iPhone 12 mini je jeden z tých telefónov, po ktorých zákazníci dlhodobo volajú. Je malý, skvele sa drží, výkonu má na rozdávanie a s novou hranatou konštrukciou vyzerá nevšedne. A problém nemusí byť z niekoľkých dôvodov ani batéria, ktorá chtiac-nechtiac naráža v malej konštrukcii na svoje limity. Ako je na tom ale iPhone 12 mini s výdržou v praxi? Ako fotí a aký vlastne je pri bežnom používaní? Dočítate sa v tejto recenzii.
Malé mobilné telefóny sú zvláštnou skupinou. Veľa zákazníkov ich vyžaduje, ale výrobcovia sa im zarputilo vyhýbajú, pretože tých, čo chcú väčší displej, je viac. Je to ľahké pochopiť – na väčšej obrazovke sa lepšie sledujú videá na YouTube či Netflixe, a tiež majú väčšiu batériu, ktorá dlhšie udrží mobil v chode.
Menšie mobily ale majú na druhej strane tú výhodu, že sa zmestia aj do malých vreciek a pohodlnejšie sa držia v rukách. A zdá sa, že Apple na tieto argumenty počuje ako jeden z mála, ak nie ako jediný. V roku 2020 potešil milovníkov malých telefónov hneď dvakrát. Prvýkrát na jar iPhonom SE 2020 a potom ešte na jeseň iPhonom 12 mini. Na trhu síce nájdeme aj ďalšie menšie mobilné telefóny, ale nie tak malé a rozhodne nie tak výkonné a tak sexy.
Nie je potrebné zakrývať zjavné fakty, je jasné, že 12 mini je najlepší malý mobilný telefón na trhu. A zďaleka najvýkonnejší, pretože čipset Apple A14 Bionic doslova deklasuje veľkú časť konkurencie, samozrejme vrátane tej s veľkými displejmi. iPhone 12 mini je naozaj mini, meria len 131,5 mm na výšku a 64,2 mm na šírku a váži len 133 gramov. To je v dnešnej dobe veľmi málo a tieto mini parametre znamenajú, že sa skvele drží v ruke a kamkoľvek na displeji omnoho ľahšie dosiahnete. Zrazu nemusíte prehmatávať, veľa vecí obslúžite jednou rukou.
Nízka hmotnosť má zase za následok, že sa vám ruka menej unaví, pokiaľ v nej mobilný telefón držíte dlhšiu dobu. Aj samotný úchop je lepší. Prevažná väčšina mobilných telefónov má zaoblené okraje, čo je dizajnové, ale napríklad zo stola sa dvíhajú horšie. V obale je to trochu lepšie. Zlatý iPhone 5S, prvý SE s hranatými bokmi a iPhone 12 mini na toto vyhotovenie nadväzuje. Do ruky sa berie ľahšie než napríklad iPhone X a nijako nepociťujem ani „rezanie“ do ruky, ako sa niektorí obávali.
Hranatý dizajn vyzerá dobre aj dizajnovo, často som si brával mobil len tak do ruky, aby som sa ním pokochal. Nič nemožno namietať ani k samotnej konštrukcii, túto disciplínu má Apple zmáknutú dokonale. iPhone 12 mini, rovnako ako iPhone 12, má na rozdiel od radu Pro (iPhone 12 Pro a 12 Pro Max) hliníkový rámček, aj ten ale vyzerá pekne. S odtlačkami prstov na chrbte je nutné sa zmieriť, ak nenosíte neustále pri sebe handričku. Taký je údel sklenených telefónov. Modrá farba sa ale podarila.
To platí aj o displeji. Celý rad iPhonov 12, ktorý číta modely 12 mini, 12, 12 Pro a 12 Pro Max, dostal prvýkrát rovnaký OLED displej. To je pokrok od minulých rokov, kedy sa lacnejšie modely museli uspokojiť s LCD displejmi. Tie v praxi neboli zlé, ale OLED je OLED a tiež rozlíšenie 2 340 × 1 080 pixelov je viac ako 1792 × 828, obzvlášť na malej obrazovke.
Na displej iPhonu 12 mini si nemožno sťažovať. Typický jas 625 nitov je síce menej ako 800 nitov pri iPhone 12 Pro, je to ale dostatok na to, aby bolo všetko čitateľné aj vonku na slnku. Dostatočná, aspoň zatiaľ, sa zdá byť aj obnovovacia frekvencia 60 Hz, hoci konkurenčné vlajkové lode prechádzajú na 90 alebo 120 Hz. Môže to byť oprávnená výčitka, účinne možno ale namietať, že ide len o menšie vylepšenie, ktoré je navyše náročnejšie na batériu.
iPhone 12 mini tiež, rovnako tak ako žiadny iný iPhone, neponúka a dosť možno nikdy nebude ponúkať funkciu always on, to ale ani nikto nečakal. Je to teda len také upozornenie pre tých, čo chcú k jablčnej novinke prejsť z Androidu. Tí sa ale môžu bez preháňania tešiť na tvrdené sklo s keramickými kryštálmi, ktoré by pri bežnom používaní malo vydržať o niečo viac ako iné mobilné telefóny. Ja som v praxi jeho odolnosť naplno radšej neskúšal, ale podľa zahraničných testov sa zdá, že by snáď naozaj mala byť jeho odolnosť vyššia.
Škriabať po displeji rôzne ostrými predmetmi, aby som skúšal jeho tvrdosť, som sa síce neodvážil, v oblasti výkonu ale môžu mať používatelia iPhonov vždy istotu, že sa im dostáva toho najlepšieho. 5nm čipset A14 Bionic aj tento rok odvádza skvelú prácu. CPU podáva približne o 16 % vyšší výkon ako predchodca A13 Bionic, pričom zlepšenie výkonu na jedno jadro podľa Geekbench 5 činí 22 % a na viac jadier 10 %. K zlepšeniu, a to o slušných 30 %, došlo aj pri energetickej úspornosti. Rovnako GPU je rýchlejšie, a to o 8,3 %.
To v praxi znamená, že všetko je veľmi plynulé a prakticky instantné. Pohyb v prostredí s konzistentnými animáciami je veľmi príjemný a taktiež aplikácie sa spúšťajú rýchlo. Applu sa tak darí stierať mierny hendikep v podobe len 4 GB operačnej pamäte. Pokiaľ by ste predsa len chceli väčšiu RAM, museli by ste si priplatiť za niektorý z Pro variantov.
Treba dodať, že iPhone 12 mini, rovnako ako ostatní jeho „dvanástkoví“ kolegovia, samozrejme podporuje rýchle siete 5G, ktoré sa pomaly stávajú relevantnými.
iPhone 12 mini má rovnaký fotoaparát ako „veľký“ iPhone 12, ktorý sme už otestovali, na chrbte teda nájdeme primárny a širokouhlý objektív. Mobilné telefóny produkujú identické fotky s rovnako dobrým dynamickým rozsahom, farebnosťou aj celkovou schopnosťou fotenia za dobrého svetla aj v tme.
Za slnečného dňa fotkám prakticky nemožno nič vytknúť a v tom je 12 mini približne rovnako dobrý ako o rok starší rad Pro, teda iPhone 11 Pro (Max). iPhone 12 mini má tiež zhodné rozlíšenie a je osadený podobnými objektívmi, ktoré ale majú lepšiu svetelnosť. Fotky tak budú veľmi dobré a len pri starostlivom pohľade by sme možno našli na fotkách z iPhonu 12 mini menej šumu.
Vôbec zle si pri novinke nevedie ani širokouhlý fotoaparát, ktorý má okrem iného vylepšenú korekciu geometrickej deformácie, takže objekty sú menej „zaoblené“ a vyzerajú prirodzenejšie.
Fotenie za krásneho počasia nie je najťažšia disciplína a nemožno tu pozorovať veľké medzigeneračné rozdiely. iPhone 12 mini ale oproti predchodcom zvláda niekoľko disciplín lepšie, čo dokladá pomerne výrazný posun. Ten nespočíva ani tak v pokroku pri senzoroch a optike, ako skôr v spracovaní, na ktorom sa podieľa nový čipset a softvér.
Fakt, že iPhone 12 mini fotí lepšie ako vlaňajší rad Pro, bude určite pre mnoho ľudí silným argumentom na upgrade. 12 mini rovnako ako ostatné mobilné telefóny z jesene 2020 lepšie tiež zvláda HDR efekty, ktoré sú teraz výraznejšie. 12 mini vie napríklad aj HDR Dolby Vision video, ani to žiadny „jedenástkový“ predchodca nedokázal.
Fotenie za zhoršeného svetla, vedľa chýbajúceho teleobjektívu, predstavuje najväčší rozdiel vo fotení iPhonu 12 mini (a teda aj iPhonu 12) oproti drahším kolegom z radu Pro. Lacnejší rad sa nemôže spoľahnúť na nový senzor LiDAR, ktorý v tme vďaka schopnosti skenovania priestoru pred sebou do 3D lepšie a rýchlejšie zaostruje. Na druhej strane, aj iPhone 12 mini (a tiež iPhone 12) podáva v zhoršených svetelných podmienkach skvelé výkony. Napríklad v porovnaní s 3 roky starým iPhonom X sú rozdiely priepastné. Navyše nočný režim novo podporuje aj širokouhlý fotoaparát, takže aj tieto fotky sú presvetlenejšie.
Inak povedané, iPhone 12 mini je veľmi dobrý fotomobil, a to aj napriek tomu, že to vo fotení nie je iPhone 12 Pro alebo Pro Max. Tie sú určené pre naozajstných fotografických fanatikov, ktorí napríklad často fotia za šera alebo tmy, plánujú využívať nový formát ProRaw alebo budú točiť 4K videá pri 60 snímkach. Nič z toho vám iPhone 12 mini neponúkne. Pokiaľ ale nie ste extrémne nadšení fotografi, ktorí chcú skúmať každú vychytávku, a namiesto toho budete mobilný telefón využívať na „bežné“ fotenie, poslúži vám viac než dobre.
Batéria je jedným z najdiskutovanejších tém ohľadom iPhonu 12 mini. Jedni hovoria, že je jeho výdrž dostačujúca, druhí, že nie. V každom prípade je v súvislosti s batériou nutné na iPhone 12 mini pozerať s vedomím, že si ho kupujú najmä ľudia, ktorí na telefóne trávia menej času a vybavujú na ňom menej vecí. Je to logické. Ten, kto sa často na mobile pozerá na videá, si skôr zaobstará väčšie zariadenie.
iPhone 12 mini sa najviac hodí pre tých, čo prevažne komunikujú cez iMessage, kecálkov, prezerajú sociálne siete, fotia rodinu či priateľov a pod. Pre nich bude batéria, ak nebudú očakávať výdrž 3 dni, dostačujúca.
Pokiaľ ho ale mienite využívať rovnako ako by ste využívali smartfón s 6 000 mAh batériou, budete sklamaní. Pre mňa bola výdrž dostačujúca a jeden deň som vydržal bez problémov. Nemusel som sa nijako obmedzovať a okrem bežných činností som k 12 mini mal neustále pripojené smart hodinky. Je však jasné, že ak by som viac hral alebo dlhšie sledoval seriály, zapojiť do nabíjačky by som ho musel už za kratšiu dobu.
Skrátka batéria iPhonu 12 mini je dostatočná na to, aby mal mobilný telefón dobrú výdrž. Nie skvelú alebo mizernú, ale dobrú. Pokiaľ k nemu budete pristupovať s vedomím, že nie je stavaný pre zapálených mobilných hráčov alebo sledovačov videí, budete spokojní.
Všetky iPhony 12 podporujú nové doplnky MegSafe a 12 mini nie je výnimkou. Ja som ich nemal možnosť vyskúšať, ale môžete si zaobstarať peňaženku alebo napríklad bezdrôtovú nabíjačku. Ich spoločným rysom je schopnosť magnetického prichytenia na chrbát telefónu.
Ako už sa zmieňujem vyššie, mobilný telefón je veľmi plynulý, za čo vďačí nielen výkonu, ale aj systému iOS, momentálne vo verzii iOS 14. Systém je stále intuitívny, hoci už nie toľko ako v minulosti, čo je ale dané aj prítomnosťou viac funkcií.
iOS 14 je vo svojich základoch rovnaký ako prechádzajúce verzie jablčného operačného systému, novinkou sú ale napríklad vylepšené widgety, ktoré sa teraz dajú pridať kamkoľvek na plochu. Ja osobne widgety využívam len na obrazovke úplne vľavo, možnosť presunu tu ale je.
Ďalšou novinkou v poslednom jablčnom systéme je Knižnica aplikácií, obrazovka, ktorá má za úlohu triediť aplikácie. V istej podobe knižnicu aj widgety používatelia Androidu už poznajú a „jabĺčkarom“ sa niektorí čiastočne po práve smejú. Je to ale dôkaz podobnosti systémov a nemá zmysel si dookola hrať na to, čo kto mal prvý a kto až druhý. Oveľa múdrejšie, než byť prvý, je byť najlepší a faktom tiež je, že prvý v niektorých veciach je naopak Apple a konkurencia „opisuje“. Tento rok napríklad v podobe balenia, ktoré teraz obsahuje len kábel a nie aj nabíjačku a slúchadlá.
Konkurencia sa tomu samozrejme vysmiala, vrátane Samsungu. Už Samsung Galaxy S21 má ale podobne „odľahčené“ balenie ako nové iPhony a je len otázkou času, kedy sa pridajú ďalší. Tí, vrátane Applu, to marketingovo podajú samozrejme ako ústretový krok k životnému prostrediu a hoci je výsledkom menej CO2 vďaka potrebe menej dopravných prostriedkov, hlavným motívom je biznis. V každom prípade chudobnejšie balenie je novým trendom a pokiaľ žiadnu nabíjačku alebo slúchadlá doma nemáte, nezostáva nič iné, než si nové zaobstarať zvlášť.
Recenzia iPhone 12 mini – záver
Mobily iPhoneiPhone 12 mini je požehnaním pre milovníkov kompaktných telefónov. Skvele padne do ruky a výkon má bezchybný. Pokiaľ sa bojíte batérie, nemusíte. Deň bežného používania vydrží a ak by ste ho chceli využívať nadpriemerne intenzívne, takto malý telefón pravdepodobne aj tak nebude pre vás tou najlepšou voľbou. iPhone 12 mini je ale skvelý mobil. Áno, nadpis tejto recenzie je písaný s nadsádzkou, ale nie je ďaleko od pravdy. Rad ľudí ho berie ako záchranu od veľkých placiek, a nepochybne aj veľa tých, čo o ňom doteraz neuvažovalo, si uvedomí, že by to pre nich možno mohlo byť nakoniec to pravé zariadenie.
Klady
Zápory