Potrebujete vymeniť žiarovku na svojom automobile a tápate pri výbere? Nerozumiete označeniu alebo potrebujete poradiť, na aké parametre sa zamerať a na čo si dať pozor? Ktoré žiarovky svietia lepšie? Náš článok vám túto problematiku osvetlí.
V moderných autách je viac ako tristo zdrojov svetla. Pokiaľ nastane moment, keď jedna alebo viac zo žiaroviek na vašom automobile potrebuje výmenu, v prvom rade siahnite po príručke/manuáli pre obsluhu auta. Nájdete tam ako výrobcom predpísaný typ žiarovky, tak návod, ako sa k žiarovke dostať a demontovať ju. Po vybratí žiarovky nájdete jej typ napísaný na pätici. Najčastejšie sa stretávame s päticami H7 a H4.
Pri automobiloch sa stretávame s halogénovým, xenónovým a LED osvetlením. V žiadnom prípade nezamieňajte halogénovú žiarovku za xenónovú, ani opačne. Jedinou možnosťou je značne nákladná výmena celého reflektora aj s elektronikou. Výmenu výbojok do xenónových svetlometov odporúčame prenechať školeným odborníkom. Výbojky sú vysokotlakové a pri manipulácii s nimi je potrebné dodržiavať určité bezpečnostné pravidlá.
Žiarovky možno kúpiť buď samostatne alebo v praktických súpravách, ktoré sú doplnené o žiarovky osvetľujúce ŠPZ, žiarovky smeroviek, poistky a pod.
Pri výbere autožiarovky je nevyhnutné zvoliť správnu päticu, silu, príkon a napätie žiarovky. Každý vodič má na svetlo iné nároky a požiadavky. Niekto potrebuje čo najviac svetla – horšie vidia alebo jazdia často v noci. Iný vodič vyžaduje maximálne dlhú životnosť – autožiarovky v jeho aute sú ťažko prístupné a nechce ich často meniť. A ďalší chce, aby jeho vozidlo vyzeralo skvele – túži po výborne vyzerajúcom modrastom svetle hlavných svetlometov. Hlavnými parametrami teda sú:
Termínom pätica sa označuje tá časť svietidla, ktorá slúži na mechanické upevnenie a elektrické prepojenie svietidla so svetelným zdrojom. Pätice môžu byť skrutkovacie, bajonetové či kolíkové, môžu sa líšiť aj veľkosťou. Rôzne typy pätíc nie sú vzájomne kompatibilné.
Udáva silu žiarovky – koľko svetla vydáva. Pri kvalitných žiarovkách sa pohybuje okolo hodnoty 1 500 lúmenov a vyššie. Odporúčame sa vyhnúť žiarovkám s výrazne menším alebo naopak, výrazne väčším svetelným tokom. Prvé spomínané priestor pred autom neosvetlia dostatočne a druhé budú naopak oslňovať vodičov v protismere. Vysokovýkonné off-road autožiarovky sú určené na prevádzku mimo verejné komunikácie.
Oficiálne povolená hodnota príkonu je 55 W, v prípade žiaroviek s päticou H4 je to 60 W.
V prípade osobných automobilov sú žiarovky napájané zo 12 V elektrickej siete, pri nákladných vozidlách je to 24 V.
Doba, počas ktorej by (podľa výrobcu) v ideálnych podmienkach malo svietidlo vydržať bez poruchy. Okrem celkového času svietenia je táto hodnota závislá aj od počtu rozsvietení. Častejšie rozsvecovanie a zhasínanie životnosť svietidla znižuje. Pri posudzovaní výdrže žiarovky všeobecne platí jednoduchá nepriama úmera: čím výkonnejšia žiarovka, tým spravidla kratšia životnosť. Najdlhšie vydržia značkové žiarovky s dlhou životnosťou, ich svetlo totiž nie je také intenzívne.
Udáva sa ako svetelná teplota (tiež chromatickosť), jednotkou sú Kelviny. Charakterizuje spektrum bieleho svetla, ktoré žiarovka vydáva. V závislosti od tejto hodnoty vnímame farbu svetla ako „teplú bielu“ (cca 3 000 K) až „studenú bielu“ (cca 6 000 K).
Teplá biela je žltkastá farba svetla, ktorá sa blíži svetlu bežnej žiarovky. Neutrálne biele žiarovky (4 500 K) sa takmer zhodujú s denným svetlom. Pozor ale na žiarovky s veľmi vysokou farebnou teplotou (modrý nádych).
Pri nákupe žiarovky by ste mali sledovať aj ďalšie veci, napríklad farbu svetla, homologizáciu a kvalitu žiarovky. Nekvalitné žiarovky môžu navyše nielen zle svietiť, ale aj poškodiť svetlomet vášho vozidla, odporúčame preto kupovať tovar u overených predajcov.
Niektorí vodiči sa snažia do auta montovať žiarovky s modrým nádychom, aby tak napodobnili xenonové svetlá pri drahších automobiloch, v extrémnych prípadoch farebné žiarovky. Pre slovenskú prevádzku je podľa zákona jedinou povolenou farbou svetla biela, resp. biele spektrum svetla. Povolený je iba ľahký nádych modrej. Sýtomodré alebo inak farebné žiarovky sú na bežnú prevádzku zakázané a navyše často dostatočne neosvetľujú vozovku.
Či je žiarovka homologovaná (schválená na prevádzku), zistíte na krabičke alebo priamo na žiarovke. Musí byť označená tzv. homologizačnou značkou v tvare E + číslo krajiny (E27 pre Slovenskú republiku). Bez dôkladného preverovania je však ťažké zistiť, či žiarovka naozaj skúškou prešla, alebo ide o plagiát. Odporúčame preto vyberať žiarovky známych značiek alebo výrobcov, ktorí sú schopní dôveryhodne doložiť schválenie na prevádzku na pozemných komunikáciách.
Pri výbere siahnite radšej po žiarovkách overených značiek. Aj lacné neznačkové žiarovky môžu ponúknuť dobrý pomer výkonu a životnosti, avšak riziko nízkej svietivosti a malej životnosti v praxi je v ich prípade oveľa vyššie. Veľkí a dlhoroční výrobcovia majú vo svojom sortimente spoľahlivé žiarovky s garantovanou homologizáciou. V prípade problému a poruchy bude navyše jednoduchší proces reklamácie.
K najznámejším výrobcom žiaroviek patrí spoločnosti Osram a Philips. Obe udávajú smer vývoja a výskumu nových typov osvetľovacích systémov. Sú poprednými svetovými dodávateľmi osvetlenia pre automobilový priemysel aj trh s náhradnými dielmi. Zásluhou špeciálnych technológií sú ich žiarovky ekonomické, a napriek tomu výkonné a prepracované.
Obaja výrobcovia majú na svojich webových stránkach on-line nástroj na vyhľadanie vhodného typu žiarovky pre váš model automobilu.