AD homeoffice PET

Ako sa stať profi kuriérom, alebo 10 tipov a trikov pre Death Stranding (TIPY)

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

Hideo Kojima vytvoril úplne nový svet. Svet, v ktorom z vás kvapky dažďa urobia starčeka, svet, v ktorom sú nedonosené deti cennejšie než čokoľvek iné, a napriek tomu sú považované za vybavenie. A hoci úvodný tutoriál Death Stranding trvajúci niekoľko hodín je jasný a nápomocný, zo všetkých tých podivností sa môže niekomu točiť hlava a presne pre takéto prípady je tu náš článok plný tipov a trikov, ktoré sme kompletne oklieštili o príbehové spojlery. Pripravení?

Tipy

Death Stranding; screenshot: Tipy a Triky, cover

Ak sa chcete vyvarovať kompletne všetkých spoilerov týkajúcich sa napríklad aj vybavenia, ktoré sa odomkne postupom hrou, odporúčame začať s čítaním článku až po dohraní tretej kapitoly, aby ste základné inštrukcie dostali nie od nás, ale od autorov hry.

Death Stranding – Tipy

  1. Skenujte terén a nikdy nepúšťajte svoj batoh
  2. Plánujte si cestu pomocou mapy s predpoveďou počasia
  3. Ako na boj s VV – skenujte a zadržte dych
  4. Využívajte skelety, kedykoľvek je to možné
  5. Nadväzujte spojenie s ostatnými hráčmi
  6. Management nákladu
  7. Recyklujte všetko, čo nepotrebujete
  8. Lajkuj a bude ti lajknuté
  9. Chodievajte pravidelne na toaletu
  10. Nikam sa neponáhľajte

Skenujte terén a nikdy nepúšťajte svoj batoh

• Tipy: 25. 11. 2019 • Autor: Filip Němec

Hlavnou náplňou Death Stranding je prekonávanie členitého terénu, ktorého záludnosti ľahko odhalíte pomocou skenera/radaru na Samovom ramene nazvaného odradek. Ten farebne označí každý povrch, kedy je zelená a žltá farba stále v poriadku, ale červeno zvýrazneným miestam by ste sa mali vyhnúť. Zvlášť starostlivo je potrebné plánovať prekonávanie vodných tokov, červené miesta sú totiž príliš hlboké a Sam v nich stratí rovnováhu, začne ho unášať prúd a pri tom stratí cenný náklad. Nech už sa ale pohybujete po súši alebo sa práve brodíte korytom rieky, vždy držte stlačené tlačidlá L2 a R2, vďaka ktorým sa Sam chytí svojho batohu a bude tak lepšie držať rovnováhu. V neskorších fázach hry, kedy prenášate naozaj veľké náklady, ide o nutnosť.

Death Stranding; gameplay: scan, odradek
Takzvaný odradek má pomerný veľký dosah, takže aj na dlhšiu vzdialenosť dokáže detektovať stratený náklad či ďalšie objekty.

Plánujte si cestu pomocou mapy s predpoveďou počasia

Odradek vám pomôže s plánovaním najbližších metrov, na budúce kilometre sa ale pripravte už pred začatím celej výpravy. Na putách si prezrite mapu a naplánujte si trasu pomocou checkpointov tak, aby ste sa čo najviac vyhli kopcom a skalnatému podložiu. Vždy sa navyše oplatí zapnúť aj predpoveď počasia. K tej dostanete prístup zhruba po dvoch až troch hodinách hrania a umožní vám plánovať cestu aj podľa toho, kedy a v akých oblastiach sa vyskytne časodážď, ktorý môže celú výpravu výrazne zbrzdiť.

Death Stranding; gameplay: počasie
Dobre naplánovaná trasa vedúca mimo oblasť, kde práve prší, môže ušetriť mnoho času aj trápenia.

Ako na boj s VV – skenujte a zadržte dych

Keď už sa ale do oblasti, kde „časoprší“, dostanete, je veľká pravdepodobnosť, že narazíte na vyplavené veci, teda VV. V tomto prípade sa krásne ukazuje slobodná duša Death Stranding, môžete sa totiž s nimi pustiť do boja alebo sa im oblúkom vyhnúť či zvoliť zlatú strednú cestu a ticho sa zakrádať. V úvodnej fáze hry ešte Sam nebude mať prostriedky na to, aby sa s VV pustil do priameho boja, a tak je najlepšou možnosťou tiché zakrádanie. Pomocou odradku zistíte pozíciu VV a potom už treba „len“ zvoliť najvhodnejšiu cestu. Ak sa dostanete príliš blízko, pomocou R2 zadržte dych, čo vám výrazne pomôže. Majte ale na pamäti, že Sam nedokáže zadržiavať dych príliš dlho a neskôr sa hlasno nadýchne.

Ak sa vydáte trochu viac militantným smerom, Sam si postupne osvojí nástroje, ako s VV bojovať, no vždy bude platiť, že útek je riešením. V prípade, že vás VV zbadá, krajina sa pokryje dechtom a duše mŕtvych vás budú chcieť stiahnuť. V taký okamih je potrebné pevne chytiť batoh a vyraziť na útek, kedy stačí uniknúť z oblasti zaplavenej dechtom. Ak sa vám to nepodarí, na scénu sa dostane ďalší VV v podobe veľkého bossa (môže ich byť ale aj viac), s ktorým tiež môžete bojovať tvárou v tvár, ale stále je možné vziať nohy na plecia a preskákať po vyplavených autách či budovách mimo všetko živé pohlcujúce decht. Pamätajte, že Sam zvláda dvojitý skok, s ktorým sa dostane naozaj ďaleko, takže utiecť nepriateľovi by nemal byť zase taký problém.

Death Stranding; gameplay: vyvrhnuté veci
Riskovať uviaznutie v dechte alebo stratiť čas a zakrádať sa naokolo? Voľba je na vás.

Využívajte skelety, kedykoľvek je to možné

Postupne sa tiež naučíte vyrábať niekoľko druhov skeletov, ktoré vám umožnia rýchlejší pohyb, väčšiu stabilitu v členitom teréne alebo zvýšiť nosnosť nákladu. Ide o neoddeliteľnú súčasť výbavy, ktorá výrazne uľahčí a tiež urýchli každú misiu, nasadený exoskelet navyše nezaberá miesto v batohu. Nevýhodami sú spotreba elektrickej energie (skelety je totiž nutné dobíjať) a tiež nemožnosť pripnúť dva kusy výbavy k stehnám. Výdrž batérií všetkých skeletov je pomerne veľká, vždy sa ale vyplatí mať pri sebe jednu základnú PCK stanicu úrovne 1 na stavbu vlastnej nabíjačky.

Death Stranding; gameplay: terénny skelet
Výber skeletu podlieha hlavne terénu, ktorý sa chystáte zdolať. Vyberať ale môžete tiež podľa účelu, niekto ocení zvýšenú nosnosť záťaže, inokedy sa zase hodí rýchlejší pohyb.

Nadväzujte spojenie s ostatnými hráčmi

Death Stranding je v zásade singleplayer hrou a ani na sekundu vám nedovolí priamo interagovať s ostatnými hráčmi. Akési puto s nimi ale tvoria zdieľané predmety a objekty, ktoré spájajú svety jednotlivých hráčov. Ponúka sa však možnosť, ako spojenie s vybranými kuriérmi umocniť. S jednotlivými hráčmi je totiž možné dojednať takzvanú šnúrovou zmluvu. Tá zaručí, že sa vo vašej hre budú vo väčšej miere zobrazovať objekty a stavby vybraného hráča, čo poslúži najmä v momente, keď sa chcete spojiť s niekým zo svojho friendlistu.

Death Stranding; gameplay: šňůrová smlouva
Šnúrovú zmluvu je možné nadviazať s akýmkoľvek hráčom, s ktorého predmetmi ste akokoľvek interagovali.

Možno ešte väčšia pomoc ale príde v momente, keď si pre zmluvu vyberiete hráča, ktorý získava veľké množstvo lajkov. Pravdepodobne ide totiž o ľudomila obľubujúceho budovanie infraštruktúry pre ostatných kuriérov. Šnúrová zmluva je jednostranná, druhý hráč ju nemusí potvrdzovať a ani tým nijako neovplyvníte jeho hru, len tú svoju.

Management nákladu

Alfou a omegou Death Stranding a putovania terénom je rozloženie nákladu. Ten možno nielen vŕšiť na chrbát, ale tiež ho pripínať na stehná (nie však v prípade, že máte aktívny jeden zo skeletov) či paže. Rozloženie nákladu potom má svoje zákonitosti, napríklad v prípade, že dáte Samovi všetko na chrbát do jedného vysokého komína, bude sa náklad kymácať do strán a dlho sa na nohách neudržíte. Základom je vyvážiť obe strany tela, pokiaľ teda Sam dostane niečo na ľavú ruku, mal by niesť niečo aj na pravej. Náklad pripevnený k telu navyše nestratíte v hlbokej vode alebo pri páde. Zbraň je potom najvhodnejšie umiestniť na držiak na bočnej strane batohu. Nezaberá tak miesto a je ihneď pripravená na boj.

Death Stranding; gameplay: náklad Death Stranding; gameplay: vznášadlo
Tipnite si, ktorý z variantov je jednoduhší na pohyb na pohyb a držanie rovnováhy.

Ak tieto fyzikálne záludnosti postapokalyptického doručovateľa nechcete riešiť, na obrazovke s nákladom možno stlačiť trojuholník, čím vám hra preloží náklad do optimálnej podoby. Krvné vaky tak budete mať uschované v puzdrách na tele, kam sa ich zmestí viac a zaberajú menej miesta. Pred každou výpravou sa oplatí zvážiť pridanie vznášadla k nesenému vybaveniu, ktoré sa môže hodiť v momente, keď so sebou chcete niesť viac nákladu, než bez pomoci zvládnete. Vznášadlo potom môže slúžiť aj ako dopravný prostriedok na jazdu z kopca. Tento prvok veľa hráčov využilo po svojom, ako môžete vidieť na videu nižšie. V zloženom stave však vznášadlo zaberá v batohu veľa miesta a jeho pridanie do výbavy treba dopredu premyslieť.

Death Stranding – I Made a „SKI RESORT“ For Everyone... For No Practical Reason

Kojimovo voľnomyšlienkárstvo akoby už od začiatku smerovalo k tvorbe hier v otvorenom prostredí. Široké možnosti Death Stranding vám dovolia vybudovať si pokojne aj vlastný snow park s lanovkou.

Recyklujte všetko, čo nepotrebujete

Death Stranding prichádza s jednou funkciou, ktorú ocení každý človek, ktorému nie je ľahostajná budúcnosť našej planéty. Všetky predmety totiž môžete na ľubovoľnej základni recyklovať, teda nielen že si uvoľníte miesto v inventári, ale ešte dostanete cenné materiály. Hodí sa to najmä v prípade, že na svojom batohu nesiete debničku prázdnych granátov alebo opravovacích sprejov. Tie stále zaberajú miesto, ale nie sú už na úžitok. Môžete ich síce kedykoľvek umiestniť do skladového priestoru v úkryte alebo nedaj bože zahodiť niekde v prírode! Ale prečo nevyužiť recykláciu a už nevyužitú vec premeniť na materiály na následný crafting.

Recyklovať ide naozaj všetko, takže túto možnosť je možné využiť napríklad aj v momente, keď cestou pozbierate náklad, ktorý sa vám nechce doručovať do cieľovej destinácie, alebo len skrátka niečo ukradnete nejakej mulici. Kiež by takto recyklácia fungovala aj v reálnom svete.

Death Stranding; screenshot: recyklácia
Nechceme tu robiť žiadnu ekologickú agitačku, ale všimli ste si, že v Death Stranding nikto nepoužíva igelitové vrecká?

Lajkuj a bude ti lajknuté

Viete, prečo v Death Stranding nie sú palce dole, ale len „lajky“? Kojima chcel podnietiť hráčov k tomu, aby na seba boli lepší, dokázali oceniť prácu druhých. Lajky sú tiež v podstate jedinou formou interakcie s ostatnými hráčmi a lajkovanie cudzích objektov nie je len prázdnym gestom. Obdržanie palca totiž hráč pretaví ba lepšie štatistiky svojej postavy. Herný svet navyše funguje tak, že objekty s viacerými lajkmi majú väčšiu šancu na to, že v hre zostanú, pretože sú pre ostatných hráčov užitočné, zatiaľ čo nejaký laxne pohodený rebrík či lano nikomu nepomôže, lajky nezíska a z hry čoskoro zmizne.

Death Stranding; gameplay: cesta
Death Stranding dovolí vytvárať dlhé cesty, ktoré vám aj ostatným hráčom pomôžu s prekonávaním veľkých vzdialeností.

Chodievajte pravidelne na toaletu

Nechceme znieť ako váš obvoďák, ale pravidelné vylučovanie telesných tekutín je naozaj dôležité. Rozhodne sa oplatí zakaždým, keď navštívite svoj úkryt vykonať veľkú aj malú potrebu, a keď už budete v tom, rovno sa aj osprchujte. Nebudeme prezrádzať, na čo tieto možnosti slúžia, ale rozhodne sa týmto aktivitám venujte ako je to len možné. Vždy však myslite na to, že zďaleka najdôležitejšou telesné tekutinou je vaša krv, takže s ňou zaobchádzajte opatrne. Viac už ale neprezradíme.

Death Stranding; screenshot: sprcha
Aj v postapokalyptickom svete je hygiena dôležitá.

Nikam sa neponáhľajte

Záverečný tip nie je ani tak radou, ako skôr prosbou či odporúčaním. Hranie Death Stranding si užijete omnoho viac, keď sa nebudete nikam ponáhľať. Chápeme, že túžba spustiť ďalšiu cutscénu a dozvedieť sa ďalší čriepok z veľkolepého príbehu je nesmierna, ale vo svete Death Stranding vám nič neutečie. Preto čítajte emaily, pretože vám prezradia veľa zaujímavostí z príbehu a ponúknu tiež užitočné tipy, a ak na ne budete mať chuť, venujte sa vedľajším úlohám už v priebehu kampane. Patria síce k tomu slabšiemu z celého Death Stranding, čo sme hre vyčítali aj v našej recenzii, ale ich plnením si často odomknete lepšie vybavenie, ktoré vám prechod kampaňou spríjemní.

Na druhej strane, ak je vaším cieľom okrem prepojenia celej Ameriky tiež platinová trofej vyžadujúca splnenie všetkých vedľajších questov, pokojne si menej záživné úlohy s horšou odmenou nechajte na koniec hry. Tu vám najviac pomôže tvorba tzv. šmýkačiek, s ktorých pomocou prekonáte veľké vzdialenosti. Získať platinovú trofej nie je ani tak ťažké, ako zdĺhavé.

• Zdroje: Vlastné

i Mohlo by vás zaujímať
iPozrite sa na všetky články z hernej sekcie. Ďalšie novinky zo sveta hier, esportu a technológií nájdete na facebooku a instagrame Alza Gaming.
Vytlačiť
P-DC1-WEB04
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií