Výměna nevhodného dárku Philips - Pro bezpečnější jízdu

Čo je NFC?

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

Technológia NFC umožňuje rýchlu, ľahko použiteľnú a navyše zabezpečenú formu interakcie s okolitým prostredím. Čo znamená NFC? Prečo túto technológiu dnes nachádzame takmer v každom smartfóne a tablete? A ako NFC nastaviť? To sú len niektoré z otázok, na ktoré nájdete odpovede v našom článku.

Čo je to NFC?

Čo je NFC? – OBSAH

 1. NFC: Čo to je?
 2. Ako funguje NFC?
 3. NFC využitie v praxi, nielen na NFC platby
 4. Zásluhou NFC funguje Google Pay, Apple Pay a ďalšie
 5. NFC v telefóne: Kde ho nájdeme?
 6. Čo sú NFC tagy?
 7. Najlepšie NFC aplikácie
 8. Ako NFC aktivovať?

NFC: Čo to je?

Čo je NFC technológia, čo znamená táto tajomná skratka, s ktorou sa veľmi často stretávame? NFC je bezdrôtová technológia umožňujúca rýchlu a zabezpečenú výmenu dát na vzdialenosť do 4 cm. Podporuje ju mnoho inteligentných telefónov (týmto zariadeniam tým pádom môžeme hovoriť NFC mobily) a tabletov, pričom vďaka veľmi krátkej vzdialenosti je bezpečná a nie je vyžadovaná ich identifikácia. Preto je pripojenie automatické a veľmi rýchle. NFC stačí menej ako 100 ms, naproti tomu taký Bluetooth 4 na pripojenie vyžaduje mnohonásobne dlhší čas.

Ako funguje NFC?

Pri dotyku alebo priblížení dvoch zariadení s NFC sa automaticky spustí ich komunikácia. NFC funguje na báze krátkych rádiových vĺn, má veľmi nízku spotrebu a na rozdiel od Bluetooth umožňuje vytvorenie pasívnych bodov, tzv. „tagov“ (viac o nich nižšie). Tie jednoducho nalepíte na potrebné miesto alebo ich môžete nosiť pri sebe. Navyše NFC mobil dnes takmer každý nosí vo vrecku.

NFC využitie v praxi, nielen na NFC platby

Aké je NFC využitie? Táto funkcia mobilných telefónov a ďalších zariadení najčastejšie pomáha pri platení v obchodoch. Stojíte pri pokladni v supermarkete a namiesto lovenia platobnej karty z peňaženky alebo hľadania mincí k terminálu len priložíte svoj mobilný telefón a behom pár sekúnd máte zaplatené. NFC platby mobilom sú stále rozšírenejšie, stačí k tomu využiť platobné systémy Google Pay či Apple Pay, ktoré už fungujú u nás aj v Českej republike. NFC možno ale využiť aj v mnohých ďalších situáciách.

Príklady NFC využitia:

 • Mikrotransakcie, teda bezdrôtové platby v obchodoch pomocou systémov Google Pay, Apple Pay alebo Garmin Pay, ktorý je určený pre inteligentné hodinky.
 • Rýchle spárovanie Bluetooth, napríklad dvoch mobilných telefónov.
 • Tým pádom napríklad jednoduchý prenos kontaktov medzi telefónmi.
 • NFC slúchadlá – hlavnou výhodou je opäť rýchle párovanie
 • Odomknutie dverí – k dverám s uzamykacím systémom využívajúcim NFC len priložíte NFC mobilný telefón a máte otvorené.
 • Načítanie menu v reštaurácii – na dverách reštaurácie je umiestnený NFC tag, vy k nemu priložíte svoj mobilný telefón a na displeji sa vám zobrazí menu reštaurácie.
 • Import kontaktov – napríklad pomocou NFC čipu vo vizitke – k vizitke iného človeka priložíte svoj mobilný telefón, v ktorom sa vám následne zobrazia kontaktné informácie o danom človeku. Tie si môžete potom uložiť do svojho telefónu.
 • Nazdieľanie hesla WiFi kamarátom.
 • Prepnutie telefónu na vibrácie alebo napríklad aktivácia budíka položením telefónu na nočný stolík.
 • Spúšťanie máp jednoduchým usadením telefónu do držiaka v aute.
 • Budík, ktorý vás prinúti vstať – stačí si ho nastaviť tak, že sa vypne iba v prípade, že ho položíte na NFC nálepku, napríklad v inej miestnosti.
 • Rýchlejšie pripájanie k bezdrôtovým reproduktorom.
 • Odoslanie prednastavenej SOS správy – ideálne pre deti, ktoré nevedia písať, či seniorov.
 • Popisovanie krabíc pri sťahovaní.
 • Komunikácia s úradmi – od roku 2021 by malo byť NFC súčasťou občianskych preukazov
Zdieľanie súborov pomocou NFC

S pomocou NFC na mobile možno ľahko zdieľať fotky s iným telefónom či z neho importovať kontakty.

Zásluhou NFC funguje Google Pay, Apple Pay a ďalšie

Najčastejším spôsobom využitia NFC je platenie mobilom. Prvá veľká spoločnosť, ktorá toto na Slovensku odštartovala, je Google so svojim platobným systémom Google Pay. Zo začiatku ho podporovala hŕstka bánk, postupne ho ale zavádzajú aj ďalšie bankové ústavy. Nasledovali systémy Apple Pay, Garmin Pay a Fitbit Pay. Viac o platení mobilom si prečítajte v článku Platby mobilom prebiehajú jednoducho a uľahčia nakupovanie.

i

Platba prebieha tak, napr. v prípade Google Pay, že systém vytvorí virtuálnu kartu vo vašom zariadení, ktorá je spojená s vašou fyzickou kartou, avšak nikde neukladá jej číslo ani PIN. Vďaka tomu sa pri platbe telefónom k týmto informáciám nikto nedostane. Platba sa realizuje pomocou technológie NFC na mobile, ktorá je tak akýmsi základným stavebným kameňom platobných systémov. Vďaka NFC stačí mobilný telefón len priložiť k terminálu ako normálnu bezkontaktnú kartu.

NFC v telefóne: Kde ho nájdeme?

Technológia NFC sa v oblasti mobilných sietí pomaly a isto stáva štandardom. Úplne bežná už je vo všetkých telefónoch vyššej strednej triedy a vyššie, o vlajkových lodiach ani nehovoriac. Milovníci telefónov od spoločnosti Apple môžu využívať NFC od iPhone 7 (vďaka operačnému systému iOS 14) a je tak samozrejmosťou, že NFC bude pri novších modeloch ako iPhone SE či iPhone 12. NFC už však prestáva byť výsadou pi vyšších a vybavenejších modeloch. Presadzuje sa aj v nižšej strednej triede, napr. v zaujímavo vybavenom telefóne Xiaomi Poco X3 Pro.

  Čo sú NFC tagy?

  NFC ale často funguje aj na princípe NFC štítkov. Ide o čipy ukryté v nálepkách alebo príveskoch, ktoré sa dajú nalepiť či inak umiestniť takmer na akékoľvek miesto. Môže to byť napríklad zadná strana mobilného telefónu, nočný stolík alebo dvere reštaurácie.

  NFC tagy

  Toto sú NFC štítky (NFC čipy), ktoré možno nalepiť kamkoľvek.

  NFC tagy sú programovateľné a pri priložení NFC zariadenia, napríklad vášho mobilného telefónu, sa vykoná vami požadovaná akcia. Napríklad pri líhaní si do postele si priložíte mobil k NFC štítku na nočnom stolíku, a ten sa následne prepne do tichého režimu. NFC štítky pritom nepotrebujú žiadne napájanie, pretože pri blízkom kontakte s aktívnym vysielačom, napr. vaším telefónom, sa vytvára elektromagnetické pole. A to potom pasívny prijímač, teda NFC tag, napája. Ako naprogramovať NFC tag? Je to jednoduché, stačí na to použiť jednu z aplikácií uvedených nižšie.

  NFC banky

  Platby pomocou mobilného telefónu, ktoré umožňuje práve technológia NFC, sa u nás začína udomácňovať.

  Najlepšie NFC aplikácie

  NFC v mobile možno využiť hneď s pomocou niekoľkých aplikácií, či už ide o NFC iPhone alebo NFC Android aplikácie. Na platobné úkony sú všeobecne najlepšie už spomínané Apple Pay a Google Pay. Väčšina spoločností však má, alebo bude mať vlastnú verziu, o výbere aplikácie teda môže rozhodnúť aj vaša značka telefónu.

  • NFC Reader (Android) je jednoduchá aplikácia s jednoduchým použitím. Ponúka možnosť prečítať ľubovoľné tagy a zobraziť ich správu.
  • Pomocou NFC Tools (Android) a NFC Actions (iOS) si môžete naprogramovať vlastné NFC štítky podľa svojich predstáv. Stačí oskenovať NFC tag a zvoliť pokyn. Následne už môžete používať svoj osobný NFC štítok.

  Ako NFC aktivovať?

  Aktivácia NFC nie je v zásade nič zložité. Postup sa razantne nelíši ani medzi telefónmi vybavenými Androidom alebo iOS: v oboch prípadoch sa ikona, pomocou ktorej sa NFC technológia aktivuje, nachádza v hlavnom menu telefónu, ktorá sa vysunie prejdením prsta z hornej časti obrazovky. NFC je zapnuté vo chvíli, keď ikona svieti. Pokiaľ nie, stačí na ňu kliknúť a môžete sa pustiť napr. do bezkontaktného platenia.

  NFC, iPhone, Android
  Vľavo podoba ikony NFC pri Androide, vpravo pri Apple.

  Čo robiť v prípade, že sa dotyčná ikona (pozri obrázok vyššie) v menu nenachádza, ale viete, že by váš mobil mal túto funkciu podporovať? V takom prípade je nutné ikonu do ponuky pridať.

  • Pri operačnom systéme Android stačí v spomínanom hornom menu dôjsť až nakoniec a nájsť ikonku prispôsobiť. Mobilný telefón potom ponúkne možnosť pridania ďalších ikon do horného menu a tu na aktiváciu NFC nájdeme medzi nimi.
  • Pri operačnom systéme iOS sa volá Čítačka NFC tagov a pokiaľ sa v hornom menu nenachádza, prejdite do Nastavenia a tu kliknite na tlačidlo Ovládacie centrum. Potom už stačí nájsť ikonku Čítačka NFC tagov a kliknúť na zelené plus, ktoré ju do menu pridá.
  i Mohlo by vás zaujímať

  Využitie technológie NFC je široké – platenie mobilom, automatizácia jednoduchých úloh, sťahovanie dát, prenos kontaktných údajov, marketing atď. Ak aspoň niečo z toho chcete skúsiť, overte si, či ho váš mobilný telefón podporuje. Tento článok si kladie za cieľ osvetliť, čo je NFC v mobile, k čomu NFC slúži a ako ho aktivovať.

  iPhone 12 Pro Max 128GB zlatý
  Mobilný telefón – 6.7" OLED 2778 × 1284, procesor Apple A14 Bionic 6-jadrový, interná pamäť 128GB, zadný fotoaparát s optickým zoomom 12Mpx (f/1.6)+12Mpx (f/2.2)+12Mpx (f/2.4), predný fotoaparát 12Mpx, optická stabilizácia, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, UWB, Lightning port, vodoodolný podľa IP68, single SIM + eSIM, neblokovaný, rýchle nabíjanie 20W, bezdrôtové nabíjanie 15W, batéria 3687mAh, iOS 14

  + ZADARMO SIM karta Radosť – Prvú Nekonečnú Radosť si vyskúšaj na týždeň zadarmo!

  -10% 1 249 €
  1 129 € bez DPH 940,83 €
  Kúpiť
  Prenájom elektroniky
  Môžete mať ihneď na 5 predajniach
  Na sklade > 5 ks
  Objednávací kód: RI035b4
  iPhone 12 Pro 256GB zlatý
  Mobilný telefón – 6.1" OLED 2532 × 1170, procesor Apple A14 Bionic 6-jadrový, interná pamäť 256GB, zadný fotoaparát s optickým zoomom 12Mpx (f/1.6)+12Mpx (f/2)+12Mpx (f/2.4), predný fotoaparát 12Mpx, optická stabilizácia, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, UWB, Lightning port, vodoodolný podľa IP68, single SIM + eSIM, neblokovaný, rýchle nabíjanie 20W, bezdrôtové nabíjanie 15W, batéria 2815mAh, iOS 14

  + ZADARMO SIM karta Radosť – Prvú Nekonečnú Radosť si vyskúšaj na týždeň zadarmo!

  -12% 1 289 €
  1 129 € bez DPH 940,83 €
  Kúpiť
  Prenájom elektroniky
  Môžete mať ihneď na 10 predajniach
  Na sklade > 5 ks
  Objednávací kód: RI034c4
  iPhone 12 128 GB fialový
  Mobilný telefón – 6.1" OLED 2532 × 1170, procesor Apple A14 Bionic 6-jadrový, interná pamäť 128GB, zadný fotoaparát 12Mpx (f/1.6)+12Mpx (f/2.4), predný fotoaparát 12Mpx, optická stabilizácia, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, UWB, Lightning port, vodoodolný podľa IP68, single SIM + eSIM, neblokovaný, rýchle nabíjanie 20W, bezdrôtové nabíjanie 15W, batéria 2815mAh, iOS 14

  + ZADARMO SIM karta Radosť – Prvú Nekonečnú Radosť si vyskúšaj na týždeň zadarmo!

  -6% 887,90 €
  835,90 € bez DPH 696,58 €
  Kúpiť
  Prenájom elektroniky
  Na ceste > 5 ks
  Očakávame 29. 10. 2021
  Objednávací kód: RI032c6
  iPhone 12 Mini 128 GB čierny
  Mobilný telefón – 5.4" OLED 2340 × 1080, procesor Apple A14 Bionic 6-jadrový, interná pamäť 128GB, zadný fotoaparát 12Mpx (f/1.6)+12Mpx (f/2.4), predný fotoaparát 12Mpx, optická stabilizácia, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, UWB, Lightning port, vodoodolný podľa IP68, single SIM + eSIM, neblokovaný, rýchle nabíjanie 20W, bezdrôtové nabíjanie 12W, batéria 2227mAh, iOS 14

  + ZADARMO SIM karta Radosť – Prvú Nekonečnú Radosť si vyskúšaj na týždeň zadarmo!

  -8% 779,90 €
  718,90 € bez DPH 599,08 €
  Kúpiť
  Prenájom elektroniky
  Na ceste > 5 ks
  Očakávame 29. 10. 2021
  Objednávací kód: RI033c2
  Samsung Galaxy S21 5G 128 GB sivý
  Mobilný telefón – 6.2" AMOLED 2400 × 1080, 120Hz, procesor Samsung Exynos 2100 8-jadrový, RAM 8GB, interná pamäť 128GB, zadný fotoaparát s optickým zoomom 12Mpx (f/1.8)+64Mpx (f/2)+12Mpx (f/2.2), predný fotoaparát 10Mpx, optická stabilizácia, GPS, Glonass, NFC, 5G, USB-C, čítačka odtlačkov prstov na displeji, vodoodolný podľa IP68, Dual SIM + eSIM, neblokovaný, rýchle nabíjanie 25W, bezdrôtové nabíjanie 15W, batéria 4000mAh, Android 11

  + ZADARMO Poukaz Kurz fotografovania mobilom ON-LINE – Základy fotografovania a kompozície
  + ZADARMO SIM karta Radosť – Prvú Nekonečnú Radosť si vyskúšaj na týždeň zadarmo!

  -9% 848,90 €
  771,90 € bez DPH 643,25 €
  Kúpiť
  Prenájom elektroniky
  Môžete mať ihneď na 11 predajniach
  Na sklade > 5 ks
  Objednávací kód: SAMO0207b4
  Samsung Galaxy S21+ 5G 128 GB čierny
  Mobilný telefón – 6.7" AMOLED 2400 × 1080, 120Hz, procesor Samsung Exynos 2100 8-jadrový, RAM 8GB, interná pamäť 128GB, zadný fotoaparát s optickým zoomom 12Mpx (f/1.8)+64Mpx (f/2)+12Mpx (f/2.2), predný fotoaparát 10Mpx, optická stabilizácia, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, USB-C, čítačka odtlačkov prstov na displeji, vodoodolný podľa IP68, Dual SIM + eSIM, neblokovaný, rýchle nabíjanie 25W, bezdrôtové nabíjanie 15W, reverzné nabíjanie 4.5W, batéria 4800mAh, Android 11

  + ZADARMO Poukaz Kurz fotografovania mobilom ON-LINE – Základy fotografovania a kompozície
  + ZADARMO SIM karta Radosť – Prvú Nekonečnú Radosť si vyskúšaj na týždeň zadarmo!

  -6% 1 048,90 €
  983,90 € bez DPH 819,92 €
  Kúpiť
  Prenájom elektroniky
  Môžete mať zajtra od 17:15
  Na sklade 5 ks
  Objednávací kód: SAMO0208b1
  OnePlus 9 8 GB/128 GB modrý
  Mobilný telefón – 6.55" AMOLED 2400 × 1080, 120Hz, procesor Qualcomm Snapdragon 888 8-jadrový, RAM 8GB, interná pamäť 128GB, zadný fotoaparát s optickým zoomom 48Mpx (f/1.8)+50Mpx (f/2.2)+2Mpx (f/2.4), predný fotoaparát 16Mpx, elektronická stabilizácia, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, USB-C, čítačka odtlačkov prstov na displeji, dual SIM, neblokovaný, rýchle nabíjanie 65W, bezdrôtové nabíjanie 15W, batéria 4500mAh, Android 11

  + ZADARMO Poukaz Kurz fotografovania mobilom ON-LINE – Základy fotografovania a kompozície
  + ZADARMO SIM karta Radosť – Prvú Nekonečnú Radosť si vyskúšaj na týždeň zadarmo!

  -9% 705,90 €
  638,90 € bez DPH 532,42 €
  Kúpiť
  Prenájom elektroniky
  Môžete mať zajtra od 8:00
  Na sklade > 5 ks
  Objednávací kód: ONE0078b1
  0
  Vytlačiť
  Skúste nové Alza Premium Moja Alza Prihlásiť Pre organizácie Ako nakúpiť
  P-DC1-WEB01
  Zavoláme Vám a odborne poradime
  +421 2 5710 1800
  Otázka na objednávku
  Otázka na tovar
  Prosím, zadajte svoj telefón:
  Zavolajte mi