Čistenie rúry je celkom iste jednou z najmenej obľúbených činností v kuchyni, ktorá nás ale po pečení všetkých tých výborných pokrmov jednoducho neminie. Odstrániť pripálený tuk a zaschnuté kúsky jedla môže byť poriadna drina a nie je preto divu, že to odkladáme kým to ide. Ale čistenie rúry nemusí byť nočná mora ak viete, ako na to. Ako vyčistiť rúru na pečenie, aby to išlo ľahko a rýchlo? Ako vyčistiť elektrickú rúru s čo najmenšou námahou, aby bola opäť ako nová? Máme pre vás praktické rady a tipy.
Napriek všetkej opatrnosti pri pečení sa nikdy nevyhnete tomu, aby sa vnútro rúry nezašpinilo a nezamastilo. Ideálne je, keď rúru vyčistíte po každom pečení, a ešte kým úplne nevychladne. Pretože čím dlhšie zvyšky jedla v rúre zostávajú, tým viac sa pripečú a horšie čistia. V takom prípade si vystačíte s handričkou namočenou v teplej vode a s trochou umývacieho prostriedku na riad a máte to doslova za chvíľočku.
Ale kto by si chcel kaziť pôžitok z dobrého jedla tým, že sa po stolovaní pustí do čistenia rúry? Preto sa väčšina z nás prinúti do čistenia rúry raz za čas. Ale to už na nás čakajú dôkladne zaschnuté a pripečené nečistoty a tuk. A ako vyčistiť rúru na pečenie bez driny a námahy? A ako vyčistiť sklo rúry, ktoré sa pri pečení zanáša? A ako vyčistiť špinavú rúru? Chce to predovšetkým správny čistiaci prostriedok, ktorý bude efektívny a zároveň šetrný a bezpečný.
Pri odstraňovaní tak odolnej špiny a mastnoty, aká je veľakrát vnútri rúry, je najdôležitejšie použitie toho správneho čistiaceho prostriedku, ktorý bude efektívny a zároveň šetrný a bezpečný. Na čistenie elektrickej rúry môžete využiť osvedčených a v domácnosti často využívaných pomocníkov ako sú jedlá sóda alebo ocot. Avšak ako vyčistiť od pripálenín po väčšom pečení? S pripáleninami a mastnotou si lepšie poradia špeciálne čistiace prostriedky na čistenie rúr.
Najjednoduchší a zaručený spôsob, ako odstrániť aj tú najodolnejšiu mastnotu a pripáleniny, sú čističe na rúru. Stačí ich nastriekať na vnútro rúry alebo elektrický gril a chvíľu počkať. Rovnako tak ich možno použiť pri čistení skla rúry. Mastnota aj pripálené usadeniny sa rozpustia a vy ich potom len jednoducho zotriete vlhkou handričkou. Tým, že čističe rúry sú dostupné v spreji, vyčistíte rúru ľahko aj v horšie prístupných miestach.
Čističe rúry sú určené na to, aby aj odolné nečistoty vyčistili šetrne a pritom efektívne. Nielen že vám výrazne uľahčia prácu, ale máte aj istotu, že si nezničíte povrch drahého spotrebiča. Navyše je väčšina čističov rúry overených značiek zdravotne nezávadná a je možné ich použiť bez nutnosti oplachovania.
Sprej na čistenie rúry na pečenie môžete využiť ako na vnútro rúry vrátane roštov a grilu, tak aj na čistenie mikrovlnnej rúry alebo plechu na pečenie. Ale pozor, nepoužívajte ich na samočistiace rúry alebo katalytické povrchy.
Ak vás zaujíma, ako vyčistiť rúru bez chémie, jednou z možností je vyskúšať čistenie rúry jedlou sódou. Pri čistení rúra sódou si potrebujeme najskôr vytvoriť akúsi pastu. Nasypte teda do hrnčeka cca 5 lyžíc jedlej sódy a prilievajte postupne teplú vodu, kým nevznikne hustá pasta. Tou potom potrite steny dutiny rúry, ale vyhnite sa ventilátoru. Nechajte pôsobiť niekoľko hodín, ideálne cez noc. Potom vlhkou handričkou dôsledne zotrite špinu aj zvyšky jedlej sódy.
Pre lepší účinok pri čistení rúry sódou môžete ráno ešte rúru potretú pastou z jedlej sódy postriekať octom z rozprašovača. Sóda s octom bude reagovať a začne peniť. Potom stierajte penu z vnútra rúry dokiaľ nebude kuchynská rúra úplne čistá.
Ak podporujete čistenie rúry bez chémie, môžete na vyčistenie vnútra rúry môžete skúsiť tiež ocot. Pripáleniny na stenách a roštoch potrite handričkou namočenou v octe. Rúru rozohrejte na cca 150 °C. Efekt ešte umocníte trochou vody v hrnci alebo v pekáči, ktorý pri odparovaní pripáleniny pomôže ešte viac zjemniť. Po dosiahnutí požadovanej teploty rúru vypnite a nechajte ju vychladnúť na miernu teplotu, aby ste mohli nečistoty bezpečne odstrániť.
Ďalším spôsobom, ako vyčistiť pripálenú rúru, je čistenie rúry citrónom, čo bol obľúbený spôsob našich babičiek. Aj keď čistenie rúry citrónom nie je také účinné ako predchádzajúce varianty, dokáže okrem uvoľnenej mastnoty tiež krásne pohltiť pachy vnútri rúry. Stačí len do pekáča s vodou vložiť na plátky pokrájané 2 – 3 citróny a následne rúru zapnúť na teplotu cca 250 °C po dobu jednej hodiny alebo kým sa voda z pekáča nevyparí. Následné čistenie rúry vykonávajte ešte pred úplným vychladnutím rúry.
Tableta do umývačky môže tiež pomôcť pri čistení rúry. Osvedčený spôsob radí nechať dve tablety do umývačky rozpustiť vo vlažnej vode a vzniknutou pastou postupne potrieť vnútro rúry. Mastnota a nečistoty by sa mali uvoľniť a rúra opäť zažiariť čistotou.
Ako najlepšie vyčistiť rúru? Než sa pustíte do čistenia elektrickej rúry, je dobré pripomenúť si dve dôležité zásady. Základným pravidlom je, že kuchynská rúra by sa vždy mala čistiť ešte teplá. Uľahčí vám to prácu. Aj účinok čistiaceho prostriedku zvýšite tým, že rúru alebo gril mierne nahrejete (cca 30 °C). Aj keď to môže niekedy pri pohľade na vnútro rúry zvádzať k uchopeniu drôtenky alebo akékoľvek ostrého a tvrdého predmetu, nikdy to nerobte. Moderné rúry a grily sú totiž vybavené špeciálnym povrchom, ktorý môžete mechanickým čistením znehodnotiť. Nepoužívajte ani žiadne agresívne čistiace prostriedky či tekutý piesok s ostrými čiastočkami.
Parné rúry sú čím ďalej tým obľúbenejšie. Majú mnoho výhod a jednou z nich je aj to, že sa toľko nezanášajú nečistotami. Napriek tomu, ak chceme zabezpečiť bezproblémový chod parnej rúry a jej dlhú životnosť, pravidelná údržba je nevyhnutná. Týka sa to nielen čistenia vnútra rúry a sklenených dvierok, ale aj prevencii či odstraňovania vodného kameňa. Na to poslúži odvápňovač parnej rúry, ktorý účinne, a pritom šetrne parnú rúru odvápni. Na zabezpečenie kompletnej starostlivosti skvele poslúži čistiaca súprava na parné rúry. Obsahuje odstraňovač vodného kameňa a sprej na čistenie rúry od zvyšku jedál a mastnoty. Súprava je navyše doplnená špeciálnou handričkou na dôkladné leštenie bez poškriabania.
Aký je najjednoduchší spôsob čistenia? Keď sa kuchynská rúra vyčistí sama. Pokiaľ teda plánujete kúpu novej rúry a chcete sa vyhnúť jej čisteniu, riešením je pre vás samočistiaca rúra. K dispozícii sú dva typy samočistiacich rúr, ktoré ponúkajú pyrolytické čistenie alebo katalytické čistenie.
Pyrolytické čistenie alebo pyrolýza je fyzikálno-chemický proces, pri ktorom dochádza k rozkladu organických aj anorganických látok za pôsobenia tepla a k tepelnému štiepeniu. Vstavaná rúra s pyrolýzou je vybavená na vnútorných stenách samočistiacimi vložkami či panelmi a špeciálnym smaltovým povrchom. Pre pyrolytické čistenie jednoducho stlačíte tlačidlo a teplota vo vnútri rúry stúpne až k 500 °C. Pri takto vysokej teplote sa všetky pripečené a zaschnuté zvyšky jedla spália na popol, ktorý už len jednoducho zotriete mokrou handričkou (ideálne ešte keď je rúra mierne zahriata). Celý cyklus, teda samočistenie rúry, trvá zhruba hodinu a pol.
Steny rúr s katalytickým čistením sú vyrobené zo špeciálneho pórovitého materiálu absorbujúceho tuky a ďalšie nečistoty. Pri katalytickom čistení nemusíte rúru zahrievať na vysokú teplotu. Samočistenie prebieha vždy, keď pečiete na viac ako 200 °C. Nečistoty sami zoxidujú, premenia sa na vodnú paru a úplne zmiznú. Úplná rozprávka pre tých, ktorí sa chcú čisteniu rúry úplne vyhnúť. Nutné je však dodať, že katalytické steny je potrebné po niekoľkých rokoch vymeniť za nové.
Vyberáte rúru do svojej novej kuchyne alebo vám dosluhuje vaša stará rúra a vy jednoducho uvažujete o novej, modernejšej? Či už vyberáte novú rúru na pečenie z akéhokoľvek dôvodu, nebude to ľahká úloha. Ide o dôležitú investíciu na mnoho rokov dopredu a pri tak širokej ponuke rôznych druhov rúr na pečenie a moderných technológií aj funkcií nie je jednoduché si rozmyslieť, akú rúru vybrať. Čo pri výbere novej rúry zohľadniť? Aké sú výhody jednotlivých druhov rúr? Aké moderné funkcie a technológie dnešné rúry ponúkajú a ktoré by sa vám hodili do vašej kuchyne? Nechajte si poradiť odborníkom a urobte si prehľad.
Moderné rúry ponúkajú mnoho funkcií a spôsobov pečenia, ktoré sú označené symbolmi na rúre. Ak radi a často pripravujete v rúre rôzne pochúťky, môžete vďaka správne zvolenému spôsobu prípravy dosiahnuť ešte lepšie výsledky. Pre úplnosť teda na záver uvádzame najčastejšie používané znaky na elektrickej rúre, aby ste mohli všetky jej funkcie správne a naplno využiť.
Uvažujete o kúpe novej rúry? Vstavaná rúra alebo voľne stojaca? Teplovzdušná rúra, parná rúra či rúra s mikrovlnným ohrevom? Alebo napríklad inteligentná rúra, ktorá sa o všetko postará sama? Vyberte si presne takú, ktorá bude vyhovovať vašim prianiam a potrebám.