Pokiaľ máte záhradu a len malú garáž, môže sa stať, že budete trochu bojovať s priestorom. Kam uložiť všetku výbavu potrebnú na starostlivosť o záhradu alebo napríklad vonkajšie hračky pre deti? V týchto prípadoch veľmi dobre pomôže záhradný domček, ktorý sa môže napokon hodiť aj v prípade, keď si chcete vybudovať „zašívareň“ pre ničím nerušený odpočinok. Záhradný domček zvládnete postaviť aj svojpomocne, najľahšie je využiť niektorý z predpripravených modelov. Tie môžete mať ako kovové, tak aj drevené alebo plastové. Poďme sa pozrieť, ako na to.
Pred výberom konkrétneho modelu je nevyhnutné si položiť otázku, aký vlastne bude účel vášho záhradného domčeka. To totiž ovplyvňuje prakticky všetko, od materiálu cez rozmery až po samotnú konštrukciu. Bude váš záhradný domček slúžiť ako kôlňa či sklad náradia? Alebo sa chystáte využívať záhradný domček ako miesto, kde budete relaxovať a odpočívať, prípadne aj prespávať? To všetko ovplyvňuje jeho budúcu podobu.
Na trhu je množstvo predpripravených modelov záhradných domčekov, vždy si vopred overte, či dostanete všetko, čo k bezproblémovej stavbe potrebujete.
Ak si zvládnete odpovedať na všetky vyššie uvedené otázky, bude následná stavba výrazne jednoduchšia a vyhnete sa nepríjemným prekvapeniam.
Ak sa rozhodnete postaviť si záhradný domček svojpomocne, môžete si čas rozvrhnúť podľa potreby. Pri stavbe menších rozmerov počítajte približne s piatimi dňami aktívnej práce pre dve osoby, nepočítajúc v tom inštaláciu elektriny alebo inštalatérske práce, ak budú potrebné. Niektoré domčeky navyše vyžadujú pevnú základňu, a to buď v podobe dlaždíc, alebo priamo vybetónovaných základov. Aj tento čas do prípravy započítajte.
Ak nie ste domáci majstri a na stavbu domčeka sa necítite alebo sa pripravujete na rozmernejšiu stavbu, objednajte si radšej špecializovanú firmu. Celý rad ich dnes ponúka stavby záhradných domčekov na kľúč. Ušetríte tak veľa času a hlavne nervov. Pri objednávaní firmy sa uistite, čo je súčasťou služby. Môže sa stať, že dodávateľ bude chcieť mať pripravené základy a podobne.
i
Na stavbu záhradného domčeka nepotrebujete stavebné povolenie. Pokiaľ totiž ide o jednopodlažnú stavbu s výškou nižšou ako 5 metrov, ktorej plocha zástavby nepresiahne 25 m2, podľa stavebného zákona ide o drobnú stavbu s doplnkovou funkciou k hlavnej stavbe. Jediné, čo zákon vyžaduje, je ohlásenie stavby príslušnej obci.
V zásade sa na trhu stretnete s tromi typmi záhradných domčekov podľa použitého materiálu. Plastové a kovové sú jednoduché na stavbu, zvládnete to ľahko svojpomocne, neočakávajte od nich ale inú funkciu, než je uloženie záhradného vybavenia. Pokiaľ si chcete na záhrade vybudovať spomínanú zašívareň, poobzerajte sa skôr po drevených záhradných domčekoch s oknami a ďalším komfortom.
Záhradné domčeky sú užitočná vec. Veľmi dobre poslúžia ako odkladací priestor na náradie alebo napríklad aj na vybudovanie letnej kancelárie či zašívarne.
Záhradné domčeky Hobby