Florbal je stále v našich končinách považovaný za mladý šport, preto nie je divu, že nie každý pozná pravidlá. Tiež si ho radi čas od času zahráte s partiou kamarátov, napríklad popoludní po práci? V tom prípade by ste mali poznať aspoň základné pravidlá hry. A práve na tieto účely sme si pre vás prichystali článok, v ktorom si prejdeme kľúčové pravidlá florbalu pekne krok za krokom.

5. Vlastnosti a rozmery florbalovej lopty
  6. Florbal – pravidlá hry
  7. Florbalové tresty

Rozmery florbalového ihriska a jeho povrch

Florbal je halový šport, preto sú jeho hracie rozmery striktne dané. Ide o obdĺžnik, kde dlhšia strana má 40 metrov a kratšia 20 metrov. Florbal tak možno hrať vo veľkej väčšine športových hál, ktoré prešli za posledných desať rokov rekonštrukciou. Na rozdiel od volejbalu totiž nie je florbal náročný na svetlú výšku (vzdialenosť medzi najvyšším miestom podlahy a najnižším miestom stropu), čo práve umožňuje jeho masívne rozšírenie naprieč školskými telocvičňami.

Z pohľadu hracieho povrchu nie sú na vnútorné prostredie kladené nijako vysoké nároky. Typicky sa hrá na parketách, pokiaľ je ale daná športová hala zameraná primárne na florbal, využíva sa umelý povrch na báze gumy. Ide o tzv. taraflex. Zaujímavý je aj názor hráčov, ktorý je však do veľkej miery ovplyvnený hlavne povrchom, na ktorom trénujú a hrajú domáce zápasy. Kto má v domácej hale parkety, hľadá nevýhody gumy, a tak to platí aj naopak. Profesionálny florbal sa hrá výlučne na už spomínanom taraflexe.

Florbal pravidlá, ihrisko
Detailnejší pohľad na mantinely, ktoré sa nachádzajú po celom obvode ihriska. Zdroj obrázku: FB Český florbal

Značenie florbalového ihriska

Florbalová hracia plocha je z pohľadu značenia mimoriadne jednoduchá. Základom je stredová čiara, ktorá rozdeľuje ihrisko na identické polovice. Po celom obvode ihriska sú plastové mantinely s výškou 50 cm, v rohoch zaoblené. Na ploche je ďalej vyznačených celkom sedem bodov na vhadzovanie – na deliacej čiare jeden stredový a dva pomocné body, štyri potom v protiľahlých rohoch ihriska. Všetko vyznačenie je vyhotovené čiarami 4 – 5 cm širokými, v jasne viditeľných farbách.

Bránkové územie

Bránkové územie je oblasť bezprostredne okolo oboch bránok (rozmery florbalovej brány nájdete nižšie). Bránky sú umiestnené vo vnútri ihriska vo vzdialenosti 3,5 m od zadného mantinelu. V priestore každej z bránok je vyznačený obdĺžnik veľkého bránkoviska (4 × 5 m) a obdĺžnik malého bránkoviska (1 × 2,5 m), ktorého zadná čiara je súčasne čiarou bránkovou.

Florbal pravidlá, bránka
Okolo bránky je jasne dané značenie malého a veľkého bránkoviska. Zdroj obrázku: FB Český florbal

i

Výhodou florbalu je fakt, že všetky potrebné značenia sú súčasťou povrchu. Odpadá tak otravné lajnovanie hracej plochy, známe napríklad z amatérskeho futbalu. K zahájeniu florbalového zápasu tak stačí len rozmiestniť mantinely a bránky do správnej pozície.

Rozmery florbalovej bránky

Florbalová bránka meria 160 cm na šírku a 115 cm na výšku. A samozrejme je vybavená sieťkou. Bránky na florbal sú tak menšie ako na hokej, čo je pochopiteľné pri pohľade na citeľne jednoduchšiu brankársku výzbroj.

Hráči a družstvá

Florbal hrajú vždy dve družstvá, pričom jedno družstvo môže využiť maximálne 20 hráčov. Počas hry môže byť súčasne na ihrisku z každého družstva maximálne 6 hráčov, z toho iba jeden brankár. Florbal je fyzicky mimoriadne náročný šport, preto je možné vykonávať striedanie hráčov ľubovoľne počas hry. Záleží potom na taktike a skladbe každého tímu, či vykonáva striedanie po zohraných formáciách, alebo sa menia hráči podľa aktuálnej hernej situácie.

i

Brankári sú v zápise označení písmenom „G“. Hráč označený ako brankár sa nesmie rovnakého zápasu zúčastňovať ako hráč v poli s hokejkou. Pokiaľ z dôvodu zranenia alebo vylúčenia musí byť brankár nahradený hráčom z poľa, má družstvo maximálne tri minúty na jeho výmenu a vybavenie.

Výstroj hráčov

Florbal je finančne dostupný šport, pretože okrem loptičky už potrebujete v zásade len kvalitnú halovú obuv a florbalovú palicu zodpovedajúcej veľkosti. Povedzme, že celková počiatočná investícia do vybavenia začína zhruba na 75 €.

• Dres s rukávmi, trenírky.
  • Florbalová hokejka (florbalka), čepeľ nesmie byť ostrá a jej zahnutie nesmie presiahnuť 30 mm.
  • Kvalitná halová obuv.
  • Brankár musí mať tvárovú masku, špeciálny dres a tepláky.
  • Brankár nesmie používať florbalku.
Florbal pravidlá, výstroj bránkara, Salming
Výstroj brankára je pomerne jednoduchá – kľúčová je maska a dôležité sú aj tepláky s čalúnením na kolenách. Zdroj obrázku: FB Salming CZ

Vlastnosti a rozmery florbalovej lopty

Florbalové loptičky sú z plastu a na oficiálne zápasy sa musí používať modelový rad certifikovaný IFF (International Floorball Federation). Povrch loptičky musí byť jednofarebný, ale zároveň nesmie ísť o fluorescenčnú farbu. Hmotnosť oficiálnej loptičky je 23 gramov pri priemere 72 mm. Typická loptička má 26 dier. Certifikované florbalové loptičky majú presne danú hmotnosť, odskok a maximálnu alebo minimálnu rýchlosť letu.

Florbal – pravidlá hry

Pokiaľ máme pripravené ihrisko a spoluhráči sú na svojich miestach, tak po pozdravení súpera môže začať zápas.

Hracia doba – ako dlho trvá florbal?

Hrá sa na 3× 20 minút (tento limit platí u mužov a juniorov, avšak u elévov, ml. žiakov a st. žiakov sa časy líšia). Prestávky medzi tretinami trvajú 10 minút (iba u mužov a juniorov). Juniorky hrajú 3× 15 minút čistého času. Počas prestávok sa pochopiteľne menia strany.

Je potrebné dodať, že za hraciu dobu je považovaný čistý čas, takže „futbalové“ zdržiavanie rozhodne nikomu nepomôže. V prípade remízového stavu nasleduje po krátkej prestávke predĺženie.

Predĺženie a trestné strieľanie

Ak sa nerozhodne v normálnom hracom čase, nasleduje 10 minút trvajúce predĺženie. To končí v momente, keď jeden z tímov dosiahne gól. Keď sa to počas predĺženia nikomu nepodarí, nasledujú samostatné nájazdy. Päť hráčov v poli z každého družstva vykoná postupne každý jedno trestné strieľanie. Ak je aj naďalej stav nerozhodný, tí istí hráči pokračujú po jednom trestnom strieľaní až do dosiahnutia konečného rozhodnutia.

Florbal, pravidlá, herná situácia, Salming
Florbalový zápas je plný zaujímavých herných situácií. Zdroj obrázku: FB Salming CZ

Time-out

Počas stretnutia má každé družstvo právo vyžiadať si jeden time-out, ktorý je označený trojitým signálom a prebehne, akonáhle sa hra preruší. Time-out začína po signáli rozhodcov v okamihu, keď sa hráči zhromaždia pri svojich striedačkách a rozhodcovia pri zapisovateľskom stolíku. Ďalší signál rozhodcov po 30 sekundách značí koniec time-outu.

Vhadzovanie

Podobne ako v hokeji, aj vo florbale je vhadzovanie pomerne dôležitou hernou situáciou. Vhadzovania sa účastní jeden hráč v poli z každého družstva. Prvý pokladá florbalku hráč brániaceho družstva. Ak sa vhadzuje na stredovej čiare, pokladá florbalku prvý hráč hosťujúceho družstva. Ku vhadzovaniu dochádza pri rôznych herných situáciách. Napríklad na začiatku každej tretiny, po strelení gólu alebo pri porušení celistvosti mantinelov.

Rozhodca a zapisovateľský stolík

Oficiálny florbalový zápas riadia dvaja rozhodcovia s rovnocennou autoritou. Dôležitou súčasťou rozhodovania je aj zapisovateľský stolík. Jeho osadenstvo tvorí zápis o stretnutí, stráži podľa pokynov rozhodcov čistý herný čas alebo merajú udelené tresty.

Florbalové tresty

Vzhľadom na povahu hry patrí florbal medzi bezpečné športy. Veľký vplyv majú aj dobre nastavené pravidlá. Ku zraneniam tak dochádza maximálne pri nekontrolovanom páde na zem alebo pri zlom došliapnutí.

Voľný úder

Zaujímavú hernú situáciu predstavuje voľný úder. Ten vykonáva hráč z tímu, ktorý sa priestupku nedopustil. Loptička z pokojovej polohy je uvedená do hry ihneď po signáli rozhodcu. Vykonáva sa v najbližšom mieste priestupku, nikdy však za predĺženou bránkovou čiarou. V priestore veľkého bránkoviska je voľný úder vypustený minimálne 3,5 m od malého bránkoviska. Postavenie hráčov súpera vzhľadom na pozíciu loptičky je najmenej 3 metre vrátane florbalky. Rovnako ako zo vhadzovania je povolené z voľného úderu docieliť bránky.

Voľným úderom sa trestajú priestupky v podobe nepovolenej práce s florbalkou (sekanie, blokovanie, hra nad úrovňou kolien), zámerného hrania loptičky nohou, prípadne hry v ľahu alebo dokonca na kolenách. Voľný úder sa nariaďuje aj za zdržovanie.

Florbal; pravidlá, florbalka, Salming
Detail čepele florbalovej palice. Zdroj obrázku: FB Salming CZ

Vylúčenie na 2 minúty

Priestupkov vedúcich k vylúčeniu na trestnú lavicu je celý rad. Primárne ide o vrazenie do súpera, nebezpečnú hru nad úrovňou pásu, úmyselnú hru rukou alebo o nerešpektovanie pokynov rozhodcu. Súčasne platí, že počas vylúčenia hrá tím oslabený o jedného hráča. Maximálne možno jednému tímu vylúčiť súčasne dvoch hráčov. Pokiaľ oslabený tím dostane gól, tak sa dané vylúčenie ruší a hráč sa vracia do hry.

Vylúčenie na 5 minút

Dlhšie vylúčenie nasleduje po tvrdšom porušení pravidiel. Najmä ide o násilnú hru telom alebo florbalkou v úrovni hlavy. Neprípustné je aj hákovanie, vhodenie florbalky do dráhy loptičky alebo podrazenie súpera. Ak strelí súper gól počas päťminútového osobného trestu, trest nie je zrušený.

Florbal; pravidla;hřiště;
Pripravená florbalová hracia plocha. Zdroj obrázku: FB Salming CZ

Vylúčenie na 10 minút

Tento trest sa udeľuje za nešportové správanie voči súperovi, rozhodcovi alebo divákom. Do nešportového správania sa pochopiteľne počíta aj simulácia, čo výrazným spôsobom tento šport očistilo od tohto nečestného konania. Podobne ako pri 5-minútovom treste nemá obdržaný gól vplyv na dĺžku vylúčenia.

Trest do konca stretnutia

Udeľuje sa za bezprecedentné porušenie pravidiel napríklad v podobe použitia neschváleného vybavenia, po opakovanom nešportovom správaní, za zlomenie florbalky v zlosti alebo za nebezpečnú fyzickú hru. Samozrejme dôvodom na vylúčenie do konca zápasu je aj šarvátka. Po vylúčení do konca zápasu nasleduje vždy 5-minútové vylúčenie na trestnú lavicu.