AD elektro Motorola EDGE 50

Recenzia Canon PowerShot G9X, praktický fotoaparát pre náročných

Zobraziť katalóg
Recenzia Canon PowerShot G9X, praktický fotoaparát pre náročných

Už je to niekoľko rokov, kedy firma Canon predstavila svoj prvý vyspelý kompakt Canon PowerShot G1X s väčším "palcovým" senzorom. Odvtedy prebehlo niekoľko inovácií, až sa došlo k tomu, že tých vyspelých kompaktov má firma Canon v aktuálnej ponuke hneď niekoľko. Na testovanie na Sri Lanke som si vzal ten najlacnejší z nich a snažil som sa zistiť, aké má limity oproti blízkym príbuzným. Tými drahšími sú napríklad Canon PowerShot G7X Mark II alebo Canon PowerShot G5X s optickým hľadáčikom.

Pohotový spoločník na safari

Nie náhodou môže byť Canon PowerShot G9X pre profesionálneho fotografa skvelým doplnkom ťažkej techniky.

Pri fotografovaní leopardov cejlónskych v srílanskom Národnom parku Yala nebol vždy čas, a koľkokrát fyzicky ani priestor, na hľadanie širokouhlého objektívu na krajinárske zábery, prípadne len na dokumentáciu fotografovania. Na jednej digitálnej zrkadlovke som mal nasadený dlhý teleobjektív a na druhej kratší objektív rozsahu 70 - 200 mm. Kvôli pohodlnosti tak prišiel vhod praktický fotografický "zápisník", ktorý môžem mať vždy vo vrecku a počas dvoch sekúnd fotografovať. To by som s výmenou teleobjektívu za širokouhlý objektív nestihol.

Pri safari výjazdoch je to praktické aj z iného dôvodu. Okolo otvoreného auta sa stále práši a každá výmena objektívu prináša veľké riziko znečistenia senzora.

Nepochybujem tak, že aj pre človeka, ktorý má aj niekoľko digitálnych zrkadloviek a veľa objektívov, môže byť Canon PowerShot G9X výborným spoločníkom na cestách. Či už ako doplnok "veľkej" techniky, alebo v momente, keď sa vám nič ťažké nechce ťahať.

Canon PowerShot G9X; recenzia

Model: Canon PowerShot G9X, Ohnisko: 20 mm, Clona: 8, Doba expozície: 1/20 s, ISO: 125, Kompenzácia expozície: -0,7, Blesk: Nie, 28. október 2016 10:51

Porovnanie s Canon PowerShot G7X Mark II

Asi pred pol rokom som pre Fotomagazín testoval iný vyspelý kompakt s veľkým palcovým senzorom, Canon PowerShot G7X Mark II, preto ma zaujímalo, v čom je Canon PowerShot G9X horší, keď stojí skoro polovicu.

Prvé, čo som si všimol, je rozsah objektívu. Musím priznať, že rozsah 24 - 100 mm pre "sedmičky" je oveľa praktickejší ako 28 - 85 mm pre "deviatky". Ani nie tak na tom dlhom konci, problémy som mal hlavne v momente, keď som fotografoval naširoko. Tých 28 mm bolo málo, Canon PowerShot G7X Mark II bol šikovnejší. Výhodou "sedmičky" je aj rozsah svetelnosti, f/1.8 - 2.8 oproti f/2 - 4.9. Čo ocenia najmä tí, ktorí fotografujú v interiéri alebo v prostredí, kde nie je príliš svetla a potrebujú kratšie expozičné časy. V tme bude teda s Canon PowerShot G9X trochu problém.

Rozlíšenie oboch fotoaparátov je rovnaké, možno teda odhadovať, že aj výstupy sú podobné. Nerobil som priame porovnanie, ale pri spracovaní RAWov mi dáta pripadali totožné. Pri pohľade do špecifikácií sa dá zistiť, že "sedmička" má rýchlejšie snímanie (8 sn./s oproti 6 sn./s), čo však nie je nič zásadné.

Podľa mňa najväčšou výhodou "deviatky" oproti "sedmičke" (teda okrem toho, že je lacnejšia) je jednoznačne jej menšia hmotnosť a veľkosť, vo vrecku o nej neviete. Bohužiaľ je to aj tým, že deviatka nemá výklopný displej, ten mi bol v prípade sedmičky veľmi "sympatický". Canon PowerShot G9X váži 209 g, ale Canon PowerShot G7X Mark II už 319 g, čo už na vrecko košele nie je.

Canon PowerShot G9X; recenzia

Model: Canon PowerShot G9X, Ohnisko: 31 mm, Clona: 8, Doba expozície: 1/200 s, ISO: 160, Kompenzácia expozície: -0,7, Blesk: Nie, 28. október 2016 12:07

Pohodlné ovládanie na dotykovom displeji

Hoci celú svoju fotografickú prax používam digitálne zrkadlovky, ktoré majú väčšinu ovládacích prvkov na tele fotoaparátu, nebol pre mňa vôbec problém ovládať Canon PowerShot G9X. Kúzlo možností dotykového displeja je dokonalé. Približne po prvej stovke snímok urobených v rôznych situáciách získate absolútnu istotu, že vždy nájdete to, čo potrebujete. Samotného ma to prekvapilo. Po skúsenostiach napríklad s kompaktom Sony, pri ktorom som sa ani k fotografovaniu kvôli topornému ovládaniu nedostal, to bolo veľmi príjemné zistenie.

Výhodou ovládania je aj použitie šikovného mechanického prvku na tele fotoaparátu. Okolo vysunutého objektívu je umiestnený otočný prstenec, ktorým môžete pohodlne meniť nielen clonu v režime "Av", ale aj v iných režimoch nastavenia vykonávať ďalšie korekcie. Odporúčam vyskúšať, možností je veľa a významne ovládanie fotoaparátu urýchlia.

Canon PowerShot G9X; recenzia

Model: Canon PowerShot G9X, Ohnisko: 10 mm, Clona: 8, Doba expozície: 1/400 s, ISO: 125, Kompenzácia expozície: -0,7, Blesk: Nie, 28. október 2016 15:26

Jednoduché a rýchle zaostrenie

Pretože som Canon PowerShot G9X potreboval na takmer reportážne účely, bola pre mňa schopnosť rýchlo zaostriť zásadná. Najmä za jazdy v otvorenom aute na safari.

Fotoaparát má jednorazové zaostrenie One Shot aj priebežné zaostrenie Servo. V prvom prípade zaostrí a ďalej nepreostruje po stlačení spúšte, v druhom prípade priebežne doostruje. Pri vzdialenejších objektoch nie je problém, pri tých približujúcich sa, čo sú už dosť blízko, výnimočne nestíha.

Pokiaľ ide o výber zaostrovacích bodov, je tu niekoľko režimov na výber. Ide o jednobodové zaostrenie, pri ktorom možno namiesto zaostrenia veľmi pohodlne meniť. Navyše to je možné po veľmi malých krokoch, teda veľmi presné. Druhou možnosťou je detekcia tvárí so sledovaním, čo tiež funguje výborne. A posledný, automatický výber AF bodov, funguje v plne automatických režimoch. Chvíľu som skúšal a pracuje to výborne.

Canon PowerShot G9X; recenzia

Model: Canon PowerShot G9X, Ohnisko: 31 mm, Clona: 8, Doba expozície: 1/640 s, ISO: 125, Kompenzácia expozície: -0,3, Blesk: Nie, 28. októbra 2016 17:23

Fotografie vo formáte RAW

Hoci som sa vždy snažil fotografovať na najnižšie hodnoty ISO, vyskúšal som celý rad od ISO 125 do ISO 1 600.
Rovnako ako ďalšie kompakty s palcovým senzorom fotoaparát Canon PowerShot G9X dokonale dokladá, aké urobili kompakty za posledné roky pokroky. Šum do hodnoty ISO 400 je veľmi podobný tomu na hodnote ISO 125. Zabudnite na úplne hladké fotografie, aké poznáte z digitálnych zrkadloviek. Snímky majú tiež vcelku nerušivý raster, určite sa nedá povedať šum. Fotografia v mnohom pripomína naskenovaný film. Vôbec to však nevadí, fotografia má veľa detailov a nevyzerá tak sterilne, ako v prípade, keby sa procesor fotoaparátu snažil agresívne znížiť šum.

Čo sa týka hodnôt ISO 800 až ISO 1 600, odporúčam vôbec sa nebáť ich používať. Ak fotografiu zväčšíte na 100 %, šum tam pochopiteľne je. Vlastne, ani nie tak šum ako taký, ale to, že je fotografia bez detailov. Keď si však uvedomíte, aký malý senzor fotoaparát Canon PowerShot G9X oproti zrkadlovkám má, výsledok je parádny. Šum pri týchto hodnotách vám môže vadiť len v prípade, že robíte väčšie výtlačky než formát A3 alebo robíte často veľké výrezy fotografie.

Ak budete dokumentovať nejakú akciu v interiéri so slabým osvetlením, bude možné vysoké hodnoty ISO dobre použiť. Vďaka tomu, že sa vyhnete použitia blesku, ľahko zachytíte prirodzenú atmosféru. Pri hodnote ISO 1 600 už sa strácajú detaily fotografie, ale ak pri vyvolaní RAWu zábery účelne zaostríte, bude výsledok krajší.

Rozlíšenie fotoaparátu je 20.1 Mpx, čo mi pre danú triedu fotoaparátu pripadá ideálne. Akékoľvek vyššie rozlíšenie by uberalo možnosti používať vyššie hodnoty ISO pri sťažených svetelných podmienkach. Bohužiaľ, stále je veľa zákazníkov, ktorí sa pri kúpe fotoaparátu rozhodujú podľa jeho rozlíšenia a nechápu, že je to niečo za niečo.

Canon PowerShot G9X; recenzia

Model: Canon PowerShot G9X, Ohnisko: 10 mm, Clona: 10, Doba expozície: 1/8 s, ISO: 125, Kompenzácia expozície: -1,7, Blesk: Nie, 31. októbra 2016 17:27

Wi-Fi, ovládanie fotoaparátu a sťahovanie dát

V tejto dobe už samozrejmou výhodou fotoaparátu Canon PowerShot G9X je Wi-Fi a NFC konektivita. Pomocou Wi-Fi pripojenia môžete fotoaparát ovládať smartfónom alebo tabletom, prezerať a sťahovať fotografie, alebo rovno zálohovať na cloud službách (internetové úložisko fotografií). Po prvom nastavení je to veľmi rýchle. Fotoaparát má na rýchly prístup k wi-fi funkciám na pravom okraji samostatné tlačidlo.

Pred prvým pripojením si stiahnite do inteligentného telefónu alebo tabletu aplikáciu Canon Camera Connect, pomocou ktorej budete fotoaparát ovládať. Potom už len stačí v menu fotoaparátu Wi-Fi pripojiť. Fotoaparát môžete plnohodnotne ovládať z telefónu vrátane zaostrenia alebo vyhotovené fotografie ľahko stiahnuť do počítača. Rýchle a jednoduché.

Canon PowerShot G9X; recenzia; krajinárska fotografia

Model: Canon PowerShot G9X, Ohnisko: 11 mm, Clona: 9, Doba expozície: 1/320 s, ISO: 125, Kompenzácia expozície: +0,3, Blesk: Nie, 2. novembra 2016 8:39

Účinná stabilizácia a výdrž batérie

Veľmi ma prekvapila účinnosť optickej stabilizácie, ktorou Canon PowerShot G9X disponuje. Tá je praktická najmä v prípade, keď trváte na nízkej hodnote ISO, ale svetelné podmienky už vám nedovolia použitie dlhších expozičných časov.

Ak budete stabilizáciu skúšať, odporúčam testovať jej schopnosti predovšetkým na dlhšom ohnisku. Sám som sa dostal až k expozičnému času 1/15 a fotografia bola ešte ostrá. Ak by ste pri podobnom čase nemali stabilizáciu zapnutú, väčšina snímok by bola rozmazaná. Je zaujímavé, že pri testovaní širokého konca ohniska, kedy bolo možné expozičné časy použiť, som došiel pri hľadaní "hraničného" dlhšieho času k podobnej hodnote. Aspoň to tak bude jednoduché na zapamätanie. Ak budete na kompakte Canon PowerShot G9X stabilizáciu používať, najdlhší čas, ktorý udržíte z ruky, je 1/15 s.

Pretože možnosti dobíjania boli na Sri Lanke obmedzené, trochu som sa strachoval, ako dlho mi vydrží nabitý akumulátor. Fotografoval som s ním pomerne málo, predsa len som používal hlavne dve zrkadlovky. Za osem dní som musel nabíjať dvakrát, a to bolo pomerne teplo. Ak by bolo chladno, bolo by to horšie. Výrobca uvádza, že na jedno nabitie môžete vyhotoviť 200 fotografií a ja myslím, že keď si nebudete snímky príliš prezerať a len tak listovať v menu fotoaparátu, tak ten údaj v praxi pomerne odpovedá.

Ktorý kompaktný fotoaparát zvoliť

Keď by som si mal vybrať praktický kompakt ako doplnok k svojim digitálnym zrkadlovkám, radšej by som asi siahol po drahšom fotoaparáte Canon PowerShot G7X Mark II. Predovšetkým kvôli tomu, že jeho objektív má väčší rozsah a je oveľa svetelnejší. Tým sa jeho možnosti oproti Canon PowerShot G9X rozširujú. Kladom je aj použitie výklopného displeja. V rozhodovaní určite nehrá úlohu kvalita výstupov, fotografie sú z oboch fotoaparátov úplne rovnaké.

Pre fotoaparát Canon PowerShot G9X hovorí najmä jeho o tretinu nižšia hmotnosť a oveľa nižšia cena.

Technické informácie
Snímací prvok:CMOS   20,2 Mpx, 13,2 x 8,8 mm
Svetelnosť objektívu:f/2 - 4,9
Pamäťové médium:SD/SDHC/SDXC
Rozsah expozičných časov:30 - 1/2 000 s, bulb režim
Rozsah citlivosti:ISO 125 - 12 800
Videosekvencia:Full HD pri 60 sn./s
Rozmery (š × v × h) a hmotnosť:95 × 58 × 31 mm, 209 g

Fotograf Ondřej Prosický sa vo svojej tvorbe zameriava na fotografovanie divokej prírody. Na snímkach chce nápadito zaznamenať správanie zvierat v ich prirodzenom prostredí. Fotografické workshopy a expedície zamerané na prírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiách a má za sebou viac ako tri desiatky autorských výstav.

Vytlačiť
P-DC1-WEB19
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií