Veľký tovar doručíme zadarmo Veľký tovar doručíme zadarmo

Fortnite (NOVINKY) – 5. sezóna zahájená

Zobraziť katalóg

Už čoskoro

Aktualizované

Spoločnosť Epic Games je so svojím titulom Fortnite momentálne na vrchole popularity. Táto survival hra s budovateľskými prvkami pre PC, PS4, Xbox One, Nintendo Switch a mobilné zariadenia, ktorej Battle Royale mód sa teší obrovskej popularite medzi hráčmi aj streamermi, je momentálne najhranejšou hrou a nevyzerá to tak, že by o svoju ťažko vydobytú pozíciu v blízkej dobe mala prísť. Fortnite pred pár dňami ukončil v poradí už 4. sezónu a okamžite odštartoval piatu. Aké zmeny a novinky nás v nasledujúcich 10 týždňoch neminú? Dozviete sa v našom update.

O Fortnite verzii pre mobily si môžete prečítať v staršej aktualizácii.

Fortnite, season 5 teaser image, Kitsune

Žáner: Survival, battle royale | Vývojár: Epic Games | Vydavateľ: Epic Games | Dátum vydania a Platformy: 25. júla 2017 (early access, PC, PS4 a Xbox One), 2018 (full release) | Homepage: epicgames.com/fortnite/

Časti článku:

Fortnite – NOVINKY

 1. (14. 7. 2018) Časopriestorové trhliny Fortnite Battle Royale len tak neopustí
 2. (11. 7. 2018) 5. sezóna Fortnite láka obrazovým teaserom
 3. (27. 5. 2018) Chcete byť milionárom? Fortnite vám dá príležitosť
 4. (8. 5. 2018) Sami proti Thanosovi nebudete mať vo Fortnite šancu
 5. (4. 5. 2018) Fortnite Season 4 upravuje mapu, prináša nové skiny a mení systém výziev
 6. (13. 3. 2018) Mobilná verzia Fortnite by nemala za konzolovou výrazne zaostávať
 7. HW nároky pre Fortnite PC

Časopriestorové trhliny Fortnite Battle Royale len tak neopustí

(Update 14. 7. 2018) V druhej polovici 4. sezóny sme v PvP móde Battle Royale boli svedkami štartu vesmírnej rakety, počas ktorého omylom došlo k vytvoreniu časopriestorovej trhliny. Tá sa naďalej rozpínala po celom nebi až do konca samotnej sezóny a zjavne bude hrať veľkú úlohu aj v tej ďalšej. Týmito trhlinami totiž do sveta Fortnite prepadávajú artefakty a pozostatky z najrôznejších epoch histórie, ako sú napríklad vikingské lode, slávne sochy z Veľkonočných ostrovov a ďalšie veci, ktoré určite budú pribúdať v priebehu sezóny.

5. sezóna prináša aj nemalé zmeny na samotnej hernej mape. Často narazíte na menšie dimenzionálne trhlinky, ktoré vás v okamihu teleportujú vysoko do výšky a budete tak môcť prekvapiť svojich nepriateľov aj zo vzduchu. Asi najväčšou novinkou je ale úplne nové púštne/tropické prostredie a nová lokácia Palm Paradise. Na týchto slnkom rozpálených pláňach zarastených palmami a kaktusmi nepochybne vybojujete nejednu napínavú bitku o prežitie, rovnako tak v Lazy Links – odpočinkovom areáli plnom športových ihrísk, bazénov a hlavne – motorových golfových vozíkov!

Tieto malé krehké vozidlá prezývané ATK (All Terrain Kart) uvezú až štvorčlennú skupinku hráčov (jeden šoféruje, zvyšok strieľa) a ponúka vítanú možnosť rýchlejšieho presunu mapou. Vozidlá či iné dopravné prostriedky som osobne vo Fortnite veľmi postrádal, zaradenie ATK ma tak úprimne potešilo. A s kľudným svedomím môžem konečne vlastné neúspechy v hre zvádzať na vodiča.

Fortnite, gameplay, season 5 – vikingská loď Fortnite, gameplay, season 5 – Socha Fortnite, gameplay, season 5 – ATK

Obrázok 1: Vikingská loď je jedným z nových orientačných prvkov na mape. Obrázok 2: V blízkosti sôch z Veľkonočného ostrova často nájdete truhly so zbraňami a výbavou. Obrázok 3: Konečne sa v režime Battle Royale môžete preháňať v niečom motorizovanom!

Samozrejmosťou je veľa nových skinov postáv a výbavy, predtým nevidené emotes, challenge atď. Epic Games má ale v rukáve určite schovaných aj niekoľko es v podobe hromadných eventov. Najnovšia sezóna koniec koncov práve len začala, už teraz som ale nesmierne zvedavý, čo všetko si pre nás tvorcovia do budúcnosti pripravili.

Ani režim Save The World nebude ukrátený

Čo sa týka menej populárneho PvE coop módu nazvaného Save The World, aj sem update 5.0 zavial nejakú tú novinku. Predovšetkým sa vracia herný režim Challenge the Horde, kde sa musíte ubrániť horde (prekvapivo) nepriateľov, stavať opevnenia a spolupracovať s ostatnými členmi tímu.

Fortnite, gameplay, season 5 – Challenge the Horde Fortnite, gameplay, season 5 – hrdinovia Fortnite, gameplay, season 5 – zbrane

Obrázok 1: Obľúbený mód Challenge the Horde sa v 5. sezóne vracia. Obrázok 2: Nové hrateľné postavy vyzerajú skvele. Obrázok 3: Dizajn nového setu zbraní je zjavne inšpirovaný Steampunkom.

Hlavnú úlohu v 5. sezóne Save The World bude hrať event Road Trip, ktorý hráčom ponúkne púštnu mapu štylizovanú do divokého západu, zbrusu nový set zbraní s ľahko steampunkovým dizajnom nazvaným Flintlock a nových hrateľných hrdinov (vizuálne veľmi podarených). Jednotliví hrdinovia sa napokon dočkajú ľahkého prepracovania schopností a mali by byť celkovo oveľa vyrovnanejší.

Zmien ale 5. sezóna v oboch režimoch ponúka celý rad, kompletný zoznam nového obsahu, vylepšení a opráv môžete nájsť na odkaze tu. Dôkladné prečítanie vám ale pár minút zaberie, na to sa pripravte. To už je skoro lepšie si Fortnite jednoducho zapnúť a vyskúšať si všetky novinky na vlastnej koži.5. sezóna Fortnite láka obrazovým teaserom

(Update 11. 7. 2018) Štúdio Epic Games zverejnilo prvý oficiálny teaser 5. sezóny ultra hyper mega populárneho Battle Royale módu a zároveň potvrdilo, že najnovšia sezóna dorazí v plnej paráde 12. júla 2018, teda už za necelé dva dni. Samotný teaser približuje aj dimenzionálnu trhlinu, ktorá sa vo Fortnite v posledných týždňoch rozťahuje po celom nebi nad bojiskom.

Oveľa zaujímavejšia je ale tajomná maska pripomínajúca mačku (alebo líšku) v pozadí celého obrázka. Pravdepodobne ide o určitú variáciu na kitsune – bájnu líšku z japonskej mytológie, ktorú povesti opisujú ako inteligentného tvora s magickými schopnosťami schopného meniť podobu.

Fornite; screenshot: season 5

Čo znamená tajomná maska pod dimenzionálnou trhlinou?

Čo to v skutočnosti pre 5. sezónu znamená, je zatiaľ ťažké odhadovať. Že by sme sa vo Fortnite dočkali vizuálnej štylizácie inšpirovanej feudálnym Japonskom? Alebo sa konečne potvrdia fanúšikovské špekulácie o 5. sezóne nesúce sa v duchu cestovania časom? Je to možné, pravdepodobnejšie však je, že ide o obyčajnú ukážku nového skinu, ktorý sa automaticky odomkne so zakúpením Battle Passu. 5. sezóna Fortnite každopádne dorazí už 12. júla, Epic Games ale určite do tej doby ešte nejaký ten teaser zverejnia. Prezradí niečo viac? Nechajme sa prekvapiť.Chcete byť milionárom? Fortnite vám dá príležitosť

(Update 27. 5. 2018) Epic by minimálne podľa zatiaľ prezentovaných informácií radi zašliapali všetku konkurenciu do zeme, a tak profesionálnym hráčom ponúknu v priebehu sezóny rozloženej medzi rok 2018 – 2019 presne 100 miliónov dolárov, ktoré budú môcť získať na jednotlivých zápasoch. Keď uvedenú čiastku porovnáme napríklad s tým, čo profíkom dávalo za víťazstvo dominantné Valve (38 miliónov dolárov), je krásne vidieť, že to Epic s Fortnite skutočne myslí vážne, pretože chce zainvestovať do turnajov takmer trojnásobne tak veľkú sumu ako vlastník internetového herného obchodu Steam.

Fornite; update, jetpack

V rámci najnovšieho updatu obohatili tvorcovia svoj titul Fortnite o jetpacky, ktoré hráčom umožňujú vzlietnuť k oblakom

Ako by mali kompetitívne zápasy vo Fortnite vlastne vyzerať, nie je jasné. Viac by sme sa podľa slov vývojárov z Epic mali dozvedieť v nasledujúcich dňoch a týždňoch. Jeden z prvých turnajov by mal prebehnúť na E3 2018, kde s istotou uvidíme stret párov tvorených hernými celebritami a obyčajnými fanúšikmi, takže sa máme na čo tešiť. Za seba dúfam, že sa tvorcovia v tomto ohľade zamerajú skôr na skupinový zážitok než na jednotlivcov.Sami proti Thanosovi nebudete mať vo Fortnite šancu

(Update 8. 5. 2018) Na začiatku zápasu Fortnite dopadne na náhodne vybrané miesto v bezpečnej zóne meteorit, v ktorého útrobách sa nachádza slávna rukavica vysadená Kameňmi nekonečna. Prvý hráč, ktorý ju nájde a zoberie, sa ihneď premení na Thanosa, ktorým je až do momentu, kým ho ostatní účastníci zápasu zabijú. Po jeho smrti sa môže artefaktu ujať ďalší jedinec. Ak sa nikto mocného predmetu nezmocní do určitého času, zmizne a objaví sa až po chvíli na mieste, kam spadne nový kus horniny z vesmíru.

Thanos do Fortnite prišiel ničiť a zabíjať. K dispozícii má tým pádom unikátnu kolekciu schopností umožňujúcich rozbíjať efektívne budovy a likvidovať protivníkov pomocou neskutočne silného laserového lúča. Úplne odopreté je mu naopak ovládanie obyčajných zbraní a budovanie, ktorým sú obdarení obyčajní hráči. Chýba mu tiež rýchlosť smrteľníkov, ktorí ho sú schopní vo väčšom počte relatívne rýchlo zdolať. Sami si s ním však väčšinou neporadia, pretože pri strete jeden na jedného nemajú šancu.

Hlavný antagonista Avengers: Infinity War by mal byť vo Fortnite prítomný len po obmedzený čas. Presný dátum však zatiaľ nie je pevne stanovený. Podľa niektorých by mal Thanos zmiznúť po nahodení updatu 4.1, ktorý by mal doraziť 10. mája. Či však zostane aj po nainštalovaní aktualizácie zrejme ovplyvní to, ako veľmi si tento režim hráči v priebehu nasledujúcich dní obľúbia.

Krátko po začatí novej sezóny autori vydali aj vývojársky denníček č. 10, ktorý sa venuje aj zmenám v rámci mapy.Fortnite Season 4 upravuje mapu, prináša nové skiny a mení systém výziev

(Update 4. 5. 2018) V priebehu posledných mesiacov mali hráči možnosť pozorovať na oblohe pomaly sa blížiaci meteor. Nikto nemal tušenie, kam dopadne. Všetkým však bolo jasné, že jedného krásneho dňa tento kamienok zmení štruktúru hernej mapy a ten deň nastal 1. mája s nahodením Fortnite Season 4.

Vymazané bolo do istej miery komunitou zbožňované skladisko, do ktorého sa súťažiaci vždy hnali pre zbrane a stavebné materiály. Aktuálne na jeho mieste nájdete gigantický kráter, v ktorého strede sa nachádza výskumné zariadenie plné vybavenia a techniky, ktoré v mnohých ohľadoch pripomína vládny komplex z filmového Thora. Na území dopadu je okrem základne možné nájsť aj špeciálne fialové kamienky dočasne znižujúce vašu gravitáciu, čím z vás fakticky na niekoľko sekúnd robia hrdinu.

Veľkým meteoritom nebolo ovplyvnené len skladisko. Pred jeho dopadom sa od neho totiž oddelilo pár menších kúskov, ktoré následne mierne pozmenili štruktúru letného kina a väznice, ktoré sú teraz plné truhiel s výbavou a fialových kamienkov. Ak vám do výšin skákajúce postavičky rovnako ako mne práve dvakrát nevoňajú, nezúfajte. Fortnite Season 4 neobohacuje hru len o novú lokáciu, ale aj o jedinečné vzhľady postáv, ktoré sa vezú na obľúbenej tematike hrdinov a zloduchov. Ponúknutých je vám teraz celkom šesť unikátnych kostýmov, ktoré z vašej postavy môžu urobiť vodcu žoldnierov, pomätenú krásavicu, Superženu či do tmavej zbroje oblečeného zloducha.

Fornite; season 4, screenshot, new outfits

Fortnite Season 4 rozšírilo spektrum kostýmov o sedem nových kúskov.

Nové vzhľady nedostali v rámci Fortnite Season 4 len postavy. Vizuálnu stránku možno ovplyvniť aj u padákov, krompáčov, dopadových trysiek a sprejom vytváraných obrázkov, s ktorými môžete šíriť svoje posolstvo po svete. Mierne pozmenené boli tiež výzvy. Za ich splnenie už nebudete dlhšie odmeňovaní len skúsenosťami, ale aj kozmetickými predmetmi a tajomným darom, ktorý dostanete vždy po dokončení týždennej úlohy.

Ako dlho Season 4 potrvá?

Práve odštartovaná Fortnite Season 4 by mala podobne ako predchádzajúca sezóna trvať desať týždňov, počas ktorých sa ukáže, ako veľmi nové zmeny hráčom sadli. Battle Pass (premium) k Fortnite Season 4 je možné zakúpiť buď za hernú menu, alebo pomocou vašej kreditnej karty, z ktorej vám následne zmizne asi 10 dolárov. K hraniu samozrejme jeho vlastnenie nie je potrebné, kupujúcim pridáva len určité bonusy a mierne im uľahčuje vývoj.

Fortnite, season 4, spreje Fortnite, season 4, husks Fortnite, season 4, loot drops

Obrázok 1: S nedávno pridanými sprejmi môžete šíriť vami zvolený obrázok svetom Fortnite. Obrázok 2: Platená verzia Fortnite bola v tomto update obohatená o lepšie variácie nepriateľov. Obrázok 3: Z tiel nepriateľov budú padať náboje, recepty a suroviny...Mobilná verzia Fortnite by nemala za konzolovou výrazne zaostávať

(Update 13. 3. 2018) Chvíľu po predstavení Fortnite sa veľa špekulovalo o tom, na aké platformy sa tento kúsok ešte pozrie. Nakoniec sa dočkali aj proroci, ktorí sa domnievali, že online akcia od Epic Games zavíta aj na mobily s Androidom a iOS. Podľa slov samotných tvorcov by aj na prenosných zariadeniach malo ísť o plnohodnotné dielo, ktoré nebude v žiadnom ohľade výrazne zaostávať za PC či konzolovou verziou hry.

Mobilná verzia Fortnite by mala byť fakticky totožná s tým, čo je hráčom ponúkané v súčasnosti. Nájdeme tu rovnakú mapu, zbrane a po grafickej stránke bude veľmi podobná tomu, čo je hráčom prezentované na PS4. Opäť sa budeme môcť tešiť na Cross Play a Cross Progression medzi jednotlivými platformami, na ktorých bude Fortnite možné hrať. Čo v praxi znamená, že sa vám bude stabilne zaznamenávať postup na všetkých zariadeniach, na ktorých budete hrať.

V pomyselnom kruhu prepojených zariadení a služieb je možné nájsť iOS, Mac, Android, PS4 a PC. Vyradený je z neho zatiaľ vďaka partnerstvu so Sony len Xbox One, na ktorom však nájdete rovnako obľúbený battle royale titul PlayerUnknown's Battlegrounds, o ktorom sme vás nedávno informovali v aktualizácii zameranej na plán tvorcov na rok 2018.

Fortnite; rogalo, map Fortnite; battle, building

Obrázok 1: Fortnite na mobilné zariadenia je pre Epic Games ďalším logickým krokom. Obrázok 2: Uvidíme ale, ako to bude s balance. Cross Play medzi PC a konzolami je jedna vec, ale ak sa do tohto mixu zamiešajú aj mobily...

Na čom Fortnite rozbehnete?

Samozrejme nemožno očakávať, že Fortnite rozbehnete na väčšine dostupných inteligentných telefónov. K tomu, aby ste si ho aktuálne mohli zahrať, budete potrebovať iPad Mini 4, iPad Pro, iPad Air 2, iPhone 6S, iPhone SE, iPad z minulého roku alebo novšie modely. Majitelia mobilných zariadení s Androidom si budú musieť ešte chvíľu počkať, pretože najprv príde rad na vlastníkov so strojmi obsahujúcimi iOS 11.

Obsah preview Fortnite

 1. Vo Fortnite budete opäť zachraňovať svet
 2. Budovanie má vo Fortnite šťavu
 3. Ako veľmi sa líši Fortnite: Battle Royale od PlayerUnknown's Battlegrounds?
 4. Fortnite postráda nedostatky predbežného prístupu
 5. Stojí Fortnite za pozornosť?

Vo Fortnite budete opäť zachraňovať svet

Budúcnosť Zeme nevyzerá vo Fortnite veľmi ružovo. Fungovanie ľudskej spoločnosti pravidelne narušujú tajomné búrky, ktoré robia z obyvateľov miest nemysliace monštrá demolujúce a zabíjajúce všetko v ich dosahu. Tí, ktorým sa podarilo prežiť, nachádzajú útočisko v obrovských kopuliach, v ktorých strede sú umiestnené energetické jadrá napájajúce štít schopný neustále útočiace monštrá zabiť skôr, než dokážu napáchať väčšie škody. Dosah poľa je však veľmi obmedzený, takže je potrebné ho neustále rozširovať pomocou nových generátorov, ktoré pred aktiváciou vždy vyžadujú vypnutie primárneho zdroja chrániaceho kolóniu pred útokmi zvonku. V takýchto chvíľach potrebujú neskúsení preživší ostrieľaných veteránov, medzi ktorých sa náhodou radí aj váš hrdina.

Fortnite; Wallpaper: hrdinovia

V platenom režime Fortnite budete musieť prakticky neustále čeliť nemŕtvym pokúšajúcim sa vás pripraviť o život.

Primárnu zápletku Fortnite rozhodne nemožno považovať za nič svetoborné. Hneď na začiatku svojej cesty ste hodení do sveta sužovaného hordou, proti ktorej je jedinou obranou výstavba generátora energie udržujúceho obranný štít, ktorého rozsah budete čas od času rozširovať. K dispozícii pre túto náročnú misiu dostanete štyri herné triedy odlišujúce sa od seba štatistikami aj schopnosťami, ktoré budete vylepšovať prostredníctvom vývojového stromu. Za seba môžem povedať, že som si v priebehu hrania zrejme najviac obľúbil staviteľské povolanie, ktorého zástupcovia môžu na budovy postaviť defenzívnu stanicu vytvárajúcu okolo okolitých štruktúr pole, ktoré zraňuje útočníkov pokúšajúcich sa o ich zničenie.

Od hlavnej dejovej linky budete musieť relatívne často odbiehať k vedľajším misiám, pretože len prostredníctvom nich získate prístup k novým hrdinom, zbraniam a defenzívnym štruktúram, bez ktorých svoju pomaly expandujúcu základňu za žiadnych okolností neubránite. Spektrum sekundárnych aktivít je veľmi rozsiahle. Pustiť sa môžete napríklad do lovu extrémne nebezpečných monštier, záchrany opustených civilistov či do vytvárania sekundárnych báz slúžiacich ako úkryt pre zachránených, ktorí prišli o svoje domovy. Po úspešnom zakončení akcie ste vždy odmenení truhlicou, ktorej úroveň je definovaná predovšetkým tým, ako ste si viedli v priebehu celého zásahu. Čím viac práce urobíte, tým lepšie postavy a vybavenie v nej po otvorení nájdete.

Fortnite; Wallpaper: mapa, búrka, město Fortnite; Wallpaper: truhlica s pokladom

Obrázok 1: Rozsah hernej mapy v platenom režime Fortnite bude vždy jasne definovaný. Meniť sa bude len jej štruktúra. Obrázok 2: V náhodne rozmiestnených truhliciach budete môcť v klasickom režime aj vo Fortnite: Battle Royale nájsť rôzne typy predmetov.

i Všetky články z našej hernej sekcie nájdete tu!

Budovanie má vo Fortnite šťavu

Body, za ktoré na konci kola obdržíte vytúženú truhlicu s pokladom, bude možné získať viacerými spôsobmi. Odmenení budú vo Fortnite stavitelia obranných štruktúr, lovci monštier držiacich nepriateľov ostatným od tela a samozrejme zberači materiálov, transformujúci všetko, čo tento svet ponúka, na suroviny potrebné na výstavbu budov a výrobu pascí a munície. Áno, počujete správne. Prakticky všetko možno v tejto hre rozložiť a opäť využiť na to, aby ste aspoň na čas zastavili pomocou hradieb a pascí vašich protivníkov, ktorých paleta je relatívne pestrá.

Fortnite; Gameplay: veža Fortnite; Gameplay: základňa

Obrázok 1: Po hernej mape Fortnite je vždy rozmiestnený rad vedľajších úloh zvyšujúcich vaše finálne hodnotenie. Obrázok 2: Pri plnení hlavných príbehových misií budete musieť často brániť štít chrániaci obyvateľov bunkra.

Fortnite sa nechváli len rozsiahlym spektrom nepriateľov. Jedincom so záľubou v defenzíve a vyčkávaní poskytuje obsiahlu škálu pascí, v ktorej nájdu rôzne typy bodcov, elektrických zariadení a plyn vypúšťajúcich trysiek, ktoré je vždy nutné položiť na vami vytvorený podklad. Agresívnejšie orientovaní hráči sa naopak môžu chopiť chladných a strelných zbraní, ktoré im poskytnú vytúžené vzrušenie. Všetky predmety majú viac kvalitatívnych variácií. Čím vyššiu triedu nájdete, tým lepšie schopnosti vám prepožičajú. Plániky na výrobu nových predmetov je možné získať buď plnením úloh, alebo nákupom truhlíc za herné peniaze či menu, pomocou ktorej možno kúpiť špeciálne zlaté tehly, alebo za reálne financie, ktorými môžete do istej miery urýchliť váš postup.

Aktuálna platená verzia Fortnite toho prípadným záujemcom zacieleným na kooperáciu ponúka skutočne veľa. Nie každému je však eliminácia nemysliacich nemŕtvych, ktorých ovláda nikdy neumierajúce zlo, po chuti. Hráčovi špecializujúceho sa na likvidáciu iných, podobne zmýšľajúcich, jedincov ponúkajú tvorcovia alternatívnu verziu ich diela nesúcu názov Fortnite: Battle Royale. Tá sa dosť podobá obľúbenej online akcii PlayerUnknown's Battlegrounds, ktorej sme pred pár týždňami v našej recenzii udelili slušné hodnotenie, za ktoré sa rozhodne nemusí hanbiť.

Fortnite; Gameplay: Sklady Fortnite; Gameplay: Štart Fortnite; Gameplay: Úloha

Obrázok 1: Kto si vo Fortnite: Battle Royale počká, ten sa väčšinou dočká. Obrázok 2: Sniperky sú extrémne efektívne. Stačí jeden výstrel a oponent padne na zem. Obrázok 3: Všade v hernom svete Fortnite nájdete rôzne NPC.

Ako veľmi sa líši Fortnite: Battle Royale od PlayerUnknown's Battlegrounds?

Základným prvkom, ktorým sa tieto dve diela odlišujú, je zrejme cena. Herný režim Fortnite: Battle Royale je prakticky zadarmo, ak nebudete chcieť, nemusíte do neho na rozdiel od jeho konkurenta investovať ani euro. PlayerUnknown's Battlegrounds naopak stojí nejaké to euro, takže keď si ho budete chcieť zahrať, nezostane vám nič iné, ako si ho zakúpiť za 30 eur, čo rozhodne nie je málo. Hráčska populácia je relatívne stabilná v prípade oboch titulov. Po spustení si väčšinou zastrieľate už po pár sekundách v hernom menu, ktoré vás pošle s jedným či tromi priateľmi na štartovný ostrov. Ten vo Fortnite slúži podobne ako v PUBG primárne na otestovanie zbraní, pretože tie sa tu správajú trošku inak ako v konkurenčných projektoch zameraných na realistickejšie poňatie boja.

Fortnite; Gameplay: autobus Fortnite; Wallpaper: truhlica s pokladom

Obrázok 1: Do súbojovej zóny vás dopraví lietajúci autobus. Obrázok 2: Klzák možno vo Fortnite: Battle Royale ovládať rozhodne lepšie než v iných konkurenčných tituloch.

Potom, čo si otestujete zbrane, ste spolu s deväťdesiatimi deviatimi hráčmi posadení do lietajúceho autobusu smerujúceho na turnajový ostrov. Samotná fáza zoskoku je vo Fortnite: Battle Royale navrhnutá o niečo lepšie ako v PUBG. K dispozícii totiž máte futuristicky ladený padák, ktorý možno celkom ľahko ovládať, takže vždy dopadne presne tam, kam chcete. Po pristátí začnete ihneď rabovať priľahlé sídla, v ktorých je možné nájsť väčšinu výbavy zo základného Fortnite. Svojich protivníkov budete likvidovať pomocou pušiek, brokovníc, raketometov, granátometov a rôznych typov výbušnín a pascí. Vojnová zóna, v ktorej sa stane vašou jedinou úlohou zápas o holý život, je o niečo menšia ako v konkurenčných dieloch. Pár minút po dopade to tu majú vďaka tomuto faktu zakaždým minimálne dve tretiny hráčov za sebou.

Na úroveň obtiažnosti sa vo Fortnite: Battle Royale musíte pozerať z dvoch uhlov. V rámci súbojového systému je celok o niečo jednoduchší ako PlayerUnknown's Battlegrounds, pretože nie je nutné toľko premýšľať nad tým, na akú vzdialenosť strieľate či ako vysoko je váš cieľ. Okrem toho sú niektoré zbrane (bazuky, granátomety) schopné protivníkov zasiahnuť, aj keď ich netrafíte priamo, čím sa tiež značne redukuje náročnosť stretov. Reálne však musíte stále počítať s tým, že sa v hre nachádza budovateľský prvok, s ktorého pomocou ste okolo seba schopní behom chvíle vystavať celkom obstojnú oceľovú hradbu. Tá dokáže na určitý čas ochrániť vás aj vašich priateľov pred protivníkovou palebnou silou.

Fortnite; Wallpaper: obrana, výstavba Fortnite; Wallpaer: obrana, pasce, výstavba

Obrázok 1: Určité typy materiálov vydržia viac ako iné. Obrázok 2: Ak budete chcieť v klasickej verzii Fortnite prežiť, nezostane vám nič iné ako si vystavať základňu plnú pascí.

Kvôli tomuto aspektu majú vo Fortnite: Battle Royale podľa môjho názoru najväčšiu výhodu hráči, ktorí disponujú predchádzajúcimi skúsenosťami zo základnej hry, v ktorej je nutné stavať ako o život. Čím rýchlejšie budete v PvP režime budovať, tým citeľnejšie sa zvýšia vaše šance na to, že nepriateľovi dôjdu náboje pri streľbe do vašich zábran. Tie sú totiž schopné, podobne ako klasický oceľový štít, absorbovať relatívne slušný počet zásahov bez toho, aby sa rozpadli. Navyše je na ne možné umiestniť nášľapné pasce, ktoré môžu útočníkov zraniť, alebo dokonca zabiť, na čo budete vsádzať predovšetkým v momentoch, kedy vám dôjdu ťažko nazbierané zásoby munície, ktorej spotreba je pri intenzívnejších súbojoch veľmi vysoká.

Fortnite postráda nedostatky predbežného prístupu

Rad vývojárov svoje projekty umiestňuje do predbežného prístupu predovšetkým kvôli nedostatku financií na vývoj. Možno práve preto je väčšina titulov, ktoré sa v ňom nachádzajú, v príšernom technickom stave. Tvorcovia z Epic Games našťastie nedostatkom hotovosti nikdy netrpeli. Fortnite je slušne hrateľné prakticky už od prvého dňa, keď bolo sprístupnené širokej verejnosti. Rovnako tak funguje bez väčších problémov aj pomerne nedávno pridané Fortnite: Battle Royale, ktoré je možno ešte o niečo menej náročnejšie ako platený základ. Hra si na mojom stroji po celý čas držala stabilný počet snímok, citeľnejšie prepady som v priebehu hrania nezaznamenal.

Vyladenosť optimalizácie Fortnite pre mňa bola veľmi príjemným prekvapením. Potešený som bol tiež grafickou stránkou, ktorá má veľmi osobitý ráz, vďaka ktorému si niektoré miesta dokážete uchovať dlhodobo v pamäti. Audio bohužiaľ nie je spracované tak kvalitne ako vizuál. Našťastie možno zvuk stlmiť a pustiť si do slúchadiel skladby, ktoré budú vášmu sluchu lahodiť viac ako originálny soundtrack.

Stojí Fortnite za pozornosť?

Ihneď po vypustení do vôd predbežného prístupu nedávali hráči ani kritici novému projektu od Epic Games príliš veľké šance. Odvážni vývojári sa však rozhodli ignorovať hlasy pesimistov a pokračovať vo vývoji svojho osobitého diela, ktoré mnohí zatracovali predovšetkým kvôli jeho špecifickému vizuálu a nízkej miere výrazných prvkov, ktorými by definovalo zastupovaný žáner. Dnes tu máme vďaka odhodlaniu autorov jednu z najvýraznejších online akcií súčasnosti, ktorá dokáže osloviť všetky vekové kategórie, pretože necieli na určitú hernú zložku. Mladší hráči sa môžu vyšantiť v na PvP orientovanom Fortnite: Battle Royale. Starším jedincom hra naopak poskytuje PvE režim, v rámci ktorého môžu stavať a preskúmavať zlom zdeformovaný svet, ktorý na nich nevyvíja taký tlak ako vojnová zóna v Battle Royale.

V záverečných odsekoch svojich článkov rád pracujem s myšlienkou odporúčania, cez ktorú navrhujem či naopak zavrhujem investíciu do diel, o ktorých moje texty informujú. Hoci je Fortnite v predbežnom prístupe, nevyhnem sa tejto obľúbenej praktike ani tentoraz, pretože podľa môjho názoru ide o tak kvalitný projekt, že si palec hore rozhodne zaslúži. Pokiaľ o ňom ako správni fanúšikovia lovu nemŕtvych už nejaký čas rozmýšľate a nevadí vám utrácať peniaze za titul, ktorý bude po vydaní zadarmo, nemusíte sa báť ich do neho vraziť už teraz. Trpezlivejší jedinci si môžu počkať na plnú verziu. Tá bude ihneď po opustení Early Accessu pre všetkých prístupná zadarmo na Xbox One, PS4 aj PC. Presný dátum vydania zatiaľ nebol vývojármi z Epic Games pevne stanovený.

Fortnite; Wallpaper: battle royale, súboj, explózia

Vo Fortnite: Battle Royale vám vaše budovateľské schopnosti neraz zachránia život.

i Pozrite sa na všetky články z hernej sekcie!

HW nároky pre Fortnite PC

Minimálne HW požiadavkyOdporúčané HW požiadavky
Operačný systémWindows 7 64-bitWindows 7 64-bit
ProcesorIntel Core i3-4330TE 2,4GHz/AMD Phenom II X4 805Intel Core i5-760 2.8GHz/AMD FX-8100
Grafická kartaNVIDIA GeForce GT 520 v2/Intel HD Graphics 4000 DesktopNVIDIA GeForce GTX 660/AMD Radeon HD 7870
DirectXDirectX 11.0DirectX 11.0
Operačná pamäť4 GB RAM8 GB RAM
HDD20 GB20 GB
i Mohlo by vás zaujímať
Štěpán Lenk

Štěpán Lenk

Písaniu o videohrách, či už vo forme samostatných článkov alebo recenzií, sa venujem približne od roku 2017, kedy som svojimi textami začal prispievať na server Zing.cz, aby som neskôr napevno zakotvil v redakcii Alza Magazínu. Mojimi obľúbenými žánrami sú RPG a akčné adventúry z pohľadu tretej osoby, nepohrdnem ale aj nejakým tým zápasom o prežitie v battle royale tituloch. Všeobecne ale pri hrách razím heslo, že skvelá hrateľnosť je nadradená nabúchanej grafike.

Vytlačiť
P-DC1-WEB31
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií