AD květen univerzal Effaclar

Recenzia Sony Xperia XZ1 a XZ1 Compact

Zobraziť katalóg
Recenzia Sony Xperia XZ1 a XZ1 Compact
Aktualizované

Sony Xperia XZ1 a Sony Xperia XZ1 Compact sú vlajkové modely výrobcu a prinášajú najvyšší možný výkon vďaka procesoru Snapdragon 835. Zároveň by sa mali nové XZ1 zamerať na fotografické funkcie, skvelý zvuk a verný displej. Zaujmú nové vlajkové lode Sony ďalších používateľov, alebo si ich kúpia len tí najvernejší? Dozviete sa v našej recenzii.

Recenzia Sony Xperia XZ1 (Compact) – obsah

  1. Porovnanie Sony Xperia XZ1 a XZ1 Compact
  2. Vzhľad a konštrukcia, aký je náš pocit z telefónu Sony Xperia XZ1 (Compact)?
  3. Displeje nových Sony Xperia XZ1 patria k priemeru
  4. Výkon Sony Xperia XZ1 je posvätený procesorom Snapdragon 835
  5. 19 Mpx fotoaparát Sony Xperia XZ1 nie je zlý, k dokonalosti má však ďaleko
  6. Testovacie snímky a videá z telefónu Sonu Xperia XZ1 (Compact)
  7. Ako je to pri telefóne Sony Xperia XZ1 (Compact) s výdržou batérie?
  8. Operačný systém Android 8 Oreo a nadstavba Sony
  9. Záverečné hodnotenie Sony Xperia XZ1 (Compact)

Porovnanie Sony Xperia XZ1 a XZ1 Compact

V čom sa nové Sony Xperia XZ1 a XZ1 Compact líšia? V zásade ide o detaily, ktoré ale pre mnohých používateľov môžu byť rozhodujúce. Menší model má len 32 GB vnútornú pamäť a 8 Mpx predný fotoaparát. Najväčším rozdielom je samozrejme veľkosť a rozlíšenie displeja. Prekvapila nás ale identická kapacita batérií. Poďme sa teda pozrieť na základné parametre oboch telefónov.

Parametre/modelSony Xperia XZ1Sony Xperia XZ1 Compact
ProcesorQualcomm Snapdragon 835, 8 jadier (4× 2,45 GHz + 4× 1,9 GHz)Qualcomm Snapdragon 835, 8 jadier (4× 2,45 GHz + 4× 1,9 GHz)
Operačná pamäť4 GB4 GB
Úložisko64 GB + microSDXC (až 256 GB)32 GB + microSDXC (až 256 GB)
Displej a rozlíšenie5,2" IPS Full HD (1 920 × 1 080)4,6" IPS HD (1 280 × 720)
Zadný fotoaparát19 Mpx (f/2)19 Mpx (f/2)
Predný fotoaparát13 Mpx (f/2)8 (f/2)
Čítačka odtlačkov prstov
Rozmery a hmotnosť148 × 73 × 7,4 mm, 156 g129 × 65 × 9,3 mm, 143 g
Stupeň krytiaIP65/68IP65/68
Batérie2 700 mAh2 700 mAh
Cena649,90 €575,90 €

Vzhľad a konštrukcia, aký je náš pocit z telefónu Sony Xperia XZ1 (Compact)?

Sony sa vždy snažilo svojimi dizajnovými prvkami odlíšiť od konkurencie. Spomeňme si na kruhové zapínacie tlačidlo, ktoré je dnes legendou a stále ho nesú niektoré modely ako napríklad Sony Xperia XA1. V prípade nových Sony Xperia XZ1 a Sony Xperia XZ1 Compact ho už na boku neuvidíte, avšak dizajn telefónov je oproti ostatným smartphonom stále jednoducho odlíšiteľný.

Sony sa zameralo predovšetkým na pohodlnosť používania a na prvý pohľad veľmi jednoduchý, pre mnohých až strohý vzhľad telefónov. Pri držaní Xpérií XZ1 v ruke to ale pochopíte. Oba kúsky perfektne padnú do ruky, aj keď verzia Compact sa samozrejme drží lepšie, čo je dané menšími rozmermi. Väčší brat je na tom však tiež dobre, a vďaka zaobleným bokom máte pocit istého úchopu aj napriek výške 148 mm a displeju s 5,2". Sony by mohlo výšku zraziť, keby si nechalo vyhovoriť aspoň polovicu rámčekov nad a pod displejom.

Recenzia Sony Xperia XZ1 (Compact)

Pri Sony Xperia XZ1 Compact nás prekvapila hrúbka, ktorá sa zastavila na neskromných 9,3 mm, vďaka čomu vyzerá telefón ako malá tehlička. Pôsobí teda pevne a s každým telefónom si ho len tak nepomýlite. My máme tento kúsok v čiernom variante, ale napríklad vo svetle modrej či strieborno bielej bude telefón vyčnievať ešte viac.

Oba telefóny Sony Xperia XA1 navyše majú oproti konkurencii jednu nespornú výhodu. Tou je tretie tlačidlo na pravom boku, ktoré slúži ako spúšť pri fotografovaní. Naviac má dve polohy, ako je tomu pri kompaktných fotoaparátoch a zrkadlovkách. Prvým stlačením ostríte, druhé slúži už priamo ako spúšť. Chválime, že Sony na fyzickú spúšť ani tentoraz nezabudlo aj cez to, že ostatní výrobcovia ju už nepovažujú za podstatnú. Fotenie je oveľa jednoduchšie a istejšie, tlačidlo pomáha lepšiemu držaniu telefónu, a teda aj stabilite.

Sony Xperia XZ1 vs. Sony Xperia XZ1 Compact Sony Xperia XZ1 a XZ1 Compact, zadní strana Sony Xperia XZ1 Compact, velikost

Na pravom boku nájdete tiež tlačidlo regulácie hlasitosti, ktoré je poriadne tuhé a budete si naň musieť zvykať. Nehrozí však nechcené stlačenie napríklad vo vrecku pri počúvaní hudby. Dôležitým prvkom je však zapínacie tlačidlo, to je pomerne dosť zapustené, ale má slušnú vôľu a stláča sa jednoducho. Ako jediný výrobca doň Sony integruje snímač odtlačkov prstov, za čo si zaslúži pochvalu. Nemusíte prehmatávať pod displej ani na chrbát telefónu, telefón odomknete, aj keď leží na stole, a veľmi rýchlo si na toto pohodlie zvyknete, zvlášť, keď je snímač spoľahlivý. Zvyčajne ani neviete, že prebieha nejaké overenie, len stlačíte tlačidlo tak, ako pri každom inom telefóne bez snímača.

Jeden nedostatok v konštrukcii Sony Xperia XZ1 a Xperia XZ1 Compact predsa len majú. Je ním slot na NanoSIM a microSD kartu. Ten nie je riešený ako „zásuvka“, ale zakrýva ho plastová krytka, ktorá sa len veľmi zle odníma. Až pod ňou nájdete sloty, respektíve jeden slot a prapodivnú plastovú priehradku, ktorá sa však spolu s krytkou neotvorí. Najprv pátrate, kde sa stala chyba, potom sa desíte, že ste telefón rozbili a nakoniec bezradne otvárate návod. Priehradka sa vyberie z tela telefónu pomocou malého výstupku, ktorý bez dlhých nechtov uchopíte len ťažko. Skrátka, celý tento systém je zbytočne zložitý.

Sony Xperia XZ1 Compact, slot na microSD a NanoSIM

Nebyť tohto prehrešku, ktorý ale pri Sony nevidíme prvýkrát, nie je telefónom čo vyčítať. Výrobca dokonca zachoval aj 3,5 mm jack pre pripojenie slúchadiel. Mimochodom, slúchadlá, ktoré dostanete v balení, nie sú vôbec zlé. Sony navyše zvuk vychádzajúci z reproduktorov, a tiež po pripojení slúchadiel, náležite obohatilo novými technológiami.

Prvou z nich je technológia ClearAudio+, ktorá má priniesť bohatší zvuk. Nechýba ani Hi-Res Audio, ktoré zaistí najlepšiu možnú kvalitu zvuku a v neposlednom rade tiež S-Force Front Surround pre lepší zvuk z hlasných stereofónnych reproduktorov. Celkovo sa nám zvuk zo slúchadiel páčil a s pripojením vhodného zariadenia ho radíme medzi najlepšie, čo z mobilného telefónu môžete počuť. Reproduktory sa tiež v rebríčku radia vysoko, ale ocenili by sme jemnejšie výšky a trochu viac hlbších tónov, ktoré sú skôr potlačené. A rozhodne by im prospela vyššia hlasitosť.

Sony Xperia XZ1, zadní strana Sony Xperia XZ1 Compact, tlačítka Sony Xperia XZ1, XZ1 Compact, srovnání

V poslednom rade tu máme veľmi špekulovanú certifikáciu odolnosti. Predchádzajúca kompaktná verzia Sony Xperia X Compact ju totiž oficiálne nemala, napriek tomu však telefón samotný vydržal pod vodou bez väčších problémov a následne plne fungoval. Sony totiž odolnosť vôbec nepriznalo, pretože sa na ňu nevzťahovala záruka (na rozdiel od iPhone 8, ktorý sa odolnosťou chváli, ale záruku na ňu neposkytuje). Teraz sú už nové Sony Xperia XZ1 (Compact) oficiálne odolné podľa stupňa krytia IP65/68, takže pádu do kaluže ani poriadnej prietrži mračien sa báť nemusíte.

i Pozrite sa tiež na recenziu Sony Xperia XA1, ktorá prináša výkon strednej triedy a zaujímavý displej s minimálnymi postrannými rámčekmi.

Displeje nových Sony Xperia XZ1 patria k priemeru

Hovoríte si: „Vlakové lode, takže QHD rozlíšenie je samozrejmosťou!“ Bohužiaľ, v oboch prípadoch vás musíme sklamať. Sony Xperia XZ1 ani jej menší braček Compact nemajú QHD, takže virtuálna realita sa nekoná. A bohužiaľ sa nekoná ani všeobecné nadšenie.

Displej ako taký je práve tá časť, ktorá oba mobily od seba na prvý pohľad odlišuje. Zatiaľ čo väčšie Sony Xperia XZ1 má 5,2" panel s Full HD, Compact má iba 4,6" s HD rozlíšením. V prvom prípade je rozlíšenie absolútne dostatočné, avšak pri Compacte to my, rozmaznaní z krásnych jemných displejov, povedať nemôžeme, a to obzvlášť, keď suma telefónu podstatne presahuje 400 eur. V takom prípade už čakáte minimálne Full HD.

Sony Xperia XZ1 Compact, HD displej

Ak vás zaujíma, či to pri bežnom použití stačí, potom áno. Pokiaľ sa na displej nezahľadíte pozornejšie, rušiť vás to nebude. Telefón je v tomto ohľade dostatočný, ale len pokiaľ neprejdete z jemnejšieho displeja, potom je raster viditeľný a nepomôžu mu bohužiaľ ani technológie, ktoré Sony do panelov pridalo. Máme tu napríklad HDR, displej TRILUMINOS, ktorý zaistí vernosť podania farieb, alebo lepšiu technológiu podsvietenia. Väčší braček má tiež podporu HDR a X-Reality.

Hoci ide o dobré IPS panely s výborným podaním farieb aj pozorovacími uhlami, my osobne sme na displejoch nespozorovali žiadny väčší rozdiel oproti rovnako vybavenej konkurencii. Sony Xperia XZ1 Compact však mala jeden veľký problém, ktorým bola automatická regulácia jasu. Tá skvele fungovala na dennom svetle, v úplnej tme aj za umelého osvetlenia, ale beda, ak ste ju chceli použiť v prítmí. Senzor si nevedel so svetelnými podmienkami rady a jas telefónu začal skákať hore a dole, až sme boli nútení automatickú reguláciu vypnúť. Tento nedostatok sa však prejavil len pri menšej verzii Compact. Väčšieho smartphonu Sony Xperia XZ1 sa to netýkalo.

Sony Xperia XZ1, Full HD displej

Celkovo sme z displejov skôr sklamaní. Ak vynecháme rozlíšenie, ktoré nestačí na virtuálnu realitu, veľa sme verili v rad vylepšujúcich technológií, ktoré ale nakoniec neznamenali tak výrazný rozdiel.

Výkon Sony Xperia XZ1 je posvätený procesorom Snapdragon 835

V nových Sony Xperia XZ1 (Compact) už teraz máme aj procesor Qualcomm Snapdragon 835 rovnako ako napríklad v už recenzovanej Nokii 8 a ďalších vlajkových lodiach všetkých výrobcov. Tento osemjadrový procesor s taktom až 2,45 GHz spolu so 4 GB operačnou pamäťou majú obe Sony Xperia XZ1 spoločný, a môžete od neho čakať len tie najlepšie výkony. Keď sme telefónom naložili slušnú porciu práce, skvele si s ňou poradili a ani dlhé hranie ich nijako viac nerozhodilo.

Sony Xperia XZ1 (Compact), 3,5mm jack Sony Xperia XZ1, displej Sony Xperia XZ1 vs. XZ1 Compact, zadní strana

Parameter, v ktorom sa telefóny líšia, je vnútorné úložisko. Kým Sony Xperia XZ1 má na vlajkovú loď bežných 64 GB, z ktorých pre vaše dáta zostane približne 51 GB, Sony Xperia XZ1 Compact má iba 32 GB (použiteľných cca 23 GB). To je opäť menej, než by sme očakávali, a nejde nám do hlavy, prečo sa Sony k tomuto rozdielu rozhodlo. Oba telefóny však podporujú pamäťové karty microSDXC s veľkosťou až 256 GB.

Test Sony Xperia XZ1 v AnTuTu benchmarku

  • Celkové skóre: 164 687
  • 3D: 70 230
  • UX: 49 537
  • CPU: 36 890
  • RAM: 8 030

Test Sony Xperia XZ1 Compact v AnTuTu benchmarku

  • Celkové skóre: 153 229
  • 3D: 58 110
  • UX: 48 127
  • CPU: 38 924
  • RAM: 8 068

19 Mpx fotoaparát Sony Xperia XZ1 nie je zlý, k dokonalosti má však ďaleko

Sony vyrába čipy pre veľkú časť mobilného trhu. Dá sa teda predpokladať, že fotoaparáty v jeho telefónoch budú špičkové a zaradíme ich na úplný vrchol. My však tento pocit z fotoaparátov nemáme a pravdepodobne v tom budú hrať úlohu ďalšie softwarové vyladenia a následný postprocessing.

Zadné fotoaparáty v oboch mobiloch sú identické (25 mm širokouhlý objektív Sony G Lens) a majú 19 Mpx (svetelnosť f/2). Oba taktiež disponujú vrstvou pamäti Exmor RS a 8-násobným digitálnym zoomom. Chýba však optická stabilizácia, ktorú by sme ocenili viac ako v iných telefónoch. Pri fotení musíte mať naozaj veľmi pevnú ruku. Potom sa dočkáte síce pekných fotiek, avšak značne softvérovo vyhladených. Farby sú ale verné a dynamický rozsah slušný.

Sony Xperia XZ1, XZ1 Compact, fotoaparáty

Za nočného osvetlenia nám ešte viac chýbala optická stabilizácia a telefón sa zo všetkých síl snažil snímky po fotení vylepšiť. Výsledok je však stále nevalný a celkovo sa dá povedať, že Sony Xperia XZ1 (Compact) nie je vyložene fotomobilom. Vieme, čo zvládnu čipy Sony napríklad v telefóne Xiaomi Mi 6 alebo Nokii 8, a tak nám nejde do hlavy, že priamo pri smartphonoch od Sony to skrátka nefunguje.

Sony však svoj dlh čiastočne splatilo v oblasti natáčania videí, konkrétne Slow-Motion, teda natáčanie spomaleného záberu pri 960 fps. Môžete tiež natáčať 4K videa. Sony tu podáva nadštandardne dobré výkony, ako môžete zistiť nižšie. Klasické videá možno natáčať v 4K pri 30 fps, vo Full HD pri 60 alebo 30 fps a HD videá dokonca pri 120 fps.

Ďalšie splatenie dlhu spočíva v nespočetnom množstve rôznych efektov, vrátane AR v aplikácii fotoaparátu. To funguje tak, že si do foteného priestoru premietnete rôzne predmety a zvieratá. Garantujeme, že touto vymoženosťou si užijete veľa zábavy. Následne si môžete fotky upraviť pomocou kreatívnych efektov a vytvoriť si tak absolútne unikátny záber.

Sony Xperia XZ1 Compact, 8 Mpx predná kamera

Ešte viac zábavy si užijete pomocou skenovania. Aplikácia 3D autor vám umožní skenovať predmety aj tváre, a dokonca je tu režim aj na sken jedla. Čo sme mali možnosť vyskúšať, skeny nedopadnú veľmi dobre v prípade, že nemáte veľké množstvo svetla a pevnú ruku. Pokiaľ vám ani jedno nechýba, môžete si následne svoje výtvory poslať na 3D tlačiareň či zdieľať s priateľmi.

Rozdiel medzi oboma modelmi spočíva v rozlíšení predného fotoaparátu. Zatiaľ čo väčšie XZ1 má 13 Mpx prednú kameru, menšia verzia Compact prichádza iba s 8 Mpx čipom. Oba fotoaparáty patria k dnešnému štandardu predných kamier. Najviac im dáva zabrať fotenie v šere, v ktorom sa na fotkách objavuje už značný šum.

Testovacie snímky a videá z telefónu Sonu Xperia XZ1 (Compact)

Sony Xperia XZ1 Compact, testovací snímek, denní světlo Sony Xperia XZ1 Compact, testovací snímek, detail, denní světlo Sony Xperia XZ1, testovací snímek, detail
Sony Xperia XZ1 Compact, testovací snímek Sony Xperia XZ1, testovací snímek Sony Xperia XZ1 Compact, testovací snímek
Sony Xperia XZ1 Compact, testovací snímek Sony Xperia XZ1 Compact, testovací snímek Sony Xperia XZ1 Compact, testovací snímek
Sony Xperia XZ1 Compact, testovací snímek Sony Xperia XZ1 Compact, testovací snímek Sony Xperia XZ1, testovací snímek
Sony Xperia XZ1 Compact, testovací snímek, AR efekt Sony Xperia XZ1 Compact, testovací snímek, AR efekt Sony Xperia XZ1, testovací snímek, AR efekt

Videá z telefónu Sony Xperia XZ1 (Compact)

Ako je to pri telefóne Sony Xperia XZ1 (Compact) s výdržou batérie?

Začnime najskôr pri väčšom variante Sony Xperia XZ1, ktorý má v sebe integrovanú 2 700 mAh batériu, ktorú nemožno vybrať. Kvôli zadnému kovovému krytu chýba bezdrôtové nabíjanie, čo je trochu škoda, k dispozícii je však aspoň rýchle nabíjanie Qualcomm Quick Charge 3.0, takže telefón nabijete doplna približne za hodinu a pol. Normálnym nabíjaním by ste dosiahli 100 % kapacity približne za 2 hodiny a 30 minút.

Telefón sme testovali pri bežnom používaní väčšiny používateľov, teda sociálne siete, komunikátory, počúvanie hudby a využitie mobilných dát či WiFi pri surfovaní. Samozrejme nechýbalo ani pár hovorov. Telefón bez problému vydržal celý deň až do neskorých večerných hodín. Stačilo trochu obmedziť dáta a nechať spustených viac aplikácií, aby sa neustále znova neotvárali, a v pohode sme dosiahli aj jeden a poldenného fungovania.

Sony Xperia XZ1, XZ1 Compact, USB-C

Menší model Sony Xperia XZ1 Compact má úplne identickú kapacitu, ale vďaka HD displeju, ktorý nie je tak náročný, je výdrž dvojdenná, čo je rozhodne vysoko nadpriemerné. Nabíjanie trvá opäť hodinu a pol, teda pokiaľ berieme do úvahy, že nevyužijete funkciu inteligentného nabíjania, ktoré by malo šetriť celkovú výdrž akumulátora v zariadení.

Na oboch telefónoch je tiež STAMINA režim pre úsporu potrebnej energie. Ten je, ako je pri tomto režime zvykom, skvelý a dokáže o dlhé hodiny posunúť nechcené vybitie. STAMINA zakáže náročné aplikácie na pozadí a obmedzí spotrebu dát. Keby ani to nestačilo a vy ste sa ocitli uprostred púšte, potom je k dispozícii aj Ultra STAMINA, ktorá zrazí výkon, dáta, ale aj dostupné aplikácie. K dispozícii vám zostanú iba možnosti volania, SMS, kalendár, budíka, kontaktov, kalkulačky, hudby, fotoaparátu a nastavenia. Možno tak pretiahnuť výdrž o viac ako deň.

Operačný systém Android 8 Oreo a nadstavba Sony

A máme tu sladké sušienky Oreo, respektíve po nich pomenovaný nový Android 8. Od siedmej verzie s názvom Nougat sa zase až tak veľmi nelíšia, avšak stretli sme sa s niekoľkými nepeknými pádmi aplikácií. Predpokladáme, že to vyriešia budúce aktualizácie. Systém inak behá svižne a sťažovať si rozhodne nemôžeme.

Sony Xperia XZ1 (Compact), screenshot, domovská obrazovka Sony Xperia XZ1 (Compact), screenshot, aplikace Sony Xperia XZ1 (Compact), screenshot, horní lišta Sony Xperia XZ1 (Compact), screenshot, nastavení Sony Xperia XZ1 (Compact), screenshot, what´s new Sony Xperia XZ1 (Compact), screenshot, zprávy
Sony Xperia XZ1 (Compact) obsahuje novú verziu Android 8 Oreo a nadstavbu od Sony. S niekoľkými pádmi aplikácií sme sa stretli, avšak prostredie telefónu beží plynulo.

Ako je ale od Sony zvykom, aplikovalo tiež svoju nadstavbu, na ktorú sme už zvyknutí. Zásadná zmena nastala v Nastavení, ktoré je prehľadné, jednoduché a oveľa lepšie sa v ňom vyznáte. Navyše je k dispozícii aj pár aplikácií priamo od výrobcu. Je ním napríklad aplikácia Sony PlayStation, ktorá sa podľa názvu viaže k rovnomennej konzole. Pomocou nej môžete upravovať svoj účet, chatovať, zdieľať obrázky a tiež vzdialene ovládať konzolu. Využívať sme sa tiež naučili aplikáciu Správy, ktorá kumuluje novinky z vami nastavených spravodajských zdrojov. What's New zase ukáže aktuálne informácie zo sveta Sony.

Záverečné hodnotenie Sony Xperia XZ1 (Compact)

Telefóny Sony Xperia XZ1 a Xperia XZ1 Compact majú ambície vyšplhať sa až na samý vrchol, ostatne ako každá vlajková loď. V tomto prípade si však nie sme istí, či sa im to podarí. Respektíve menšia verzia Compact má svoj úspech daný. Ide totiž o jeden z mála telefónov pod 5" uhlopriečky s obrím výkonom a konkurovať mu tak bude iba iPhone 8. Oproti nemu naviac ponúka tiež lepšiu cenovku 575,90 €. No povedzte, kde nájdete kompaktný telefón, ktorý pôsobí ako roztomilý tučko, ale pritom trhá asfalt? Trhá ho navyše 2 dni, čo je perfektná výdrž. Za chvíľu si takmer ani nespomeniete na nedostatok v podobe HD displeja či v prítmí zle fungujúcu automatickú reguláciu jasu.

Sony Xperia XZ1

Druhú, trochu temnejšiu stranu mince si tentokrát vylosovala väčšia Sony Xperia XZ1, ktorá sa nemaskuje za roztomilosťou, ale zreteľne má zraziť svoju konkurenciu. S Full HD displejom mu to však veľmi nepôjde, aj napriek tomu, že je výkon masívny, chýba telefónu „niečo navyše“, čo robí vlajkovú loď vlajkovou loďou. V tomto prípade vidíme skôr vysokú cenu 649,90 €.

Pri oboch telefónoch sme navyše boli pomerne sklamaní fotoaparátom, čo vo finále trochu napravila schopnosť natáčať krásne videá a pridávať efekty, ktoré sa blížia rozšírenej realite. Z počiatku sme tiež pomerne dosť bojovali s krytkou od slotov na karty.

Sony Xperia XZ1 recenze

Sony Xperia XZ1

Mobilné telefóny

Sony Xperia XZ1 je evolučným nasledovníkom Sony Xperia XZ. Prináša 19 Mpx fotoaparát s laserovým zaostrovaním a svetelnosťou f/2, obrí výkon vďaka procesoru Snapdragon 835 a 4 GB RAM. Sklamaním by mohol byť Full HD displej, ktorý postačí, ale na virtuálnu realitu je to málo. Telefón je kvalitne a pevne spracovaný a môžete sa už tiež spoľahnúť na stupeň krytia IP65/68, vďaka ktorému telefón vydrží v hĺbke 1 m po dobu 30 minút.

Klady

  • Kvalitné spracovanie
  • Hardvérová spúšť fotoaparátu
  • Jemné rozlíšenie displeja
  • Kvalitné materiály
  • Dobrý zvukový výstup
  • Skvelý výkon
  • Dobre umiestnený a spoľahlivo fungujúci snímač odtlačkov
  • Odolnosť proti vode IP65/68

Zápory

  • Kapacita batérie vzhľadom na displej
  • Absencia rýchleho nabíjania
  • Chýba optická stabilizácia
  • Nepohodlne riešený slot pre SIM a microSDXC
  • Iba Full HD rozlíšenie (vzhľadom na VR)
  • Tichšie reproduktory
Sony Xperia XZ1 Compact recenze

Sony Xperia XZ1 Compact

Mobilné telefóny

Sony Xperia XZ1 Compact patrí do veľmi malej skupiny kompaktných, ale pritom výkonných telefónov. Veľmi dobre ho ovládnete jednou rukou a zmestí sa do akéhokoľvek vrecka. Spokojný budete so zvukovým výstupom na slúchadlá, poteší tiež plná konektivita vrátane NFC a v poslednom rade zaujme až dvojdňová výdrž. Naopak sklame zadný 19 Mpx fotoaparát a len HD displej.

Klady

  • Kompaktné telo
  • Displej možno ovládať jednou rukou
  • Hardvérová spúšť fotoaparátu
  • Skvelá výdrž
  • Dobrý výstup na slúchadlá
  • USB-C a rýchle nabíjanie
  • Odolnosť proti vode IP65/68
  • Podpora microSDXC
  • Dobre umiestnený a spoľahlivo fungujúci snímač odtlačkov

Zápory

  • Iba HD displej
  • Absencia rýchleho nabíjania
  • Chýba optická stabilizácia
  • Nepohodlne riešený slot pre SIM a microSDXC
  • Zle fungujúca regulácia jasu za prítmia
  • Iba 32 GB interná pamäť
  • Tichšie reproduktory

Čo sme o Sony Xperia XZ1 a XZ1 Compact napísali skôr

Sony Xperia XZ1 v predaji. Má telefón čo ponúknuť?

Na samotnom začiatku veľtrhu spotrebnej elektroniky IFA 2017 predstavila spoločnosť Sony svoje kľúčové mobilné telefóny pre tohtoročnú jeseň. Ide o zaujímavé kúsky Sony Xperia XZ1 a Xperia XZ1 Compact. Aké unikátne novinky pre nás majú? A dokážu oba smartphony uspieť v tvrdej konkurencii?

Predstavujeme Sony Xperia XZ1 a Xperia XZ1 Compact

Hneď na začiatku je potrebné zdôrazniť, že novo predstavené smartphony Sony Xperia XZ1 nie sú pomyselným vrcholom v ponuke Sony. Tým je jednoznačne telefón Xperia XZ Premium s 5,5" displejom, ktorý ponúka fantastické 4K rozlíšenie. Cena telefónu Xperia XZ Premium sa drží ľahko nad 700 €, čo z neho robí rovnocenného súpera pre Samsung Galaxy S8, Huawei P10 Plus alebo HTC U11.

Poďme sa konečne bližšie pozrieť, aké parametre má nový smartphone aj jeho kompaktnejšia verzia. Kvitujeme, že prakticky vo všetkých ohľadoch zdieľajú rovnakú výbavu. Model Xperia XZ1 Compact z pochopiteľných dôvodov ponúka displej s uhlopriečkou "len" 4,6", a rovno sa tak radí medzi najlepšie vybavené smartphony vo svojom segmente. Celý rad užívateľov totiž vyžaduje menšiu uhlopriečku doplnenú o masívny výkon.

ModelSony Xperia XZ1Sony Xperia XZ1 Compact
Displej5,2"4,6"
Rozlíšenie1 920 × 1 080 pixlov1 280 × 720 pixelov
Jemnosť displeja423 ppi319 ppi
Typ konštrukciekovováplastová
Operačný systémAndroid 8.0Android 8.0
ProcesorQualcomm Snapdragon 835Qualcomm Snapdragon 835
Operačná pamäť RAM4 GB4 GB
Interná pamäť64 GB + pamäťová karta microSD až 256 GB32 GB + pamäťová karta microSD až 256 GB
Odolnosť IP68
Fotoaparát19 Mpx19 Mpx
Predný fotoaparát13 Mpx13 Mpx
Rozmery148 × 73 × 7,4 mm129 × 65 × 9,3 mm
Hmotnosť156 g143 g
Kapacita batérie2 700 mAh2 700 mAh
Čítačka odtlačkov prstov
Cena638,90 €558,90 €

Nové Sony Xperia XZ1 s HDR displejom

Japonská značka Sony má vo výrobe displejov už od nepamäti technický náskok voči konkurencii. Preslávené televízory Sony Bravia sú toho jasným dôkazom. Tento um je samozrejme v plnej miere využitý aj v oblasti inteligentných telefónov. Nové modely Sony Xperia XZ1 tak ako vôbec prvé prichádzajú s displejom, ktorý podporuje HDR efekty. Svoje obľúbené filmy tak môžete sledovať s maximálnou vernosťou a ostrosťou. Podporu už garantuje služba Netflix aj Amazon Prime. Čoskoro sa určite pridajú ďalšie.

Displej TRILUMINOS navyše produkuje 138 % farebného spektra zobrazovaného štandardnými displejmi. Tento rozdiel je navyše na prvý pohľad viditeľný. O kvalite displeja a novej funkcii HDR sa môžete presvedčiť prostredníctvom nasledujúceho videa.

Dizajn a vyhotovenie smartphonov Xperia XZ1 a XZ1 Compact

Displej je samozrejme kľúčovou časťou dotykového telefónu, ale teraz zameriame svoju pozornosť na dizajn. A tu musíme byť voči Sony prísni. Aj napriek oslavnej ódy tlačových správ je nutné priznať, že v tomto smere uteká Sony vlak. A to pomerne rýchlo. Trendom sú úplne minimálne okraje okolo displeja. Už aj veľmi konzervatívny Apple má nový smartphone iPhone X v bezrámčekovom vyhotovení. Hrubý horný a spodný okraj modelov Xperia XZ1 aj XZ1 Compact tak doslova bije do očí. Aspoň, že sa v týchto miestach nachádzajú hlasité stereo reproduktory. Tento úplne odlišný prístup k dizajnu však môže mať pre niekoho aj svoje výhody – najmä v úplnom odlíšení od konkurencie.

Sony Xperia XZ1 a XZ1 Compact, červené provedení Sony Xperia XZ1 a XZ1 Compact, modré provedení

Smartphone Sony Xperia XZ1 dostane výrazné rámčeky. Uspeje s konzervatívnym dizajnom v čase, keď pri ostatných špičkových telefónoch rámčeky skôr miznú?

Ešte sa zastavme pri modeli Sony XZ1 Compact, ktorý namiesto kovového vyhotovenia vsádza len na akýsi kovový povrch, ale vlastne ide o plast. Síce kvalitný, ale stále je to plast. Pri telefóne za asi 550 € ide podľa nášho názoru o citeľnú vadu.

Smartphony Sony Xperia XZ1 majú najnovší Android 8 Oreo

Aj napriek kritike na predchádzajúcich riadkoch sa oba telefóny radia k absolútnej špičke v osadenom hardvéri. Sony Xperia XZ1 a XZ1 Compact spolu zdieľajú platformu Snapdragon 835 od Qualcommu. Tento moderný osemjadrový procesor má k dispozícii 4 GB operačnej pamäte, čo je dobrá voľba. Najmä s ohľadom na využitie operačného systému Android 8 Oreo. Sony tak patrí medzi prvých výrobcov, ktorí posielajú do predaja takto vybavené smartphony. Teda samozrejme pokiaľ nepočítame telefóny Google Pixel.

Sony Xperia XZ1 a XZ1 Compact, bílé provedení Sony Xperia XZ1 a XZ1 Compact, černé provedení

Pod klasickým hranatým dizajnom sa schováva Sony smartphone s moderným hardvérom a špičkovou výbavou. Sony Xperia XZ1 a Xperia XZ1 Compact budú ako jedny z prvých telefónov vybavené systémom Android 8 Oreo.

Miernym negatívom je použitie batérie s kapacitou 2 700 mAh, ktorá je pre modely Xperia XZ1 a XZ1 Compact rovnaká. Sony však využíva celý rad softvérových optimalizácií. Pri predchádzajúcich telefónoch potom smartphone nemal výslednú výdrž vôbec zlú, a to aj napriek nižšej kapacite batérie. Okrem úsporných STAMINA režimov využíva Sony aj inteligentné nabíjacie cykly. Pokiaľ nabíjate cez noc, potom nabíjačka nabije telefón najprv na 90 %, potom počká a zvyšných 10 % dotlačí až na zazvonenie budíka. Celkom zaujímavé a inteligentné riešenie.

19 Mpx kamera s podporou 3D snímania

Fotoaparát Motion Eye s funkciami superspomaleného videa a prediktívneho záznamu zachytí všetko, dokonca aj to, čo ľudské oko nepostrehne. Výnimočná kvalita obrazu a detekcia pohybu je zaistená najrýchlejším a najinteligentnejším spracovaním obrazu. Na skvelé výsledky sa budete môcť spoľahnúť aj pri slabom osvetlení alebo v protisvetle. Chválime za použitie klasickej hardvérovej spúšte. V tomto smere by sa mohla pri Sony Xperia XZ1 a XZ1 Compact inšpirovať aj konkurencia.

Veľkou lahôdkou je možnosť záznamu superspomaleného videa. Až 960 snímok za sekundu urobí z predtým obyčajného záberu neuveriteľnú záležitosť. Bohužiaľ sa v tomto prípade musíme uspokojiť len s HD rozlíšením, napriek tomu však v tomto smere posúva Motion Eye kamera hranice zase o kus ďalej. Veľmi sa nám páči širokouhlé 120° zorné pole pri prednej 13 Mpx kamere. To budú teda luxusné selfíčka!

Sony Xperia XZ Premium ako vzor pre dizajn XZ1.

Smartphony Sony Xperia XZ1 a XZ1 Compact sa pochvália výnimočnými funkciami fotoaparátu. Špecialitou telefónov je extrémne spomalené video a širokouhlé snímky.

Kľúčovou novinkou je možnosť využívania 3D obsahu pomocou 3D skenera v šošovke zadnej kamery. Na ovládanie slúži aplikácia 3D Creator, ktorá vie hromadu vecí. Od zachytenie tvárí v 3D až po naplánovanie ich 3D tlače. Ľahko si tak vytlačíte svojho 3D avatara v podobe figúrky. 3D výtvor však možno zdieľať aj na sociálne siete alebo použiť ako tapetu. Tiež si možno hrať s takto vytvorenými objektmi v rozšírenej realite.

V tomto smere však bude mať Sony veľmi silnú konkurenciu v podobe už skôr spomenutého iPhone X. Jeho unikátne rozpoznávanie tváre nazvanej Face ID totiž využíva prednú kameru True Depth, ktorá s pomocou ďalších senzorov dokáže podrobne naskenovať vašu tvár. Tento biometrický obraz je potom šifrovane uložený v zabezpečenej časti iPhone X. Cez ARKit však bude k dispozícii pre aplikácie a bude možné ho využiť pre rôzne fotoefekty alebo animované emoji.

Sony Xperia XZ1 a XZ1 Compact, rozšířená realita Sony Xperia XZ1 a XZ1 Compact, 3D snímání

Sony Xperia XZ1 a XZ1 Compact disponujú 3D skenerom. Ten zachytí a prevedie do 3D ľudskú tvár aj ďalšie objekty, smartphone je tak bránou k rozšírenej realite.

Sony Xperia XZ1 a Xperia XZ1 Compact, cena a dostupnosť

Obe novinky z dielne japonského Sony sú zaujímavým počinom. Keď odhliadneme od čisto subjektívneho pohľadu na dizajn, potom smartphone Xperia XZ1 Compact patrí medzi najlepšie malé telefóny vôbec. Väčšia sestrička XZ1 zase vyniká podporou HDR alebo špičkovou kvalitou fotografií aj možnosťou natáčať superpomalé video. Na náš trh dorazí Sony Xperia XZ1 už na konci septembra za 638,90 €. Menšie Sony Xperia XZ1 Compact je plánované na október za 558,90 €.

Vytlačiť
P-DC1-WEB02
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií