Nepríjemnosti spojené s príchodom zimy poznáme snáď všetci. Namiesto pohodlného usadnutia do auta a rýchleho odchodu razom nastávajú polhodinové prípravy na cestu. V dnešnom článku sa pozrieme na to, čo vám v zime cestovanie autom uľahčí a ako sa o svoje vozidlo v tomto období správne starať. Na začiatok vám môžeme odporučiť cenovo výhodný nákup darčekového balíčka autokozmetiky.
Už vás nebaví používať obyčajné škrabky na ľad a sneh? Účinnejšie odstránenie námrazy na skle automobilu zaistia praktické rozmrazovače skiel, ktoré sa obvykle dávkujú pomocou rozprašovača. Jednotlivé prípravky sa od seba odlišujú rozmedzím teplôt, pri ktorých sú účinné. Kým lacnejšie z nich sú určené napríklad do -18 °C, tie drahšie je možné použiť až do -38 °C.
Pri takto nízkych teplotách môžete u staršieho vozidla počítať s problémami počas štartovania. Štartovacie káble, alebo dokonca štartovacie stanice sa potom stanú „povinnou“ výbavou vášho vozidla. Problémom sa však dá čiastočne predísť pravidelným dobíjaním autobatérie napríklad v garáži alebo v pivnici.
Rozmrazovače skiel rýchlo a jednoducho odstránia nepríjemnú námrazu na oknách či zrkadlách, zatiaľ čo tekuté stierače vám pomôžu predchádzať už samotnému vzniku námrazy.
Námraze však možno tiež predchádzať, a to použitím tzv. tekutých stieračov. V princípe vytvárajú na skle neviditeľný povlak odpudzujúci častice vody, čím znižujú množstvo vytvorenej námrazy a uľahčujú jej odstraňovanie. Okrem toho udržujú sklo automobilu v čistote aj v daždivom počasí, bez nutnosti použitia stieračov. Pri jazde nad 50 km/h sa voda vďaka nim zhlukuje do kvapôčok, nabaľuje špinu a nečistoty a odteká cez okraje skiel preč. Ak tekuté stierače nechcete aplikovať celoročne, odporúčame tak urobiť aspoň pred zimou, a to ako na čelné a bočné sklá, tak aj na zrkadlá (ak nie sú vyhrievané)..
Ak sa vydáte na zimnú dovolenku do hôr, bude potrebné pribaliť na cestu snehové reťaze, ktoré sú v niektorých oblastiach povinné. Rozhodne nebude zlý nápad mať pri sebe tiež ťažné lano pre prípadné vytiahnutie zo záveja. Pri akejkoľvek manipulácii mimo automobil potom používajte výstražné prvky, aby ste o sebe dali vedieť aj ďalším vodičom.
Pred zimou je dôležité skontrolovať aj klasické stierače a v prípade opotrebenia ich gumičiek vykonať výmenu. Nepodceňujte dôležitosť správnej funkcie stieračov – zhoršená viditeľnosť vplyvom nedokonale zotrených kvapiek či vrstvy snehu k bezpečnej jazde rozhodne neprispeje.
Majte na pamäti tiež doliatie nemrznúcej zmesi do ostrekovačov. Niektorí výrobcovia na to mysleli za vás a tie najpoužívanejšie zimné prípravky, vrátane nemrznúcej zmesi do ostrekovačov, vám zabalili do praktických súprav. Jedným z nich je napríklad 3-dielna zimná sada Sonax, ktorá okrem nemrznúcej zmesi obsahuje aj rozmrazovač skiel a zámkov. Pri ich používaní však dajte pozor, aby nedošiel k poškodeniu laku vozidla. Potom by bolo nutné využiť služby odstraňovača škrabancov, prípadne za vhodných podmienok všetko rozleštiť.
Nepríjemne môže potrápiť aj zahmlievanie čelného skla zvnútra, proti ktorému sa môžete brániť dvoma spôsobmi. Prvým z nich je použitie špeciálnych utierok proti zahmlievaniu okien. Vytvárajú na skle jemný film, ktorý zahmleniu okien v aute odstráni a zabráni jeho ďalšej tvorbe či prípadnému roseniu. Utierky sú jednorazové a hodia sa len na občasné použitie.
Ak jazdíte každý deň, oplatí sa obstaranie prípravku proti zahmlievaniu skiel v tekutej forme s rozprašovačom. Na podklade vytvorí transparentný povlak, vďaka ktorému je efekt odpudzovania častíc vody, prachu a drobných nečistôt mnohonásobne silnejší.
Ďalším nepríjemným zimným úskalím sú primrznuté dvere. Ich tesnenie je preto dôležité ošetriť mazadlami na gumové tesnenia. Tie majú okrem ochrany pred mrazom aj konzervačné účinky poskytujúce tesneniu ochranu, obnovu povrchu, a tým aj predĺženie jeho životnosti. Preventívne použitie mazadiel tak môžeme odporučiť aj v období, kedy primrznutiu dverí nehrozí.
Ak vaše auto nedisponuje diaľkovo ovládaným centrálnym zamykaním a musíte dvere odomykať kľúčom, môžu vás prekvapiť zamrznuté zámky dverí. Pre takéto prípady by vám určite nemal chýbať rozmrazovač zámkov. Jeho aplikácia je rýchla a jednoduchá a behom chvíľky je námraza zo zámku odstránená.
Kým námraza v oblasti skiel, dverí a zámkov trápi vodiča, kombinácia mrazu, snehu, vody a soli trápi karosériu vášho auta. Aké prípravky sa oplatí zakúpiť?
Podobne, ako automobil, je vhodné pripraviť na zimu aj motorku, a to aj v prípade, že na nej neplánujete vôbec jazdiť.
Pred zimou je ideálne aplikovať ochranný vosk brániaci prieniku soli do laku a obmedzujúci vznik korózie. Ako bonus udrží auto dlhšie čisté a zároveň lesklé.
Ak narazíte na rôzne škvrny, bodky alebo usadeniny, odporúčame pred samotným voskovaním aplikovať odstraňovač vzdušnej korózie. Ide špeciálny výrobok na odstránenie hrdze a koróznych škvŕn z laku či plastových dielov. Navyše poskytuje antikoróznu ochranu a odstraňuje vápenaté usadeniny aj priemyselný prach. Odstrániť hrdzu na aute je vďaka tomuto prípravku veľmi jednoduché.
Ak ste majiteľom auta s dieselovým motorom, odporúčame pred tuhými mrazmi použiť zimné aditívum do nafty. Obsahuje totiž tzv. depresant, ktorý znižuje bod tuhnutia nafty pri nízkych teplotách až o 5 °C. V mrazoch sa tak vyhnete problémom s naštartovaním. Aditíva tiež chránia celú palivovú sústavu pred koróziou a celkovo zvyšujú výkon motora. Pravidelným používaním aditív tiež dlhšie uchováte motorovú časť vozidla v dobrej kondícii, čo sa môže hodiť pri následnom predaji vozidla ďalšiemu majiteľovi.
Predovšetkým majitelia dieselových vozidiel parkujúcich vonku môžu byť v zime nepríjemne prekvapení spúšťou, ktorú im v útrobách motore napáchala kuna.
Akonáhle teplota klesne k nule, hľadá kuna v motore teplé útočisko a pri tom sa vyžíva na zohriatych kábloch. Majiteľ tak musí s autom do servisu, kde sa vyprázdni jeho peňaženka, pretože kuna v motore napácha často veľké škody.
Ako na kunu v aute? Riešenie existuje. Vzhľadom na to, že je tento hlodavec chránený, je nutné sa zamerať na ochranu vnútra motora, nie na prítomnosť samotného zvieraťa. Existujú špeciálne odpudzovače kún vo forme spreja či elektronické rušičky. Najčastejšie pomáha kombinácia oboch.
Zimné obdobie dáva vášmu automobilu zabrať, venujte teda pozornosť vhodnej starostlivosti. Jednorazová investícia do príslušných produktov autokozmetiky sa vám rozhodne oplatí. Ušetrí vám totiž nielen financie, ktoré by ste vynaložili na neskoršiu nápravu škôd, ale vďaka moderným prípravkom tiež veľa času.