Dňa 11.5.2024 (sobota) nebude možné na pobočke Alza Nitra vyzvihovať objemný tovar z dôvodu konajúcej sa akcie s hasičmi na parkovisku.
MS hokej AD 1. týden květen

Plánovanie tréningu s hodinkami Garmin

Zobraziť katalóg

Sponzorovaný článok

Aktualizované

Dôležitý je nielen samotný tréning, ale aj správna regenerácia. Pálčivou otázkou však zostáva, ako rozoznať správnu mieru fyzickej aktivity a zodpovedajúce množstvo odpočinku. Našťastie existuje elegantné riešenie. Stačí si zaobstarať smart hodinky Garmin a prípravu tréningového plánu zvládnete ľahko, rýchlo a profesionálne.

Garmin; body battery; stress level; plánovanie tréningu; smartwatch; smart hodinky;

Plánovanie tréningu s hodinkami Garmin – OBSAH

  1. Plánovaním k lepšiemu výkonu aj zdraviu
  2. Stress Score alebo záťaž pod kontrolou
  3. Body Battery prezradí, koľko zostáva energie
  4. Body Battery – viac ako pocit

Plánovaním k lepšiemu výkonu aj zdraviu

Zdravý životný štýl nie je len módnou vlnou, ale aj cestou k pevnejšiemu zdraviu, psychickej pohode a spomaleniu starnutia. Ako už ale tušíte, bez pohybu to jednoducho nejde. So športovaním sa to zároveň nesmie ani preháňať a nutné je zohľadniť dispozíciu každého jedinca vrátane veku, zdravotného stavu či telesnej kondície. Tieto údaje sa však postupne menia, a odhaliť ideálnu mieru tréningu je tak tvrdým orieškom.

Smart hodinky spoločnosti Garmin nám s tým ale rady pomôžu. Disponujú totiž hneď niekoľkými inteligentnými funkciami, ktoré na základe merania fyziologických dát rozpoznajú naše možnosti presnejšie, než by to dokázal kdejaký profesionálny tréner. Tým nám smart hodinky Garmin ponúknu informácie, o ktorých sa nám ešte nedávno dokonca ani nesnívalo.

Garmin; body battery; stress level; plánovanie tréningu; smartwatch; smart hodinky;
Pre bežcov aj ostatných. Pokročilé funkcie smart watch Garmin ponúkajú neoceniteľné údaje, ktoré doslova ohromia.

Stress Score alebo záťaž pod kontrolou

Prvým dôležitým nástrojom je Stress Score (Stress Level), ktorý mapuje aktuálnu srdcovú variabilitu. Z tej sa dá usudzovať na celkovú záťaž organizmu, a to predovšetkým z hľadiska fyzického (somatického) vypätia. Vplyvom nešťastného názvu sa bohužiaľ veľa zákazníkov domnieva, že ide o priamy ukazovateľ psychického stresu či napätia. Psychická pohoda sa však do Stress Score premieta len čiastočne.

Zo srdca sa (vedľa EKG) tradične odrátajú dva údaje – srdcový tep (srdcová frekvencia) a variabilita srdcového tepu. Kým srdcový tep (počet pulzov za 1 minútu) dnes zvládnu zobraziť prakticky všetky smart hodinky a fitnes náramky, srdcovú variabilitu dokáže odčítať len zlomok zariadení.

i

Variabilita srdcového tepu (HRV) sleduje fakt, že srdce bije rôznou rýchlosťou. Medzi jednotlivými údermi srdca teda existuje odlišne dlhá doba. Rozdiely sú pritom mimoriadne malé, a tak nie je divu, že HRV zvládne sledovať len malé percento smart watch. Z hľadiska fyziológie za zmenou stojí autonómny nervový systém, ktorý bleskurýchlo reaguje na aktuálnu situáciu.

Väčšina novších smart watch a fitnes náramkov už srdcový tep meria po celý deň. Z hľadiska športu srdcový tep strážime predovšetkým pri samotnej aktivite, kedy je dôležité držať sa v správnom tempe podľa zvoleného cieľa (napríklad na spaľovanie tukov je potrebné stredné tempo). Tiež variabilita srdcového tepu je meraná nepretržite a jedinou výnimkou je iba doba samotnej aktivity. Aktuálnu hodnotu Stress Score teda máme k dispozícii len v režime spánku, čo z neho robí nástroj určený na plánovanie.

Garmin; body battery; stress level; plánovanie tréningu; smartwatch; smart hodinky;
Graf zobrazuje funkciu Stress Score v rámci jedného dňa. Modrá časť vľavo ukazuje spánok (odpočinok), žltooranžová časť zobrazuje pomerne veľkú celodennú záťaž.

Ak by nám ale Garmin hodinky ukazovali iba hodnoty samotnej srdcovej variability, nebolo by nám to príliš platné. Preto funkcia Stress Score namerané výsledky prevádza a používateľovi zobrazuje hodnotu od 1 do 100, kde vyššie číslo predstavuje vyššiu záťaž. Zobraziť môžeme ako aktuálnu situáciu, tak krivku predstavujúcu priebeh v rámci celého dňa. Podľa dĺžky a výšky záťaže možno potom realisticky plánovať pohyb tak, aby sme ho mali dostatok a zároveň sa vyhli nadmernému vyčerpaniu. Aplikácia Connect zároveň každý deň vyhodnotí a povie nám, či bola záťaž zodpovedajúca, alebo či by sme mali spomaliť a viac odpočívať.

Doteraz by sa mohlo zdať, že Stress Score je funkciou čisto športovou. Finálnu hodnotu však ovplyvňujú aj faktory, ako je akútne ochorenie, konzumácia alkoholu alebo nadmerné porcie jedla. Tým je používateľovi umožnené sledovať priamy vplyv rôznych faktorov na vyčerpaní organizmu.

Garmin; body battery; stress level; plánovanie tréningu; smartwatch; smart hodinky;
Je čas regenerovať? Aj to vám prezradia pokročilé funkcie Garmin watch.

Body Battery prezradí, koľko zostáva energie

Hoci je funkcia Stress Score úplne neoceniteľná, pri interpretácii musíme porovnávať nedávnu aktivitu, oddych aj záťaž. Preto spoločnosť Garmin vyvinula oveľa intuitívnejšiu funkciu Body Battery, ktorá zjednodušene povedané ukazuje zostávajúcu energiu používateľa. Vo výsledku nadobúda hodnoty od 1 do 100, kde vyššie číslo znamená aj väčšiu rezervu energie. Túto funkciu využijeme predovšetkým pri plánovaní ďalšieho postupu. S chýbajúcou energiou je vhodnejšie zvoliť kratšiu či menej intenzívnu aktivitu, prípadne si rovno naordinovať pokojový režim na úplnú regeneráciu.

Popri aktuálnej hodnote energie možno zobraziť aj krivku, ktorá v rámci dňa pochopiteľne kolíše. Najvyššie hodnoty typicky dosiahneme po kvalitnom spánku, kedy sa miera energie zvyčajne vyšplhá na 80 až 100. Pokiaľ vstávame s pomerne nízkou hodnotou, môžeme sa zamyslieť nad tým, čo náš odpočinok narušilo. Výsledky však môžu byť nižšie napríklad aj vplyvom chrípky, ktorá telo natoľko vyčerpá, že hodnota nevystúpi ani nad číslovku 30. Používateľ tak môže sledovať, nakoľko mu rôzne udalosti či aktivity vyčerpávajú energiu, čím sa o sebe môže veľa dozvedieť. Samozrejme nie každá aktivita uberajúca energiu je zlá. Typickým príkladom je cvičenie, ktoré nám síce krátkodobo uberie trochu sily, avšak z dlhodobého hľadiska je viac než výhodné.

Garmin; body battery; stress level; plánovanie tréningu; smartwatch; smart hodinky;
Horný graf zobrazuje krivku Body Battery. Dolný graf ukazuje krivku Body Battery aj záťaž v rámci Stress Score.

Hodnota Body Battery je vypočítaná na základe Stress Score (tj. záťaže a odpočinku) a uskutočnených aktivít. Zohľadnené sú aj predchádzajúce dni, čo vo výsledku vytvára až prekvapivo presné informácie. Na získanie všetkých dát z poslednej doby však smart hodinky musíme nosiť nepretržite, teda vo dne aj v noci. Ak zložíme smart hodinky na pár hodín, zvládnu tento medzičas odhadnúť. Pri dlhšej odluke potom Body Battery začína merať nanovo.

Body Battery – viac ako pocit

Na prvý pohľad by sa samozrejme mohlo zdať, že človek prirodzene cíti únavu, a Body Battery tak vlastne ani nepotrebuje. To však platí iba do určitej miery. Určite sa vám už stalo, že ste napríklad spali len niekoľko hodín a po prebudení ste sa cítili svieži, hoci bolo zrejmé, že popoludní vám energia rýchlo dôjde. Pocit únavy zaženie tiež patričná dávka kofeínu, po ktorej opadnutí sa samozrejme dostaví o to silnejšia únava. Body Battery využijeme aj obrátene. Rozpoznáme totiž, či sme skutočne vyčerpaní, alebo či sa nám práve len „nechce“. Tým končia výhovorky na príliš náročný deň, po ktorom sa tréningu „musíme“ vyhnúť.

Garmin; body battery; stress level; plánovanie tréningu; smartwatch; smart hodinky;
Body Battery ukazuje zostávajúcu energiu používateľa naprieč štyrmi dňami. Na tomto grafe možno vidieť nástup virózy, jej trvanie a koniec.

Funkciu Body Battery nájdeme iba v spoločnosti Garmin, a to len pri niektorých modeloch. Konkrétne sú to Approach S62, Fenix 6 series, Forerunner 245/245 Music, Forerunner 45/45S, Forerunner 945, Garmin Swim 2, Legacy Hero, Legacy Saga, MARQ Series, tactix Delta, vivosmart 4, vivomove 3/3S, vivomove Style, vivomove Luxe, vivoactive 4/4S a Venu. Pokiaľ chcete jednotlivé rady spoznať bližšie, uniknúť by vám nemal náš článok Ako vybrať smart hodinky Garmin.

i Mohlo by vás zaujímať

S Garmin watch je plánovanie neporovnateľne jednoduchšie, presnejšie a profesionálnejšie. Kým unikátne funkcie Stress Score zobrazia celkovú záťaž organizmu, Body Battery zase odhalia zostávajúce energetické zásoby. Obe funkcie pritom nájdeme iba pri Garmin smartwatch, a tak nie je divu, že ide o jasnú voľbu nejedného športovca.

Vytlačiť
P-DC1-WEB01
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií