AD homeoffice PET

Vŕtačky: akú vybrať a do čoho vŕtať

Zobraziť katalóg

Článok

• Autor: Redakcia

Zháňate vŕtačku na domáce majstrovanie, ale neviete, akú vybrať? Existuje niekoľko druhov vŕtačiek, pričom každá sa hodí na niečo trochu iné. Akú vŕtačku zvoliť na vŕtanie do panelu a ktorú na vŕtanie do betónu? Aké parametre sú pre výber kľúčové? Nasledujúce riadky všetko osvetlia.

Ako vybrať vŕtačky

Vŕtačky – OBSAH

Základné druhy vŕtačiek a rozdiely medzi nimi

Pre ľahší výber môžeme vŕtačky rozdeliť na štyri základné typy.

Aku vŕtačka

Aku vŕtačka je pre vás tá pravá, ak chcete doma len zavŕtať pár skrutiek, napríklad pri skladaní nábytku. So správnym vrtákom môžete vyvŕtať malé dierky do dreva, sadry alebo aj mäkších kovov. Aku vŕtačky fungujú na dobíjacie batérie a teda nepotrebujú byť neustále pripojené v zásuvke. To vám dáva prakticky neobmedzený manévrovací priestor a možnosť pracovať bez kábla, ktorý sa vám nebude pri práci pliesť. Aku vŕtačky tiež často ponúkajú vymeniteľné akumulátory, čo sa hodí, keď máte pracovať dlhšiu dobu: S jedným pracujete a druhý sa medzitým nabíja.

Aku vŕtačka
Aku vŕtačky sú perfektné na vŕtanie do mäkkých materiálov. Zdroj: Pixabay

Príklepová vŕtačka

Príklepová vŕtačka sa od ostatných typov vŕtačiek líši pridanou funkciou tzv. príklepu. Vďaka tomu zvládne o niečo náročnejšie vŕtanie, stále si ale zachováva precíznosť. Vďaka príklepu ľahko prevŕtame kameň, tehly, betón a panely. Na vŕtanie s príklepom je nutné využívať iba na tomu určené vrtáky do muriva, ktoré majú špičku vystuženú karbidovými plátkami. Nezabúdajte však pri vŕtaní do dreva alebo kovu príklep vypnúť, aby ste predišli poškodeniu vrtáka.

Príklepová vŕtačka
Príklepová vŕtačka je bezpečnou a univerzálnou voľbou. Pri vŕtaní do dreva alebo kovu však nezabudnite vypnúť príklep. Zdroj: Pixabay

Vŕtacie kladivo

Vŕtacie kladivo je ideálnym nástrojom na vŕtanie do betónu. Diery s ním vyvŕtate rýchlo, ale kvôli väčšej sile môžete poškodiť materiál. Vŕtacie kladivá preto odporúčame predovšetkým na demolačné práce, rozhodne tak nejde o príliš univerzálne zariadenie. Na rozdiel od mechanického príklepu, v prípade klasických príklepových vŕtačiek sa tu využíva podstatne účinnejší elektricko-pneumatický príklep. Vŕtacie kladivo od príklepovej vŕtačky rýchlo rozlíšite podľa systému upnutia vrtáka: Obyčajné čeľusťové skľučovadlo býva nahradené rýchloupínacím systémom (pozrite kapitolu Čo sú SD-plus vŕtačky nižšie), hoci sa dnes na trhu objavujú aj modely, ktoré oba typy upnutia kombinujú.

Vŕtacie kladivo
Ak hľadáte vŕtačku na tvrdšie materiály, vŕtacie kladivo je presne pre vás. Zdroj: Picryl

Diamantová/jadrová vŕtačka

Diamantová vŕtačka predstavuje to najlepšie na trhu medzi všetkými druhmi vŕtačiek. Vyznačujú sa veľmi vysokým výkonom. Betón, asfalt ani tvrdý kameň pre ňu nie je problém, a to aj do hĺbky vyše pol metra. Sú preto obľúbeným nástrojom inštalatérov pri vŕtaní otvorov pre rúrky a podobne. Často môžete k vŕtačke pripojiť aj zdroj vody, aby sa pri vŕtaní neprášilo. Pri práci najmä so silnejšími vŕtačkami nikdy nezabudnite ochranné pomôcky.

Diamantová/jadrová vŕtačka
Diamantové, čiže jadrové vŕtačky, sú špičkovým náradím pre profesionálov. Poradia si takmer s čímkoľvek. Zdroj: GAP Group

Kolmé vŕtanie alebo keď je presnosť zásadná

Každý snáď vie, že pri vŕtaní by mal byť vrták v čo najviac kolmej polohe. Zatiaľ čo pri vŕtaní do steny vám to môže stačiť približne, nábytkári alebo stolári pri vŕtaní iste ocenia maximálnu presnosť. Pre tieto prípady existujú stojanové vŕtačky. Tie sú prispôsobené na dokonale kolmé vŕtanie. Ich využitie však nie je tak flexibilné ako v prípade ručných vŕtačiek. Rozdeľujú sa do dvoch skupín:

  • Stolná stojanová vŕtačka je ideálnym pomocníkom do dielne. Jednoducho sa upína na pracovný stôl.
  • Stĺpová vŕtačka je umiestnená na zemi, je veľmi výkonná a robustná. Je preto určená skôr na profesionálne použitie.

Vŕtačky na rôzne typy materiálov

Na rôzne druhy materiálov sa hodia odlišné typy vŕtačiek. S príklepom napríklad nemôžete vŕtať do dreva alebo kovu, pretože by ste si poškodili náradie.

! Pred vŕtaním do stien sa vždy uistite, že v mieste vŕtania nie sú elektrické rozvody ani vodné alebo plynové potrubie. Potrebné informácie spravidla nájdete v stavebných plánoch, prípadne môžete použiť detektor kovu.

Vŕtanie do panelu

Bývate v panelovom dome a chcete vyvŕtať dieru do steny? Na vŕtanie do panelu je bežná vŕtačka krátka. Budete potrebovať vŕtačku s príklepom, ktorá dieru vyvŕta rýchlo a elegantne. Minimalizujete tak neporiadok, nechcené poškodenie aj nadávky od susedov. Uistite sa tiež, že v mieste vŕtania nie je elektrické vedenie.

Vŕtanie do betónu

Každý, kto to niekedy skúsil, vie, že vŕtanie do betónu s príklepovou vŕtačkou nie je príliš efektívne. Príklep totiž nie je dostatočne silný. Ak vám nejde o precíznosť (napr. pri búraní), vhodnou voľbou je vŕtacie kladivo.

Vŕtanie do kachličiek, dlažby, obkladov

Ak prestavujete kúpeľňu, pravdepodobne ste sa stretli s nutnosťou vŕtať do kachličiek. Tie sú krehké, a preto je tu potrebné maximálnu opatrnosť. Kľúčom je trpezlivosť – vypnite príklep a otáčky držte čo najnižšie. Glazované dlaždice je dobré pred vŕtaním prelepiť lepiacou páskou, aby sa vŕtačka ľahšie zavŕtala

i Na vŕtanie je nesmierne dôležitý aj výber vrtáka. Viac o nich nájdete v článku Vrtáky: ako sa v nich vyznať.

Vŕtanie do skla

Vŕtanie do skla je bezpochyby jedným z tých najošemetnejších. V prvom rade preto nezabudnite na ochranné okuliare a rukavice. Tiež je dôležité poznamenať, že nie každý druh skla je na vŕtanie vhodný. Nikdy by ste nemali vŕtať napríklad do temperovaného skla – rozpadlo by sa na kúsky. Čo sa týka výberu vŕtačky, sklo nie je až tak tvrdé, a tak nepotrebujete žiadnu špeciálnu. Zásadná je predovšetkým voľba vrtáka. Budete potrebovať špeciálny vrták na sklo.

Pre samotné vŕtanie platia podobné zásady ako pri vŕtaní do kachličiek. Sklo môžete prelepiť páskou alebo kartónom, aby sa vám vrták nešmýkal, a otáčky udržujte na minime. Ak môžete, prípadné črepinky odsávajte a pri vŕtaní hrubšieho skla zvážte aj chladenie (stačí vodou). Zahriaty vrták totiž môže spôsobiť popraskanie skla.

Vŕtanie do steny bez znalosti materiálu

Ak chcete vŕtať do steny, ale neviete, z čoho je, najbezpečnejšie je zvoliť príklepovú vŕtačku. Než ale začnete vŕtať s príklepom, skúste to najprv bez neho. Ak vám vŕtať pôjde, máte vyhrané. Akonáhle sa ale vrták bude postupne zasekávať, je možné, že múr tvoria duté tehly. V takom prípade rozhodne nezapínajte príklep – mohol by rozbiť vnútorné priečky tehál. V poslednom rade, ak ide vrták plynulo, ale pomaly, skúste zapnúť príklep.

Vŕtačka, vrták
Pre úspech pri vŕtaní je zásadná aj voľba správneho vrtáka. Zdroj obrázka: Pixabay.com

Kľúčové parametre na výber vŕtačiek

Dostávame sa k samotnému výberu vŕtačiek. Jedným z najdôležitejších parametrov je maximálny krútiaci moment. Ten udáva silu, ktorou vŕtačka uťahuje skrutky alebo vŕta diery.

  • 5 – 20 Nm je ideálny krútiaci moment na uťahovanie skrutiek v nábytku (mäkších materiáloch).
  • 20 – 50 Nm dobre poslúži na vŕtanie menších skrutiek (do cca 10 mm).
  • 50 Nm a viac využijete na vŕtanie hlbších dier alebo uťahovanie skrutiek v tvrdých materiáloch.

Ďalším dôležitým údajom je maximálna rýchlosť otáčok. Čím vyššie sú, tým rýchlejšie môžete vŕtať. Niekedy je však potrebné trpezlivosť, a preto je dobré sledovať aj spodnú hranicu otáčok. Vŕtačky s vysokými otáčkami a malým krútivým momentom sa tiež často zasekávajú.

Čo sú zač SDS-plus vŕtačky?

Ak pri vŕtačke uvidíte označenie kompatibility s SDS-plus, týka sa to upínania vrtákov. Vďaka tomuto systému stačí vrták vložiť do vŕtačky a po otočení sa potom veľmi pevne zaaretuje pomocou špeciálnych guličiek. SDS vyvinula nemecká firma Bosch, v dnešnej dobe ho ale využíva hneď niekoľko značiek. Výhodou je samozrejme univerzálnosť vrtákov naprieč viac vŕtačkami. Väčšina vŕtačiek, najmä tých lacnejších, upínanie SDS-plus alebo podobné SDS-max (nie však kompatibilné!) nemá a vrták sa v nich upína bežným skľučovadlom.

SDS-plus upínanie
Upínanie SDS-plus a SDS-max je oveľa rýchlejšie ako upínanie skľučovadlom. Vrtáky s ním navyše veľmi pevne držia. Zdroj: Wikimedia Commons

Ako vybrať aku vŕtačku?

Aku vŕtačky, hoci sú jedným z hlavných druhov vŕtačiek, môžeme rozdeliť ešte ďalej – a to podľa príklepu.

  • Aku vŕtačky bez príklepu sú ideálne do domácností. Potrebujete zavŕtať skrutky pri skladaní skrine? Vŕtate len do mäkkých materiálov, napríklad do dreva? Aku vŕtačka bez príklepu pre vás bude ideálna. Výhodou je tiež nízka obstarávacia cena.
  • Aku vŕtačky s príklepom sa hodia na náročnejšie vŕtanie. Zvládnu vŕtať viac-menej to rovnaké ako elektrické príklepové vŕtačky, avšak sú obmedzené kapacitou akumulátora. Pri vŕtaní vám ale nebude nikde prekážať kábel, takže sú v niektorých situáciách vhodnejšie.

Ďalším nemenej zásadným parametrom je voľba akumulátora. Akumulátor je zdrojom energie pre vŕtačku, jeho výber tak rozhodne nepodceňujte. Najdôležitejšími vlastnosťami sú typ akumulátora, jeho napätie a kapacita.

Typy akumulátorov sú nasledujúce:

  • NiMh, NiCd sú akumulátory staršieho typu a od ich používania sa pomaly ustupuje. Majú dobrý výkon aj výdrž, ich nevýhodou je náročnejšia údržba, nutnosťou je aj ich pravidelné dobíjanie.
  • Li-ion akumulátory ponúkajú vysoký výkon aj kapacitu. Ich najväčšou výhodou je, že nemajú tzv. pamäťový efekt. To znamená, že nie sú tak náročné na údržbu a nevyžadujú pravidelné dobíjanie.

Napätie sa v prípade akumulátorov pohybuje v rozsahu od 3,6 V (vhodné pre príručné aku skrutkovače) až 36 V v prípade profesionálnych prístrojov. Na zjednodušenie tejto problematiky stačí uviesť jednoduchú poučku: Čím bude napätie akumulátora väčšie, tým bude aj výkonnejší.


Posledným parametrom je kapacita udávaná v Ah, teda ampérhodinách. V podstate hovorí, ako dlho bude na jedno nabitie vŕtačka fungovať a opäť platí, že čím väčšia kapacita, tým lepšie. Základom je kapacita 1,1 Ah, odporúčame ale voliť skôr kapacitu 2 Ah a vyššie. Vyhnete sa tak častému prerušovaniu práce a dobíjaniu.

Vŕtanie, aku vŕtačka
Aku vŕtačka je dnes úplne bežnou súčasťou takmer každej domácej dielne aj pracovnej tašky profesionála. Zdroj: Pixabay.com
    i Mohlo by vás zaujímať

    Teraz už viete, aké druhy vŕtačiek sú najčastejšie a na čo sa najlepšie hodia. Pri výbere ďalej nezabudnite na správny vrták a vhodné ochranné pomôcky. V budúcnosti si za to sami poďakujete.

    Vŕtačky Segment Hobby
    3,6 14×
    POWERPLUS POWC10100
    Príklepová vŕtačka , do betónu, na drevo, do steny a do železa, 500 W, otáčky až 3000ot./min, jednorýchlostná, rozsah skľučovadla 13 mm, hmotnosť 1.3kg
    24,90 €
    Momentálne nedostupné
    Objednávací kód: PWP099e1
    4,7
    Einhell TC-MG 135 E Classic
    Priama brúska s príkonom 135W, 35000 ot./min, napájanie zo siete, regulácia otáčok
    49,90 €
    Na sklade 2 ks
    Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
    Info
    Objednávací kód: BOF006a2
    4,8
    Einhell Vŕtačka príklepová TC-ID 720/1 E Kit
    Príklepová vŕtačka , na sadrokartón, do panelu, do betónu a do steny, 720 W, otáčky až 2800ot./min, jednorýchlostná, rozsah skľučovadla 13 mm, hmotnosť 3.1kg
    Zľavnené -28 %
    42,90 € 59,90 €
    Na sklade > 5 ks
    Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
    Info
    Objednávací kód: BOF156
    4,8 58×
    METABO SB 18 L Sada MD 2× 2,0 Ah
    Aku vŕtačka – s príklepom, dvojrýchlostná, uhlíkový motor, max. otáčky 1800 ot./min, max. krútiaci moment 50 nm, max. rozsah skľučovadla 13 mm, regulácia krútiaceho momentu, regulácia otáčok, ergonomické držadlo, ľavý/pravý chod, ukazovateľ stavu akumulátora a LED osvetlenie, 2× akumulátor s kapacitou 2 Ah v balení, hmotnosť 1,6 kg
    165,90 €
    Na sklade > 5 ks
    Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
    Info
    Objednávací kód: BOG027h
    5,0 15×
    Bosch GSR 12V-30 2× 2 Ah
    Aku vŕtačka – dvojrýchlostná, vhodná na sadrokartón, na sklo, na drevo a do železa, bezuhlíkový motor, max. otáčky 1600 ot./min, max. krútiaci moment 30 nm, max. rozsah skľučovadla 10 mm, regulácia krútiaceho momentu, regulácia otáčok, ergonomické držadlo, ľavý/pravý chod, ukazovateľ stavu akumulátora a LED osvetlenie, 2× akumulátor s kapacitou 2 Ah v balení, hmotnosť 0,72 kg
    135,90 €
    Momentálne nedostupné
    Objednávací kód: BOC823a7
    Vytlačiť
    P-DC1-WEB09
    Zavoláme Vám a odborne poradime
    +421 2 5710 1800
    Otázka na objednávku
    Otázka na tovar
    Prosím, zadajte svoj telefón:
    Zavolajte mi
    Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
    Viac informácií Menej informácií