Emise pro AP+ v app - všechny segmenty Emise pro AP+ v app - všechny segmenty

Stable coins (VŠETKO, ČO CHCETE VEDIEŤ)

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

Kryptomenám býva často vyčítaná vysoká volatilita, pre ktorú nemôžu plniť úlohu platobnej jednotky. Už pred rokmi preto vznikla myšlienka tzv. stable coinu – tokenu s hodnotou naviazanou na určité platidlo či kôš aktív. Poďme preskúmať ako koncept samotný, tak aj najzaujímavejšie pokusy o vytvorenie stable coinu.

Čo je to stable coin a ako vlastne funguje? Pozrite na zhruba päťminútové video dvoch ekonómov pôvodom zo Švédska.

Stable mince (VŠETKO, ČO CHCETE VEDIEŤ) – OBSAH

  1. Čo je to stable coin?
  2. IOUS – coiny zameniteľné za americké doláre
  3. Kolateralizované inštrumenty, alebo stable coiny vyššej úrovne
  4. Je možné nájsť svätý grál kryptomien?

Čo je to stable coin?

Stable coin je blockchainový token vytváraný s cieľom minimalizovať cenovú volatilitu v prostredí kryptomien. Často je viazaný k hodnote štátnych mien, ako je americký dolár či euro – token by potom nemal vykazovať o nič vyššiu volatilitu než daná mena. Najznámejším stable coinom dneška je USD Tether; ten má však problémy s dôveryhodnosťou a po svete vznikajú ďalšie stable coiny. V princípe existujú dve kategórie stable coinov líšiacich sa svojím prístupom na zabezpečenie stability: IOUS a kolateralizované inštrumenty.

stable coins, porovnanie
Názorná ukážka toho, ako sa môže líšiť cenová volatilita stable coinov a „klasických“ kryptomien. [Crypviz.io]

IOUS – coiny zameniteľné za americké doláre

Prvým typom stable coinov sú tokeny, ktoré sľubujú konvertibilitu za americké doláre (či iné meny), ktoré tím drží na svojom bankovom účte. Token tak v zásade nemá hodnotu sám o sebe; je len záväzkom tímu, že dodrží svoj sľub o plnom krytí prostriedkov na účte. Ide o tzv. IOU (z anglického I Owe You – dlhujem vám) čiže dlžobný úpis.

Ide o priamočiary a jednoduchý spôsob, ako vytvoriť stable coin. Avšak spôsob IOU nespĺňa dva základné aspekty kryptomien: decentralizáciu a „trustlessness“ – absenciu nutnosti dôverovať protistrane. IOU stable coiny sú centrálne vydávané a spravované tímom zakladateľov, ktorým pri používaní stable coinov musíme veriť, že na svojom účte skutočne drží dostatočné rezervy na krytie požiadaviek na vysporiadanie dlhu. A aj keby bol tím dôveryhodný, môže sa skôr či neskôr dostať do problémov s regulátormi či s bankou a o okamžitý prístup k rezervám prísť.

USD Tether

Najznámejším a najväčším príkladom tohto typu stable coinu je USD Tether. Tento projekt s verejne známym tímom spravuje token založený na Omni protokole (bežiaci na bitcoinovom blockchaine) a sľubuje jednoduchú výmenu fiat peňazí (dolárov) do stabilných tokenov a späť.

i Anglické slovo „tether“ znamená doslova „kotevné lano“.

Projekt funguje už od roku 2014 a počas rokov narástol počet tokenov v obehu, a tým pádom aj dolárového záväzku na viac ako 2,5 miliardy dolárov. Svojou kapitalizáciou teda patrí do kryptomenovej top dvadsiatky. Denný obchodovaný objem dosahuje viac ako sto percent kapitalizácie – USD Tether je totiž najčastejšie používaný pre hedging pri obchodovaní na kryptomenových burzách. Keďže len máloktorá kryptomenová burza ponúka fiat páry (BTC/USD pod.), Býva k „výstupe do fiatu“ využívaný práve USD Tether, ktorý v princípe plní rovnakú úlohu – zabezpečenie dolárovej hodnoty pri prepade ceny kryptomien.

USD Tether
Ako je vidno z grafu, kapitalizácia Tetheru zatiaľ iba rastie.

Skutočný exit do doláru, ktorý je možné vybrať na bankový účet, potom väčšinou neprebieha na burzách samotných, ale v zmenárňach, ako sú Coinbase, Bitstamp či Coinmate. USD Tether je obchodovaný na väčšine veľkých búrz (Binance, Huobi, OKEx, Bitfinex). Panujú pritom značné pochybnosti o pravdivosti tvrdení o 100 % krytí – tím stojaci za USDT zverejňuje v rámci „transparentnosti“ iba číselné údaje o údajne držaných dolároch; neexistuje však žiadny vierohodný audit, ktorý by existenciu účtu a dostatočný zostatok potvrdzoval. Spoločnosť spravujúca USD Tether navyše v decembri 2017 dostala predvolanie na doloženie auditu. Ten však dodnes neprebehol.

Podozrivý je tiež v podstate konštantný rast množstva emitovaných tokenov. Je pozoruhodné, že pri veľkom prepade cien v prvej polovici roka 2018 nedochádzalo k väčšiemu vysporiadaniu tokenov za skutočné doláre, a tým pádom aj poklesu tokenov v obehu. Naopak, môžeme pozorovať čoraz väčší nárast, a to až na dnešnú úroveň 2,5 miliardy dolárov.

USD Tether
Stable coin USD Tether nepôsobí zrovna dôveryhodne.

Spomenuli sme už, že CEO spoločnosti stojaci za USD Tether je zároveň CEO burzy s pošramotenou povesťou Bitfinex? Áno, ide o pána Jana Ludovicusa van der Velde. Konšpirační teoretici kvôli tejto prepojenosti hovorí o tom, že Bitfinex sa z hacku z leta 2016 spamätal práve s pomocou nekrytých tokenov USD Tether. Okolo projektu USD Tether skrátka vyvstáva veľa otázok, ktoré sú s rastúcou kapitalizáciou projektu a rozšírenosťou tokenu na všetkých významných burzách stále horúcejšie.

True USD

V odpovedi na nezrovnalosti s USD Tether vznikol projekt True USD. Ten rovnako, ako Tether, sľubuje krytie dolármi 1 : 1. Tím stojaci za True USD stavia na väčšej transparentnosti, kedy svoje doláre neposielate priamo im, ale zavedeným inštitúciám slúžiacim ako opatrovníkom; na základe vstupu od týchto opatrovníkov sú v Ethereum smart contracte vytvorené nové tokeny. Proces je potom opačný, keď má klient záujem o vybranie dolárov.

i Mohlo by vás zaujímať
1. CoinMarketCap. Majte prehľad o kryptomenách!
2. Čo je to vlastne ten blockchain? Ako funguje a na čo je nám prospešný?
3. Kryptomenové forky. Ako sa vetví kryptomena?
4. Krypto bleskovky. Novinky zo sveta kryptomien na jednom mieste.
5. NEO. Platforma zameraná na inteligentné kontrakty.
6. DASH. Kryptomena sľubujúca rýchle transakcie a anonymitu.

Projekt True USD je zatiaľ mladý a jeho kapitalizácia je o niekoľko rádov nižšia (30M USD) ako u Tetheru. Napriek tomu, je však už obchodovaný na veľkých burzách Binance a Bittrex, ktoré sa týmto možno zaisťujú pre prípad kolapsu USD Tether. Avšak True USD je stále jednoduchým IOU s centrálnym bodom zlyhania.

Circle USD Coin

Obdobným projektom je aj projekt USD Coin, za ktorým stojí spoločnosti Circle, Bitmain a Poloniex. Hoci ide o silnú menu s určitou úrovňou dôvery, stále nejde o nič iné než IOU ako v predošlých dvoch prípadoch.

Kolateralizované inštrumenty, alebo stable coiny vyššej úrovne

Oveľa zaujímavejším prístupom k vytvoreniu stable coinu sú kolateralizované inštrumenty – tokeny, ktorých stabilná hodnota sa neodvíja od sľubu správcu držať dostatočný zostatok na bankovom účte, ale od transparentne držaných aktív v rámci smart contractu či na multisig peňaženky. Také inštrumenty, ak budú správne navrhnuté a spravované, sú hypoteticky oveľa stabilnejšie a bezpečnejšie ako prosté IOU. Nevyžadujú takisto centrálneho správcu, keďže môžu byť s pomocou blockchainu, smart contractu a multisig peňaženiek spravované širokou komunitou.

NuBits

Najstarším príkladom tohto prístupu sú NuBits. Tento projekt, spustený už v roku 2014, sa usiluje o vytvorenie stable coinu (1 NuBit = 1 USD). NuBits sú v konečnom dôsledku kryté kolaterálom v podobe tzv. NuShares – blockchainových akcií decentralizovanej organizácie, ktorá stabilný token spravuje. Stabilizácia tu funguje nasledovne:

  • Ak je cena NuBits vyššia ako 1 dolár, dochádza k emisii nových tokenov a ich predaji, čím je vytváraný tlak na zníženie ceny. Výnos z predaja potom slúži ako rezerva a je čiastočne umiestňovaný do order booku na burzách na zabezpečenie likvidity.
  • Ak je cena nižšia ako 1 dolár, dochádza k emisii NuShares a ich predaji, z výnosov sú na trhu nakupované NuBits, tým je vytváraný tlak na zvýšenie ceny.
NuBits chart
Keď sa pozrieme na dlhodobý cenový graf NuBits, zistíme, že projekt úplne dobre nefunguje. V roku 2016 už raz došlo ku kolapsu ceny a dochádza k nemu aj v posledných mesiacoch.

Udržiavať stabilitu tokenu uvedeným spôsobom je asymetricky náročné – zvýšeniu ceny možno zabrániť ľahko, pretože množstvo novo emitovaných NuBits nie je nijako obmedzené. Proti znižovaniu ceny možno však bojovať len do určitej miery: po vyčerpaní prostriedkov v rezerve (ktoré sú navyše vo volatilnej kryptomene, a pri prepade cien tak dochádza k rýchlemu vyčerpaniu) je trh pre nové NuShares len veľmi obmedzený. Kto by koniec-koncov kupoval akcie organizácie, ktorá nie je schopná plniť svoju hlavnú funkciu?

NuShares meme
Človek si skrátka len tak NuShares nekúpi!

Projekt je teraz už pravdepodobne odsúdený na zánik. Cena sa pohybuje pod 0,4 USD a podkladové NuShares sú obchodované na jednej nejasnej burze s mizivým objemom.

Dai

Dai je stable coin vydávaný blockchainovou organizáciou MakerDAO. Organizácia tento stable coin pripravovala od roku 2015 a naostro ho spustila koncom roka 2017. Technicky ide o ERC-20 token bežiaci na Ethereovom blockchaine, ktorého stabilita je zabezpečovaná pomocou kolaterálu zamykaného v smart contract.

i Bitcoin, Litecoin, Ethereum – to sú kryptomeny, ktoré hýbu dnešným svetom. V prípade, že sa o nich chcete dozvedieť viac, pozrite sa na sériu našich prehľadných článkov!

Stable coin Dai je v princípe pôžička, ktorú dlžník kryje poskytnutým kolaterálom. Záujemca o Dai zašle ether (iný kolaterál zatiaľ nie je podporovaný) do špecializovaného smart contractu, a tým vytvorí tzv. CDP – kolateralizovanú dlhovú pozíciu. Ether je samozrejme veľmi volatilný, a krytie 1 : 1 by tým pádom bolo veľmi rizikové. Dlhové pozície preto majú požiadavku na minimálne krytie vo výške 150 %. To znamená, že ak si pri cene 100 USD/ETH chcete požičať Dai v hodnote 100 dolárov, musíte uzamknúť erher v aktuálnej hodnote 150 dolárov. Ak cena etheru rastie, je všetko v poriadku – úroveň krytia sa zvyšuje a záujemcov si prípadne môže požičiavať ďalší stable coiny. Ak cena etheru klesá, je dlžník vyzvaný na doplnenie kolaterálu či vrátenie stable coinov. V prípade, že cena naďalej klesá a dlžník nekoná, je pozícia automaticky zlikvidovaná.

Dai credit system meme
Dai a CDPs je jednoducho povedané taká kryptozáložňa.

Systém dlhových pozícií Dai pôsobí na prvý pohľad veľmi komplikovane. V princípe ale CDP nie je ničím iným ako kryptomenovou záložňou. Čo sa však stane, keď cena etheru (či v budúcnosti iného kolaterálu) skolabuje počas krátkej doby, takže sa pozícia nestihne zlikvidovať? Potom je poslednou možnosťou záchrany stability predaj „akcií“ organizácie MakerDAO čiže tokenov Maker. Výnos z predaja je potom využívaný na sanovanie rizikových dlhových pozícií.

Ak vám tento model nápadne pripomína NuBits/NuShares, nie ste v tom sami. Až čas ukáže, či bude decentralizovaná organizácia MakerDAO stanovovať adekvátne požiadavky na kolateralizáciu a či budú jej blockchainové akcie v dostatočnej miere dopytované. So stable coinom Dai sa zatiaľ môžete stretnúť na decentralizovaných burzách, ako je OasisDex či Ethfinex.

Projekty v príprave: Havven a Basis

Okrem uvedených projektov sú momentálne v príprave minimálne dva ďalšie projekty, ktoré sa usilujú o spustenie stable coinu. Ide o Havven financovaný s pomocou ICO vo výške 30 miliónov dolárov (3/2018) a Basis financovaný investormi zo Sillicon Valley, ktorí projektu zverili 133 miliónov dolárov (4/2018). Keďže tieto projekty nie sú spustené, prejdeme si ich iba v stručnosti – následný vývoj v ostrej prevádzke potom sám ukáže, či teória opísaná v projektových white paper fungujú aj v reálnom svete.

Nomin Havven meme
Projekt Havven svojou povahou pripomína perpetuum mobile

Projekt Havven je variáciou na Dai: existuje tu stable coin (nomin), ktorý je krytý kolaterálom, ktorý spravuje decentralizovaná organizácia držiteľov volatilného tokenu Havven. Celý projekt však pôsobí na papieri ako jedno veľké perpetuum mobile – kolaterál totiž nie je nič iné ako tokeny Havven, ktorých hodnota sa má odvíjať od odvedených transakčných poplatkov za platby v nominoch. Inými slovami, projekt bude fungovať iba vtedy, keď bude fungovať.

Projekt Basis má ambiciózne motto „stabilná kryptomena s algoritmickou centrálnou bankou“. Stručne povedané, stable coin tu má byť krytý variabilným košom kolaterálu, ktorého zloženie je riadené algoritmom, ktorý sa snaží napodobniť rokovania skutočných centrálnych bánk. Ak je cena stable coinu vyššia ako 1 dolár, sú (pochopiteľne) vydávané nové coiny; ak je cena nižšia, sú vydávané „dlhopisy“, ktoré sú v podstate stávkou na to, že cena pôjde opäť hore. Čo, ako podotýka veľký kritik projektu Preston Byrne, opäť pripomína perpetuum mobile.

Je možné nájsť svätý grál kryptomien?

Stable coin je podľa niektorých „svätým grálom“ kryptomien, bez ktorého sa nikdy nepodarí naplniť víziu decentralizovaných neštátnych peňazí. Podľa kritikov, ako v prípade vyššie uvedeného Prestona Byrneho, ide o utópiu – buď bude mať stable coin podobu centralizovaného IOU, a tým pádom nemá s kryptomenami veľa spoločného, alebo bude možné vysať kolateralizáciu prostredníctvom špekulantský útok, akým sa preslávil George Soros pri svojom shorty britskej libry v roku 1992.

Tak či tak, bude zaujímavé uvedené a novo vznikajúce projekty pozorovať – kryptomeny sú zaujímavé už len z dôvodu početných experimentov s ekonomickými modelmi. Mnohé z týchto experimentov nikam nepovedú, niektoré však môžu otvoriť dvierka veľkým objavom. Koniec-koncov aj samotný Bitcoin je jedným veľkým experimentom.

Josef Tětek

Josef Tětek

Josef Tětek je členom správnej rady Liberálneho inštitútu, kryptomenám sa aktívne venuje od roku 2015 (publikácia na Finmag.cz, BTCtip.cz). Do budúcnosti vidí najväčší potenciál v Lightning Network, cross-blockchainových riešeniach a decentralizovaných burzách. @KryptoJoseph na Twitteri.

4,5
Seasonic Prime 1300 W Gold
PC zdroj 1300W, ATX, 80 PLUS Gold, 8 ks PCIe (8-pin/6+2-pin), 14 × SATA, odpojiteľné káble, aktivny PFC, tepelná regulácia otáčok a sieťový vypínač, 135 mm ventilátor, Plne modulárny, hĺbka 170 mm
219,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: UE313o6
4,8 62×
EVGA 750 GQ Power Supply
PC zdroj 750W, ATX, 80 PLUS Gold, účinnosť 92%, 6 ks PCIe (8-pin/6+2-pin), 9 × SATA, odpojiteľné káble, aktivny PFC, tepelná regulácia otáčok a sieťový vypínač, 135 mm ventilátor, Semi modulárny, hĺbka 165 mm
100,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: EV300bb
5,0 52×
EVGA 650 GQ Power Supply
PC zdroj 650W, ATX, 80 PLUS Gold, účinnosť 92%, 4 ks PCIe (8-pin/6+2-pin), 9 × SATA, odpojiteľné káble, aktivny PFC, tepelná regulácia otáčok a sieťový vypínač, 135 mm ventilátor, Semi modulárny, hĺbka 165 mm
92,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: EV300ba
Vytlačiť
P-DC1-WEB07
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií