlefield 1: Turning Tides; Wallpaper: Infiltrátor

Nová herná trieda Infiltrátor je schopná na mapách Turning Tides vytvoriť na bojisku záchytný bod, na ktorom sa členovia jeho družstva budú môcť oživovať.

Každá herná profesia sa navyše dočkala mierneho rozšírenia svojho výstroja. Zástupcovia podpory dostali do rúk ťažký guľomet M1917 MG, ktorý ponúka skutočne poriadny zásobník, s ktorého pomocou môžete ľahko kryť svojich spolubojovníkov stabilnou paľbou. Medikom bola poskytnutá poloautomatická puška Farquhar-Hill, efektívna predovšetkým na stredné a menšie vzdialenosti. Ostrostrelci boli obdarení ostreľovačku Carcano M91 Carabine a Type 38 Arisaka. Čistokrvní pešiaci sa môžu tešiť na o pažbu obohatené pištole M1917 a M1912. Rovnako ako v predchádzajúcich balíčkoch aj v tomto sa k novým typom výbavy dostanete až po splnení dvoch až troch úloh.

Spočiatku boli nové typy zbraní v Battlefield 1: Turning Tides o niečo efektívnejšie ako niektoré staršie kúsky. Posledný patch však ich účinnosť mierne upravil, takže máme teraz k dispozícii opäť slušne vybalansovaný celok, v ktorom vás žiadna smrtiaca hračka nezabije na jednu ranu do palca na nohe. V prípade máp vyvažovanie ešte chvíľu potrvá, myslím si však, že časom bude aj Cape Helles pre útočníkov hrateľné o niečo lepšie ako teraz.

Battlefield 1: Turning Tides; Gameplay: Achi Baba, veža Battlefield 1: Turning Tides; nové zbrane Battlefield 1: Turning Tides; Gameplay: Heligoland Bight, nepriateľská loď

Obrázok 1: Dostať sa až na vrchol tejto veže, je v Cape Helles neuveriteľne náročné. Obrázok 2: Turning Tides prinieslo do klasického Battlefieldu 1 rad nových zbraní. Obrázok 3: Dreadnought je najsilnejšou vojenskou technikou, ktorá sa vám v Turning Tides dostane do rúk.

Turning Tides nás skutočne oslovilo len do istej miery

Prvá časť plateného balíčka Battlefield 1: Turning Tides ma veľmi neuchvátila. Operácia Gallipoli nie je navrhnutá vôbec zle, jedna z jej máp (Cape Helles) sa mi však zdá trošku nevybalansovaná, takže som si jej hranie veľmi neužil. Dizajn lokácie (Achi Baba), do ktorej pokračujete po zdolaní úvodného úseku, je našťastie o niečo lepší ako rozvrhnutie štartovej pláže, čím prakticky zachraňuje túto akciu ako celok.

Battlefield 1: Turning Tides; Gameplay: hmla Battlefield 1: Turning Tides; Gameplay: východ slnka

Obrázok 1: Ak sa budete chcieť dostať až na vrchol Cape Helles, bez dymovníc sa nezaobídete. Obrázok 2: Keď sa zadarí, možno sa v Turning Tides dožijete aj ďalšieho dňa.

Druhá polovica Battlefield 1: Turning Tides aktuálne neobsahuje samostatnú operáciu. Mapy, ktoré ponúka, sú ale navrhnuté výrazne lepšie ako tie v úvodnej časti tohto DLC. Najviac mi asi kvôli prítomnosti lodí sadla bojová zóna Heligoland Bight, na ktorej sa odohrávajú skutočne veľkolepé boje. Prístav Zeebrugge podľa môjho názoru tiež nie je rozložený vôbec zle, v rámci veľkoleposti ho však jeho námorný braček, ktorý prezentuje strety monumentálnych lodí a vzducholodí, mierne zatieňuje.

Hoci tvorcovia svojou politikou prakticky rozdelili Turning Tides na dva diely, budeme ho hodnotiť ako celok, ktorým teraz je. Komplet podľa môjho názoru ťahá primárne jeho druhá časť, ktorá je spracovaná výrazne lepšie ako štartová akcia, ktorej obsah (Cape Helles, Achi Baba) sa vo finále až tak nelíšil od toho, čo ponúkali niektoré pôvodné mapy. Nové zbrane nijako zvlášť nenarušujú balans základnej hry, rovnako tak ju citeľne neovplyvňuje ani po novom pridaný Infiltrátor, čo je jeden z mnohých dôvodov, prečo sa kúpu tohto kusu nebojím odporúčiť fanúšikom Battlefield 1 čakajúcich na obsahovú infúziu. DLC vyšlo 30. januára 2018 na platformách PC, Xbox One a PS4. Táto recenzia bola napísaná pre PC verziu.

Battlefield 1: Turning Tides; Wallpaper: Achi Baba, bitva

Na mape Achi Baba budú britské sily nútené neustále útočiť na brániacich Osmanov.

Recenzia Battlefield 1: Turning Tides: záverečné hodnotenie

Hodnotenie 70 % Alza.sk
Hlavné parametre: Hrateľnosť
65 %
Audiovizuálne spracovanie
90 %
Znovuhrateľnosť
80 %
Battlefield 1: Turning Tides; recenzia

Klady

  • Nové bojiská
  • Veľké námorné bitky
  • Zaujímavo navrhnutá trieda

Zápory

  • Nevyváženosť niektorých máp
Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

Moje meno je Ondřej Zeman. Hernej žurnalistike sa venujem už viac ako sedem rokov, počas ktorých som mal možnosť vypracovať sa z herného blogera na plnohodnotného žurnalistu na serveri Zing.cz, z ktorého som po čase odišiel na Alza Magazín. Aj keď som hrdým vlastníkom konzoly Nintendo Switch, mojou najväčšou vášňou je hranie na PC, kde som mal možnosť zrecenzovať už viac ako dve stovky rôzne kvalitných titulov. Slabosť mám primárne na ťahové RPG, indie projekty, prepracované FPS a komplexné stratégie.

Bez Battlefield 1 by to nešlo

(04.09.17) Základným kameňom tejto edície je samozrejme Battlefield 1, ktorý bol kritikmi hodnotený prevažne kladne. Recenzenti ho ospevovali najmä vďaka kvalitnému dizajnu máp, dobre zvolenému zasadeniu a pôsobivému grafickému spracovaniu, ktoré im neraz vyrazilo dych. My sami sme boli s Battlefield 1 taktiež veľmi spokojní, pretože nám dal šancu prejsť si bitkami z herne nie príliš dobre zmapovanej etapy svetových dejín, ktorú zatiaľ výraznejšie prezentovala len nezávislá strieľačka Verdun.

Battlefield 1 nás chytil a nepustil ešte dlho po svojom vydaní v októbri 2016. Celok totiž ponúkal slušné spektrum máp, osobité módy, rozdielne navrhnuté zbrane, vozidlá a špecifické triedy odlišujúce sa od seba snáď vo všetkých možných smeroch. Po čase ho tvorcovia dokonca zadarmo obohatili o nové lokácie a režimy, ktoré hráčom umožnili pri Battlefield 1 zotrvať po niekoľko desiatok hodín bez tohto, aby pocítili stereotyp či nudu.

Battlefield 1 Revolution; Wallpaper vzducholoď, bitva

Bojisku Battlefield 1 dominujé predovšetkým veľké vojnové mašiny, ktoré na bojisko prídu vždy v momente, kedy jedna zo zúčastnených strán výrazne prehráva.

Základná verzia Battlefield 1 obsahovala deväť máp, vďaka ktorým sme sa mohli pozrieť do Ardenského lesa, na sinajskú púšť či do francúzskej metropoly Amiens, o ktorej srdce sa viedli kruté boje. Základný zoznam bol do dnešného dňa obohatený o pár bezplatných kúskov prístupných všetkým bez rozdielu. Ich kvalita však bola diskutabilná. Pokiaľ zadarmo pridané lokácie porovnáme napríklad s bojiskom z DLC They Shall Not Pass či In The Name Of The Tsar, nemôžeme si nevšimnúť dostatočne neprepracovaný dizajn, ktorý ponúkajú. Na rozdiel od dvoch spomínaných balíčkov však nerozdeľovali komunitu na platiacich a neplatiacich jedincov, čo im možno pripísať k dobru.

Battlefield 1 Revolution; Wallpaper: mapa Sinajská púšť, nacisti, bitva, zbrane Battlefield 1 Revolution; Wallpaper: mapa Amiens, jednotky, vlak, bitva

They Shall Not Pass pridalo do Battlefield 1 odvážnych Francúzov

Prvý dodatočný balíček dorazil do Battlefield 1 niekoľko mesiacov po vydaní. Tvorcovia prostredníctvom neho do základnej hry pridali päticu čerstvých máp, nový herný režim, systém čiat, rad neopotrebovaných zbraní získateľných naprieč výzvami, extrémne efektívne delá, ťažkotonážne tanky a špeciálnu hernú triedu behajúcu po bojisku v plátovej zbroji s ťažkou, lebky rozrážajúcou palicou v ruke.

Štartové platené DLC They Shall Not Pass nás očarilo predovšetkým svojím dobrým návrhom novo pridaných máp. Každá herná lokácia v nás dokázala vyvolať trošku iné pocity a nálady. Keď sme napríklad pobehovali po Verdun Heights, väčšinou sme neustále pociťovali nepokoj, ktorý nám neumožnil si ani na okamih oddýchnuť. Pravým opakom tohto temne ladeného bojiska bola malá dedinka Soissons, v ktorej sa odohrala jedna z najslávnejších tankových bitiek prvej svetovej vojny. V jej okolí nám bolo čas od času umožnené na chvíľu sa zastaviť a kochať sa priľahlými miestami napĺňajúcimi naše bojom utrápené mysle tak potrebným pokojom a mierom.

Battlefield 1 Revolution; Wallpaper: mapa Verdun Heights, bojisko, požiar, bunker Battlefield 1 Revolution; Wallpaper: mapa Soissons, bojisko

Battlefield 1: In the Name of the Tsar vás pošle na východný front

Druhý platený obsahový balík In the Name of the Tsar nebol zatiaľ ešte vydaný, vypustený by mal byť v priebehu septembra. Rovnako ako jeho predchodca by mal obsahovať doposiaľ nepreskúmané bojisko, rôzne sa správajúce smrtiace hračky, supply drop režim, bojovníčky v sukniach, trojicu úplne nových vozidiel a legendárnych husárov, do ktorých kože sa môžete na východných bojových poliach vžiť.

Rovnako ako They Shall Not Pass aj In the Name of the Tsar nám učarovalo hlavne lokáciami, ktoré by mali obohatiť základnú hru. Zavítať by sme mali na ruský vidiek, do snehom zaviatych priesmykov a na zamrznutú Volgu, kde proti sebe budú stáť cárski vojaci a agresívni boľševici nemajúci s nepriateľmi pracujúceho ľudu žiadne zľutovanie. Výborne vyzerá tiež zoznam zbraní – najviac nás zrejme nadchla ostreľovačmi obľúbená puška Mosin-Nagant M91, s ktorou sa budete na týchto bojiskách preháňať.

Battlefield 1 Revolution; Wallpaper: letecka bitva, DLC

Letecké bitky sú v Battlefield 1 spracované veľmi podarene. K dispozícii budete mať rýchle stíhačky a ťažkopádne bombardéry, s ktorých pomocou dokážete pokojne odrovnať aj ťažký tank.

Čo vieme o posledných rozšíreniach do Battlefield 1?

O prvých dvoch rozšíreniach je k dispozícii prijateľné množstvo informácií. Posledné dva balíčky sú na tom v tomto smere o poznanie horšie. Turning Tides by sa vlastníkom Battlefield 1 Revolution malo na účte objaviť v priebehu októbra. Ponúknuť by malo obojživelné bitky pri Zeebrugge a o Gallipoli, do ktorých budú zapojené lode aj lietadlá, taktiež tanky, delostrelectvo a ľahké úžitkové vozidlá. Okrem máp samozrejme dostaneme do rúk nové zbrane a herné triedy.

Čo sa týka finálneho obsahového balíka, Apocalypse, aj tu boli vývojári na informácie zatiaľ dosť skúpi. Vieme, že by mal (pri troche šťastia) doraziť na začiatku budúceho roka. Na vlastnej koži by sme v ňom mali prežiť najtvrdšie bitky prvej svetovej vojny, do ktorých sa možno zapoja aj nemŕtvi protivníci hrajúci v súčasnosti za oceľovými dverami v pevnosti Fort De Vaux.

Battlefield 1 Revolution; Wallpaper: namorná bitva, explózia, DLC Battlefield 1 Revolution; Wallpaper: vylodenie, bitva, jednotky, DLC

Stojí Battlefield 1 Revolution za to?

Autori Battlefield 1 si zatiaľ dokážu cenu jednotlivých DLC balíčkov vcelku slušne obhájiť, pretože vám prostredníctvom nich vždy poskytnú minimálne dve desiatky hodín kvalitnej zábavy za relatívne nízku sumu. Ich hlavným problémom je podľa nášho názoru predovšetkým to, že od seba rozdeľujú platiacich a neplatiacich hráčov. Niektoré nové mapy sú kvôli tomuto citeľnému nedostatku poloprázdne. Do istej miery by tento problém mohol napraviť práve Battlefield 1 Revolution, ktorý k hre privedie nových hráčov a dá im prístup ku kompletnému dostupnému obsahu. Snáď sa vývojári z EA DICE nabudúce vydajú podobnou cestou ako tvorcovia Titanfall 2, ktorí dávajú komunite ďalší pridaný obsah zadarmo, čím ju od seba neseparujú.

Battlefield 1 Revolution; Wallpaper: nočná bitva, jednotky

Nočné mapy sú v Battlefield 1 spracované veľa kvalitne. Ak im dáte šancu, s vysokou pravdepodobnosťou vás uchvátia viac ako slnkom zaliate bojisko.

i Pozrite sa na všetky články z hernej sekcie

HW nároky pre Battlefield 1 PC

Minimálne HW požiadavkyOdporúčané HW požiadavky
Operačný systémWindows 7 64-bitWindows 10 64-bit
ProcesorIntel Core i5-6600K/AMD FX-6350Intel Core i7-4790/AMD FX-8350
Grafická kartaNVIDIA GeForce GTX 660/Radeon HD 7850NVIDIA GeForce GTX 1060/Radeon RX 480
DirectXDirectX 11.0DirectX 11.1
Operačná pamäť8 GB RAM16 GB RAM
HDD50 GB50 GB
i Mohlo by vás zaujímať

Ako už bolo povedané na začiatku, Battlefield 1 Revolution vám po zakúpení dá prístup ako k Battlefield 1, tak aj ku všetkým súčasným aj budúcim DLC balíčkom. Jeho cena je prakticky rovnaká ako u pôvodnej hry v deň vydania. Battlefield 1 Revolution si môžete už teraz kúpiť na PC, PS4 a Xbox One.

Battlefield 1: Revolution – Xbox Digital
Hra na konzolu – Xbox One S/Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licencia, kľúč pre Xbox Live, žáner: akčný a strieľačky,
38,90 €
Ihneď na stiahnutie
Objednávací kód: MXESD0572
Vytlačiť
P-DC1-WEB07
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií