Najrozšírenejší operačný systém Android je obľúbený okrem iného aj vďaka obrovskej možnosti personalizácie. Mobily s Androidom ale musia spĺňať v porovnaní s iOS vyššie nároky na hardvér a batériu. Ako sa medzi sebou líšia jednotlivé verzie tohto populárneho OS a ako si medzi telefónmi s Androidom vybrať?
PokračovaťAktualizácie, alebo nové funkcie pre váš Android mobil
Oreo (8.0 – 8.1)
Telefón s Androidom Oreo prináša ešte modernejší OS ako je Android Nougat. Praktická funkcia PIP (picture-in-picture) umožňuje napríklad sledovanie videa, zatiaľ čo chatujete. Jednou z najdôležitejších noviniek je Project Treble. Vďaka nej je mobil s Androidom Oreo možné aktualizovať nezávisle od jeho výrobcu.
Nougat (7.0 – 7.1)
Mobil s Androidom verzie 7.x umožňuje využívať aktualizované a nové emoji a dva jazyky súčasne. Systém dokáže spúšťať dve aplikácie vedľa seba a Android telefóny Daydream-ready majú k dispozícii režim pre virtuálnu realitu (VR).
Marshmallow (6.0 – 6.0.1)
Funkcia „Now On Tap“ zahajuje vyhľadávanie, hneď ako podržíte prst na domovskom tlačidle. Aplikáciám, ktoré Android telefón obsahuje, možno upraviť prístup k funkciám a dátam. Na optimalizáciu využitia batérie sú dostupné aplikácie Doze alebo Standby.
Lollipop (5.0 – 5.1.1)
Využíva dizajn s tieňmi a pohybmi. S funkciou Android Multiscreen môžete plynulo prechádzať medzi telefónom s Androidom, tabletom či Smart TV. Notifikácie sa presúvajú na uzamknutú obrazovku a po novom je možné prepínať používateľské kontá.
KitKat (4.4 – 4.4.4, ukončená podpora)
Vďaka príkazu „Ok Google“ je možné mobil s Androidom obsluhovať hlasom. Inteligentné vytáčanie predraďuje kontakty, ktorým voláte najčastejšie a zaisťuje identifikáciu volajúceho a ochranu pred spamom.
Jelly Bean (4.1 – 4.3.1, ukončená podpora)
Asistent Google Now umožňuje tvorbu hlasových príkazov, a rozbaľovacia notifikačná lišta okamžitú odpoveď priamo z notifikácie.
i
Všetky verzie OS Android označuje spoločnosť Google číslovkou a názvom súčasne. Každý mobil s Androidom má verziu OS pomenovanú po nejakej sladkosti.
Vyberáme Android telefóny resp. na čo sa zamerať?
Veľkosť displeja
- 4 – 5" displej zaisťuje jednoduchú ovládateľnosť a ešte sa na ňom dajú sledovať videá.
- 5 – 5,5" displej je skvelý na sledovanie videí a surfovanie na webe. 5,5" Android mobil už nie je tak kompaktný.
- 5,5 – 5,9" telefónom sa hovorí phablety – ide o kompromis medzi telefónom a tabletom. Veľkosť displeja je dostatočne veľká na multimédiá, internet aj prácu.
- 6" a viac jednoznačne cieli na produktivitu. Skvelý multitasking aj zážitok zo sledovania filmov a hranie hier.
Operačná pamäť (RAM)
- Do 1,5 GB RAM – bezproblémový chod pri hraní základných hier a používanie len niekoľkých aplikácií súčasne.
- 2 – 3 GB RAM – taký telefón s Androidom už zvládne náročné hry a množstvo súčasne bežiacich aplikácií.
- 4 GB RAM a viac – mobil s Androidom s viac ako 4 GB operačnou pamäťou sa nezasekne ani pri najnáročnejších operáciách, ako je editácia videa, úpravy fotografií a hranie všetkých hier s najvyššími detailmi.
Aká veľkosť úložiska je pre telefóny s Androidom optimálna?
Telefóny s Androidom majú zvyčajne vnútornú pamäť medzi 16 až 64 GB, z ktorej však časť zaberá samotný OS. Mnoho modelov umožňuje rozšírenie úložiska o pamäťovú kartu s veľkosťou až 256 GB.
- 16 GB úložisko poskytne priestor pre niekoľko aplikácií a stovky hudobných súborov. Taký Android telefón je vhodný pre nenáročných používateľov, ktorí príliš nefotia a nenatáčajú videá.
- 64 GB úložisko pojme desiatky aplikácií, hier, hudobných albumov aj pár filmov. Takýto Android telefón predstavuje ideálny pomer medzi cenou a kapacitou a postačí väčšine používateľov.
- 256 GB úložisko je vhodné pre najnáročnejších používateľov, ktorí nahrávajú videá vo vysokom rozlíšení, ukladajú si filmy, veľké množstvo hudby a aplikácií.
Fotoaparát
Chcete mobil Android so skutočne skvelým fotoaparátom? V našej ponuke fotomobilov si iste vyberiete.
- Rozlíšenie snímača od 12 Mpx už ponúkne hociktorý mobil Android a zaobstaráte s ním kvalitné snímky. Dobrá predná kamera by mala mať aspoň 5 Mpx. Výsledná kvalita fotografií sa ale odvíja aj od optickej kvality objektívu.
- Maximálna svetelnosť objektívu určuje, koľko svetla prejde optikou a dopadne na snímač. Vynikajúca svetelnosť je f/2,0 a nižšia.
- Optická stabilizácia obrazu pomocou optiky alebo posuvom snímača stabilizuje zábery aj video. Ak to s fotením myslíte vážne, váš telefón s Androidom by mal optickú stabilizáciu rozhodne mať.
- Softvérová stabilizácia obrazu funguje na princípe zvyšovania citlivosti ISO. Dosiahnete tak ostrejšie fotografie, ale nie je natoľko účinná ako optická stabilizácia.
- Duálny fotoaparát dokáže urýchliť zaostrenie, zvýšiť svetelnosť, meniť oblasť zaostrenia až po zachytenie snímky a nastavovať hĺbku ostrosti. Schopnosti a funkcie duálneho fotoaparátu sú však rôzne a závislé od konkrétneho telefónu.
Telefón s Androidom ako dizajnovka
Okrem plastového tela zoženiete Android telefón s hliníkovým alebo kombinovaným telom.
- Kovové (hliníkové) telo je veľmi elegantné a majú ho hlavne mobily Android strednej, vyššej a prémiovej triedy.
- Kombinované telo tvorí kovový rám s plastovým zadným a niekedy aj predným panelom. Spravidla ide o modely nižšej strednej a strednej triedy.
Užitočné funkcie pre každý mobil s Androidom
- Čítačka odtlačkov prstov slúži na odomknutie telefónu či prístupu do vybraných aplikácií.
- Zvýšená odolnosť voči vode a prachu podľa stupňa krytia (IP).
- Dual SIM umožní využiť Android mobil s dvoma SIM kartami.
- USB OTG umožní cez redukciu pripojiť flash disk alebo externý disk s vašimi dátami.
- Notifikačná dióda bliká, ak máte neprečítané správy, neprijaté hovory a ďalšie neprečítané notifikácie.
- NFC je bezdrôtová technológia vhodná napríklad na bezkontaktné platenie mobilným telefónom pomocou služby Android Pay.
Stále váhate, aký mobil s Androidom vybrať? Nechajte si od nás poradiť v sprievodcovi Ako vybrať mobil.
Pokiaľ máte otázku, či požiadavku, využite zákaznickú podporu.