AD homeoffice PET

Vrtáky: ako sa v nich vyznať

Zobraziť katalóg

Článok

• Autor: Juraj V. Matýsek

Ako spoznať vrták do železa? Aké typy vrtákov na závit a aké druhy vrtákov vlastne poznáme? Otázok, ktoré sa spájajú s touto tematikou, je veľa. A niekedy je to celkom veda. Pritom voľba správneho vrtáka na daný účel môže byť kľúčom k tomu, aby sa celé dielo podarilo. V nasledujúcom článku sa na túto problematiku podrobne zameriame a ponúkneme odpovede na tie najčastejšie otázky. Poradíme tiež, na čo sa pripraviť, keď sa pustíte do brúsenia vrtákov.

Vrtáky

Vrtáky – OBSAH

  1. Všeobecne o vrtákoch
  2. Druhy vrtákov
  3. Na čo použiť ktorý vrták?
  4. Priemer vrtáka
  5. Brúsenie vrtákov

Všeobecne o vrtákoch

Z pohľadu odbornej definície sú vrtáky nástroje, ktoré slúžia na vŕtanie vnútorných rotačných plôch valcových, kužeľových a tvarových do rôznych materiálov. Najčastejšie má vrták tvar dvojchodej pravotočivej závitnice. Na jednej strane je zakončená čepeľami – ostrie (telo), druhá strana býva obvykle prispôsobená na upnutie do vŕtačky (stopka), k sebe sa pripájajú pomocou tzv. krčku.

Vrták – popis
Technický nákres vrtáka s popisom jeho jednotlivých častí

Druhy vrtákov

Vrtáky vždy voľte podľa toho, do akého materiálu budete vŕtať. Nikdy nepoužívajte vrták, ktorý je určený na iný materiál. S trochou šťastia vytúžený otvor síce vyvŕtate, s najväčšou pravdepodobnosťou si ale vrták poškodíte. Aké existujú druhy vrtákov?

  • Vrtáky do dreva – sú najčastejšie vyrobené z bežnej nástrojovej ocele, pri hrote bývajú opatrené reznými doštičkami zo zliatej ocele alebo karbidu.
  • Vrtáky do kovu – ich materiálom je rýchlorezná oceľ alebo spekaný karbid, ostrie býva spájkované, tento typ sa používa aj ako vrták do sadrokartónu.
  • Vrtáky do betónu a muriva – sú vyrobené zo sintrovanej ocele a delia sa na príklepové a bezpríklepové.
  • Vrtáky do skla – vŕtanie do skla a ďalších tvrdých materiálov umožňujú špeciálne korunky z tvrdých materiálov, napr. diamantu.
  • Zemné vrtáky – sú určené na hĺbenie dier, napr. základy domov, bývajú oceľové.
  • Zubárske vrtáky – vyžadujú vysokú tvrdosť, najčastejšie sú vyrobené z ocele, presadzujú sa ale aj ďalšie moderné materiály, napr. polyetheretherketon (PEEK).
Vrtáky
Aj odolný vrták sa môže poškodiť a potrebuje buď výmenu, alebo nabrúsenie.

Na čo použiť ktorý vrták?

Ďalším veľmi častým rozlíšením vrtákov je delenie podľa ich tvaru. V mnohých ohľadoch to opäť predpokladá spôsob ich použitia.

  • Skrutkovitý/valcovitý – najpoužívanejšie typy vrtákov. Skrutkovitý má vyfrézovanú pozdĺž svojej osi a vďaka tomu dochádza k spoľahlivému odvodu pilín.
  • Delový – špeciálny typ určený na vŕtanie dlhých a rovných dier.
  • Trojhranný – tento vrták je určený na vŕtanie do veľmi tvrdých materiálov, ako je sklo alebo nerezová oceľ.
  • Kruhostredý/strediaci – vrták sa najčastejšie používa na sústruhu a je určený na vŕtanie krátkych dier do dreva alebo plechu.
  • Korunkový – slúži na „vpichovanie“ dier do tenkostenných odliatkov.
  • Stupňovitý – používa sa k vŕtaniu viac dier naraz, tieto sú nerovnakého priemeru.
  • Plochý/kopijovitý – na vŕtanie dier väčšieho priemeru, býva veľmi tvrdý.
  • Obojstranný – na nitovanie.
  • Frézovací – špecialitou tohto typu vrtákov sú aj iné diery než okrúhle.

Priemer vrtáka

Dôležitým parametrom na triedenie vrtákov je aj ich priemer. Ten sa najčastejšie pohybuje od 0,3 do 50 mm. Pokiaľ vŕtate do kovu, používajte skôr užšie varianty. Je to dané výrazne väčšou námahou vrtáka, a ak potrebujete väčší otvor, postupne ho rozširujte rôznymi typmi vrtáka. Do dreva je možné používať všetky dostupné veľkosti.

Vrtáky
Úlohou skrutkovača, ktorý vedie od špičky vrtáka, je odvádzať odvŕtaný materiál preč.

Ako nabrúsiť vrták

Každý vrták sa používaním skôr či neskôr otupí. Dá sa to napraviť, ale je potrebné upozorniť, že ostrenie vrtákov nie je jednoduché a vyžaduje prax a cvik. Niekedy je jednoduchšie zaobstarať vrták nový alebo ho nechať nabrúsiť u odborníka. Pomôžu napríklad v zámočníctve, brusiarňach nožov či v obchodoch s tovarom pre domácich majstrov.

Ak sa do toho skutočne pustíte, nepočítajte príliš s tým, že sa vám podarí len tak od boku nabrúsiť vrták, ktorý sa zatupil pri nedeľňajšom kutení v garáži. Je potreba mať tú správnu výbavu, pomôcť môže najmä brúska na vrtáky, ale tiež set znalostí, ako je ten ktorý vrták konštruovaný. Navyše schopnosť dobre nabrúsiť vrták sa dá získať iba dlhoročnou praxou, ale ako poznamenávajú skúsení zámočníci, nie každý má potrebný talent.

Kľúčom k úspechu je geometria vrtáka, teda spôsob, v akej podobe a akých uhloch je vrták nabrúsený. Keď sa vám podarí geometriu dodržať, máte vyhrané. Bude to ale stáť veľa trpezlivosti, skúšania a zničených starých vrtákov.

Uhly geometrie vrtáka sú zásadné. Sú celkom tri – uhol hrotu, uhol chrbta (podbrus) a uhol sklonu drážok. Ako to vyzerá pri jednotlivých druhoch vrtákov, rozdelených podľa vŕtaného materiálu, uvádza nasledujúca tabuľka:

Materiál Uhol hrotu Uhol chrbta Sklon drážok
Oceľ s tvrdosťou 70 kp/mm2 110° 10° až 12° 30°
Oceľ s tvrdosťou 70 až 90 kp/mm2 120° 10° až 12° 30°
Oceľ zušľachtená 90 až 120 kp/mm2 130° 8° až 10° 30°
Sivá liatina 95° 8° až 10° 30°
Meď, hliník 140° 12° až 15° 40°
Zliatiny hliníka 110° až 130° 10° až 12° 30°
Mosadz, bronz 120° 12° až 15° 15°
Plastické hmoty 80° až 100° 12° až 15° 15°
* Tabuľka podľa tumlikovo.cz. Je veľmi pravdepodobné, že v iných zdrojoch sa budú jednotlivé uhly líšiť.

Na brúsenie vrtákov je dôležité najmä:

  • poloha vrtáka voči brúsnej ploche,
  • plynulý a presný pohyb vrtákom, vďaka čomu vzniká vytúžené podbrúsenie.

S trochou šťastia sa vám ale vrták podarí naostriť na bežnej domáce brúske, ktorú osadíte tým najjemnejším brúsnym kotúčom. Nezabudnite na dôkladné chladenie a majte pri ruke nádobu s vodou a brúsený vrták do nej pravidelne namáčajte. To sa týka vrtákov na kov. Vrtáky s tvrdokovom naopak brúste na hrubšom kotúči pri nižších otáčkach a bez chladenia, mohli by totiž popraskať.

Vrtáky
Vrtáky sa od seba líšia materiálom, na ktorý sú určené, aj svojím tvarom.
i Mohlo by vás zaujímať

Vrtáky sú dôležitou súčasťou výbavy každej dielne. Na druhej strane, vyznať sa v ich jednotlivých typoch nepatrí k tým najjednoduchším činnostiam, ktoré by mal šikovný domáci majster zvládnuť, ale aspoň základy by ovládať mal. Trochu iným prípadom je brúsenie vrtákov. Akokoľvek toto umenie v istom ohľade patrí medzi znak prestíže, nie každý sa to naučí. Pokiaľ sa na to necítite, nie je nič zlé na tom, nechať si vrták nabrúsiť u odborníkov. Alebo si rovno kúpiť nový.

Vytlačiť
P-DC1-WEB13
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií