Emise pro AP+ v app - všechny segmenty Motorola

Sparrow Wallet – Najlepšia bitcoinová peňaženka pre desktop? (NÁVOD)

Zobraziť katalóg

Recenzia

Aktualizované

Na správne a bezpečné používanie bitcoinu sú potrebné dômyselné nástroje, ktorými disponuje len veľmi málo peňaženiek. Sparrow Wallet je aktuálne a bezpochyby najlepšou desktopovou on-chain peňaženkou, ktorá je nabitá funkciami riešiacimi problémami plynúcimi z transparentnosti bitcoinového blockchainu. A nielen to, peňaženka má perfektné UI a UX a stále sa posúva smerom dopredu. V dnešnom článku nájdete kompletný a detailný návod, ako na to.

Sparrow Wallet

Sparrow Wallet (NÁVOD) – OBSAH

  1. Čo by mala vedieť poriadna bitcoin peňaženka?
  2. Inštalácia
  3. Prvotné nastavenie a napojenie na full node
  4. Import existujúcej, alebo vytvorenie novej peňaženky
  5. Zapnutie Whirlpoolu
  6. Tak trochu iná workflow
  7. Sparrow Wallet a Whirlpool v praxi
  8. Mixovanie do cold wallet
  9. Spendovanie tak trochu inak
  10. Sparrow Wallet dokáže ešte viac
  11. Záver alebo používajte tie správne nástroje

Čo by mala vedieť poriadna bitcoin peňaženka?

V prvom rade si je potrebné priznať, že používanie bitcoinu nie je úplne jednoduché. Vnímanie jednoduchosti alebo zložitosti v tomto kontexte ale spočíva v tom, čo o bitcoine viete a aké máte zásady. Pokiaľ vám nezáleží na vašom transakčnom súkromí alebo neveríte, že bitcoin bude mať raz veľkú hodnotu, potom je jeho používanie celkom primitívna vec. Nepotrebujete full node, coin control, CoinJoin, žiadne spendovacie nástroje, ako je napríklad PayJoin, nič z toho.

i Kto všetko pozná vašu transakčnú minulosť aj budúcnosť?

Pokiaľ ešte netušíte, čo to vlastne ten bitcoinový full node je, dajte si s týmto článkom pauzu a dôkladne preštudujte: Čo je to Bitcoin full node? (ZÁKLADY BITCOINU).

Pokiaľ vás bitcoin zaujíma nielen z hľadiska krátkodobej špekulácie a chápete ho ako nástroj finančnej zvrchovanosti, veríte v jeho budúcu kúpnu silu, vidíte ho ako ochranu pred infláciou a možnými opresívnymi režimami, potom alebo už si to pripúšťate, alebo nie, musíte ho vedieť správne používať. A ruku na srdce, drvivá väčšina používateľov, ktorá si kupuje bitcoin ako stávku na dystopiu, o týchto veciach nemá ani tušenie, nieto akúkoľvek prax.

Čo dokáže Sparrow Wallet?

  • Napojenie na vlastný full node
  • CoinJoin (Whirlpool)
  • Post-mix spend tools (Stonewall, StonewallX2, Stowaway)
  • BIP47 aka Paynyms
  • Vylepšený Coin Controling
  • Labeling
  • Podpora najpoužívanejších hardvérových peňaženiek
  • Single aj Multi Signature peňaženky (hardvér aj softvér)
  • P2PKH, P2SH-P2WPKH, P2WPKH a P2TR typy peňaženiek
  • Detailná história transakcií
  • Integrovaný blockchain explorer
  • Ďalšia vrstva šifrovania pomocou Argon2

Okrem zoznamu funkcií ponúka Sparrow Wallet skvelé používateľské rozhranie (UI) a celková používateľská skúsenosť (UX) je na výbornú. Ide ale o peňaženku, ktorá sa používa trochu inak ako štandardné peňaženky a na jej úplné docenenie je potrebná trocha trpezlivosti a prax. V dnešnom článku si preto ukážeme do detailu prácu so Sparrow Wallet a povieme si, aký význam majú jednotlivé funkcie a ako ich správne používať.

Používanie Sparrow Wallet a bitcoinových peňaženiek všeobecne sa dá rozdeliť na dve kategórie. Na softvérové a hardvérové. Výhodou hardvérových peňaženiek je to, že privátne kľúče nikdy neopúšťajú zariadenie. Nevýhodou je limitácia zo strany firmvéru a limitov samotných plynúcich z povahy hardvérového zariadenia samotného. To, čo z veľkej časti robí Sparrow Wallet tak skvelou peňaženkou, bohužiaľ z týchto dôvodov v kombinácii s hardvérovými peňaženkami robiť nemožno. Aj preto dnešný článok bude prevažne o Sparrow Wallet z pohľadu softvéru peňaženky s miernym presahom čo do využitia hardvéru peňaženiek.

Inštalácia

Sparow Wallet je k dispozícii ako pre Windows, tak pre macOS aj Linux. Inštalačné súbory vrátane podpisov sú k dispozícii na Githube tu a na oficiálnej stránke projektu tu.

Sparrow Wallet
Na oficiálnej stránke projektu nájdete na stiahnutie vždy poslednú verziu.

Priamo pod odkazmi na stiahnutie sa nachádza návod na overenie stiahnutých súborov. Je viac než pravdepodobné, že ako bežný používateľ súbory stiahnuté z internetu nijako neoverujete. Aj napriek tomu dôrazne odporúčam začať, a pokiaľ aplikácia akokoľvek nakladá s vašimi prostriedkami, platí to dvojnásobne. V podstate ide len o to overiť, že konkrétny súbor, ktorý sa nachádza vo vašom PC, je naozaj ten, ktorý autor nahral na internet.

Nie je totiž nič neobvyklé, že sa súbor obohatený o malvér, prípadne o pár riadkov šikovného kódu, ktorý vám ukradne vaše privátne kľúče a s nimi aj vaše bitcoiny, vydáva za originálny. Bez overenia nemáte túto skutočnosť ako odhaliť a skôr alebo neskôr sa vám neoverovanie súborov môže škaredo vypomstiť. Začnite s tým hneď a zvyknite si na to.

Prvotné nastavenie a napojenie na full node

Sparrow Wallet je dizajnovaná už od začiatku na použitie vlastného bitcoinového full nodu. Každý používateľ by mal bez rozdielu používať svoj vlastný full node.

Sparrow Wallet
Nastavenie vlastného bitcoinového full node.

Nastavenie Sparrow Wallet peňaženky sa nachádza v menu pod File -> Preferences. Možnosti týkajúce sa full nodu sú pod záložkou Server. Tu máme na výber Public Server, Bitcoin Core a Private Electrum. Public Server je presne to, čo nechceme – používať cudzí full node. Bitcoin Core je z hľadiska rýchlosti a kontextu používania tejto peňaženky nevhodnou voľbou z dôvodu mizernej rýchlosti a vo finále Private Electrum je to, čo chceme využívať.

Electrum Server je v podstate indexer, čo je aplikácia slúžiaca na vyhľadávanie konkrétnych informácií (naše bitcoinové adresy, UTXOs) v obrovskom zozname informácií (blockchain), ktoré nás nezaujímajú. Electrum Serverov existuje niekoľko. ElectrumX, Electrum Private Server, electrs alebo Fulcrum. Líšia sa programovacím jazykom, v ktorom sú napísané, ale predovšetkým rýchlosťou. Na účely Sparrow Wallet je najvhodnejší práve Fulcrum, ktorý môžete získať napr. pomocou RoninDojo alebo niektorého z ďalších full nodových projektov.

Sparrow Wallet
Všeobecné nastavenia Sparrow Wallet.

Stále sa nachádzame v Preferences. V sekcii General potom máme hlavné voľby nastavenia peňaženky čo sa týka jednotiek bitcoinu (BTC alebo sats), zdroja sieťových poplatkov, ďalej možnosti fiat konverzie a niekoľkých ďalších možností týkajúcich sa peňaženiek, súkromia a notifikácií.

Import existujúcej, alebo vytvorenie novej peňaženky

Ak už bitcoin nejakú dobu používate – myslené uchovávate svoje vlastné privátne kľúče a podpisujete nimi transakcie (inými slovami self-custody), môžete rovno svoju peňaženku importovať. V tejto kapitole sa pozrieme na oba spôsoby, pretože môžu mať rozdielne spôsoby využitia. Po zvyšok článku budem používať Testnet, ktorý odporúčam na zoznámenie sa a ohmatanie Sparrow Wallet aj ostatným. Spustíte ho v menu pod Tools -> Reštart in Testnet. Na účely Testnetu svoj vlastný Electrum Server používať nemusíte, bez obáv využite pripravený Public Server.

Import existujúcej peňaženky

V menu pod File zvolíme Import Wallet. Otvorí sa nám rozsiahla ponuka možností importu už existujúcej peňaženky, ktorú sme vytvorili pomocou inej softvérovej alebo hardvérovej peňaženky.

Sparrow Wallet Sparrow Wallet Sparrow Wallet
Možnosti importu existujúcej peňaženky.

Prvou voľbou je Import mnemonických slov alebo seedu. Sparrow vie import 12, 15, 18, 21 a 24-miestneho seedu, čím je zaistená kompatibilita s BIP39 peňaženkami. Ďalej je tu podpora Blue Wallet a Caravan Multisigu, hardvérovej peňaženky Coldcard a Coldcard Multisigu, Electrum peňaženky, Gordian Seed toolu, čo je zaujímavý seed manager pre iOS, ďalej hardvérových peňaženiek Jade od Blockstreamu, menej známej Keystone vr. Multisigu, Passport od Founation Devices, DYI SeedSigner a Specter hardvérových peňaženiek vr. desktopovej (softvérovej verzie) a samozrejme je tu možnosť importu existujúcej Sparrow peňaženky.

Pravdepodobne premýšľate, kde je Trezor alebo Ledger. Sparrow vie aj tieto, hojne využívané hardvérové peňaženky. Stačí kliknúť vľavo dole na Scan for Connected Devices (pozor, hardvérová peňaženka musí byť odomknutá) a viď tretí obrázok, Trezor T sa objaví v ponuke. Stačí kliknúť na Import Keystore, nastaviť názov, ďalej ak chcete heslo a máte Trezor T prepojený so Sparrow Wallet.

Vytvorenie novej peňaženky

Ako už bolo spomenuté v úvode, väčšina figúr vylepšujúcich transakčné súkromie, ktorými je Sparrow Wallet vybavená a ktoré túto desktopovú peňaženku robia tak výnimočnou, funguje iba v režime softvérovej peňaženky. Tú buď môžete importovať, viď vyššie, pomocou seed slov, alebo lepšie – vytvoriť úplne novú. V menu pod File zvolíme New Wallet a nejako ju pomenujeme.

Sparrow Wallet
Vytvárame nový softvér peňaženku.

V nastavení novej peňaženky ponecháme všetko tak, ako je, ak nechcete meniť typ verejnej adresy. V dnešnej dobe dáva zmysel používať hlavne natívne Segwit (adresy začínajúce bc1q). A klikneme na New or Imported Software Wallet.

Sparrow Wallet Sparrow Wallet Sparrow Wallet
Nastavenie a potvrdenie seedu s passphrase.

Zvolíme si počet seed slov a klikneme na Generate New. Dobrou praxou je nastavenie passphrase, ktorá slúži ako ďalšia ochranná vrstva nad seedom. K jednému seedu môžete použiť ľubovoľný počet passphrase a s každou budete mať novú peňaženku, resp. inú sadu verejných a privátnych kľúčov. Aj preto je dôležité passphrase nezabudnúť alebo nepopliesť, je to jediná cesta k vašim bitcoinom a nemožno ju odnikiaľ obnoviť.

Kliknite na Confirm Backup. Sparrow Wallet sa nás spýta, alebo máme naozaj zapísaný náš 12-slovný seed, pretože v nasledujúcom kroku ho budeme musieť pre overenie potvrdiť vpísaním všetkých 12 slov v správnom poradí, a to vrátane passphrase. Potom už iba klikneme na Create Keystore a následne na Import Keystore.

Sparrow Wallet Sparrow Wallet
Dokončenie peňaženky a nastavenie hesla.

V ďalšom kroku už stačí vygenerovanú peňaženku potvrdiť pomocou Apply a následne, ak chcete, môžete peňaženku zaheslovať. Tým máme možnosti importu a vytvorenia novej softvérovej peňaženky za sebou a teraz už sa poďme pozrieť na možnosti používania Sparrow Wallet.

Zapnutie Whirlpoolu

Než sa do čohokoľvek pustíme, je potrebné spomínané vychytávky vylepšujúce transakčné súkromie zapnúť. Tieto funkcie sú pôvodom zo Samourai Wallet, najlepšie mobilné on-chainové peňaženky pre Android.

Pokiaľ ste nikdy nepoužívali Samourai Wallet, pravdepodobne pre vás bude práca so Sparrow Wallet v kombinácii s Whirlpoolom nemalou zmenou. Whirlpool je implementácia ZeroLink CoinJoinu, ktorý slúži na prerušenie transakčnej histórie vašich bitcoinov tak, aby nebolo na inak úplne transparentnom blockchaine poznať, odkiaľ prostriedky pochádzajú a aká je ich minulosť. Ľudovo sa tejto metóde hovorí mixovanie.

Sparrow Wallet Sparrow Wallet Sparrow Wallet
Pridanie Whirlpool accountov v nastavení.

Nás teraz ale bude predovšetkým zaujímať záložka Settings, kde nájdeme tlačidlo Add Account. Accounty slúžia na separovanie prostriedkov (napr. KYC a non-KYC) pod jedným seedom a rovnakú passphrase. Tých si môžeme pridať ľubovoľné množstvo, avšak nás budú zaujímať Whirlpool Accounty. Vyberieme tie a stlačíme OK. Na treťom obrázku už vidíme zásadnú zmenu. Po ľavej strane nám pribudli štyri accounty: Deposit, Premix, Postmix a Badbank. Tým máme kompletne prvotné nastavenie našej novej softvérovej peňaženky za sebou.

Tak trochu iná workflow

Z používania akejkoľvek bitcoinovej peňaženky vrátane tých hardvérových ste pravdepodobne zvyknutí iba na prijímanie a odosielanie. Pokročilejší používatelia, ktorí sú si vedomí implikácií transparentnosti bitcoinového blockchainu, pravdepodobne používajú coin control, labeling a accounty, ale základný princíp práce s peňaženkou je rovnaký. S Whirlpoolom sa peňaženka používa trochu inak. Stručne povedané, do Deposit accountu iba bitcoiny prijímame, ale nikdy odtiaľ nimi neplatíme. Pomocou CoinJoinu sa bitcoiny presunú cez Premix account do Postmix accountu, vďaka čomu dôjde k prerušeniu deterministickej transakčnej histórie. Z Postmix accountu potom iba míňame bitcoiny, a to pomocou sady nástrojov, ktoré ďalej znemožňujú alebo sťažujú stopovanie vašich bitcoinov.

Sparrow Wallet a Whirlpool v praxi

V tejto kapitole sa pozrieme na používanie Whirlpoolu v praxi, a teda na to, ako bitcoiny, ktoré nie sú z pohľadu transakčného súkromia vhodné na míňanie, dostať do stavu, kedy nebudú žiadnou transakčnou históriou zaťažené.

Sparrow Wallet Sparrow Wallet
Posielame bitcoiny cez CoinJoin do Postmixu.

Na prvom obrázku už vidíme v Deposit accounte niekoľko prichádzajúcich transakcií. Bitcoiny z týchto transakcií dostaneme do Postmixu pomocou Whirlpoolu, viď záložka UTXO. Odtiaľ môžeme posielať jednotlivé UTXO do Whirlpoolu. Zásadné však je, alebo chcete jednotlivé UTXOs pred vstupom do Whirlpoolu spojiť, alebo nie. Ak majú UTXOs rovnaký pôvod, nemal by byť problém. Ak ich spájať nechcete, musíte ich poslať do Whirlpoolu separátne.

Akonáhle máte UTXOs, ktoré chcete do Whirlpoolu poslať, vybrané, kliknite na tlaalebodlo Mix Selected.

Sparrow Wallet Sparrow Wallet Sparrow Wallet Sparrow Wallet
Na spustenie CoinJoinu vedie pár jednoduchých krokov.

Prvé dva kroky vysvetľujú, ako Whirlpool funguje. V treťom kroku môžete nastaviť tzv. SCODE, ak ho poznáte. SCODE je zľavový kód na zníženie poplatku pre koordinátora, ktorému za koordináciu CoinJoinu musíte zaplatiť. V poslednom kroku vyberáte veľkosť poolu, v ktorom chcete mixovať. Pooly sú vo veľkostiach 0.5 BTC, 0.05BTC, 0.01 BTC a 0.001 BTC. Voľbu poolu potvrdíte pomocou Preview Premix.

Spravidla platí, že čím väčší obnos chcete mixovať, tým väčší pool sa oplatí, ale je nutné počítať aj s počtom nových UTXOs, ktoré mixovaním vzniknú, pretože za každé novo vzniknuté UTXO musíte zaplatiť poplatok ťažiarom. Na zjednodušenie počtu celkových poplatkov existuje kalkulačka whirlpoolfees.com.

Sparrow Wallet
Preview tx0 transakcie.

Nespornou výhodou Sparrow Wallet je grafické zobrazenie každej odosielanej transakcie. Než transakciu odošleme, môžeme si takto skontrolovať celú transakciu pomocou vstavaného explorera. V tomto prípade vidíme, že za vstup do poolu koordinátorovi platíme 42 500 sats a 784 sats zaplatíme ťažiarom za zaradenie transakcie do bloku. Pozn.: čiastky sa zobrazia po nabehnutí kurzorom na špecifický vstup alebo výstup. Ďalej vidíme, že do Premixu posielame 6 UTXOs s veľkosťou 1 000 302 sats. A vo finále vidíme, že posielame 909 247 sats do Bad Bank ako change.

Tejto transakcii sa hovorí tx0 a slúži niekoľkým účelom. Tým hlavným je rotulenie UTXOs z Depozitu na UTXOs o rovnakej veľkosti a oddelení poplatkov pre koordinátora a ťažiara. Avšak tým najzásadnejším účelom tx0 je oddelenie change zostatku z tejto transakcie a jej bezpečné separovanie do vedľajšieho accountu (Bad Bank). Tento change sa tiež prezýva toxic alebo doxic change a neskoršie nakladanie s ňou hrá najdôležitejšiu úlohu pri používaní Whirlpoolu. Pokiaľ by ste toto toxické UTXO niekedy spojili s vašimi inými bitcoinmi, prezradili by ste, že zároveň vlastníte 6 UTXO o veľkosti 1 000 000 sats.

Sparrow Wallet
Preview tx0 toxické change predchádzajúce tx0 transakcie.

Vyše 900 000 sats by bola normálne celkom značná suma na to nechať ju ležať niekde pri ľade kvôli jej toxicite. Tým, že toxic change z predchádzajúcej tx0 pošleme znova do Whirlpoolu, tentoraz do menšieho, 100 000 sats poolu, získame po zaplatení 5 000 sats koordinátorovi a 539 sats ťažiarom deväť 100 000 sats UTXO, ktoré sa nám budú v Post ale hlavne tým zredukujeme toxic change na iba 990 sats.

Sparrow Wallet Sparrow Wallet
Bitcoiny prechádzajú cez Premix.

Než sa zmixované bitcoiny dostanú do Postmixu, odkiaľ budú bezpečne pripravené na míňanie, musia prejsť Premixom. V Premixe prebieha prvý mix s tromi UTXOs, ktoré patria iným používateľom Sparrow alebo Samourai Wallet a ktoré už Premixom prešli a súčasne sa nachádzajú v ich Postmixe. V záložke UTXOs v Premixe potom vidíme zoznam novo vytvorených UTXOs, ktoré po prvom mixe v Premixe poputujú do Postmixu, kam dorazia už ponížené o poplatky 302 sats za jedno UTXO. Akonáhle dôjde v Postmixe k potvrdeniu, sú UTXOs zapojené do nekonečného remixovania, ktoré je už tentoraz zadarmo.

Zjednodušene povedané, nové prichádzajúce UTXOs do Whirlpoolu zatiahnu ťažobné poplatky za tých, ktorí už Premixom prešli. A naopak, UTXOs, ktoré sú už v Postmixe, majú incentivy pomáhať novo prichádzajúcim sa dostať z Premixu do Postmixu, pretože s každým ďalším remixom rastie kumulatívne anonset remixovaných UTXO. Celý proces Premix -> Postmix sa deje automaticky.

Sparrow Wallet
Bitcoiny dorazili do Postmixu.

Na tomto obrázku už vidíme bitcoiny, ktoré dorazili do postmixu, a sú teda pripravené na spendovanie. Takto spendnuté bitcoiny nemajú deterministickú transakčnú históriu, resp. nič z nej nevyčítate. Všimnúť si môžete stĺpce Mixes, v ktorom sú pri niektorých UTXOs hodnoty 1 a viac. 1 mix znamená, že UTXO prišlo z Premixu a ďalej sa zatiaľ nepohlo. Pokiaľ je u niektorého UTXO viac ako 1, znamená to, že už došlo k remixu – u zvýrazneného UTXO celkom dvakrát.

Sparrow Wallet
Bitcoiny dorazili do Postmixu.

Pokiaľ sa budeme chcieť pozrieť v block exploreri Sparrow Wallet na to, ako taká transakcia vyzerá, stačí kliknúť na ikonku lupiny. Na detaile potom vidíme na výstupe 5 rovnakých UTXOs s veľkosťou 100 000 sats a mining fee, pričom zdvojená spätná šípka symbolizuje naše vlastné UTXO. Ako vidíte, prerušiť bitcoinovým UTXO ich deterministickú transakčnú históriu nie je nič ťažké.

Mixovanie do cold wallet

Aktuálne najväčší kameň úrazu pri používaní bitcoinu je rozpor medzi súkromím a bezpečnosťou. Väčšina ľudí považuje za najbezpečnejšiu metódu úschovy svojich bitcoinov do hardvérovej peňaženky. Problém je v tom, že tieto zariadenia toho veľa nevedia a tak ani nie je možnosť používať bitcoin s ohľadom na transakčné súkromie. Je to buď cold wallet a žiadne privacy vychytávky, alebo hot wallet a fičúry ako Whirlpool a Spendovací nástroje, viď celá nasledujúca kapitola.

Sparrow Wallet
Mixovanie do cold storage.

Všimnite si (viď oblasť menu), že mám zároveň otvorenú peňaženku s pomocou hardvérovej peňaženky Trezor T. Presahom, ktorý som spomenul na konci prvej kapitoly v kontexte hardvéru peňaženiek, bola myslená fičúra, vďaka ktorej môžeme mixovať na externý xpub alebo na inú peňaženku. V Postmixe pod záložkou UTXOs klikneme na tlačidlo Mix To.

Sparrow Wallet
Mixovanie do cold storage.

V Mix to Wallet vyberieme našu hardvérovú peňaženku a nastavíme min. počet mixov, ktoré musí UTXO dosiahnuť, kým ho Whirlpool pošle na externú adresu hardvérovej peňaženky. Index range je pre prípady, že by ste chceli mixovať z viacerých klientov zároveň, napr. ako zo Sparrow Wallet, tak z Whirlpool CLI, alebo z mobilnej Samourai Wallet peňaženky. Nastavenie potvrdíme tlačidlom Restart Whirlpool.

Sparrow Wallet
Mixovanie do cold storage.

Miesto tlačidla Mix To už vidíme tlačidlo Mixing to Trezor T. V tejto chvíli už len stačí nechať Sparrow Wallet bežať a počkať, až práve mixované UTXO dosiahne minimálne tri mixy. Pri ďalšom mixe je 75 % šanca, že bude UTXO poslané na adresu hardvérovej peňaženky. Táto 75 % šanca je tu nastavená na narušenie prípadnej timing analýzy. Je teda 25 % šanca, že mixované UTXO iba prejde ďalším remixom a zostane do ďalšieho mixu v Sparrow Wallet.

Sparrow Wallet
Mixovanie do cold storage.

A teraz už sa pozeráme na prehľad transakcií Trezor T peňaženky, do ktorej dorazili mixované UTXOs z Whirlpoolu. Ide o cestu kompromisu medzi transakčným súkromím a bezpečnosťou, kedy je možné využívať výhody Whirlpoolu a mať bitcoiny bez deterministickej transakčnej histórie v cold wallet pomocou hardvérovej peňaženky.

Sparrow Wallet
Mixovanie do cold storage.

A vo finále detail transakcie. Vďaka funkcii Mix To zostávajú UTXOs Whirlpool outputy aj napriek tomu, že už nie sú v Postmixovej peňaženke. Trik je v tom, že UTXO zostáva schované v dave ďalšej hromady 100 000 sats outputov. Keby ste ich z Postmixu do Trezoru posielali ručne, boli by UTXOs ponížené o mining fee ao benefit rovnako veľkých outputov by prišli.

Spendovanie tak trochu inak

Vráťme sa ale do Postmixu. Na rade sú tzv. Zpěndovacie nástroje, inokedy nazývané ako Cahoots. Hoci samotný presun bitcoínov z Depozitu do Postmixu je už tak oproti bežnej praxi obrovský skok čo do zlepšenia transakčného súkromia, reálne sa dajú veci ešte o poriadok zlepšiť. A Sparrow Wallet má na to nástrojov hneď niekoľko.

BIP47 aka PayNyms

BIP47 alebo Reusable Payment Codes slúži na vytvorenie platobného on-chain kanálu medzi dvoma stranami. Táto figúra umožňuje neinteraktívnu výmenu verejných adries, čo v praxi znamená, že ak budete chcieť niekomu poslať bitcoiny, nemusíte sa ho pýtať na verejný kľúč alebo bitcoinovú adresu. Peňaženka s podporou BIP47 vám čerstvú adresu protistrany vygeneruje sama. Hlavný usecase je tu teda zamedzenie address reuse napríklad v prípade, že chcete jednoduchým spôsobom prijímať dary, odosielať alebo prijímať pravidelné platby. Najčastejšie spôsoby používania bitcoinu s mizernými praktikami transakčného súkromia, ktoré BIP47 rieši, je veľa.

Sparrow Wallet Sparrow Wallet Sparrow Wallet
PayNym menu v Sparrow Wallet.

Možnosti PayNymov otvoríte pomocou Tools v kontextovom menu a zvolíte Show PayNym. Otvorí sa vám zatiaľ prázdny kontaktný adresár. Stlačte tlačidlo Retrive PayNym, čím získate váš osobný PayNym vr. Payment kódu a unikátneho avataru robota. Dajme tomu, že plánujete pravidelne platiť za služby svojmu barberovi alebo kaderníkovi. Jediné, čo potrebujete, je PayNym alebo Payment kód protistrany a ten vložiť do Find Contacts.

Akonáhle si PayNym pridáte do svojho adresára pomocou tlačidla Add Contact, tlačidlo sa zmení na Link Contact. Ak budete chcieť vytvoriť vyššie spomínaný platobný kanál, je potrebné pomocou Link Contact poslať tzv. notifikačnú transakciu veľkosti 546 satoshi. Táto transakcia vloží do bloku tzv. OP_RETURN kód, ktorý slúži ako permanentná informácia o nadviazaní kanála, vďaka ktorému idú v prípade potreby platobné kanály, vykonané transakcie a UTXOs kedykoľvek počas chvíľky obnoviť.

Sparrow Wallet
Náhľad notifikačnej transakcie na nadviazanie platobného kanálu.

Pokiaľ si len PayNym pridáte (Add Contact), budete aj tak môcť vykonávať špeciálne transakcie StonewallX2 a Stowaway (PayJoin), ku ktorým sa práve dostávame. PayNymy tu teda neslúžia iba na to, ako bol BIP47 navrhnutý, ale ich využitie rozšírili šikovní vývojári zo Samourai Wallet o šifrovanú komunikačnú P2P vrstvu na Tor sieti zvanú Soroban.

Stonewall

Stonewall je základná fičúra vylepšujúca transakčné súkromie, o ktorú sa Sparrow Wallet pokúsi, ak to dovoľuje váš UTXO set. Stonewall nabúrava bežnú heuristiku transakčnej analýzy tým, že vytvorí výstup o rovnakej veľkosti, ktorý odosielate, a zároveň ďalší change. Stonewall je teda fake CoinJoin, ktorý má zmiasť transakčnú analýzu, pretože nie je jasné, ktorý z outputov šiel na externú adresu protistrany a ktorá change patrila komu.

Sparrow Wallet
Stonewall transakcie.

O Stonewall sa peňaženka pokúša automaticky, pretože ide o lepší typ transakcie, než je simple spend alebo bežná transakcia. Stonewall sa dá vypnúť prepnutím tlačidla Efficiency vľavo dole. Tento typ transakcie je drahší čo do poplatkov ťažiarom, pretože je na skonštruovanie transakcie potrebných viac inputov ako pri bežnej transakcii.

Sparrow Wallet
Detail vstupov a výstupov Stonewall transakcie.

Skonštruovanie Stonewall transankcie má aj svoje pravidlá. Výška posielanej čiastky nesmie byť vyššia ako polovica celkového zostatku Postmix accountu, aby bolo možné vytvoriť fake výstup. A po druhé, a to platí aj pre StonewallX2 a Stowaway, vstupy, z ktorých sa Stonewall transakcia bude skladať, nesmeli byť pohromade v rovnakej predchádzajúcej transakcii. Hlavné spôsoby využitia Stonewallu sú napríklad pri konsolidácii UTXOs a pri posielaní bitcoinov tretej strane.

StonewallX2

Rozdiel medzi Stonewall a StonewallX2 je primárne v tom, že už nejde o fake coinjoin, ale stále ide o coinjoin. Ide teda o kolaboratívnu transakciu medzi dvoma stranami, z ktorých jedna platí tretej strane. A práve tu prichádzajú na rad PayNymy s pomocou spomínanej Soroban siete.

Sparrow Wallet
Postup pri StonewallX2 transakcii.

StonewallX2 transakciu vytvoríme tak, že klikneme na spodnú ikonku mincí na strane vstupov, viď kurzor myši na obrázku, ktorý sa zmení na ikonku osoby.

Sparrow Wallet Sparrow Wallet Sparrow Wallet
Postup pri StonewallX2 transakcii.

Otvorí sa nám PayNym adresár a zvolíme partnera, ktorý nám s transakciou bude pomáhať. Ešte než klikneme na tlačidlo Next, je dobré spolupracujú stranu požiadať a uistiť sa, že je pripravená a má načítanú peňaženku. Komunikáciu je ideálne vykonávať cez nejaký šifrovaný messenger, napr. cez Signal.

Sparrow Wallet
Detail StonewallX2 transakcie.

Na detaile transakcie vľavo potom môžeme vidieť, že dva horné vstupy boli naše a dva dolné partnera, ktorý nám s transakciou pomáhal. Na strane výstupov potom vidíme partnerovu change, olabelovaný výstup, ktorý posielame tretej strane ako platbu o veľkosti 125 632 sats, ďalší výstup s rovnakou hodnotou, ktorý ide späť nášmu partnerovi, ďalej náš change a potom mining fee.

StonewallX2 transakcia má samozrejme aj svoje pravidlá. Keďže ide o coinjoin, musí mať náš partner, ktorý nám bude s transakciou pomáhať, min. rovnaký, lepšie vyšší zostatok, než je suma, ktorú chceme poslať tretej strane. Opäť platí, že použité vstupy nesmú mať spoločnú históriu z predchádzajúcej transakcie, a preto je ideálne mať v Postmixe vždy viac UTXOs.

Stowaway

Stowaway je transakcia inokedy nazývaná ako PayJoin. Ide coinjoin medzi dvoma stranami, keď jedna strana posiela bitcoiny tej druhej. Trik je v tom, že Stowaway na blockchaine nevyzerá ako coinjoin a navyše nie je vidieť skutočnú posielanú čiastku.

Sparrow Wallet
Postup pri Stowaway transakcii.

Pri Stowaway transakcii nepoužívame adresu, ale rovno PayNym. Kliknite do poľa Pay to a vyberieme PayNym or Payment code. Otvorí sa nám PayNym adresár a zvolíme Send Collaboratively.

Sparrow Wallet Sparrow Wallet Sparrow Wallet
Postup pri Stowaway transakcii.

Postup už je potom rovnaký ako pri StonewallX2 transakcii. Na strane vstupov opäť zvolíme protistranu, teda rovnaký PayNym, ktorému chceme zaplatiť, a vykomunikujeme si s ňou potrebnú interakciu.

Sparrow Wallet
Postup pri Stowaway transakcii.

Na detaile výstupu transakcie môžete vidieť, že hoci išlo o coinjoin medzi dvoma stranami, v exploreri potom transakcia vyzerá ako obyčajná platba s change. Navyše ak sa pozriete na prvý obrázok, uvidíte, že posielaná čiastka je 65 000 sats, ale v exploréri je uvedených 136 846 sats. Aj Stowaway má svoje pravidlá. Pokiaľ ste na strane príjemcu, teda niekto posiela bitcoiny pomocou Stowaway vám, môžete participovať iba z Depositu, a keďže ide reálne o coinjoin, musíte v ňom mať aspoň rovnaký, ideálne vyšší zostatok, než budete prijímať.

Sparrow Wallet dokáže ešte viac

Hoci je Sparrow Wallet najzaujímavejší ako softvérová a hot wallet, dokáže toho oveľa viac. Okrem náhrady za oficiálne aplikácie hardvérových peňaženiek je Sparrow vďaka obsiahlej kompatibilite skvelým nástrojom na MultiSig. Môžete tak kombinovať hardvérové peňaženky od viacerých výrobcov a na svoje si prídu aj vyznávači airgapu, teda spôsobu, kedy hardvérovú peňaženku k ničomu nikdy nepripájate, iba na nej podpíšete transakciu a pomocou microSD karty alebo NFC ju importujete do Sparrow Wallet a odtiaľ odošlete do bitcoinovej.

Záver

Tento článok som prvýkrát písal pred viac ako dvoma rokmi pri vtedy aktuálnej verzii 0.9.4 – dnes máme verziu 1.7.1 a je až neuveriteľné, akým skokom a kam sa dostal bitcoinový projekt o viac-menej jednom developerovi. Na Sparrow Wallet a jej vývojárovi Craigovi Raw je vidieť neuveriteľná usilovnosť, cieľavedomosť, ale hlavne jasné chápanie základných princípov používania bitcoinu, ktorými sú self-custody a dôraz na privacy.

Sparrow Wallet sa už vtedy podarilo predbehnúť Electrum Wallet a aktuálne ide o najlepšiu desktopovú peňaženku na trhu. Nedoceniteľnou stránkou Sparrow Wallet a jej vývojárov je aj fakt, že ako prvá, a zatiaľ stále jediná, implementovala skvelé funkcie Samourai Wallet a mnohokrát a mnohými ľuďmi démonizovaný BIP47 alebo PayNyms. Vďaka správne nastaveným prioritám sa rozrástla používateľská komunita bitcoinerov, ktorí sa učia a následne učia ostatných používať tie správne nástroje tak, aby bola zachovaná zvrchovanosť a integrita pri používaní bitcoinu ako takého.

i Mohlo by vás zaujímať

Hoci sa bežným používateľom po prečítaní tohto článku musí točiť hlava, nezostáva mi nič iné, než popriať chuť učiť sa novým veciam a staré návyky vymeniť za nové a lepšie, ktoré vás posunú na vašej ceste králičou norou o míľové kroky hlbšie. Ak si nebudete vedieť s čímkoľvek rady, neváhajte navštíviť komunitný Telegram projektu, kde je hromada ochotných a skúsených používateľov, vrátane Craiga samotného, ktorí vám milo radi pomôžu a poradia.

Ak chcete používať bitcoin tak, ako bol navrhnutý a využívať hlavné výhody, ktoré ponúka, potrebujete mať po ruke správne nástroje. Sparrow Wallet spĺňa nevyhnutné minimá na zachovanie finančnej zvrchovanosti. 

Michal Mikle

Michal Mikle

Som overclocker a nadšený Bitcoiner. Pri počítačovom hardvéri ma nevyužitý výkon nenecháva chladným a pre svoje záľuby hocikedy siahnem aj po tekutom dusíku či po iných extrémnych metódach chladenia. Založil som službu pre optimalizáciu Intel procesorov delid.cz, skladám PC na mieru a baví ma téma súkromia a bezpečnosti. Okrem digitálneho sveta sa zaujímam o permakultúru a ďalšie systémy nízkej časovej preferencie.


4,8 461×
TREZOR One Black
Hardvérová peňaženka – podpora 600 kryptomien (Bitcoin, Litecoin, Ethereum…), Password manager, U2F a ďalšie funkcie na správu digitálnej identity, OLED displej 128×64, jednoduché použitie na Windows, OS X, Linux, USB
59,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: TREZBIT1
4,8 94×
TREZOR T
Hardvérová peňaženka – šifrovacia, podporuje 500 mien, USB-C, microSD, Password Manager
179,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: TREZBIT1d
4,8 461×
TREZOR Bitcoin Wallet White
Hardvérová peňaženka – šifrovací, OLED displej 128×64, ľahké použitie na Windows, OS X, Linux, USB
59,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: TREZBIT
4,8
Bitcoin a jiné kryptopeníze budoucnosti
E-kniha - autor Dominik Stroukal, 200 strán
7,21 €
Ihneď k čítaniu
Objednávací kód: EK25934
4,7
Bitcoin: Peníze budoucnosti
Elektronická kniha - autor Dominik Stroukal a Jan Skalický, 170 stran
4,69 €
Ihneď k čítaniu
Objednávací kód: EK22762
Vytlačiť
P-DC1-WEB04
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií