Alza days prosinec Alza days prosinec

PlayStation Portal (predtým Project Q) – Všetko, čo vieme

Zobraziť katalóg

• Autor: Filip Němec

(Update): Článok aktualizovaný o presný dátum vydania, nový trailer a taktiež informácie o možnosti hrať na PS Portal mimo domácej WiFi.

Prenosné zariadenie od Sony s názvom PlayStation Portal (predtým Project Quantum) nadväzuje na tradíciu handheldov PSP a PS Vita. Sony ho vydá v polovici novembra (u nás ale vyjde handheld pravdepodobne neskôr) a umožní zahrať si všetky PS5 hry. Nejde ale o nástupcu PlayStation Portable či konkurenciu pre Switch alebo Steam Deck. Do PlayStation Portal bude možné iba streamovať vaše hry nainštalované na PS5. Všetko, čo zatiaľ o handhelde PlayStation Portal vieme, nájdete v tomto článku.

PlayStation Portal; screenshot: cover

zdroj: PlayStation

PlayStation Portal: Všetko, čo vieme – OBSAH

PlayStation Portal: Dátum vydania, cena a názov


PlayStation Portal vyjde 15. novembra 2023 v USA, Veľkej Británii, Nemecku, Francúzsku a ďalších krajinách (kompletný zoznam tu). Slovenská republika v tejto chvíli na zozname podporovaných krajín nie je. Kedy sa dočkáme u nás a v Česku zatiaľ nevieme.

PlayStation Portal bude stáť 200 dolárov, respektíve 220 eur.

Zariadenie bolo oficiálne oznámené pod kódovým označením Project Quantum, skrátene Project Q. V auguste 2023 bol potom odhalený oficiálny názov PlayStation Portal, ktorý jasne odkazuje na legendárny handheld PlayStation Portable. Názov oboch zariadení je možné napokon skrátiť na PSP.

PlayStation Portal Remote Player - Pre-Order Trailer | PS5

zdroj: PlayStation

PlayStation Portal bol oznámený 24. mája 2023 na PlayStation Showcase spolu s ďalším novým príslušenstvom pre PlayStation 5.

PlayStation Portal: Čo to je a ako bude fungovať?


PlayStation Portal nie je ďalší klasický handheld od Sony ako PlayStation Portable alebo jeho nasledovník PlayStation Vita. PlayStation Portal je „iba“ prenosné zobrazovacie zariadenie, na ktoré si budete môcť streamovať pomocou funkcie Remote Play svoje hry z PlayStation 5. PlayStation Portal tak pre svoje fungovanie vyžaduje PlayStation 5.

Funkcia Remote Play je dostupná už od čias PS4 a umožňuje streamovať hry z konzol PS4 a PS5 na PC či zariadenia s Androidom alebo iOS, ktoré sú pripojené k internetu. Výhodou PlayStation Portal by však mala byť najmä kompatibilita. Zariadenie bude určené čisto na streamovanie, a tak by sa nemali objavovať žiadne technické problémy spojené s (ne)kompatibilitou. PlayStation Portal má navyše rovnaké ovládacie prvky ako DualSense ovládač, takže prechod z hrania na PS5 a na PlayStation Portal (alebo naopak) by mal byť čo najpríjemnejší.

PlayStation Showcase 2023 - Accessories Sneak Peek

zdroj: PlayStation

PlayStation Portal nie je samostatné herné zariadenie, ale príslušenstvo pre PlayStation 5. Napokon aj preto bol handheld oznámený spolu s ďalším doplnkom pre PS5, bezdrôtovými slúchadlami.

Na PlayStation Portal môžete hrať aj mimo domova

Po predstavení PS Portal sa na zariadenie zniesla pomerne veľká vlna kritiky. Situácií, kedy ste doma a nechcete alebo nemôžete hrať na PS5 a veľkej obrazovke, totiž väčšinou nie je veľa. Je však potrebné pripomenúť, že funkcia Remote Play nie je obmedzená iba na vašu domácu WiFi sieť. Streamovať svoje hry pomocou Remote Play môžete kdekoľvek, kde máte dostatočne silné pripojenie, zatiaľ čo vaše PlayStation 5 je pripojené k internetu a zapnuté alebo v režime spánku. V tomto prípade uvádza Sony ako minimálna rýchlosť pripojenia 5 Mb/s a ako optimálnu 15 Mb/s.

Zatiaľ však nevieme, či PlayStation Portal umožní streamovať hry aj pomocou cloudu, čo by v takom prípade znamenalo, že by ste nemuseli mať PS5. Streamovanie hier z cloudu umožňuje PS4 aj PS5 s predplatným PlayStation Plus Premium a je tak dosť pravdepodobné, že teraz alebo niekedy v budúcnosti PlayStation Portal nebude slúžiť iba na hranie svojich hier na domácej WiFi, ale aj pomocou cloudu a PS Plus kdekoľvek, kde budete mať dostatočne silné pripojenie k internetu. Zatiaľ je však potvrdené iba hranie na domácej sieti pomocou Remote Play.

PlayStation Portal: Hry


Zariadenie je určené na streamovanie hier z vášho PlayStation 5, zahrať si tak na ňom bude možné všetky PS5 hry okrem tých určených pre virtuálnu realitu PS VR a PS VR2. Hru je potrebné mať nainštalovanú na PlayStation 5.

V rámci zatiaľ relatívne krátkeho života PS5 na túto konzolu vyšlo už mnoho skvelých hier. Z tých exkluzívnych možno menovať napríklad akčnú adventúru Marvel's Spider-Man Miles Morales, remake akčného RPG Demon's Souls, rouge-like FPS Returnal, akčnú adventúru Ratchet and Clank: Rift Apart, Director's Cut verziu PS4 hitu Ghost of Tsushima a Death Stranding, postapokalyptické akčné RPG Horizon Forbidden West, remake PS3 hitu The Last of Us Part I či úspešné akčné RPG God of War: Ragnarok. Samozrejme je ale na PS5 dostupný aj rad vynikajúcich multiplatformových hier. Tým najlepším titulom pre PlayStation 5 sa venujeme v samostatnom špeciáli.

PlayStation Portal; screenshot: hry

zdroj: PlayStation

PlayStation 5 je domovom mnohých skvelých hier.

PlayStation Portal: Hardvérová špecifikácia


Na prenosné herné zariadenie ponúkne PlayStation Portal pomerne veľký displej s uhlopriečkou 8 palcov (20,3 cm), rozlíšením 1080p (Full HD) a obnovovacou frekvenciou 60 Hz. Podľa magazínu IGN, ktorý si mohol zariadenie krátko vyskúšať, obsahuje displej po stranách oboch analógových páčok dotykovú plochu suplujúcu touchpad z DualSense ovládača. Vyzerá to tak, že po celej ploche tak displej dotykový nebude. Rozlíšenie displeja je podľa IGN dostatočne veľké na to, aby aj na 8-palcovom paneli bol obraz pekne ostrý aj pri bližšom pohľade.

PlayStation Portal; screenshot: dizajn

zdroj: PlayStation

Vďaka nenáročnosti na vlastný výpočtový výkon nepotrebuje zariadenie aktívne chladenie, a tak môže ponúknuť oveľa tenší dizajn a pravdepodobne aj nižšiu hmotnosť, než sme zvyknutí pri súčasných klasických handheldoch, ako je Nintendo Switch alebo Steam Deck.

Zatiaľ nepoznáme výkon zariadenia, ale pretože sa hry budú do PlayStation Portal iba streamovať, nebude potrebná nijako vysoká výpočtová sila. Zaujímať nás tak bude najmä výdrž batérie. Tú zatiaľ Sony nezverejnilo, podľa novinára Toma Hendersona by ale malo zariadenie vydržať 3 až 4 hodiny, čo považuje za relatívne málo vzhľadom na to, že hry na PlayStation Portal natívne nebežia.

Na druhej strane, pokiaľ sa výdrž batérie potvrdí, nejde zasa o tak veľké prekvapenie. Handheldu totiž nechýba takmer nič z funkcií PS5 DualSense ovládača. Nechýbajú tak haptická odozva, ako aj adaptívne triggery, čo sú funkcie náročné práve na spotrebu energie. Ďalšie podrobnosti o hardvéri má Sony predstaviť neskôr v tomto roku.

Z portov nájdete na hornej strane zariadenia USB-C vstup pre nabíjanie a 3,5 mm jack pre pripojenie slúchadiel. Tie bezdrôtové bude možné pripojiť pomocou novej technológie PlayStation Link, pretože bluetooth zariadenie neobsahuje. To bohužiaľ obmedzuje podporované slúchadlá na aktuálne dve zariadenia priamo od Sony – nové Pulse Elite cez hlavu a štupľové Pulse Explore. Technológia PlayStation Link však bude sprístupnená aj ďalším výrobcom, takže než zariadenie vyjde, pravdepodobne bude ponuka slúchadiel širšia.

PlayStation Portal; screenshot: vzhľad a porty

zdroj: PlayStation

Okrem 3,5 mm jack konektora pre pripojenie slúchadiel ponúkne PlayStation Portal aj nabíjací USB-C port.

PlayStation Portal: Používateľské rozhranie


Používateľské rozhranie PlayStation Portal, vrátane pozadia alebo rozdelenia hier do zložiek, bude identické s rozhraním vášho PlayStation 5. Všetok obraz je totiž do zariadenia streamovaný. Ani hlavná ponuka konzoly, PlayStation Store alebo ďalšie aplikácie nebežia natívne na PlayStation Portal.

PS Portal; screenshot: používateľské rozhranie

zdroj: PlayStation

Všetok obraz vrátane hlavnej ponuky bude do zariadenia streamovaný z konzoly PS5.

PlayStation Portal: Slovenčina, slovenská a česká lokalizácia


Pretože používateľské rozhranie konzoly PlayStation 5 je preložené do slovenského aj českého jazyka a do PlayStation Portal sa bude streamovať obraz práve z PS5, bude aj na PlayStation Portable rozhranie v oboch jazykoch.

PlayStation Portal: Multimédiá a aplikácie


Na PlayStation Portal by sme mali spustiť všetky aplikácie, ktoré spustíte na svojom PlayStation 5. Všetok obraz totiž bude streamovaný priamo z PS5. Na zariadení tak bude možné počúvať hudbu či sledovať ako videá uložené v PS5, tak aj prostredníctvom aplikácií streamovacích služieb ako je Netflix, HBO Max, Disney+ alebo Spotify.

Pôvodne sa predpokladalo, že by zariadenie mohlo ponúknuť aj natívne verzie spomínaných aplikácií, takže by bolo možné napríklad sledovať filmy a seriály kdekoľvek, kde bude dostatočne rýchle internetové pripojenie. Nič z toho ale zatiaľ nebolo ani naznačené a vyzerá to tak, že minimálne zo začiatku bude PlayStation Portal slúžiť skutočne len na streamovanie obrazu na domácej WiFi sieti.

i

• Zdroje: playstation.com, insider-gaming.com


5,0
PlayStation Portal Remote Player
Vzdialený prehrávač – Vychutnaj si svoje obľúbené hry na 8“ Full HD obrazovke s rozlíšením až 1080p/60FPs. Hraj na konzole PS5 cez domácu WiFi sieť s originálnym konzolovým ovládaním bez toho, aby si musel zapínať svoj televízor. Hranie vyžaduje PlayStation 5 konzolu a pripojenie cez WiFi s rýchlosťou aspoň 5Mb/s.
Novinka
219,90 €
Očakávame február 2024
Objednávací kód: MSX005PRP
4,9 786×
PlayStation 5
Herná konzola – k TV, SSD 825 GB, Blu-ray (4K), možnosť hrania v 4K, 1× herný ovládač
Cena nebola stanovená
Na objednávku – termín upresníme
Objednávací kód: MSX0051
5,0 176×
PlayStation 5 Digital Edition
Herná konzola – k TV, SSD 825 GB, bez mechaniky (neprehráva fyzické disky), možnosť hrania v 4K, 1× herný ovládač
449,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: MSX005DE1
4,9 13×
Valve Steam Deck Console 512 GB
Handheld PC – 7" IPS 1280 × 800, RAM 16GB LPDDR5, integrovaná grafická karta, SSD 512GB, USB-C, WiFi 5, hmotnosť 0,669 kg, Steam OS
+Darček Cestovný adaptér Goobay v hodnote 6,89 €
Zľavnené -8 %
659,90 € 719,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: steamdeck512
4,9 13×
Valve Steam Deck Console 256 GB
Handheld PC – 7" IPS 1280 × 800, RAM 16GB LPDDR5, integrovaná grafická karta, SSD 256GB, USB-C, WiFi 5, hmotnosť 0,669 kg, Steam OS
+Darček Cestovný adaptér Goobay v hodnote 6,89 €
Zľavnené -2 %
569,90 € 579,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: steamdeck256
4,9 13×
Valve Steam Deck Console 64 GB
Handheld PC – 7" IPS 1280 × 800, RAM 16GB LPDDR5, integrovaná grafická karta, SSD 64GB, USB-C, WiFi 5, hmotnosť 0,669 kg, Steam OS
+Darček Cestovný adaptér Goobay v hodnote 6,89 €
Zľavnené -2 %
479,90 € 488,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: steamdeck64
4,2 56×
ASUS ROG Ally
Handheld PC – AMD Ryzen Z1 Extreme Processor, 7" IPS lesklý 1920 × 1080 120Hz, RAM 16GB LPDDR5, AMD Radeon Graphics, SSD 512GB, USB 3.2 Gen 2, USB-C, WiFi 6E, hmotnosť 0,608 kg, Windows 11 Home
Cenová bomba
689 € Ušetríte 110,99 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: NA999a1NAD
4,8 127×
Nintendo Switch – Neon Red & Blue Joy-Con
Herná konzola – hybridná (do ruky/k TV), 6.2 " displej, HDD 32 GB, Slot na pamäťové karty, kapacita batérie 4310 mAh, neon red&blue farba
Zľavnené -2 %
289,90 € 294,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: NXHW002v2
4,9 120×
Nintendo Switch (OLED model) White
Herná konzola – hybridná (do ruky/k TV), 7 " displej, HDD 64 GB, Slot na pamäťové karty, kapacita batérie 4310 mAh, biela farba – hybridná (do ruky/k TV), nový procesor Tegra od NVIDIA, kvalitnejší 7" OLED displej, batéria 4310mAh, rozšíriteľná interná pamäť 64GB, slot pre pamäťové karty, integrovaný stojan, dokovacia stanica s LAN portom, konektor HDMI, multifunkčné ovládače Joy-Con, pokročilá vibračná odozva, IR kamera, pohodlné trackpady, lokálny multiplayer, online herné režimy, jednoduché spárovanie až 8 konzol, farba biela
339,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: NXHWO001
5,0 50×
Nintendo Switch (OLED model) Neon blue/Neon red
Herná konzola – hybridná (do ruky/k TV), 7 " displej, HDD 64 GB, Slot na pamäťové karty, kapacita batérie 4310 mAh, neon red&blue farba – hybridná (do ruky/k TV), nový procesor Tegra od NVIDIA, kvalitnejší 7" OLED displej, batéria 4310mAh, rozšíriteľná interná pamäť 64GB, slot pre pamäťové karty, integrovaný stojan, dokovacia stanica s LAN portom, konektor HDMI, multifunkčné ovládače Joy-Con, pokročilá vibračná odozva, IR kamera, pohodlné trackpady, lokálny multiplayer, online herné režimy, jednoduché spárovanie až 8 konzol, farba Neon blue/Neon red
349,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: NXHWO002
4,2 17×
Lenovo Legion Go 8APU1 Shadow Black (záruka na 3 roky po registrácii)
Herná konzola – handheld PC, SSD 500 GB, Slot na pamäťové karty - handheld PC, Slot pre pamäťové karty - AMD Ryzen Z1 Extreme, 8,8“ IPS QHD+ (2560 x 1600) 144Hz, RAM 16GB LPDDR5X, AMD Radeon 780M, SSD 512GB, 2xUSB-C (USB 4.0), čítačka MicroSD, 3,5 mm jack, WiFi 6E, hmotnosť s ovládačmi 0,854 kg, Windows 11 Home, 49,2Wh batéria
+Darček Záruka Lenovo Courier Carry In Upg. na 3 roky zaregistrujte 14 dní od zakúpenia www.lenovo.sk/3roky v hodnote 65 €
Novinka
799 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: NTKOle1a
Lenovo Legion Go 8APU1 Shadow Black + Legion Glasses - Handheld PC
Doručenie do
Alzaboxu zadarmo
4,2 17×
Lenovo Legion Go 8APU1 Shadow Black + Legion Glasses (záruka na 3 roky po registrácii)
Handheld PC – AMD Ryzen Z1 Extreme Processor, dotykový 8.8-palcový IPS lesklý 2560 × 1600, RAM 16 GB LPDDR5x, integrovaná grafická karta, SSD 512GB, USB-C, hmotnosť 0.85 kg, Windows 11 Home, okuliare Legion Glasses
+Darček Záruka Lenovo Courier Carry In Upg. na 3 roky zaregistrujte 14 dní od zakúpenia www.lenovo.sk/3roky v hodnote 65 €
1 199 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: NTKOle1aBUN
Vytlačiť
P-DC1-WEB09
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií