Vodné chladiče AiO (POROVNÁVACIE RECENZIE A TESTY)

Zobraziť katalóg
Aktualizované

Čím chladiť výkonný procesor? Možnosti sú dve, vzduch a voda. Nie je ale voda ako voda. Správne navrhnutý custom loop, ľudovo povedané dospelý vodník, stojí bez problémov aj niekoľko stoviek. Kompromisom sú takzvané a čím ďalej tým viac obľúbené AiO, alebo All in One. Trh ponúka nepreberné množstvo modelov v rôznych dizajnoch a veľkostiach a vybrať si to správne chladenie nie je jednoduchá úloha. Bez podrobných porovnávacích testov ide takmer o nemožnú úlohu. A aby ste výber mali jednoduchší, otestovali sme 38 chladičov z našej ponuky v rozmeroch 240 mm, 280 mm, 360 mm a 420 mm.

Test vodných chladení

AiO chladiče na procesor (RECENZIA A TESTY) – OBSAH

 1. Chladíme procesor – základy
 2. Chladíme procesor – vzduch, alebo voda?
 3. Ako vlastne funguje AiO chladenie?
 4. Testovacia metodika alebo ako sme merali?
 5. ASUS, Aorus a MSI
 6. NZXT, Fractal a Be Quiet
 7. Arctic, Corsair a EVGA
 8. Endorfy, CoolerMaster a DeepCool
 9. AKASA a GameMax
 10. Tepelné testy 300 W a 200 W
 11. Testy hlučnosti MAX RPM, 1 200 RPM a 800 RPM
 12. Záver alebo vyberajte správne
i

Lekcia z výberu AiO č. 1:

Vyberajte taký AiO chladič, ktorý môžete umiestniť do prednej pozície vo vašej skrini. Radiátor umiestnený v hornej pozícii je vyhrievaný podľa výkonu grafickej karty až stovkami wattov, ktoré zbytočne ohrievajú chladiacu kvapalinu.

Chladíme procesor – základy

Výkonný procesor je základom každého poriadneho počítača. A pokiaľ ide o herný PC vybavený silnou grafickou kartou, platí to dvojnásobne. Moderné výkonné procesory slušne kúria, a ak chcete za svoje peniaze maximum, je na mieste využiť možnosti overclockingu alebo taktovania. A to so sebou prináša nielen vyšší výkon, ale aj väčšie množstvo odpadového tepla, a teda aj vyššie teploty.

Inými slovami, ak kupujete CPU s možnosťami taktovania, mali by ste myslieť pri kupovaní chladiča procesora na to, aby ste tie možnosti mohli tiež využiť. Ak by ste zaobstarali nedostatočný chladič, prišla by investícia do takého procesora a adekvátnej základnej dosky navnivoč a za svoje peniaze by ste nedostali toľko muziky, koľko sa pristane a patrí.

Zásadným faktorom pri výbere toho správneho chladiča na procesor je hluk. Pohyblivé časti chladiča produkujú dobre merateľnú a horšie merateľnú hladinu hluku. V závislosti od typu a rozmeru ventilátorov a ich vyhotovenia produkujú chladiče rozdielny hluk pri určitom chladiacom výkone. Nielen ventilátory produkujú hluk a hocikedy býva najhlučnejšou časťou AiO chladiča pumpa alebo čerpadlo.

Drvivá väčšina AiO chladičov používa pumpy od Aseteku. Aj napriek tomu je rozdiel v hlučnosti, ktorá tkvie nielen vo vyhotovení chladiča, ale aj v kusovosti. Niektoré pumpy rozdielnych AiO chladičov sú tiché a nijako nerušia, iné produkujú nepríjemný, ťažko merateľný zvuk. Každá pumpa má z výroby ľahko odlišný vibračný profil a nielen to, aj prítomná elektronika dokáže produkovať otravný bzukot, ktorý hocikedy prehluší výkonné ventilátory.

Posledným, ale nemenej dôležitým faktorom je samotné vyhotovenie chladiča, nielen čo sa týka hardvéru, ale aj softvéru. Niektoré chladiče sú šikovne kompaktné a nenarazíte na problém pri orientácii vodného bloku či umiestnení radiátora v PC skrini. Niektoré sú bohužiaľ nepremyslené, neflexibilné, môže byť problém s orientáciou bloku aj umiestnením radiátora do prednej pozície v skrini, kde by mal mať radiátor vždy svoje miesto. Pri niektorých modeloch býva dosť nepremyslená, lepšie povedané nadbytočná kabeláž. Medzi základnou doskou a blokom chladiča býva veľmi málo priestoru a prebytočné káble vedúce z bloku zbytočne prekážajú a vo finále kazia celkový vzhľad zostavy.

Softvér je kapitola sama o sebe. Som toho názoru, že menej je lepšie a čím menej softvéru na používanie počítača potrebujete, tým menej starostí a viac výkonu vo finále. Dobrý chladič by si mal vystačiť iba s možnosťami nastavenia v UEFI a nemal by používateľa nútiť inštalovať proprietárne aplikácie. Česť výnimkám, ktoré fungujú skvele, bez problému a nijako neobmedzujú celkový výkon počítača. Ale tých nie je veľa.

Chladíme procesor – vzduch, alebo voda?

Najčastejšou otázkou pri výbere CPU chladiča býva, či nie je lepšie vziať starý dobrý vzduch. Zároveň sa tak trochu mylne zamieňajú AiO chladiče s custom loopom. AiO chladiče síce využívajú na odvod tepla z bloku kvapalinu, ale do poriadneho vodného okruhu majú v mnohých ohľadoch veľmi ďaleko. Všetko je otázkou rozumnej voľby a rozpočtu. AiO chladiče vypĺňajú dieru na trhu čo sa týka obstarávacej ceny medzi hi-endovými vzduchovými chladičmi, ktoré sa pohybujú okolo 100 €, a dospelou vodou začínajúcou od 600 €. To so sebou prináša množstvo kompromisov, ktoré je potrebné brať do úvahy.

Všeobecne platí, že čím menej pohyblivých častí sa v PC nachádza, tým lepšie. Výhoda vzduchových chladičov tkvie predovšetkým v absencii pumpy, ktorá býva tou najporuchovejšou časťou AiO chladičov. Kvalitný vzduchový chladič typu Noctua NH-U12A s bezkonkurenčnými Sterrox ventilátormi NF-A12X25 je skvelou voľbou pre stredne náročného používateľa, na ktorom v podstate ani nie je, čo by sa pokazilo. V mnohých prípadoch môže ísť o lepšiu a lacnejšiu voľbu ako lacné či stredne lacné AiO chladenie.

i

A ako dopadol test vzduchových chladičov strednej triedy?

V januári sme otestovali 12 vzduchových chladičov pri 150 W a 200 W. Zaujíma vás, ktorý chladič bol najlepší a ktorý zaobstarať? Pozrite na Najlepšie vzduchové chladiče pre procesory (RECENZIA A TESTY)

AiO chladiče ale nie sú len o rozumnej voľbe, ktorá dáva z technického uhla pohľadu zmysel. AiO chladiče pôsobia viac „hi-tech“, oproti vzduchovým chladičom sú skvelým doplnkom zvyšku zostavy a je možné nimi krásne vyplniť aj väčšie skrine. Samotný chladiaci výkon je, všeobecne vzaté, veľmi slušný a ak vyberiete správny model, bude vám aj dobre slúžiť. Ide ale stále o kompromis medzi vzduchom a dospelou vodou.

S kvalitnou custom vodou sa dá začať zhruba už od 600 €, samozrejme s kompromismi. Výhodou je, že sa dá časom rozširovať, vylepšovať, a ak sa budete o svoj vodný okruh dobre starať, pravdepodobne vás aj prežije. Poriadne vodné chladenie, ktoré má chladiť výkonnú grafickú kartu s procesorom a má tiež nejako vyzerať, vychádza rádovo o stovky eur vyššie a má spravidla cenu k tým najvýkonnejším komponentom na trhu čiže k zostavám od 4 000 € (len komponenty).

Ako vlastne funguje AiO chladenie?

Vodné chladenie nie je žiadna veda, ale aj napriek tomu to je veda, tak trochu. V prípade AiO chladičov ide o uzavretý okruh naplnený chladiacou kvapalinou už z výroby. Inštalácia býva na rozdiel od custom loopu pomerne rýchla a jednoduchá.

Video od Aseteku, hlavného výrobcu púmp pre AiO chladiče, vysvetľuje, ako tento typ chladenia vlastne funguje.

Základom každého AiO chladenia je tzv. cold plate alebo vodný blok, ktorý absorbuje odpadové teplo z tepelného rozvádzača (IHS) procesora. Teplo z coldplatu je odvádzané pomocou pretekajúcej kvapaliny, ktorá ho následne odovzdá tepelnému výmenníku, bežne povedané radiátoru. Ventilátory osadené na radiátore ochladzujú lamely, do ktorých pretekajúca kvapalina odpadové teplo odvádza. Ochladená kvapalina putuje späť ku coldplatu. To celé poháňa vodná pumpa.

Drvivé množstvo AiO chladičov používa pumpy od Aseteku a konštrukčne veľmi podobné radiátory s hrúbkou 27 mm. Svojím spôsobom sa dá povedať, že je väčšina AiO chladičov na jedno brdo. Avšak maličkosti sú tým, čo robí medzi jednotlivými modelmi veľké rozdiely. Výkon je vo výsledku predovšetkým výsledkom coldplatu a použitých ventilátorov. Hluk je samozrejme taktiež výsledkom ventilátorov, ale aj vyhotovenia pumpy. Zvyšok je o dizajne (vr. podsvietenia), regulácii, a predovšetkým o cene.

Testovacia metodika alebo ako sme merali?

Porovnávanie chladičov je pomerne jednoduchá vec. Po prvé, je potrebný konzistentný zdroj odpadového tepla a po druhé rovnaké podmienky pre každý testovaný model. Zdroj odpadného tepla, teda procesora, podľa ktorého teplôt porovnávame výsledný výkon chladičov, by mal mať čo najnižší bottleneck čo do odvodu tepla z kremíka do tepelného rozvádzača. V dnešnej dobe je ideálnym kandidátom Intel i9-14900KF, z ktorého bez problému vytiahnete aj cez 300 W odpadového tepla a ani sa nebudete musieť snažiť.

Je potrebné mať na pamäti, že hoci by sa na účely testovania lepšie hodil nejaký starší model na väčšom výrobnom procese typu i9-10980XE – tieto modely už dnes málokto používa, a preto testujeme na tom najnovšom od Intelu. Do určitej miery však máme bottleneck nielen na presune z puzdra procesora do IHS a z neho do základne chladiča, ale s nižším výrobným procesorom je horšia priepustnosť tepla cez samotný kremík.

Nemenej dôležitým aspektom pri meraní výkonu chladičov je konzistentný workload. Každý druh práce produkuje iné množstvo odpadového tepla, o čom ste možno počuli v kontexte využívania AVX inštrukcií. Na účely nasledujúcich porovnávacích testov som použil PRIME95 30.8 s manuálnym nastavením Torture Testu na pevných 1344K FFT bez AVX inštrukcií, čo je ten najefektívnejší spôsob, ako dostať z tohto konkrétneho procesora najväčšie množstvo konzistentného tepla.

Chladiče boli testované v dvoch tepelných režimoch, 300 W a 200 W na základnej doske GIGABYTE Z790 AORUS MASTER. Oba tepelné režimy boli testované na maximálne otáčky ventilátorov, na 1 200 RPM a na 800 RPM. Každý chladič teda prešiel šiestimi rôznymi 30-minútovými tepelnými testami. Všetky chladiče boli testované s prémiovou teplovodivou pastou Noctua NT-H2. Všetko meranie prebiehalo v nástennou klimatizáciou kontrolovanej miestnosti s konzistentnou teplotou 22 °C.

Hluk bol meraný pomocou hlukomeru Voltcraft S100 50 cm od radiátora pripevneného na statíve pri konzistentných hlukových podmienkach. Namerané hodnoty však nemožno brať absolútne, dôležité sú rozdiely medzi jednotlivými hodnotami. Je nutné spomenúť, že tento spôsob merania hluku len minimálne dokáže zachytiť prejavy pumpy, ktoré sa navyše veľmi líšia nielen model od modelu, ale aj kus od kusu, a ide teda predovšetkým o hlukový prejav ventilátorov.

ASUS, AORUS a MSI

V nasledujúcich šiestich kapitolách si predstavíme testované AiO chladiče podľa výrobcov. Dozviete sa základné informácie, poznatky z testov a moje osobné odporúčania, či chladič stojí za to.

ASUS

Ponuka AiO chladičov na procesory od ASUSu sa delí na dve kategórie – ROG a TUF. Ako už je zvykom, Republic of Gamers ponúka prémiové a hi-endové produkty, ktoré niečo stoja, a TUF, cenovo dostupnejšie riešenie strednej triedy.

Ryujin a Ryuo, Strix a TUF. Výborné AiO chladiče, výber záleží len na vás.

Najväčším prekvapením pri vlajkovom modeli Ryujin III 360 ARGB je oproti predchádzajúcej generácii výmena Noctua PPC-2000 PWM ventilátorov za ROG MF 125 ARGB, čo sú v podstate MagFlow ARGB ventilátory od Seasonicu. Tie sú unikátne v magnetickom daisy-chainovom vyhotovení. Vďaka tomu nepotrebuje každý ventilátor samostatný kábel a komunikácia je riešená cez magnetické konektory. Prepojenie s blokom chladiča je potom už jednoduchým káblom, ale opäť formou magnetického konektora.

Ryujin III. generácia ďalej vyniká 3,5" farebným LCD displejom, pod ktorým sa skrýva axiálny ventilátor ochladzujúci okolie pätice, teda VRM procesora a operačnej pamäte. Pumpa je už tradične trojfázová od Aseteku 8. generácie. Ryujin tiež dostal oproti predchádzajúcej generácii o 3 mm hrubší radiátor, nový cold plate, vylepšený oplet hadíc. Ryuo III. generácia je o fičúry, ako je LCD display, špeciálne ventilátory a axiálny ventilátor, ochudobnené, ale aj tak ide o prémiový AiO chladič s mini-LED displejom, ktorý zdieľa všetky ostatné vlastnosti pumpy, radiátora a coldplatu.

Strix III. generácia má o generáciu staršiu pumpu, avšak vo V2 revízii, 2.1" LCD IPS display a nový, vylepšený coldplate. TUF Gaming LC II je potom už obyčajnejším chladičom s pumpou na hadiciach podobne, ako je to už tradične v prípade be quiet! produktov.

Poznatky z testov a osobný názor: Ryujin a Ryuo sú čo sa týka hardvérového vyhotovenia perfektné chladiče, a na rozdiel od predchádzajúcej generácie som nenarazil na žiadne problémy. Strix je tiež super chladič, ku ktorému nemám výhrady. Zásadnou chybou na kráse je však pre ovládanie nutný softvérový stack ARMOURY CRATE v kombinácii s AI SUITE, čo je slušne povedané bloatvér prvej triedy, ktorý vám po zdĺhavej inštalácii zasviní operačný systém dosť nevyberavým spôsobom. Na druhej strane, ak budete mať ASUS dosku, bez tohto stacku sa aj tak najskôr nezaobídete. A potom je tu cena. Za Ryujina dáte v koncovej cene cez 400 € a za Ryuo cez 250 €. Strix už celkom na hi-endové AiO ujde (cez 200 €) a TUF potom stojí niečo cez 100 €.

AORUS

AORUS od Gigabytu má v ponuke tri série AiO chladičov. WATERFORCE a WATERFORCE X sú na trhu už nejaký ten piatok a horúcou novinkou sú WATERFORCE II a WATERFORCE X II, teda chladiče II. generácie, ktoré sa nám do toho testu bohužiaľ nedostali.

Záznam streamu z predstavenia AORUS X WATERFORCE.

Čo sa týka technického prevedenia, sú AORUS WATERFORCE AiO chladiče super, hoci výkonom za svojou konkurenciou vo forme ASUSu ľahko pokrivkávajú. Rozdiely medzi non-X a X verziou sú vo ventilátoroch a displeji. X verzia je o niečo viac vymakaná, ľahko výkonnejšia a ponúka 60 mm LCD displej s možnosťou zobrazovania ľubovoľných informácií.

Poznatky z testov a osobný názor: Ľahko horší chladiaci výkon by sa vzhľadom na prívetivejšiu obstarávaciu cenu oproti konkurencii dal bez problémov obhájiť. Hardvérové vyhotovenie je super, avšak softvérová stránka veci, bez ktorej sa nezaobídete, je úplná tragédia. Ovládanie cez GCC a AORUS ENGINE aplikácie je neresponzívne, spomalené a manuálne nastavenie či monitoring otáčok je na nervy. Samozrejme, ak už máte AORUS dosku, nedáva z tohto pohľadu veľmi zmysel kupovať chladič, ktorý sa tiež bez proprietárnej aplikácie nezaobíde, a ak chcete udržať AORUS štýl, nič iné vám ani nezostane.

MSI

V závere prvej kapitoly máme známeho výrobcu MSI, ktorý má svoje vlastné AiO chladiče v radoch MAG, MEG a MPG. MAG CORELIQUID sú hi-endovou sériou a verzia R V2 je vylepšenou edíciou predchádzajúcej revízie.

MSI MPG CORELIQUID séria K ponúka nielen veľký LCD display, ale aj niečo navyše.

V dnešnom teste sme mali iba MAG rad v E a R modeloch. Jednou z hlavných zmien oproti predchádzajúcej revízii je presun pumpy z bloku chladiča do radiátora, čo má zapríčiniť jej dlhšiu životnosť a lepší zvukový prejav. Rovnakou cestou sa vydal Fractal Design so svojou aktuálnou S sériou.

Poznatky z testov a osobný názor: Oproti ASUSu a AORUSu musím pochváliť to, že sa chladiče zaobídu bez proprietárnych aplikácií výrobcu, a nie je teda nutné nič inštalovať. Chladiaci výkon bol v prípade E360 modelu na nízke otáčky jeden z tých lepších. Spomínaný presun pumpy do radiátora pri V2 modeloch však nevnímam ako dobrý nápad, pretože snáď žiadny z chladičov, okrem tých od Fractalu, nespôsoboval také vibrácie.

NZXT, Fractal Design a be quiet!

Nasledujúci traja výrobcovia chladičov sú známi predovšetkým pre svoje PC skrine. V ponuke majú ale aj zdroje, vzduchové aj vodné chladenie a NZXT predáva dokonca aj základné dosky.

NZXT

NZXT je známe predovšetkým svojimi Krakenmi, ktoré vždy boli perfektnými AiO chladičmi. Výrobca si v poslednom rade chladičov urobil poriadok, z čoho by si ostatní výrobcovia mohli vziať príklad. Všetky modely sú vybavené LED displejmi, ktoré oproti predchádzajúcim generáciám dostali oveľa lepšie parametre, ako je rozlíšenie, obnovovacia frekvencia a kontrast.

Ktorého Krakena zaobstarať?

V dnešnom teste sme mali ELITE 360, 280 a 240. Ani s jedným chladičom neboli problémy a bola radosť ich testovať. Krakeny osobne používam dlhé roky, a aj jedny z prvých stále slúžia a fungujú.

Poznatky z testov a osobný názor: 360 mm verzia sa umiestnila v šestici najlepších chladičov, ktoré zvládli ochladiť 300 W odpadového tepla pri 800 otáčkach do 90 ˚C vrátane, čo je super výsledok. 280 mm verzia potom prekvapujúco zvládla rovnakú úlohu s akurát o 3 ˚C horším výsledkom, čo ju ale postavilo nad rad 360 mm chladičov a na prvé miesto medzi 280 mm chladičmi a rovnako to bolo v prípade 240 mm modelu. Softvér NZXT CAM je bez problémov, tak ako vždy bol a vždy snáď bude. Ceny nie sú nijako zásadne nízke, ale ak vyberáte spoľahlivé a výkonné AiO, Krakeny od NZXT sú istota.

Fractal Design

Švédsky výrobca Fractal Design je jedným z najlepších a mojich obľúbených výrobcov PC skríň.

Séria Lumen je vybavená podsvietenými ARGB ventilátormi.

V dnešnom teste sme mali všetky tri verzie Lumen S vo V2 revízii, konkrétne Lumen S28, Lumen S24 a Lumen S36,. Ako 360 mm, tak 280 mm verzia na 300 W pri nízkych otáčkach už veľmi nestačili a 240 mm sa prehriala behom chvíle.

Poznatky z testov a osobný názor: Fractal, rovnako ako MSI, siahol po možnosti schovať pumpu do radiátora, čo už, ako som písal vyššie, nie je za mňa osobne najlepší počin. Áno, pumpa sa tým môže teoreticky viac šetriť, ale narobí viac hluku, a obzvlášť vibrácie nie sú nijako závideniahodné. Chladiče nie sú vybavené LCD displejmi, čo ich posúva do prívetivejšej cenovej triedy, a čo je hlavné, zaobídu sa bez proprietárnych aplikácií, čo je v prípade chladičov vždy plus.

be quiet!

Be quiet!, známy výrobca skvelých skríň a monštruóznych vzduchových chladičov Dark Rock, má v ponuke sériu Silent Loop 2 a Pure Loop 2.

Be Quiet ponúka dizajnovo decentné, účinné a veľmi tiché AiO chladenie.

V teste sme mali modely Pure Loop I. generácie vo veľkostiach 360 mm a 280 mm a jeden Silent Loop 2 240 mm. Rozdiely sú predovšetkým v použitých ventilátoroch. AiO chladiče od be quiet! mávajú už tradične vysokootáčkovú duálnu pumpu na hadiciach.

Poznatky z testov a osobný názor: be quiet! AiO chladiče patria k jedným z mojich obľúbených. Hoci sa dnes testované PURE LOOPy prvej generácie síce neumiestnili na popredných pozíciách, ide o cenovo prijateľné chladiče s tichými a výkonnými, ale hlavne nepodsvietenými ventilátormi, čo môže hocikomu vyhovovať. Za mňa jedna z ideálnych volieb.

ARCTIC, Corsair a EVGA

ARCTIC s Corsairom sú na trhu s AiO chladením už riadnu dobu a za tú sa im podarilo odladiť skvelé a spoľahlivé produkty. EVGA to skúša s chladením už nejaký čas, ale zatiaľ má ešte na čom pracovať.

ARCTIC

Arctic sa pýši cenovo dostupným a hlavne výkonným chladením pre každého, čo je tvrdenie, ktoré sa spoľahlivo zakladá na pravde. Snáď žiadny výrobca neponúka v AiO segmente taký skvelý pomer CENA/VÝKON.

Artic ponúka netradičné a cenovo dostupné AiO chladenie vybavené skvelými ventilátormi.

ARCTIC je jedným z mála výrobcov, ktorý má vo svojom portfóliu 420 mm modely. Čo viac, snáď ako jediný má 38 mm hrubý radiátor, pričom štandardná hrúbka pri AiO býva iba 27 mm. ARCTIC má navyše prvotriedne ventilátory, ktorých nízku hlučnosť a vysoký výkon tromfne snáď už len Noctua s Noiseblockerom.

Poznatky z testov a osobný názor: Ak existuje dostatočne výkonný AiO chladič za super peniaze na 300 W tepelného loadu pri tichej prevádzke, potom je ARCTIC Liquid Freezer II 420 mm perfektná voľba. Jedinou nevýhodou je nie úplne dizajnovo krásny blok s vlastnou (väčšina výrobcov používa Asetek) pumpou, ktorý ale na druhej strane chladí okolie pätice procesora, a teda VRM 40 mm ventilátor, ktorý zvládne skrotiť rozohriatu napájaciu kaskádu až o 15 ˚C. Tak ako tak iba za 110 € ide o bezkonkurenčnú voľbu.

Corsair

Corsair patrí medzi mojich obľúbených výrobcov zdrojov a chladenia. AiO chladiče od Corsairu považujem za jedny z najlepších a pravdepodobne som ich do zostáv tiež nainštaloval najviac a viem, že je na ne spoľah. To najlepšie na Corsaire je ale ich ekosystém iCUE.

AiO chladiče Corsair iCUE ELITE CAPELLIX.

V teste sme mali Corsairy iCUE H115i (280 mm), H150i (360 mm) a H170i (420 mm). Výrobca, tak ako ostatní, spôsobuje komplikovanými prívlastkami vo svojom portfóliu trochu chaos. Tie, ktoré majú v názve LCD, sú vybavené LCD displayom, a tie bez majú iba RGB podsvietenie, čo robí rozdiel v cene v prípade 420 mm modelu cez 80 €.

Poznatky z testov a osobný názor: Corsair AiO chladiče radím už roky k tým najlepším. 420 mm model zvládol 300 W pri 800 otáčkach ochladiť do 90 ˚C vrátane, čo z celého testu zvládlo len šesť chladičov celkom. S Corsairmi sa nezaobídete bez iCUE aplikácie, ale tá je rovnako ako NZXT CAM skvele vykonaná, funkčná a nie sú s ňou najmenšie problémy. Cenovo patrí Corsair medzi tie drahšie značky, ale zároveň má už roky veľmi zaujímavý ekosystém nielen čo sa týka funkčnosti, ale aj dizajnu.

EVGA

EVGA je výrobcom skvelých grafických kariet, zdrojov a základných dosiek, a tak uvidíme, ako im ide AiO chladenie. V ponuke sú tzv. CLCx AiO (Closed Loop Cooler). Do našej recenzie sa dostal EVGA CLCx 280 mm LCD ARGB a EVGA CLCx 360 mm LCD ARGB.


AiO chladiče
AiO chladiče CLCx na procesor od EVGA.

Poznatky z testov a osobný názor: AiO chladiče od EVGA, kedysi prvotriedneho výrobcu grafických kariet v najtvrdšom teste nijak zásadne neobstáli. Oproti predchádzajúcej generácii je poznať rozdiel, avšak fyzické vyhotovenie je trochu nešikovné. Chladiče majú nacvakávací LCD displej, z ktorého trčí nešikovne množstvo káblov, s ktorými budete len ťažko zápasiť. Na ovládanie chladiča je potrebná EVGA CLCx aplikácia, ktorá vcelku funguje dobre. Obstarávacia cena však za mňa absolútne nezodpovedá realite a mala by byť o polovicu nižšia.

Endorfy, CoolerMaster a DeepCool

Predposledná trojica výrobcov AiO chladičov, ktoré sme do dnešného testu zaradili tvoria skôr budgetové produkty, hoci v prípade CoolerMasteru nájdete aj veľmi unikátne a hi-dendové komponenty iných kategórií.

Endorfy

Endorfy je rebrand pôvodného poľského SilentumPC, ktoré má vo svojom portfóliu budgetové produkty, ako je širokospektrálne PC príslušenstvo, ale aj komponenty typu chladenia, PC skrine a zdroje za zaujímavé ceny.

AiO chladiče
Endorfy Navis F360 chladí slušne a ani o nich nebudete vedieť.

Poznatky z testov a osobný názor: V teste sme mali všetky tri modely teda 360 mm, 280 mm a 240 mm. V najnáročnejšom 300 W teste na 800 RPM si F360 model viedol tak nejako dostatočne, čo však krásne vykrýva veľmi priaznivá obstarávacia cena okolo 100 €. Osobne mi v prípade týchto chladičov vadí, že pumpu nemožno regulovať ani monitorovať čo sa otáčok týka. Zámerom je najskôr bezstarostnosť používateľa, ale za mňa ide o celkom zásadný nedostatok.

CoolerMaster

CoolerMaster vyrába hromadu zaujímavých periférií, PC príslušenstvo, luxusné PC skrine, vysokowattové zdroje a mnoho ďalšieho.

AiO chladiče
AiO chladiče MASTERLIQUID ML360R RGB od CoolerMasteru.

CoolerMaster má vo svojom portfóliu rôznych AiO chladičov hromadu. Nám sa do testu dostal len MASTERLIQUID ML360R RGB.

Poznatky z testov a osobný názor: Testovaný 360 mm chladič v 300 W teste na nízke otáčky síce neobstál a na stredné otáčky sa tiež žiadny zázrak nekonal. Výrobca mal aspoň dostatok súdnosti, a aj cez RGB prvky nacenil chladič celkom nízko, ľahko cez 115 €. Ďalej asi nie je čo dodávať.

DeepCool

DeepCool sa v posledných rokoch snaží predrať na náš trh a prináša naň celkom zaujímavé produkty. V portfóliu čínskej firmy nájdete nielen chladenie, ale aj PC skrine a PC zdroje.

LS720 SE od DeepCoolu.

V teste sme mali dva modely, a to LS720 SE, čo je 360 mm chladič, a LE520, čo je 280 mm model.

Poznatky z testov a osobný názor: Chladiče od DeepCoolu nijak zásadný výkon na 300 W nepredviedli, zato obstarávacia cena nie je úplne zlá, 360 mm verzia stojí okolo 110 €. Na obsluhu chladiča navyše nepotrebujete žiadny softvér, čo celkom oceňujem.

AKASA a GameMax

A vo finále poslednej dvojice výrobcov AiO chladičov je opäť zameraná na najnižšiu cenovú hladinu. Okrem toho majú k dispozícii množstvo príslušenstva a PC periférií.

AKASA

Výrobcu AKASA pozná každý väčšinou skôr v kontexte príslušenstva, ako sú káble, konektory, redukcie, ale ako je vidieť, výrobca sa pustil aj do lacných AiO vodníkov na procesory. Do recenzie sa dostal AKASA SOHO 360.

AKASA SOHO je celá séria produktov od AiO chladičov po PC skrine.

Poznatky z testov a osobný názor: Chladiaci výkon, rovnako ako pri rade modelov od renomovaných výrobcov, nijako výrazne nezažiaril, zato obstarávacie ceny ležia dosť pri zemi. 360 mm zaobstaráte za cca 70 € a 240 mm model za 60 €, čím ide efektívne o najlacnejšie AiO chladiče, ktoré máme v ponuke.

GameMax

Čínsky GameMax je opäť výrobca zameriavajúci sa na budgetové riešenia. V portfóliu výrobcu u nás nájdete hlavne chladiče a PC skrine.

AiO chladiče
AiO chladiče MASTERLIQUID ML360R RGB od CoolerMasteru.

Poznatky z testov a osobný názor: GameMax chladiče sú na tom podobne, ako predchádzajúca AKASA. Nijako zázračný výkon čakať nemôžete, ale pri cene 70 € za 360 mm model a 60 € za 240 mm model aj s RGB podsvietením asi nie je, čo riešiť.

Tepelné testy 300 W a 200 W

Drvivá väčšina výrobcov už prestala uvádzať TDP pri svojich AiO produktoch. V testovacej metodike som zvolil dva tepelné scenáre. Prvý testuje chladiče pri spotrebe 300 W na puzdre (CPU Package) procesora a druhý pri 200 W. 300 W je celkom hraničná teplota, ktorú ale bez problémov podávajú najnovšie procesory Intel i9 a i7, 200 W je potom hranica pre menej výkonné modely, ako je i5 pri renderingu.

300 W

300 W odpadového tepla je niečo, čo by mal na nízke otáčky 800 RPM a ktorou zvládnuť každý slušný 360 mm AiO chladič.

PRIME95 30.0.6 SMALL FFT 128K 30 minút

Test AiO chladičov na procesor

Ako môžete na grafe vidieť, ochladiť 300 W pri nízkych otáčkach (800 RPM) zvládlo dobre (do 90 ˚C vrátane) len šesť chladičov. Na takú dávku odpadového tepla sú ale ideálnymi adeptmi 420 mm modely či rovno dospelá custom voda. Pokiaľ sa teda rozhodnete ísť do najnovších Intelov radu i9 či i7 a využívať ich výkon bez obmedzenia, či dokonca budete chcieť taktovať, neberte výber dostatočne výkonného chladenia na ľahkú váhu.

Stredné otáčky (1 200 RPM) je stále ešte niečo, čo sa dá rozumne prevádzkovať, ale záleží ako na osobných preferenciách, tak na samotných ventilátoroch. V tomto nastavení už sa do 90 ˚C vošla zhruba polovica testovaných chladičov. Výsledky na maximálne otáčky sú skôr už len pre zaujímavosť. Taký hluk jednak nikto počúvať nechce a za druhé sa maximálne otáčky v prípade osadených ventilátorov líšia medzi modelmi hocikedy aj niekoľkonásobne.

1 200 W

200 W dnes už dnes v prípade najnovších Intel procesorov tiež nie je žiadny extrém. Tieto testy sú o niečo menej vypovedajúce ako tie predchádzajúce 300 W, ale aj tak je dobré sa pozrieť, či a ako túto úlohu zvládnu chladiče, ktoré v tých najnáročnejších podmienkach zlyhali. Hlavné je to, že aj s najvýkonnejším i9 procesorom sa pri hraní do 200 W v pohode vojdete.

PRIME95 30.0.6 SMALL FFT 128K 30 minút

Test AiO chladičov na procesor

Aby to nevyzeralo, že všetky chladiče, ktoré neuchladili 300 W na nízke otáčky do 90 ˚C sú na zahodenie, poďme sa pozrieť na 200 W graf, opäť pri 800 RPM. Túto úlohu už s prehľadom zvládli všetky testované chladiče. Pokiaľ teda vyložene nepotrebujete chladiť cez 200 W, možnosti výberu pri zaobstaraní AiO chladiča sa nám ďaleko rozširujú a rozdiely medzi najlepšími, stredne dobrými a horšími produktmi sa pomaly ale iste zlievajú dohromady.

Na 1 200 RPM, teda na stredných otáčkach, už sa rozdiely medzi testovanými chladičmi znižujú na minimum, aj keď od najlepšieho k najhoršiemu to máme stále 17 ˚C. Celú vec výberu nám rozseknú nasledujúce grafy hlučnosti, tak poďme na ne.

Testy hlučnosti MAX RPM, 1 200 RPM a 800 RPM

Ventilátory sú tou najväčšou premennou pri AiO chladení. Väčšina produktov má rovnakú pumpu, radiátor, hadice, ale čo sa výkonu týka, najväčší vplyv na chladenie majú práve ventilátory.

PRIME 95 30.0.6 SMALL FFT 128K 30 minút

Test AiO chladičov na procesor

Drvivá väčšina ventilátorov bola pri 800 RPM úplne na pohodu a rozdiely sú jednoduchým uchom na nerozpoznanie. Do merania sa nám síce vošiel vždy viac či menej zvukový prejav pumpy, ktorý je ale kusovou záležitosťou, teda ide bohužiaľ o šťastie na kus. Frekvencia zvuku pumpy však nie je poznať na meradle hlučnosti do plnej miery, a preto ju ani veľmi neberieme do úvahy.

Zásadná je hlučnosť na stredné otáčky, teda na 1 200 RPM. Ide o hranicu, ktorá by pri dobrých ventilátoroch nemala príliš rušiť, ale zároveň by mala podávať solídny chladiaci výkon. ARCTIC sa už tradične drží na predných priečkach, čo mu vzhľadom na perfektný výkon a nízku cenovú hladinu zaisťuje titul ideálnej voľby.

Záver alebo vyberajte správne

Týmto máme testy 38 AiO chladičov za sebou. Ten najlepší chladič sa skladá z kombinácie výkonu, hlučnosti a samozrejme ceny. Úlohu ale hrajú aj featúry, ktoré môžete, alebo nemusíte doceniť. Ak siahnete po šestici prvých chladičov v 300 W grafe na 800 RPM, neurobíte chybu. Tie sa samozrejme ale líšia značne v obstarávacej cene.

Víťazný Ryujin III máme za vyše 400 € v koncovej cene, čo je naozaj raketa obhájiteľná iba pre ROG nadšencov a fanúšikov dizajnu, ktorý si pravdepodobne vyberie aj ROG dosku, case, zdroj vr. príslušenstvo, periférií a ROG logo si nechá vytetovať cez celý chrbát. Ryuo III model je na tom obdobne, ale cena už je o niečo nižšia.

Ak vám pojme vaša skriňa 420 mm radíátor, rozhodne by som šiel do 420 mm ARCTIC Liquid Freezer II, a ak budete túžiť po pestrom ekosystéme so skvelou softvérovou výbavou, šiel by som do o poznanie drahšieho Corsairu iCUE H170i ELITTE. Strednou voľbou medzi týmito dvoma voľbami pri 360 mm rozmere je potom NZXT KRAKEN ELITE. Chladičov je na trhu samozrejme celá hromada, ale naozaj dobrých AiO produktov za fér cenu je ako šafranu.

A vo finále sa ponúka nevypovedaná otázka – čím chladiť AMD Ryzen procesory? Najnovšie modely majú skvelú efektivitu watt/výkon, a aj ten najvýkonnejší Ryzen 7 7950X3D si vypýta v hernom, najnáročnejšom prostredí maximálne 130 W a v pracovnom okolo 150 W, a to po pretaktovaní a s limitmi na maximum. Teoreticky by takúto úlohu zvládol akýkoľvek chladič z dnešných testov s prstom v nose. To ale neznamená, že sa neoplatí siahnuť po jednom z najlepších chladičov, ktorý zvládol tie najnáročnejšie podmienky, a preto platí rovnaký výber ako pre Intel, tak aj pre AMD procesory.

Správne nadimenzované, výkonné a hlavne tiché chladenie výkonného procesora je základom každého poriadneho počítača. AiO chladiče ponúkajú kompromis medzi vzduchom a vodným custom loopom. Všetko je len otázkou toho správneho výberu.

Michal Mikle

Michal Mikle

Som overclocker a nadšený Bitcoiner. Pri počítačovom hardvéri ma nevyužitý výkon nenecháva chladným a pre svoje záľuby hocikedy siahnem aj po tekutom dusíku či po iných extrémnych metódach chladenia. Založil som službu pre optimalizáciu Intel procesorov delid.cz, skladám PC na mieru a baví ma téma súkromia a bezpečnosti. Okrem digitálneho sveta sa zaujímam o permakultúru a ďalšie systémy nízkej časovej preferencie.


Napísali sme skôr: Vodné chladiče AiO (POROVNÁVACIA RECENZIA A TESTY)

Čím chladiť výkonný procesor? Možnosti sú dve, vzduch a voda. Nie je ale voda ako voda. Správne navrhnutý custom loop, ľudovo povedané dospelý vodník, stojí bez problémov aj niekoľko stoviek. Kompromisom sú takzvané a čím ďalej tým viac obľúbené AiO, alebo All in One. Trh ponúka nepreberné množstvo modelov v rôznych dizajnoch a veľkostiach a vybrať si to správne chladenie nie je jednoduchá úloha. Bez podrobných porovnávacích testov ide takmer o nemožnú úlohu. A aby ste výber mali jednoduchší, otestovali sme 25 chladičov z našej ponuky.

i

Lekcia z výberu AiO č. 1:

Vyberajte taký AiO chladič, ktorý môžete umiestniť do prednej pozície vo vašej skrini. Radiátor umiestnený v hornej pozícii je vyhrievaný podľa výkonu grafickej karty až stovkami wattov, ktoré zbytočne ohrievajú chladiacu kvapalinu.

Chladíme procesor – základy

Výkonný procesor je základom každého poriadneho počítača. A pokiaľ ide o herný PC vybavený silnou grafickou kartou, platí to dvojnásobne. Moderné výkonné procesory slušne kúria, a ak chcete za svoje peniaze maximum, je na mieste využiť možnosti overclockingu, teda taktovania. A to so sebou prináša nielen vyšší výkon, ale aj väčšie množstvo odpadového tepla, a teda aj vyššie teploty.

Inými slovami, ak kupujete CPU s možnosťami taktovania, mali by ste myslieť pri vyberaní chladiča procesora na to, aby ste tie možnosti mohli tiež využiť. Ak by ste zaobstarali nedostatočný chladič, prišla by investícia do takého procesora a adekvátnej základnej dosky navnivoč a za svoje peniaze by ste nedostali toľko muziky, koľko sa patrí.

Zásadným faktorom pri výbere toho správneho chladiča na procesor je hluk. Pohyblivé časti chladiča produkujú dobre merateľnú a horšie merateľnú hladinu hluku. V závislosti od typu a rozmeru ventilátorov a ich vyhotovenia produkujú chladiče rozdielny hluk pri určitom chladiacom výkone. Nielen ventilátory produkujú hluk a hocikedy býva najhlučnejšou časťou AiO chladiča pumpa alebo čerpadlo.

Drvivá väčšina AiO chladičov používa pumpy od Aseteku. Aj napriek tomu je rozdiel v hlučnosti, ktorá tkvie nielen vo vyhotovení chladiča, ale aj v kusovosti. Niektoré pumpy rozdielnych AiO chladičov sú tiché a nijako nerušia, iné produkujú nepríjemný, ťažko merateľný zvuk. Každá pumpa má z výroby ľahko odlišný vibračný profil a nielen to, aj prítomná elektronika dokáže produkovať otravný bzukot, ktorý hocikedy prehluší výkonné ventilátory.

Posledným, ale nemenej dôležitým faktorom je samotné vyhotovenie chladiča, nielen čo sa týka hardvéru, ale aj softvéru. Niektoré chladiče sú šikovne kompaktné a nenarazíte na problém pri orientácii vodného bloku alebo umiestnení radiátora v PC skrini. Niektoré sú bohužiaľ nepremyslené, neflexibilné, môže byť problém s orientáciou bloku aj umiestnením radiátora do prednej pozície v skrini, kde by mal mať radiátor vždy svoje miesto. Pri niektorých modeloch býva dosť nepremyslená, lepšie povedané nadbytočná kabeláž. Medzi základnou doskou a blokom chladiča býva veľmi málo priestoru a prebytočné káble vedúce z bloku zbytočne prekážajú a vo finále kazia celkový vzhľad zostavy.

Softvér je kapitola sama o sebe. Som toho názoru, že menej je lepšie a čím menej softvéru na používanie počítača potrebujete, tým menej starostí a viac výkonu vo finále. Dobrý chladič by si mal vystačiť iba s možnosťami nastavenia v UEFI a nemal by používateľa nútiť inštalovať proprietárne aplikácie. Česť výnimkám, ktoré fungujú skvele, bez problému a nijako neobmedzujú celkový výkon počítača. Ale tých nie je veľa.

Chladíme procesor – vzduch, alebo voda?

Najčastejšou otázkou pri výbere CPU chladiča býva, či nie je lepšie vziať starý dobrý vzduch. Zároveň sa tak trochu mylne zamieňajú AiO chladiče s custom loopom. AiO chladiče síce využívajú na odvod tepla z bloku kvapalinu, ale do poriadneho vodného okruhu majú v mnohých ohľadoch veľmi ďaleko. Všetko je otázkou rozumnej voľby a rozpočtu. AiO chladiče vypĺňajú dieru na trhu čo sa týka obstarávacej ceny medzi hi-endovými vzduchovými chladičmi, ktoré sa pohybujú okolo 100 € a dospelou vodou začínajúcou od cca 350 €. To so sebou prináša množstvo kompromisov, ktoré musíte brať do úvahy.

Všeobecne platí, že čím menej pohyblivých častí sa v PC nachádza, tým lepšie. Výhoda vzduchových chladičov tkvie predovšetkým v absencii pumpy, ktorá býva tou najporuchovejšou časťou AiO chladičov. Kvalitný vzduchový chladič typu Noctua NH-U12A s bezkonkurenčnými Sterrox ventilátormi NF-A12x25 je skvelou voľbou pre stredne náročného používateľa, na ktorom v podstate ani nie je, čo by sa pokazilo. V mnohých prípadoch môže ísť o lepšiu a lacnejšiu voľbu ako lacné alebo stredne lacné AiO chladenie.

AiO chladiče ale nie sú len o rozumnej voľbe, ktorá dáva z technického uhla pohľadu zmysel. AiO sú chladiče pôsobia viac „hi-tech“, oproti vzduchovým chladičom sú skvelým doplnkom zvyšku zostavy a je možné nimi krásne vyplniť aj väčšie skrine. Samotný chladiaci výkon je, všeobecne vzaté, veľmi slušný a ak vyberiete správny model, bude vám aj dobre slúžiť. Ide ale stále o kompromis medzi vzduchom a dospelou vodou.

S dospelou vodou sa dá začať už od 350 €, samozrejme s kompromismi. Výhodou je, že sa dá časom rozširovať, vylepšovať, a ak sa budete o svoj vodný okruh dobre starať, pravdepodobne vás aj prežije. Poriadne vodné chladenie, ktoré má chladiť výkonnú grafickú kartu s procesorom a má tiež nejako vyzerať, vychádza rádovo o stovky eur viac a má spravidla cenu k tým najvýkonnejším komponentom na trhu čiže k zostavám od 5 000 € (len komponenty).

Ako vlastne funguje AiO chladenie?

Vodné chladenie nie je žiadna veda, ale aj napriek tomu to je veda, tak trochu. V prípade AiO chladičov ide o uzavretý okruh naplnený chladiacou kvapalinou už z výroby. Inštalácia býva na rozdiel od custom loopu pomerne rýchla a jednoduchá.

Video od Aseteku, hlavného výrobcu púmp pre AiO chladiče, vysvetľuje, ako tento typ chladenia vlastne funguje.

Základom každého AiO chladenia je tzv. cold plate alebo vodný blok, ktorý absorbuje odpadové teplo z tepelného rozvádzača (IHS) procesora. Teplo z coldplatu je odvádzané pomocou pretekajúcej kvapaliny, ktorá ho následne odovzdá tepelnému výmenníku, bežne povedané radiátoru. Ventilátory osadené na radiátore ochladzujú lamely, do ktorých pretekajúca kvapalina odpadové teplo odvádza. Ochladená kvapalina putuje späť ku coldplatu. To celé poháňa vodná pumpa.

Drvivé množstvo AiO chladičov používa pumpy od Aseteku a konštrukčne veľmi podobné radiátory s hrúbkou 27 mm. Svojím spôsobom sa dá povedať, že je väčšina AiO chladičov na jedno kopyto. Avšak maličkosti sú tým, čo robí medzi jednotlivými modelmi veľké rozdiely. Výkon je vo výsledku predovšetkým výsledkom coldplatu a použitých ventilátorov. Hluk je samozrejme taktiež výsledkom ventilátorov, ale aj vyhotovenia pumpy. Zvyšok je o dizajne (vr. podsvietenia), regulácii a predovšetkým o cene.

Testovacia metodika alebo ako sme merali?

Porovnávanie chladičov je pomerne jednoduchá vec. Po prvé, je potrebný konzistentný zdroj odpadového tepla a po druhé rovnaké podmienky pre každý testovaný model. Zdroj odpadného tepla, teda procesora, podľa ktorého teplôt porovnávame výsledný výkon chladičov, by mal mať čo najnižší bottleneck čo sa týka odvodu tepla z kremíka do tepelného rozvádzača. Ideálnym kandidátom je Intel i9-10980XE s veľkou plochou puzdra procesora aj tepelného rozvádzača.

Je teda nutné myslieť na to, že hoci sa na účely testovania toto 18-jadro hodí najlepšie, s procesormi typu Intel Rocket Lake alebo AMD Ryzen 5000 leží bottleneck medzi kremíkom a tepelným rozvádzačom, a teda budú rozdiely so spomínanými procesormi menšie ako s i9-10980XE. Zároveň to znamená, že s menšími procesormi s menšou plochou na odvádzanie tepla pravdepodobne neuchladíte také množstvo tepla, ktoré uvidíte v nasledujúcich testoch. Znamená to, že s čím fyzicky menším procesorom vyrobeným na menšom výrobnom procese, tým menej na chladení záleží. To ale neznamená, že by ste si nemali vybrať to správne vodné chladenie v neprebernom množstve produktov, ktoré sú na trhu.

Nemenej dôležitým aspektom pri meraní výkonu chladičov je konzistentný workload. Každý druh práce produkuje iné množstvo odpadového tepla, o čom ste možno počuli v kontexte využívania AVX inštrukcií. Na účely nasledujúcich porovnávacích testov som použil PRIME95 30.3 s manuálnym nastavením Torture Testu na pevných 128K FFT bez AVX inštrukcií, čo je ten najefektívnejší spôsob, ako dostať z tohto konkrétneho procesora najväčšie množstvo konzistentného tepla.

Chladiče boli testované v dvoch tepelných režimoch, 300 W (4.0 [email protected] V) a 200 W (3.0 [email protected] V) na základnej doske ASRock X299 OC FORMULA po dobu 30 minút. Oba dva tepelné režimy boli testované na maximálne otáčky ventilátorov, na 1 200 RPM a na 800 RPM. Každý chladič teda prešiel šiestimi rôznymi tepelnými testami. Všetky chladiče boli testované s prémiovou teplovodivou pastou Noctua NT-H2. Všetko meranie prebiehalo v klimatizovanej miestnosti s konzistentnou teplotou 24 °C.

Hluk bol meraný pomocou hlukomeru Voltcraft S100 50 cm od radiátora pripevneného na statíve pri konzistentných hlukových podmienkach. Namerané hodnoty však nemožno brať absolútne, dôležité sú rozdiely medzi jednotlivými hodnotami.

ASUS, Aorus a MSI

V nasledujúcich piatich kapitolách si predstavíme testované AiO chladiče podľa výrobcov. Dozviete sa základné informácie, poznatky z testov a moje osobné odporúčania, či chladič stojí za to.

ASUS

Ponuka AiO chladičov na procesory od ASUSu sa delí na dve kategórie – ROG a TUF. Ako už je zvykom, Republic of Gamers ponúka prémiové a hi-endové produkty, ktoré niečo stoja, a séria TUF cenovo dostupnejší hardvér strednej triedy.

Ryujin, Strix a TUF. Výborné AiO chladiče, výber záleží len na vás.

ASUS vypĺňa medzeru medzi pomerne drahým Ryujunom a Strixom ešte modelom Ryuo, ktorý sa robí iba v 120 mm a 240 mm verzii. Ide v podstate o Strix s OLED displejom na vodnom bloku. Ryujin nebol bohužiaľ dostupný, a tak zatiaľ nie je ani v testoch. Ryujin chladiče sú zaujímavé predovšetkým osadenými ventilátormi Noctua NF-F12 InductrialPPC 2000 PWM, čo osobne považujem za veľmi dobrý krok. Tieto ventilátory idú regulovať až na nízkych 450 RPM, majú skvelý statický tlak a sú to v podstate nesmrteľné ventilátory, ako všetko, čo Noctua vyrába.

Testovaný Strix LC 360 RGB si viedol skvele. 300 W uchladil pri 800 RPM na 81 °C, čo ho radí na prvú priečku testovaných chladičov. Hlučnosť pumpy (Asetek 7. generácie) na maximálny výkon bola v poriadku a nijako nerušila. Ako plus vnímam aj absenciu nutného proprietárneho softvéru, všetko sa dá nastaviť z UEFI.

Druhým testovaným chladičom od ASUSu bol TUF Gaming LC 240 RGB. Ten bohužiaľ nedisponuje reguláciou pumpy ani monitoringom otáčok. Výrobca ani neuvádza typ použitej pumpy. Chladič 300 W test na 800 RPM takmer nezvládol. V 200 W teste dopadol síce najhoršie zo všetkých, ale aj tak nameraných 72 °C je stále v poriadku. Medzi 240 mm chladičmi ale existujú ďaleko lepšie voľby.

AORUS

AORUS od Gigabytu má v ponuke dve série AiO chladičov. Tou prvou a už pomaly končiacou je AORUS Liquid Cooler a AORUS X WATERFORCE, ktorého 360 mm verziu som v tomto porovnávacom článku testoval.

Záznam streamu z predstavenia AORUS X WATERFORCE.

Ak ste už mali v ruke nejaký ten AiO chladič, potom vás ako prví zaujmú netradične hrubšie hadice, ktoré majú priemer 7,8 mm. Väčšina bežných AiO používa hadice s priemerom 5,1 mm. Reštrikcia pri vodnom chladení nie je dobrá vec a ide o jeden z hlavných rozdielov medzi AiO chladičmi a dospelou vodou. Pochváliť musím aj skvele riešený cable management. Pokiaľ máte v pláne herný stroj s tematikou AORUSu, bude tento chladič skvelým doplnkom celej zostavy.

AORUS WATERFORCE X 360 je luxusný chladič so skvelým výkonom na nízkych otáčkach. 300 W test zvládol pri maximálnych 84 °C. Jediným mínusom bola celkom hlučná pumpa, ktorá vydávala nepríjemný elektronický bzukot. Je ale možné, že ide o kusovú záležitosť, ako to už v prípade AiO chladičov, resp. v prípade vodných púmp býva. Chladič sa ovláda jednoduchou aplikáciou AORUS ENGINE, ktorá funguje bez problémov tak, ako má.

MSI

Je zrejmé, že kto dnes nemá svoje „vlastné“ AiO chladiče, ako by nebol. Aj MSI, výrobca základných dosiek a grafických kariet, má pre svojich fanúšikov pripravené dve série AiO chladičov MAG a MPG.

MSI MPG CORELIQUID série K ponúka nielen veľký LCD display, ale aj niečo navyše.

V teste som mal možnosť vyskúšať MPG CORELIQUID K360 a menšiu verziu, K240. AiO je vybavené pumpou od Aseteku 7. generácie a čo viac, CPU blok je osadený 60 mm TORX 3.0 ventilátorom, ktorý ochladzuje napájaciu kaskádu. Osobne nie som zástancom extra pohyblivých častí navyše, a ak ide o malé ventilátory, platí to dvojnásobne. Pokiaľ je v zostave základná doska s dostatočne silnou napájacou kaskádou, ktorá zodpovedá nainštalovanému procesoru, a skriňa je vybavená dobrým a odladeným prietokom vzduchu, nie sú tieto doplnky potrebné.

MSI MPG CORELIQUID K chladiču sa ovládajú proprietárnym softvérom, ktorý mi osobne vôbec nesadol čo sa týka UI (user interface) a UX (user experience). Hranie sa s otáčkami ventilátorov bolo celkom zdĺhavé, pretože medzi nastavením v aplikácii a dosiahnutím požadovanej rýchlosti na ventilátoroch je celkom dlhé oneskorenie. Spomínaný 60 mm ventilátor je na automatiku celkom hlučný, takže som ho musel stiahnuť v rámci merania cca o tretinu.

Vytknúť musím aj plastový kryt bloku pod displejom, ktorý je pomerne neforemný, a predovšetkým cable management. Z nejakého dôvodu prišlo návrhárom chladiča ako dobrý nápad prepájať všetky káble od ventilátorov po jednom s káblami od bloku. K tomu je potrebné počítať s ARGB káblami, USB káblom a SATA káblom pre napájanie.

Čo sa týka chladiaceho výkonu, chladičom sa darilo výborne. Osadené TORX 3.0 ventilátory ale nepatria k tým najtichším a pumpa vydávala rovnaké zvukové prejavy ako vyššie spomínaný AORUS X WATERFORCE. Suma-sumárum, nejde vyložene o zlé AiO, ale z viacerých dôvodov a konkrétne z dôvodu extrémne vysokej ceny by som si ho osobne nekúpil.

NZXT, Fractal Design a Be Quiet

Nasledujúci traja výrobcovia chladičov sú známi predovšetkým pre svoje PC skrine. V ponuke majú ale aj zdroje, vzduchové aj vodné chladenie a NZXT čerstvo predáva aj základné dosky.

NZXT je známe predovšetkým svojimi Krakenmi, AiO chladičmi so zrkadlovým vodným blokom. Výrobca má v ponuke tri série. Série M sú jednovetrákové AiO. Séria X ponúka 240 mm, 280 mm a 360 mm modely s podsvietenými ventilátormi a bez podsvietenia a séria Z je upgradnutá o LCD display na vodnom bloku.

Ktorého Krakena zaobstarať? Ani so Z, ani s X neurobíte chybu.

Po rokoch skúseností s AiO chladičmi musím povedať, že Krakeny od NZXT sú jednou z mojich obľúbených volieb, na ktorú stačia prsty jednej ruky. Mám doma cez 4 roky staré Krakeny, ktoré už hocičo zažili, a stále chladia perfektne. Niečo som ich aj nainštaloval do herných počítačov a zatiaľ s nimi nebol najmenší problém.

Krakeny sa ovládajú cez proprietárnu aplikáciu NZXT CAM, a hoci si stojím za tým, že čím menej appiek, tým lepšie, s CAM appkou som nemal nikdy najmenší problém. Krakenov mi pod rukami spoločne s Corsairmi prešlo najviac zo všetkých a musím povedať, že som sa zatiaľ nestretol s chladičom, ktorý by mal nepríjemne hlučnú pumpu na maximálny výkon.

Čo sa týka tepelných testov (300 W@800 RPM) sa 360 mm verzia Kraken X73 umiestnila o pár stupňov horšie ako konkurencia, ale nejde o nič zásadné. Naopak, čo sa týka hlučnosti sa Krakeny X73 a X53 radia k tým tichším modelom. Pokiaľ vám teda Kraken vyhovuje dizajnovo, rozhodne ide o skvelú voľbu. Dizajn je veľmi decentný a výrobca navyše poskytuje 6-ročnú záruku, čo hovorí za všetko.

Fractal Design

Švédsky výrobca Fractal Design je jedným z najlepších a mojich obľúbených výrobcov PC skríň. Testované Celsiusy+ S36 a S28 Prisma sú skvelé chladiče s tichou pumpou, avšak s trochu tvrdohlavým riešením čo sa regulácie týka.

Séria Prisma je vybavená podsvietenými ARGB ventilátormi.

Celsiusy síce nemajú žiadnu proprietárnu aplikáciu, ale vzhľadom na trochu odlišný spôsob regulácie by mohla dobre odladená aplikácia celkom bodnúť. Chladič má dva režimy. Auto a PWM, ktoré sa prepínajú pomocou otočného krúžku na vodnom bloku. To je samo o sebe ľahko nepraktické, pokiaľ už máte chladič nainštalovaný v zatvorenej skrini. Ventilátory sa defaultne zapájajú na konektory umiestnené na radiátore. Pumpa s ventilátormi sa v Auto režime riadi svojvoľne podľa teploty CPU a v PWM režime je možné regulovať iba pumpu, s ktorou sa synchronizujú aj ventilátory. To samo o sebe nie je veľmi praktické, a preto som ventilátory klasicky pripojil do konektora na doske pomocou Y splitteru, ktorý bohužiaľ nie je súčasťou balenia.

Ako 360 mm, tak 280 mm chladí výborne a čo sa hlučnosti týka, oba chladiče sa umiestnili niekde uprostred. Jediné mínus vidím v spomínanom spôsobe ovládania, ale ak sa vám chladiče od Fractal Designu páčia vyhotovením, určite nešliapnete vedľa.

Be Quiet

Be Quiet, známy výrobca skvelých skríň a monštruóznych vzduchových chladičov Dark Rock má v ponuke sériu Silent Loop 2 a Pure Loop. Na testy boli k dispozícii iba Pure Loopy a musím prezradiť, že som bol veľmi milo prekvapený.

Be Quiet ponúka dizajnovo decentné, účinné a veľmi tiché AiO chladenie.

Hneď na prvý pohľad je jasné, že sa výrobca nedal tradičnou cestou, čo sa týka pumpy, ako ostatní výrobcovia. Pure Loopy majú tzv. dvojitú pumpu, ktorá preháňa kvapalinu okruhom na dvoch miestach. Tesne pred a za radiátorom. Pumpa nemá reguláciu a operuje na 5 500 RPM, z čoho by človek hneď usudzoval, že pôjde o veľmi hlučný produkt. Bežné vyhotovenie konkurencie býva citeľne rušivé pri ~2 800 RPM, a preto som bol veľmi milo prekvapený, keď som pátral po hluku pumpy a mal celkom problém niečo počuť.

Druhým prekvapením, s ktorým sa inde nestretnete, je fľaštička s chladiacou kvapalinou. Pure Loopy majú fill port, možno ich teda v prípade potreby doplniť alebo rovno vymeniť kvapalinu. Pri custom loop je výmena kvapaliny raz za rok alebo dva celkom bežná vec a je logické predpokladať, že ani AiO chladičom by pravidelná výmena kvapaliny neuškodila. Za toto dávam Be Quietu veľký palec hore.

Chladenie zvládli oba dva chladiče na výbornú a ohľadom celkového hluku si tiež vôbec neviedli zle. 280 mm verzia bola o chlp hlučnejšia, ale to sú 140 mm ventilátory takmer vždy. Pure Loopy nepotrebujú ani nemajú žiadnu aplikáciu. Musím povedať, že s prihliadnutím na cenu ide o najlepší z testovaných chladičov v tomto článku a seriózne uvažujem o tom, že mám medzi AiO chladičmi nového favorita.

Arctic, Corsair a EVGA

Zatiaľ čo Arctic sa pýši cenovo dostupným chladením pre každého, Corsair má o niečo drahšie a viac hi-tech produkty. Navyše má rozsiahly a skvele vyladený ekosystém iCUE, s ktorého pomocou je možné ovládať a monitorovať rad komponentov a príslušenstva, ktoré Corsair predáva. Cooler Master má až na bežné HW komponenty široké portfólio produktov vrátane pestrej ponuky AiO chladičov.

Arctic

Arctic má v ponuke 120 mm – 360 mm AiO chladiče Liquid Freezer II. Bez podsvietenia sa dá 360 mm zaobstarať za necelých 150 € a za RGB a A-RGB verziu si pár eur priplatíte.

Artic ponúka netradičné a cenovo dostupné AiO chladenie vybavené skvelými ventilátormi.

Hneď na prvý pohľad príjemne prekvapí fakt, že sa Arctic nedrží zažitých štandardov a svoje AiO osadil 38 mm radiátormi, teda o 10 mm hrubšími ako zvyšok konkurencie. Výrobca zároveň použil hrubšie, menej reštriktívne hadice. Ak ale Arctic v niečom vyniká, potom sú to práve ventilátory, ktoré za svoju obstarávaciu cenu nemajú konkurenciu.

Ventilátory z P série majú veľký rozsah otáčok a AiO má samo o sebe cable management vyriešený na výbornú. Veľmi ma prekvapili „oflexované“ spoje konektorov, čo zaisťuje, že sa vám nebudú rozpájať. Vodný blok je navyše vybavený 40 mm ventilátorom, ktorý ofukuje oblasť napájacej kaskády procesora, ktorý na moje prekvapenie takmer nie je počuť. Jedinú výhradu by som dal dizajnu samotného bloku, ktorý sa mi až tak nepozdáva, ale môže ísť len o subjektívny pocit.

Záťažové tepelné testy zvládli chladiče s prehľadom a obidva varianty, ako 240 mm, tak 360 mm, boli najtichšie zo všetkých testovaných chladičov. Za mňa je Arctic Liquid Freezer II absolútnou špičkou, a ak prihliadneme na cenu a vyhotovenie, tak nemá konkurenciu. Ak hľadáte lacný a výkonný AiO chladič, rozhodne nešliapnete vedľa.

Corsair

Corsair patrí medzi mojich obľúbených výrobcov zdrojov a chladenia. AiO chladiče od Corsairu považujem za jedny z najlepších a pravdepodobne som ich do zostáv tiež nainštaloval najviac a viem, že sa na ne dá spoľahnúť. To najlepšie na Corsaire je ale ich ekosystém iCUE.

AiO chladiče Corsair iCUE ELITE CAPELLIX.

Corsair patrí k tým výnimkám, ktoré svojim proprietárnym softvérom nie sú na škodu, ale naopak. Aplikácia iCUE slúžiaca celému Corsair ekosystému funguje skvele a bez najmenších problémov. UI a UX je na rozdiel od ostatných aplikácií vymakané. K AiO CAPELLIX ELITE dostanete navyše riadiacu jednotku iCUE Commander CORE, na ktorú môžete pripojiť celkom šesť ventilátorov a viac pomocou splitterov. V balení tiež nájdete celkom dva kryty vodného bloku, ktoré môžete pomocou štyroch skrutiek meniť podľa vkusu a potreby.

Čo sa týka chladiaceho výkonu, chladiče sa umiestnili niekde uprostred a viac-menej aj čo sa hlučnosti týka. Osadené ventilátory nie sú jedny z najlepších, ktoré na AiO chladičoch nájdete, a preto pokiaľ je budget a dáva to zmysel, mením ich za Noctua AF-12x25 zo Steroxxu, čo je všeobecne taký cheat medzi ventilátormi. Chladenie sa síce dosť predraží, ale všeobecne, akonáhle tieto fany dáte na akékoľvek AiO, posuniete svoj chladič na úplne nový level a to neplatí len o Corsairoch.

EVGA

EVGA je výrobcom skvelých grafických kariet, zdrojov a základných dosiek, a tak uvidíme, ako im ide AiO chladenie. V ponuke sú tzv. CLC AiO (Closed Loop Cooler), ktoré vyzerajú trochu obyčajne a na prvý pohľad príliš neoslovia.

AiO chladiče
AiO chladiče CLC na procesor od EVGA.

Už na prvý pohľad som čakal tak trochu zradu a nemýlil som sa. Osadené ventilátory majú veľmi nepríjemný vibračný profil a samotné nie sú nijako odizolované od radiátora. Výsledkom je nepríjemný hluk, ktorý sa opakoval pri všetkých troch testovaných veľkostiach. Pri orientácii pumpy som narazil na kolíziu USB kábla s heatsinkom napájacej kaskády a jediným možným osadením bolo káblom dole smerom k PCIe slotu. Hadice vedúce z bloku nie sú v mieste vývodu nijako flexibilné, čo celú vec naďalej komplikuje.

V tepelných testoch chladiče tiež nijako nezažiarili, a to aj napriek tomu, že min. otáčky nešli pod 1 000 RPM. EVGA CLC teda boli jedinými chladičmi, ktoré bežali pri 800 RPM teste o 200 ot. viac. Nie je teda ani podivné, že v testoch hlučnosti obsadili posledné miesta. Chladič sa ovláda pomocou aplikácie EVGA FLOW CONTROL.

Silentium PC, Cougar a SilverStone

Silentium PC, rovnako ako Arctic, cieli na cenovo dostupný hardvér. Cougar vyrába veľmi zaujímavé skrine, zdroje, herné kreslá a herné príslušenstvo. SilverStone rovnako ponúka skrine, vysokokapacitné zdroje a netradičné, veľmi výkonné ventilátory.

Silentium PC

Silentium PC ponúka pestré portfólio lacných počítačových skríň, zdrojov, ventilátorov, AiO chladenia a ďalšieho príslušenstva.

AiO chladiče
Silentium PC Navis EVO ARGB chladí dobre a ani o nich nebudete vedieť.

Testované chladiče NAVIS EVO ARGB vo veľkostiach 360, 280 a 240 mm vzhľadom na obstarávaciu cenu príjemne prekvapili. Pumpa síce nejde regulovať, ale je tichá, a aj tak zvládajú chladiče s prehľadom to, čo by mali. Najväčším prekvapením bola ale celková hlučnosť, s ktorou sa chladiče umiestnili na predných priečkach.

Spoločne s Arcticom ide o veľmi zaujímavú voľbu do budgetových PC, kde je potrebné ušetriť každú korunu na silnú grafickú kartu. Výrobca ponúka na ARGB verziu 3-ročnú záruku a na RGB chladiče 2-ročnú záruku.

Cougar

Cougar je v našich končinách menej známou značkou, ale o to väčší je dôvod dať jej šancu. Výrobca má v ponuke unikátne skrine, zdroje, chladiče a herné príslušenstvo vrátane luxusných kresiel a gamingových stolov.

AiO chladiče
AiO chladiče od Cougaru zo série Helor.

Musím povedať, že Cougar svojimi Helor AiO príjemne prekvapil. A to predovšetkým výbavou. Rovnako, ako v prípade PURE LOOPov od Be Quieta, má radiátor fill port a v balení je fľaša s chladiacou kvapalinou. Výrobca ďalej pribalil ARGB HUB Core Box v2, na ktorý môžete pripojiť až šesticu ARGB ventilátorov od Cougaru, a teraz sa podržte, dokonca aj diaľkové ovládanie, ktorým je možné ovládať podsvietenie napojené na spomínaný hub.

Čo sa týka chladenia a hlučnosti, Cougar sa umiestnil niekde uprostred, aj keď rozdiely medzi jednotlivými chladičmi nie sú nijako zásadné. Zrátané a podčiarknuté, ide o super chladiče so skvelou výbavou za stredne slušnú cenu.

SilverStone

SilverStone ponúka netradičné PC skrine, výkonné vysokokapacitné single-rail zdroje a ako jeden z mála má v ponuke 180 mm ventilátory, ktoré trefne nazýva Air Penetrator.

Permafrost, AiO chladiče od SilverStonu.

Chladiacim výkon a hlukom sa radí niekam k stredu. Ide o jednoduchý a funkčný produkt. Plusom je, že výrobca robí Permafrosty v bielom vyhotovení, čo nie je výsadou každého výrobcu AiO chladičov. Až na nešikovný spôsob inštalácie tu nie je nič moc čo vytknúť, a pokiaľ sem vám páči dizajn chladiča, nemusí ísť vôbec o zlú voľbu.

Tepelné testy 300 W a 200 W

Drvivá väčšina výrobcov už prestala uvádzať TDP pri svojich AiO produktoch. V testovacej metodike som zvolil dva tepelné scenáre. Prvý testuje chladiče pri spotrebe 300 W na puzdre (CPU Package) procesora a druhý pri 200 W. Obidve hodnoty nie sú nič extrémne, skôr počítajú s rezervou vzhľadom na to, že ide o AiO a nie o custom loop.

300 W

300 W odpadového tepla je niečo, čo by mal na nízke otáčky 800 RPM a nižšie zvládnuť každý slušný 360 mm AiO chladič.

PRIME95 30.0.6 SMALL FFT 128K 30 minút

Test AiO chladičov na procesor

Ako môžete vidieť, prekvapivo najlepšie z testu vyšli dva 280 mm chladiče. Tesne v závese o 4 °C (stále v tolerancii chybovosti merania) je 5 AiO chladičov a ďalej sa už teploty pozvoľne dvíhajú. Vzhľadom na obstarávaciu cenu, výkon a hlučnosť tu máme dvoch jasných favoritov. Be Quiet PURE LOOP 360 mm v prípade, že nelipnete na podsvietených radiátoroch a máte radi decentný dizajn a Liquid Freezer II 360 mm od Arcticu.

Až na výnimky je možné povedať, že v testovacej metodike bolo počítané s tým, že 300 W test je preverením predovšetkým 360 mm chladičov s tromi ventilátormi. S 240 mm a 280 mm variantmi bolo skôr počítané pre 200 W test, ale aj tak je zaujímavé, ako si menšie modely poradia s väčším množstvom odpadného tepla.

200 W

200 W dnes už nie je žiadny extrém. Tieto a väčšie hodnoty spoľahlivo vytiahnete bez väčšej snahy z moderných Intel procesorov 9. a ďalších generácií. Ryzenom stačí zdvihnúť limity, PBO a ste taktiež tam.

PRIME95 30.0.6 SMALL FFT 128K 30 minút

Test AiO chladičov na procesor

Pri 200 W teste sú rozdiely medzi jednotlivými chladičmi samozrejme o poznanie menšie a v rádoch jednotiek stupňov. Voľba by bola viac-menej rovnaká ako pri predchádzajúcom, 300 W teste. Pointa výsledkov tkvie v tom, že ak nebudete prevádzkovať nejakú žravú beštiu a taktovať na krv, vystačíte si aj s 240 mm chladičom. Rezerva sa ale počíta, a preto odporúčam siahnuť po 360 mm, pokiaľ to váš budget a vaša case umožňuje.

Testy hlučnosti MAX RPM, 1 200 RPM a 800 RPM

Ventilátory sú tou najväčšou premennou pri AiO chladení. Väčšina produktov má rovnakú pumpu, radiátor, hadice, ale čo sa výkonu týka, najväčší vplyv na chladenie majú práve ventilátory.

PRIME 95 30.0.6 SMALL FFT 128K 30 minút

Test AiO chladičov na procesor

Arctic sa radí medzi špičky v obore, a pokiaľ vezmete do úvahy cenu, nemajú konkurenciu. Dobré ventilátory sa neposudzujú podľa maximálnych otáčok, ale podľa výkonu (statický tlak a CFM) na nízkych otáčkach. To Arctic zvláda skvele. O rad lepším variantom, ktorý z vášho AiO urobí chladenie na vyššom leveli, sú Noctuy NF-A12x25, popr. NB-eLoop od Noiseblockera.

S ventilátormi je to trochu nevyspytateľné v tom, že im v čase ubúda mazivo na ložiskách a ventilátory strácajú statický tlak, čo je niečo, čo len tak na prvý pohľad nie je poznať.

Záver alebo vyberajte správne

Výber toho správneho AiO chladiča nie je jednoduchá vec. Osobne sa držím pravidla, že pokiaľ to stačí a ono to tak vo väčšine prípadov je, chladím poriadnym vzduchom (Noctua NH-U12A). Pokiaľ nestačí a je budget, staviam na dospelej vode alebo na custom loope. Nájdu sa prípady, keď je potrebné niečo medzi a zákazník chce vyložene AiO. Vďaka dnešným testom mám nových favoritov pre budgetové zostavy, aj keď sa profesne venujem skôr realizácii hi-endových herných zostáv.

Mojou obľúbenou strednou cestou je však kombinácia Corsairu H150i ELITE CAPELLIX (a staršie modely), pri ktorých rovno mením ventilátory za už niekoľkokrát spomínané Noctua NF-A12x25, ktoré sú v prípade tohto modelu unikátne v tom, že sú vyrobené z tzv. Sterrox materiálu, ktorý im prepožičiava bezkonkurenčné vlastnosti čo sa výkonu a hluku týka. Chladenie potom síce vyjde na niečo 300 €, ale mám kombináciu perfektného AiO chladiča s najlepšími fanmi na trhu.

Ak by som mal ale vypichnúť dvoch najlepších AiO „vodníkov“ z dnešného testu, potom by to bol Artic Liquid Freezer II 360 mm a Be Quiet PURE LOOP 360 mm, ktoré majú skvelý výkon a nízku hlučnosť. Ak chcete niečo viac fancy a obzvlášť, ak plánujete podsvietenú zostavu, potom môžem odporučiť spomínané Corsairy z radu ELITE CAPELLIX s perfektnou aplikáciou iCUE a obšírnym ekosystémom, s ktorým je radosť pracovať.

Správne nadimenzované, výkonné a hlavne tiché chladenie výkonného procesora je základom každého poriadneho počítača. AiO chladiče ponúkajú kompromis medzi vzduchom a vodným custom loopom. Všetko je len otázkou toho správneho výberu.

Michal Mikle

Michal Mikle

Som overclocker a nadšený Bitcoiner. Pri počítačovom hardvéri ma nevyužitý výkon nenecháva chladným a pre svoje záľuby hocikedy siahnem aj po tekutom dusíku či po iných extrémnych metódach chladenia. Založil som službu pre optimalizáciu Intel procesorov delid.cz, skladám PC na mieru a baví ma téma súkromia a bezpečnosti. Okrem digitálneho sveta sa zaujímam o permakultúru a ďalšie systémy nízkej časovej preferencie.

3,8
MSI MAG CORELIQUID 360R V2
Vodné chladenie – kompletná uzavretá súprava, pre socket AM2, AM2+, AM3, AM3+, AM4, FM1, FM2, FM2+, TR4, SP3 a TRX4, 1150, 1151, 1155, 1156, 1200, 1366, 1700, 2011, 2011-3 a 2066, 3x120mm ARGB ventilátor, max. hlučnosť 34.3dB, max. otáčky 2000 RPM, RGB podsvietenie, rozmery (D׊×V) 394 mm×120 mm×27 mm
99,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: EFmcl360rv2
4,8
ASUS TUF Gaming LC II 360 ARGB
Vodné chladenie – kompletná uzavretá súprava, pre socket AM4 a AM5, 1150, 1151, 1155, 1156, 1200 a 1700, 3x120mm ventilátor, max. hlučnosť 29dB, max. otáčky 2000 RPM, RGB podsvietenie, rozmery (D׊×V) 397 mm×120 mm×27 mm
Cena s CashBack 104,90 €
134,90 €
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: AVCtlc2a360
4,4
DeepCool LS720 SE
Vodné chladenie – kompletná uzavretá súprava, pre socket AM4 a AM5, 1150, 1151, 1155, 1156, 1200 a 1700, 3x120mm ventilátor, max. hlučnosť 32.9dB, max. otáčky 2250 RPM, RGB podsvietenie, rozmery (D׊×V) 402 mm×120 mm×27 mm
111,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: DECOlt720s
5,0
Corsair iCUE H115i ELITE CAPELLIX XT
Vodné chladenie – kompletná uzavretá súprava, pre socket AM4, TRX4 a AM5, 1150, 1151, 1155, 1156, 1200, 1700, 2011, 2011-3 a 2066, 2x140mm ventilátor, max. hlučnosť 33.8dB, max. otáčky 1700 RPM, RGB podsvietenie, rozmery (D׊×V) 322 mm×140 mm×27 mm
175,90 €
Na objednávku – termín upresníme 1 ks
Očakávame 24. 6. 2024
Objednávací kód: DO152j5c3
5,0
Cooler Master MasterLiquid ML360R RGB
Vodné chladenie – kompletná uzavretá súprava, pre socket AM2, AM2+, AM3, AM3+, AM4, FM1, FM2 a FM2+, 1150, 1151, 1155, 1156, 1200, 1366, 2011, 2011-3, 2066 a 775, 3x120mm ARGB ventilátor, max. hlučnosť 30dB, max. otáčky 2000 RPM, RGB podsvietenie
Super cena
112,90 € Ušetríte 5,74 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: CA196i2c
4,5
Be quiet! PURE LOOP 280
Vodné chladenie – kompletná uzavretá súprava, pre socket AM4 a AM5, 1150, 1151, 1155, 1200, 1700, 2011, 2011-3 a 2066, 2x140mm ventilátor, max. hlučnosť 38.1dB, max. otáčky 1600 RPM, rozmery (D׊×V) 317 mm×140 mm×27 mm
111,90 €
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: BQvpl280
5,0
AKASA SOHO 360 Dusk Edition
Vodné chladenie – kompletná uzavretá súprava, pre socket AM5, 1150, 1151, 1155, 1156, 1200, 1700, 2011, 2011-3 a 2066, 3x120mm ventilátor, max. hlučnosť 31.8dB, max. otáčky 2500 RPM, RGB podsvietenie, rozmery (D׊×V) 397 mm×120 mm×27 mm
67,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: AKAs360du
4,7
GameMax ICEBURG-360 Black
Vodné chladenie – kompletná uzavretá súprava, pre socket AM2, AM2+, AM3, AM3+, AM4, FM2 a AM5, 1150, 1151, 1155, 1156, 1366 a 1700, 3x120mm ventilátor, max. hlučnosť 32dB, max. otáčky 2000 RPM, RGB podsvietenie, rozmery (D׊×V) 397 mm×120 mm×27 mm
68,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: gamaxS57
4,7
GIGABYTE AORUS WATERFORCE 280
Vodné chladenie – kompletná uzavretá súprava, pre socket AM4, TR4 a TRX4, 1150, 1151, 1155, 1156, 1200, 1366, 1700, 2011, 2011-3 a 2066, 2x140mm ARGB ventilátor, max. hlučnosť 36.5dB, max. otáčky 2150 RPM, RGB podsvietenie, rozmery (D׊×V) 312 mm×140 mm×27 mm
145,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: AGw280
4,5
Endorfy Navis F280
Vodné chladenie – kompletná uzavretá súprava, pre socket AM4 a AM5, 1150, 1151, 1155, 1156, 1200, 1700, 2011, 2011-3 a 2066, 2x140mm ventilátor, max. otáčky 1800 RPM, rozmery (D׊×V) 310 mm×140 mm×28 mm
94,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: ENDnf280
EVGA CLCx 280mm LCD ARGB
Vodné chladenie – kompletná uzavretá súprava, pre socket AM4, TR4 a AM5, 1150, 1151, 1155, 1156, 1200 a 1700, 2x140mm ventilátor, max. hlučnosť 35dB, max. otáčky 2380 RPM, RGB podsvietenie, rozmery (D׊×V) 313 mm×140 mm×30 mm
160,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: EVclcx280a
EVGA CLCx 360mm LCD ARGB
Vodné chladenie – kompletná uzavretá súprava, pre socket AM4, TR4 a AM5, 1150, 1151, 1155, 1156, 1200 a 1700, 3x120mm ventilátor, max. hlučnosť 35dB, max. otáčky 2580 RPM, RGB podsvietenie, rozmery (D׊×V) 395 mm×120 mm×27 mm
184,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: EVclcx360a
5,0
Be quiet! Silent Loop 2 240
Vodné chladenie – kompletná uzavretá súprava, pre socket AM4, TR4, TRX4 a AM5, 1150, 1151, 1155, 1200, 1700, 2011, 2011-3 a 2066, 2x120mm ventilátor, max. hlučnosť 38.3dB, max. otáčky 2200 RPM, RGB podsvietenie, rozmery (D׊×V) 120 mm×274 mm×52 mm
135,90 €
Na sklade 1 ks u dodávateľa
Objednávací kód: BQvsl2240
4,2
Fractal Design Lumen S24 V2
Vodné chladenie – kompletná uzavretá súprava, pre socket AM2, AM2+, AM3, AM3+, AM4, FM1, FM2, FM2+ a AM5, 1150, 1151, 1155, 1156, 1200, 1366, 1700, 2011, 2011-3 a 2066, 2x120mm ARGB ventilátor, max. hlučnosť 33.2dB, max. otáčky 2000 RPM, RGB podsvietenie, rozmery (D׊×V) 272 mm×120 mm×27 mm
Super cena
118,90 € Ušetríte 1,94 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: CB323ls24v2
4,5
GameMax ICEBURG-240 Black
Vodné chladenie – kompletná uzavretá súprava, pre socket AM2, AM2+, AM3, AM3+, AM4, FM2 a AM5, 1150, 1151, 1155, 1156, 1366 a 1700, 2x120mm ventilátor, max. hlučnosť 32dB, max. otáčky 1800 RPM, RGB podsvietenie, rozmery (D׊×V) 277 mm×120 mm×27 mm
52,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: gamaxS56
4,7
DeepCool LE520 White
Vodné chladenie – kompletná uzavretá súprava, pre socket AM4 a AM5, 1150, 1151, 1155, 1156, 1200 a 1700, 2x120mm ventilátor, max. hlučnosť 32.9dB, max. otáčky 2250 RPM, RGB podsvietenie, rozmery (D׊×V) 282 mm×120 mm×27 mm
79,90 €
Na sklade > 5 ks u dodávateľa
Objednávací kód: DECOle520w
4,7 16×
Endorfy Navis F240
Vodné chladenie – kompletná uzavretá súprava, pre socket AM4 a AM5, 1150, 1151, 1155, 1156, 1200, 1700, 2011, 2011-3 a 2066, 2x120mm ventilátor, max. otáčky 1800 RPM, rozmery (D׊×V) 275 mm×120 mm×28 mm
Super cena
79,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: ENDnf240
4,2 15×
MSI MAG CORELIQUID 240R V2
Vodné chladenie – kompletná uzavretá súprava, pre socket AM2, AM2+, AM3, AM3+, AM4, FM1, FM2 a FM2+, 1150, 1151, 1155, 1156, 1200, 1366, 1700, 2011, 2011-3 a 2066, 2x120mm ARGB ventilátor, max. hlučnosť 34.3dB, max. otáčky 2000 RPM, RGB podsvietenie, rozmery (D׊×V) 274 mm×120 mm×27 mm
101,90 €
Na sklade > 5 ks u dodávateľa
Objednávací kód: EFmcl240rv2
4,7 10×
ASUS TUF GAMING LC II 240 ARGB
Vodné chladenie – kompletná uzavretá súprava, pre socket AM4 a AM5, 1150, 1151, 1155, 1156, 1200 a 1700, 2x120mm ventilátor, max. hlučnosť 29dB, max. otáčky 2000 RPM, RGB podsvietenie, rozmery (D׊×V) 277 mm×120 mm×27 mm
Cena s CashBack 69,90 €
Super cena
89,90 € Ušetríte 3,63 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: AVC100e2b
4,9
Fractal Design Lumen S36 RGB V2
Vodné chladenie – kompletná uzavretá súprava, pre socket AM2, AM2+, AM3, AM3+, AM4, FM1, FM2, FM2+ a AM5, 1150, 1151, 1155, 1156, 1200, 1366, 1700, 2011, 2011-3 a 2066, 3x120mm ARGB ventilátor, max. hlučnosť 33.2dB, max. otáčky 2000 RPM, RGB podsvietenie, rozmery (D׊×V) 392 mm×120 mm×27 mm
154,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: CB323ls36rv2
4,8 62×
NZXT KRAKEN 240
Vodné chladenie – kompletná uzavretá súprava, pre socket AM4, TR4, TRX4 a AM5, 1150, 1151, 1155, 1156, 1200 a 1700, 2x120mm ventilátor, max. hlučnosť 30.6dB, max. otáčky 1800 RPM, rozmery (D׊×V) 275 mm×123 mm×30 mm
142,90 €
Na sklade > 5 ks u dodávateľa
Objednávací kód: CTk240
Be quiet! Pure Loop 2 ARGB 360 mm
Vodné chladenie – kompletná uzavretá súprava, pre socket AM4 a AM5, 1150, 1151, 1155, 1200 a 1700, 3x120mm ventilátor, max. hlučnosť 36.8dB, max. otáčky 2100 RPM, RGB podsvietenie, rozmery (D׊×V) 397 mm×120 mm×27 mm
131,90 €
Na sklade 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: BQvpl2a4
4,5
Fractal Design Lumen S28 V2
Vodné chladenie – kompletná uzavretá súprava, pre socket AM2, AM2+, AM3, AM3+, AM4, FM1, FM2, FM2+ a AM5, 1150, 1151, 1155, 1156, 1200, 1366, 1700, 2011, 2011-3 a 2066, 2x140mm ARGB ventilátor, max. hlučnosť 35.5dB, max. otáčky 1700 RPM, RGB podsvietenie, rozmery (D׊×V) 313 mm×140 mm×27 mm
Super cena
130,90 € Ušetríte 2,07 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: CB323ls28v2
4,6
Endorfy Navis F360
Vodné chladenie – kompletná uzavretá súprava, pre socket AM4 a AM5, 1150, 1151, 1155, 1156, 1200, 1700, 2011, 2011-3 a 2066, 3x120mm ventilátor, max. otáčky 1800 RPM, rozmery (D׊×V) 395 mm×120 mm×28 mm
117,90 €
Na sklade > 5 ks u dodávateľa
Objednávací kód: ENDnf360
4,8 62×
NZXT KRAKEN 280
Vodné chladenie – kompletná uzavretá súprava, pre socket AM4, TR4, TRX4 a AM5, 1150, 1151, 1155, 1156, 1200 a 1700, 2x140mm ventilátor, max. hlučnosť 32.1dB, max. otáčky 1500 RPM, rozmery (D׊×V) 315 mm×143 mm×30 mm
Super cena
139,90 € Ušetríte 12,85 €
Na sklade > 5 ks u dodávateľa
Objednávací kód: CTk280
Vytlačiť
P-DC1-WEB07
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií