KIDS TOPky Robotický vysavač Siguro

Super Smash Bros. Ultimate (RECENZIA) – ultimátna smršť videoherných hrdinov

Zobraziť katalóg

Recenzia

Aktualizované

Super Smash Bros. je séria crossoverových bojoviek, ktorá sa nebojí proti sebe postaviť hrdinov z radov známych aj menej známych videoherných titulov. Na jednom bojisku tak nie je problém vidieť Maria, Pokémonov, Solida Snakea, Kena a Ryu, Kirbyho, Donkey Konga, Sonica a veľa ďalších. Super Smash Bros. Ultimate ide v tomto smere ešte ďalej než predošlé diely a ponúka viac ako 70 hrateľných postáv a 100 arén. Je to ten ultimátny diel obľúbenej série, na ktorý fanúšikovia čakali, alebo v tomto prípade platí neslávne známe pravidlo, že čo je veľa, to je veľa?

Recenzia NovinkyDojmy z hrania


• Žáner: Bojovka • Vývojár: Bandai Namco, Project Sora • Vydavateľ: Nintendo • Platformy a Dátum vydania: Switch (7. decembra 2018) • Homepage: www.smashbros.com/enGB/


Časti článku:


Obsah recenzie Super Smash Bros. Ultimate

 1. Super Smash Bros. Ultimate – milované postavy tiahnu do boja
 2. Super Smash Bros. Ultimate – zápasy v aréne stokrát inak
 3. Veeeeeeeeľa postáv, arén a hudby
 4. Audiovizuálne spracovanie vás zrazí na kolená, a potom aj z plošinky
 5. Ultimátny záver ultimátnej hry
 6. Recenzia Super Smash Bros. Ultimate: záverečné hodnotenie

Super Smash Bros. Ultimate – milované postavy tiahnu do boja

Recenzia: 16. 12. 2018 • Autor: Štěpán Lenk

Super Smash Bros. Ultimate rozhodne nechodí okolo horúcej kaše. S nejakým extra vysvetľovaním alebo tutorialom si hlavu nerobí, jednoducho sa objavíte v menu, kde si vyberiete jeden zo 4 hlavných režimov a môžete sa pustiť do boja, bez nejakej väčšej bojovej prípravy. Trochu pozvoľnejší prístup by som určite privítal, relatívne skoro som sa ale zorientoval.

Super Smash Bros. ultimate; screenshot: cover

Oficiálna promofotka ukazuje pár hrateľných charakterov v akcii.

V princípe je totiž Super Smash Bros. Ultimate až geniálne jednoduchý. Po vzore ostatných bojoviek som krátko po začiatku hry hľadal zoznam bojových komb pre jednotlivé postavy, Smash Bros. však takto nefungujú. Každá postava má k dispozícii štandardný a špeciálny útok, skok, supersilný Smash Attack, štít a chytenie. Čo na prvý pohľad nie je veľa, veci sa ale v skutočnosti majú trochu inak.

Väčšina týchto spomínaných pohybov totiž ešte oplýva špeciálnymi variáciami definovanými smerovou páčkou – napríklad Mario pri obyčajnom stlačení špeciálneho útoku hodí v ústrety nepriateľovi malý fireball, keď ale rovnaké tlačidlo stlačíte znovu a budete zároveň pravú páčku držať smerom nahor, Mario vyskočí vysoko do vzduchu a zasype radom rýchlych úderov kohokoľvek, kto sa mu pripletie do cesty. Smerovaním páčky potom premieňate aj ostatné pohyby, táto schéma ovládania je potom spoločná pre všetky postavy v hre.

Jednotlivé charaktery sa od seba samozrejme diametrálne líšia ako útokmi, tak rýchlosťou pohybu, akonáhle sa ale naučíte základné princípy, viete vlastne ovládať všetky postavy v hre, čo je ale skvelé, pretože sa nemusíte do zblbnutia učiť nové kombá, ak sa napríklad rozhodnete vyskúšať zahrať si za niekoho nového.

Super Smash Bros. ultimate; gameplay: victory Super Smash Bros. ultimate; gameplay: drak Super Smash Bros. ultimate; gameplay: kreativita

Obrázok 1: Takú obrazovku by som si prial vidieť po každom zápase. Obrázok 2: Len si tak bojujete ...A zrazu ...drak! Obrázok 3: Arény svojou podobou vychádzajú zo skutočných videoherných sérií.

Súboje v Super Smash Bros. Ultimate nie sú ani tak o reťazení komb ako v iných bojovkách, ale hlavne o načasovaní jednotlivých úderov a ich vhodnom použití v danej situácii. Aj napriek svojej relatívnej prístupnosti je však bojový systém až nečakane komplexný. Základy síce pochopíte behom pár minút, avšak ozajstné vypilovanie všetkých herných mechanizmov vám nejakú dobu zaberie. A práve preto tu podľa môjho názoru súboje fungujú tak dobre. Nie je problém do hry skočiť po hlave a okamžite sa začať baviť. Ak sa však hre chcete venovať, učiť sa pokročilejšie mechaniky a neustále sa zlepšovať, smelo do toho.

Veľkým rozdielom oproti ostatným bojovkám je tiež fakt, že tu jednoducho nestačí nabehnúť do arény a protivníkov umlátiť. To by bolo príliš nehumánne. V Super Smash Bros. Ultimate totiž svojich nepriateľov porazíte tak, že ich ...vystrelíte do stratosféry. Aspoň myslím. Nie som si úplne istý, do akej časti plynného obalu planéty ich teda vystrelíte, určite je to ale veľmi vysoko.

Vaším cieľom je v Super Smash Bros. Ultimate svojich nepriateľov odpáliť dobre miereným úderom mimo hernej plochy, alebo ho akokoľvek inak dostať preč z arény. Vtip je v tom, že čím väčšie poškodenie ostatným uštedríte, tým ďalej ich odpálite, a ich nádeje na návrat do bojisko sa veľmi rýchlo zmenšujú. To isté však platí aj pre vás, finálne momenty väčšiny zápasov tak bývajú až neznesiteľne napínavé.

Super Smash Bros. ultimate; screenshot: duel

Kto toto vyhrá?

Súboje všeobecne sú v Super Smash Bros. Ultimate pekelne rýchle, chaotické, adrenalínové a naozaj zábavné. Vidieť vedľa seba tak veľa rôznych postáv z takého množstva rozdielnych videoherných vesmírov je zážitok sám o sebe, zbesilé tempo potýčok ale všetkému dodáva ten pravý šmrnc a ja vám zaručujem, že sa v priebehu každého zápasu budete nadšením chichotať radosťou ako Mario na stupňoch víťazov.

Super Smash Bros. Ultimate – zápasy v aréne stokrát inak

Akonáhle sa vám súbojový systém dostane pod kožu, začnete pravdepodobne podrobnejšie skúmať herné režimy, ktoré Super Smash Bros. Ultimate obsahuje a fíha – zastáva vážne dosť. Úvodná obrazovka síce zdanlivo ponúka len 4 možnosti (Smash, Spirits, Online, Games & More), po rozkliknutí ale zistíte, že každá z týchto položiek v sebe zahŕňa aj niekoľko ďalších variácií, konečná ponuka režimov je tak nezvyčajne bohatá.

Smash je hra vo svojej kryštalickej podobe. 1 aréna, 4 bojovníci, víťaz smie byť len jeden. Môžete ale zvoliť aj tímový variant (Squad Strike), klasický turnaj, prípadne variant 300 % Sudden Death, keď všetci zápasníci začínajú s maximálnym poškodením a jeden jediný dobre mierený úder pre nich môže byť fatálny.

Super Smash Bros. Ultimate – zápas (gameplay)

Donkey Kong versus Ike. Kto asi vyhrá?

Spirits mód je vlastne príbehová časť Super Smash Bros. Ultimate, kde sú v úvodnej epickej animácii všetky hrateľné charaktery (okrem Kirbyho) zajatí a zbavení svojich duší. Ich telá potom posadnú akési zákerné bytosti, ktoré z milovaných charakterov vytvoria akúsi tieňovú variáciu svojich vlastných osobností. A na úbohej ružovej guľôčke Kirbym teraz závisia ich osudy.

Náplňou tohto režimu je potom cestovanie hernou mapou a oslobodzovanie duší jednotlivých bojovníkov (Spirity), ktoré si neskôr môžete aktivovať ako pasívne vlastnosti (vyššia obrana, vyššia sila, menšie poškodenie jedom atď.) svojej postavy, ktoré môžete ľubovoľne meniť. Mód Spirits si totiž hojne požičiava z RPG, môžete teda získavať rôzne skilly, levelovať spiruty a aktivovať si pred každým zápasom len tie, ktoré sa vám práve hodia. V priebehu vášho putovania mapou ale narazíte aj na obchody, truhlice s pokladmi a chrámy, kde svoje Spirity môžete naďalej trénovať.

Super Smash Bros. ultimate; screenshot: spirity

Spirit tvorí náhrady za pasívne vlastnosti – poznáte z RPG.

A akokoľvek to znie na bojovku prazvláštne, v praxi všetko funguje prekvapivo dobre. Je to rozhodne odvážny a inovatívny krok v rámci celej série, musím sa ale priznať, že som radšej trávil čas v niektorej z variácií klasického Smash módu.

V prípade online režimu sa asi nedočkáte žiadneho zásadného prekvapenia. Jednoducho Smash so živými ľuďmi a množstvom nastavení, kde si hru prispôsobíte podľa svojho gusta a vrhnete sa do zápolenia s reálnymi hráčmi. Na záver tu ešte máme režim nazvaný Games & More, kde nájdete tréning, Classic Mode, ktorý vás postaví pred niekoľko preddefinovaných protivníkov a Mob Smash, ktoré proti vám vrhne priamo celé zástupy nepriateľov naraz.

Super Smash Bros. ultimate; gameplay: smash Super Smash Bros. Ultimate; gameplay: online Super Smash Bros. ultimate; gameplay: skilly

Obrázok 1: Len vy proti armáde nepriateľov. Podarí sa vám prežiť? Obrázok 2: Ako sa vám podarí pri súboji so živými protivníkmi? Obrázok 3: Skilly hrajú v režime Spirits dôležitú úlohu.

Takže aby bolo jasné – na prvý pohľad to tak úplne nevyzerá, ale Super Smash Bros. Ultimate ponúka doslova množstvo obsahu, vďaka ktorému môžete zhadzovaním nepriateľov z plošiniek stráviť desiatky hodín intenzívnej zábavy.

Veeeeeeeeľa postáv, arén a hudby

Herných režimov teda rozhodne nie je málo, ostatné aspekty hry ale v ničom nezaostávajú. Samostatný odsek si zaslúžia skvele navrhnuté arény (celkom ich je okolo 100), ktoré vo väčšine prípadov dizajnom vychádzajú zo skutočných levelov videoherných sérií, ktoré sa v Super Smash Bros. Ultimate objavia. Sú úžasne variabilné a predovšetkým premenlivé, nezriedka sa aréna počas zápasu pred očami transformuje na niečo iné, presunie do inej časti, prípadne vám bojovanie znepríjemní prúdiaca láva, silný vietor, prepadajúce sa plošinky a tak podobne.

Vďaka tomu sa v súbojoch rozhodne nebudete nudiť, veľkú časť hrateľnosti Super Smash Bros. Ultimate tak ale zároveň tvorí aj potreba si jednotlivé mapy poriadne zapamätať a naučiť sa, na čo si v konkrétnych prípadoch dávať pozor. Pretože nie je nič lepšie, ako keď vyhráte match takmer bez námahy vďaka nevedomosti vlastných súperov, ktorí sa bezstarostne a bezhlavo mlátia na zničiteľnej plošinke.

Super Smash Bros. Ultimate; gameplay: arena Super Smash Bros. Ultimate; gameplay: Legend of Zelda Super Smash Bros. Ultimate; gameplay: postavy

Obrázok 1: Arény často vychádzajú zo skutočných videoherných levelov. Obrázok 2: Tu na obrázku aréna inšpirovaná Legend of Zelda: Breath of the Wild. Obrázok 3: Toto je len obyčajný zlomok finálneho zoznamu hrateľných postáv.

Obrovský počet hrateľných úrovní celkom v kľude dorovná počet samotných bojovníkov, s ktorými sa môžete vydať do akcie. Je tu skutočne takmer každý, na koho si spomeniete. Mario, Yoshi, Pokémoni, Solid Snake, Sonic, Kirby, Wario, Bayonetta, Link, Princezná Peach ...a pokračovať by som mohol ešte dosť dlho.

Samozrejme začínate len s pár charaktermi a ostatné si postupne odomykáte, čo je tiež vyriešené pomerne originálne. Jednoducho si hráte, a približne každých 10 minút sa objaví nečakaný votrelec, ktorý vás vyzve na súboj. Ak vyhráte, postava vášho protivníka sa vám sprístupní a môžete si za ňu kedykoľvek zahrať.

Super Smash Bros. Ultimate; screenshot: votrelec

Nový, tajomný protivník sa objavil! Podarí sa vám ho zložiť?

Trochu netradičný prístup, musím ale povedať, že je to vymyslené dobre. Vďaka tomuto poňatiu totiž máte neustále pocit, že získavate niečo nové. Teda ak sa vám darí tieto duely naozaj vyhrávať a nepadáte v kritických chvíľach neustále z plošiniek do priepastí. Ako ja.

Audiovizuálne spracovanie vás zrazí na kolená a potom aj z plošinky

Tesne pred záverom sa ešte pozrieme na vyrazený zúbok audiovizuálnemu spracovaniu, ale prečo to nejako dlho rozoberať? Grafika je jednoducho krásna a výrazne štylizovaná do moderného „Mario“ štýlu á la Mario Kart 8 alebo Mario Odyssey, zároveň je ale prekvapivo detailná a upúta na prvý pohľad. Navyše je aj napriek svojmu špecifickému grafickému štýlu schopná predviesť vizuálne pôsobivé scenérie, najmä v pozadí samotných arén.

Že sú výborné aj zvuky, už asi väčšina z vás tak nejako očakávala – aby toho ale nebolo málo, Super Smash Bros. Ultimate navyše obsahuje asi tak trilión (plus mínus 1) hudobných trackov, ktoré skvele podkresľujú frenetický akčný nárez na obrazovke Nintenda Switch. A ak toto všetko nie je deal storočia, tak už neviem.

Super Smash Bros. Ultimate; screenshot: Wario

Wario máva na rozlúčku!

Ultimátny záver ultimátnej hry

Úspešne sme sa dostali na záver recenzie a ja musím povedať, že nejaké výrazné chyby na Super Smash Bros. Ultimate hľadám naozaj ťažko. Spirit mód sa mi bohužiaľ zdal o niečo menej zaujímavý ako samotné bojovanie v iných režimoch a taktiež úplné začiatky hry by mohli byť vysvetlené o niečo viac zrozumiteľnejšie, inak sa ale nemôžem príliš sťažovať.

Až škandalózne množstvo hrateľných hrdinov, levelov, režimov a hudby vás jednoducho ohromí a pripúta k obrazovke na dlhé hodiny až dni. Máme tu vynikajúce pokračovanie obľúbenej série, výbornú bojovku a jednoducho skvelú hru. Super Smash Bros. Ultimate vyšlo 7. decembra 2018 pre platformu Nintendo Switch. 

Recenzia Super Smash Bros. Ultimate: záverečné hodnotenie

       Hodnotenie 93 % Alza.sk
Hlavné parametre: Hrateľnosť
90 %
Audiovizuálne spracovanie
90 %
Znovu hrateľnosť
90 %
Super Smash Bros. Ultimate; recenze

Klady

 • Výborná hrateľnosť
 • Skvelé audiovizuálne spracovanie
 • Veľa hrateľných postáv
 • Veľa arén
 • Veľa režimov
 • Veľa všetkého

Zápory

 • Na začiatku možno budete trošku tápať
 • Režim Spirits nie je až tak zábavný ako zvyšok hry
Štěpán Lenk

Štěpán Lenk

Písaniu o videohrách, či už vo forme samostatných článkov alebo recenzií, sa venujem približne od roku 2017, kedy som svojimi textami začal prispievať na server Zing.cz, aby som neskôr napevno zakotvil v redakcii Alza Magazínu. Mojimi obľúbenými žánrami sú RPG a akčné adventúry z pohľadu tretej osoby, nepohrdnem ale aj nejakým tým zápasom o prežitie v battle royale tituloch. Všeobecne ale pri hrách razím heslo, že skvelá hrateľnosť je nadradená nabúchanej grafike.

Super Smash Bros. Ultimate – Novinky

 1. (10. 12. 2018) Joker beží do boja
 2. (5. 11. 2018) Legendárny antagonista rozšíri zoznam bojovníkov Super Smash Bros Ultimate
 3. (14. 6. 2018) Super Smash Bros. Ultimate – port dotiahnutý k dokonalosti
 4. Veľa pekných vecí a bomba na záver

Joker beží do boja

• Novinka: 10. 12. 2018 • Autor: Štěpán Lenk

Bohužiaľ nemyslím toho komiksového Jokera, čo tak rád Batmanovi robí zo života peklo a ešte sa pri tom baví. Mám na mysli Jokera z Persona 5 alias hlavného hrdinu spomínanej hry alias stredoškolského študenta, ktorého vyhodili zo školy kvôli falošnému obvineniu z napadnutia. To by snáď ako rýchle predstavenie stačilo a teraz už sa ale na štýlový trailer pozrite sami.

Super Smash Bros. Ultimate – Joker (trailer)

Čierna, červená a biela, tomu sa hovorí štýl.

Fanúšikovia série Persona určite radosťou skáču, mňa osobne táto správa ale necháva chladným, pretože som nikdy nehral ani sekundu zo žiadneho dielu. Je ale úctyhodné, že už tak impozantný zoznam hrateľných postáv sa v budúcnosti ešte rozrastie. DLC bude dostupné za necelých 5 dolárov a bude obsahovať postavu Jokera, tematickú bojovú arénu a pár nových hudobných podmazov. Kedy presne ale DLC vyjde, zatiaľ bohužiaľ nie je známe.Legendárny antagonista rozšíri zoznam bojovníkov Super Smash Bros Ultimate

• Novinka: 5. 11. 2018 • Autor: Štěpán Lenk

40 minút dlhá prezentácia sa venovala predovšetkým jednotlivým bojovníkov a herným módom, v druhej polovici prenosu ale prišla reč aj na budúcnosť Super Smash Bros Ultimate. Základná hra síce obsahuje všetky hrateľné postavy zo všetkých predošlých dielov tejto série, Nintende je to ale zjavne málo, pretože niekoľko nových plánuje vydať ako sériu platených DLC. Tie budú obsahovať novú hrateľnú postavu, novú arénu a niekoľko hudobných podmazov, čo nie je zlý balíček, otázkou ale zostáva, kto ďalší týmto spôsobom rozšíri už tak úctyhodný zoznam bojovníkov?

Super Smash Bros. Ultimate – Piranha Plant (trailer)

Pozrite sa na Piranha Plant v akcii.

Nintendo našťastie trochu poodhalilo svoje plány, takže vieme, že s prvým DLC do Super Smash Bros vo svojom kvetináči prifrčí ...Piranha Plant! Že vám toto meno nič nehovorí? Dobre, skúsime trochu menej oficiálny názov. Čo takto „mäsožravý kvietok z Maria“? Už sa orientujete? Super, ideme ďalej.

Tento klasický a v histórii videohernej zábavy pevne zakorenený (áno, tento termín som použil naschvál) protivník legendárneho Maria bude vedieť pľuť jed, odrážať ostnaté gule a vďaka svojej flexibilnej stonke bude schopný aj útokov na dlhšiu vzdialenosť, čo z tejto rastliny robí vcelku vyváženého bojovníka. Pirahna Plant je momentálne dostupná zadarmo ako bonus k predobjednávke plnej verzie hry, po vydaní ale za túto rastlinku budete musieť zaplatiť 5.99 USD, rovnako ako za ostatné plánované DLC. Takže ak si plánujete Super Smash Bros Ultimate rovnako zaobstarať a vo vašej hrudi bije srdce botanika, asi by som s predobjednávkou neváhal.Super Smash Bros. Ultimate – port dotiahnutý k dokonalosti

• Novinka: 14. 6. 2018 • Autor: Štěpán Lenk

Pekne po poriadku: od oznámenia tejto hry na akcii Nintendo Direct v marci dlho nebolo jasné, či ide o úplne novú hru, alebo nejaký vylepšený port. Vďaka vyčerpávajúcej prezentácii na E3 2018 však máme jasno. Super Smash Bros. Ultimate je port 4. dielu série, avšak vypilovaný k dokonalosti.

Môžeme teda očakávať podstatne vylepšenú grafiku, tvorcovia sa ale zamerali aj na balansovanie hrateľnosti a vychytanie všetkých drobných nedostatkov, ktoré mala pôvodná hra na Nintendo 3DS a Wii U. Zmeny sa prejavia napríklad na spresnení úskokov, ktoré zaručia lepšie ovládateľné pristátia. Pribudne aj nový indikátor pri hráčoch, ktorí sa dostanú mimo priestoru arény, ale sú ešte technicky nažive. Ničivé zakončovacie „smash“ útokmi potom budú oveľa rýchlejšie, aby efektné animácie nijako nebrzdili tempo hry. Podobné vylepšenia rozhodne vítame.

V Super Smash Bros. Ultimate budú všetci hrdinovia sveta

Dobre, všetci hrdinovia sveta nie. Ale nebudeme od toho zase tak ďaleko. Super Smash Bros. Ultimate totiž zahrnie úplne všetky hrateľné postavy, ktoré sa kedy v rámci série (a všetkých DLC) objavili na obrazovke. V praxi to znamená viac ako 60 postáv zo všetkých možných herných titulov, či už vyšli pod ochrannými krídlami spoločnosti Nintendo, alebo nie.

Super Smas Bros. Ultimate; screenshot: Ridley Super Smash Bros. Ultimate; screenshot: Donkey Kong
Obrázok 1: Na radosť všetkých fanúšikov sa konečne objaví aj Mega Manov protivník Ridley. Obrázok 2: Donkey Kong nesmie chýbať!

Rozhodne môžeme počítať s Mariom a jeho bratom Luigim, princeznou Peach, Wariom, Bowserom, Linkom, Zeldou, Donkey Kongom, Kirbym, objaví sa ale aj Solid Snake, Bayonetta, Inklingovia zo Splatoon, Cloud z Final Fantasy, Pikachu, Charizard, Squirtle, Mega Man, Sonic a množstvom (veľkým!) ďalších obľúbených charakterov. Tomu hovorím ultimátny nášup.

Super Smash Bros. Ultimate tak vďaka tejto záplave postáv musí prejsť určitým stupňom vyváženia ich schopností, v žiadnom prípade ale nehrozí to, že by sa za každého hrdinu vo výsledku hralo úplne rovnako. Nintendo si určite dobre postráži, aby nikto z nabitého zoznamu nestratil svoju identitu.

Dlhé čakanie na akékoľvek podrobnosti sa zrejme vyplatilo, Super Smash Bros. Ultimate sa javí ako solídny port staršej hry, s ktorým sa autori ako sa patrí vyhrali. Pokiaľ zdanie klame, budeme sa môcť presvedčiť krátko pred tohtoročnými Vianocami, hra dorazí na pulty obchodov 7. decembra 2018.

Super Smash Bros. Ultimate; wallpaper: cover

Kompletný zoznam charakterov vyzerá naozaj impozantne.
Veľa pekných vecí a bomba na záver

Musím povedať, že Nintendo Direct bola podarená prezentácia. Tvorcovia hovorili stručne, takže ani omylom nestihli nudiť. K predstaveným hrám vždy povedali pár informácií, pustili trailer a išlo sa ďalej. Krátke, výstižné, super. Prvá časť prenosu bola venovaná novým titulom na konzolu Nintendo 3DS, kde zaujali predovšetkým hry Luigi's Mansion alebo Detective Pikachu, zvyšné dve tretiny sa zamerali na pripravované tituly na Nintendo Switch. A že je na čo sa tešiť.

V priebehu tohto roka totiž na pamäťové karty našich Switchov dorazia okrem iného Kirby Star Allies, Crash Bandicoot N-Sane Trilogy, skvelo vyzerajúci Mario Tennis Aces alebo napríklad trochu nečakane aj Dark Souls Remastered či South Park: The Fractured But Whole. Tomu hovorím veľké plány.

Na záver si však páni z Nintenda prichystali poriadnu pecku. Trailer (či skôr teaser) odohrávajúci sa na čisto bielom pozadí spočiatku ukazoval pomerne štandardnú bitku vo Splatoone a nasvedčoval skôr nejakému novému dielu rovnomennej série. Sledovali sme dvoch bojovníkov ozbrojených atramentovými samopalmi, rýchly beh striedali dynamické úskoky a farebné škvrny rýchlo pokrývali bojisko.

Potom ale obrazovka pomaly sčernela a v tieňoch sme mohli rozoznať obrysy niekoľkých známych videoherných tvárí. Temnotou potom postupne prestúpila ohnivá žiara a na obrazovke sa objavilo plamenné logo. Logo Super Smash Bros. Ultimate. Milióny hráčov v ten moment vykríkli nadšením.

Super Smash Bros.; Wallpaper: hrdinovia

Ponuka postáv, za ktoré si môžete v Super Smash Bros. Ultimate zahrať, je vskutku úctyhodná.

Super Smash Bros. Ultimate sa vracia!

Pokiaľ vám tento názov nič nehovorí (pravdepodobnosť je malá, ale aj s takými musíme počítať), tak vedzte, že ide o ohromne populárnu značku takzvaných crossover bojoviek, v ktorých sa na jednej obrazovke zídu postavy z rôznych videoherných sérií. Hrateľnosť sa od ostatných titulov tohto žánru odlišuje hlavne tým, že vaším cieľom nie je protivníkov pripraviť o všetko zdravie, ale snažíte sa ich zraziť dole z hernej plochy.

Doteraz vznikli 4 diely na platformy Nintendo 64, Game Cube, 3DS a Wii U. Na vývoj každého z nich dohliadal Masahiro Sakurai a vydanie mala na starosť spoločnosť Nintendo. A teraz, po túžobnom očakávaní a nekonečných špekuláciách, je konečne potvrdený vývoj novej časti Super Smash Bros. Ultimate na platformu Nintendo Switch.

Super Smash Bros.; Gameplay: Mario kop Super Smash Bros.; Gameplay: súboj Super Smash Bros.; Gameplay: veľký súboj

Vás ale okrem týchto všeobecných rečí určite zaujíma, čo sme sa vlastne z tohoto traileru dozvedeli konkrétneho. No, popravde, zatiaľ tvorcovia s informáciami skôr šetria. Je potvrdené vydanie v tomto roku, siluety postáv schovaných v tieňoch celkom nepochybne prezrádzali prítomnosť Maria a Linka z Legend of Zelda a určite si budeme môcť zahrať aj za Inklingov zo série Splatoon, ako napovedala prvú časť teaseru. No... a to je vlastne všetko, čo zatiaľ vieme.

Nové informácie budú postupne pribúdať, pár vecí už ale môžeme s kľudným svedomím odhadnúť dopredu. Dám ruku do ohňa za to, že sa ako hrateľné postavy ukáže Mariov úhlavný nepriateľ Bowser, jeho brat Luigi, počítať najskôr môžeme s Donkey Kongom a Kirbym, jednoducho s tými najväčšími tromfami, ktoré bude môcť Nintendo vytiahnuť z rukáva. A ďalšie postavy budú určite nasledovať v rámci DLC.

Veľkým otáznikom však zostáva, či ide o úplne novú hru, alebo o graficky upgradovaný port nejakej predošlej verzie? Vzhľadom na to, že posledný diel Super Smash Bros. vyšiel v roku 2014 na Wii U, nemôžeme túto možnosť úplne vylúčiť. Osobne by som si prial originálny titul, ale výborné hry ako napríklad Mario Kart 9 ukazujú, že Nintendo svojej hry portovať z Wii U na Switch jednoducho vie. Nemáme sa teda čoho báť.

Super Smash Bros.; Wallpaper: súboj v aréne

Tešiť sa môžete na dychberúce súboje

Super Smash Bros. Ultimate – dojmy z hrania

 1. Dojmy z hrania Super Smash Bros. Ultimate
 2. Hlavnou zbraňou Super Smash Bros. Ultimate je nový obsah

Dojmy z hrania Super Smash Bros. Ultimate

• Dojmy z hrania: 19. 10. 2018 • Autor: Filip Němec

Jednou z veľkých zbraní Nintenda je vynikajúca práca s vlastnými postavami, ktoré dokáže využiť v pôsobivých crossoveroch. Tým aktuálne najsledovanejším je Super Smash Bros. Ultimate, čo je výrazne vylepšená bojovka z Wii U. Áno, ďalší port, u ktorého ale fanúšikovia Nintenda skôr slintajú radosťou, než by lamentovali nad ďalšou prerábkou. Prídavok Ultimate totiž znamená, že ide o najlepšiu možnú verziu, čo som si mohol ohmatať priamo na Gamescome, kde som si Super Smash Bros. Ultimate krátko vyskúšal.

Hrateľnosť zostáva takmer identická. Na jednej obrazovke sa stretne štvorica hráčov a je úplne jedno, ako veľmi ste v tomto žánri skúsení. Tak či onak, po pár sekundách vznikne takmer nekontrolovateľný chaos, v ktorom nováčikovia budú mať problém sa zorientovať. Osobne kvitujem drobné, avšak nápomocné novinky, najmä šikovný ukazovateľ vašej postavy, ak vyletí zo záberu, ale je stále nažive. Autori sľubujú aj vylepšené ovládanie pri skokoch, reálnejšie trajektórie letu a podobne, to už je ale otázka skôr na recenziu a dlhšie hranie.

Super Smash Bros. ultimate; screenshot: aréna

Nintendo Switch opäť ukazuje jednu zo svojich predností – na hranie s ďalším hráčom vám bude stačiť len základná výbava konzoly. Každý hráč sa ujme jedného z Joy-Conov.

Hlavnou zbraňou Super Smash Bros. Ultimate je nový obsah

Moje dojmy z hrania sú pozitívne, hoci Super Smash Bros. Ultimate nepredvádza nič výrazne nové. Priznám sa, že hoci bojovky mám rád, tento štýl je na mňa až príliš chaotický a frenetický. Na druhú stranu prvky, ako vynikajúca variabilita a mnohokrát priepastný rozdiel medzi jednotlivými postavami sú tak skvelé, že ak ešte priložím do ohníka argumentov polienko zmieňujúce, že táto skvelá bojovka sa konečne dostáva na hybridnú konzolu Nintendo Switch (a je teda možné ju hrať kdekoľvek a kedykoľvek ), razom vzniká neuhasiteľný požiar hráčskeho nadšenia.

Super Smash Bros. Ultimate – rivali (trailer)

Jednou z mnohých nových postáv je krokodílí zloduch King K. Rool. Zálusk na neho má predovšetkým náš obľúbený opičiak, K. Rool je totiž hlavným nepriateľom samotného Donkey Konga.

Ako som už naznačil predtým, zapracovalo sa najmä na obsahu, ktorý teda budí prinajmenšom rešpekt. Vyberať si budete zo 103 arén, čo je takmer dvojnásobok oproti Wii U verzii (mňa láka najviac New Donk City radnica zo Super Mario Odyssey). Pribudlo tiež veľké množstvo postáv, pričom najväčšiu inváziu charakterov pripravuje séria Castlevania, z ktorej sa v hre objaví aj 34 hudobných skladieb. Tých bude mimochodom spolu viac ako 800, takže sa autori priklonili k zaujímavej možnosti nechať si z hry púšťať iba hudbu, ktorá sa bude z reproduktorov (alebo slúchadiel) linúť aj pri vypnutom displeji. Nintendo skrátka myslí na všetko. Ak som vás navnadil, vydržať musíte do 7. decembra, kedy Super Smash Bros. Ultimate vychádza exkluzívne pre Nintendo Switch.

i Pozrite sa na všetky články z hernej sekcie
i Mohlo by vás zaujímať

Super Smash Bros. Ultimate vyšlo 7. decembra 2018 exkluzívne na Nintendo Switch. O novinkách vás budeme priebežne informovať.

Super Smash Bros. Ultimate Fighters Pass vol. 2 – Nintendo Switch Digital
Herný doplnok /DLC–Nintendo Switch, elektronická licencia, kľúč pre Nintendo eShop, žáner: arkády, na uplatnenie je vyžadovaná základná hra
34,90 €
Ihneď na stiahnutie
Objednávací kód: MVE005259
Super Smash Bros. Ultimate Fighters Pass – Nintendo Switch Digital
Herný doplnok /DLC–Nintendo Switch, elektronická licencia, kľúč pre Nintendo eShop, žáner: akčný, na uplatnenie je vyžadovaná základná hra
28,90 €
Ihneď na stiahnutie
Objednávací kód: MVE004690
5,0 22×
Super Smash Bros. Ultimate – Nintendo Switch
Hra na konzolu – Nintendo Switch, krabicová verzia, žáner: akčný, – legendárna séria, kde sa stretávajú rôzne svety a postavy teraz prichádza na Nintendo Switch vo svojej ultimátnej podobe. Prichádzajú nové postavy, ako napríklad inklingovia zo Splatoon série alebo Ridley z Metroida, aby sa pobili so všetkými postavami, ktoré sa kedy vyskytovali v sérii Super Smash Bros. Rýchlejšie súboje, nové predmety, nové útoky, nové možnosti defenzívy a oveľa viac vás udrží vo víre bitky, či už ste doma alebo na cestách.
54,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: NSW066
Vytlačiť
P-DC1-WEB20
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií