AP+ nový vizuál Aplikace

Ako vyčistiť rúru

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

Čistenie rúry je celkom iste jednou z najmenej obľúbených činností v kuchyni, ktorá nás ale po pečení všetkých tých výborných pokrmov jednoducho neminie. Odstrániť pripálený tuk a zaschnuté kúsky jedla môže byť poriadna drina a nie je preto divu, že to odkladáme kým to ide. Ale čistenie rúry nemusí byť nočná mora ak viete, ako na to. Ako vyčistiť rúru na pečenie, aby to išlo ľahko a rýchlo? Ako vyčistiť elektrickú rúru s čo najmenšou námahou, aby bola opäť ako nová? Máme pre vás praktické rady a tipy.

Ako vyčistiť rúru

Ako vyčistiť rúru – OBSAH

 1. Čistenie rúry po každom pečení
 2. Čím vyčistiť rúru
 3. Ako vyčistiť rúru krok za krokom
 4. Samočistiaca rúra sa vyčistí sama
 5. Ako vybrať rúru na pečenie
 6. Znaky na rúre

Čistenie rúry po každom pečení

Napriek všetkej opatrnosti pri pečení sa nikdy nevyhnete tomu, aby sa vnútro rúry nezašpinilo a nezamastilo. Ideálne je, keď rúru vyčistíte po každom pečení, a ešte kým úplne nevychladne. Pretože čím dlhšie zvyšky jedla v rúre zostávajú, tým viac sa pripečú a horšie čistia. V takom prípade si vystačíte s handričkou namočenou v teplej vode a s trochou umývacieho prostriedku na riad a máte to doslova za chvíľočku.

Ale kto by si chcel kaziť pôžitok z dobrého jedla tým, že sa po stolovaní pustí do čistenia rúry? Preto sa väčšina z nás prinúti do čistenia rúry raz za čas. Ale to už na nás čakajú dôkladne zaschnuté a pripečené nečistoty a tuk. A ako vyčistiť rúru na pečenie bez driny a námahy? A ako vyčistiť sklo rúry, ktoré sa pri pečení zanáša? A ako vyčistiť špinavú rúru? Chce to predovšetkým správny čistiaci prostriedok, ktorý bude efektívny a zároveň šetrný a bezpečný.

Ako vyčistiť rúru
Ideálne je umyť rúru po každom pečení. Avšak takýchto „nadšencov“ je málo a väčšinou čistenie rúry na pečenie odkladáme na neurčito.

Čím vyčistiť rúru

Pri odstraňovaní tak odolnej špiny a mastnoty, aká je veľakrát vnútri rúry, je najdôležitejšie použitie toho správneho čistiaceho prostriedku, ktorý bude efektívny a zároveň šetrný a bezpečný. Na čistenie elektrickej rúry môžete využiť osvedčených a v domácnosti často využívaných pomocníkov ako sú jedlá sóda alebo ocot. Avšak ako vyčistiť od pripálenín po väčšom pečení? S pripáleninami a mastnotou si lepšie poradia špeciálne čistiace prostriedky na čistenie rúr.

Čistič na rúry

Najjednoduchší a zaručený spôsob, ako odstrániť aj tú najodolnejšiu mastnotu a pripáleniny, sú čističe na rúru. Stačí ich nastriekať na vnútro rúry alebo elektrický gril a chvíľu počkať. Rovnako tak ich možno použiť pri čistení skla rúry. Mastnota aj pripálené usadeniny sa rozpustia a vy ich potom len jednoducho zotriete vlhkou handričkou. Tým, že čističe rúry sú dostupné v spreji, vyčistíte rúru ľahko aj v horšie prístupných miestach.

Ako vyčistiť rúru Ako vyčistiť rúru Ako vyčistiť rúru
S mastnotou i odolnými a zaschnutými nečistotami si najlepšie poradia čističe rúry

Čističe rúry sú určené na to, aby aj odolné nečistoty vyčistili šetrne a pritom efektívne. Nielen že vám výrazne uľahčia prácu, ale máte aj istotu, že si nezničíte povrch drahého spotrebiča. Navyše je väčšina čističov rúry overených značiek zdravotne nezávadná a je možné ich použiť bez nutnosti oplachovania.

Sprej na čistenie rúry na pečenie môžete využiť ako na vnútro rúry vrátane roštov a grilu, tak aj na čistenie mikrovlnnej rúry alebo plechu na pečenie. Ale pozor, nepoužívajte ich na samočistiace rúry alebo katalytické povrchy.

i Sprej na čistenie rúry môžete využiť ako na vnútro rúry vrátane roštov a grilu, tak aj na čistenie mikrovlnnej rúry alebo plechu na pečenie. Ale pozor, nepoužívajte ich na samočistiace rúry alebo katalytické povrchy.

Ako vyčistiť rúru sódou bikarbónou

Ak vás zaujíma, ako vyčistiť rúru bez chémie, jednou z možností je vyskúšať čistenie rúry jedlou sódou. Pri čistení rúra sódou si potrebujeme najskôr vytvoriť akúsi pastu. Nasypte teda do hrnčeka cca 5 lyžíc jedlej sódy a prilievajte postupne teplú vodu, kým nevznikne hustá pasta. Tou potom potrite steny dutiny rúry, ale vyhnite sa ventilátoru. Nechajte pôsobiť niekoľko hodín, ideálne cez noc. Potom vlhkou handričkou dôsledne zotrite špinu aj zvyšky jedlej sódy.

Pre lepší účinok pri čistení rúry sódou môžete ráno ešte rúru potretú pastou z jedlej sódy postriekať octom z rozprašovača. Sóda s octom bude reagovať a začne peniť. Potom stierajte penu z vnútra rúry dokiaľ nebude kuchynská rúra úplne čistá.

Ako vyčistiť rúru octom

Ak podporujete čistenie rúry bez chémie, môžete na vyčistenie vnútra rúry môžete skúsiť tiež ocot. Pripáleniny na stenách a roštoch potrite handričkou namočenou v octe. Rúru rozohrejte na cca 150 °C. Efekt ešte umocníte trochou vody v hrnci alebo v pekáči, ktorý pri odparovaní pripáleniny pomôže ešte viac zjemniť. Po dosiahnutí požadovanej teploty rúru vypnite a nechajte ju vychladnúť na miernu teplotu, aby ste mohli nečistoty bezpečne odstrániť.

Ako vyčistiť rúru citrónom

Ďalším spôsobom, ako vyčistiť pripálenú rúru, je čistenie rúry citrónom, čo bol obľúbený spôsob našich babičiek. Aj keď čistenie rúry citrónom nie je také účinné ako predchádzajúce varianty, dokáže okrem uvoľnenej mastnoty tiež krásne pohltiť pachy vnútri rúry. Stačí len do pekáča s vodou vložiť na plátky pokrájané 2 – 3 citróny a následne rúru zapnúť na teplotu cca 250 °C po dobu jednej hodiny alebo kým sa voda z pekáča nevyparí. Následné čistenie rúry vykonávajte ešte pred úplným vychladnutím rúry.

Ako vyčistiť rúru tabletou do umývačky

Tableta do umývačky môže tiež pomôcť pri čistení rúry. Osvedčený spôsob radí nechať dve tablety do umývačky rozpustiť vo vlažnej vode a vzniknutou pastou postupne potrieť vnútro rúry. Mastnota a nečistoty by sa mali uvoľniť a rúra opäť zažiariť čistotou.

Ako vyčistiť rúru
Pri čistení rúry používajte iba mäkkú hubku alebo handričku, aby ste predišli poškriabaniu povrchu.

Ako vyčistiť rúru krok za krokom

Ako najlepšie vyčistiť rúru? Než sa pustíte do čistenia elektrickej rúry, je dobré pripomenúť si dve dôležité zásady. Základným pravidlom je, že kuchynská rúra by sa vždy mala čistiť ešte teplá. Uľahčí vám to prácu. Aj účinok čistiaceho prostriedku zvýšite tým, že rúru alebo gril mierne nahrejete (cca 30 °C). Aj keď to môže niekedy pri pohľade na vnútro rúry zvádzať k uchopeniu drôtenky alebo akékoľvek ostrého a tvrdého predmetu, nikdy to nerobte. Moderné rúry a grily sú totiž vybavené špeciálnym povrchom, ktorý môžete mechanickým čistením znehodnotiť. Nepoužívajte ani žiadne agresívne čistiace prostriedky či tekutý piesok s ostrými čiastočkami.

Ako vyčistiť elektrickú rúru – postup

 1. Najskôr vyberte z rúry plechy a rošty. Plechy umyte horúcou vodou a saponátom a nechajte uschnúť, zatiaľ čo budete čistiť vnútro rúry.
 2. Rošty budú zrejme zanesené od pripáleného tuku či kúskov jedla. Môžete ich teda nechať odmočiť v horúcej vode a potom hubkou a saponátom umyť. Ľahší variant je použitie čističa rúry, ktorý odstráni aj mastnotu.
 3. Skôr ako sa pustíte do čistenia vnútra rúry, mierne ju predhrejte na cca 30°. Potom nastriekajte na povrch interiéru čistič rúry. Nezabudnite na sklenené dvierka.
 4. Po aplikácii spreja sa väčšinou vytvorí hustá pena, ktorá tvorí priľnavý povlak, aby dôkladne rozpustila mastnotu aj odolné pripáleniny. Po uplynutí dostatočnej doby dôkladne zotrite všetky nečistoty i zvyšky peny vlhkou handričkou za použitia rukavíc.
 5. Pri čistení rúry neopomeňte ovládacie tlačidlá a gombíky. Tie môžete vyčistiť zatiaľ čo sa budú rozpúšťať usadeniny vnútri rúry. Použite na to malú kefku alebo starú zubnú kefku s trochou čistiaceho prípravku.

Čistenie parnej rúry

Parné rúry sú čím ďalej tým obľúbenejšie. Majú mnoho výhod a jednou z nich je aj to, že sa toľko nezanášajú nečistotami. Napriek tomu, ak chceme zabezpečiť bezproblémový chod parnej rúry a jej dlhú životnosť, pravidelná údržba je nevyhnutná. Týka sa to nielen čistenia vnútra rúry a sklenených dvierok, ale aj prevencii či odstraňovania vodného kameňa. Na to poslúži odvápňovač parnej rúry, ktorý účinne, a pritom šetrne parnú rúru odvápni. Na zabezpečenie kompletnej starostlivosti skvele poslúži čistiaca súprava na parné rúry. Obsahuje odstraňovač vodného kameňa a sprej na čistenie rúry od zvyšku jedál a mastnoty. Súprava je navyše doplnená špeciálnou handričkou na dôkladné leštenie bez poškriabania.

Ako vyčistiť rúru Ako vyčistiť rúru
Kompletnú starostlivosť o parné rúry zaistí súprava obsahujúca odvápňovač parných rúr, čistiaci sprej aj špeciálnu handričku na dôkladné a šetrné leštenie.
i Hľadáte inšpiráciu na nové a chutné recepty? Jednoduché talianske recepty, inšpirácie na zdravé a lahodné pečenie v parnej rúre, ale aj slávnostné menu nájdete v magazíne Varíme s Alzou.

Samočistiaca rúra sa vyčistí sama

Aký je najjednoduchší spôsob čistenia? Keď sa kuchynská rúra vyčistí sama. Pokiaľ teda plánujete kúpu novej rúry a chcete sa vyhnúť jej čisteniu, riešením je pre vás samočistiaca rúra. K dispozícii sú dva typy samočistiacich rúr, ktoré ponúkajú pyrolytické čistenie alebo katalytické čistenie.

Pyrolytické čistenie rúry

Pyrolytické čistenie alebo pyrolýza je fyzikálno-chemický proces, pri ktorom dochádza k rozkladu organických aj anorganických látok za pôsobenia tepla a k tepelnému štiepeniu. Vstavaná rúra s pyrolýzou je vybavená na vnútorných stenách samočistiacimi vložkami či panelmi a špeciálnym smaltovým povrchom. Pre pyrolytické čistenie jednoducho stlačíte tlačidlo a teplota vo vnútri rúry stúpne až k 500 °C. Pri takto vysokej teplote sa všetky pripečené a zaschnuté zvyšky jedla spália na popol, ktorý už len jednoducho zotriete mokrou handričkou (ideálne ešte keď je rúra mierne zahriata). Celý cyklus, teda samočistenie rúry, trvá zhruba hodinu a pol.

Katalytické čistenie rúry

Steny rúr s katalytickým čistením sú vyrobené zo špeciálneho pórovitého materiálu absorbujúceho tuky a ďalšie nečistoty. Pri katalytickom čistení nemusíte rúru zahrievať na vysokú teplotu. Samočistenie prebieha vždy, keď pečiete na viac ako 200 °C. Nečistoty sami zoxidujú, premenia sa na vodnú paru a úplne zmiznú. Úplná rozprávka pre tých, ktorí sa chcú čisteniu rúry úplne vyhnúť. Nutné je však dodať, že katalytické steny je potrebné po niekoľkých rokoch vymeniť za nové.

Ako vyčistiť rúru Ako vyčistit troubu
Pokiaľ si zaobstaráte rúru so samočistiacou funkciou, nemusí vás čistenie špinavej rúry už nikdy desiť. Pyrolytická rúra alebo rúra vybavená so samočistiacim katalytickým smaltom sa vyčistí sama.

Ako vybrať rúru na pečenie

Vyberáte rúru do svojej novej kuchyne alebo vám dosluhuje vaša stará rúra a vy jednoducho uvažujete o novej, modernejšej? Či už vyberáte novú rúru na pečenie z akéhokoľvek dôvodu, nebude to ľahká úloha. Ide o dôležitú investíciu na mnoho rokov dopredu a pri tak širokej ponuke rôznych druhov rúr na pečenie a moderných technológií aj funkcií nie je jednoduché si rozmyslieť, akú rúru vybrať. Čo pri výbere novej rúry zohľadniť? Aké sú výhody jednotlivých druhov rúr? Aké moderné funkcie a technológie dnešné rúry ponúkajú a ktoré by sa vám hodili do vašej kuchyne? Nechajte si poradiť odborníkom a urobte si prehľad.

i Všetky informácie dôležité pri výbere rúry prehľadne a na jednom mieste nájdete tiež v článku Ako vybrať vstavanú rúru.

Znaky na rúre

Moderné rúry ponúkajú mnoho funkcií a spôsobov pečenia, ktoré sú označené symbolmi na rúre. Ak radi a často pripravujete v rúre rôzne pochúťky, môžete vďaka správne zvolenému spôsobu prípravy dosiahnuť ešte lepšie výsledky. Pre úplnosť teda na záver uvádzame najčastejšie používané znaky na elektrickej rúre, aby ste mohli všetky jej funkcie správne a naplno využiť.

Symboly na rúre
Symboly na rúre
Symboly na rúre
Symboly na rúre
Symboly na rúre
Symboly na rúre
Symboly na rúre
Symboly na rúre
Symboly na rúre
Symboly na rúre
Symboly na rúre
Symboly na rúre
Symboly na rúre
i Mohlo by vás zaujímať:

Uvažujete o kúpe novej rúry? Vstavaná rúra alebo voľne stojaca? Teplovzdušná rúra, parná rúra či rúra s mikrovlnným ohrevom? Alebo napríklad inteligentná rúra, ktorá sa o všetko postará sama? Vyberte si presne takú, ktorá bude vyhovovať vašim prianiam a potrebám.

4,9 13×
SIEMENS HB635GNS1 iQ700
Vstavaná rúra – rozmery 59,5 × 59,5 × 54,8 cm (V׊×H), objem 71 l, vybavená grilom, horným, spodným ohrevom, pravým horúcim vzduchom, rozmrazovaním, ventilátorom, disponuje teleskopickým vysúvaním plechu, príkon 3650 W, časovač, detská poistka, displej, dotykové ovládanie, ochladzovací systém a tlmené zatváranie dvierok, katalytické čistenie rúry, energetická trieda A+, sieťový kábel so zástrčkou súčasťou balenia
694,90 €
Na sklade 3 ks
Objednávací kód: FBT1571g
Bosch HRG675BS1 - Vstavaná rúra Doručenie na
predajňu zadarmo
Bosch HRG675BS1
Vstavaná rúra – rozmery 59,5 × 59,5 × 54,8 cm (V׊×H), objem 71 l, vybavená grilom, spodným ohrevom, rozmrazovaním, ventilátorom, so závesnými roštami, príkon 3650 W, detská poistka a tlmené zatváranie dvierok, pyrolytické čistenie rúry, energetická trieda A+, sieťový kábel so zástrčkou súčasťou balenia
1 198,90 €
Posledný kus na sklade
Objednávací kód: BOTR015
4,7
Miele na kombinované parné rúry DGClean
Čistiaci prostriedok – na účinné čistenie odolných nečistôt, intenzívna sila rozpúšťania tukov bez vzniku rušivých pachov
Zľavnené -4 %
26,90 € 27,90 €
Momentálne nedostupné
Objednávací kód: Mie354
5,0
ELECTROLUX 700 SENSE SenseCook COE7P31X2
Vstavaná rúra – rozmery 59,4 × 59,6 × 56,9 cm (V׊×H), objem 72 l, vybavená programom rýchleho predhriatia, grilom, horným, spodným ohrevom, pravým horúcim vzduchom, rozmrazovaním, programom na pizzu, ventilátorom, disponuje teleskopickým vysúvaním plechu, príkon 3480 W, časovač, detská poistka, displej, dotykové ovládanie, elektronická regulácia teploty, termosonda a vnútorné osvetlenie, pyrolytické čistenie rúry, energetická trieda A+, sieťový kábel so zástrčkou súčasťou balenia
674,90 €
Na sklade 2 ks
Objednávací kód: FBT6100w
4,7
INDESIT IFW 6834 IX + 10 rokov záruka na motor ventilátora
Vstavaná rúra – rozmery 59,5 × 59,5 × 55,1 cm (V׊×H), objem 71 l, vybavená grilom, spodným ohrevom, pravým horúcim vzduchom, rozmrazovaním, ventilátorom, so závesnými roštami, príkon 2750 W, časovač a ochladzovací systém, energetická trieda A, sieťový kábel bez zástrčky súčasťou balenia, na zapojenie spotrebiča je potrebný elektrikár
218,90 €
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: INDTR002
5,0
BOSCH HBG5780S6 Séria 6
Vstavaná rúra – rozmery 59,5 × 59,4 × 54,8 cm (V׊×H), objem 71 l, vybavená grilom, horným, spodným ohrevom, pravým horúcim vzduchom, rozmrazovaním, ventilátorom, so závesnými roštami, príkon 3600 W, detská poistka, displej, elektronická regulácia teploty, ochladzovací systém, tlmené zatváranie dvierok a veľkoplošný gril, pripojenie cez WiFi, kompatibilná s Home Connect, pyrolytické čistenie rúry, energetická trieda A, sieťový kábel so zástrčkou súčasťou balenia
596,90 €
Na sklade 1 ks
Objednávací kód: BOTR019
5,0
GORENJE BCS747S34X PureSteam
Vstavaná rúra – rozmery 59,5 × 59,5 × 54,6 cm (V׊×H), parná, objem 73 l, vybavená programom rýchleho predhriatia, grilom, rozmrazovaním, disponuje teleskopickým vysúvaním plechu, príkon 3400 W, časovač, ochladzovací systém, tlmené zatváranie dvierok, veľkoplošný gril a vnútorné osvetlenie, 3 plechy a 1 rošt v balení, energetická trieda A+, sieťový kábel so zástrčkou súčasťou balenia
632,90 €
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: GORTR002
4,8 12×
WHIRLPOOL OAKZ9 6200 CS IX + 10 rokov záruka na motor ventilátora
Vstavaná rúra – rozmery 59,5 × 59,5 × 56,4 cm (V׊×H), objem 73 l, vybavená programom rýchleho predhriatia, grilom, pravým horúcim vzduchom, statickým pečením, ventilátorom, so závesnými roštami, príkon 3650 W, 3-vrstvové sklo dvierok, časovač, detská poistka, displej, dotykové ovládanie, elektronická regulácia teploty, povrch proti odtlačkom prstov, studené dvere rúry, tlmené zatváranie dvierok a vnútorné osvetlenie, energetická trieda A+, sieťový kábel bez zástrčky súčasťou balenia, na zapojenie spotrebiča je potrebný elektrikár
338,90 €
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: WHTR008
Vytlačiť
P-DC1-WEB06
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií