DJI drony patria medzi tie najznámejšie a najrozšírenejšie RC drony medzi používateľmi. Či už vlastníte základný DJI drone, alebo nejaký drahší, určite sa vám bude hodiť vedieť o mobilných aplikáciách a ďalšom softvéri, ktorý má užitočné funkcie. Od jednoduchého zdieľania nahratých videí po ovládanie kamery dronu. Poďme si predstaviť softvér DJI GO 4, Litchi a ďalšie zaujímavé a užitočné nástroje.
Pokiaľ vlastníte novší DJI dron, bude sa vám hodiť aplikácia DJI GO 4 (Android, iOS). Na tie staršie, konkrétne série DJI Phantom 3 a Inspire 1, je tu DJI GO app (Android, iOS). Tieto aplikácie umožňujú v reálnom čase vidieť, čo natáča samotný dron. To sa hodí na nastavenie scény presne tak, ako potrebujete, prípadne sa môžete aj porozhliadnuť po okolí.
Živý náhľad na snímanú lokáciu ale nie je jediná vymoženosť aplikácie DJI Go. Rovnako tak s ňou môžete snímanie ovládať. Nastavíte si napríklad hodnotu ISO, rýchlosť uzávierky a pod. Jednoduchým ťahaním prsta po displeji svojho mobilu či tabletu necháte DJI drone vzlietnuť i pristáť, ďalej ho máte neustále pod dohľadom počas letu, keď sa vám zobrazuje na mape a na povel pristane späť tam, kde sa nachádzate.
DJI si v aplikácii DJI GO 4 pripravila aj exkluzívne ovládanie určené na rôzne situácie. Nazvala ich Inteligentné letecké módy (Intelligent Flight Modes) a je ich rovno päť:
Aplikácia tiež ponúka prehľad všetkých leteckých údajov. Zaujímavosťou môže byť meranie celkového počtu preletených kilometrov či nalietaných hodín. Dosť užitočnou súčasťou je editor videa s efektmi, ktorý umožňuje vložiť vlastnú hudbu a výtvor pohodlne zdieľať napríklad na Instagram alebo Facebook. Vhod prídu integrované manuály k dronom vrátane video tutoriálov.
Ďalšia mobilná aplikácia Litchi for DJI (pre iOS stojí 24,99 Eur, na Android rovnako 24,99 Eur) nepatrí do kategórie oficiálnych DJI app, ako je tomu pri ďalšom tu spomínanom softvéri, pretože nie je priamo od vývojárskeho tímu DJI. Napriek tomu toho tento programík dokáže veľa. Vývojári sľubujú, že vďaka nemu využijete plný potenciál všetkých kvadrokoptér DJI. Mód virtuálnej reality spolupracuje so značkami VR okuliarov, ako sú Freefly VR, Durovis, Cardboard a Homido. V tomto móde ovládate pohyby dronu svojou hlavou.
Režim panoráma ponúka okrem vertikálnej a horizontálnej tiež sférickú panorámu. V aplikácii Litchi sú vylepšené možnosti preletových bodov (waypoints), trasu je možné predurčiť na smartfóne ešte pred pripojením dronu. Kreslené dráhy letu nemusia byť rovné priamky, ale pokojne krivky, takže video je plynulé. Zaujímavé je živé streamovanie obrazu na Facebook. Na natáčanie vlastných videonávodov na prácu s programom stačí zapnúť nahrávanie obrazovky na mobile priamo cez tlačidlo v aplikácii.
Aplikácia Litchi ponúkne aj hlasové oznámenia v prípade rôznych varovaní. Pre niekoho môže byť Litchi až veľmi komplexná a zložitá, ale netrvá dlho sa s ňou naučiť pracovať a mať tak nad svojím DJI dronom náhle plnú kontrolu.
Ďalším softvérom na DJI dron je aplikácia DJI Vision ( iOS). Ponúka ju priamo spoločnosť DJI a v mnohom sa podobá predošlým aplikáciám DJI GO 4 a Litchi. Je však určená na dron DJI Phantom 2 Vision. Aplikácia má jednoduché rozhranie, avšak oproti Litchi pôsobí pomerne stroho. V menu nájdete 4 položky – Kamera, Album, Novinky a Nastavenie. Mobil sa spojí cez WiFi s dronom a pod kontrolou máte kameru dronu podobne ako v predchádzajúcich aplikáciách. V albume si môžete prezerať galériu všetkých fotiek a videí na pamäťovej karte dronu. Pokiaľ teda vlastníte DJI Phantom 2 Vision, môže vám táto aplikácia dostačovať a nemusíte sa predierať mnohými možnosťami iných aplikácií.
DJI Assistant 2 je počítačový softvér na správu dronov a ďalších DJI produktov. Všetky produkty majú micro USB port na pripojenie k počítaču. Základnou funkcionalitou je update firmvéru každého zariadenia od DJI, ako sú okuliare alebo kamery. Najviac možností ale ponúkne bezpochyby práve na drony. Z vášho DJI Mavic, DJI Spark či DJI Phantom si do počítača pretiahnete všetky dáta, letové údaje z čiernej skrinky, obnovíte všetky nastavenia či dron správne skalibrujete.
Tieto gadgety sú skôr ako lietajúce počítače s kamerami, preto sa dá veľa prípadných problémov vyriešiť obnovou systému práve prostredníctvom programu DJI Assistant 2. Mnohé ďalšie problémy môže vyriešiť dostupná kalibrácia senzorov. Pokiaľ sa chystáte napríklad na dlhšiu cestu a chcete dáta v drone zálohovať, ide to tiež v programe, a to cez funkciu Data Upload. V integrovanom DJI simulátore sa kvadrokoptéra na obrazovke správa tak, ako jej zadávate údaje o polohe, dokonca aj rýchlosti vetra. Ešte sa tu nachádza strohé nastavenie WiFi siete. Program DJI Assistant 2 je k dispozícii zadarmo na systémy Windows a MacOS na stránkach DJI.
Letecký simulátor DJI Flight Simulator pôsobí skôr ako hra. V ponuke sú 3 verzie programu. Bezplatná verzia vám sprostredkuje leteckú simuláciu so základnými dronmi v základných režimoch. Konkrétne ide o dron DJI Mavic 2 Zoom, DJI Mavic Air a DJI Mavic Pro, DJI Spark, DJI Phantom 4 Pro a Inspire 1 Pro. Verzia Enterprise pridáva priemyselné drony a ďalšie drobnosti, poslednou ponúkanou verziou je Customized, kedy si môžete prispôsobiť parametre podľa svojho. RC drony v simulácii ovládate v rôznych prostrediach a za použitia klasického ovládača, takže sa dá natrénovať lietanie bez rizika poškodenia skutočného dronu.
Viac o programe, možnosť stiahnutia základnej verzie na Windows 10 a informácie o tom, kde zaobstarať tie pokročilé, sa nachádza na stránkach DJI.
Ponuka softvéru pre drony DJI je pomerne rozsiahla, existuje aj viac programov od rôznych vývojárov či fanúšikov dronov tejto značky. Veľakrát vás vyskúšanie softvéru nebude stáť nič a môže vám pomôcť v ľahšom používaní a nastavení drona samotného aj jeho kamery.