Vyskúšali sme telefón s Huawei službami (RECENZIA): Čo na to hovoríme?

Zobraziť katalóg

Článok

• Autor: Matěj Toul

O sporoch a sankciách medzi spoločnosťou Huawei a americkou vládou iste viete. Jedným z dôsledkov je fakt, že Huawei momentálne nesmie využívať Google služby vo svojich mobilných telefónoch. Čínsky výrobca preto musí staviť na iné riešenia a vyvíja svoj ekosystém, ktorý nazval Huawei Mobile Services. My sme telefón s HMS mali možnosť vyskúšať. Ako sa nám s ním fungovalo? Odporúčame toto riešenie?

Huawei Mobile Services

Telefón s HMS – OBSAH

  1. Huawei je nútený vydať sa vlastnou cestou
  2. Testovaná verzia Huawei P20 Lite sa úplne spolieha na HMS
  3. Ako Huawei zvládol vypilovať svoje rozhranie tak rýchlo?
  4. Ako sa mi používalo HMS?
  5. Stojí prechod na Huawei Mobile Services za to?

Huawei je nútený vydať sa vlastnou cestou

Na Huawei boli vlani, z dôvodu podozrenia spolupráce s čínskou vládou, americkou administratívou uvalené sankcie. Jednou z nich bolo aj nariadenie, ktoré Googlu zakazuje poskytovať tejto čínskej spoločnosti svoje služby. Najnovšie telefóny Huawei tak nemajú prístup k YouTube, Gmail, Google Maps a podobne. Spoločnosť musela zásadne zintenzívniť prácu na svojom ekosystéme Huawei Mobile Services.

i

Väčšina aplikácií HMS sa v smartfónoch Huawei nachádzala už oveľa skôr, pred sankciami. Fungovali ale popri Google službách a zákazníci mali vždy na výber. Nové modely obsahujú už len aplikácie z ekosystému Huawei, ktoré možno doplniť aplikáciami z AppGalery.

Známym faktom je, že všetky služby od Googlu sú v Číne zakázané. Tamojší používatelia tak HMS, ale aj ďalšie ekosystémy mimo Google, používajú už dlho. Huawei sa však stal prvou čínskou firmou, ktorá musí teraz svojim rozhraním zaujať aj potenciálnych zákazníkov mimo svoju domovinu, teda napríklad v Európe, nie len čínskeho občana.

Huawei P20 Lite 2019
Huawei P20 Lite 2019 sme svojho času predávali s Google službami. Zdroj: Alza.sk.

Huawei má teraz kvôli týmto komplikáciám veľké problémy dostať sa na svetové trhy, a tak sa napríklad ich minuloročný supermodel Huawei Mate 30 Pro, ktorý sa dodnes drží na vysokých priečkach recenzentov, do Európy prakticky nepozrel. My sme si HMS vyskúšali na telefóne Huawei P20 Lite 2019, ktorý sa u nás ešte s Google službami predával. Náš testovaný model však funguje len s Huawei Mobile Services.

Testovaná verzia Huawei P20 Lite sa úplne spolieha na HMS

Smartfón Huawei P20 Lite 2019 sám o sebe nie je vôbec zlý telefón. Veľký displej, štvoritý fotoaparát a veľa úložiska sa v nízkej strednej triede určite nestratia. Nás ale zaujíma hlavne jeho rozhranie. Služby od Googlu tu nehľadajte, Huawei používa svoje vlastné aplikácie. Jeho alternatívy sú tieto:

Google Huawei
Google Play Huawei AppGallery
Gmail Huawei Email
Google Maps Natívne bez alternatívy (zatiaľ)
Google Drive Huawei Cloud
Google Photos Súčasťou Huawei Cloud
Google Docs, Sheets, Slides, atď. Natívne bez alternatívy (zatiaľ)
Google Chrome (prehliadač) Huawei Browser

Ako Huawei zvládol vypilovať svoje rozhranie tak rýchlo?

Vytvoriť svoj vlastný operačný systém nie je len tak, ale Huawei začal masívne kontaktovať vývojárov, aby svoje aplikácie vyvíjali aj pre AppGalery. Zo základného ekosystému, ktorý v Číne stačil, tak Huawei pomaly vytvára rozhranie, ktoré sa dajú pri troche fantázie využívať aj v európskych podmienkach. Nedávno napríklad Huawei uzavrel zmluvu so spoločnosťou TomTom o využití ich máp, takže by sme sa čoskoro mohli dočkať natívnej aplikácie.

Huawei a TomTom – partneri
TomTom je jednou z najväčších firiem čo sa mapovania týka. Na popredný Google stráca vďaka podpore Huawei čím ďalej menej.

Tu tiež okrajovo narážame na jeden z rozdielov medzi službami Googlu a Huawei. Kým Google Mobile Services nepustí na „svoj piesoček“ nič, čo neprešlo priamo Googlom, Huawei si necháva zadné dvierka pre partnerov, ako je napríklad práve TomTom. To znie na jednu stranu dobre, pretože rozvoj platformy je tak oveľa rýchlejší. Ak však budeme trochu skeptickí, kompletný zoznam „partnerov“ Huawei nikde nenájdete.

Ako sa mi používalo HMS?

Teraz prejdeme k tomu, ako prostredie telefónu s HMS vyzerá a hlavne ako veľmi dobre/zle sa používa v praxi. Zaujímavé je už samotné rozhranie po zapnutí telefónu. Veľmi príjemne na mňa totiž pôsobila možnosť vôbec si nezakladať žiadne účty (ani Huawei ID) a skrátka rovno začať mobil používať. Bez účtu sa dostanete takmer všade, vrátane obchodu AppGallery.

Ak si potom budete chcieť účet založiť, možno si všimnete tlačidlá na prepojenie s Googlom. Nenechajte sa ale zmiasť, slúži ako iný spôsob prihlasovania, nie ako možnosť synchronizácie starších dát. Teraz už ale k samotným aplikáciám.

HMS – Huawei ID HMS – Launcher HMS – nastavenie HMS – informácie
HMS možno používať aj bez Huawei ID, na prístup do Cloudu sa bez neho ale nezaobídete. Ak sa rozhodnete pre prihlásenie, môžete na to použiť aj svoju gmailovú adresu. Ľavý snímok má horšiu kvalitu kvôli vstavanej ochrane údajov v rámci HMS – screenshot nie je možný.

Huawei Email je podobný Gmailu

Začnime emailovým klientom Huawei Email, ktorý má veľmi podobné rozloženie ako Gmail, dokonca mi príde možno aj o trochu prehľadnejšie. A takmer hneď potom, čo Huawei Email otvoríte, vám ponúkne prepojenie s Gmailom, ktoré napodiv funguje na jednotku. Všetky maily, ktoré by vám chodili na Gmail, si tak môžete prostredníctvom Huawei Email prezerať a tiež na ne odpovedať. Samozrejme, môžete písať aj nové maily a skrátka fungovať tak, ako by ste mali Gmail. Do emailového klienta sa ďalej môžete samozrejme prihlásiť aj cez svoj účet Huawei ID.

HMS – Email HMS – Kalendár
Klient Huawei Email ponúka prepojenie s Gmailom. Emailov je možné prepojiť aj viac a všetky potom synchronizovať aj s kalendárom (okrem Gmailu).

Huawei AppGallery obsahuje vyše 50 tisíc aplikácií

Teraz sa dostávame k obchodu s aplikáciami AppGallery, v ktorom na mňa hneď potom, čo som ho otvoril, vyskočilo okno s takmer 20 odporúčanými aplikáciami na stiahnutie. Z nich približne polovica sú hry, ktoré však môžu razom zaplniť takmer celé úložisko. Preto ak sa vám niektorá z nich páči, je nutné vyberať s rozvahou. Výber ale neobsahuje len hry, sú medzi nimi aj mapy a navigácie, ktoré HMS natívne chýbajú, bankové aplikácie alebo aj kancelársky balík Microsoft Office.

i

Kým Google Play má takmer 3 milióny aplikácií, Huawei AppGallery ich má len niečo okolo 50 tisíc. Podľa vyjadrenia spoločnosti ide napriek tomu o 3. najväčší obchod s aplikáciami na svete so 400 miliónmi používateľov mesačne.

Keď sa výberom prehryziete a pravdepodobne odklikáte, že žiadnu z odporúčaných aplikácií nechcete, objaví sa pomerne pekné rozhranie, kde už je možné sťahovať akúkoľvek aplikáciu, ktorú AppGallery ponúka. Tu sa ale dostávame k obmedzeniu, a tým je výrazný nedostatok aplikácií. Nenájdete tu Facebook, Instagram, Spotify, Netflix a ani napríklad u nás hojne využívané české Mapy.cz.

HMS – AppGallery 1 HMS – AppGallery 2 HMS – AppGallery 3
Aplikácií na AppGallery nie je veľa, avšak Huawei sa snaží ísť novým používateľom HMS čo najviac naproti.

Jedna aplikácia na AppGallery z tých, na ktoré som zvyknutý, je však dostupná. Je ňou Facebook Messenger, ktorý je tu dostupný však len vo verzii Lite. Samozrejme – kto hľadá, ten nájde a pravdepodobne by ste si k spomínaným službám našli alternatívy. Ale ruku na srdce, nie každý chce kvôli novému telefónu podstupovať kúpu nových predplatných alebo zakladanie niekoľkých účtov. Huawei AppGallery však ponúka aj zoznam prianí (dostupný až po registrácii), kam môžete vývojárom napísať, ktorú aplikáciu by ste radi videli v rozhraní HMS.

Huawei Browser s prístupom ku... Google službám

Vzhľadom na to, že všetky ostatné aplikácie (kalendár, galéria, cloud, fotoaparát a ďalšie) vyzerajú a fungujú podobne, ako na každom Androide, poďme sa ešte na chvíľu pozastaviť pri prehliadači Huawei Browser. Práve jeho prostredníctvom sa totiž môžete v Európe dostať ku všetkým Google službám. Tie sú síce v Číne zakázané úplne, globálne verzia telefónov však s prehliadaním internetových verzií služieb problém nemajú.

Cez prehliadač sa tak vlastne môžete ku Google službám dostať a využívať ich. Zďaleka to však nebude tak pohodlné ako používanie príslušných aplikácií. Ešte dodajme, že vzhľadovo Huawei Browser až na pár výnimiek vyzerá, ako keby Google Chromu z oka vypadol.

HMS - Browser
Huawei Browser umožňuje Európanom prístup k internetovej podobe Google aplikácií a ponúka aj ako jedna z mála aplikácií tmavý režim.

Pri nedostupných aplikáciách nie je všetkým dňom koniec

Na záver treba podotknúť, že aj keď budú mať telefóny HMS, stále je to v jadre Android. To znamená, že je možná inštalácia aplikácií cez .apk súbory, ktoré nájdete takmer pre každú aplikáciu, vo väčšine prípadov z oficiálnych zdrojov (Google aplikácie ale bohužiaľ nie). Na niektoré dokonca odkazuje aj priamo AppGallery. Ak napríklad do vyhľadávača napíšete Facebook alebo Instagram, môžete prejsť na oficiálne stránky a tam si .apk súbor stiahnuť a nainštalovať. Mínusom je ale to, že túto procedúru budete väčšinou musieť opakovať s každou novou aktualizáciou aplikácie.

Stojí prechod na Huawei Mobile Services za to?

Huawei si za svoj výkon jednoznačne zaslúži uznanie. Bez Googlu sa dokáže zaobísť a ponúknuť svoje vlastné riešenia. Či ho ale prijmú aj zákazníci vo svete, nie len tí v Číne, je otázkou, na ktorú nie je ľahké odpovedať. Rovnako nemožno jednoznačne povedať, či nové Huawei telefóny za prechod na HMS stoja.

Rozhranie aplikácií Huawei je zvládnuté veľmi pekne a aj napriek absencii hŕby aplikácií sa aspoň obmedzene dajú používať. Sám by som však prechod zo zvyku na aplikácie Google nepodstúpil. Používam ich dlho a vyhovujú mi, takže nemám potrebu na tom niečo meniť. Ak si však kupujete svoj prvý smartfón, na Googli žiadne dáta nemáte alebo skrátka Huawei preferujete a zároveň ste ochotní akceptovať používanie prevažne alternatívnych aplikácií, Huawei Mobile Services sa nemusíte báť.

Ak ste na vážkach, či to skúsiť, rozhodovanie vám možno uľahčia marcové novinky Huawei P40 a P40 Pro, ktoré už namiesto Google služieb využívajú Huawei služby. Koniec-koncov, pozrite sa, čo tieto nové kúsky dokážu – Huawei P40 (PREVIEW): úžasné displeje a nekompromisná foto výbava.

Ďalšie telefóny Huawei, ktoré využívajú HMS, teda Huawei Mobile Services:

Vytlačiť
P-DC1-WEB04
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií