Vyberte prvok na stránke, ktorého sa chyba týka

Ako vybrať mobil

Zobraziť katalóg

Hľadáte telefón na manažérsku prácu, pre prarodičov alebo na fotografovanie selfie pred zrkadlom? Poradíme vám, ako vybrať správne.

Aktualizované

Mobily majú mnoho parametrov a vybrať ten správny môže byť obtiažne. Či už ste manažér zháňajúci smartfón pre organizáciu svojej práce, alebo kupujete nový mobil pre babičku, poradíme vám, podľa čoho vyberať. Predstavíme rôzne kategórie mobilov a parametre, na ktoré je dôležité si dávať pozor.

Jak vybrat mobil

Ako vybrať mobil? Niekoľko tipov na výber

 1. Rozhodnite sa, či chcete inteligentný telefón (smartfón) alebo klasický tlačidlový mobil

 2. Na veľkej uhlopriečke si užijete multimédiá, hry a prehliadanie internetu, ale mobily s veľkým displejom sa horšie ovládajú jednou rukou

 3. Smartfóny, s ktorými zaobstaráte krásne fotografie, vyberajte medzi fotomobilmi

 4. Pre ochranu mobilu za každého počasia zvoľte odolné modely

 5. Ak budete často používať mobil na virtuálnu realitu (VR), zvoľte čo najvyššie rozlíšenie displeja

 6. Mobily pre seniorov disponujú veľkými tlačidlami a dobre čitateľným displejom s veľkým písmom

Kapitoly sprievodcu mobilmi

Inteligentné telefóny (smartfóny/smartphony)

Smartfóny, čiže inteligentné telefóny, sú fenoménom posledných rokov. Ponúkajú rozmerný dotykový displej pri stále prijateľných rozmeroch a vďaka predinštalovanému operačnému systému (OS) ponúkajú voľnosť pri výbere aplikácií, ktoré chcete používať. Samozrejmosťou je integrovaný fotoaparát rádovo prevyšujúci akýkoľvek v klasickom mobile, hudobný prehrávač, prístup na internet a ďalšie funkcie uľahčujúce život.

Parametre inteligentných telefónov

Displej

Pri výbere mobilu si rozmyslite, aký veľký displej bude pre vás optimálny. Pokiaľ budete mať mobil len na volanie a posielanie správ, postačí vám aj menší displej. V prípade, že sa budete venovať aj fotografovaniu a následnému prezeraniu vyhotovených snímok, odporúčame čo najväčšie rozlíšenie a väčšiu uhlopriečku displeja. Štandardom dnešných inteligentných telefónov je Full HD rozlíšenie (1 920 × 1 080) na 5" až 6" obrazovke.

Bežné veľkosti displeja inteligentných telefónov

 • 4" až 4,4" – veľmi kompaktný mobil, ideálny pre používateľov vyžadujúcich minimalistický dotykový smartfón.

 • 4,5" až 4,9" – vyvážený pomer veľkosti zobrazovacej plochy a kompaktných rozmerov, zvládnete ho bez problému ovládať jednou rukou.

 • 5" až 5,4" – teraz najbežnejšia veľkosť, obľúbená pre multimédiá, sledovanie filmov, hranie hier a surfovanie na internete.

 • 5,5" až 6" – zariadenie na pomedzí mobilu a tabletu (phablet), ktoré do vrecka uložíte len tak-tak. Avšak na prácu bude veľký akurát.

 • 6" a viac – smartfóny na pomedzí tabletov a mobilov, pre ktoré je dôležitejší veľký priestor pre multimédiá, hry a dokumenty, ako kompaktné rozmery.

Technológia displeja mobilov a smartphonov

OLED displeje sú to najlepšie, čo sa na trhu nachádza. Delia sa do dvoch kategórií, a to na základe použitej matrice.

 • AMOLED – obsahujú aktívnu matricu. Od ostatných zobrazovacích technológií sa odlišujú najmä veľmi verným zobrazením čiernej farby, vďaka ktorému dosahujú bezkonkurenčných kontrastov. To vrátane širokých pozorovacích uhlov, nízkej spotreby batérie a nízkej odozve.

 • P-OLED – displeje s pasívnou matricou. Sú jednoduchšie a lacnejšie konštrukcie. Využívané najmä v inteligentných hodinkách a malých displejoch.

LCD displeje majú všeobecne vyššiu spotrebu energie ako OLED displeja. Ich konštrukcia je ale oveľa lacnejšia, a preto sa s LCD displejmi stretávame práve pri lacnejších modeloch.

 • Super LCD – Vynikajú svojím zobrazením svetlých farieb a nízkou spotrebou. Veľkou výhodou je minimálna vzdialenosť medzi samotným displejom a krycím sklom.

 • IPS – Veľmi verné zobrazenie širokej škály farieb s najlepšími pozorovacími uhlami. Ide o najrozšírenejšiu technológiu medzi mobilmi a nájdeme ju pri väčšine modelov strednej triedy.

 • TN – staršia LCD technológie, často využívaná najmä pri monitoroch stolových počítačov. Sú veľmi lacné na výrobu a majú vysoký jas a o niečo menšiu náročnosť na výdrž batérie. Nevýhodou sú naopak zlé pozorovacie uhly. Nájdeme ich najmä pri starších a lacnejších mobiloch a tabletoch.

Najrozšírenejšie rozlíšenie

Označenie rozlíšenia displejaVeľkosť rozlíšenia displeja
HD1 280 × 720 pixelov
Full HD1 920 × 1 080 pixelov
WQHD2 560 × 1 440 pixelov
4K3 840 × 2 160 pixelov

Operačná pamäť RAM

Každý inteligentný telefón má svoju operačnú pamäť. Pri výbere mobilu je to jeden z najdôležitejších parametrov, na ktorý sa pozerať. Čím väčšie množstvo operačnej pamäte máte, tým svižnejšie mobil pobeží a zvládne viac operácií naraz.

Koľko GB operačnej pamäte potrebujem?

 • 1 GB – toľko nájdeme pri najlacnejších a starších smartfónoch. Na dnešné aplikácie to väčšinou nestačí a pri náročnejšom zaťažení sa systém zasekáva a nereaguje.

 • 2 – 3 GB – je dnes už považované za štandard. 2 až 3 GB pamäte stačia na pohodlné prehliadanie internetu, počúvanie pesničiek a hranie mobilných hier.

 • 4 a viac – pri najlepších mobiloch. Väčšinou celý priestor operačnej pamäte nevyužijete, ale ide o dobrú poistku do budúcnosti, pretože nároky aplikácií na RAM-ku sa neustále zvyšujú.

Procesor

Jadrá procesora

Najdôležitejšia časť procesora, ktorá je zodpovedná za všetky výpočtové operácie. Pri inteligentných telefónoch sa počet jadier väčšinou pohybuje od 4 do 8 a dá sa povedať, že čím viac jadier, tým lepšie. Viac jadier medzi sebou lepšie rozdelia prácu a tým sa skráti doba jej spracovania.

Frekvencia (takt) procesora

Frekvencia značí počet inštrukcií, ktoré dokáže procesor vykonať za 1 sekundu. Uvádza sa v GHz. S vyššou frekvenciou rastie pracovná výkonnosť procesora. Bežné hodnoty základných frekvencií sa pohybujú od 1,6 GHz do 2 GHz.

Aký procesor potrebujem?

Pre operačný systém Android sa dnes považuje za štandard štvorjadrový až osemjadrový procesor s taktom 1,5 GHz. Pri mobilch Apple iPhone s operačným systémom iOS sa nemusíte zdržiavať výberom podľa výkonu, pretože každý model je navrhnutý tak, aby bolo všetko svižné a plynulé. Windows Phone majú minimálne nároky, takže si vystačíte aj s procesorom o tretinu slabším, než by vyžadoval Android.

Modelové označenie procesora

V podstate jediný údaj, podľa ktorého môžete po vyhľadaní recenzií a benchmarkov predpovedať výkon mobilu. Napríklad moderný štvorjadrový čip môže byť pokojne výkonnejší, než zastaraný osemjadrový.

Najznámejší výrobcovia


Qualcomm
Procesory a grafické akcelerátory sú vychvaľované predovšetkým pre ich schopnosť multitaskingu a výkon pri hraní hier. Firma vyrába procesory od roku 2005 a prešla si teda dlhou históriou mobilného inžinierstva. Ich procesory Snapdragon sú používané aj pri vlajkových lodiach najväčších výrobcov, ako sú mobily Google Pixel, Xiaomi Mi alebo niektoré varianty modelov Samsung Galaxy S.

 • Snapdragon – označenie výkonnostných tried CPU jednotiek. Séria sa značí pomocou čísel: S200, S400, S600, S800. Prvé číslo značí rad procesora a druhé model procesora. Čím vyššie číslo, tým výkonnejší procesor. Súčasťou procesora je aj grafický akcelerátor.

 • Adreno – grafické akcelerátory, ktoré majú podobnú funkciu, ako grafické karty v notebookoch a stolových počítačoch.


MediaTek
Taiwanský výrobca procesorov MediaTek je jeden z hlavných konkurentov Qualcommu. Vo svojom portfóliu má všetko cez lacné procesory, prepracované čipy pre strednú triedu, po futuristickú X-series – tá dosahuje frekvenciou až 3 GHz. Pýši sa množstvom originálnych funkcií, ako napríklad patentovanou MiraVision. Tieto procesory sú veľmi populárne pri čínskych výrobcoch – najznámejší Xiaomi a Meizu.

 • Helio – najnovšia pýcha tejto spoločnosti. Procesory MediaTek Helio kombinujú to najlepšie zo všetkých predchádzajúcich generácií. Sám výrobca ho nazýva procesorom budúcnosti.


Samsung
Kórejský výrobca elektroniky rozhodne nezostáva pozadu a vyrába si sám procesory, ktoré využíva vo svojich najlepších mobiloch. Často ich kombinuje s procesormi od Qualcommu, podľa trhu, pre ktorý je mobil určený.

 • Exynos – kľúčový rad osemjadrových procesorov od Samsungu. Vďaka pokročilému grafickému čipu sú schopné hrania 3D hier i spracovania 4k UHD rozlíšenia.


Apple
Apple si svoje procesory nevyrába ani nenavrhuje sám, ale najíma si na to rôzne firmy, najmä potom Samsung a TSMC.

 • Apple A – označenie procesorov v mobiloch a tabletoch. V iPhonoch 7 sa využíva štvorjadrový model A10 s 2,4 GHz frekvenciou. Ten má v sebe oproti minulým modelom zabudovanú grafickú jednotku, ktorá zlepšuje grafický výkon telefónu až o 50 %.


HiSilicon
Čínska firma vlastnená telefónnym gigantom Huawei. Ide o najväčšieho výrobcu plošných spojov na čínskom trhu, má teda veľmi dobré zázemie pre vývoj nových technológií. Oproti iným ázijským výrobcom nezvyšuje výkon počtom výpočtových jadier, ale zlepšuje samotné jadrá.

 • Kirin 900 – rad najnovších mobilných procesorov využívaných takmer výhradne vo smartfónoch a tabletoch firiem Huawei a Honor.


nVidia
Známy hráč na poli grafických kariet sa pred pár rokmi pustil do výroby mobilných procesných jednotiek a rozhodne nezaostáva za konkurenciou. nVidia procesory vynikajú predovšetkým vďaka ich výkonu v hrách. Najmodernejší Tegra X1 je štvorjadrový čipset s grafickou jednotkou obsahujúci 256 jadier a je preto využívaný v prenosnej hernej konzole Nvidia SHIELD Android TV. nVidia procesory sú ideálne pre všetkých hráčov.

 • Tegra K1 – procesor využívaný radom mobilov, najmä potom Nvidia SHIELD tabletom, na ktorom je možné hrať počítačové „pecky“, ako Half-Life alebo Knights of the Old Rebublic.

Batéria

Kapacita batérie sa udáva v jednotkách mAh (miliampérhodina). Platí, že čím vyššie číslo, tým väčšia kapacita. Pri výbere je nutné zohľadniť aj ďalšie aspekty, ktoré môžu mať na rýchlosť vybíjania vplyv, najmä veľkosť displeja, výkon procesora a použitie dátových funkcií. Aby bolo porovnanie výdrže batérie medzi jednotlivými mobilmi čo najviac objektívne, uvádza sa tzv. pohotovostná doba. Tá sa testuje laboratórne a v žiadnom prípade nejde o reálnu výdrž. Je to maximálna možná doba, po akú mobil vydrží v zapnutom stave na jedno nabitie.

Rad mobilov podporuje funkciu rýchlonabíjania. Názov technológie sa líši podľa výrobcu – niekedy narazíte napríklad na pojem Rapid Charge, Pump Express, Quick Charge a ďalšie. Najrozšírenejšou je práve technológia Quick Charge 2.0 od Qualcommu, ktorá dokáže nabiť batériu mobilu z 0 do 60 % približne za 30 minút. Koncom roku 2015 bola predstavená inovovaná verzia Quick Charge 3.0, ktorá nabije mobil z 0 do 80 % približne za 35 minút.

Fotoaparát

Veľakrát najdôležitejší faktor pri výbere mobilu je zabudovaný fotoaparát. Či už ide o fotografovanie prírody, portrétov, jedla alebo „selfíček“, najlepšie mobilné fotoaparáty úspešne nahrádzajú, oproti nim veľké, kompakty.

Zadný/predný fotoaparát

Takmer každý mobil, či už smartfón, alebo bežný tlačidlový, je dnes vybavený zadnou kamerou. Tá je všeobecne väčšieho rozlíšenia, väčšej svetelnosti a so širším objektívom, pre fotografie prírody a okolia.

Pri smartfónoch sa v posledných rokoch tiež rozvinul trend fotenia selfie fotografií, pre ktoré je určená predná kamera, skôr špecializovaná pre fotenie na sociálne siete.

Duálny fotoaparát

Dokáže urýchliť ostrenie, zvýšiť svetelnosť, meniť oblasť ostrenia až po zachytenie snímky a rôzne nastavovať hĺbku ostrosti. Schopnosti a funkcie duálneho fotoaparátu sú však rôzne a závislé od konkrétneho mobilu.

Rozlíšenie

Počet pixelov, ktorý výsledná fotografia bude obsahovať. Rozhodne to nie je faktor, podľa ktorého by ste mali určovať kvalitu fotoaparátu, pretože kvalita je určená predovšetkým veľkosťou snímacieho čipu a navyše medzi 14 – 28 Mpx nie je takmer žiadny rozdiel. Aj najlepší výrobcovia mobilov sa rozhodujú skôr pre fotoaparáty s nižším rozlíšením – iPhone 8 (12 Mpx + 7 Mpx), Galaxy S9 (12 Mpx + 8 Mpx).

Pre tlač veľkoformátových fotografií je ideálne vyššie rozlíšenie, avšak tu bude rovnako skôr limitujúca veľkosť snímača a teda oproti zrkadlovkám nižšia kvalita fotografií.

Svetelnosť a clona

Hlavným parametrom fotoaparátu nie je len počet megapixelov (Mpx), ale tiež svetelnosť. Tá sa značí písmenom „f“. Číslo za ním potom udáva stratu svetla pri prechode objektívom. Čím nižšie číslo je, tým lepšie sa prístroj vyrovná s nedostatkom svetla, čo je potrebné na dosiahnutie ostrých snímok nielen za šera. Väčšia svetelnosť nám okrem iného spôsobuje aj to krásne rozmazané pozadie, ktoré máme všetci tak radi. Ideálna veľkosť clony pri smartfóne sa nachádza okolo f/2 až f/2,4. Tie najlepšie prístroje potom udávajú svetelnosť f/1,7.

Video

Mobilné fotoaparáty vedia tiež natáčať videá vo vysokom rozlíšení, často s rôznymi funkciami, ako slow-motion alebo časozberné video. Väčšina mobilov natáča vo Full HD rozlíšení, pričom najlepšie modely zvládajú aj 4K.

HDR a scénické režimy

Vzhľadom na to, že mobilné fotoaparáty fungujú skôr automaticky, než manuálne, obsahujú veľa rôznych režimov pre všelijaké príležitosti.

HDR je funkcia, ktorá sa vo fotografovaní využíva oddávna a teraz nachádza svoje miesto aj v digitálnej fotografii. Ide o kombináciu fotografií o rôzne expozície za účelom vzniku vysokokontrastného obrazu.

Panoramatický režim umožňuje snímať veľmi široké fotografie, napr. celý výhľad z rozhľadne.

Režim portrétov je určený pre fotografiu ľudí, využíva najmenšie clony a rozmazáva pozadie.

Makro režim sa používa pri fotografovaní malých objektov, napríklad pri fotení kvetín.

Stabilizácia

Pretože pri fotení mobilom málokedy využijete statív, neoddeliteľnou súčasťou každého fotoaparátu je obrazová stabilizácia. Tá sa delí do dvoch kategórií – elektronickej (EIS) a optickej (OIS). Lacnejšie modely majú elektronickú stabilizáciu, ktorá iba zvyšuje citlivosť ISO za účelom dosiahnutia kratšieho expozičného času. Výsledná kvalita fotky môže byť teoreticky aj horšia, než bez aplikovania softvérovej stabilizácie. OIS na druhú stranu produkuje oveľa lepšie výsledky, je totiž zabudovaná priamo vo fotoaparáte.

Autofocus

Akýkoľvek slušnejší fotoaparát by mal podporovať automatické ostrenie (autofocus). Lepšie mobily urýchľujú ostrenie na krátku vzdialenosť pomocou laseru a na ľubovoľnú pomocou detekcie fázového posuvu (PDAF), najlepšie prístroje využívajú kombináciu oboch metód. Pri iPhone sa variácie PDAF nazývajú Focus Pixels.

Konektivita a senzory

Konektivita

 • LTE/4G

V dnešnej dobe by žiadnemu smartfónu nemala chýbať podpora vysokorýchlostného LTE internetu. Pozor na niektoré prístroje, ktoré síce LTE podporujú, nerozumie si však so slovenskými frekvenciami. Väčšina tuzemských LTE sietí je postavená na frekvencii 800 MHz. V našich technických parametroch spravidla nájdete, či daný prístroj LTE podporuje alebo nie.

 • GPS

Pripojenie ku Globálnemu navigačnému systému umožňuje sledovanie svojej pozície na mapách kdekoľvek po Zemi s presnosťou niekoľkých metrov.

 • Galileo a GLONASS

Európsky a ruský satelitný systém podobný americkému GPS. Systém Galileo by mal byť plne funkčný od roku 2019 a dosahovať väčšej presnosti než GPS.

 • WiFi

Možnosť pripojenia k internetu prostredníctvom bezdrôtovej technológie WiFi.

 • Bluetooth

Bezdrôtová komunikácia mobilu s ďalšími zariadeniami, najmä reproduktormi a slúchadlami. Čím vyšší rad, tým väčšia rýchlosť pripojenia a nižšia spotreba energie.

 • NFC

Spôsob komunikácie dvoch elektronických zariadení. Slúži na obojstranný prenosu dát a informácií. Býva označovaný ako technológia budúcnosti a dnes je využívaná najmä ako náhrada platobných kariet. Hoci v Slovenskej republike táto technológia nie je veľmi rozšírená, v Spojených štátoch či Veľkej Británii možno za nákupy platiť pomocou mobilu s použitím aplikácií ako Google Wallet. Stačí len priložiť, ako pri platbe bezkontaktnou kreditnou kartou.

 • Infraport (IrDA)

Slúži k prenosu dát pomocou infračerveného žiarenia. Dnes sa už príliš nevyužíva a je nahradená službami Bluetooth a NFC. Využitie však stále nájde pre diaľkové ovládanie najrôznejšej elektroniky, ako sú televízor, klimatizácia, domáce hudobné prehrávače a iné.

 • Micro USB/USB-C/Lightning

Zdierky určené na pripojenie dátového kábla. Ten slúži na nabíjanie alebo prepojenie mobilu s počítačom.

Micro USB – Najpoužívanejší druh konektoru, najmä pri Android mobiloch.

USB-C – Moderná verzia USB, pri väčšine nových smartfónoch.

Lightning – Konektor exkluzívne pre iPhony mobily.

Senzory

 • Barometer

Senzor na meranie atmosférického tlaku. Veľmi užitočná vecička pre smartfóny.

 • Svetelný senzor

Pokiaľ vás nebaví stále nastavovať jas obrazovky, svetelný senzor to urobí za vás tak, aby ste v daných podmienkach na displeji optimálne videli všetko, čo chcete.

 • Pohybový senzor (akcelerometer) a gyroskop

Sledujú pohyb a pozíciu mobilu. Nachádzajú svoje uplatnenie najmä v hernom priemysle, ale môžu byť tiež užitočnými pomocníkmi v každodennom živote – napríklad mobilná vodováha.

 • Magnetický kompas

Využíva sa na určenie svetových strán pomocou magnetického poľa Zeme.

 • Senzor priblíženia (proximity senzor)

Veľmi dôležitý senzor pre každý smartfón. Pri priblížení mobilu k tvári počas hovoru uzamyká obrazovku, aby nedošlo k nechceným dotykom a vypnutiu hovoru.

Vnútorné úložisko a pamäťové karty

Obzvlášť pri mobiloch bez slotu na pamäťovú kartu buďte obozretný a voľte radšej o niečo väčší pamäťový variant. Pri výbere tiež berte do úvahy, že do veľkosti užívateľskej pamäte mobilu nie je zahrnutý jeho operačný systém. Pokiaľ si kúpite prístroj so 16 GB pamäťou, počítajte s tým, že priemerný operačný systém zaberá približne 4 – 5 GB voľného miesta, teda vám zostane 11 – 12 GB pre dáta. Pri mobiloch s OS Android sa navyše môže disponibilné úložisko líšiť medzi jednotlivými modelmi a výrobcami, keďže každý z nich do mobilu inštaluje odlišné aplikácie a používa svoje vlastné grafické nadstavby.

Na trhu sú zastúpené nasledujúce pamäťové varianty:

 • Do 8 GB – moibly dostačujúce iba pre niekoľko aplikácií a malé množstvo hudby.

 • 16 GB – pre nenáročných užívateľov. Kapacita pojme niekoľko aplikácií a hudobných albumov.

 • 32 GB – na desiatky aplikácií a bežné použitie. Veľkej časti používateľov bude stačiť.

 • 64 GB – pojmú desiatky aplikácií, hier alebo hudobných albumov, niekoľko filmov.

 • 128 GB – na uloženie stoviek aplikácií, hier a desiatok filmov. Vhodné na intenzívne použitie.

 • 256 GB – pojme desiatky filmov, hier a aplikácií a uspokojí aj najnáročnejších používateľov.

Materiály

Materiál využitý na výrobu vášho mobilu hrá dôležitú úlohu v jeho vzhľade, životnosti a cene.

 • Plast – celoplastové mobily sú pomerne krehké a ide najmä o lacnejšie modely. Plast sa tiež často využíva ako šošovka fotoaparátu.

 • Hliník – drahšie a prémiové mobily sú konštruované predovšetkým z hliníkových zliatin. Pri mobiloch strednej triedy sa možno stretnúť s kombináciou hliníka a plastov či polykarbonátu s opracovaným povrchom.

 • Sklo – materiál používaný najmä pri prémiových mobiloch na konštrukciu zadného krytu.

 • Keramika – veľmi tvrdý materiál, ktorý je odolný voči škrabancom, ale v porovnaní s kovom je krehkejší.

Užitočné funkcie

Čítačka odtlačkov a čítačka sietnice

Pokiaľ sa bojíte o informácie a súbory vo svojom mobile, tieto funkcie posunú vaše zabezpečenia na ďalšiu úroveň.

AI Asistent

Užitočná funkcia zabudovaná v každom operačnom systéme. Vyhľadá za vás najbližšiu reštauráciu, či pár slovami zavolá na určený kontakt. AI asistent sa v iOS nazýva Siri, vo Windows Mobile je to Cortana a Google svojho pomocníka pomenoval jednoducho Google Assistant.

Bezdrôtové nabíjanie

Pokiaľ vám prekážajú drôty, porozmýšľajte nad výberom mobilu s bezdrôtovým nabíjaním.

Notifikačná dióda

Rozsvieti sa v ľubovoľnej farbe pri príležitosti, ktorú nastavíte. Rozhodne užitočný prvok smartfónu!

FM rádio

Väčšina mobilov dokáže vaše slúchadlá využívať ako prijímač rádiového signálu. Nalaďte svoju obľúbenú stanicu kdekoľvek sa nachádzate!

QWERTY klávesnica

Celá klávesnica uľahčuje a zrýchľuje písanie na tlačidlových mobiloch. Pokiaľ za deň napíšete veľa správ a máte záujem o tlačidlový mobil, na túto funkciu nezabúdajte!

Dual SIM

Mobily s možnosťou používať dve SIM karty naraz sa nazývajú Dual SIM. Na jednej karte môžete mať hlasový tarif a na druhej dátový, prípadne môžete využívať služby dvoch operátorov zároveň. Veľké množstvo mobilov umožňuje využívanie dátových služieb len v jednom zo SIM slotov. Dual SIM mobily sa vyrábajú v tlačidlovom aj dotykovom variante.

Zvýšená odolnosť

Mobily so zvýšenou odolnosťou môžete vystaviť vlhku či prachu bez toho, aby im to uškodilo. Stupeň odolnosti sa väčšinou udáva stupňom krytia, napr. IP65 alebo IP68. Prvé číslo znamená odolnosť voči preniknutiu prachu, druhé proti vode. Mobil s odolnosťou IP67 napríklad môžete ponoriť na pol hodiny do vody s maximálnou hĺbkou jedného metra a ani dážď mu neublíži. Odolnosť proti pádom žiadanú pre outdoor a šport najlepšie odhadnete podľa gumových nárazníkov tela mobilu.

Chytré telefóny (smartphone)

Inteligentné telefóny (smartfóny)

 • Pripojenie na internet
 • Veľký dotykový displej
 • Fotoaparát, hudobný prehrávač
 • Operačný systém
 • Množstvo aplikácií a pokročilých funkcií

Inteligentné telefóny, tiež nazývané smartfóny, sú najpokročilejšou technológiou na trhu. Sú vybavené širokouhlou dotykovou obrazovkou, ktorá je ideálna na sledovanie videí, hranie hier, čítanie kníh a emailov a v neposlednom rade surfovanie na internete. Do bežnej výbavy moderného smartfónu tiež patrí fotoaparát, ktorý dnes pri najlepších modeloch dosahuje kvalít bežných kompaktných fotoaparátov.

Výhody a nevýhody
 • Veľký displej
 • Dotykové ovládanie
 • Množstvo funkcií
 • Kvalitný fotoaparát
 • Väčšie rozmery
 • Kratšia výdrž na nabitie
 • Menšia mechanická odolnosť

Operačný systém inteligentných telefónov

Bezpočet vášnivých diskusií na internete dokazuje, že snáď každý používateľ definuje ten najlepší operačný systém trochu inak. Pokiaľ stále nie ste rozhodnutí, ktorý OS si zaobstaráte, pripravili sme pre vás prehľadného sprievodcu operačnými systémami.

Inteligentné telefóny podľa ceny

Smartfóny nad 450 €

Chytré telefóny s cenou nad 12 000 kč

Prémiové mobily tých najlepších parametrov. V tejto cenovej kategórii sa už prakticky nestretnete s obyčajnou plastovou konštrukciou, štandardom sú kvalitné materiály ako je kov a sklo. Oproti lacnejším modelom sa tu nepozerá na kompromisy. Získate tak špičkový fotoaparát, perfektný displej, extrémne výkonný procesor a viac než dostatok operačnej pamäte RAM.

Pokiaľ chcete to najlepšie, čo sa v súčasnosti na trhu nachádza, vyberte mobil prémiovej triedy. Zároveň budete mať istotu, že sa váš nový mobil nestratí ani medzi modelmi predstavenými v nasledujúcich niekoľkých rokoch.

Výhody a nevýhody

 • Maximálny výkon
 • Prvotriedny displej a fotoaparát
 • Špičková konštrukcia
 • Aktualizácie dostupné po dlhšiu dobu
 • Vyššia cena

Smartfóny od 300 € do 450 €

Chytré telefóny s cenou do 8000 Sk do 12 000 Sk

Inteligentné telefóny z tzv. vyššej strednej triedy sa nachádzajú na pomedzí medzi bežným smartfónom a prémiovým modelom. Veľmi častá je kvalitná konštrukcia, ktorá sa častokrát môže rovnať s tými najlepšími mobilmi. V porovnaní s prémiovým mobilom sa nižšia cena prejavuje predovšetkým horším fotoaparátom, slabším procesorom, menšou, avšak plne dostačujúcou, kapacitou operačnej pamäte a displej nedosahuje kvalít úplnej špičky. Do tejto cenovej kategórie sa však často dostávajú vlajkové lode z minulého roka.

Pokiaľ chcete perfektne spracovaný a dostatočne výkonný mobil s kvalitným fotoaparátom, ale záleží vám na cene, v tejto cenovej kategórii si vyberiete.

Výhody a nevýhody

 • Kvalitná konštrukcia
 • Plne dostačujúci výkon
 • Slušný fotoaparát a displej
 • Dobrý pomer cena/výkon
 • Kompromisy oproti prémiovým modelom

Smartfóny od 150 € do 300 €

Chytré telefóny s cenou do 4000 Sk do 8 000 Sk

Stredná trieda smartfónov predstavuje pre mnohých používateľov mobily s perfektným pomerom cena/výkon. Niektoré, predovšetkým drahšie, modely z tejto cenovej kategórie sa môžu pýšiť čiastočne kovovou konštrukciou, pekným Full HD displejom a dostatkom výkonu pre bežné používanie. Oproti drahším smartfónom však často strácajú v oblasti fotoaparátu. Je potrebné počítať aj s tým, že výkon môže byť o niekoľko rokov nedostatočný a súčasne výrobcovia zvyčajne neposkytujú niekoľkoročnú podporu týchto modelov.

Mobily zo strednej triedy sú často prvým vstupom používateľov do kategórie smartfónov. Ponúka pomerne slušnú kvalitu a parametre za relatívne nízku cenu, ale za cenu kompromisov vo výkone, konštrukcii, dostupnosti aktualizácií a kvalite fotoaparátu.

Výhody a nevýhody

 • Cena
 • Dostatočný výkon pre bežné používanie
 • Relatívne kvalitný displej
 • Aktualizácie dostupné s oneskorením
 • Nižší výkon pre náročné aplikácie a hry
 • Horší fotoaparát

Smartfóny do 150 €

Chytré telefóny do 4 000 Sk

Najlacnejšie inteligentné telefóny ponúkajú funkcie známe z drahých modelov, avšak za podstatne nižšiu cenu. Fungujú s rovnakým operačným systémom, teda sú pre nich dostupné zhodné aplikácie a hry. Lacné mobily však nedosahujú výkon drahých modelov, preto všetky programy nemusia bežať plynulo. Nízka cena sa ďalej prejavuje nie príliš kvalitným fotoaparátom, menej kvalitnou konštrukciou a displejom s nižším rozlíšením a horším podaním farieb.

Lacný smartfón môže byť ideálny ako druhý mobil, napríklad pre pracovné hovory, pre deti, alebo na cesty, kde hrozí strata alebo zničenie.

Výhody a nevýhody

 • Nízka cena
 • Podobné funkcie ako drahšie modely
 • Nízky výkon
 • Menej kvalitný fotoaparát
 • Displej s nižším rozlíšením
 • Zlá dostupnosť aktualizácií
 • Horšia kvalita konštrukcie
Chytré telefóny s Androidom

Inteligentné telefóny s Androidom od 55 €

 • Operačný systém Android
 • Široký výber modelov
 • Množstvo aplikácií a hier
 • Prispôsobiteľné užívateľské prostredie

Androidové smartfóny sú vhodné pre takmer všetkých bežných používateľov. Operačný systém Android od spoločnosti Google oproti iným mobilným OS umožňuje väčšie prispôsobenie a individualizáciu používateľom. Na Android je súčasne k dispozícii najširšia ponuka aplikácií a hier. Inteligentné telefóny s týmto operačným systémom sa nachádzajú vo všetkých cenových kategóriách s rôznymi veľkosťami i vzhľadom. Vďaka svojej jednoduchosti a širokej ponuke modelov si takmer každý vyberie mobil, ktorý je pre neho dostupný alebo sa mu páči.

Výhody a nevýhody
 • Kvalitné modely za prijateľné ceny
 • Široký výber
 • Prispôsobiteľný operačný systém
 • Mnoho aplikácií a hier
 • Menej plynulý OS pri lacnejších modeloch
 • Horšia dostupnosť aktualizácií
Apple iPhone

Apple iPhone od 350 €

 • Operačný systém iOS
 • Apple ekosystém
 • Špičková kvalita konštrukcie
 • Jednoduché ovládanie

Produkty spoločnosti Apple sa vždy môžu pýšiť vysokou kvalitou spracovania a naladeným softvérom. Apple iPhone k tomu pridáva jeden z najlepších mobilných fotoaparátov, kvalitný Retina displej a intuitívny operačný systém iOS. Ako všetky zariadenia Apple je ideálny pre používanie v rámci ekosystému ďalších produktov od firmy Apple. Ide o mobil, ktorý vždy patril medzi to najlepšie, čo si možno kúpiť.

Výhody a nevýhody
 • Kvalitný fotoaparát
 • Bezchybná kvalita konštrukcie
 • Plynulosť operačného systému
 • Prepojenie s ďalšími zariadeniami Apple
 • Pre VR nižšie rozlíšenie displeja
 • Menej modelov na výber
 • Cena

Ktorý model iPhone zvoliť?

iPhone X od 1 199 €

iPhone X

Najnovší iPhone s unikátnym dizajnom. Prakticky celú prednú stranu mobilu zaberá veľký 5,8" displej s vysokým rozlíšením, len v hornej časti je vykrojený kvôli prednému fotoaparátu a senzorom Face ID, ktoré v iPhone X nahrádza Touch ID, pre ktoré vďaka minimálnym rámčekom okolo displeja nie je miesto. Okrem unikátneho displeja disponuje iPhone X tým najlepším, čo možno zakúpiť. Špičkovým duálnym fotoaparátom, naozaj extrémnym výkonom, bezchybnou kvalitou spracovania alebo bezdrôtovým nabíjaním.

Ak chcete to najlepšie od spoločnosti Apple, je tu iPhone X. Daňou za takto unikátny a špičkovo vybavený mobil je však vysoká cena.

Výhody a nevýhody

 • Extrémny výkon
 • Unikátny displej
 • Špičkový duálny fotoaparát
 • Dizajn
 • Špičková kvalita spracovania
 • Pre niekoho veľké rozmery
 • Absencia Touch ID
 • Veľmi vysoká cena

iPhone 8 od 799 €

iPhone 8

Nástupcovia mobilov iPhone 7 nesú označenie iPhone 8. Tradičné značenie nástupcov písmenom „s“ je v tomto prípade vynechané. Dôvodom sú výraznejšie zmeny oproti modelom iPhone 7, najmä zmena materiálu zadného krytu z hliníka na sklo. Vďaka tomu bolo možné integrovať bezdrôtové nabíjanie. Menší model iPhone 8 má 4,7" Retina displej a jeden zadný fotoaparát s rozlíšením 12 Mpx, avšak výkon a funkcie sú rovnaké ako pri väčšom modely „Plus“.

Pokiaľ chcete najnovší kompaktný mobil so špičkovými parametrami, iPhone 8 je dobrá voľba. Získate vysoký výkon iPhonu v ľahko ovládateľnom tele.

Výhody a nevýhody

 • Maximálny výkon
 • Kvalitný 4,7" displej
 • Vynikajúci fotoaparát
 • Špičková kvalita spracovania
 • Starší dizajn
 • Vyššia cena

iPhone 8 Plus od 909 €

iPhone 8 Plus

Väčší braček iPhone 8, ktorý ponúka veľký 5,5" displej. Oproti iPhone 8 má model Plus navyše duálny fotoaparát. Veľký displej je vhodný na sledovanie a prezeranie multimédií alebo surfovanie po internete, ale môže slúžiť aj ako vrecková kancelária, ktorú máte vždy poruke.

Nástupca populárneho modelu iPhone 7 Plus ponúka výrazne vyšší výkon, lepší fotoaparát a funkciu bezdrôtového nabíjania.

Výhody a nevýhody

 • Maximálny výkon
 • Kvalitný 5,5" displej
 • Vynikajúci duálny fotoaparát
 • Perfektná konštrukcia
 • Väčšie rozmery
 • Starší dizajn
 • Vyššia cena

iPhone 7 od 550 €

iPhone 7

Na iPhone 7 ani nie je poznať, že ide o minuloročný model. Má viac ako dostatok výkonu na každú aplikáciu, fotoaparát, ktorý sa stále môže radiť medzi absolútnu špičku a vynikajúci 4,7" displej. Vďaka relatívne kompaktným rozmerom dobre padne do ruky a ľahko sa ovláda.

Perfektný mobil s menším displejom pre jednoduché ovládanie, vysokým výkonom a tradične bezchybnou konštrukciou, taký je iPhone 7.

Výhody a nevýhody

 • Kvalitná konštrukcia
 • Vysoký výkon
 • Kvalitný fotoaparát
 • 4,7" Retina displej
 • Vyššia cena

iPhone 7 Plus od 690 €

iPhone 7 Plus

Minuloročné iPhony sú aj dnes kvalitné zariadenia so špičkovou výbavou a kvalitou. Model iPhone 7 Plus ponúka veľký 5,5" Retina displej, duálny fotoaparát a dostatok výkonu aj do budúcnosti. Samozrejmosťou je hladký chod a intuitívne ovládanie operačného systému iOS. To všetko za nižšiu cenu ako najnovšie modely.

Kvalitný iPhone 7 Plus ponúka špičkovú kvalitu a viac než dostatočný výkon za nižšiu cenu ako najnovšie modely. Chýba mu však bezdrôtové nabíjanie a má mierne horší fotoaparát.

Výhody a nevýhody

 • Cena
 • Kvalitné spracovanie
 • Vysoký výkon
 • Kvalitný 5,5" displej
 • Väčšie rozmery
 • Opozeraný dizajn

iPhone SE od 310 €

iPhone SE

Najdostupnejší iPhone, ktorý poteší všetkých priaznivcov malých smartfónov, ktoré nie sú ochudobnené o žiadne funkcie a výkon väčších modelov. Tradičný dizajn, bezproblémové ovládanie jednou rukou a moderný hardvér, to je iPhone SE.

Ak chcete kvalitný mobil s vysokým výkonom, plynulým operačným systémom a špičkovou kvalitou v krásnom kompaktnom balení, iPhone SE je to pravé.

Výhody a nevýhody

 • Vysoký výkon v kompaktnom balení
 • Jednoduché ovládanie 1 rukou
 • Tradičný dizajn
 • Kvalitné spracovanie
 • Funkcie z väčších modelov
 • Pomalšia čítačka odtlačkov prstov
 • Nemá 3D Touch
 • Fotoaparát nedosahuje kvalít väčších iPhonov
fotomobily

Fotomobily od 210 €

 • Nadštandardná kvalita fotoaparátu
 • Stabilizácia obrazu
 • Pekné fotky za každých podmienok
 • Fotoaparát vždy poruke

Najlepší fotoaparát je ten, ktorý máte práve pri sebe. A vďaka fotomobilom nemusí byť vôbec zlý. Mobily radené medzi fotomobily disponujú kvalitným fotoaparátom, ktorý umožňuje zachytiť akúkoľvek momentku. Kvalita však stačí aj na fotky z rodinnej dovolenky, osláv alebo fotenie „pre radosť“. Fotomobily majú nainštalovaný operačný systém, takže sa radia do smart mobilov, čo prináša všetky ich výhody, ako je obrovské množstvo dostupných aplikácií a hier.

Výhody a nevýhody
 • Kvalitný fotoaparát
 • Natáčanie videa vo vysokom rozlíšení
 • Funkcie a vlastnosti ako iné inteligentné telefóny
 • Nemusíte so sebou nosiť fotoaparát zvlášť
 • Často chýba optický zoom
 • Väčšia citlivosť na svetlo ako pri kompaktných fotoaparátoch

Časté otázky pri výbere fotomobilu

Je fotoaparát s viacerými megapixelmi lepší?

Viac megapixelov nemusí nutne znamenať kvalitnejšiu fotku. Dôležitá je veľkosť senzora fotoaparátu. Mobily majú zvyčajne senzor a viac megapixelov na malej ploche spôsobuje väčší šum. Pri následnej úprave fotografie softvérom mobilu dochádza k mazaniu drobných detailov. Preto tie najlepšie fotomobily majú 12 – 15 Mpx.

Na aké parametre fotoaparátu sa teda zamerať?

Pre odhad kvality fotoaparátu mobilu je dobré sa zamerať na svetelnosť a optickú stabilizáciu obrazu. Svetelnosť predstavuje množstvo svetla, ktoré dopadne na snímač a f/desatinné číslo. Čím menšie číslo, tým viac svetla dopadne na senzor, čo sa hodí najmä pri fotografovaní za zhoršených svetelných podmienok, napríklad večer. Optická stabilizácia je zabudovaná priamo do optickej sústavy objektívu a oproti softvérovej stabilizácii je výrazne účinnejšia. Slúži na redukciu chvenia mobilu pri fotografovaní z ruky, vďaka čomu nie sú fotky rozmazané.

Je nejaký rozdiel medzi inteligentnými telefónmi (smartfónmi) a fotomobilmi?

Nie je. Fotomobily sú inteligentné telefóny s kvalitným fotoaparátom.

VR-Ready smartphony

VR-Ready inteligentné telefóny od 130 €

 • Jemné rozlíšenie displeja
 • Vysoký výkon
 • Vhodné aj pre hranie hier
 • Zážitok z virtuálnej reality

VR-ready mobily často patria medzi tie najlepšie kúsky každého výrobcu. Vďaka veľkej uhlopriečke obrazovky s vysokým rozlíšením a výkonnému procesoru sú vhodné pre používanie spolu s okuliarmi pre virtuálnu realitu. Stále však ide o inteligentné telefóny, takže neprídete o žiadnu z ich funkcií.

Výhody a nevýhody
 • Vysoké rozlíšenie displeja
 • Výkonný hardvér
 • Možnosť navštíviť virtuálne svety
 • Viditeľný raster displeja vo VR

Časté otázky pri výbere smartfónu pre virtuálnu realitu

Mal by som vôbec mať záujem o virtuálnu realitu?

Pokiaľ uvažujete o kúpe nového mobilu, celkom iste stojí za to virtuálnu realitu aspoň vyskúšať. Rozlíšenie displejov zatiaľ nie je také vysoké, aby virtuálny svet bol obrazovo totožný s tým reálnym, napriek tomu je návšteva iných svetov nevšedný zážitok. Vo virtuálnej realite môžete hrať hry, sledovať priestorové videá, kde sa dej odohráva všade okolo vás, alebo prezerať sférické fotografie, ktoré vo VR vyzerajú skvele.

Aká uhlopriečka displeja je pre VR ideálna?

Pre virtuálnu realitu je ideálna uhlopriečka mobilu 5" a viac. Väčšia uhlopriečka znamená väčšie zorné pole. Avšak s rastúcou uhlopriečkou klesá jemnosť displeja, takže obraz z väčších displejov nebude tak ostrý. Väčší displej má teda vo VR väčšie zorné pole, ale naopak nižšiu jemnosť. Kompromisom je uhlopriečka okolo 5,5".

Ako je to s rozlíšením displeja?

Pre bežné používanie je na mobiloch dostačujúce Full HD rozlíšenie, kde už prakticky nemožno okom rozlíšiť jednotlivé obrazové body. Po vložení mobilu do VR headsetu je však situácia iná a Full HD rozlíšenie už nie je celkom ideálne. Pokiaľ chcete mobily často používať pre VR, platí, že čím vyššie rozlíšenie, tým ostrejší obraz. V súčasnosti ale neexistuje tak jemný displej, ktorý úplne eliminuje viditeľnosť rastra displeja vo virtuálnej realite.

Čo potrebujem pre virtuálnu realitu?

Pokiaľ si chcete užiť virtuálnu realitu prostredníctvom mobilu, potom okrem neho potrebujete iba kompatibilné okuliare pre VR. Headsety pre virtuálnu realitu sa však vyrábajú tiež k počítačom a hernej konzole PlayStation, ktoré dokážu sprostredkovať ešte výraznejšie zážitky.

Inteligentný telefón

Pre čo najlepšiu kvalitu zobrazenia virtuálnej reality je zásadným parametrom rozlíšenie displeja. V tomto prípade odporúčame pozrieť sa na mobily s rozlíšením displeja vyšším ako Full HD, ktoré možno považovať za hraničné. Napríklad rozlíšenie 2 560 x 1 440 pixelov má na rovnakej uhlopriečke približne o tretinu vyššiu jemnosť. Dôležitý je tiež výkon mobilu, aby všetko fungovalo plynulo, inak hrozí zasekávanie obrazu, čo vo virtuálnej realite môže spôsobovať nevoľnosti. Modely s vysokým rozlíšením displeja nad Full HD 1 920 x 1 080 pixelov však bývajú aktuálne osadzované tými najvýkonnejšími procesormi.

VR headsed pre smartfón

Aby ste mohli okúsiť virtuálnu realitu, stačí vám zaobstarať k mobilu iba špeciálne okuliare. Vyberať môžete z mnohých druhov, ale pokiaľ výrobca mobilu ponúka okuliare špeciálne určené pre váš model mobilu, máte istotu kompatibility. Najlepším príkladom je headset Samsung Gear VR určený pre vlajkové lode z rady Galaxy S a Note, ktorý je medzi mobilnými headsetmi jednotkou. Pri univerzálnych VR okuliarov sa riaďte uhlopriečkou mobilu, pre ktorú sú určené.

Príslušenstvo pre VR

Pokiaľ si chcete virtuálnu realitu maximálne užiť, odporúčame kvalitné slúchadlá a bezdrôtový ovládač k mobilu, vďaka ktorému sa stane ovládanie intuitívnejšie a virtuálna realita vás viac pohltí.

odolné telefóny

Odolné mobily od 40 €

 • Prežijú náročné podmienky
 • Odolná konštrukcia
 • Smartfóny i tlačidlové modely
 • Vždy vodoodolné

Odolné mobily sa vyznačujú zvýšenou odolnosťou garantovanou certifikáciou IP, teda voči prachu, vode a niektoré odolajú aj pádom. Sú k dispozícii v podobe klasických tlačidlových mobilov aj ako smartfóny. Pokiaľ sa radi venujete športom alebo outdoorovým aktivitám a zároveň chcete surfovať na internete a inštalovať ľubovoľné aplikácie, je pre vás inteligentný telefón ideálnou voľbou. Na druhú stranu oproti tlačidlovým verziám majú nevýhodu v podobe výrazne kratšej výdrže batérie a spravidla aj vyššej hmotnosti.

Výhody a nevýhody
 • Zvýšená odolnosť
 • Tlačidlové modely aj smartfóny
 • Všetky cenové kategórie
 • Ideálne pre outdoorové aktivity
 • Obvykle vyššia hmotnosť a rozmery

Vodoodolné mobily

Vodoodolné mobily majú výrobcom garantovanú ochranu pred vniknutím vody do mobilu. Moderné smartfóny sú už pomerne často vodotesné, a to bez akéhokoľvek negatívneho vplyvu na ich dizajn.

Ako sa označuje miera odolnosti?

Na vyjadrenie miery odolnosti slúži certifikácia podľa normy IP, napríklad IP57. Prvá číslica za predponou „IP“ značí prachuodolnosť, respektíve prachutesnosť a znázorňuje ju škála od 1 do 6. Druhá číslica značí vodoodolnosť, respektíve vodotesnosť a znázorňuje ju škála od 1 do 8. Najodolnejšie mobily na trhu majú označenie IP68 – sú plne prachutesné a vodotesné, môžete ich tak bez obáv ponoriť do určitej hĺbky po dobu udávanú výrobcom, minimálne však do hĺbky 1 metra po dobu 30 minút.

Mobily odolné nárazom

Mobily, ktoré sú nárazuvzdorné, patria medzi najodolnejšie, ktoré možno zohnať. Majú zvýšenú odolnosť voči mechanickému poškodeniu alebo pádu z určitej výšky a sú tiež vodotesné. Takéto mobily majú väčšinou rôzne výstuže, pogumovaný povrch či iné ochranné „výstupky“ na rizikových miestach. Hodia sa do extrémnych podmienok, napríklad na náročné outdoorové aktivity či pre prácu v rizikovom prostredí.

Klasické tlačidlové telefóny

Klasické (tlačidlové) mobily od 15 €

 • Fyzická tlačidlová klávesnica
 • Ideálne na volanie a SMS
 • Veľmi dlhá výdrž na batériu
 • Iba základné funkcie

Bežné klasické mobily sú spoľahlivé v každej situácii a sú ideálne, pokiaľ od svojho mobilu vyžadujete dlhú výdrž na batériu. Sú primárne určené na volanie a písanie SMS, čo zvládajú perfektne aj vďaka vstavanej fyzickej klávesnici. Môžu mať aj integrovaný fotoaparát, avšak výrazne nižšej kvality než smartfóny. Vďaka nízkym obstarávacím nákladom a dlhej výdrži sa tiež používajú ako záložné a cestovné mobily.

Výhody a nevýhody
 • Prispôsobené pre volania a SMS
 • Fyzická tlačidlová klávesnica
 • Dlhá výdrž na batériu
 • Nízka cena
 • Slabý (alebo žiadny) fotoaparát
 • Malý displej
 • Chýbajú pokročilé funkcie smartfónov

Časté otázky pri výbere klasického (tlačidlového) mobilu

Má zmysel v dnešnej dobe ešte kupovať klasický mobil?

Je pravdou, že v súčasnosti sa predávajú hlavne smartfóny, avšak aj klasické mobily si stále nájdu svojich priaznivcov. Konštrukcia s tlačidlami vyhovuje mnohým ľuďom, ktorí sa k nim opäť radi vracajú. Ďalšou výhodou je ich jednoduché ovládanie a nízka cena. Na to pamätajú aj výrobcovia a predstavujú stále nové modely, hoci ich ponuka nie je tak rozsiahla ako pri spomínaných smartfónoch.

Môžem s klasickým mobilom fotografovať?

Aj pri klasických mobiloch je vstavaný fotoaparát štandardom. Svojou kvalitou sa však nemôže merať s kompaktnými fotoaparátmi ani so smartfónmi.

Mobilné telefóny pre seniorov

Mobily pre seniorov od 25 €

 • Modely s fyzickými tlačidlami
 • Jednoduché ovládanie
 • Veľký text na dobre čitateľnom displeji
 • Tlačidlo pre privolanie pomoci

Mobily pre seniorov tvoria samostatnú kategóriu. Ich výrobcovia sa zameriavajú najmä na praktickosť a jednoduchosť. Navyše ponúkajú užitočné funkcie, ktoré môžu zachrániť život. Samozrejmosťou sú veľké tlačidlá a ľahko čitateľný displej s písmom, ktoré možno bez problémov prečítať aj bez okuliarov.

Výhody a nevýhody
 • Jednoduché ovládanie
 • Veľké tlačidlá
 • Dobre čitateľný displej
 • SOS tlačidlo
 • Základné funkcie
 • Dizajn

Časté otázky pri výbere mobilu pre seniorov

Čo je SOS tlačidlo a ako funguje?

SOS tlačidlo slúži pre prípad núdze a možno k nemu priradiť jeden i viac kontaktov, napríklad rodinných príslušníkov. Po jeho stlačení mobil spravidla odošle na dané kontakty SMS správu, prípadne aj zavolá na definovaný kontakt, napríklad tiesňovú linku 155.

Podľa čoho vyberať mobil pre seniorov a aké funkcie vyhľadávať?

Aj tie najlacnejšie modely, ktoré s cenou začínajú od 20 €, ponúkajú veľké tlačidlá, kontrastný a dobre čitateľný displej a pár ďalších funkcií navyše. Mobily s SOS tlačidlom sa potom pohybujú od 25 €. Okrem klasickej konštrukcie sú k dispozícii aj zariadenia vo véčkovom vyhotovení začínajúce na rovnakej cene. Drahšie modely potom majú napríklad väčší displej, podporu Bluetooth alebo zaujmú krajším dizajnom.

K niektorým mobilom výrobca v základnom balení dodáva aj praktický nabíjací stojan, do ktorého stačí mobil iba položiť. Používateľ je potom ušetrený od pripájania nabíjačky ku konektoru mobilu.

Užitočná je aj funkcia SOS Locator, ktorou disponujú niektoré mobily Aligator. Po stlačení SOS tlačidla odošle mobil spolu s núdzovou správou aj odkaz na mapu s aktuálnou polohou používateľa.

Slovník pojmov – mobily

Dual SIM

Mobily s režimom Dual SIM používajú dva GSM moduly a umožňujú tým prevádzkovanie 2 SIM kariet zároveň. Na jednej karte môžete mať hlasový tarif a na druhej dátový, prípadne môžete využívať služby dvoch operátorov zároveň. Veľké množstvo mobilov  umožňuje využívanie dátových služieb len v jednom zo SIM slotov.

Gorilla Glass

Ide o typ ochrany displeja, ktorý znižuje riziko jeho poškriabania a rozbitia. Výrobcovia mobilov vo svojich špecifikáciách vždy uvádzajú, či ich displej využíva technológiu Gorilla Glass, prípadne akú generáciu. V súčasnosti sú dostupné 4 generácie týchto skiel, z toho najnovšia Gorilla Glass 4 je na trhu od roku 2014. Aktuálne je vo vývoji 5. generácia, ktorá sľubuje ešte lepšiu úroveň ochrany.

LTE

Označuje 4. generáciu dátovej siete. Maximálna teoretická rýchlosť dátových prenosov v rámci pokročilej technológie LTE-A (LTE Advanced) činí v súčasnosti až 375 Mb/s pre sťahovanie a až 50 Mb/s pre odosielanie dát. Väčšina slovenských LTE sietí je postavená na rozdiel od tých zahraničných na frekvencii 800 MHz, preto si pri výbere mobilu overte, či podporuje aj túto frekvenciu.

V sieti LTE tiež funguje technológia VoLTE (Voice Over LTE), teda volanie cez LTE. Túto funkciu musí podporovať ako váš operátor, tak aj samotný mobil. Výhodou je lepšia kvalita zvuku a rýchlejšie prepojenie hovoru.

Sieť LTE rovnako umožňuje využívať VoWiFi (Voice Over WiFi), teda volanie cez WiFi. Táto technológia býva často mylne zamieňaná za VoIP (Voice Over IP), teda volanie cez internet. V prípade VoWiFi je hovor do rádiovej časti siete prepojený cez vašu domácu WiFi a všetko navonok vyzerá, ako keď voláte cez štandardnú sieť GSM. Využíva sa najmä v lokalitách, kde je veľmi zlé pokrytie. Opäť musí byť podpora ako zo strany operátora, tak aj mobilu.

0
Vytlačiť
Skúste nové Alza Premium Moja Alza Prihlásiť Ako nakúpiť
WEB2
Váš osobný asistent
Alza Premium
Rád pro vás zjistím stav objednávky či pomohu s výběrem zboží.
Napsat dotaz
Zavolejte mi
Nová konverzácia
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi