AD homeoffice AD homeoffice

Recenzia objektívu Canon EF 16-35mm f/4 L IS USM

Zobraziť katalóg
Recenzia objektívu Canon EF 16-35mm f/4 L IS USM

Šikovný širokouhlý objektív do každej tašky

Kvalitný širokouhlý objektív je obvykle tradičnou výbavou každého fotografa. A je jedno, či fotografuje napríklad reportáž alebo krajinu.

Väčšina predávaných zostáv, kombinácia digitálnej zrkadlovky s jednoduchým objektívom s premenlivým ohniskom, obsahuje objektív jednoduchšej konštrukcie, ktorý po nejakom čase väčšinu používateľov neuspokojí. Fotografie nie sú ostré, a keď áno, tak len uprostred, správajú sa zle v protisvetle, vinetujú, majú aberáciu, autofokus je pomalý, objektív sa pri zmene ohniska vysúva, niekedy sa otáča aj predný závit na filtre pri ostrení a ich konštrukcia nie je príliš odolná. Objektívy nie sú utesnené proti vlhkosti a sú náchylnejšie k poškodeniu.

Na vážnejšiu prácu a lepší komfort používania je nutné hľadať niečo kvalitnejšie. Podľa mojich skúseností je aktuálne najlepším tipom v pomere výkonu a ceny práve objektív Canon EF 16-35mm f/4 L IS USM. Je dokonale ostrý, dobre sa chová v protisvetle a má vstavanú stabilizáciu.

Canon EF 16-35mm f/4 L IS USM

Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X Mark II, Objektív: Canon EF 16-35mm F4L IS USM, Ohnisko: 17 mm, Clona: 14, Doba expozície: 1/50 s, ISO: 200, Kompenzácia expozície: -1/3, Blesk: Nie, 12. júna 2016 08:26:49

Menej ostrý predchodca sa stále predáva

Objektív Canon EF 16-35mm f/4 L IS USM je nástupcom pomerne vydareného objektívu 17-40mm f/4 L USM, ktorý sa predával od roku 2003 a ešte teraz ho môžete kúpiť nový. Stojí menej než objektív Canon EF 16-35mm f/4 L IS USM, ale nie je taký dobrý. Jeho najväčšou chybou je asi to, že pri digitálnych zrkadlovkách s full frame senzorom nie je pri okrajoch ostrý. Jeho kvalita bola celkom premenlivá a aj v strede bola ostrosť kus od kusa rôzna. Pre väčšinu fotografov, ktorí nerobia veľké publikácie, bude však kvalita dostačujúca.

Objektív 17-40mm f/4 L USM som sám používal viac ako 10 rokov, ale po vyskúšaní jeho nástupcu som ho predal. Tých výhod, prečo novinku kúpiť, bolo viac. Postupne ich v texte rozvediem. Objektív Canon EF 16-35mm f/4 L IS USM pravidelne používam od roku 2014 a nemôžem mu nič vytknúť. Pokiaľ ho náhodou niečím nahradím v budúcnosti, tak snáď jedine prepracovanou podobne opticky dokonalou novou verziou svetelného objektívu Canon EF 16-35 mm f/2,8 L USM II. Používať menšie clony sa mi pri fotografovaní prírody hodí.

Canon EF 16-35mm f/4 L IS USM

Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X Mark II, Objektív: Canon EF 16-35mm F4L IS USM, Ohnisko: 17 mm, Clona: 16, Doba expozície: 0,8 s, ISO: 100, Kompenzácia expozície: -3, blesk: Nie, 27. októbra 2015 17:43:00

Ako správne vybrať rozsah objektívu

Najzložitejšou voľbou pri nahradzovaní jednoduchého osivového objektívu s premenným ohniskom bude vybrať ideálny rozsah. Mám kúpiť 17 - 70, 16 - 35, 17 - 40, 24 - 70, 11 - 16 mm, alebo iný, čert aby sa v tom vyznal.

Najdôležitejším kritériom je odpoveď na otázku, aký veľký máte senzor fotoaparátu. Pokiaľ máte full frame zrkadlovku, bude ohnisko 16 mm na výslednej snímke zaberať cca 110° z fotografovanej scény. Ak však máte zrkadlovku s APC-S formátom (krop 1,6x = ohnisko 25,6 mm), uhol záberu bude iba cca 80°, objektív je k menšiemu senzoru bližšie. Snáď len vopred podotknem, že prednosti objektívu Canon EF 16-35mm f/4 L IS USM vyniknú najmä na full frame zrkadlovkách.

Ďalším kritériom je to, aké ohniská najčastejšie používate. Veľa fotografov robí chybu, keď sa dočíta o nutnosti širokouhlého objektívu na fotografovanie krajiny, ale nevie pre neho vybrať správne motívy. Pri používaní ohniska 16 mm je nutné v kompozícii využívať niečo dominantné v popredí, nech sa ten široký priestor zobrazí pútavejšie. Najširšie ohnisko používajú často zbytočne, obraz je "prázdny", často by stačilo iba napríklad ohnisko 24 mm.

Pred kúpou nového širokouhlého objektívu odporúčam prehľadať archív, je na to veľa automatických nástrojov, a zistiť, aké ohniská používate najčastejšie. Lepší by bol pre vás napríklad objektív s rozsahom 24 - 70 mm.

Canon EF 16-35mm f/4 L IS USM

Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X Mark II, Objektív: Canon EF 16-35mm F4L IS USM, Ohnisko: 24 mm, Clona: 16, Doba expozície: 27 s, ISO: 100, Kompenzácia expozície: -1/3, blesk: Nie, 6. mája 2016 23:56:00

Objektív do nepriaznivého počasia

Canon EF 16-35mm f/4 L IS USM patrí do profesionálneho radu objektívov s označením "L". Mechanické vyhotovenie je dokonalé, a aj keď na niektorých miestach plášťa objektívu môžete nájsť kvalitný pevný plast, konštrukcia je veľmi pevná a odolná voči prachu a vlhkosti. Čo zaručujú nielen vnútorné tesnenie, ale aj gumová manžeta okolo bajonetu objektívu. Po mnohých skúsenostiach môžem potvrdiť, že Canon EF 16-35mm f/4 L IS USM zvládne aj silný dážď. Ak však chcete proti vlhkosti byť odolní dokonale, odporúčam mať nasadený predný kruhový filter, predný člen sa totiž pohybuje.

Objektív je oveľa ťažší ako predchodca Canon EF 17-40mm f/4 L USM, váži 615 g oproti 475 g. Čo môže byť spôsobené konštrukciou objektívu so stabilizáciou.

Dĺžka objektívu je 113 mm, to je rovnaká dĺžka ako pri vynikajúcom základnom objektíve Canon EF 24-70 mm f/2,8 L II USM, testovanom vo fotomagazíne. Hoci je objektív celkom ťažký, jeho veľkosť pri práci nijako neobmedzuje.

Prstenec na zmenu ohniska je umiestnený pri bajonete, takže fotograf objektív drží blízko ťažiska zostavy. Zmena ohniska je plynulá v celom rozsahu. Zmena ohniska je interná, ale predný člen sa vnútri objektívu mierne pohybuje dopredu a dozadu, ale nevysúva pred objektív.

Ostriaci prstenec je príjemne široký a umožňuje manuálne zasiahnuť do chodu autofokusu, keď sa zaostrenie nechce chytiť. Z mojej skúsenosti môžem potvrdiť, že objektív zaostruje veľmi rýchlo aj v sťažených svetelných podmienkach, šero, stmievanie, nekontrastné objekty, fotografovanie detailov blízkych objektov.
Ďalšou prednosťou objektívu je to, že ostrenie je nehlučné. Ak nemáte vo fotoaparáte zapnutú signalizáciu zaostrenia, často ani nemáte istotu, či objektív naozaj zaostruje. Ostrenie zaisťuje kruhový ultrasonický motorček. Preostrenie z nekonečna na objekt vo vzdialenosti 1 m objektív zvláda veľmi rýchlo, vďaka krátkej ostriacej dráhe. Ostrenie je interné a pri preostrení sa neotáča predný člen.

Veľmi pekná je pri objektívoch Canon EF 16-35mm f/4 L IS USM dodávaná slnečná clona EW-82. Má praktický tvar, oproti starším objektívom Canon sa oveľa jednoduchšie prenáša pri opačnom nasadení na objektív. Zaberá totiž menej miesta. Šikovná je aj jej poistka, kedy clona veľmi pevne drží na objektíve. Oproti predchodcom je na testovanom objektíve použitá praktickejšia krytka, oveľa pohodlnejšie sa dáva dole a nasadzuje pri nasadenej slnečnej clone.

Veľmi sympatické je na objektíve použitie závitu na filtre s priemerom 77 mm, ktorý mi pripadá veľmi praktický. Má ho väčšina kvalitných objektívov, preto nie sú náklady na ďalšie príslušenstvo také vysoké, ako v prípade priemeru filtra 82 mm. Čo platí najmä v prípade kvalitného polarizačného filtra, ktorý je pre krajinársku fotografiu skoro nutným príslušenstvom. Osobne odporúčam pre objektív Canon EF 16-35mm f/4 L IS USM vyberať polarizačný filter od značky Hoya alebo B+W, nech zbytočne neznižujete optickú kvalitu objektívu. Skôr vyberajte medzi filtrami so slabšou obrúčkou, tie hrubšie by mohli vinetovat (stmavené okrajové časti fotografie). To isté platí, ak by ste používali nejaký ďalší systém zasúvacích filtrov, napríklad filtre prechodové. Pri použití ohniska 16 mm by mohli tiež vinetovať. Obzvlášť v prípade, ak by sa zostava s držiakom kombinovala s kruhovým filtrom. Čo stále veľa fotografov robí. Filtre používať z rozvahou, všetko ďalšie na objektíve môže znížiť jeho výborné vlastnosti.

Canon EF 16-35mm f/4 L IS USM

Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5DS R, Objektív: Canon EF 16-35mm F4L IS USM, Ohnisko: 22 mm, Clona: 14, Doba expozície: 1/3 s, ISO: 100, Kompenzácia expozície: -1,3, Blesk: Nie, 22. februára 2016 06:12:00

Dokonalá ostrosť pri minimálnej clone

Veľmi peknou prednosťou, obzvlášť pri porovnaní s inými širokouhlými objektívmi, je minimálna zaostriteľná vzdialenosť objektívu. Je len 25 cm, čo je veľmi praktické pri fotografovaní menších objektov v prípade, ak chcete súčasne mať vo fotografii niečo z prostredia.

Ideálne sa takto fotografuje hmyz, drobní obojživelníci alebo napríklad menšie rastliny. Zaostríte na objekt a do fotografie zakomponujete krajinu, ktorá snímku krásne dokumentuje. Na "vypichnutie" zaostreného odporúčam používať najmenšiu clonu f/4, objektív je ostrý už pri úplne otvorenej clone.

Keď už sme pri tej ostrosti, ďalej by som to rozvinul. Objektív Canon EF 16-35mm f/4 L IS USM je najostrejší pri clonách f/8 až f/11, pri väčšom zaclonení sa začne optická kvalita zhoršovať a clony väčšie ako f/16 odporúčam používať iba v účelných prípadoch, kde máte dominantné prostredie a chcete mať ostré všetko, čo v obraze je.

Osobne to robím tak, že pri fotografovaní väčšiny krajinárskych motívov s objektívom Canon EF 16-35mm f/4 L IS USM nepoužívam clony väčšie ako f/14, to radšej použijem clonu nižšiu a zaostrený objekt v popredí zvýrazním.

Objektív je ostrý ako britva. Okrem toho, že fotografie obsahujú veľa detailov, pôsobia ostro aj vďaka vynikajúcemu prenosu kontrastu a potlačenej chromatickej chybe. Na tom sa podieľajú dva UD členy a tri asférické šošovky. Práve zlá kresba v rohoch je často dôsledkom nesprávne korigovaného sférického skreslenia. Sférické skreslenie nie je problémom ani na najširšom ohnisku a vinetáciu možno vidieť len na najširšom ohnisku s otvorenou clonou, pri clone f/5.6 už vôbec nevadí. Výrobca aj tak ponúka funkciu, ktorá tieto neduhy automaticky koriguje vo fotoaparáte.

Veľmi dôležité pri hodnotení širokouhlého objektívu je jeho správanie v protisvetle. Objektív má komplikovanú optickú konštrukciu s množstvom optických členov, čo samo o sebe reflexom a zníženému kontrastu v protisvetle nahráva. Obzvlášť pri objektíve s takto širokým záberom, kedy slnko do záberu ľahko "vlezie".

Na objektíve sú použité nano antireflexné vrstvy, ktoré majú oveľa lepšie vlastnosti ako bežné antireflexné úpravy a zaisťujú prechod viac ako 99,9 % svetla. Z praxe môžem potvrdiť, že fotografie v protisvetle sú nielen úplne bez reflexov, ale aj s dokonalým kontrastom a vykreslenými detailmi. Správanie v protisvetle je jednou z výnimočných vlastností objektívu Canon EF 16-35mm f/4 L IS USM. Najmä tí, čo fotografujú so slnkom v zábere, budú nadšení.

Canon EF 16-35mm f/4 L IS USM

Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X Mark II, Objektív: Canon EF 16-35mm F4L IS USM, Ohnisko: 35 mm, Clona: 13, Doba expozície: 1/6 s, ISO: 50, Kompenzácia expozície: -0.3, blesk: Nie, 18. októbra 2016 07:58:00

Radšej svetelný, alebo nesvietivý so stabilizáciou?

Veľmi diskutovaným problémom pri objektíve bude otázka nižšej svetelnosti. Najnižšia možná použitá clona f/4 by mohla vadiť najmä reportážnym fotografom, ktorí pracujú v prostredí, kde nie je príliš svetla. Podobne bude plakať ten, kto má rád minimálne clony na zdôraznenie zaostreného objektu oproti prostrediu. Aj ja osobne by som dal radšej prednosť objektívu vo variante s minimálnou clonou f/2.8, ale iba pri zachovaní rovnakej ostrosti pri vyšších clonách f/14 - f/20. Ono totiž bohužiaľ platí, že svetelné objektívy nemožno príliš pricloniť pri krajinárskej fotografii. Sú konštruované tak, aby boli ostré najmä na nižších, "reportážnych" clonách.

Malú svetelnosť objektívu Canon EF 16-35mm f/4 L IS USM je možné pomerne účelne dohnať použitou vstavanou stabilizáciou. Pokiaľ ju na plášti objektívu zapnete, môžete si dovoliť oveľa dlhšie expozičné časy oproti prípadom, keby objektív stabilizáciu nemal. Výrobca uvádza, že je objektív vybavený poslednou generáciou optickej stabilizácie s účinnosťou 4 EV.

Všeobecne sa hovorí, že pri fotografovaní z ruky je nutné použiť expozičný čas v hodnote prevrátenej hodnoty použitého ohniska. Teda, keď budete mať na objektíve ohnisko 20 mm, expozičný čas 1/20 s by ste mali udržať. Ak však používate stabilizáciu v objektíve, pri troche cviku môžete skúšať časy 1/5 s alebo aj 1/3 s. Pri statických scénach skúste pokojne viackrát, verím, že pri sústredenom stlačení spúšte by to objektív so stabilizáciou mal zvládnuť.

Ako je zrejmé, ideálny širokouhlý objektív neexistuje, každý je vhodný na niečo iné a vy sa musíte rozhodnúť, či fotografujete viac statickú prírodu, krajinu alebo reportáž. Objektív Canon EF 16-35mm f/4 L IS USM bude ideálnym krajinárskym objektívom, verzia s minimálnou clonou f/2.8 skôr na reportáž.

Canon EF 16-35mm f/4 L IS USM

Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X Mark II, Objektív: Canon EF 16-35mm F4L IS USM, Ohnisko: 16 mm, Clona: 4, Doba expozície: 1/500 s, ISO: 800, Kompenzácia expozície: -0.7, blesk: Nie, 6. júna 2015 18:23:00

Alternatívy pre krajinársku fotografiu

Vzhľadom na široké možnosti použitia objektívu Canon EF 16-35mm f/4 L IS USM sa ponúka niekoľko desiatok iných objektívov, s ktorými by bolo možné tento objektív porovnať. Aby som si to porovnávanie uľahčil, popíšem svoj pohľad. Moje priority pre kvalitný širokouhlý objektív sú pomerne špecifické. Objektív používam v 70 % pri fotografovaní krajiny, z 20 % na fotografovanie živej prírody (plazy, obojživelníky, hmyz, rastliny) a z 10 % na fotografovanie nočnej oblohy. Klasické reportážne fotografovanie iba ojedinele.

Asi najbližším variantom je vyššie spomínaný objektív Canon EF 17-40mm f/4 L USM, ktorý je ideálny najmä pre tých, ktorí potrebujú kvalitný široký objektív na fotoaparáty s APC-S formátom a chcú ušetriť. Bohužiaľ sa už asi dlho predávať nebude.

Vďaka výnimočným optickým vlastnostiam (ostrosť, správanie v protisvetle) sú ďalšie varianty iba pri pevných sklách. Skúšal som Canon EF 24mm f/1.4 L USM II, ktorý bol vďaka svojej svetelnosti síce dokonalý na nočné fotografie s polárnou žiarou alebo na zvýrazňovanie živých tvorov v prírode, ale nebolo možné ho príliš používať pri vyšších clonách ako f/10 pri krajinárskej fotografii. Navyše je naozaj drahý.

Možnou alternatívou je objektív Canon EF 16-35mm f/2.8 L USM II, ktorý je síce svetelnejší než objektív testovaný, ale nie je opticky taký dobrý ako alternatíva s f/4, navyše má nevhodný priemer filtra 82 mm. Pri ňom však odhadujem, že by mohol mať do roka svojho nástupcu, ktorý bude opticky dokonalý, bude však opäť oveľa drahší.

Fotografom krajín tak skôr odporučím pevné ohniská, napríklad objektívy Zeiss. Výstupy z objektívu Canon EF 16-35mm f/4 L IS USM sú pri troche šikovnosti a vhodných podmienkach s nimi porovnateľné.

Canon EF 16-35mm f/4 L IS USM

Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 1300D, Objektív: Canon EF 16-35mm F4L IS USM, Ohnisko: 16 mm, Clona: 14, Doba expozície: 1/20 s, ISO: 100, Kompenzácia expozície: 0, Blesk: Nie, 12. júla 2016 08:30:35

Canon EF 16-35mm f/4 L IS USM

Autor: Petr Izdny, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektív: EF100mm f2.8L Macro IS USM, Ohnisko: 100 mm, Clona: 5, Doba expozície: 1/320 s, ISO: 2000, Kompenzácia expozície: 0, Blesk: Nie, 31. októbra 2015 05:41:13

Fotograf Ondřej Prosický sa vo svojej tvorbe zameriava na fotografovanie divokej prírody. Na snímkach chce nápadito zaznamenať správanie zvierat v ich prirodzenom prostredí. Fotografické workshopy a expedície zamerané na prírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiách a má za sebou viac ako tri desiatky autorských výstav.
Technické informácie
BajonetCanon EF
Technológia zaostrovaniaUSM
Ohnisková vzdialenosť16 - 35 mm
Rozsah clonových číself/4 - 22
Priemer filtra77 mm
Min. zaostrovacia vzdialenosť1,13 m
FunkciaStabilizácia

Canon EF 16–35 mm f/4,0 L IS USM - Objektív Doručenie na
predajňu zadarmo
5,0
Canon EF 16–35 mm f/4,0 L IS USM
Objektív pre digitálne zrkadlovky, bajonet Canon EF, určený pre Full Frame a APS-C (ekv. 26–56mm), závit na filtre 77mm, automatické zaostrovanie, odolnosť proti prachu a vlhkosti, stabilizácia, hmotnosť 615g
1 289 €
Na objednávku – termín upresníme
Objednávací kód: OC301b
Vytlačiť
P-DC1-WEB16
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií