Pred pár rokmi by to nikomu ani nenapadlo, teraz je to štandard už od najnižších tried telefónov. Reč je o duálnych fotoaparátoch, ale aj o fotoaparátoch s viacerými objektívmi v inteligentných telefónoch (predtým iba duálnych). Tie najlepšie fotomobily sa dnes už neobmedzujú a ponúknu ďaleko viac snímačov než iba dva. Na čo sú dva, tri, štyri alebo aj viac objektívov fotoaparátu dobré?
Dnes to môže pôsobiť, ako by sa duálne fotoaparáty zjavili na svete z ničoho nič, nie je to však tak. Ak si na to ešte niekto spomenie, prvým smartfónom s duálnym fotoaparátom bol HTC Evo 3D, predstavený už v roku 2011. Ten, ako jeho názov napovedá, používal duálny fotoaparát na snímanie fotografií vytvárajúcich trojrozmerný efekt. Táto funkcia sa ako trend neuchytila, no ako predstavenie konceptu duálneho fotoaparátu poslúžila a v určitom ohľade „pripravila cestičku“ svojim nasledovníkom.
Nasledujúce roky sa v oblasti duálnych fotoaparátov nič extra nedialo, len sa sem-tam ukázala nejaká kuriozita. Ďalší seriózny prístup sme mohli vidieť až v roku 2014, kedy HTC predstavilo model M8. Trvalo potom ďalšie dva roky, kým sa celý kolotoč rozbehol. Na začiatku roku 2016 ho popostrčilo uvedenie LG G5, ktoré malo duálny fotoaparát, ktorý dával skutočný zmysel. A keď ten istý rok na jeseň Apple ukázal iPhone 7 Plus takisto s dvoma fotoaparátmi, už z toho bol jasný trend.
Všetky snímače fotoaparátov nemajú rovnakú funkciu, pretože druhá (alebo tretia, štvrtá atď.) šošovka fotoaparátu neslúži vždy na to isté. Navyše, funkcia niekoľkonásobného fotoaparátu sa neriadi podľa výrobcu ani podľa radu, ale podľa konkrétneho modelu. Vždy záleží na tom, na čo je ktorý snímač dobrý.
Funkcie duálneho a viacnásobného fotoaparátu sa teda často rôznia, niekedy šošovky spolupracujú a skladajú výslednú fotografiu, inokedy vďaka nim telefón ponúka dva uhly záberu a niekedy poskytuje aj špeciálne efekty. Funkcie jednotlivých senzorov môžeme rozdeliť do niekoľkých kategórií.
Teleobjektív poskytuje telefónu optický zoom, teda priblíženie snímanej scény. Existuje ešte digitálny zoom, pri ňom sa ale, ako je známe, priblíženie scény nekoná, pretože ide len o prosté zväčšenie obrazu. Fotky zhotovené digitálnym zoomom majú rozlíšenie pôvodnej fotografie zaistené len dopočítáním chýbajúcich pixelov, ktoré pozorovateľnú kvalitu fotografie nijako nezvyšuje.
Optický zoom oproti tomu všetko rieši opticky. Pred senzorom je umiestnený objektív, ktorý obraz zväčšuje podobne ako lupa alebo ďalekohľad. V prípade, že je použitý kvalitný objektív, nedochádza k žiadnemu poklesu kvality obrazu, niekedy je to dokonca naopak.
Teleobjektív dnes ponúka rad nielen vlajkových lodí, napríklad nové iPhony, rad Samsung Galaxy S21, Google Pixel 6 Pro a ďalšie. Preteky sa vedú v tom, kto ponúkne väčšie priblíženie pri čo najlepšom zachovaní kvality alebo krajšie fotky za zníženého svetla. Napríklad v roku 2021 predstavený Galaxy S21 Ultra 5G vie až 10-násobný hybridný optický zoom a až 100-násobné priblíženie Space Zoom.
Obľúbeným objektívom vo viacpočetných fotoaparátoch mobilných telefónov je aj širokouhlý objektív. Ten primárnemu fotoaparátu pridáva druhý, s kratšou ohniskovou vzdialenosťou blížiaci sa 10 mm. Kratšia ohnisková vzdialenosť znamená širší uhol záberu, čo značí, že sa do neho zmestí viac. Je to režim ideálny napríklad na fotenie krajiny či architektúry.
Prechod medzi týmito dvoma režimami nie je plynulý, preto existuje možnosť výberu len z dvoch fixných ohniskových vzdialeností. Pri použití tohto režimu je tiež dôležité pamätať na to, že aby sa toho na fotografiu vošlo viac, musí to byť menšie. Širokouhlé objektívy nie sú ideálne na fotenie portrétov, pretože obraz deformujú a tvár by mohla vyzerať úzko, natiahnuto a s veľkým čelom. Efekt tzv. rybieho oka telefóny môžu decentnejšie upraviť aspoň softvérovo. Avšak ak chcete, aby sa vás do záberu vošlo čo najviac, ide o prijateľný kompromis.
Výrobcom, ktorý s týmto využitím druhej šošovky fotoaparátu prišiel ako prvý, je LG. To ho prvýkrát použilo v prípade LG G5 v roku 2016 a od technológie sa dodnes neupúšťa, takže ju nájdeme vo viacerých telefónoch, vrátane napríklad Xiaomi 11T Pro.
Obľúbeným typom šošovky medzi výrobcami mobilých telefónov je makro senzor. S makro fotografiou sa každý z nás iste stretol a bývajú to zvyčajne veľmi zaujímavé zábery. V prípade takéhoto fotografovania ide totiž o zaznamenanie detailov predmetu či prírody, a to detailnejšie, než sme my sami schopní vidieť aj pri veľkom priblížení k danému objektu. Typickými príkladmi sú napríklad fotky detailov rôznych povrchov, drobného hmyzu a kvetov. Úlohou takéhoto makro snímača je zaostriť aj na veľmi malú vzdialenosť, a napriek tomu zaobstarať nerozmazanú snímku.
Makro objektív stále nie je samozrejmosť. Napriek tomu ho môžeme nájsť aj medzi zástupcami nižších tried inteligentných telefónov. V kategórii do 400 € je to napríklad Huawei nova 5T a skvele vybavený préstroj so zaujímavým pomerom ceny a výkonu Poco F3.
V telefónoch sa bežne používajú aj snímače, ktoré obraz priamo nesnímajú, ale skôr získavajú informácie na vytvorenie rôznych efektov v postprocessingu. Najčastejším z nich je falošný bokeh. Bokeh je silne rozostrené pozadie fotografie, ktoré fotografovaný objekt „vyťahuje“ ako hlavný predmet záberu. Pri digitálnych fotoaparátoch a ich veľkých objektívoch sa tento efektu docieľuje opticky. Čím je lepšia svetelnosť objektívu a čím dlhšia je jeho ohnisková vzdialenosť, tým je bokeh výraznejší, teda rozostretejší a jednoliatejší.
V prípade miniatúrnych fotoaparátov však nie je na nejaké optické efekty fyzický priestor, a na docielenie bokeh efektu teda musia výrobcovia vymyslieť niečo iné. Druhý fotoaparát niekedy slúži len ako senzor vzdialenosti (senzor hĺbky), ktorý zmeria, ako ďaleko určité časti fotografie sú. Tieto informácie potom ďalej telefón spracuje a digitálne rozostrí pozadie.
Nie vždy to funguje optimálne a v prípade lacnejších telefónov sa bežne môžeme stretnúť s nežiaducou chybou, ktorá sa prejavuje ako malý pruh nerozostreného a niekedy aj zubatého pozadia po obryse fotografovaného objektu alebo naopak, ako rozostrenie časti popredia. Mnoho výrobcov túto funkciu nazýva „režim portrét“.
Poslednou z funkcií niekoľko-šošovkového fotoaparátu, o ktorých si v tomto článku niečo povieme, zaisťuje monochromatický, čiže „čiernobiely“ senzor. Výrobcovia si od tohto spôsobu využitia druhej šošovky sľubujú lepšie čiernobiele fotografie a tiež vyššiu detailnosť a nižší šum tých farebných, najmä za zhoršených svetelných podmienok. To sa snažia docieliť zložením oboch fotografií do jednej, pretože bez schopnosti rozoznania farebných zložiek je monochromatický senzor citlivejší na jas. Ako a prečo?
Farebný senzor má snímacie pixely rozdelené ešte na subpixely na snímanie intenzity červeného, zeleného a modrého svetla. Keď namiesto toho vyhradíte celý pixel iba snímaniu jasu, získate fotografie, ktoré sú oveľa lepšie exponované. To pozitívne ovplyvňuje nielen snímky zhotovované za zhoršených svetelných podmienok, ale aj ich celkový dynamický rozsah.
Výrobcovia sa skôr snažia zákazníkov zaujať skôr kvalitou, čo chcú dosiahnuť napríklad zvyšovaním rozlíšenia snímačov. Dnes už nie je výnimkou ani 108 Mpx, takýto fotoaparát ponúkne napríkladRealme 8 Pro alebo Motorola G60. Vo fotoaparátoch sa potom tiež presadzuje použitie umelej inteligencie (AI) na vylepšovanie fotografií.
Na trhu stále existujú telefóny s jedným snímačom, častejšie sú však už mobily s viacpočetným fotoaparátom. Vyberajte podľa špecifikácií celej fotosústavy. Vybrať si tak môžete telefón s fotoaparátom podľa toho, či radi približujete scénu na veľkú diaľku, či chcete, aby sa vám do záberu zmestilo čo najviac priestoru alebo by ste chceli fotiť makro.